Reklama

Reklama

Epizody(10)

Obsahy(1)

1883 je rok, kdy se rodina Duttonových a další pionýři vydali napříč Amerikou za štěstím či neštěstím. (cerdax2)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (91)

liskam 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

První série je v podstatě dokonalý western a vhled do problematiky prvních usedlíků na západě očima mladé ženy. Krásný seriál který může okouzlit kohokoli se svobodnou duší. Těch několik nedostatků s chutí házím za hlavu. Už jen proto, protože takovýchhle věcí se moc netočí. Díky Sheridane. Za mě 92% a jasných 5* ()

castor 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Děvky, prodejci indiánských skalpů, nervózní pistolníci, výbuchy násilí. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, že jde o prequel k uznávanému Yellowstoneu, aneb jak předci rančera Johna Duttona putují z Texasu do (nakonec) Montany, kdy na cestě čeká smrt za každým rohem. Drsný otec James (slavný countryový zpěvák Tim McGraw), nesmlouvavá manželka Margaret (rovněž zpěvačka Faith Hill, v reálném životě McGrawova manželka), dospívající blonďatá dcera Elsa a pětiletý John tehdy využili nabídky dvou veteránů z války, Shey (charismatický Sam Elliott) a Thomase, kteří doprovázejí skupinu evropských přistěhovalců za lepším příštím. Společně mají zvládnout přejít nehostinnou krajinou, a pokud přijde nebezpečí, tak si krýt záda. A uzmout kus země uprostřed ničeho. Zatím ovšem není žádné příští, žádná budoucnost, ale jen cesta. Okolo číhají zloději, kteří neznají slitování, i indiáni, kteří také nejsou zrovna krotcí. Koho nezabily neštovice nebo kulka, na toho si políčí velká bouře, která zničí další dílek naděje. Brzy pochopíme, že je to hlavně Elsin příběh, v dobrém i zlém. V lásce se ani nestihla zklamat a už o ni přišla. A nebylo to jediné. Pokud mi něco vadilo, tak právě podivný charakterový vývoj jedné z nejdůležitějších postav. A taky množství přestřelek, které je třeba brát s nadhledem. Když totiž poněkolikáté pár pistolníků zlikviduje trojnásobnou převahu ostřílených zlodějů… A od určité chvíle prostě sledujeme tak trochu to „samé“ pořád dokola. Navíc i trochu té dynamiky a víc syrovosti bych uvítal. Taylor Sheridan (pecky Wind River a Sicario už mu nikdo neodpáře) se každopádně naplno ponořil do žánru, v němž jsme ho všichni chtěli už dlouho vidět. ()

Reklama

sheen 

všechny recenze uživatele

Z Yellowstone jsem byl absolutně nadšen, ten seriál mě dostal a myslel jsem si, že nic lepšího neuvidím a pak přišel tento skvost. Naprostá dokonalost v každém ohledu. Drsný a nelítostný pohled na osídlení Ameriky. Psal jsem to již několikrát ale Taylor Sheridan je bůh, jen mi posledním dílem vyrval srdce z těla :( ()

