Smolný pich aneb Pitomý porno

• Slovensko Smolný pich aneb Pitomý porno (více)

Kariéra učitelky Emi se ocitne v ohrožení, když se na internetu objeví video, v němž se oddává sexu se svým manželem. Nenápadná třicátnice je proto postavená před rodiče svých žáků, kteří mají rozhodnout o jejím setrvání v učitelském sboru na prestižní střední škole. Nekonvenční, satirický film režiséra Radua Judeho upoutal porotu MFF Berlinale, kde získal Zlatého medvěda. Přináší humorný a dráždivý pohled na současnou pokrytectvím nasáklou společnost libující si v předsudcích a ponížení. (Aerofilms)

Omnibus

"Mravní bahno revma léčí? Úča před manželem klečí..." Dobrý den všem. Tímto zahajuji hlasování rodičovského sdružení ČSFD o setrvání Radu Jude v naší filmové škole. Nejprve hlasuji já: "Pro setrvání. Byť s velkými výhradami. Jako cestopis po pamětihodnostech Bukurešti málo popisné (přidal bych hodinu záběrů na okapy a hromosvody), jako historický dokument o Nicolae Ceaușescu a jeho diktátorské verzi (chudého a krachujícího) komunismu abecedně suché až nudné (pěkná edukativní koláž, ale bez vztahu k příběhu) a coby disputace o rozlévajícím se mravním bahnu je to neurotické a bezcílně se motající stále dokola, v kruhu nesouvisejících připomínek, jak domovní schůze SVJ v našem činžáku. Prý navíc i erotické a komedie. Proboha, kdy?! Dále hlasuje Traffic: Pro setrvání. "Jude je poťouchle hravý, provokativní, nepředvídatelný, a přitom důsledně politický... film je spontánní skrumáž pozorovatelského cinema verité, godardovské asociativní abecedy a divadelní soudničky s ultra komiksovým finále." Lanark: Proti. "Nudná moralita s přestřeleným čímkoliv, odhalující prázdnost a odstřiženost současných intelektuálů od reality." Arbiter: Pro. "Radu Jude obrazy i slovem, intelektuálně sebestředně, šibalsky i zostra glosuje vše pokrytecké, co ho na formalistickém moralismu sere a v čem je mezi ním a mainstreamem jen těžko překlenutelná propast." Bozvav: Proti. "Jako sociálně vztahová studie s morálním přesahem dobré akorát tak pro puberťáky. Jako drama naprosto nefunkční a jako komedie nevtipné a rozpaky budící. Škoda toho námětu." hony23: Proti. "Příběh učitelky, jejíž domácí porno se objeví na internetu, mohl být jistě zajímavý. To by se ale tohoto tématu nesměl chopit kokot, který má oblibu diváka mučit svými uměleckými ambicemi." Adam Bernau: Pro. "...dojem napravuje Partea IV, což jsou čsfd komentáře s hodnocením odpad. Jako finále celého filmu nemají chybu." Arsenal83: Proti. "Reálne porno a dokonca porno hnusnej ježibaby... žiadne umenie, žiadna satira. Jediná výhoda, že ježibaba mala drvivú väčšinu času na sebe rúško. Škoda, že ho nemala i pri tom fajčení." HLASOVÁNÍ UKONČENO. Nerozhodný výsledek, 4 hlasy pro, 4 proti. Rodiče POMO a verbal se na schůzi nedostavili. Před opakovaným hlasováním tedy požádám řidiče našeho školního autobusu, pana Omnibuse, o promítnutí stěžejní pasáže Smolného pichu, pro objektivní posouzení umělecké kvality díla. ()

Zagros

Název, dobrý námět a lákavý trailer, to jsou tři největší plusy filmu Smolný pich. Jinak budu brblat, že to nebylo nic moc. Čekal jsem spíš typický artový kousek, který nebude pro mainstreamového diváka. V tom jsem se trefil. Bohužel patří i v této „kategorii“ k těm méně povedeným. Co se mi nelíbilo? Například jeho rozseknutí na tři téměř nesouvisející části. První nudná část, kdy kamera jen sleduje hlavní hrdinku a jakoby mimochodem nám ukazuje neutěšené obrázky rumunského města. Jako nápad to úplně neodsuzuji, ale sledovat podobné filmové cvičení přes půl hodiny bylo o výdrži. To jsem navíc netušil, jak bude zpracovaná druhá pasáž. Tady šlo o koláž studentských cvičení na téma, co všechno je v Rumunsku špatně. Zadání asi bylo: délka půl minuty, co se vám nelíbí na rumunské historii, musí to být netradiční a ideálně šokující. Pro mě to byla nuda hraničící s odpadem. Poslední část byla nejzajímavější. Vcelku slušný mix postav dával vzhledem k dobrému námětu prostor pro skvělé dialogy. Opět bohužel… prostor byl z větší části nevyužitý. Navíc to ani filmařsky občas nedávalo smysl a některé věci tam byly nacpané na sílu. Generál jí banán u sledování porna? Opravdu je nutné se snížit i k tak trapným detailům a nápodobám? Lidi se nahlas hádají a najednou v klidu čte týpek nějaké sociologické pojednání a je ticho a všichni poslouchají? Ne, Smolných pich nebyl dobrý film a za sebe jej nedoporučuji ani artovým fanouškům. Slabé dvě hvězdy, kdy to zachraňuje třetí část. Kritiku společnosti jde natočit mnohem poutavěji a lákání na šokující porno je laciné. ()

Coleator odpad!

Nevím, no... Dívat se asi 45 minut na to, jak chodí paní po městě, potom na nekonečné množství "vtipů" ve druhé části... A když už se konečně začne ve třetí části schůzovat s rodiči, je to pořád nuda protkaná rádoby chytrými kecy a "ultravtipnými" výkřiky... Závěrečné tři konce filmu? Díky, tohle už ne... ()

Goldbeater

Smolný pich je snímek vymykající se běžným měřítkům hodnocení a přijde mi skoro nevhodné mu dávat jakoukoliv nálepku. Sociálně-politická reflexe o třech dějstvích, z nichž první by se dalo popsat jako dynamická verze Google Street View, druhá jako dokumentární esej na 100+1 témat a třetí jako bouřlivá polemika o kontroverzním jádru zápletky celého filmu. Podnětné myšlenky to má a bizarní humor chvílemi taky funguje, přesto mi ta prapodivná struktura úplně nesedla a hlavně v první třetině dala divácky docela zabrat. ()

Traffic

Smolný pich definitivně potvrzuje, že vedle Miguela Gomese dnes evropská, nebo dokonce možná světová kinematografie nemá jiného dalšího autorského režiséra, který by byl natolik poťouchle hravý, provokativní, nepředvídatelný, a přitom důsledně politický, jako Radu Jude. Jeho poslední ztopořený prostředníček určený všem vyznavačům ortodoxního vyprávění a konzervativní ideologie není bůhvíjak honosný, esteticky promyšlený artefakt. Je to spontánní skrumáž pozorovatelského cinema verité, godardovské asociativní abecedy a divadelní soudničky s ultra komiksovým finále, na něž by se v Marvelu a DC nezmohli, ani kdyby kolektivně popili ayahuascu. Přijde mi super, že tady během korony vznikne společensky relevantní film, který je feminističtější a zároveň sexuálně explicitnější než cokoli z velkovýroby všech západních woke industrií. Přitom to fakt není žádný zázrak, ale kope solidně. ()

• Film bol v USA vydaný bez ratingu, pretože MPAA požadovala niektoré úpravy, aby mohol mať aspoň rating NC-17. (m.a.t.o.)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD