Cirkus Humberto (TV seriál)

Drama / Rodinný / Historický

Československo / Západní Německo, 1988, 10 h 35 min (Minutáž: 12x52 min)

Předloha:

Eduard Bass (kniha)

Andrej Barla

Karel Svoboda

Jaromír Hanzlík, Petr Haničinec, Kathy Kriegel, Josef Kemr, Martin Růžek, Jiřina Bohdalová, Radoslav Brzobohatý, Claudine Coster, Josef Dvořák, Jiří Bartoška, Petr Nárožný, Iva Janžurová, Katja Rupé, Werner Possardt, Václav Postránecký, Oldřich Vízner, Kateřina Macháčková, Lubomír Lipský st., Josef Somr, Jiří Lábus, Radovan Lukavský, Josef Laufer, Jiří Holý, Vladimír Krška, Pavel Mang, Martina Hudečková, Pavel Vondruška, Jana Janatová-Havlátová, Karolína Kubalová, Adolf Filip, František Němec, Jana Paulová, Wolfgang Bathke, Hana Brejchová, Jana Hlaváčová, Josef Abrhám, Patrick Préjean, Libuše Šafránková, Dagmar Veškrnová-Havlová, Jaroslava Adamová, Svatopluk Beneš, Vlastimil Drbal, Hana Gregorová, Miloslav Homola, Václav Kotva, Taťjana Medvecká, Josef Větrovec, Jana Šulcová, Stanislav Fišer, Jiří Lír, Viktor Preiss, Martin Stropnický, Robert Vrchota, Petr Skarke, Igor Smržík, Rudolf Vodrážka, Antonín Jedlička, Rudolf Hrušínský ml., Marek Pavlovský, Tereza Vokurková, Josef Kubíček, Oldřich Velen, Jana Boušková, Vladimír Pospíšil, Hugo Kaminský, Hanuš Bor, Karel Chromík, Otakar Brousek st., František Hanus, Klára Lidová, Barbora Kohoutková, Kurt Conradi, Dietrich Adam, Jörg von Liebenfeiß, Radovan Lukavský (vyp.), Pavla Mixtajová

Cirkusové prostředí obecně moc neoblibuji, přijde mi takové dryáčnické a zbytečně napozlátkované, ale je pravda, že tenhle seriál je velice dobře udělaný, počínaje scénářem, který dokáže vystavět napínavé scény i budovat celkovou atmosféru, přes dobré herce a jejich režijní vedení, po neuvěřitelně zajímavé lokace, výpravu, kostýmy a jedinečnou práci s komparsem. Trochu mi zde vadí nesoulad mezi českými a německými herci - ti němečtí jsou zbytečně "tvrdí" a kožení v hereckých výrazech -. chybějí tomu emoce. Ale jinak velice precizní a filmařsky velmi dobře a na úrovni natočený seriál, kde hrají často roli i drobné detaily.(10.9.2016)

Seriál jsem viděl jako dítě před revolucí a reprízu z DVD jsem považoval jako tutovku (navzdory faktu, že cirkusy nesnáším a považuju je jen zástěrku k teroru zvířat :-) . Bohužel, ani "epičnost" příběhu nezakryje řemeslnou splácanost díla - většina zahraničních herců je symbolem špatného obsazení i přes výborné dabující herce - např. opravdu nevěřím, že Hanzlíkova postava byla schopná provozovat sex s herečkou v roli Heleny po romanci s půvabnou Šafránkovu - tu prostě nafoukaný transvetita s vepřovým ksichtem porazit nemůže. Pár klíčových postav zmizí jen tak, další se objevují jen pro nějaký laciný účel (cikán-baleťák-kuplíř Laufer), epizody často končí nějakou nevýraznou scénou, která moc napětí nešponuje a místy laciná hudba Karla Svobody vzbuzuje spíš úsměv. Tohle fakt není můj oblíbený nadstandart českých seriálů.(1.7.2012)

Od dětství mam pro tento seriál obrovskou slabost.... Dokonalé hudební podbarvení celého tohoto mistrovského díla dotvarovává náladu tohoto seriálu. Herecké hvězdy snad všech generací. Od Josefa Kemr až po Jaromíra Hanzlíka. Další jako Radoslav Brzobohatý, Dvořák, Bartoška, Nárožný, Lipský.... Všichni tu ukazují co umějí nejlépe a to hrát. Všem to jde skvělé!!! Tento seriál je hodně legendární a neznám nikoho kdo ho aspon jednou v životě neviděl. Pokud někdo takový je, nechápu proč to nezmění.(18.7.2004)

Měním své hodnocení po čtvrt roce na pět. Tklivá melodia jasně distingovaná od všeho ostatního. Tmavá atmosféra. Dokonalé výkony. Třeba při umírání pana Humberta v 12, posledním díle. Ředitel se skvělou pohybovou performací. Návrat z války. Chvilky, které vezmou za srdce jsou opravdové a uvěřitelné. Těžko vidět něco lepšího. Tento seriál si vytvořil nesmazatelné své místo v historii české kotliny.(16.6.2008)

Pojďte a shlédněte vyprávění z minulého věku, kdy prabáby našich pradědů byly ještě dětmi... Vydejme se na cestu s lidmi, kteří křižovali Evropu, protože jejich osudem se stal cirkus. Sledujme s nimi odvěkou touhu člověka posunout hranice lidských možností. Touhu po kráse, dokonalosti, odvaze... A taky touhu po štěstí! ___ Sakra, a ta hudba je fakt geniální!!(19.1.2012)

• - Ve všech dílech se objevil pouze Adolf Filip. (M.B)

• - Pavla Manga našel režisér až po půlroce hledání. (M.B)

• - Jaromír Hanzlík neměl v některých krotitelských scénách a později také při skoku z hrazdy do sítě ve Varieté Humberto dabléra. (Reyak)