Lakomec (TV film)

Komedie

Česko, 2003, 100 min

Lepší než Funésova verze z roku 1980, ale oproti původní verzi z let 1972 a 1978 a také Sordiho počinu z roku 1990 dosti pokulhává. Viktor Preiss jako vždy skvělý, dále moc dobrá Bohdalka a herci v epizodních rolí. Co se nepovedlo obsazení Dolanský, Elsnerová, Blažek a Mauerová, které ve svých rolích vypadají naprosto směšně, proto lepší obsazení těchto rolí by určitě nebylo na škodu.(11.4.2014)

Přiznávám, že toto je jediná verze Lakomce, kterou jsem viděla (hru jsem samozřejmě četla), a to už před dost dlouhou dobou, ale doteď si pamatuji, že mě nadchnul výkon pana Preisse. Jeden z mála herců s velikým H, co nám ještě zbyli. Většina těch nezapomenutelných už, bohužel, odešla do Věčných lovišť.(26.1.2010)

U mě dost schazuje zážitek z téhle verze propastný rozdíl v kvalitě hereckých výkonů. Na jedné straně vynikající Preiss a Bohdalová,parádně přirození ve svém projevu, kteří své role pojmuli dost po svém,což mi ale vůbec nevadilo a na straně druhé v podstatě propadli všichni ostatní.Nevím jestli za to může herecká velikost výše jmenovaných,nebo nějaká momentální skupinová indispozice ostatních zůčastněných,ale hlavně Dolanský a Elsnerová mi tu tedy vůbec neseděli.Bohužel dva dobří herci tuto hru celou neutáhnou a snad až přílišná snaha ostatních(hlavně Dolanského) ruší. -Už jsem viděl několik verzí Lakomce a tohle mohla být jedna z těch nejlepších. Škoda.(7.3.2010)

Moliérova hra Lakomec mě už léta fascinuje a speciálně postava Harpagona díky možnosti pojmout ji tolika různými způsoby. Harpagona jsem viděl v podání spusty herců: z Francouzů to byli Michel Serrault a Louis de Funés, z našich pak třeba Miloš Kopecký, z rozhlasu si pamatuji Stanislava Neumanna a slavný monolog jsem viděl v televizi v podání Františka Filipovského i Ljuby Skořepové. Můj oblíbený Viktor Preiss vsadil na Harpagona jako křepkého staříka a musím říci, že se jedná o mě sympatické pojetí. Rudolf Hrušínský a Jiřina Bohdalová vlastně své role opakují z různých jevištních provedení hry. Celá inscenace se dlouho věrně drží předlohy, aby ke konci na ni téměř úplně rezignovala (slavný monolog je skoro celý vypuštěn) a vzniklo další pojetí konce. Přesto pro mě nejbližším Harpagonem zůstává Petr Nárožný na prknech Činoherního klubu, škoda, že neexistuje záznam této inscenace.(11.9.2007)

Zdeněk Zelenka točí velmi solidní tv inscenace, bohaté na výpravu, humor a herecky vděčné role. A takový je i tento případ. Moliérův Lakomec byl už zpracován v tolika (!) ovlivňujících podobách a přesto je tahle inscenace svěží, nápaditá a originální. Za nesmírně odvážný krok, který se ale vyplatil, pokládám přepsání Moliérova nedotknutelného mramorového textu do civilní, rozverně konverzační podoby, které se herci chopili s evidentní radostí a třeba Zelenkův dvorní herec Viktor Preiss se v něm cítil jako ryba ve vodě. Jiný herec, takový Boris Rösner nebo Jiří Bartoška, by Harpagona pojal jako prvoplánově negativní postavu s charakterem karikatury a nejspíš by se patologicky vyžíval v patetické deklamaci textu za doprovodu okázalých gest. Ale Viktor Preiss je v roli pošetilého staříka maximálně přesvědčivý, dojemně komický a jeho projev je sympaticky umírněný. To se bohužel nedá říci o ostatních hercích, kteří se sice očividně snaží, ale s výjimkou Jiřiny Bohdalové se neubrání přehrávání. Mimořádně slabý je Miroslav Vladyka a málo přesvědčivý Filip Blažek. Kapitolou pro sebe je Jan Dolanský, výborný herec s mimořádným talentem pro komedii, který ale zbytečně moc tlačí na pilu a je sice roztomilý, ale jako Kleant ne zrovna uvěřitelný. Totéž se týká i Andrey Elsnerové v roli Elišky. Přesto musím říct, že tahle komedie patří v porovnání s ostatní televizní tvorbou současnosti k vysokému nadprůměru. Podrobnější reference zde: http://modrakrev.blogspot.com/2010/03/lakomec-viktor-preiss.html 80%(28.4.2003)