Lakomec (TV film)

Komedie

Česko, 2003, 100 min

Opět skvělý divadelně hraný dílo, opět v hlavní roli Preiss, opět pod vedením Zdeňka Zelenky. Po Brouku v hlavě jsem shlédl Lakomce se stejným výsledným nadšením... Lakomec není tak střeštěnej, dokonce má i važný chvilky, ale pořád se musí ocenit (směrem k mistru komedie Moliérovi) genialita v promyšlení a ve spletitosti děje.. Jediná forma Lakomce co jsem kdy viděl, což je možná třeba říct, ale jak řikám.... Skvělý herecky, skvěle natočený, víc jen víc takových TV filmů, opravdu stojí za to....(19.2.2009)

Říká se, že inscenovat klasická divadelní díla je i dnes záslužná věc, protože mají stále co říct i v současnosti. Je nasnadě, že se Molièrův Lakomec, ve světě, kde se kdekdo honí (už jenom) za penězi, do stoupy mezi odloženou veteš jen tak nedostane. Nutno ovšem podotknout, že z původní groteskní i hořké komedie charakterů stvořil Zelenka spíše jakousi trpkou pohádku. Z příběhu se víceméně vytratila složitost a nejednoznačnost konfliktu, v němž mládí musí čelit tyranovi a přitom přicházejí o nevinnost. Nu což, i Krále Leara lze inscenovat jako Sůl nad zlato, záleží jen na očekávání a nárocích publika. Harpagonův syn Kleant (Dolanský) představuje v inscenaci dychtivého, nerozvážného milence, z něhož máme bžundu, zatímco v originále se má postupně odhalit i jako hazardní hráč a prchlivý synek, který na závěr sám otce vydírá (!) ukradenou truhlou. A Valér (Blažek), zde dobromyslný správce z rodu Hloupých Honzů, který se vetřel do Harpagonovy domácnosti kvůli jeho dceři, je v předloze více oportunní a vypočítavý člověk, než si Zelenka myslí. Špatně dopadla i děvčata, Eliška (Elsnerová) a Mariana (Maurerová), připomínající příliš naivní, prostořeké princezny. Největší zásah ovšem utrpěla postava staré dohazovačky Frosiny (Bohdalová), která zčista jasna začne (nezištně) konat dobré skutky... Mnohem šťastnější volbu měl Zelenka v osobě Viktora Preisse, který Harpagona zahrál o poznání zajímavěji, s elegantní komikou. Stvořil mazaného, ale omezeného pleticháře, který si uchovává šarm a kterého je nám nakonec vlastně líto. Ze hry tak naštěstí zůstalo to nejdůležitější: jak může člověk žít pro peníze a ovládat své blízké, jako by šlo o majetek, zatímco se sám stává sluhou, vězněm svého lakomství.(11.7.2010)

Přiznávám, že toto je jediná verze Lakomce, kterou jsem viděla (hru jsem samozřejmě četla), a to už před dost dlouhou dobou, ale doteď si pamatuji, že mě nadchnul výkon pana Preisse. Jeden z mála herců s velikým H, co nám ještě zbyli. Většina těch nezapomenutelných už, bohužel, odešla do Věčných lovišť.(26.1.2010)

Lepší než Funésova verze z roku 1980, ale oproti původní verzi z let 1972 a 1978 a také Sordiho počinu z roku 1990 dosti pokulhává. Viktor Preiss jako vždy skvělý, dále moc dobrá Bohdalka a herci v epizodních rolí. Co se nepovedlo obsazení Dolanský, Elsnerová, Blažek a Mauerová, které ve svých rolích vypadají naprosto směšně, proto lepší obsazení těchto rolí by určitě nebylo na škodu.(11.4.2014)

U mě dost schazuje zážitek z téhle verze propastný rozdíl v kvalitě hereckých výkonů. Na jedné straně vynikající Preiss a Bohdalová,parádně přirození ve svém projevu, kteří své role pojmuli dost po svém,což mi ale vůbec nevadilo a na straně druhé v podstatě propadli všichni ostatní.Nevím jestli za to může herecká velikost výše jmenovaných,nebo nějaká momentální skupinová indispozice ostatních zůčastněných,ale hlavně Dolanský a Elsnerová mi tu tedy vůbec neseděli.Bohužel dva dobří herci tuto hru celou neutáhnou a snad až přílišná snaha ostatních(hlavně Dolanského) ruší. -Už jsem viděl několik verzí Lakomce a tohle mohla být jedna z těch nejlepších. Škoda.(7.3.2010)