poster

Služební román

 • Sovětský svaz

  Služebnyj roman

 • Sovětský svaz

  Служебный роман

 • Sovětský svaz

  Sluhzebnyy roman

 • anglický

  Office Romance

Komedie / Romantický

Sovětský svaz, 1977, 159 min

Komentáře uživatelů k filmu (12)

 • vitekpe
  *****

  Tak tomu rikam svezi vitr z vychodu...jak jinak take hodnotit film, ve kterem hraje tak vytecne moje oblibenkyne, krasna Alisa Frejndlich... Kdo ma rad atmosferu sovetskych filmu, mohl by byt touto klidnou a uveritelnou komedii nadsen stejne jako ja. Pro ostatni asi nezvladatelne... P.S.: upozornuji tez na skvelou Svetlanu Nemoljaevovou.(26.9.2009)

 • Marigold
  *****

  Ukázka kvalitní sovětské komedie, kterou jsem zřejmě nejen já pokládal za neexistující druh. Předělávka režisérova původně dramatického textu zachycuje velice civilní a obyčejný příběh úředníka Novoselceva, který se nejprve zištně uchází o svou nadřízenou Kaluginovou. Střet velmi chaotického a nejistého Novoselceva se škrobenou a jedovatě odměřenou ženou dá vzniknout spoustě vynikajících dialogů i střídmých a uvěřitelných situacích, které rozesmívají právě svojí obyčejností a nestylizovaností. Ve filmu se tak prolíná poctivost divadelních dialogů, televizně úsporná režie a nádherně melancholické lyrizující vsuvky, kde se působivá hudba i texty prolínají se záběry nastupujícího jara v Moskvě. Ačkoli je Sluzhebnyj roman neuvěřitelně dlouhý, navozuje velice příjemný a familiérní tón, který mě osobně zcela pohltil a nebýt v závěru trochu laciného kouzlení s příběhovým schématem, byla by tahle melancholická projížďka sovětskou minulostí absolutně bez chyb. Za pochvalu určitě stojí brilantní stavba filmu, z něhož se vyloupávají pěkné epizodní motivy a především herecký koncert dvojic Miagkov-Frejndliková a Basilašvili-Nemoljajeva. A samozřejmě i těžko přehlédnutelný satirický podtón, který zasahuje absurditu konání aktivní "straničky" Šury. V provonání s hollywoodskou romantickou komedií je tenhle film snad z jiné dimenze a to musím zdůraznit, že tenhle žánr patří k mým nejméně oblíbeným. Pět hvězdiček za nádhernou atmosféru.(29.3.2007)

 • pm
  *****

  Alisu Freindlichovou i Andreje Mjahkova mám ráda už dýl, vím, co od nich očekávat a film od Rjazanovova by mne zklamat nemohl, ale i přesto jsem se bavila nad očekávání. Režisér skvěle vede herce, dokumetuje dobu a společenské poměry. Mjahkov ve většině rolí, které s ním znám, dík své herecké poloze a vzhledu často budí účast, tady ovšem ve chvíli, kdy se snaží upoutat pozornost ředitelky úřadu improvizovaným vystoupením nejen cikánského tanečku, mne opravdu odzbrojil....geniální moment.(7.1.2009)

 • Natascha
  ***

  Vtipný film, ale nic světoborného. Příběh uťápnutého úředníka statistického úřadu, kterému šéfuje na první pohled nevzhledná, příšerně oblečená a přísná mužatka. Mezi oběma vznikne románek, který provází řada nedorozumění a změna "ošklivky Betty" v krásku (tedy v rámci dané doby, dneska už modré stíny a klipsové meganáušnice moc lidí neberou:-). Vztah ústřední dvojice je pěkně stupňován pomocí různých "vypjatých" scén a na konci se těšíte na to, až se konečně na sebe vrhnou... Moc zajímavá není vedlejší linie dalšího párečku v úřadu - nesympatické a vnucující se blondýny a samolibého chlápka s odpovídajícím jménem Samochvalov (nebo tak nějak...)(19.5.2007)

 • 5150
  ****

  Romantická komedie z bývalého Sovětského svazu, to zní fakt hrozně, ale je to tak. A jaká. Výborně jsem se pobavil a navíc projekci osobně uvedl režisér Eldar Rjazanov. Prostě spokojenost. // hodnocení 4,5* // Febiofest 2007(28.3.2007)

