Cirkus Humberto (TV seriál)

Drama / Rodinný / Historický

Československo / Západní Německo, 1988, 10 h 35 min (Minutáž: 12x52 min)

Předloha:

Eduard Bass (kniha)

Andrej Barla

Karel Svoboda

Jaromír Hanzlík, Petr Haničinec, Kathy Kriegel, Josef Kemr, Martin Růžek, Jiřina Bohdalová, Radoslav Brzobohatý, Claudine Coster, Josef Dvořák, Jiří Bartoška, Petr Nárožný, Iva Janžurová, Katja Rupé, Werner Possardt, Václav Postránecký, Oldřich Vízner, Kateřina Macháčková, Lubomír Lipský st., Josef Somr, Jiří Lábus, Radovan Lukavský, Josef Laufer, Jiří Holý, Vladimír Krška, Pavel Mang, Martina Hudečková, Pavel Vondruška, Jana Janatová-Havlátová, Karolína Kubalová, Adolf Filip, František Němec, Jana Paulová, Wolfgang Bathke, Hana Brejchová, Jana Hlaváčová, Josef Abrhám, Patrick Préjean, Libuše Šafránková, Dagmar Havlová-Veškrnová, Jaroslava Adamová, Svatopluk Beneš, Vlastimil Drbal, Hana Gregorová, Miloslav Homola, Václav Kotva, Taťjana Medvecká, Josef Větrovec, Jana Šulcová, Stanislav Fišer, Jiří Lír, Viktor Preiss, Martin Stropnický, Robert Vrchota, Petr Skarke, Igor Smržík, Rudolf Vodrážka, Antonín Jedlička, Rudolf Hrušínský ml., Marek Pavlovský, Tereza Vokurková, Josef Kubíček, Oldřich Velen, Jana Boušková, Vladimír Pospíšil, Hugo Kaminský, Hanuš Bor, Karel Chromík, Otakar Brousek st., František Hanus, Klára Lidová, Barbora Kohoutková, Kurt Conradi, Dietrich Adam, Jörg von Liebenfeiß, Radovan Lukavský (vyp.), Pavla Mixtajová

"Utichlo náměstí, jakoby náhle s tím, plakáty déšť strh z nároží a poslední aplaus už ztich. Dálky jsou šňůry měst, ve tvářích brázdy cest. Dědictvím dávným spoutaným své poselství zas dál šli nést. Čas tuhle štaci už svál, zmizel klaun i principál. Rozvážej světem úsměvy dětem, tuším, co žene je dál. Krev toulavá svá kouzla má, má moc pár křídel dát, jak vítr z hor se hnát. Krev toulavá svá kouzla má, má moc i brát i dát, má sílu pouta rvát. Ticho tu vládne zas, do duší nám pad mráz. Kdy se však z dálky vrátěj zpět, tak to vím jen já a pan Bass." ***(27.1.2018)

Cirkus Humberto není nejlepší český seriál, ale rozhodně se mezi ně řadí. Výborná adaptace románu Eduarda Basse s vynikajícími hereckými výkony. Jeden z posledních seriálů doby totalitní ale taky jeden z posledních filmařsky poctivých seriálů, stavějících na kvalitním scénáři, výborné režii a výtečných hereckých výkonech herecké elity, která se na seriálu zůčastňuje.(26.3.2009)

„Pojďte a poslyšte“ - když pan Lukavský začal, seděla jsem přikovaná k obrazovce a odmítala pracovat. Jeden z mála mých fakt oblíbených. Na 5* mu chybí jen fous. Jenomže - když je nosné téma, to se to natáčí. Tedy s dobrým scénáristou. Bass poskytl kvalitní ověřený text, herecká plejáda také zaslouží obdiv. Hanzlík se předvedl tak, jak to umí jen on, vím, že některé kousky se ani nenechal zastupovat a to je obdivuhodné. Mou oblíbenou figurkou je tady Josef Kemr – a tou figurkou – to míním jako poklonu. Bartoška v nejlepších letech. No a kupodivu i Breburda Větrovec. Kazila to jen ta otřesná Francouzka, fakt krasojezdkyně jako z těžké atletiky. Ale za to Filip nemohl. Svobodova hudba byla a je tady jedinečná. A lipicáni…(27.5.2008)

Výpravný koprodukční seriál, který mnoho nabízí a patří ve svém druhu ke zlatému fondu. To nepochybně. Já se ale při nejlepší vůli nedokážu přenést přes přítomnost vesměs příšerných německých herců, kteří to těm našim kazí, a přece jen trochu naivní vyobrazení postupu času na vizáži protagonistů. Takže za čtyři.(28.4.2003)

Velmi věrné zfilmování románu H. Basse.Výprava,kostýmy a vůbec vše kolem tohoto seriálu bylo pojato velmi velkoryse,zejména díky koprodukci s tehdejším západním Německem.Ovšem díky koprodukci byly také z německé strany kladeny požadavky na obsazení některých rolí.Cirkusy a cirkusové prostředí mě příliš neoslovuje,ale v tomto seriálu bylo vylíčeno velmi věrohodně.O hereckých výkonech se v tomto seriálu dá hovořit pouze v superlativech-pokud tedy ale nebereme v potaz zahraniční herce.Světlou výjimkou ze zahraničních herců byl představitel krotitele Gambiera.Skvělá hudba K. Svobody pouze podtrhuje mimořádné dílo mezi našimi televizními seriály.(2.2.2013)

• - Natáčelo se v tureckém Istanbulu. (M.B)

• - V osmém díle v maringotce Helena Berwitz (Kathy Kriegel) podává Václavu Karasovi (Jaromír Hanzlík) dvě šambriéry. Ten s oběmi odchází z maringotky, ale ve stájích drží jen jednu a předává jí panu Wollschlagerovi. V manéži však pan Wollschlager drží šambriéry dvě. (VMa)

• - Seriál měl původně režírovat spoluautor scénaře Oldřich Lipský, ten už se ale začátku natáčení nedožil. (Chevees)