Záhada Trojského koně

(TV film)
  • Česko Hledání trójského koně (více)
Německo, 2021, 45 min (Alternativní 52 min)

Režie:

Roland May

Historický příběh o Trójském koni je jedním z nejslavnějších, jaký kdy byl vyprávěn. Obří dřevěný kůň plný řeckých vojáků byl Trójanům představen jako dar - a ti bez jakéhokoliv podezření spolkli návnadu a zatáhli si koně do města. Pod pláštíkem tmy Řekové vyklouzli ven z koně, otevřeli brány svým druhům a o pár hodin později skončila mocná Trója v plamenech. Ale co když tento mýtus o koni není vůbec pravdivý? Nové, přelomové objevy naznačují, že jeden z nejslavnějších příběhů historie by mohl být zcela přepsán, protože Trójský kůň vůbec nebyl koněm... Ale pokud tomu tak je, jak Řekové přechytračili svého nepřítele a co nám řeknou budoucí historické knihy? (Viasat)

Arsenal83

Mýtus o drevenom koni zborený? Ale pritom mohlo to byť v podstate tak. Pre mňa výborný dokument, ktorý prináša po tvrdom historickom výskume odpovede na otázky. Respektíve možné odpovede. Trójsky kôň zrejme nebol koňom, ako si ho predstavujeme, ale s koňom ako takým má veľa spoločného. Dokument odhaľuje, ako sme sa možno trocha stratili v preklade a čo tým oným falošným darom, ktorý mal za následok zničenie Tróje, vlastne bolo. Pre mňa veľký prínos. Aj mytológia má svoju pravdivú históriu. ()