Reklama

Reklama

Nové recenze - Nováčci

Škoda lásky

forminxŠkoda lásky(1973) odpad!

Skôr ako o komédiu sa jedná o príklad televízneho filmu podradnej kvality, ktorý bol cenzormi vyhodnotený ako ideologicky nezávadný, a preto zrejme dostal zelenú. Iné vysvetlenie pre absolútnu absenciu Mitanovho ostrého dôvtipu a intelektu, ktorý poznám z jeho poviedok, neviem nájsť. Mitanove postavy sú stereotypné a chýba im akákoľvek hĺbka – rozvedený alkoholik, malicherný a netýkavý podpantoflák s egom, ktoré vystupuje do popredia len v neprítomnosti jeho manželky, úžernícky čašník, osamelá slobodná matka v rokoch, alebo tá najbanálnejšia, ale zato tá najmenej ideologicky závadná postava – kšeftár, ktorý zarobí a nerobí a ktorého už ten prepychový život pomaly privádza do šialenstva. Počas obdobia normalizácie čelil Havetta niekoľkým zákazom a svoje tvorivé schopnosti mohol uplatniť len v televízií. Je zrejmé, že nepriaznivé dobové okolnosti sú jednou z hlavných príčin jeho úpadku.

Warrior

Adamos__Warrior(2011) 

Emocionální horská dráha. Pravděpodobně nejlepší sportovní film a to z prostředí sportu který mám ze všech asi nejméně rád, proto je o to obdivuhodnější že jsem si ho i přes svůj nezájem k bojovým sportům tak oblíbil. I přes to že bych se v televizi nikdy na žádný reálný zápas nekoukal ve Warriorovi jsem sledoval každý zápas se zatajeným dechem a napětím jak nikdy. To jak si ve mě na začátku získal sympatie Tom Hardy ale následně si mě průběhem filmu obrátil na svoji stranu Edgerton bylo úžasné. A do toho to řešení osobních problémů mimo ring které dává  postavám neuvěřitelnou hloubku. No a o samotném závěru ani nemluvě. Prostě absolutní strop toho co se dá s takovýmito ingrediencemi uvařit.

Fabelmanovi

diax3Fabelmanovi(2022) 

Určitym způsobem kouzelnej film. Zpracováním, herectvím, atmosférou i citem - a vůbec vším (natočil ho kluk, co si vybojoval svý místo na slunci tím, že se nevzdal svých snů - co může bejt kouzelnějšího). Jedinej jeho problém tkví pro mě v tom, že si ho (jak to na mě aspoň působilo) Spielberg natočil tak jako sám pro sebe. Jako formu určitýho ohlédnutí a reflexe, jestli to dává smysl. No a pro něj ty hodiny nad hotovou věcí můžou mít fakt velkou hodnotu, čemuž úplně rozumim. Pro lidi, co se na to dívaj jako na film z rukou velikána, kterej je jim modlou, možná taky. Jenomže pro mě... ani ne. Odcházím s pokrčením ramen.

Ľalie poľné

forminxĽalie poľné(1972) 

Oproti svojmu debutu je Havetta v Ľaliách poľných už o čosi umiernenejší a z hľadiska narácie aj priamejší. Jeho druhý celovečerný film má jasnú dejovú líniu, ktorá sleduje príbeh skupinky vojnových veteránov navrátivších sa z bojiska. Nie sú to nijakí vojnoví hrdinovia, no predsa sú výnimoční. Po skončení vojny sa z nich stávajú tuláci snažiaci sa nájsť svoje miesto vo svete, čo sa ukáže ako nie príliš jednoduché. Z tohto pohľadu vyznieva Havettov film aj trochu pacifisticky – hlavné postavy sú zranené bytosti, ktoré síce snívajú o pokoji, láske a stabilite, no spoločnosť nevie ako sa k nim vlastne správať, a tak im ani nemôže dopomôcť k splneniu ich snov. S tým súvisí aj rovina existencializmu, ktorá je zvýraznená vo finálnej scéne. To, čo Havettovi ostalo z jeho energického debutu, je pokus o zachytenie prítomnosti, biblické referencie (v prípade Ľalií poľných je taká referencia prítomná už v samotnom názve filmu) a schopnosť vytvoriť slnečný svet, v ktorom aj tragický pád vyzerá ako oslobodzujúci vzlet. Čo však Ľaliám trochu chýba, je energia Slávnosti v botanickej záhrade, ako aj väčšia chuť k experimentu.

