Demonik

(festivalový název)
  • Kanada Demonic (více)
všechny plakáty

Carly a Angela jsou dcera a matka, které spolu moc často nemluví. Když Carly kontaktují z nemocnice, kde Angela leží v kómatu a s jizvami na rukou, jen velmi neochotně přistoupí na experiment: pomocí počítačové simulace může s matkou promluvit. Tím ovšem žena probudí ďábelské síly, které jen tak zastavit nepůjde. Film Neilla Blomkampa slibuje intenzivní kombinaci duchařského hororu a napínavého sci-fi thrilleru. (Future Gate)

mzss1

[25%] Tohle se prostě Blomkampovi nepovedlo. A ůž vůbec nebylo vidět, že to točil on. Tohle mohl zplácat kdejaký podřadnější režisér. Celé mi to přišlo jednak levné, ale i děsně obyčejné. Nějaký nápad tu je, ale strašně nezáživně podán. 1/3 snímku totální nuda, ta druhá o moc lepší nebyla. Finále - něco se tu dělo, ale mou pozornost si to nedokázalo udržet. Je mi jedno, že to zde bylo nízkorozpočtové, ale nenabídlo mi to absolutně nic. Ani ta hlavní herečka mě moc nezaujala. Z druhé hvězdy, kterou jsem původně udělil se stává jen 1*. ()

filmfanouch

Who the fuck is Neill Blomkamp? Tento Jihoafričan se někdy kolem roku 2006 motal kolem adaptace Halo, přičemž mu jeho režijní debut měl produkčně zajistit Peter Jackson. Halo nakonec realizováno nebylo, Jackson ovšem Blomkampa znal jako prověřeného animátora a dal mu 30 milionů dolarů na to, aby si mohl Blomkamp natočit co chtěl. A tak vznikl District 9, který Blomkampovi otevřel dveře do Hollywoodu. Blomkampovi tehdy byla predikovaná velká budoucnost, kdy ho mnozí přirovnávali k takovému Samovi Raimimu či právě Jacksonovi. Na svůj druhý film Elysium již dostal 115 milionů dolarů, do hlavní role obsadil Matta Damona a časem se motal i kolem pátého Vetřelce či nového Robocopa. Jeho třetí film Chappie už kritiky a diváky dvakrát nepotěšil a Blomkamp se od té doby věnoval tvorbě experimentálních krátkometrážních filmů. Teprve až v době pandemie Blomkamp natočil svůj čtvrtý film. A velký důvod k radosti to zrovna není.   Při vzpomínání na District 9 či Elysium musí být divákovi při sledování Demonica velmi smutno. Blomkamp má pořád talent a dokáže servírovat hned několik nápadů, jeho návrat k nízkorozpočtového filmu je ovšem ukázkou vyloženého plýtvání. Tohle je ten režisér, kterému by člověk pár let nazpátek s chutí svěřil nového Batmana, nové Star Wars či nového Vetřelce? Tohle je skutečně nový film toho talentovaného tvůrce z Jižní Afriky? Velmi smutné.   Nový Blomkamp přitom měl potenciál. Nápad s virtuální realitou zní sám o sobě zajímavě, výsledek je ovšem neuspokojivý. Ať už vzhledem oné virtuální reality či faktem, že si to celé hraje na strašně uvědomělou a chytrou podívanou. Demonic přitom nejspíš bude důležitý film, který vyšlape cestičku mnoha dalším filmům v tom, že byl realizován i díky virtuální realitě. Je přitom smutné, že tak významné postavení bude mít právě tento film. Jde přitom o prozatím o experimentální techniku, která ještě není dokonalá (a ve filmu je to poznat), přesto má tato technika rozhodně budoucnost. A za pár let se s ní budou dít velmi zajímavé věci.   Blomkamp pořád očividně talent má, tohle ovšem nebyla šťastná volba. Rozhodl se natočit v podstatě klasický horor okořeněn sci-fi prvky, vůbec se mu ovšem nedaří vybudovat pořádnou atmosféru. Sem tam se objeví skutečně zajímavý nápad, ve finále jich ovšem vlastně moc není a celkově by člověk těžko tipoval, že tohle točil zrovna Blomkamp. Jako debut začínajícího tvůrce by člověk nejspíš mohl mít nižší nároky, od prověřeného tvůrce ovšem člověk čeká tak trochu lepší věci. A i na scenáristické půdě by od Blomkampa člověk čekal trochu víc.   Blomkamp byl zajímavý v tom, že točil v podstatě akční sci-fi, které ovšem vždy měli nějaké sociální komentáře. District 9 je v podstatě film o xenofobii (Blomkamp tehdy obdržel oscarovou nominaci za scénář), Elysium též řešil politická a sociální témata a i Chappie měl nějaké zajímavé myšlenky. Demonic nemá nic. Nefunguje v něm ani snaha o nějaké rodinné drama a ani relativně fajn herci tomu všemu dvakrát nepomáhají.   Blomkamp natočil svůj zatím nejhorší film, kterému se nedá upřít to velmi pravděpodobně důležité využití virtuální reality a fakt, že to pořád není vyložená tragédie a nějaká stavidla tam jsou. Přesto je vlastně bolest ten film sledovat, když si člověk uvědomí, co za filmy jeho tvůrce točil předtím...... () (méně) (více)

