Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 7.2.2013

  Mistr Yoda dostane samostatný film

  A nebude sám, na cestě jsou sólové „odbočky“ i dalších slavných postav z galaktické ságy. Kolovaly o tom dohady už od prodeje Lucasfilmu studiu Walt Disney Pictures. Původně se myslelo, že scenáristé Lawrence Kasdan (Impérium vrací úder) a Simon Kinberg (Sherlock Holmes) napíšou Epizody VIII a IX. Poté jsme se ale dozvěděli, že ve skutečnosti napíšou tzv. spin-offy, sledující vedlejší dějové linie se známými SW postavami v hlavních rolích. A první z nich by se měl točit kolem Yody. Bob Iger, jeden z bossů u Disneye, klepy potvrdil: „Ano, pracujeme na několika samostatných filmech z vesmíru Star Wars. Larry Kasdan a Simon Kinberg pracují na scénářích. Takže kromě Epizod VII, VIII a IX, které uvidíte během šesti let, počínaje létem 2015, budou v tomto období uvedeny i další SW filmy, které s hlavní ságou přímo nesouvisí.“ Iger sice přímo nepotvrdil, že jeden z těchto „vedlejších“ filmů bude o Yodovi, ale podle několika zdrojů z blízkosti Lucasfilmu s tím máme počítat. Na první pohled to zní, že se Disney snaží vymačkat z koupených práv maximum (4 miliardy dolarů jsou 4 miliardy dolarů) a Star Wars nám budou brzy lézt krkem... ale upřímně, k sáze byli doposud přizváni tvůrci takového kalibru, že se každý fanoušek předaleké Galaxie musí tetelit blahem.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 6.2.2013

  Rockův Herkules má konkurenci

  A je to tu zas. Naposledy jsme se dočkali souboje dvou Sněhurek, Burton a del Toro natáčejí konkurenční adaptace Pinocchia... a dočkáme se i dvou hromad starořeckých svalů. Už víte, že Brett Ratner natočí s Dwaynem Johnsonem komiksovou adaptaci Hercules, která má premiéru naplánovanou na srpen 2014. Náhle jim ale vyvstal mocný soupeř – film Hercules 3D studia Millennium Films. Ten natočí kdysi bývalý krátkodobý král akčního filmu Renny Harlin (který dojel na snahu udělat ze své tehdejší manželky Geeny Davis akční hvězdu), dnes téměř zapomenutý béčkař (v mnoha případech břečkař). Na tuhle srandu dostane solidních 70 milionů dolarů a scénář Seana Hooda, který má na svědomí příšerný remake Barbara Conana. Ostatně, i v tomto případě se bude natáčet v Bulharsku... ať ještě obsadí do hlavní role Jasona Momou a budeme mít jistotu, že se tu jen předělává materiál připravený na conanovské pokračování (které se kvůli totálnímu propadu předělávky neuskuteční, přednost má teď Arnold s Legend of Conan). Navíc Harlinův Hercules 3D se začne natáčet v květnu a bude uveden už v březnu 2014, takže stihne divákům znechutit postavu ještě před příchodem verze s The Rockem. Ale kdo ví, jak to s kvalitou filmů nakonec bude. Harlin tvrdí, že jeho verze nebude žádná komiksová fantasy a bude mít blíž ke Gladiátorovi než k „filmům o létajících koních“. Možná by měl Rennymu někdo říct, že ani Ratnerův Hercules není tradiční fantasy plná monster, ale spíš válečný film ve stylu 300, ve kterém řecký hrdina velí družině žoldnéřů v konfliktu tyranského thráckého krále se vzbouřenými kmeny horalů.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 5.2.2013