Můj kámoš špión

ZiGi_Můj kámoš špión(2020) 

Docela jsem se tohoto filmu bál přece jenom Dave Bautista jako herec? To asi úplně ne, ale určité specifické role mu sednou. Takové ty role, kde nemusí nic hrát a jen bojuje a nevyzařuje herecký talent v srdceryvných scénách, což je přesně tento případ. Nakonec mi do této role Dave Bautista a docela jsem se i nasmál. Hlavně tedy díky hromotlukovi na bruslích. Dřív jsem neměl rád ve filmech ani Johna Cenu, ale nakonec se mi docela začal v určitých rolích líbit, tak třeba to bude stejné i s Bautistou.

Zvrat štěstěny

Harding164Zvrat štěstěny(1990) 

Všemi směry průměrný film. Irons je dobrý, to je pravda, ale na to aby film vytáhl nemá dost prostoru. Jako adaptace reálného příběhu to celkem ujde (i když silně pochybuju o tom, že je Dershowitz v realitě takový hodný chlapík) takže jestli vás předloha zajímá tak se na film určitě podívejte, ale jinak to asi za shlédnutí nestojí.

Skleněný

Harding164Skleněný(2019) 

Jak padli hrdinové. Shyamalan už dávno není ten talentovaný mladý režisér který svými závěrečnými twisty několikrát šokoval svět. Dokonce už to není ani ten odvážný outsider, který se nebál riskovat vše a vzít si půjčku na barák, jen aby mohl natočit další film a po řadě neúspěchů se vyšvihnout zpět do sedla. Ne, dneska je tu M. Night Shyamalan, vykradač hrobů a fantom důchoďáků který se neštítí pro mrzký peníz zničit vlastní odkaz. Skleněný je naprosto otřesný film s nulovým tempem, dementním příběhem, laciným vzhledem a dost možná nejhorším závěrečným twistem který Shyamalan kdy napsal, a to je co říct. Jedinou pozitivní věcí na celém filmu jsou slušné herecké výkony, které bych ale klidně oželel, kdyby tenhle film byl standalone a ne pokračování Vyvoleného. Stejně jako se všemi pokračováními po dvaceti letech i Skleněný akorát tak vykrádá svého předchůdce a u toho sere na vše co dokázal. Vyvolený je jeden z mých nejoblíbenějších filmů ale po tomhle už necítím potřebu si ho ještě někdy pustit.

V hlavě 2

Valeria_DV hlavě 2(2024) 

Co říct no...fajn pohádka :) Wow efekt byl vyčerpaný prvním dílem a teď už bohužel nepřišlo nic, co by diváka překvapilo nebo jinak zaujalo. Flow příběhu je dost podobný jako v prvním díle a kromě nově příchozích emocí a začínající pubertou u hlavní postavy Riley nic nového nenastalo. Pro sobotní odpočinkovou rodinnou podívanou je to fajn a děti bavit nejspíš bude :)

Prolhané krásky

elinadilinaProlhané krásky(2010) 

Jak tohle může mít 73 %? Chápu, že ve svých 23 letech už asi nejsem cílová skupina, ale proboha... I když začátek vypadal poměrně nadějně, s každým dalším dílem to jde z kopce. Naprosto nelogicky vystavěný příběh, který je vytvořen jenom tím, že postavy mají dohromady 50 bodů IQ. Hrozná kravina, která prostě nedává vůbec smysl. Tohle může fungovat jenom v případě, že nad tím nebudete přemýšlet.

Slunovrat

elinadilinaSlunovrat(2019) 

Tříhodinová nuda s předvídatelným koncem, která se snaží zaujmout několika rádoby zvrácenými scénami. Příběh je odfláknutý a bez nápadu. Jediné, o co se film snaží, je vyvolat znechucení a nekomfort, což ale dělá tak hrozně na sílu, že to prostě nefunguje. Velké zklamání.

Pacific Rim - Útok na Zemi

Harding164Pacific Rim - Útok na Zemi(2013) 

Tohle je můj guilty pleasure film. Příběhově je to samozřejmě naprosto klišovitá hovadina, to by nepopřel ani ten nejtupější Američan, ale i tak když se začne obří robot prát s Godzillou tak jsem se upřímně bavil. Nevím, jak to přesně popsat, ale tady ty obří monstra působí skutečně velkolepě a jejich údery mají váhu. Srovnejte to třeba s King Kongem, který se ve většině adaptací i přes svojí obří velikost pořád pohybuje jako normální opice, jenom teda zvětšená. Tady jsem si připadal ne jako že se pere zvětšený robot se zvětšenou ještěrkou, ale jako že se spolu mlátí obří kolosy, který každý váží několik set tun.

Hodný, zlý a ošklivý

ELV15Hodný, zlý a ošklivý(1966) 

Legendární Leoneho špageťák, jenž nepatrně převyšuje OUaTitW. Tuco ftw! // "He's tall, blonde, he smokes a cigar, and he's a pig!"

