poster

Lakomec (TV film)

Komedie

Česko, 2003, 100 min

 • martins
  ***

  Lepší než Funésova verze z roku 1980, ale oproti původní verzi z let 1972 a 1978 a také Sordiho počinu z roku 1990 dosti pokulhává. Viktor Preiss jako vždy skvělý, dále moc dobrá Bohdalka a herci v epizodních rolí. Co se nepovedlo obsazení Dolanský, Elsnerová, Blažek a Mauerová, které ve svých rolích vypadají naprosto směšně, proto lepší obsazení těchto rolí by určitě nebylo na škodu.(11.4.2014)

 • rozum i cit
  ****

  Přiznávám, že toto je jediná verze Lakomce, kterou jsem viděla (hru jsem samozřejmě četla), a to už před dost dlouhou dobou, ale doteď si pamatuji, že mě nadchnul výkon pana Preisse. Jeden z mála herců s velikým H, co nám ještě zbyli. Většina těch nezapomenutelných už, bohužel, odešla do Věčných lovišť.(26.1.2010)

 • kagemush
  ***

  U mě dost schazuje zážitek z téhle verze propastný rozdíl v kvalitě hereckých výkonů. Na jedné straně vynikající Preiss a Bohdalová,parádně přirození ve svém projevu, kteří své role pojmuli dost po svém,což mi ale vůbec nevadilo a na straně druhé v podstatě propadli všichni ostatní.Nevím jestli za to může herecká velikost výše jmenovaných,nebo nějaká momentální skupinová indispozice ostatních zůčastněných,ale hlavně Dolanský a Elsnerová mi tu tedy vůbec neseděli.Bohužel dva dobří herci tuto hru celou neutáhnou a snad až přílišná snaha ostatních(hlavně Dolanského) ruší. -Už jsem viděl několik verzí Lakomce a tohle mohla být jedna z těch nejlepších. Škoda.(7.3.2010)

 • bloom
  ****

  Moliérova hra Lakomec mě už léta fascinuje a speciálně postava Harpagona díky možnosti pojmout ji tolika různými způsoby. Harpagona jsem viděl v podání spusty herců: z Francouzů to byli Michel Serrault a Louis de Funés, z našich pak třeba Miloš Kopecký, z rozhlasu si pamatuji Stanislava Neumanna a slavný monolog jsem viděl v televizi v podání Františka Filipovského i Ljuby Skořepové. Můj oblíbený Viktor Preiss vsadil na Harpagona jako křepkého staříka a musím říci, že se jedná o mě sympatické pojetí. Rudolf Hrušínský a Jiřina Bohdalová vlastně své role opakují z různých jevištních provedení hry. Celá inscenace se dlouho věrně drží předlohy, aby ke konci na ni téměř úplně rezignovala (slavný monolog je skoro celý vypuštěn) a vzniklo další pojetí konce. Přesto pro mě nejbližším Harpagonem zůstává Petr Nárožný na prknech Činoherního klubu, škoda, že neexistuje záznam této inscenace.(11.9.2007)

 • Oskar
  ****

  Zdeněk Zelenka točí velmi solidní tv inscenace, bohaté na výpravu, humor a herecky vděčné role. A takový je i tento případ. Moliérův Lakomec byl už zpracován v tolika (!) ovlivňujících podobách a přesto je tahle inscenace svěží, nápaditá a originální. Za nesmírně odvážný krok, který se ale vyplatil, pokládám přepsání Moliérova nedotknutelného mramorového textu do civilní, rozverně konverzační podoby, které se herci chopili s evidentní radostí a třeba Zelenkův dvorní herec Viktor Preiss se v něm cítil jako ryba ve vodě. Jiný herec, takový Boris Rösner nebo Jiří Bartoška, by Harpagona pojal jako prvoplánově negativní postavu s charakterem karikatury a nejspíš by se patologicky vyžíval v patetické deklamaci textu za doprovodu okázalých gest. Ale Viktor Preiss je v roli pošetilého staříka maximálně přesvědčivý, dojemně komický a jeho projev je sympaticky umírněný. To se bohužel nedá říci o ostatních hercích, kteří se sice očividně snaží, ale s výjimkou Jiřiny Bohdalové se neubrání přehrávání. Mimořádně slabý je Miroslav Vladyka a málo přesvědčivý Filip Blažek. Kapitolou pro sebe je Jan Dolanský, výborný herec s mimořádným talentem pro komedii, který ale zbytečně moc tlačí na pilu a je sice roztomilý, ale jako Kleant ne zrovna uvěřitelný. Totéž se týká i Andrey Elsnerové v roli Elišky. Přesto musím říct, že tahle komedie patří v porovnání s ostatní televizní tvorbou současnosti k vysokému nadprůměru. Podrobnější reference zde: http://modrakrev.blogspot.com/2010/03/lakomec-viktor-preiss.html 80%(28.4.2003)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace