Obsahy(1)
Letoun ruských aerolinek je poslán do malého městečka, kde dochází k velkému zemětřesení. Ovšem obrovská exploze rafinerie donutí letadlo opět vzlétnout, jelikož na letišti již nikdo není v bezpečí. Tento náhlý start však nezůstane bez následků - trup letadla je poškozen a posádka se tak ocitá ve smrtelném nebezpečí. (Chupacabre)
Recenze (30)
Asi som mal zbytočne malé očakávania. Nenaplnili sa. Som prekvapený, ako je tento sovietsky film na svoju dobu moderne poňatý, nielen svet uhladených moskovských pilotov lietajúcich na vtedajšiu socialistickú éru moderných prúdových Tupolevoch Tu-154, ale aj angličtina v hubách pilotov a letušiek, zábery z európskych veľkomiest, celkom otvorené medziľudské vzťahy či nadčasová psychológia postáv. Samozrejme, späť do socialistického sveta nás vracajú hlášky na letiskách - odlet do Baku, Taškentu, Kyjeva, Usť-Kameňogorsk - všetko svetové letoviská :-) Predstavovací úvod je nadmieru dlhý, činí oveľa viac ako zvyšná katastrofická časť, na druhú stranu ale musím podotknúť, že nenudí. Ústredné postavy sú sympatické, ich naturely majú hlavu i pätu a divák je dobre naladený, čo sa stane s ich osudmi. Katastrofická časť ma milo dostala - tie výbuchy, práca s modelmi, horiace budovy, valiaca sa horiaca ropa, rôzne špeciálne efekty na zemi či vo vzduchu - to muselo stáť hromadu rubľov. Samozrejme, nejaké chybičky, pri ktorých sa divák neubráni úškrnu, sa objavia - to keď pri daždi steká voda v strede kamery alebo občas krkolomný strih. V sumáre ide ale o poctivú filmárčinu, žiadna fušerina, a to treba oceniť. ()
Kultovní film mého dětství spatřený na školní povinné návštěvě kina. Jako socialistického žáka mne film uhranul. Na velkém plátně nervy drásající scény, které malé dítě uvyklé veselým pohádkám a světovému míru prostě šokovaly. Ruské filmy mají vždy příklon neskrývavě zobrazit lidské utrpení a krev. A tak dodnes si hlavně vybavuji jako všichni moji vrstevníci scénu, kde veškerým oblečením nabalený hrdina jde za letu a mrazivé venkovní teploty opravit díru v letadle. Film má delší stopáž a je někde uváděn jako dvoudílný. Rozdělen přesně na část seznamovací s postavami a na část katastrofickou, akční. Jak bývá u katastrofických filmů zvykem (např. Skleněné peklo). Po zhlédnutí filmu jsme měli napsat slohovou práci jak na nás film zapůsobil. Napsal jsem tenkrát vlastně svojí první filmovou recenzi. ()
"Sovětský" katastrofický thriller mi poměrně silně utkvěl v paměti (a to už je pěkně dlouho, co jsem to viděl). Po trikové stránce mě chvílemi i pěkně překvapili. Nápad filmu nebyl špatný, ale něco tam skutečně přeháněli (oprava pláště letadla za letu... No já vám nevím... atd.). Po celkem nudném začátku víc než svižný filmeček, u kterého se posedět dalo. ()
První a asi jediný katastrofický a docela i akční film, co kdy udělali v SSSR. Neohrožená posádka ve složení Andrej, Igor a Valentin ještě neohroženějšího stroje Tupolev TU-154 aneb kdo stihne nasednout do letadla a nezmrznout za letu, ten vyhraje a doletí až do Moskvy. A přestože letadlo zrovna nebrzdí a ještě mu při přistání upadne i zadní část s motory, tak to všechno dobře dopadne. Soudruzi dost šetřili, to bylo dost vidět na vzletu letadla z městečka Bidri, kde to bouchalo jak na Silvestra a modýlek se stihne vznést i s plameny šlehajícími u zadku. Jinak filmu jistě nechybí napětí, bráno z dobového hlediska, nejnapínavější scénou bylo jistě spravování letadla za letu, protože to může zvládnout jedině velký sovětský člověk. ()
Tenhle film se těžko hodnotí. Ty tři hvězdy jsou nejspíš dost nadnesené, ale bavila jsem se. I když asi jinak, než si tvůrci představovali. Sovětský pokus o akční katastrofický film sice díru do kinematografie neudělal, ale některé scény (start letadla z letiště ohrožovaného explozí nebo oprava letadla za letu) jsou prostě nezapomenutelné. ()
Galerie (14)
Photo © Mosfilm
Zajímavosti (5)
- Jeden letecký inženýr se specializací na bezpečnost provozu podotknul, že drtivá většina scén po návratu od ropné rafinérie byla zpracována na základě reálných možností, včetně onoho manévru na letišti. (ČSFD)
- Snímek je prvním sovětským filmem, kde byli před kamerou ukázáni nahý herci. (ČSFD)
Reklama