Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V prvním díle Aleš Pelán čelí nařčení, že udržuje zakázané vztahy se svými studentkami. Mezitím na stejné škole dochází k brutální šikaně jeho kolegyně, kterou si žáci natáčí na video… Má každý učitel takovou autoritu, jakou si zaslouží? Nebo si žáci dovolují víc než kdy dřív? (Česká televize)

Recenze (75)

honajz 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jako natočené a zahrané je to dobře, profesionálně. Ale to se snad od ČT ještě pořád čeká, ne? (I když...) Jen mi to přišlo nějak kostrbatě odvyprávěné, s černobílými postavami (buď jsou pro, nebo proti, nikdo mezi tím, kdo by si nebyl jistý, jak to bylo.) Na nějakou hloubku charakterů si to moc nehraje, což u seriálu podobného typu je na škodu. Den po tomhle jsem viděl další díl německého seriálu Kriminalista, taky je to svým způsobem selanka, ale aspoň ty postavy působily o něco víc uvěřitelně. Dobrá recenze <a href=https://www.csfd.cz/film/997720-ochrance/1069298-slaby-kus/recenze/?comment=11786991>flanker</a>, líp bych to neřekl ()

flanker.27

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Prozatím velmi smíšené pocity. V každém případě téma a forma, kteréžto obé je o několik pater výš než běžná seriálová produkce. Ale ke zpracování a obsahu mám dost výhrad. A to za prvé: seriál, který i dle některých dialogů jako by chtěl zápolit se stereotypy, zároveň na stereotypy velmi sází (většina zpodobněných učitelek vypadá jak přestárlé zapšklé řeholnice, ministr je novinářská karikatura politika). Za druhé: některé dialogy působí příliš angažovaně a nepřirozeně. Za třetí: Nemůžu si pomoct, ale přese všechno mi to vyzněním přijde jako by nepřímo byla viněna sama učitelka, přičemž musím říct, že jsem se s tím případem trochu seznámil (i já byl mezi těmi, co podpořili její dceru) a nemám za to, že by její skutečný vzor zpodobnili věrně. Za čtvrté, dále epizoda vyznívá spíš do "systémového selhání", což je taková obezlička, zde v tom smyslu, že kdyby byl systém na škole správný, ze žáků by se grázli nestali. Za sebe říkám, že sebelepší "systém" grázla nezadrží sám o sobě. Abych parafrázoval Obecnou školu, "třída, která přivede svou učitelku do hrobu, se prostě bít musí." Za páté: je vyloženě pokrytecké od ČT dělat mravní soudy nad "bulvárem", jako by sama měla obzvláštní kredibilitu (právě v tom "vynechávání části pravdy" jsou docela mistři), a zároveň se futrovat Jílkovou, jejíž Máte slovo by se spíš mělo jmenovat "přijďte se vyřvat". To je pořad, kde se přesně cílí na emoce, zkratky, dojmy, jen aby se lidi hádali na úrovni čtvrté cenové, i když jsou to třeba jinak slušňáci. Jak řekl Werich: "hádáte-li se pět minut s blbcem, hádají se dva blbci." Takže já nevím, jak hodnotit. Zatím asi jen toto slovní hodnocení v pololetí a uvidíme na konci školního roku. ()

Reklama

Snorlax 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Od televizní tvorby neočekávám umělecké orgie, ale ani zásadní tnutí do přehlíženého bolavého tématu. Formálně minimálně obstojné zpracování naprosto skvělého scénáře, který se nesnížil k černobílému zobrazení postav, je přesně to, co může českou televizní tvorbu resuscitovat. Herecké výkony jsou důstojné, i když Vaculík se možná až příliš stylizuje do hrdinného typu, ale překvapivě mu to celkem sluší. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Slušne vykreslená atmosféra školy, plná vzájomných doďobávaní sa. A to nielen medzi žiakmi a učiteľmi, ale aj medzi často frustrovanými a rezignovane nasranými učiteľmi navzájom. Na druhej strane, nebyť Míši Jílkové, ktorá dala slovo správniackemu učiteľskému "rebelovi", konflikt v škole by neeskaloval. A nebolo by následne ani školského ombudsmana. ()

Padme_Anakin

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Mám z 1. dílu trochu rozpačité dojmy a mírně rozporuplné pocity, nicméně vím, že je to mnou.. S přibývajícími roky mám totiž nulovou toleranci ke dvěma věcem, tou první je šikana, kterou z duše nesnáším v jakékoli formě, a druhou je člověk, jenž utrpěl pedagogické vzdělání a svým způsobem jen předstírá, že studenty učí, vychovává, je jim průvodcem a rádcem.. Skutečný příběh neznám, tedy nejsem s to posoudit do jaké míry se zdařilo či nezdařilo zpracování, v mých očích tahle filmová učitelka do třídy nepatří, tím míním do žádné třídy.. Každopádně hodnotím kladně, téma je stále aktuální a nemá jednoduché či rychlé řešení, herecký ansámbl příjemný, atmosféra střední školy působivá.. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (4)

  • Podle skutečného případu z pražské Střední průmyslové školy Na Třebešíně. (sator)
  • Pelán (Lukáš Vaculík) je v díle velmi nemilosrdný k bulváru, osobní zkušenost herce s bulvárem je velmi negativní, soudil se s ním za publikované lži a vyhrál. (sator)
  • Premiéru prvního dílu sledovalo 1,3 mil. diváků (15+). Šlo o nejlepší výsledek večera i celého nedělního dne. (rublik05)

Reklama

Reklama