Žena za pultem

• Slovensko Žena za pultom
Komedie / Rodinný
Československo, 1977, 10 h (Minutáž: 45–58 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Jiřina Švorcová, Petr Haničinec, Josef Langmiler, Dana Medřická, Jana Boušková, Jan Potměšil, Vladimír Menšík, Hana Maciuchová, Zdeněk Řehoř (více)

Epizody(12)

Ľudské príbehy spoza pultu fiktívneho socialistického obchodu... Prvý diel seriálu Anna nastupuje vovádza diváka do jedinečnej predajne potravín, ktorá je niečím neobvyklá. Je akoby z inej krajiny - plná tovaru, dokonca aj zo zahraničia. Dalo by sa povedať, že pripomína Tuzex z tých čias. Anna Holubová nastupuje na miesto predavačky na oddelenie lahôdok. Jedinečnosť príbehu od začiatku stavia na skvelých dialógoch, situačnom humore a opravdivých ľudských vzťahoch. (RTVS)

PavelKral

***/5 za Danu Medřickou, Slávku Budínovou, Karolínu Slunéčkovou a nebo taky Zdeňka Řehoře... Menšík opět nechutně uvěřitelný, až je to na facku. ()

Maskati

Komunisty nemohu ani cítit,ale dnešní české seriály svými scénáři a hereckými výkony nesahaji "Ženě" ani po kotníky.A zkreslování reality je v nich také dost. ()

JurajKa

Za nostalgiu dávam jednu hviezdičku*. Seriál pripomínajúci mi moje bezstarostné detsvo, v ktorom som neriešil nič čo bolo komunistické a čo bolo slobodné alebo neslobodné. Pravda je však taká, že sme si to niektorí odžili, či už ako iskričky, pionieri alebo zväzácka mládež, alebo ako dospelí funkcionari, či odborári. Alebo pankáči :). Je to absolútne jedno. Spomínam na moje detstvo celkom rád. Vtedy boli letá letom a v zime dokonca padal sneh. Druhú hviezdu* dávam každej rozvedenej žene v tejto dobe. Pretože vždy keď si tento seriál púšťa moja najdrahšia polovička, spoločne nadávame na Josefa Langmilera ako na drzého, slizkého chlapa, ktorý sa napriek rozvodu s Aničkou Holubovou navtiera do jej nového života a bytu. Takto sa v tej dobe totiž rešpektovalo psychicke násilie, aj keď boli ženy emancipované. Hlavne čo sa práce týkalo. Napriek tomu, že bola pani Švorcová funkciounárkou vtedajšieho režimu, zahrala svoju úlohu ženy za pultom na tú dobu výborne. To sa poprieť nedá. Čomu verila, bola taktiež jej vec. Hodnotím seriál ako celok, a za to dávam tretiu hviezdu*. ()

killer1992

Pominu to, že v tom obchodě mají pořád všechno, což tehdejší realitě odpovídá asi tolik, jako Semir skutečnému dálničnímu policajtovi, pominu i to, že prodavačky v prodejně mají čas na všechno krom prodávání, pominu i to, že mi to přijde nudné a bez děje (možná dáno tím, že je to pro mne nezajímavé prostředí) ale výběr hlavní hrdinky, teda kníraté Švorcové mi prostě vadí. Chlapi se tam o ni perou, přitom vizáží se Jiřinka blíží spíš Brežňevovi než Brejchové. Lehce propagační narážky působí taky komicky, i když to samozřejmě záměr nebyl. Za mě je absolutní vrchol seriálu scéna, kdy nějaký děda přinese Jiřince tvarohový knedlíky za to, že mu poradila jakej si má koupit tvaroh, v tomhle okamžiku se řežu a přiznám se, že si čas od času tuhle scénu jen tak pro pobavení pustím. Jinak jsem ochoten se vsadit, že tohle by nebylo reálné ani v éře nadšených budovatelů a úderníků někdy ve čtyřicátém devátém, natož někdy v sedmdesátkách. Hvězdu dávám za to, že to má omezený počet dílů a mnohé dnešní televizní evergreeny jsou ještě horší než tento seriál. ()

Aldante

Dalsi ze serialu doby pred saskarnovskou a doby, kdy se tocilo o necem. A ne, ze kamen sousta cihlu a podobne duchodcovsko pornoserialy, jako je Ruzovka, Ulice a jine blaboly. Kdyby to byl takovy odpad, jak to nekteri hodnoti, proc se stale vysila ? Diky za vsechny serialy normalizacni doby, diky za filmy. ()

JWK

Je to agitka, ale hrají v ní špičkový herci. Seriál je pěkně udělaný, ale bohužel obsahuje politický balast. Logicky. Bohužel ho obsahuje až příliš. I přesto to mě to baví, beru to jako pohádku. Kdo zde hodnotil jako odpad, má zřejmě velký problém se srovnat s naší minulostí. Cancel culture ale nefandím tak ty dvě hvězdy. ()

