Reklama

Reklama

Chci svou zemi zpět

(TV film)
  • Německo Afghanistan, unser verwundetes Land (více)
všechny plakáty
Dokumentární
Německo, 2020, 90 min (Televizní verze: 4x52 min)

Obsahy(1)

Jen málokterá země zakusila v posledních dekádách tolik strádání a bolesti jako Afghánistán. A jen málokdo o tom ví tolik, jako afghánské ženy, na které útlak a válečné peklo zpravidla dopadalo nejvíce... Koprodukční dokument vypráví pohnutý příběh několika posledních desetiletí afghánské historie, od její zlaté éry až k válečnému peklu. Projekt se opírá o jedinečný výběr archivních záběrů a osobní výpovědi šesti zcela unikátních respondentek z různých generací a prostředí, jejichž osudy odrážejí utrpení i naděje mnoha afghánských žen. Od první ministryně pro ženská práva přes dceru posledního komunistického prezidenta či Miss Afghánistánu roku 1972 až po dívku, která se skrývala před projevy krutovlády Talibanu v převleku za chlapce... Asi nikdo netrpěl následky konfliktů a převratů v Afghánistánu více než tamní ženy. Opakovaně přicházely o domovy a své nejbližší a dodnes jsou zbavovány svých nejzákladnějších práv a nuceny volit mezi segregací a exilem. Jen stěží bychom ale naše hrdinky mohly vnímat jako pasivní oběti. Výpovědi výběru respondentek jasně dokládají, že tyto ženy jsou spíše hrdinkami afghánské historie. A pro svou houževnatost jsou zároveň možná tou největší nadějí pro budoucnost Afghánistánu, země, která dodnes čeká na konec útlaku a násilí... Dokument vychází z úspěšného dokumentárního cyklu Afghánistán: 40 let války, který vznikl v široké mezinárodní koprodukci za účasti České televize. (Česká televize)

(více)

Recenze (3)

Marze 

všechny recenze uživatele

Takzvaná mikrohistorie, tedy jak historické události prožívali obyvatelé jejich očima. "Nevrátíme se zpět do temných dob , kdy vládl Taliban, to je jisté" říká hlavní protagonistka. Kdyby věděla , jak se mýlila. Dobře že zde bylo řečeno, že Talibán vypěstovali za své peníze Američané v náboženských školách Madrásách , jako zbraň proti Rusům. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Afganistan, trápený komunistami, islamistami a nakoniec aj "demokratmi". Dokument sa pozerá na vývoj situácie za posledných 50-60 rokov očami tých, ktoré trpia vojnami ale aj pod nátlakom rôznych režimov najviac - očami žien. Kedysi mohli nosiť sukňu, vzdelávať sa, potom nastala zmena režimu a ich život nestál ani za ťavu. Bežní ľudia v Afganistane chcú žiť v mieri, ale stále im tam niekto hádže na hlavu bomby a keď to nerobí cudzia veľmoc, tak ich terorizujú vlastní fanatici. Táto reportáž má veľa dojímavých momentov. Človek si uvedomí, ako sú tá vojna a i boje o moc strašné a že väčšina ľudí chce proste len žiť a prežiť. Lenže politika im v tom zabraňuje. ()

Reklama

Narciska 

všechny recenze uživatele

Dobrý způsob, jak nám shrnout historii země, navíc tolik skloňované jako je Afghánistán, prostřednictvím dobových záběrů a hlavně skrze osobní příběhy a komentáře ženy, které tohle zažily na vlastní kůži. Není to žádný emoční nátlak, ženy hovoří velmi důstojně, jistě a nezatěžují nás prožitým utrpením, velmi věcně a přece barvitě podáno tak, že si dovedeme život a historii téhle země lépe představit. Obohacující dokument. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama