Reklama

Reklama

Q: V oku bouře

(seriál)
  • USA Q: Into the Storm
Dokumentární
USA, 2021, 5 h 44 min (Minutáž: 57–58 min)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Šestidílný dokumentární seriál Q: V oku bouře sleduje zapeklitou cestu k odhalení člověka, který stojí za fenoménem konspiračního hnutí QAnon. V průběhu tříletého celosvětového vyšetřování dokument zachycuje vývoj "Q" v reálném čase prostřednictvím nebývalého přístupu ke klíčovým hráčům a odhaluje, jak anonymní postava známá jako Q využívá konspirační teorie a informační válku ke zneužívání internetu, ovlivňování politiky a manipulaci s názory lidí. Šest epizod seriálu také zkoumá vliv QAnonu na americkou kulturu a zpochybňuje důsledky neomezené svobody projevu, která proniká do nejtemnějších zákoutí internetu. (HBO Europe)

(více)

Recenze (13)

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Osobně bych nepotřeboval, aby to bylo tak moc tlačeno k narativu detektivního pátrání odvážného dokumentaristy - musí kvůli tomu být zbytečně dlouho odsouvány některé informace a zjištění. Na druhou stranu ale chápu potřebu udělat šestihodinovou sérii zajímavější a víc vzrušující na sledování. Rozhodně to je hodně povedená minisérie, která je tím lepší, čím víc se vzdaluje té jedné kauze a mluví i celé děsivé poušti internetu. Tohle je film, který dokáže relativně komplexně představit celou tu síť s jejím kladným i záporným potenciálem a bylo fajn to sledovat. ()

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Hoback měl veliký kus štěstí, že si ho aktéři dokumentu pustili tak blízko k tělu ve snaze učinit ho součástí jejich hry. A právě to je to velké zjištění: nikoli to, kdo přesně za tím stojí, ale to, že QAnon je vlastně jen jednou velkou hrou, která se proporčně vymkla kontrole. Věc, která odstartovala bandou obskurních trollů na devadesátkovém fóru, kde se sdílí memy a porno, skončila útokem na Kapitol. A Hoback to krok za krokem zachycuje - nedívá se do zpětného zrcátka, ale provádí diváka děním několika let, kdy se z bizarní zábavy dvou mimoňů stal nechvalný fenomén. Své závěry dokladuje, nikomu se nevysmívá (ostatně tahle bizarní sebranka se zvládá ztrapnit zcela sama) a nakonec se jeho snaha vyplácí. Jedinou drobnou výtku bych snad měl k zbytečně velkému prostoru, který věnuje osobnímu životu zakladatele 8chanu, Freda. Celé to deduktivní úsilí vlastně nápadně připomíná The Jinx, kde Robert Durst doplácí na totéž narcisistní přesvědčení, že zvládne ve hře na kočku a myš dokumentaristy obehrát. ()

Reklama

ditrue 

všechny recenze uživatele

| 80% | Novodobá konspirační teorie, která za poslední roky pohltila (až nepříjemně) velkou část americké veřejnosti a která je tak trochu meta v tom, jak si do sebe dokázala natáhnout "to nejlepší" ze starších konspiračních teorií. Velmi znepokojivé je však to, jak nakonec vykrystalizovala v politickou zbraň, u které si nikdo nemůže být jistý tím, kdo se stane její obětí. Radikalizace obyčejných lidí je téma, které mě vždycky fascinovalo a HBO mi v tomhle dokumentu nabídlo unikátní pohled do vzniku hnutí, které má za cíl právě tohle. Navíc s odstupem času můžu celkem jistě říct, že se jim opět povedlo rozplést záhadu, na kterou byli do té doby všichni krátcí a odhalit hlavní hybatele konspirace kolem Q. Od finále Jinx se dokumentaristům něco takového snad nepovedlo... ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Ve věci "Kdo je Q?" jde HBO ještě o kus dál než skvělá (konkurenční?) série od Vice (x). Je to především super okénko do zákulisí drsnějších internetových platforem (kde mimojiné čerpal QAnon svá prorocká sdělení) a kdo za nimi stojí. Hlavní trojice postaviček - trollů provokatérů, exotů a lehce shady podnikatelů - a jejich svět stojí za to vidět, stejně jako vzájemný špinavý mocenský souboj. Dojde i na širší záběr, náčrt vazeb na vysokou politiku a armádní ex-bosse, až vyústění v regulérní sílu na straně GOP a legendární útok na Kapitol (x), atd. Je to ale právě srandovní banda kolem ∞chan zde ve středu všeho dění, obskurnější zákoutí internetu jako ideální podhoubí pro stupidní konspirační masovky, dilema nad svobodou projevu a eventuelní zjištění, že vaše já online a vaše já v reálu nemusí zůstat dvě oddělený identity (...), co jsem tady cenil nejvíc. Trump je pryč tak bacha, máme tu těch 1000 let temnot :D ()

