poster

Dětská hodinka

 • anglický

  The Children's Hour

Drama

USA, 1961, 107 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Anderton
  *****

  Detská hodinka ma na hodinu a trištvrte absolútne emocionálne rozobrala. Rovnako, ako skoro každý Wylerov film. Formálne síce konvenčné, ale k téme a prostrediu sa tento statický režisérsky neviditeľný štýl hodí. Vyniknú tak výkony snáď možno dvoch najsympatickejších herečiek, aké Hollywood kedy mal a jedno vtelené zlo, pred ktorým by utiekol späť do pekla aj sám Damien z Omenu. Liberalizmus 60tych rokov neznamenal iba riešenie rasistických otázok, ale aj nahliadnutie do otázok sexuálnych a v tomto prípade aj iný pohľad na dieťa vo filme ako iba na roztomilý doplnok hollywoodskej zábavy. Citové "vydieranie", ako sme zvyknutí z Dogmy o niekoľko desaťročí neskôr a nie je teda prekvapením, že námet minuloročného Vinterbergovho Honu tento film v základných rysoch značne pripomína a nebude to asi náhoda. Som rád, že Wyler našiel odvahu na koniec, aký film má a aj napriek uzavretosti deja má divák stále možnosť premýšlať o budúcnosti postáv.(20.6.2013)

 • Madison
  *****

  Wyler natočil snímku, ktorú v danom období musela konvenčná spoločnosť prijať veľmi rozporuplne. Na jednej strane sa však do tejto provokačnej témy pustil s takou opatrnosťou, až si podľa môjho názoru veľmi dobre uvedomoval konfrontáciu najrôznejších názorov a postojov. Je možné milovať osobu rovnakého pohlavia? V 21.storočí sa nad dôležitosťou tejto otázky nikto nepozastavuje, no ako to bolo v dobách konzervatívnych moralistov? Wyler dokonale vystihol, ako dokáže jedna zvrátená lož protivného decka prevrátiť dvom učiteľkám život naruby, vtesnať ich do škály pretrvávajúcich predsudkov, ohovárania a odsudzovania a nakoniec zapríčiniť stratu súdnosti jednej z nich. Dokonalý film, ktorý si úplne vystačil s kvalitným scenárom, hudbou a hercami (James Garner!!! a Audrey Hepburn). Prekrásna dráma s prekrásnou myšlienkou.(19.8.2009)

 • Stanislaus
  ****

  Opravdu silný a mrazivý snímek, který předběhl mnohé filmy o spoustu let, co se problematiky sexuální orientace týče. Dvě staré přítelkyně vedou v poklidu školu, ale netuší, čeho dokáže být schopné jedno pomstichtivé děvče (no řeknu na rovinu, že ta malá potvora byla fakt mrcha, která by přinejmenším zasloužila kulku do hlavy - možná tvrdé, ale rozhodně na místě). Jejich životy změní jedno (ne až tak) křivé obvinění a už nic nebude nikdy jako dřív. A návrat do původní reality nebude už vůbec jednoduchý. Skvělé herecké výkony Hepburn, MacLaine a malé Balkin (Mary). Během sledování filmu jsem pocítil vztek, protože mě maximálně naštvalo, jak všichni věřili tý malý ***** a jak se potom odvíjely osudy obou hlavních hrdinek, což bylo možná cílem filmu u diváka vyvolat. Zkrátka film na zamyšlení, ve kterém se mj. poukazuje na problém, který přetrval až dodnes - intolerance k sexuální orientaci.(10.8.2010)

 • italka63
  ****

  Rozhodně všechny ženské role skvělé zahrané, dominují však Shirley Mac Lane a Audrey Hepburn. Ten malý, oplácaný, pihovatý prolhaný spratek z dívčí školy hrál jako o život a fakt, v roce 1961 bylo tohle sousto, že spolu mají dvě učitelky lesbický vztah, nepřekonatelný skandál. Odsoudí vás nejen morálně, ale i soudně, rozjedou v tisku po celých Státech a zničí se vše, co jste budovali, včetně lásky k lékaři. Tohle bylo drama se vším všudy.(12.4.2017)

 • Sandiego
  ***

  Wylerův film se opírá pouze o skvělou divadelní předlohu a o povedené výkony dvou sympatických hereček (někdy však i do jejich výkonů proniknou stopy patosu). Jinak režisér definitivně stylisticky ustrnul ve čtyřicátých letech - je statický, filmovou řečí nijak k rozvoji dramatu nepřispívá a když, tak notně zaprášenými konvencemi. Navíc vedlejší maloměstské postavy skutečně jako by svým herectvým ustrnuly na počátku zvukové éry. Jedině snad dlouhou a působivou jízdou v závěrečném nádechu před katastrofou přesáhne sám sebe. Film je rozhodně silný a zdrcující, po tematické stránce zajímavý, ale sám Wyler tentokrát přispěl příliš malou měrou a je třeba i toto objektivně zohlednit.(9.10.2011)

 • - Do jedné z hlavních rolí tvůrci zvažovali také obsazení Doris Day. (Kulmon)

 • - Ve filmu se původně měla objevit i Katharine Hepburn. Nakonec však byla shledána jako příliš stará na to, aby jednu z hlavních hrdinek ztvárnila. (Kulmon)

 • - Starú mamu mala pôvodne hrať Cathleen Nesbitt. Rolu nakoniec získala Fay Bainter. (TheRoller)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace