poster

Muž s kinoaparátem

 • Sovětský svaz

  Chelovek s kinoapparatom

 • Sovětský svaz

  Čelověk s kinoapparatom

 • Sovětský svaz

  Человек с киноаппаратом

 • Slovensko

  Muž s kinoaparátom

 • USA

  Man with a Movie Camera

 • USA

  Living Russia, or The Man with a Camera

Experimentální

Sovětský svaz, 1929, 68 min

Režie:

Dziga Vertov

Scénář:

Dziga Vertov

Kamera:

Michail Kaufman

Hrají:

Michail Kaufman

Střih:

Dziga Vertov
(další profese)
 • wendelin9
  ****

  Pozoruhodný snímek, který mě zaujal nejen svým zpracováním, ale také obsahem. Prvních pár minut mne uvedlo do stavu, kdy jsem si říkala „Na co se to proboha budu dívat?“, ale v zápětí tento pocit pominul. Zprvu nudné záběry všedních věcí se postupně stávaly zajímavými a samotný obsah gradoval díky propracovaným záběrům a bravurnímu střihu, které jsou na dobu vzniku snímku opravdu obdivuhodné. Plynulost a zároveň dynamika po sobě jdoucích záběrů vysloužily filmu můj veliký obdiv. Toto mistrovské dílo plné skvělých záběrů, střihů, hudby a v neposlední řadě skvěle zachycených situací mi bude vrtat hlavou ještě dlouho.(18.6.2011)

 • H34D
  ***

  Poznat historickou filmovou tvorbu tak zásadní a vyčnívající, jako Muž s kinoaparátem, je do jisté míry vzrušující a fascinující. Některé hrátky s kamerou byly originální a působivé i na dnešní dobu, změny tempa filmu a tedy i tempa vyprávění (obraz u tohoto filmu = vyprávění) zabraňují upadnutí do monotónnosti, ale přesto jsem byl onoho "běžného života zachyceného okem a nikoliv kamerou" nasycen dřív, než film skončil. Z vědeckého hlediska je to jiná, nemusíme si to někde přečíst, abychom mohli sami odvodit, že Muž s kinoaparátem ve své době značně dopomohl k tvorbě filmového jazyka, ale můj osobní filmový prožitek se v dnešní době rovnal 6/10(2.8.2009)

 • Marze
  *****

  Viděl jsem s hudbou Cinematic orchestra. Všimněte si, že autor neustále tematizuje, že všechen děj pozoruje oko kamery, které občas zahlédneme (Vertovův koncept "kamera jako oko hmoty") . Mimochodem vlastní jméno jednoho ze zakladatelů dokumentárních filmů Dzigy Vertova bylo Kaufman. Dziga vyjadřuje zvuk střihu (dzig dzig...) a slovo Vertov je z ruského slova natáčení kličkou kamery.(23.11.2017)

 • Snorlax
  *****

  Dost by mě zajímalo, co by Vertov řekl na tu moderní hudbu, ale novátorovi v něm by se zřejmě líbila. Nebudu psát, to nejen zde mnohokrát zaznělo, že je to skvělý dokument. Jen podotknu, že na obě fáze balení cigaret bych dokázala koukat i mnohem déle, to bylo téměř fascinující. Ten záběr na kola ujíždějící lokomotivy je hodně frajerský.(8.5.2019)

 • lamps
  ****

  Revoluční snímek, o kterém se v podstatě nedá pro jeho těžký experimentální charakter říci, zda je "špatný", "výborný" nebo "ucházející". Obrazové leporelo bez scénáře a příběhu nenudí, což je velká výhra, a co víc, nemálo filmových nadšenců po zhlédnutí právě tohoto díla dostane neukojitelnou chuť chopit se fotoaparátu a vyrazit do společenské džungle hledat ten pravý, výstižný a nádherný záběr... Čekal jsem popravdě výraznější zářez do praxe sovětské montážní školy, které dál vévodí soudruh Ejzenštejn, ale i Muž s kinoaparátem je bezesporu pozoruhodným příspěvkem oné neopakovatelné filmové éry....(9.12.2015)

 • - Norové si pro Mezinárodní filmový festival v Tromsø (1996) připravili ke svojí verzi Mannen med filmkameraet vlastní soundtrack (autoři Geir Jenssen a Per Martinsen). Vycházelo se z původních režisérských instrukcí pro klavíristu. V roce 2001 soundtrack vyšel na CD. (džanik)

 • - Film byl natočen v Kyjevě a v Oděse na Ukrajině a v Moskvě v Rusku. Natáčelo se 3 roky. (rafix)

 • - Původní ukrajinské mezititulky byly ztraceny, nahraneny byly ruskými mezititulky v polovině roku 1930. (rafix)