Muž s kinoaparátem

Sovětský svaz, 1929, 68 min

Michail Kaufman

Michail Kaufman

Dziga Vertov

Záběry z tehdejšího života v Rusku. Lidé, technika, svět kolem nás, maličkosti, dokonce bezdomovci i lidský porod. Otestování schopnosti filmu ve střihu, úhlu snímání, prolínání - prostě všechny dostupné techniky v té době. Hodně záběrů spontánních lidí. Je to nádhera sledovat mraveniště jménem Země. Cinematic Orchestra jako doprovod = umocňuje naivní záběr i zrychlí tep při rychlém střihu. Průkopnický dokument filmu.(26.12.2010)

Veľa ľudí porovnáva Muža s kinoaparátom s Reggiovým Powaqqatsi.Keď už sa ani ja nemám ubrániť tomuto porovnaniu ,tak v krátkom rozbore týchto dvoch dokumentárnych experimentov by som dal bod sovietskemu pradedovi tohto žánru filmu.Je tu menej hluchých miest,bleskový strih á la Aronofsky a dejové obrázky všedného každodenného života ,ktoré spolu s hudbou vytvárali u divákov umelecký zážitok.(22.12.2008)

Dovolím si citovať autora: "киночество je umením organizácie nutných pohybov vecí v priestore, odpovedajúcim - s použitím rytmického umeleckého celku - vlastnostiam materiálu i vnútornému rytmu každej veci." Dziga Vertov nepoužíva slovo film, ale ním vytvorený skvostný novotvar "киночество", aby sa tak jasne vymedzil voči dominantnej kinematografii.(7.8.2016)

Technicky jeden z nejbohatších filmů na světě. Snímek, který toho nabídl tolik nového, že se zde může hovořit o revoluci. Navíc krásná óda na kouzlo samotného filmového pásu a možná nejdůležitější příspěvek montážní školy. Cinematic Orchestra dodala sledu záběrů nový impuls, čili volume pěkně doprava!(28.10.2010)

Bál jsem se a mé obavy se naplnily. Umění a univerzální dorozumívací prostředek, který je tu vyzobrazen je revoluční. Bohužel se musím zachovat jako divák 21.století a musím řict, že za tu 1.hodinu jsem se pořádně nudil. Film mi připadá jako studie člověka, která by se měla zahrnout mezi filmové klenoty či spíše učebnicové příklady. Pro člověka, který čeká prostou zábavu jako něco typu němého filmu s Chaplinem, tak rozhodně mine. Je to prostě takový nahled na lidský život (v Rusku). Na druhou stranu je to fakticky pokrokový snímek a hudba byla chvílemi opravdu výborná.(21.12.2012)

• - Film je zařazen na seznam 1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete Jaye Schneidera. (Cheeker)

• - Norové si pro Mezinárodní filmový festival v Tromsø (1996) připravili ke svojí verzi Mannen med filmkameraet vlastní soundtrack (autoři Geir Jenssen a Per Martinsen). Vycházelo se z původních režisérských instrukcí pro klavíristu. V roce 2001 soundtrack vyšel na CD. (džanik)

• - Původní ukrajinské mezititulky byly ztraceny, nahraneny byly ruskými mezititulky v polovině roku 1930. (rafix)