  Protivný sprostý nemrtvý holky

  Nemáte dost zamilovaných upírů? Blbá otázka, já vím. Všichni jsme si oddechli, když Twilight sága přestala otravovat na plátnech kin... no, možná ne úplně všichni. Pro ty z vás, kterým žánr „paranormální romance“ ještě nezpůsobuje ošklivou vyrážku, je tady filmová adaptace další veleúspěšné série, která u nás vyšla jako „Vampýrská akademie“. Autorkou je Richelle Mead, která napsala i několik dalších sérií podobného ražení. Filmová verze první části šestidílného cyklu vznikne pod názvem Vampire Academy: Blood Sisters. Do hlavních rolí už byli obsazeni mladí a krásní Zoey Deutch, Lucy Fry a Danila Kozlovski (bacha, to poslední je chlap, alespoň to o něm tvrdí jeho ruští fanoušci). Námět? Jak název napovídá, podíváme se na tajnou univerzitu, na které upíři a napůl lidští míšenci studují alchymii a magii. Rose má sladkých sedmnáct a je dhampir, tedy kříženec upíra a člověka. Její kámoška Lissa je princezna Morojů, kouzla ovládajících smrtelných upírů, kterým nevadí denní světlo. Kdysi utekly z Akademie, ale teď se vrací a musí čelit nebezpečným Strigojům, kteří infiltrovali školu... Nám neznalým to zní jako bohapustý plagiát Twilightu a Harryho Pottera, ale fanoušci knižní série vám samozřejmě budou tvrdit, že to tak vůbec není, že tato knižní série je mnohem lépe napsaná, atmosférická a plná akce a úžasných nápadů. Inu, uvidíme. Režie se ujal Mark Waters, který dorostenky zvládl v Protivných sprostých holkách a fantasy v Kronice rodu Spiderwicků.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 4.2.2013

  Jeremy Renner a CIA financovaná drogami

  Špionáž Jeremyho prostě baví. Pomáhal splnit poslední „nemožnou misi“, převzal žezlo po Bourneovi... a teď se s tajnými službami zaplete opět. Film Kill the Messenger režiséra Michaela Cuesty, který jako producent válí s oceňovaným Homelandem, bude napůl špionážní thriller, napůl biografie. Hrdinou bude Pulitzerovou cenou ověnčený novinář Gary Webb, který v devadesátých letech napsal sérii článků o přímém spojení CIA s pašováním kokainu z Nikaraguy do Kalifornie za Reaganovy vlády. S náznaky, že vláda o tom věděla. Články vyvolaly obrovskou kontroverzi. Noviny, které články uveřejnily, se nakonec pod tlakem od Webba a jeho tvrzení distancovaly, což mělo dopad na jeho kariéru. Webb byl v roce 2004 nalezen mrtev a bylo to vyhodnoceno jako sebevražda, přestože střelné rány na hlavě byly dvě. To samozřejmě vedlo k dohadům, že šlo o pomstu CIA. Nicméně, Webb na sklonku života trpěl těžkými depresemi a na místě byl nalezen jeho dopis na rozloučenou. Renner bude film i produkovat a natáčení startuje letos v létě.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 3.2.2013

  Kenneth Branagh: Po špionáži Popelka?

  Britský sympaťák právě dokončuje clancyovský špionážní thriller Jack RyanPinem, Costnerem, Knightley a sebou samým v roli ruského finančního teroristy snažícího se položit americkou ekonomiku. Premiéra je naplánovaná na letošní Vánoce. Tou dobou už bude Branagh zřejmě natáčet něco úplně jiného: novou hranou Cinderellu pro studio Disney Pictures. Tu měl původně režírovat Mark Romanek, ale před několika týdny odstoupil kvůli „zásadním tvůrčím neshodám“. Asi nikoho nepřekvapí, že jeho pojetí bylo údajně příliš temné a „vyhrocené“. A Disney chce film vstřícný k rodinnému publiku. Je Branagh vhodný kandidát? Zlou macechu si zahraje Cate Blanchett, představitelka hlavní role se pořád hledá. Natáčení startuje na podzim v Londýně, premiéra je plánovaná na druhou polovinu roku 2014.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 1.2.2013