 • rastlinka
  *****

  Veľmi podarená komédia, ktorá ma odzbrojila svojou jendoduchosťou a iskrou. Alisa Frejndlich mi v dobrom pripomenula moju učiteľku fyziky na gympli:) Neupravená, no neskutočne rozhľadená a inteligentná žena s pevnou rukou a svojským humorm, ktorá však za tým svojim čiernym humorom skrývala dobré srdce a ochotu pomôcť. Presne týmto mi ju pripomenula postava riaditeľky Kaluginovej, ktorá však svojim (spočiatku) odmeraným chovaním a bežným výzorom, vôbec nevysielala signály o svojej skutočnej osobnosti. Veľkým plusom bola tiež humorná zložka filmu, ktorá fungovala perfektne. Pri niektoých scénach som sa nemohla ubrániť výbuchom smiechu. Škoda, že nemáme možnosť pozrieť si takýto film v televízii, viem si úplne predstaviť, ako by som si ho pozrela v pohodový nedeľný večer v TV... (namiesto neuveriteľne náročného zháňania filmu).(11.5.2012)

 • 1frida2
  *****

  Výborný černý humor, trošku satiry k tomu, úžasná atmosféra a co především: lyrické prvky s básněmi A.Achmatovové. Co víc si přát. Pět všemi deseti!(12.2.2014)

 • tuntavala
  *****

  Prehodnotil jsem vztah k rustine.(28.1.2010)

 • Ollie235
  *****

  Nějakou dobu jsem přemýšlel, jaké adjektivum tenhle film charakterizuje nejlépe, až jsem zůstal u jednoduchého slova ,,příjemný". Nesmírně příjemný. Služební román je totiž natolik jednoduše stravitelný a milý snímek, že se musí zalíbit snad každému a i když jsou dvě a půl hodiny na romkom nesmírně dlouhá stopáž, tomuhle kousku to perfektně sedí. Výborná romantická atmosféra, spousta inteligentně vtipných hlášek i situací, úžasná hudba (!), vynikající hlavní i vedlejší postavy... Pokračovat bych mohl dlouho, ale asi je to už zbytečné. Zkrátka výborný film, o to působivější kvůli době a zemi, v jaké vznikl.(28.8.2013)

 • Mrijnyk
  ****

  Tento film hodnotím poměrně vysoko přesto (nebo spíš právě proto), že obecně mívám se sovětskými komediemi problém - nepřijdou mi legrační a moc mě nebaví. Tato komedie je ale výjimečná tím, že je místy opravdu vtipná a jakýmsi svěžím způsobem zábavná. Žádný prvoplánový, nucený humor typu "jé, on zakopl/přeřekl se/zatvářil se jako šašek", nýbrž film který je místy ironický, místy nostalgický, romantický, úsměvný. Všichni herci hrají na výbornou a jejich postavy si vás získají, například výborná sekretářka Liji Achedžakovové - умереть не встать! Dovedu si představit, že by podobnou komedii (navzdory některým typicky sovětským reáliím) mohli natočit i leckde jinde... A to považuju za ohromný klad! Až se divím, že tenhle film se u nás nikdy neprosadil...(31.12.2015)

 • Sergii
  *****

  Přesladký film. Doporučuji pouze těm, s opravdu otevřenou myslí. Xenofobové, ruce pryč.(24.1.2014)

 • Alex333
  *****

  Nenajde se žádný Rus, který by neznal tento film: je to klasická Rjazanovská komedie, písničky ze které se doposud zpívají a každá hláška je citací. Ve filmu hrají uznávané talenty sovětského divadla a kino a dívat se na jejich práci je potěšením samo o sobě. Rjazanov virtuózně ironizuje nad životem člověka té doby: deficit všeho, špatná otevírací doba obchodů, katastrofická dopravní situace a celková chudoba národu apod. Humor je založen na situacích ze života: žádné černé nebo vulgární vtipy. Do komedie jsou zapojené i krize středního věku, zrada a čest. Film, kterému věříš, že by se to všechno mohlo doopravdy odehrát někdy dávno v Sovětském svazu.(3.12.2019)