Soused

Trailer 1

Berlín, čtvrť Prenzlauer Berg. Daniel je filmová hvězda zvyklá na úspěch. Jeho půdní byt je stylový, stejně jako jeho manželka a chůva, která má pod kontrolou děti. Všechno je tip top, a tedy připravené na to, aby odletěl na konkurz do Londýna, kde na slavného německo-španělského herce čeká role v americkém filmu o superhrdinech. Když vejde do místního baru na rohu a zjistí, že tam sedí Bruno. Jak se ukazuje každou další minutu, Bruno na tento okamžik dlouho čekal. A tak se tento věčně přehlížený muž – jeden z obětí znovusjednocení a gentrifikace bývalého východního Berlína – mstí. Daniel jako jeho cíl... (Film Europe)

Trailer 1

Morholt

Z počátku to působí jako srážka herecké hvězdy Daniela se samozvaným filmovým kritikem Brunem, ale postupně se ukazuje, že tak jednoduché to nebude. Ostatně to se dalo vytušit i z názvu filmu. Postupné odkrývání toho, co má Bruno za lubem je stěžejním motivem filmu a bohužel ne vždy to úplně funguje. Vycizelované a vypjaté dialogy střídají celkem pravidelně momenty, kdy děj přešlapuje na místě jakoby přemýšlel, jakým směrem se vydat, ačkoliv ten je jasně daný. Je to škoda, protože nakousnutých témat tu bylo dost na to, aby se film jakýmkoliv hlucým místům dokázal vyhnout a kupříkladu věčná řevnivost mezi východem a západem měl být ždímána trochu víc. Naopak žádný problém nemám s herci a pro mě překvapivě tu hraje první housel Peter Kurth. I přes zmíněné mínusy je to od Brühla slušný debut a jsem zvědav, s čím přijde příště. 60% ()

Aljak

Ako milovník kvalitných dialógov, mám konverzačky celkom rád, takže potenciálne znel pre mňa aj Nebenan ako lákavý film. Ale napokon celé toto naťahovanie medzi Danielom a Brunom pôsobilo na mňa dosť iritujúco a nevkusne. Ten sliedič Bruno musí mať naozaj nudný život, keď nemá na práci nič iného, ako stalkovať svojho bohatého suseda. Už dlho ma nikto takto neiritoval, a to mám takéto zákerné postavy, ktoré väčšinou rozprúdia dej, celkom rád. Ale toto na mňa bohužiaľ akosi nefungovalo a nezdieľam to všeobecné nadšenie ostatných recenzentov. ()

FanKalEl

Myslím si že tento menej nápadný ale dobrý herec sa skvelo popasoval s námetom scenára a tú réžiu zvládol skvelo. Je to skôr psychologická dráma/komédia kde nám umožní tvorca nazrieť do dvoch odlišných svetov ľudí, známeho herca a nenápadne obyčajného človeka strednej vrstvy. Ich svety sa skrížia veľmi zaujímavým spôsobom ktorý sa rozuzluje pomalým ale efektívnym tempom. Čo by som mínusol je ten záver. Prišiel mi tak narýchlo zhotovený a jednoznačne odfláknutý zo strany scenáru. Dva hlavné charektery postáv ktoré vystupujú 90% celkovo vo filme (s hlavnou postavou sme pocelý čas) boli veľmi uveriteľné a určite si to rád pozriem znovu ak sa naskytne možnosť. (70%) Videné na Art Film Feste v Košiciach, 25.6.2021 ()

Marigold

Tenhle "hospodský western", kde se utká západní star a zemitý východní týpek, má potenciálně spoustu vrstev (vztah west a ost, gentrifikace, povrchní glamour, samota), ale Brühl jako režisér i jako protagonista volí cestu líbivé karikatury. Dobře se na to dívá, ale moc to ve vás nezanechá, navíc v téhle přestřelce drtivě vítězí Peter Kurth svým mnohem uvěřitelnějším a niternějším herectvím. Hlavní hvězda z toho vyvázně paradoxně až moc lacino. ()

angel74

Tak tomu se říká den blbec nebo spíš den k posrání. Nevím, jak jinak stručně popsat to, co zažívá úspěšný herec Daniel, když se ráno v očekávání velké role celý natěšený zašije do místního baru, kde se mu však znenadání vetře do přízně postarší muž jménem Bruno, z něhož se vyklube jeho soused. Následně se rozjede vynikající konverzačka, která má fištrón i koule, je poněkud nečitelná, plná náhlých zvratů, a také proto skvěle baví. Parádní herecké výkony Daniela Brühla a Petera Kurtha výsledný dojem z filmu ještě podtrhují. (85%) ()

• Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v nemeckej metropole Berlín. (MikaelSVK)