Resident Evil: Lék

leafrollerResident Evil: Lék(2022) 

Kdysi jsem zkusil jednu hru ze série a velice rychle toho zanechal, protože mě prostě nebavila. První zombie film, který jsem zaznamenal, je z roku 1968 a od té doby jsou mozkožrouti nacpaní, kam se jen dá, což začíná být, zejména v posledních letech, už opravdu otravné. Z druhé strany se mi moc líbila série animáčů ze světa Resident evil a první dva filmy s Milou Jovovich jsem ve své době celkem hltal. Seriál ukazuje opět jiný pohled na počátek apokalypsy a na to, jak jste se s tím mohli vyrovnávat. Občas se jistě objevil moment, při němž jsem skřípal zuby a po paměti šátral směrem ovladač, to mě ale v současné neutuchající záplavě dalších a dalších seriálů o ničem nemohlo odradit.

We Are Still Here

FeriusParfaxWe Are Still Here(2015) 

Opět… kdyby byly půlhvězdičky, tak dám 2,5. Ale ony tady stále nejsou, tak musím být přísná a udělit hvězdy jen 2. Přeci jen… spoléhá se tu na mé hodnocení a inspiruji celých 21 uživatelů!!! Nemůžu si vzít na triko, že budu nadhodnocovat nudné horory. Zodpovědnost je zodpovědnost… Tenhle horor mě bavil posledních 25 minut. Atmosféra 70. let byla vystavěna parádně. Auta, oblečení, interiéry. Děsivost však přišla v již zmíněných 25 minutách před koncem, kdy slizkého Jacoba posednul ďábel. V tu chvíli se duchařsky laděný horor přelil v jakýsi gore  se spoustou krve a překvapivých úmrtí. Což je vždy vítané a milé překvapení. Děsivost tu ale chyběla. A jelikož jsem na konci filmu mohla jít v noci sama čůrat, tak mi nezbývá než udělit jen ty 2 pěticípé. 😉

Jiří Procházka: Cesta bojovníka

FeriusParfaxJiří Procházka: Cesta bojovníka(2022) 

Ihned po dokumentu Karlos, který patří mezi tragicky povrchní osoby jsme si pustili dokument o hloubavém Jirkovi. Pro Jirku mám od jeho počátků slabost. Byla jsem se na něj podívat už v roce 2014 na zápase GCF 4 v Brně. A už tam mě oslnil. To, co ale předvádí v posledních letech vyráží dech. A teď nemyslím jen bojovou kariéru (kde předvádí infarktově skvělé zápasy). V dokumentu vás totiž Jirka nechá nakouknout za oponu jeho soukromých, intimních a interních myšlenek. Které jsou jedním slovem úžasné. Hrozně moc jsem si vážila jeho otevřenosti a popisům svých pocitů. Fakt mě dostal a já jsem jen s otevřenou hubou čuměla a poslouchala ten krásný tok krásných myšlenek. Tyto své intimní pocity byly prokládány vtipem, fotkami a vzpomínkami z mládí a jeho vztahem k trenérům. Vždycky jsem si říkala, jak je krásný a celkem i zajímavý, že jsou tihle 3 spolu už od začátku. Tady vám poodkryli jejich tajemství a vy najednou chápete tu mnohaletou soudržnost. Doteď byl pro mě Jirka jednička a poslouchám téměř každý jeho rozhovor (i když je mi někdy líto, s kým se musí bavit), ale po tomhle dokumentu se mi svou otevřeností a myšlenkami zaryl pod kůži ještě víc. Pokora, respekt a vděk!

Karlos

FeriusParfaxKarlos(2024) 

Tenhle chaoticky střižený a nesmyslně poskládaný dokument neukazuje vůbec nic nového nebo zajímavého. Vše, co bylo řečeno se o Karlosovi všeobecně ví. Je zkrátka svůj, hloupoučkej, bizarní, egocentrik.  Překvapila mě snad jen Lela, která se zdá jako hodná ženská. I když trošku hloupoučká. Ale alespoň se k sobě hodí... Dokument byl prostříhaný nahrávkami z Karlosova mládí a testosteronem nabušenými večírky. Óda na Karlose mě asi zkrátka úplně nevzala a styl se mi taky moc nepozdával. Dost mě bavily jen záběry z jeho hubnoucích dýchánků, když shazuje váhu na zápas. P.S. viděla jsem snad nejsmutnější svatbu v životě.

