Infiltrace: Obchod s nadějí

(TV film)
všechny plakáty

Co se nabízí rodičům dětí s poruchami autistického spektra? Pomoc, nebo výdělečný podvod? Podivné praktiky péče o děti s autismem zaznamenané skrytou kamerou v dalším dílu cyklu Infiltrace... V Česku může být, podle odhadů založených na počtu obyvatel a zkušenostech z ciziny, až 200 tisíc lidí s různě závažnými poruchami autistického spektra. Přesná čísla stále nejsou, donedávna totiž u nás nikoho nezajímala. A dalším smutným paradoxem je to, že porucha autistického spektra zatím končí dosažením dospělosti. Dál se s původně diagnózou pro dětský věk nepracuje. Čeká se, kdy mezinárodní zdravotnická organizace vydá jedenáctou revizi klasifikace nemocí. A tenhle zmatek opět nahrává podvodníkům. Tak jako se někteří lidé neštítí zneužívat nemocné, jiní chytají oběti na předražené kastroly nebo fotky nebohých zvířátek, další vydělávají na potížích rodičů dětí s poruchou autistického spektra. V roce 2017 byl poslaneckou sněmovnou přijat návrh na zavedení ABA terapeuta. Předkladatelem byl pediatr a zakladatel České odborné společnosti aplikované behaviorální analýzy, tedy ABA, pediatr David Kasal. ABA, tedy aplikovaná behaviorální analýza, je jednou z mnoha možných terapií, která je nabízena autistům. Cílem je „redukovat nevhodné chování autistů a nahradit je správným chováním, čehož se dosahuje intenzivním cvičením a posilováním vhodného chování odměnami pod dozorem ABA terapeuta“. (Česká televize)

hero_bk

To, co se v dokumentu děje, absolutně není v pořádku, ale zároveň tedy musím říct, že řada informací, které jsou v dokumenty tvrzeny, nejsou pravdivé (např. absence sociální péče pro dospělé autisty - manželka přesně toto dělá, zaměňování založení a vzniku spolku apod.). Navíc to bylo docela zdlouhavé, rozvleklé a informací o ABA terapii bylo vlastně strašně málo. ()

jaanyna

Tak já nevim. Nevypadá to jako nějak účelově sestříhané. Na FB se kolem toho strhla lavina nevole, ale to, co jsem zde viděla, opravdu není ABA. Dětské pacienty absolutně není možné identifikovat, toho bych se asi jako rodič nebála. No, možná bych spíš byla ráda, že skrytá kamera odhalila tu hrůzu, co se zde děje a dítě sem víckrát na "terapii" nedala. ()

janka007

Dokument, jehož upoutávka v ČT rozběsnila rodiče autistických dětí. Prý proto, že právě ty děti autorky dokumentu tajně natočily, a materiál pak použily. OK, to chápu, to by se mi taky nelíbilo. Ale nějak mi přijde, že to, co v tom dokumentu skutečně je, stojí také za velké povšimnutí (když si člověk odečte vše, co mohlo být účelově sestřihané). To, že budou lidé sprostí k autorkám pořadu, nic nezmění na faktu, že ta natočená péče o autistické děti nevzbuzuje ani z pár procent důvěru. Je nahodilá, působí krajně neprofesionálně a v žádném případě ne jako skutečná terapie. Nemá to logiku, řád. Jsou-li rodiče ochotní platit 33 tisíc měsíčně za dopolední terapii v malém bytě na kraji Prahy, kterou vede paní, co mluví na jejich děti a neumí česky, stále si dává obídky/kafíčka nebo sušenky a neustále trousí neprofesionální bonmoty, dost možná to je hlavní zdroj jejich naštvání. Ano, ta paní fakt není profesionálka. A lidi kolem ní také ne. A je to docela velký hovno, které asi stát dlouho neřeší a lidé s autistickými dětmi jsou tak v piči, že je pro ně lepší toto než nic. To ej hodně špatné. Ale nepomůže, když se bude sprostě nadávat autorkám dokumentu, který zcela jistě rozproudí debatu o pomoci rodinám s autistickými dětmi. ()

VLADEK

1) Nejde o nějaký výklad, zpochybňování nebo polemiku ABA terapie, a myslím, že ani nic takového nebylo anoncováno! Já osobně si myslím, že ten závěr z hlediska odborného od doktora Krále naprosto stačí. 2) Dokument neřeší autismus x poruchy autistického spektra, to ani v daném rozsahu nejde. Sociální péče o dospělé autisty je zmíněna jednou větou. 3) Je to prostě taková infiltrace po česku, v zahraničí desítky let známý formát. Z mého pohledu u těchto typů dokumentů jde zejména o nastříhání a propojení informací. 4) Nepřišlo mi, že by bylo něco záměrně manipulováno. 5) Pravděpodobně to nakonec bylo přestříháno (viz předběžná soudní opatření a zákazy), protože jsem nezaznamenal jakoukoliv informaci, kde by bylo možno identifikovat jakékoliv dítě. Závěr - takové průměrné české zpracování, nic objevného, ale z hlediska společenského záslužné, tak bych asi zatlačil na pilu a dal i 4 hvězdičky, ALE prostě nechápu proč si veřejnoprávní médium zadělává na problémy tím, že vysílá něco s ukradenou hudbou od Massive Attack (v závěrečných titulcích ani není odkaz na zdroj), ale možná se pletu a autoři ji dali k volnému užití. ()

• Rodiče dětí podali na Českou televizi žalobu a dva návrhy na předběžné opatření kvůli neeticekému a skrýtému natáčení svých dětí, navíc bez jejich vědomí a tedy i souhlasu. Nevoli vyvolala i přítomnost psychiatra Jaroslava Matýse, coby experta komentujícího tajně natočené záběry. Ten musel rezignovat na svou funkci předsedy dětské sekce České psychiatrické společnosti kvůli dehonestačním výrokům právě vůči dětem s poruchou autistického spektra. (mjech)