Tom Hardy

Nejsem si jistý, co ostatní čekali. Já dostal klasickou hororovou historku v nápaditém balení, kdy mi sedlo jak vyobrazení virtuální reality (její "polovičatost" mi vzhledem k využití dávala smysl - takový prostor by už z podstaty věci neměl působit úplně realisticky, aby se v něm návštěvníci mentálně neztratili), tak postupná gradace. Ano, gore mohlo být rozhodně šťavnatější a konec tak úplně nejde s tím, co máme o démonech zažité (takový stařičký Anděl smrti s Denzelem Washingtonem byl v tomhle ohledu bez debat mnohem vynalézavější a působivější). Jako žánrová jednohubka ale v mých očích Demonik funguje velmi obstojně, leč je pravdou, že Cela s Jennifer Lopez nabídla v rámci podobných příběhových mantinelů podstatně svébytnější podívanou. ()

JASON_X

Než zavrhnete a zatratíte svou matku proto, že je to masová vražedkyně, tak se nejdřív laskavě přesvědčte, že v tom nemá prsty nějakej rarach, kterej ji posednul, páč potom je v tom vaše máti úplně nevinně, kapiš? A na to přesně kápne naše hlavní hrdinka v jakýsi virtuální realitě. Mimochodem pěkná kočka, taková vylepšená verze Noomi Rapace. No a tahle fešanda se rozhodne si to s rarachem vyřídit pěkně fejs tu fejs. Nic jinýho jí totiž nezbejvá, páč jinak by ji posednul taky. A je na to úplně sama, jen záda jí kryje její bejvalej, protože vatikánský specnaz komando pro boj s Ďáblem, plný vysvěcenejch svaloušů, vyzbrojenejch svatejma relikviema a pokérovanejch okultníma symbolama, dopadne v konfrontaci s přerostlým pekelným havranoidem dost neslavně. No, asi jsem prozradil už dost, takže jestli nakonec uspějou naši dva civilové, se nechejte překvapit. Jen doplním, že triky jsou sice levný ale sympatický, béčková zápletka je dobrá a herci vcelku taky, takže po večeři před spaním ideální mozkovýplach. ()

Omnibus

"Démonický havrane, Vatikán tě dostane!" Fakt netuším, co se v tom Vatikánu na katedře aplikovaného exorcismu vyučuje, když si pak diplomovaní vymítači na démona berou... střelné zbraně! Ale výbavičku měli slušnou, málem i rotačák. ROFL. Těm bych žádnou zakázku na vymítání nepřiklepl, z bezpečnostních důvodů. Jak se říká u nás na vsi: kůň je nebezpečnej zezadu, vůl zepředu, ale exorcista ze všech stran! Mistr rybář Blomkamp kdysi v District 9 vylovil ze zdánlivě mrtvého scifi moře síť chutných kreveťáků, bohužel tenhle jeho pokus posednout mě mě na zadek neposadil. Korunu všemu nasadilo WTF finále. Proč se zplozenec pekelný nechal napálit jak malej Jarda? Buďto byl rozumu mdlého náš démon, neboť nepozná falešnou mrtvolu, ani když v ní právě přebývá, nebo měl slabou chvilku mistr Blomkamp, domnívající se, že vyjebávat s diváky i s celým exorcistickým universem je jeho svaté (!) právo. ()

• Velká část filmu využívá techniku zvanou „volumetrické video“, což je typ volumografie a fotogrammetrie, díky které je možné zaznamenávat trojrozměrný prostor. Uživatel se tak může v reálném čase pohybovat ve videu dle svého uvážení. (HellFire)
  • Natáčanie prebiehalo tajne počas pandémie COVID-19 v strede roku 2020 v kanadskej provincii Britská Kolumbia. (Real Tom Hardy)

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)