  Filmový Warcraft našel režiséra

  A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na žánrovými fanoušky uznávaný Zdrojový kód už dostal 32 milionů a tržby dosáhly téměř pětinásobek. Dalo se čekat, že jeho dalším filmem bude něco většího. A tohle bude opravdu velké. Filmová adaptace ultrapopulárního herního fenoménu má být rozmáchlou válečnou fantasy. Proto příběh napsal Robert Rodat, zodpovědný třeba za Patriota nebo Zachraňte vojína Ryana. Scénář podle jeho nástřelu obstaral Charles Leavitt (Krvavý diamant). Vypadá to, že herní firma Blizzard a produkční společnost Legendary Pictures jsou s jeho prací spokojení, protože po mnoha letech (práva na film byla prodána už v roce 2006!) se konečně schyluje k reálnému natáčení. Zvládne Jones triky nabitou velkoprodukci, u které se mluvilo o rozpočtu kolem 200 milionů dolarů ( i když poslední dobou se šíří informace, že tato suma byla výrazně okřesána)? Uvidíme. V každém případě je to zajímavější volba než původně zvažovaný Sam Raimi. Natáčení by každopádně mělo začít letos na podzim a premiéra bude pravděpodobně v létě 2015.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 31.1.2013

  Eva Green je dáma, pro kterou se morduje

  Tak, a je rozhodnuto. Robert Rodriguez si obsazení titulní femme fatale v Sin City: A Dame to Kill For nechal až úplně na konec. Asi věděl, že budeme uznale přikyvovat. Zelenooká Francouzka je totiž skutečně volba, při které rádi zapomeneme na původně uvažované kandidátky jako Angelina Jolie a Rachel Weisz. Svou uhrančivostí, sexy hlasem a nepřehlédnutelnými tělesnými přednostmi totiž dokáže rozjasnit i tak matné zážitky, jako jsou Temné stíny či předčasně ukončený seriál Camelot. Navíc jako herečka nepochybně zvládne, co role Avy Lord vyžaduje: aby byla snem a zároveň noční můrou všech chlapů v Hříšném městě. Film, který Rodriguez a Frank Miller právě natáčejí v Troublemaker Studios v Austinu, bude vycházet ze stejnojmenného komiksu, ale bude mít i nové dějové linie, které Miller napsal přímo pro film. Obsazení je velkolepé a nebudeme znovu vypisovat všechny hvězdy, které Rodriguez ukecal – pro jejich seznam klikněte na profil filmu. Dodejme pouze, že během uplynulých několika dnů se přidal i Bruce Willis, který si znovu zahraje Hartigana, a Julia Garner jako mladinká striptérka, pro kterou bude mít slabost Johnny v podání Josepha Gordona-Levitta. Premiéra je naplánovaná na 3. října 2013.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 30.1.2013

  Sean Penn jako „agent s povolením zabíjet“?

  A bude na to dohlížet Pierre Morel, který se v 96 hodinách postaral o definitivní vstup Liama Neesona do síně slávy největších bad-ass borců? Vypadá to, že Penn potřebuje vydělat na nájem, protože si naordinoval několik „oddechovek“. Za gangsterského bosse ve střílečce Lovci mafie sice sklidil spíše posměch, ale možná se mu lépe zadaří s akčním thrillerem The Prone Gunman podle stejnojmenného špionážního románu uznávaného francouzského autora Jeana-Patricka Manchetteho. Zápletka? Martin Terrier je zasloužilý tajný agent se specializací na likvidaci vybraných osob. Když na něj dolehnou léta, chce ze hry. Vrátí se do rodného městečka na francouzském venkově, kde se hodlá usadit a oženit se ženou, kterou miluje už od školních let. Jenomže organizace, která jej zaměstnávala, má na jeho odchod jiný názor. Terrier se musí dát na útěk a využít své zabijácké zkušenosti proti mnohem mladším a dravějším kolegům v oboru. Překvapením je, že film není z produkční dílny Luca Bessona, ale Joela Silvera (Matrix). Natáčení startuje na jaře a štáb si projede různé evropské lokace.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 29.1.2013

  Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

  J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody VII podle scénáře Michaela Arndta, který píše pod kreativním dohledem Lawrence Kasdana (Impérium vrací úder). Člověk by čekal, že to znamená konec všech ostatních projektů, ale opak je pravdou. Studio Paramount potvrdilo, že Abrams je pořád podepsaný pod Mission: Impossible V a Star Trek 3. Pravděpodobně ale už ne jako režisér, pouze jako producent. A to pořád není všechno. Abrams kromě toho připravuje z pozice výkonného producenta dva nové televizní seriály. První prozatím nemá název, ale bude se odehrávat v blízké budoucnosti v Los Angeles, kde každý policista dostane i robotického parťáka. Přesněji řečeno, androida – lidský zevnějšek, výkonný počítač uvnitř. Tuhle „akcí nabitou buddy sci-fi detektivku“ vymyslel J.H. Wyman, se kterým Abrams pracoval na nedávno skončeném Fringe. No a poslední projekt je ještě zajímavější, protože Abrams spojí síly s Alfonsem Cuarónem. Tomu se zřejmě zalíbila práce s dospívajícími čaroději ve Vězni z Azkabanu, protože si teď něco podobného napsal a bude i režírovat pilotní díl. Hrdiny seriálu Believe budou dívka s nadpřirozenými schopnostmi a odsouzený zločinec, který je propuštěn z vězení s úkolem chránit holku před temnými sílami. Pilot robopoldů vznikne pro Fox, Believe pro stanici NBC. DžejDžej jede a kdo ještě nedávno ohrnoval nos nad jeho pověstí „novodobého Spielberga“, musí už teď jen uznale kývat hlavou.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 28.1.2013

  Tenhle méďa bude válčit s bubáky

  A pomůže mu Dwayne „The Rock“ Johnson. Když má něco úspěch, zákonitě se vyrojí plagiáty. Méďa není výjimkou. Ale tenhle projekt, jehož hrdinou bude opět digitálně animovaný a mluvící plyšový medvídek, zní docela roztomile. Jeho námětem je totiž notoricky známý obrázek, který už nějakou dobu koluje po internetu. Určitě jej znáte: je na něm dítě v posteli a medvídek s dřevěným mečem a štítem, který od malého spáče odhání obrovskou zubatou příšeru. Text pod obrázkem praví: „Teddy Bears: Protecting innocent children from monsters under the bed since 1902“. I člověk s průměrnou fantazií si dokáže představit příběh o tajném životě plyšových medvídků, trénovaných pro boj s přízraky a netvory. Dwayne Johnson bude film produkovat společně s Beauem Flynnem, se kterým společně spáchali Cestu na tajuplný ostrov 2. Flynn má logicky zájem i o režii. Filmu se ujala společnost New Line a studio Warner Bros. a momentálně hledají scenáristu. Jen dodejme, že autorem obrázku je řecký „ajťák“ Alex Panagopoulos, který se momentálně specializuje na digitální fantasy ilustrace.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 14.10.2019

  Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

  3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům lákavou ochutnávku toho nejzajímavějšího z aktuální německy mluvené kinematografie. Filmoví fanoušci se mohou těšit na svěží komedie, napínavé thrillery, dobrodružné výlety do minulosti, nezávislé a artové snímky i odvážné dokumenty. Filmové hody proběhnou od 16. do 25. října v pražských kinech Lucerna, Atlas a Kino 35, v brněnském kině Art a No Art, v jihlavském kině Dukla a v plzeňském DEPO2015.

