Qualcuno ha tradito

Drama / Krimi

Itálie / Francie, 1967, 88 min

Franco Prosperi

Sante Achilli

Naprosto perfektní a neprávem zapomenuté eurocrimi. Film vychází z klasických francouzských noir-filmů ("Asfaltová džungle", "Du rififi chez les hommes" kde hrál rovněž Jean Servais!), nebo i z Melvilleho ("Druhý dech", "Samuraj") atd. Tohle ranné Prosperiho eurocrimi (viz "Tecnica di un omicidio" r. '66, opět Prosperi a první spolupráce Prosperi-Weber, druhá zde), jedno z prvních ve svém žánru (takový malý klenot), je natočené a zahrané téměř bez chyby a atmosféra je stejně veliká jako u onich dnes již klasických děl. Velký Weber (profesionální a parádní chladný zločinec Tony), smyslná Elsa Martinelli a klasik Jean Servais (Jean, kamarád Tonyho, hlava plánované dolaro/diamantové krádeže) co víc si přát. Tohle je spíš francouzská záležitost, i když francie je zde uvedena až jako druhá-tedy v klasické koprodukci, dvou evropských zemích, kde se nejčastěji točily kriminálky. Z Itálie to má čistě styl, což je poznat díky surovosti hned na první pohled, z Francie, částečně obsazení (i když hlavní trio je ameriko/italo/francouzský a umístění (Marseilles). Jestli jste viděli "Asfaltovou džungli" nebo "Rififi", tak už víte, že ústřední motiv filmu se bude motat kolem velké loupeže, ale také jednoho velkého přátelství (Weber+Servais). Samotné loupeži je zde věnováno skutečně hodně prostoru (pomalu celá druhá polovina) a nutno podotknout že ona příprava a provedení, to vše bylo na svou dobu naprosto fantastické. Škoda jen kvality, ale film má typickou sleazy a temnou atmosféru, napětí neustále eskaluje, kdy čím dál tím víc zjišťujete že tohle nakonec nemůže dobře dopadnout, pro všechny zúčastněné osoby, dále je tu pár dobrých bitek a hrozivých scén v podobě výstřelů a různých přestřelek. Jazzový hudební doprovod mi zde moc nesedl, přeci jenom film dělal trochu staromódním, chtělo by to bejval nějakou dobovou muziku, ale ta úvodní byla parádní. Už teď ale doporučuji všem fandům EuroCultu, příjemné překvapení.(14.3.2011)