Nin 

všechny recenze uživatele

Všechno, co jste chtěli vědět o QAnonu, a báli jste se zeptat. Já se trochu bál, že spíš půjde o klasické vysmívání rednecků a sociálně slabších, ale dostalo se mi velmi sofistikovaného dokumentu, kde jsem hltal každý detail. Autor dokumentu podle mě musel slíbit mnoha důležitým aktérům poměrně dost, tipnul bych třeba i to, že uvidí svoje záběry v nezměněné podobě předtím, než půjdou do finálního střihu, protože si ho pouští k tělu opravdu mnoho lidí, kteří sice často věří kravinám, ale jinak bývají velmi inteligentní a velice obezřetní. Jsou tu sice různé dramatické střihy, které podtrhují určitou zlověstnost či je občas někdo za blbce či slizouna, ale není to nic tak hrozného, dokument působí objektivně. Aktéři dokumentu bývají zároveň často zatraceně podivní lidi - párkrát se mi vybavil i Tiger King - ale tahle skvadra konspirátorů je pro mě snad ještě více fascinující. V dokumentu vidíme různé youtubery a jiné internetové hvězdičky, kteří bohužel už žijí v jakési alternativní realitě, kde nevěří téměř ničemu z normálních médií, zatímco věří tomu, o čem si podobně smýšlející vypráví na internetu - hollywoodské celebrity a demokratičtí politici organizovaně znásilňují děti a poté pijou jejich krev, ovládání lidí skrz implantované čipy, placatá Země... V podstatě to jsou věci, které jsou známé i z českého internetu, ale jak to tak v USA bývá zvykem, tady je všechno VĚTŠÍ. A nejen že toho je víc, ale je v tom propracovanější systém, a jak už jsem říkal, lidi, kteří tomu věří, jsou často kolikrát slušně inteligentní. Jen se prostě přesvědčili o tom, že objevili, že většina lidí žije v nějakým matrixu, zatímco oni objevují pravdu. Šokující třeba pro mě bylo, že vyznavači QAnonu sebe považují za ty, kteří si udělali svoji rešerši a ponoukají ostatní, ať si ji taky sami udělají. Oni jenom hledají a nacházejí informace na internetu. Dřív jsem myslel, že argument "do your own research" je vždy namístě, jenže je jaksi problém, když lidi mají problém rozpoznat, co je relevantní zdroj. Q: Into the Storm je především pátrání po tom, kdo je tajemný Q, zakladatel konspirační sítě, která čítala v jednu chvíli miliony lidí po celém světě a která stojí i za vniknutím do washingtonského Kapitolu. Sice autor dokumentu nemá žádné přímé důkazy, ale velice důsledně a přehledně (a efektivně) předkládá různé nepřímé důkazy a v dlouhé stopáži představuje jednotlivé postavy natolik do hloubky, že mi jeho finální odhalení připadá jako logické. Nemůžete na 100% říct, že víte, kdo je Q, ale budete mít po zhlédnutí dokumentu velice slušný obrázek, jak to všechno asi vzniklo. Dokument jinak téma QAnonu bere velmi obšírně, což je super, protože získáme důležitý kontext a dozvíme se o zajímavém vývoji internetových hnutí, jejichž průkopníkem byli Anonymous a pak přišly weby 4chan a 8chan. Tenhle dokument jsem si opravdu užil, je občas drsný, ale především velice zajímavý a nabitý informacemi. Autor dokumentu odvedl brilantní práci. (9/10) ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama