Obchoďák smrti

• Česko Obchodní dům hrůzy (více)
Trailer

Protector je název nového robota pro ochranu obchodního centra. Konstruktér vytvoří tři prototypy, které mají za úkol ochránit centrum před krádežemi a zneškodnit případné zloděje bez poškození zdraví a života. Problém je ale v tom, že když se zavřou bezpečností vrata obchodního domu, Protectory začnou pronásledovat skupinu lidí, která v objektu zůstala. A bohužel nejsou ani zdaleka tak neškodní, jak se zpočátku zdálo. (IFA movie)

Trailer

Holina

Řekl bych, že poměrně vysoké hodnocení nevystihuje moc kvalitu filmu. Klasické osmdesátkové béčko je tentokrát jaksi nezáživné i přes všechny ingredience (krev, úchylný scénář a námět, sex), které k žánru patří. Inu i na zkurvení osmdesátkového béčka musí být talent a ten pan Wynorski rozhodně má. ZAJÍMAVOST: Jim Winorski dal hlas třem zlým robotům. ()

Vitason

Samotné nakupování je pro mě vždycky hrozný horor. Jak si mám vybrat z milionu věcí, které se všechny tváří úplně stejně? A pak ještě vystát pořádnou frontu? Pche. Takže jsem čekal, že z hororu odehrávajícím se v nákupním centru polezu po zdi. Nestalo se. Chopping Mall je roztomilý (Opravdu pro to nemám jiné slovo) trash, který nejvíc doplácí na to, že na začátku vůbec nepředstaví hlavní postavy, takže po mně nikdo nemůže chtít, abych se bál o frajera, který pracuje na žvýkačce takovou rychlostí, že jsem každou chvílí čekal, kdy si vyhodí čelist a který se najednou objeví na scéně, bez nějaké představovačky, která by mě donutila mu fandit. A strach rozhodně nenaženou ani robůtci, kteří vypadají jako kříženci Aplhy ze Strážců vesmíru a Čísla 5. Největší problém je, že selhává i komediální část, která by v takovém případě měla přebíjet tu hororovou, ale dobrých vtipů či zajímavých úmrtí se člověk nedočká a tak si všímá takových zbytečností jako jsou stupidní dialogy a podivné chování některých postav (Proč vystrašená dívka rozbije horní část výlohy, když pak vymlátí i dolní panel skla a proleze právě spodní částí?). Přesto za 80s hudbu, pěkné dudánky a krátkou stopáž dávám 2*, i když to nebyla taková sranda, jaká by se dala čekat. ()

darkrobyk

Variace na Robocopa a Terminátora v klasickém osmdesátkovém looku se nese v duchu: my, nebo oni. První necelá polovina je zahřívací kolo, dialogy o ničem a čekání na večírek, kde dojde i na obnažené zbrojní pasy, ale více ne (neviděl jsem ovšem prodlouženou verzi...). Ve zbývající části pak nastává honička, kdy místo maniaka vraždí roboti. Nevím, pořád jsem měl pocit, že vyřadit je z provozu by nemělo být tak těžké. Na druhou stranu oceňuji solidní kameru, střih a nepolevující tempo, jakmile se akce rozjede. Průměrnému gore kraluje často citovaná scéna s rozstřelenou hlavou, byť od dob Scanners se nejedná o nic nového. Divák si může tipovat, v jakém pořadí jednotlivé postavy zařvou a zda nakonec zvítězí blbá blondýna, či nikoliv. Hudba otřesná, ale k filmům té doby odpovídající... ()

Hapretor

Na poli sci-fi nemožná konina. Tohle neberu jako sci-fi horor, ale jako obyčejnej film se správně ujetejma trikama, ještě víc ujetejma robůtkama a úplně nejvíc ujetym dějem. Sexujícím blbečkům v obchoďáku jsem už od začátku přál rychlou důstojnou smrt a tu ve filmu udělali zábavně a nekompromisně. Za to ty dvě *. Číslo Jedna, na místě! Číslo Dvě, na místě! Číslo Tři, cíl zaměřen! Ale kde je číslo Pět? - žije ještě vůbec? ()

Goldbeater

Nenáročné béčko se třemi hlídacími roboty, kterým tak trochu rupne v bedně, a tak začnou likvidovat kohokoliv, na koho narazí. Kombinace všeho možného, co pokleslý žánr může nabídnout - od párty nadržených teenagerů po jednu opravdu hustě ustřelenou hlavu. Dějově i formálně více méně dobový průměr, ovšem baví to zejména neustálými popkulturními odkazy: Paul Bartel a Mary Woronov si na začátku zopakují své role z Eating Raoul, Dick Miller hraje opět outsidera Waltera Paisleyho z Vědra krve, ústřední pár sleduje v televizi Cormanovu klasiku Útok krabích monster a v neposlední řadě v mnoha scénách filmu visí na zdech filmové plakáty, třeba k režisérovu debutu The Lost Empire. Na těchto zábavných referencích a drsném humoru Obchoďák smrti stojí, jinak by to byla opravdu přímočará blbina na jedno zhlédnutí. ()

• Malé came role si ve filmu zahráli Mary Woronov, Paul Bartel a Dick Miller. (Terva)
  • Ve filmu je několikrát vidět reklama na snímek Lost Empire (1985). (Terva)
  • Jim Wynorski si chcel na vlastnej koži vyskúšať prácu kaskadérov, a tak sa nechal vyhodiť z druhého poschodia supermarketu, pričom si zlomil rebro. Nikomu zo štábu sa však o tejto nehode počas natáčania nezmienil. (beso74)