V prvním díle Aleš Pelán čelí nařčení, že udržuje zakázané vztahy se svými studentkami. Mezitím na stejné škole dochází k brutální šikaně jeho kolegyně, kterou si žáci natáčí na video… Má každý učitel takovou autoritu, jakou si zaslouží? Nebo si žáci dovolují víc než kdy dřív? (Česká televize)

fafejt001

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tak  latˇka  je  nastavena  opravdu  vysoko  a  to  díky  Vaculíkovi . Ovšem  také  zástupkyně  je  dobrá   mrcha , tedy  zahraná  výborně . Pokud  to  půjde  v  tomto  duchu  dááále  ,  tak  to  vidím  na  seriál  roku . Takových  Pelikánů ,   by  to  chtělo  do  každé  školy ,  tak  deset . Což  je ,   samosebou ,  scifi  ,  takže  naše  školství  je  tam  kde  je  . Jako  seriál  to  bude  zajisté  zajímavé  a  podnětné  ,  hlavně  v  této  době  . ()

Snorlax

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Od televizní tvorby neočekávám umělecké orgie, ale ani zásadní tnutí do přehlíženého bolavého tématu. Formálně minimálně obstojné zpracování naprosto skvělého scénáře, který se nesnížil k černobílému zobrazení postav, je přesně to, co může českou televizní tvorbu resuscitovat. Herecké výkony jsou důstojné, i když Vaculík se možná až příliš stylizuje do hrdinného typu, ale překvapivě mu to celkem sluší. ()

flanker.27

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Prozatím velmi smíšené pocity. V každém případě téma a forma, kteréžto obé je o několik pater výš než běžná seriálová produkce. Ale ke zpracování a obsahu mám dost výhrad. A to za prvé: seriál, který i dle některých dialogů jako by chtěl zápolit se stereotypy, zároveň na stereotypy velmi sází (většina zpodobněných učitelek vypadá jak přestárlé zapšklé řeholnice, ministr je novinářská karikatura politika). Za druhé: některé dialogy působí příliš angažovaně a nepřirozeně. Za třetí: Nemůžu si pomoct, ale přese všechno mi to vyzněním přijde jako by nepřímo byla viněna sama učitelka, přičemž musím říct, že jsem se s tím případem trochu seznámil (i já byl mezi těmi, co podpořili její dceru) a nemám za to, že by její skutečný vzor zpodobnili věrně. Za čtvrté, dále epizoda vyznívá spíš do "systémového selhání", což je taková obezlička, zde v tom smyslu, že kdyby byl systém na škole správný, ze žáků by se grázli nestali. Za sebe říkám, že sebelepší "systém" grázla nezadrží sám o sobě. Abych parafrázoval Obecnou školu, "třída, která přivede svou učitelku do hrobu, se prostě bít musí." Za páté: je vyloženě pokrytecké od ČT dělat mravní soudy nad "bulvárem", jako by sama měla obzvláštní kredibilitu (právě v tom "vynechávání části pravdy" jsou docela mistři), a zároveň se futrovat Jílkovou, jejíž Máte slovo by se spíš mělo jmenovat "přijďte se vyřvat". To je pořad, kde se přesně cílí na emoce, zkratky, dojmy, jen aby se lidi hádali na úrovni čtvrté cenové, i když jsou to třeba jinak slušňáci. Jak řekl Werich: "hádáte-li se pět minut s blbcem, hádají se dva blbci." Takže já nevím, jak hodnotit. Zatím asi jen toto slovní hodnocení v pololetí a uvidíme na konci školního roku. ()

Radko

Slušne vykreslená atmosféra školy, plná vzájomných doďobávaní sa. A to nielen medzi žiakmi a učiteľmi, ale aj medzi často frustrovanými a rezignovane nasranými učiteľmi navzájom. Na druhej strane, nebyť Míši Jílkové, ktorá dala slovo správniackemu učiteľskému "rebelovi", konflikt v škole by neeskaloval. A nebolo by následne ani školského ombudsmana. ()

Arsenal83

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Páčilo sa mi, že sa otvorili netradičné, ale pálčivé témy. Šikana učiteľky a údajné zneužívanie učiteľom. Dobre sa nám ukázalo, že priposraná politická korektnosť urobí aj z jedného obrázka pomaly trestný čin a dospelému človeku môže zničiť aj kariéru. Študentky sa síce učiteľa zastali, ale čo keby tomu nebolo tak? Keby bol neobľúbený a jedna by povedala blbosť, tak by bol normálne stíhaný. Na druhej strane šikana učiteľky ukazuje, kam sme to dospeli s našim edukatívnym systémom. Kedysi bol učiteľ autorita, pri ktorej sklápal oči aj rodič. Dnes si musí nechať skákať po hlave a keby aj otvoril hubu, vyhodia ho alebo zažalujú. Na rozbeh seriálu veľmi dobrá časť. ()

• Podle skutečného případu z pražské Střední průmyslové školy Na Třebešíně. (sator)
  • Premiéru prvního dílu sledovalo 1,3 mil. diváků (15+). Šlo o nejlepší výsledek večera i celého nedělního dne. (rublik05)
  • Pelán (Lukáš Vaculík) je v díle velmi nemilosrdný k bulváru, osobní zkušenost herce s bulvárem je velmi negativní, soudil se s ním za publikované lži a vyhrál. (sator)