  Slavnostní zahájení ve středu 16. října v kině Lucerna bude patřit svižné konverzační komedii A co třeba Adolf?. Přestože Vůdce je již mnoho desítek let mrtvý, i pouhé jeho jméno může stále vyvolávat spory. Co se stane, když se mladý manželský pár během večeře svěří přátelům, že plánují svému synovi dát jméno Adolf? Diskuze o špatných a dobrých jménech začne přecházet v psychologickou hru, během které jsou s požitkem servírovány ty nejhorší hříchy z mládí a největší tajemství všech přítomných. Snímek osobně představí uznávaný režisér Sönke Wortmann. Zahájení se zúčastní i muž, který dvě desetiletí spoluutvářel podobu jednoho z nejprestižnějších a nejnavštěvovanějších filmových festivalů na světě, bývalý ředitel Berlinale, Dieter Kosslick. Festival DAS FILMFEST nabídne i další diskuze a setkání s filmovými tvůrci.

  14. ročník festivalu německy mluvených filmů DAS FILMFEST nabídne v letošním roce osm programových sekcí. Kromě tradiční DAS FILMFEST SPECIAL, která představí ty nejzajímavější, cenami ověnčené i divácky úspěšné snímky, dokumentární DIE DOKU, krátkometrážních SHORTS a dětské BIO JUNIOR, se mohou diváci těšit i na pečlivě sestavené tematické sekce. TENKRÁT NA VÝCHODĚ (ES WAR EINMAL IM OSTEN) nabídne u příležitosti 30 let od pádu Berlínské zdi celou řadu filmů, které na osobních příbězích zprostředkují události a náladu té doby. REBELLION & REVOLTE se zaměřuje na rebelující – a často výstřední – hrdiny, kteří se bouří proti společnosti.

  Letošní program vzdá také hold dvěma kulturním ikonám. Švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz patřil k nejvýznamnějším německy mluvicím hercům současnosti. Nejvíce se proslavil rolí Adolfa Hitlera ve filmu Pád Třetí říše a právě tento snímek, stejně jako kultovní film Wima Wenderse Nebe nad Berlínem budou k vidění v rámci retrospektivní sekce RETROSPEKTIVE: BRUNO GANZ. Druhou osobností, které letošní program skládá poctu, je německý spisovatel, na jehož dobrodružných románech z divokého západu vyrostlo několik generací. Sekce KULT KARL MAY uvede čtyři snímky včetně u nás méně známé loutkové adaptace Stopa vede ke Stříbrnému jezeru.

 • Obrázek k novince 10.10.2019

  23. Ji.hlava je tady

  Třiadvacátá Ji.hlava je za dveřmi. Mezinárodní festival dokumentárních filmů letos nabídne premiéry českých snímků, přehlídku ukrajinského režiséra Felixe Soboleva, filmy žen o ženách i dosud nezveřejněné záběry z posledních let Václava Havla. Filmů bude letos v Ji.hlavě celkem 277. Ji.hlavský festival letos pobídne k symbolickému usmíření východní a západní Evropy. „Zatímco v minulém roce jsme uvedli velkou retrospektivu direct-cinema-verité, která propojila kinematografie Spojených států, Kanady a Francie, letos dáváme významný prostor východoevropským tvůrcům. Autorem letošní festivalové znělky i režisérem, kterému věnujeme kompletní retrospektivu, je kazachstánský režisér Sergej Dvorcevoj. Doslova mezinárodním objevem je pak představení díla Ukrajince Felixe Soboleva. Jeho profil doplní unikátní přehlídka ukrajinského filmového experimentu 60. až 90. let,“ doplňuje Hovorka.

  Další důležitou programovou linií letošního ročníku budou „Proměny ženy“; téma ostatně předznamenává i festivalová znělka. Ta letos nabízí jediný záběr: pohled na tvář herečky Samal Yeslamové. „Její tvář zachytil režisér Dvorcevoj náhodou, mimo scénář, bokem natáčení svého posledního hraného filmu Ayka. Zatímco za svou roli v tomto snímku získala Yeslamová na loňském festivalu v Cannes cenu pro nejlepší herečku, na nástupišti metra je ‚jen‘‎ sama sebou,“ vysvětluje Hovorka.

  Jaké filmy letošní program nabídne? V sekci Česká radost bude soutěžit rekordních jedenadvacet snímků. Režisérka Adéla Komrzý uvede film Viva video, video viva o svém dědečkovi Radku Pilařovi, který tentokrát vystupuje překvapivě v roli zakladatele českého videoartu. Věra Čákanyová představí dokument FREM, který vznikal v extrémních podmínkách Antarktidy a slibuje „audiovizuální rekviem za homo sapiens“. Silně osobní linii sledují ve svých dílech režisérky Barbora Jíchová Tyson a Kateřina Turečková: první se ptá po smyslu instituce manželství (Hovory o nevěře), druhá tematizuje trans-identitu (Proč se cítím jako kluk). Třicáté výročí sametové revoluce pak analyzuje Robert Sedláček. Jeho základní otázka zní: Naplnily se cíle Občanského fóra z listopadu 1989? „Třiceti letům od konce komunismu v Československu věnujeme speciální programovou sekci s názvem Studio 89,“ říká Marek Hovorka a pokračuje: „Pohled na Václava Havla, nabídnou hned tři různé programy: undergroundové filmy, v Česku nikdy nevysílaný portrét režírovaný Jurajem Herzem a první ukázky z dokončovaného filmu Petra Jančárka o posledních letech Havlova života.

  Na co se může divák těšit dál? Sekce Opus Bonum věnovaná světovému dokumentu nabídne například adaptaci globálně úspěšné prózy Patrika Ouředníka Europeana. Šestnáct snímků představí sekce Mezi moři, zaměřená na střední a východní Evropu. Ve světové premiéře bude uveden třeba Ráj na zemi, filmový portrét slavného slovenského fotografa Andreje Bána v režii Jaroslava Vojtka. Sekce Svědectví pak nabídne jedenáct filmů, mezi nimiž zaujme například Jeskyně syrského režiséra Ferase Fayyada; ten si z předloňské Ji.hlavy odvezl cenu za snímek Poslední v Aleppu, který byl následně nominován i na amerického Oscara.

  23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava proběhne 24.–29. října 2019.

 • Obrázek k novince 8.10.2019

  ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

  Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELLGoldbeater a POMO (na spodní fotce zleva doprava) posílají pozdravy ze španělského Sitgesu!

   

  Po otvíráku v podobě nejnovější řezničiny Roba Zombieho 3 from Hell a opěvovaném hororovém dramatu Roberta Eggerse The Lighthouse si letošní 52. ročník pro diváky přichystal například zombie komedii s Lupitou Nyong'o Little Monsters, akční magořinu Guns Akimbo s Danielem Radcliffem, brazilské mystérium Bacurau, nové sci-fi z dílny režisérské dvojice Benson/Moorhead Synchronic, hororovou komedii s Elijahem Woodem Come to Daddy a nejnovější šílenost Nicolase Cage, lovecraftovský horor Color Out of Space.

  Mezi hosty festivalu se letos mohou řadit Nikolaj Coster-Waldau, Aaron Paul nebo Russell Mulcahy. Ocenění zde převezmou například Sam Neill, Patrick Wilson, Asia Argento, Charles Band a Pupi Avati. Festival bude uzavírat koncert pro opravdové hororové fajnšmekry, do Sitgesu totiž přijede i autor hudby k filmům Nekromantik a Der Todesking, Hermann Kopp. Pokud vás zajímají novinky ze světa thrillerů, fantasy, sci-fi a hororových filmů, sledujte komentáře a deníčky naší ČSFD skvadry!

  (Goldbeater)
 • Obrázek k novince 7.10.2019

  EKOFILM přiveze 25 filmů i světové osobnosti

  Na celkem 25 filmů hned z 13 zemí, setkání s jejich tvůrci i bohatý doprovodný program v ulicích Brna se mohou těšit diváci mezinárodního filmového festivalu EKOFILM od 9. do 12. října. Již 45. ročník nejstaršího evropského festivalu s ekologickou tematikou letos vsadil na téma Příroda – naše dědictví. V prostorech univerzitního kina Scala, ve festivalovém Centru EKODÓM na Náměstí svobody, v Otevřené zahradě Nadace Partnerství nebo na půdě Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Tady všude se druhý říjnový týden budou hledat odpovědi na otázku „Co je to česká příroda“?

  Páteří festivalu bude pětadvacet soutěžních snímků, které vzešly z více než 150 přihlášek. V kinosálech se představí tvůrci nejen z Česka, ale i z Íránu, Austrálie, Slovinska nebo Norska. „Ocenili jsme především snahu filmařů o zpracování aktuálních témat, příklon k zobrazování pozitivních řešení a celkovou kvalitu filmů. Diváci se mohou těšit na filmy zobrazující možnosti obnovy krajiny, hledání unikátních druhů a silné filmové zážitky, které řada tvůrců přijede divákům sama představit,“ přibližuje letošní dramaturgii Jitka Kotrlová. Vstup na všechny projekce i další festivalové akce je po předchozí registraci na www.ekofilm.cz bez vstupného.

  Vedle tuzemské i mezinárodní dramaturgie festival láká také na hvězdná jména. S osobnostmi nejen filmové branže se mohou návštěvníci nejstaršího ekologického festivalu v Evropě potkat během filmových projekcí, debat i zážitkových workshopů. Hlavní tváří festivalu se letos stal jeden z nejoceňovanějších dánských režisérů a zároveň investigativní filmař a novinář Tom Heinemann. Mezi další zvučná jména patří česko-novozélandský filmový tvůrce Michael Havas, který napsal, režíroval a produkoval přes 60 filmů, z nichž mnohé získaly mezinárodní ocenění. Další zahraniční host je Irene Lucius, ředitelka Světového fondu na ochranu přírody (WWF) pro střední a východní Evropu.

  Kromě filmových lahůdek z celého světa a setkání s jejich tvůrci nabídne EKOFILM i bohatý doprovodný program v ulicích Brna a na řadě festivalových míst moravské metropole. Organizátoři lákají i na virtuální realitu, opening koncert hudební skupiny N.O.H.A., debaty, přednášky, program pro školy a rodinný den.

  Festival organizuje Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s agenturou Key promotion, Nadací Partnerství a Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity. Kompletní program nabídne web www.ekofilm.cz.

 • Obrázek k novince 25.9.2019

  6. ročník Be2Can startuje už 2. října

  Zlatý medvěd a oba držitelé hereckých cen z letošního Berlinale, cena za režii a cena poroty z Cannes a mnoho dalšího představí 6. ročník přehlídky Be2Can. Letos se koná od 2. do 8. října v pražských kinech Lucerna a Edison Filmhub, a dále ve Zlíně, Ostravě a v Brně. Ústředním tématem letošního ročníku je hledání domova a překračování hranic. To je téma filmu Synonyma izraelského režiséra Nadava Lapida, vítěze Zlatého medvěda z letošního MFF v Berlíně. Hrdinou odvážné autobiografické satiry je mladý Yoav, který se zcela bez prostředků vydává do Paříže, aby se stal plnokrevným Francouzem. Před svojí identitou uniknout nedokáže.

  Drsnější variantou hledání svého místa na světě přináší drama Bídníci, které letošní přehlídku zahájí. Film inspirovaný pařížskými nepokoji z roku 2005 se odehrává na půdě současného Montfermeilu – stejného místa, kde se bouřili slavní Bídníci Victora Huga. Fenomenální debut režiséra Ladje Ly si z letošního Cannes zaslouženě odnesl Cenu poroty.

