Životopisný príbeh rímskokatolíckeho biskupa Jána Vojtaššáka. V roku 1950 bol odsúdený vo vykonštruovanom procese s biskupmi Gojdičom a Buzalkom, ktorý vo väznici - Leopoldove zomrel. Ján Vojtaššák bol mučený v najťažších väzniciach v boľševickom Československu. Ani po prepustení z väzenia nesmel sa vrátiť na Slovensko, zomrel v Česku. Dňa 27. septembra 1990 bol súdom plne rehabilitovaný. (RTVS)

Arsenal83

Veľmi dobrý medailón mučeníka, no napriek všetkému ma najviac zaujal výrok poľského historika, ktorý slepo nenadáva na Slovenský štát ako idiotsky progresívec, ale s nadhľadom hodnotí: "Nám sa tie udalosti dnes veľmi ľahko hodnotí, keď sedíme v pohodlnom kresle a keď nad nami nevisí nebezpečenstvo vojny. My dnes nežijeme už pod takým tlakom a navyše ani v štáte, ktorého osud nie je v našich rukách." ()

hygienik

Nesmierne cenný dokument plný informácií, ktorý sa snaží objektívne zhodnotiť osobnosť dnes kontroverzne vnímaného katolíckeho biskupa. Bol to roduverný Slovák, filantrop a mučeník, ktorého zabili komunisti? Alebo naopak exponent tzv. Slovenského štátu, arizátor a nacionalista? Odpoveď vám ponúknu známi aj menej známi slovenskí historici 20. storočia. K videniu https://www.tvlux.sk/archiv/play/vojtassak ()