Režie:
Dominik GrafKamera:
Hanno LentzHrají:
Tom Schilling, Saskia Rosendahl, Albrecht Schuch, Meret Becker, Michael Wittenborn, Petra Kalkutschke, Elmar Gutmann, Aljoscha Stadelmann, Anne Bennent (více)VOD (2)
Obsahy(1)
Berlín, 1931. Milieu podnájmů a podsvětí, vykřičených domů a ateliérů umělců, nacisti na ulicích křičí nadávky a Babelsberg sní o produkci „psychologického filmu“. Život se hroutí, společnost kvasí a rozkládá se. Jakob Fabian má doktorát z germanistiky a dokud ještě má práci, píše přes den reklamní texty. V noci navštěvuje se Stephanem Labudem obskurní městské podniky. Zatímco jeho přítel — který se později přizná, že „v životní i profesní oblasti“ selhal — je pohotový v otázkách komunismu a sexu, Fabian zůstává střízlivý a odtažitý. Ve skutečnosti sice nevěří ve „vítězství slušnosti“, ale přesto na něj čeká. Láska ke Kornélii je tím jediným, co jej přinutí zpochybnit svůj ironický fatalismus. To ona se stává paprskem naděje v jeho rozpadající se existenci. Pro režiséra Dominika Grafa se i přes veškeré paralely se současným zlomyslným světem stalo výzvou vyvést ze stínů smutného Fabiana, autobiografickou postavu ze stejnojmenné předlohy Ericha Kästnera, románu, který je považován za jedno z nejvýznamnějších děl období Výmarské republiky. Režisér jej zvládnul brilantně. Jeho styl je jemně vypointovaný, chladnokrevně rázný a zároveň tiše melancholický. Film jako otáčející se diskotéková koule postupně odhaluje souvislosti mezi sexuálním stykem a prázdnou ledničkou a předkládá obraz rozpadu snu o štěstí. (Film Europe)
(více)Videa (4)
Recenze (9)
[FEBIOFEST] Dokážu si představit, že film si někoho najde. Je to svá záležitost. Jenže být svůj odtahuje nějaké lidi. Bohužel já byl jedním z nich. Kino jsem opustil po půl hodině s tím, že jsem tušil, že film se nevyvíjí nijak, jak by mi to dávalo smysl. Výmarská republika přitahuje zvláštní umění. ()
Nejdřív jsem si musela trochu zvyknout na poněkud specifický styl, jakým byl film natočen. Jakmile jsem se však ponořila do příběhu, zcela mě pohltil. Tři hodiny utekly jako voda, která odnesla jeden lidský život v plném rozpuku. +++ „Pokud bude systém nastavený rozumně, lidé se mu přizpůsobí.” - „Jsem rád, že zase můžeš svobodně a nevázaně uskutečňovat politické plány, ale nezlob se na mě, nevěřím, že se rozum a moc někdy sezdají.” - „Když se moc použije v zájmu lidí, tak ano.” - „Ale k čemu je ten tvůj božský systém, dokud je člověk svině? Ti rozumní se k moci nedostanou a ti spravedliví už vůbec ne.” +++ Těžká doba příliš nepřeje spokojenému životu, natožpak romantické lásce. Proklestit si vlastní cestu panoptikem pochybných existencí není zrovna snadné. Ba co víc, někdy je to zhola nemožné. (80%) ()
Tento film je len ťažko hodnotiteľný a veľkú mieru tu odráža hlavne subjektívny pohľad. Z môjho pohľadu najmä už ten začiatok bol zbytočne chaotický a až časom sa to upravilo do normálnosti. Samozrejme tu treba brať do úvahy, že je to prudko alternatívny film, ktorý prináša unikátny pohľad na predvojnové obdobie Nemecka a predpokladám, že hodnoverne sa drží predlohy, ktorú som ale nečítal, takže mi je to ťažko posúdiť. Vo filme sa toho udeje mnoho a v zásade tie tri hodiny celkom rýchlo ubehnú, ale napriek tomu tá stopáž mi príde ozaj prestrelená a časom sa v tom divák môže stratiť. Za mňa to nie je na štyri hviezdy, ale určite zaujímavý snímok, ktorý môže výraznejšie zaujať práve alternatívneho diváka. 60 % ()
Mne tri hodiny nevadili. Naopak, urobil by som z toho kľudne seriál. Film je verný predlohe, ktorá má silné autobiografické prvky, a tak je výborným svedectvom o dobe Weimarskej republiky. O tom, že nemorálnosť a dekadencia, bordely, pijatika, drogy, to všetko ovládalo nemeckú slobodnú spoločnosť. To je vtedy keď si slobodu mýlime so svojvôľou. Nečudo, kto sa potom na troskách Weimaru potom dostal k moci. Okrem ponorením sa do histórie ide z veľkej časti o film pochmúrne romantický na pozadí tej nehostinnej dejinnej reality, ktorá síce mala priniesť tú skvelú slobodu, ale bolo to za cenu úpadku v hodnotách. Čo vôbec nie je istota šťastia. Film ale určite nie je pre každého, nemá úplne mainstreamový štýl. ()
Sled dojmů/impresí. Výmarská republika v době postupného nástupu nacionálních socialistů k moci. A především smutné osobní drama o vztazích ovlivněných sociálním prostředím a atmosférou Berlína ve zmíněných třicátých letech.... Dlouhé, náročné, ale silně vtahující vnímavého diváka do jednotlivých peripetií děje. Za přesvědčivé ztvárnění psychologie (někdy tak mentálně velmi odlišných postav) nakonec u mne 4*. ()
Galerie (19)
Zajímavosti (2)
- Film a pôvodná kniha zdieľajú mnohé autobiografické momenty zo života spisovateľa románu Ericha Kästnera, najmä skutočnosť, že obaja, Kästner aj Fabian, sa narodili v Drážďanoch, pracovali ako reklamný spisovateľ v Berlíne, obaja boli pacifisti a mali slabosť pre mladé herečky. (Arsenal83)
- Film sa natáčal v Berlíne, Görlitzi, Bautzene a Drážďanoch (Nemecko). Obdobie natáčania trvalo od 30. júla do 13. septembra 2019. (Arsenal83)
Reklama