Walker, Texas Ranger

atomic1Walker, Texas Ranger(1993) 

I když je seriál značně levně udělaný a Chuckovo herectví moc herectví nepřipomíná mám ten seriál rád protože si zde postavy vytvořili přátelské vztahy a každým dílem se vytváří ještě lepší atmosféra. Samozřejmě jsou tu slabší díly a jsou tu lepší díly. Lepších dílů je tu řekl bych hodně takže proč by ne. Některé epizody jsou dobré se zajímavou zápletkou a dobrou akcí a některé epizody jsou bez dobré zápletky a zcela bez akce. Maximálně Chuck někomu párkrát ubalí. Prvních sedm  sérií bych ohodnotil dobře. Chuck v epizodách hraje poctivě. A zápletky jsou celkem fajn (jednoduché). Ale v posledních sériích jako je osmá a devátá už Chuck moc nehraje a místo něj tu hraje dvojce Cage a Sydney což mi trochu vadilo , ale časem jsem si na ně zvykl.

Twisters

JohnnyKladnoTwisters(2024) 

Musím uznat, že jsem měl v některých scénách lehounké nutkání se přidržet sedačky v kině. Lee Isaac Chung tornáda ukázat umí a já se příjemně bavil. Samotný příběh je banální, předvídatelný, 90tkový "feeling" filmu Twister. Kate (Daisy Edgar-Jones) už od útlého dětství fascinují tornáda. Má silný cit na rozpoznání mraků, deště a jiných meteorologických jevů. Umí si informace pospojovat, a tedy vytušit, kdy a kde se objeví tornádo. Její vize, projekt, je ochránit lidi a umět tornáda zastavit. Po neúspěšném prvním pokusu už nehodlá nadále riskovat a do hry jí po 5i letech vrátí až starý kolega Javi (Anthony Ramos). V tu chvíli přichází na scénu youtuber a naháněč tornád Tyler (Glen Powell). Drsňák, pohodář, charisma z něj stříká, prostě postava, kterou čekáte. Přesně to, co tě asi napadne, to se bude dít. Je to film o tornádech, a tak jsem vlastně dostal to, co jsem očekával. Pěkně to šlape, akce je fajn, casting funguje, ale o nikoho se reálně nebojíte a úplně strhující to není. Velmi silných 60%

Slavnost v botanické zahradě

forminxSlavnost v botanické zahradě(1969) 

Dej svojho debutového celovečerného a felliniovsky kúzelného filmu umiestnil Elo Havetta do dedinky Babindol, miesta so silnou vinárskou tradíciou. K felliniovskej atmosfére príbehu výrazne prispieva aj hudba Zdeňka Lišky, v ktorej sa akoby trochu odrážajú štylizáciou príbuzné skladby Nina Rotu skomponované práve pre filmy Federica Felliniho (napr. použitie priznávkového doprovodu, alebo zoskupenia dychových nástrojov). Jedným z najhlavnejších motívov Slávnosti v botanickej záhrade sú zázraky, o čom svedčí aj úvodná scéna – zázrak pohybujúcich sa obrázkov – zábery z filmu L'Arrivée d'un train à la Ciotat bratov Lumiérovcov. Do Babindola následne prichádza vlakom Pierre – chlapík s husľami a šedivou bradou. A tam sa začína aj končí dojem, že dejová línia bude mať priame smerovanie... Havetta svoj film rozdelil do niekoľkých kapitol, ktoré možno ponímať ako akési impresie či pokus o zachytenie prítomného okamihu. V scénach sa často vyskytuje postava fotografa, ktorý má ako jediný možnosť zachytiť zázraky práve prebiehajúceho okamihu. Havetta vlastne nepotrebuje nijaký príbeh – na začiatku divákovi predstaví niekoľko postáv, a potom ich len nechá existovať. Myslím si, že so samotným motívom zázraku súvisí aj výber lokality – vinárskej oblasti. Nielenže bol Babindol založený na mieste, kde z krvi istého rytiera vytrysklo červené, ale s vínom súvisí aj jeden z najznámejších biblických zázrakov vôbec. Ostatne, vo filme sa vyskytne niekoľko biblických citátov a aj odkazov na grécku mytológiu. Havetta však divákovi neustále pripomína, že ide o film, o inscenáciu (prítomnosť kamier, použitie krátkometrážneho filmu bratov Lumiérovcov na začiatku). Pomocou kamery vytvoril slnečný a presvetlený svet, v ktorom vyzerá radostne aj pohrebná procesia. A aj keď Havetta upozorňuje na to, že možno preháňa a robí bláznovstvá, podstata motívu ostáva – zázrak nie je nič iné ako pozdvihnutie ducha, ktoré má význam iba v tom momente, v ktorom práve prebieha...

Reklama

Reklama

Reklama