Reklama

Reklama

Delikatesa

  • Francie Délicieux (více)
Trailer 1
Komedie / Drama
Francie / Belgie, 2021, 112 min (Alternativní 109 min)

Režie:

Éric Besnard

Hrají:

Grégory Gadebois, Isabelle Carré, Benjamin Lavernhe, Guillaume de Tonquédec, Christian Bouillette, Lorenzo Lefèbvre, Marie-Julie Baup, Laurent Bateau (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Francúzsko, 1789. Prestíž šľachtického domu závisí predovšetkým od kvality ponúkaných jedál a v predvečer francúzskej revolúcie je gastronómia výsadou aristokracie. Jeden talentovaný kuchár sa však po tom, čo ho vojvoda de Chamfort prepustí zo svojich služieb, rozhodne situáciu zmeniť. Zrodí sa prvá francúzska reštaurácia, demokraticky prístupná všetkým gurmánom... (RTVS)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (30)

Trajektt 

všechny recenze uživatele

Pro všechny budoucí diváky zde píši upozornění a zároveň je varuji před tímto gurmánským zážitkem a to hlavně z důvodu nepřeberného množství delikátních lahůdek, jaké nám gastronomie osmnáctého století ve francouzských državách mohla přinést. Hlavně doporučuji, ať se všichni připraví na budoucí hostinu, která je čeká a na kterou se nedá koukat s prázdným žaludkem nebo byste si po chvíli mohli připadat jako slintající bernardýn Bohouš, kterého všichni známe z československé filmové klasiky šedesátých let a nebo ještě hůře budete shánět potraviny během tohoto filmu a nic si neužijete. Já sám jsem při této nečekané žranici ve velkém stylu spořádal neskutečně mnoho francouzských kachen ke kterým jsem se dožíral francouzskými bramborami ke kterým jsem přikusoval žabí stehýnka, které byli z místních žab, které byly čerstvě vylovené z mého zapáchajícího bazénu a jako třešňičku na dortu jsem sousedovi šlohnul  pár nejapných šneků, které jsem do sebe narval pěkně na syrovo i s přečnívajícími ulitami. Tento příběh měl být komediálním kouskem a po pravdě musím přiznat, že jestli jsem se za celý film zasmál tak třikrát, tak to bylo až moc, ale asi to bylo tím, že jsem se soustředil spíš na shánění surovin než na eventuelní šprýmy. Kdo čeká, že v tomto snímku uvidí nějaké kuchařské kibice a šikanátory typu Pohlreicha nebo Ramsayho, tak se nedočká, ale zato se dočká vyvaleného a možná i trochu zabržděného cvalíka, kterému než docvakne, že se má omluvit svému páníčkovi, tak uběhne spousta času a on si balí kufry a společně se svým synem opouští lukrativní zámeckou kuchyň ve které dělal šéfa. Náš kulaťoučký koblížek se nevzdává a společně s jednou ženštinou, která se na jeho pozemku objevila jako blesk z čistého nebe rozjede byznys, kterej by mu mohl závidět nejeden dnešní michelinskej restauratér. Zatímco se vévoda a jeho přiteplení kumpáni oddávají na zámku takzvanému militantnímu obžérství, tak se v podzámčí rodí první francouzská restaurace s několika zajímavými podpříběhy, které samozřejmě neprozradím, jelikož bych spoileroval, ale můžu garantovat, že všichni milovníci dobrého jídla a pití si zde přijdou na své a kromě mnoha známých francouzských specialit jako jsou foie gras, lanýže, křepelky, omelety a slané koláče nazývané quiche zde uvidíme pro mně i neznáme pochutiny jako třeba ovocné želé, které vypadalo fakt dobře. Překrásná krajina francouzského venkova s přijatelnými hereckými výkony herců, které jsem vůbec neznal mně naplno oslnila, že jsem tomuto přijemně ubíhajícímu snímku musel dát zasloužených 70%. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Určite lepšie ako buzeranti a iné kreatúry v Bez servítky. Pekné prostredie, super kostýmy a trocha ukážky toho, aké hovädá vládli za feudalizmu. A hoci sa naozaj zdá, že celý film je o gurmánoch a krásnych jedlách, je to presne opačne. Jedlo a varenie je tu len ukážkou toho, prečo spoločnosť potrebovala revolúciu. Práve to nespravodlivé zaobchádzanie s chudobnejšími ľuďmi ma riadne sralo a škoda, že nebolo ukázané viac, to by bolo možno aj za plnú paľbu. Takto ostávam v priemernom úsudku. ()

Reklama

BOURQUE 

všechny recenze uživatele

Už úvodné obrazy načrtnú pestrý svet chystaných, navarených a upečených jedál. Príbeh sa postupne rozvíja, E. Besnard je síce predpovedateľný, ale za to slušne vedie a servíruje svoje myšlienky. Najmä dobre vedie dvojicu hlavných postáv. Okolnosti vzniku „prvej reštaurácii“ sú okorenené vedľajším príbehom, bez prekvapivejších ingrediencií. Štvrtú hviezdu dávam jednak kvôli skvelej hereckej dvojici Grégory Gadebois / Isabelle Carré, ktorá jak v samostatných tak aj v spoločných scénach dokážu podať stabilný výkon. A potom je tu skvele vybrané, jednoduché a prekrásne prostredie v prírode , kde realizovali prvú „reštauráciu“. P.S.: „Opečené zemiaky nikdy nebudú hit, pretože nevypadajú dobre.“ Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

BarryLyndon 

všechny recenze uživatele

Krásný malý francouzský film o vaření a o lidech. Vůbec bych se to nebál nazvat Dobrým ročníkem místo vína o jídle z 18. století.  Překvapil mne silnější společensko-historický přesah než jsem čekal a vůbec ne tak na sílu jako z Hollywoodu.  Už dlouho jsem tu nebrečel, proč se takový film nenatočí u nás, tak tady to máme. Odehrává se to asi ve dvou kulisách, kterých je u nás v historickém provedení habaděj. Snad se jednou dočkám doby, kdy se v nich budou točit takovéto milé žánrovky, kde se nekozí Kerekes nebo tam není Langmaier někomu nevěrný. 8/10 ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Mdlé. 1)  Je to pomalé, příliš mdlé s nelogičnostmi v ději. Kdybych dostal v restauraci takové jídlo, jako je tento snímek, už bych se tam neukázal._____ 2)  Na film mě nalákal 37letý Benjamin Lavernhe (vévoda de Chamfort), to jsem ovšem netušil, že tam bude hrát jen malou vedlejší roli. Jinak mě zaujal 28letý Lorenzo Lefèbvre (syn Benjamin). ()

Galerie (21)

Zajímavosti (1)

  • Natáčanie filmu prebiehalo predovšetkým v okolí Paríža a v departmente Cantal. (Real Tom Hardy)

Reklama

Reklama