Jdi a dívej se

Elem Klimov

Předloha:

Ales Adamovič (kniha)

Alexej Rodionov

První polovina čirá špína a deprese, ale s přílišným lpěním na artové podání a velmi pomalým tempem, což občas filmu znatelně škodí, druhá polovina peklo na Zemi. 2SV v tom nejsyrovějším a nejděsivějším obrazu. Poslední sekvence jeden z nejsilnějších konců filmu, jaký jsem kdy viděl. Jdi a dívej se.(25.2.2016)

Drastická podívaná je na jednu stranu hyperrealistickým ztvárněním krutostí války, a na stranu druhou funguje i jako ryze umělecká výpověď o zdrcujícím vlivu války na lidskou psychiku. Režisér Klimov využívá i nereálné prvky. Nebojí se lyriky, některé věci jen naznačí a nechá na divákovi aby si je domyslel, před očima diváka fyzicky mění dětskou tvář ve válkou zdeformovaný starý obličej...(6.4.2017)

"This must be seen by everyone!", "One of the greatest antiwar films!", "The greatest war movie you´never seen!", "This is a war as Hollywood could never portray it"! /Empire/ "A masterpiece not only of filmaking, but of humanity itself." /S.Penn/ "The greatest war film ever made"! /J.G.Ballard/ ... Toto je len pár prívlastkov, ktoré si tento výnimočný ruský film vyslúžil. Nadčasový ,surový a veľmi depresívny. Videl som to velmi dávno, ešte za socializmu ,ako malý chlapec, a bol to pre mňa film, ktorý ma prikoval do sedačky a zničil všetky moje detské, naivné predstavy o vojne. Ani skoro po dvadsiatich rokoch som nezabudol...100%.(9.2.2009)

Nejtěžší obžaloba války, kterou jsem měl možnost na filmovém plátně vidět! Navíc je umocněna vynikající režií, kamerou a hlavně skvělým výkonem hlavního "hrdiny" Alexeje Kravčenka - jeho výkon byl opravdu něco vyjímečného! Nečekejte žádnou lehkou podívanou, Idi i smotri je velmi drsný a syrovový snímek, který ovšem rozhodně musíte vidět!(1.5.2012)

Dlouho jsem přemýšlel, co si pustím k tak slavnostní chvilce, jako je moje 2000té hodnocení a komentář. Nakonec jsem si řekl, že si pustím něco, do čeho bych se běžně asi nedokopal. No musím říct, že to bylo opravdu hodně tíživý sousto, některé scény a záběry jsem těžce vydýchával. Ta brutalita, bezmoc, deprese byla cítit v každém záběru. Proč tedy ta hvězdička dolů? No po dějové stránce se cítím být ochuzen. Buď měla být stopáž o 20 minut kratší nebo nudnější první polovina měla být dějově bohatší. Navíc chvílemi byla ta hudba téměř nesnesitelná, kdyby to bylo bez hudebního doprovodu, možná by to bylo ještě o level mrazivější. Každopádně hodně silný a hodně zdrcující film o nacistické krutosti. 80%(15.3.2012)

• - Název filmu je citát z bible, Zjevení 6,1: "Tu jsem viděl, jak Beránek rozlomil první pečeť a slyšel jsem, jak jedno z těch zvířat říká hlasem hromovým: Jdi a dívej se." (gjjm)

• - Natáčelo se 9 měsíců. (Monco)

• - Vesnice Perekhody ve skutečnosti leží v Rusku, v oblasti Smolenska. (Othello)