BlackDemon

Napísané je to výborne, o tom žiadna. Čo však seriál potápa je herecký výkon hlavnej predstaviteľky. Švorcovej to človek jednoducho neverí a treba úprimne povedať, že keby v tom čase nebola vysoko v politike, tak si asi nezahrá - hlavne preto, lebo je zlá herečka. Mimochodom Menšík tu tiež nepodal najlepší výkon... Na druhej strane postava Maciuchovej si všetky obrazy v ktorých sa objaví dokáže ukradnúť pre seba. Výlevy o tom, že také obchody nebývali a podobne - to nechám na iných. Čo však stojí za zmienku, je nadčasovosť tém, ktoré hrdinovia riešia - problém s neverou, rozvedená žena sama s deťmi, deti parazitujúce na staručkom otcovi... To všetko človek okolo seba vidí aj dnes. ()

wendy221

Je mi jasné, že se jedná o komunistickou propagandu, ale mě tenhle seriál učaroval. Vždy pohladí na duši a mrzí mě, že takové vztahy s lidmi už nejsou. Jiřina Švorcová - ač zarytá komunistka, byla excelentní! ,,PANÍ, VY OPRAVDU NEUMÍTE NIC JINÝHO, NEŽ SE CHLUBIT PŘEDMĚTAMA?" ()

vicvixx

Babochlap s knírkem, a smyslem pro socialistické vnímání všeho, třeba vlašského salátu, zásadová matka a trpitelka, prožívá romanci s opoceným Haničincem. No. Kdyby tam nebyly hemzy na téma "triky živnostníků", a podobně, byla by to vlastně standardní lovestory o kníraté asexuální existenci se závazky a chlapovi se zlomeným srdcem. A o proměnách podivně vytrhaného obočí, kníru a vykotlaných zubech dalších účinkujících. A taky o mikrofonu mladé Bouškové. Jenže krotitelka reakcionářských živlů do toho tu a tam přidává komoušskou malost, lež a komunistický knír. Škoda, ze sity vousy nenechala narůst po vzoru Džugašviliho. To bych tomu seriálu dal snad i jednu rudou hvězdu. ()

v.pohode odpad!

Normalizační blitka normalizační televizní tvorby. A Švorcka zde tvoří na tý blitce třešinku. Peklo existuje! ()

zuzam

Seriál považuji za jeden z těch lepších předrevolučních děl. A také z děl Dietla, z jehož seriálů se mi líbila jen Žena za pultem, Malý pitaval z velkého města, Rozpaky kuchaře Svatopluka a hlavně Dva písaři. V každém díle příběh nějakého človíčka, slušně herecky obsazené a zahrané. Propagandy je v něm kupodivu poměrně málo na rozdíl od ostatních Dietlových seriálů, není nudný, ani unylý. Jistě - pracují v poněkud zidealizované prodejně plné zboží, ale stačí porovnat s dnešními seriály a filmy, taky je v nich spousta věcí poplatných době a nereálných. ()

BigJohn02 odpad!

Typická bolševická sračka tentokrát napsaná na tělo pomatené fousaté komunistické fízuli Švorcové. Seriál obsahuje nezapomenutelné sexuální scény, kdy dlouhé minuty Švorcka sedí s Haničincem večer před barákem v embéčku a tam spolu pindají. To je tam skoro furt. ()

Vyjola

Tak mně se ten seriál líbí. Je totiž úplně normální. Běžné trable běžných lidí a jedné rozvedené ženské v době, kdy byl rozvod ještě hanba. Lepší seriál než různí Muži na radnici a Pláteníci ve fabrikách. ()

muflonus

Pokaždé když serál dávaj tak ho moc rád shlédnu, seriál dýchá příjemnou atmosferou a člověk si u toho odpočine a je vidět že dřív si režiséři ina serálech dávali dost záležet a nebyl to jen nějakej mišmaš jen aby se něco vydalo jako teď. Herečka v hlavní roli hraje výborně stejně jako klasika pan Menšík a i další kteří byli opravdu mistři herci. Škoda že se už ani filmy ani seriály techto kvalit netočí. ()

Elam odpad!

Když si vzpomenu na " rádobyintimní" scénu s P. Haničincem a Švorckou a detailní záběr na její poctivě pěstěný knír, je mi ještě dnes blivno. ()

Zbygniev

Tenhle seriál je výborný pro pamětníky,nebo pro člověka,který chce vidět svět,jaký by měl být. Já osobně se občas na nějaký ten díl podívám,ale celý ho sledovat nelze. Už jen kvůli politické agitaci,protože by člověk tomu opravdu uvěřil. Plné regály, skvělé mezilidské vztahy, a vše fungující. Ano,takhle si to režim představoval,ale s tím ekonomickým systémem to nikdy nemohlo vypadat takhle. Za pěknou hudbu a dobré herecké výkony, dvě hvězdičky. ()

Priaxxa

Seriál jsem viděla několikrát. Ano, asi to někoho překvapí. Je to pro mě taková schizofrenní záležitost a nějak tápu, jak jej vlastně hodnotit. Zrovna nedávno jsem seriál viděla znovu a jediné, nač jsem dokázala myslet, bylo, že proletářka, tedy pardon, prodavačka Anna je vlastně pěkná husa (zejména ohledně ex Holuba). Když se v prvním díle projevila jako lvice, co umí i zatnout drápky do manželky vedoucího, a v posledních dílech beze slova podlehla manipulaci exmanžela a drzého spratka Michaly, rvala jsem si vlasy. Jasně, rozvod není jednoduchý, ale ta pasivita Anny byla pro mě hrozně nesnesitelná. Obzvlášť, když několik dílů předtím vysvětlovala cosi a kdesi pasivní, maminkou manipulované řeznici Laděnce... Love story s panem statikem byla taky taková prazvláštní... Nevím, vlastně jsem jim to nevěřila. Postupem času vnímám seriál úplně jinak. Nežila jsem v té době, takže nakolik je/není propagandou obchod s regály přetékajícími extra super, eňo ňuňo zbožím, to vím jen z článků. Co mě ale fakt bavilo, to byla lahůdková Olinka Hany Maciuchové a zaměření každého dílu na jednu z „vedlejších“ postav. Tak dávám hlavně za to dvě hvězdy. Je to vlastně blbina, ale co už, jsou i horší počiny české seriálové tvorby. ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová