Girl in the Basement

(TV film)

Sara (Stefanie Scott) je dospívající dívka, která se těší na své 18. narozeniny, aby se odstěhovala od svého otce Dona (Judd Nelson), který je sociopat. Ale než stihne oslavit narozeniny, Don ji uvězní ve sklepě jejich domu. (JasonCZ)

kingik

Ve jménu všech zvrhlíků, tohle nebyl úplně příjemný film aneb nechutný taťka  v akci. Byl jednou jeden tatík, co svoji vzpurnou osmnáctiletou dceru zavřel pod zámek do tajné místnosti v suterénu jejich rodinného domu. Judd Nelson byl úplně neskutečný výkvět zrůdnosti, kdy se mnohdy jevilo, že snad nesledujeme herce, nýbrž na dobré slovo propuštěnou kreaturu, co se po skončení natáčení odebere zpět do své izolace v ústavu, kde drahná léta nevkročí lidská noha v rámci jeho návštěv. Stefanie Scott coby jeho uvězněná dcera ovšem odvedla přesně to, co se po ní chtělo. Jejich "tandem" byl naprosto fascinující. Nejzásadnějším problémem bylo období, jakým si postavy prošly, zajetí trvalo konkrétně 20 let. A tenhle časový interval nebyl na postavách moc znát, navíc oběť nestárla na svobodě, ale zavřená ve zvukotěsném suterénu bez oken. A vypadala pořád v super kondici, k tomu tři podomácku provedené porody a jeden potrat ve vysokém stádiu těhotenství, kdy ji krémoval vlastní otec.  Docela zajímavě fungovala skutečnost, že život zajaté ženy a jejich dětí závisel na tom, jak se zdravotně povede jejich vězniteli. Kdyby totiž náhodou zemřel, nikdo by uvězněnou ženu nikdy nenašel. A ačkoliv jde jen o tv film, podařilo se mu být působivým. Elisabeth Rohm je herečka, která na svoji extra roli stále čeká, přičemž její režijní debut ukázal, že se rozhodně  coby režisérka neztratí. Svůj film, jež je inspirovaný skutečnou událostí, natočila působivě a poutavě. Logika sice diváka poněkud provokuje, dokonce je i velkou záhadou, kam se podělo dítě, které mladá žena čekala ve čtrnáctém roce v zajetí, určitě se ovšem podařilo přiblížit život v izolovaných prostorách, kam se ukládá maximálně tak harampádí a brambory. 8/10 ()

Arsenal83

Úplne sa môžem stotožniť s užívateľkou LindaVa. Tento film si zaslúži prevedenie vo väčšom alebo seriálové spracovanie. Pretože taká skutočná udalosť, to sa len tak nevidí, to mi až hlava neberie. A kto si myslel, že Kampuschovej únos bolo niečo, tak toto má ešte väčší potenciál. Veľkou chybou je spomínaný vývoj postáv. To fakt nešlo natočiť lepšie a znázorniť ako beží čas aj na tvárach protagonistov? 20 rokov je predsa len nejaká doba, to sa malo nevyhnutne prejaviť. Pretože časom začali deti vyzerať rovnako staro ako ich matka, a to už začínalo byť trochu trápne. Dúfam, že sa niekto chytí a celé to prepracuje do niečoho viac stiesneného, silnejšieho, dramatickejšieho. ()

peter12

Je to veľmi, ale naozaj veľmi znepokojivé. Viem, že niečo podobne sa už vo svete stalo a tento film sa tomu veľmi približuje. Je to tv film a je to aj vidieť, ale zas viac priestoru na predvedenie tu hádam ani byt nemohlo. Herecké prejavy vynikajúce a to, že nestarli i keď roky ubiehali ma až tak nesralo, film si to vedel ľahko vykompenzovať nejakou dramatickou scénou. Sem tam fandím zaporakom, ale tu sa to nedalo. Nenávidel som ho za to, čoho bol schopný a čo robil vlastnej dcére. Tá odmeranosť, ľahostajnosť a ješitnost hlavnej postavy ma do konca udivovala, či naozaj taká sviňa mohla existovať. Od začiatku do konca film nenudil i keď som vedel ako ten film skončí, tak som naň čakal, nech už príde a ten teror skonči a príde konečne i radosť. Podobných filmov som videl niekoľko, ale tento je jeden z najrealistickejších. Silne 4*. ()

*CARNIFEX*

Dva "puntiky" uberám zato, že tvorcovia trestuhodne narábali s vekom postáv, ktorý sa napriek 20 ročnej udalosti na počudovanie nijak neprejavil, a druhý zas zato, že toto by chcelo ďaleko rozsiahlejšie vysvetlenie (ako, prečo, začo), lebo potom to vyznie tak, akoby bola celá rodina buď komplet jebnutá, ale extrémne naivná. Každopádne, toto vôbec nie je zlý TV film! ()

Morholt

Přidám se k těm, kteří kritizují formát TV filmu, protože Fritzlův případ si zaslouží mnohem komplexnější pojetí. A stejně jako jiným se ani mě nelíbí fakt, že hlavní protagonisté prakticky nestárnou. Naopo¨ak chválím tísnivou atmosféru života ve sklepě, kde se matka snaží svým potomkům zajistit alespoň zdání normálního dětství a stejně tak mě bavilo obsazení, přičemž bylo fajn vidět Judda Nelsona, kterého mám zaškatulkovaného jako komediálního herce, v podobné psychopatické roli. Slušná práce, ale doufám, že áčkové zpracování ještě přijde. 65% ()