tron 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

V prvom rade sa chcem poďakovať zakomplexovanému chudáčikovi, ktorý pravidelne maže moje komenty tu na ČSFD. Mám pre teba dobrú správu: všetko mám archivované, takže tu to máš ešte raz, môžeš veselo mazať ďalej (a vy ostatní sa "tešte", kedykoľvek môže v pohode vymazať aj nejaký váš komentár). „Smrť nemá tesáky. Je nádherná.“ Toto je proste Taylor Sheridan. Netreba to vysvetľovať žiadnemu fanúšikovi Yellowstoneu, ani tým, ktorým sa páčili jeho filmy (Wind River) a to dokonca aj slabšie (Kto mi ide po krku s Angelinou Jolie). Taylor má rád svoje postavy. Zbožňuje ich, trávi s nimi veľa času, piple sa s nimi, necháva ich dýchať a snívať a ak zomrú, o to tvrdší dopad to na diváka má. A ony zomrú. Nie všetky. Jasné, že nie. Ale určite platí, že v jeho svetoch si nemôže byť istý prežitím nikto. Ani hlavný hrdina. Na to, aby ste si užili 1883, nemusíte poznať Yellowstone. Ostatne, odohráva sa cca 135 rokov pred ním. 1883 je zvláštny. Skoro žiadnej časti som nedal 4*, ale ako celku ich dám, keďže i nudnejšie momenty majú na finále zásadný dopad. Sheridanovo osídľovanie Ameriky je kruté, poetické, hnusné, aj lyrické. Azda aj to mnohým bude prekážať. V jednej scéne je to plné tornád, zlodejov koní, amputácií končatín, skalpovaní, znásilnení, jedovatých štrkáčov a Indiánov a hneď v druhej sa na scéne objaví roztomilý kovboj-panic, romantické prvé milovanie a gýčový východ slnka. Ale ono sa mi ten zvláštny rozkol nakoniec vlastne páčil. Vrcholom je zrejme megapatetický rozprávač(ka) v podobe hrdinovej dospievajúcej dcéry. Môžeme namietať, že je to sladké, patetické, naivné. Ale sedí to k jej veku. Čo mi vadilo? Občasné zneužívanie náhody (prezlečenie sa z indiánskeho oblečenia v najnevhodnejší okamih), chaotické drobnosti (nikto česť výnimkám nevie po anglicky, ale keď treba, tak zrazu vie) a nejasný počet členov kolóny (v jednej epizóde som si vravel, aké je čudné, že tam nemajú malé deti a tak keď o pár minút zaznela informácia, že komunita číta viac ako dve desiatky detí, skoro som spadol z gauča). Palec dole dávam tiež za nie nedostatočnú rozlúčku s niektorými postavami. Hlavne, že predtým nie je problém stratiť desiatky minút drahocenného času s nič neriešiacim dialógom. Viem, asi si odporujem: vyčítam 1883 (ako aj Yellowstoneu), že občas nudí dialógmi a rozvláčnymi vzťahmi a hneď v druhej vete ho za to chválim. Taký je skrátka náš Taylor Sheridan. Dve slávne cameá pobavili, ale sklamalo ma, že BBT nebol súčasťou výpravy. To by bol iný masaker. „Obdivujem jej odvahu.“ –„To nebola odvaha.“ – „Ale áno. Bola.“ ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Na první pohled je to jako sledovat jednu z nejznámějších videoher posledních let - Red Dead Redemption 2, na druhý pohled je to však ještě víc... Seriál o krutosti i kráse života samého, nekompromisní, neúprosný... Audiovizuální mistrovské dílo, u které mě malinko hladily proti srsti jen některé proslovy hlavní postavy a občasný důraz na sentiment. Ovšem vzhledem k tomu, že 1883 je vyprávěn optikou mladé, naivní, ale setsakramentsky odvážné dívky, tak to vlastně sedí. V seriálu kontrastuje právě ta nevinnost, cit a krása s brutalitou lidí i přírody samé. Vždy když seriál dává, tak také bere. Je však ryze lidský, a proto přináší nefalšovaný a cenný emocionální zážítek... Važmě si našich životů a obdivujme ty, kteří neměli takové štěstí, aby mohli číst tyto (jakékoli) řádky... 9/10 ()

Galerie (308)

Zajímavosti (4)

  • Dívku, které se udělá zle z vody a je označována jako „slovanský emigrant“, hraje Amber Blaze Lemmond, která je české národnosti. Na anglickou radu ohledně pití vody odpoví zřetelně česky: „Nerozumím.“ (fabecc1222)
  • V seriáli sa spomína bar White Elephant (Biely slon), ktorý existuje dodnes. (belinko)

Související novinky

Nový Star Trek, Tiché místo i Sonic

Nový Star Trek, Tiché místo i Sonic

16.02.2022

Studio Paramount v rámci prezentace pro investory oznámilo kupu novinek, a jelikož je toho opravdu hodně, asi se do toho rovnou pustíme. Tou největší zprávou je čtvrtý Star Trek. Nové pokračování…

Co všechno chystá v televizi Taylor Sheridan?

Co všechno chystá v televizi Taylor Sheridan?

14.01.2022

Čtvrtou řadu seriálu Yellowstone zhlédlo ve Státech na kabelovce rekordních 9,3 milionu diváků. Jedná se tak na kabelové televizi o největší současný zámořský hit. Seriál navíc laťku s každou další…

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Přichází den, kdy se každoročně obracíme na nejoblíbenější uživatele, aby se nám svěřili se svými topkami 3 filmů (a případně 3 seriálů) uplynulého roku. Od loňska je navíc doplňují i vybraní…

Sylvester Stallone míří do televize

Sylvester Stallone míří do televize

07.12.2021

Herec Sylvester Stallone, jehož Rocky v roce 1976 vyhrál Oscara, a který má za sebou role v komiksových blockbusterech Strážci Galaxie Vol. 2 a Sebevražedný oddíl a čerstvě dotočil i čtvrté…

Reklama

Reklama