  Druhým letošním tématem Be2Can jsou problémové děti. Pracují s ním mistři sociálního realismu bratři Dardennové ve filmu Mladý Ahmed, který získal v Cannes cenu za režii, i německá debutantka Nora Fingscheidt, která si za struhující debut o nezvladatelné dívence Narušitel systému odvezla z Berlína Stříbrného medvěda. Be2Can dále uvede čínskou rodinou ságu Sbohem, synu - mimořádně dojemný a výtečně nasnímaný film uznávaného režiséra Wanga Xiaoshuaie, který skrze osobní lidské drama reflektuje odvrácenou stránku čínské politiky jednoho dítěte.

  Těšit se můžete také na novinku britské legendy Kena Loache – jeho snímek Pardon, nezastihli jsme vás je příběh obyčejných lidí, kteří se snaží udržet alespoň zdání důstojnosti na společenském okraji. Zneklidňující úvahy o smrti a osudu vnáší do letošní festivalové nabídky snímek kanadského režiséra Denise Côtého Antologie města duchů, situovaný do zapadlé vesnice kdesi na kanadském venkově.

  V rámci sekce Be2Can Fokus se budeme věnovat tvorbě německo-tureckého režiséra Fatiha Akina, který na letošním Berlinale vyvolal bouři svým kontroverzním portrétem sériového vraha ve snímku U Zlaté rukavice.

  Více informací na https://www.be2can.eu/.

 • Obrázek k novince 23.9.2019

  Emmy ovládla Hra o trůny, Fleabag a Černobyl

  Ceny Emmy 2019 byly rozdány a ani letos se to neobešlo bez pár překvapení. Velkým vítězem se stala závěrečná řada Hry o trůny, která z rekordního počtu 32 nominací proměnila 10 už v části Creative Arts a včera přidala ještě dvě primetimové. Peter Dinklage si odnesl další sošku za Nejlepšího herce ve vedlejší roli a seriál zvítězil v kategorii Nejlepší drama. Porazil tak seriály Volejte Saulovi, Boj o moc, Bodyguard, Na mušce, Ozark, Pose nebo Tohle jsme my. Nejlepší komediální seriál vyhrála druhá řada povedené Potvory od herečky/scenáristky Phoebe Waller-Bridge. Nejlepší herečkou v dramatickém seriálu se stala Jodie Comer (Na mušce), herce ve stejné kategorii získal Billy Porter (Pose). Nejlepší vedlejší herečkou v kategorii drama byla vyhlášena Julia Garner (Ozark). Krimi drama v hl. roli s Jasonem Batemanem pak následně získalo také sošku za Nejlepší režii, která šla nečekaně opět Batemanovi za epizodu Reparations. V kategorii Nejlepší minisérie pak potvrdila nadvládu HBO minisérie Černobyl. Kompletní přehled vítězů naleznete na oficiálních stránkách soutěže.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 20.9.2019

  Serial Killer se blíží

  Serial Killer je mezinárodní soutěžní festival televizních a online seriálů. Uskuteční se 24. – 29. září 2019. Divák má jedinečnou příležitost sledovat to nejlepší, co současná evropská produkce nabízí. Navíc v perfektní kvalitě, na velkém plátně. Už není potřeba dlouhého brouzdání po síti, Serial Killer vám horké novinky naservíruje v několika sálech přímo v centru Brna. Festival se divákům poprvé představil v květnu roku 2018. Vedle celé řady televizních profesionálů, teoretiků a více jak 3000 diváků, přilákal také zástupce filmových škol a pestré delegace tvůrců. Je vždycky o díl napřed. Jako se seriálem Most! (r: J. Prušinovský), který festivalové publikum zhlédlo v exkluzivní premiéře a všichni víme, jaký tajfun znamenal Luďan a jeho parta pro domácí seriálovou tvorbu.

  Letošní nabídka uvede na 40 projekcí, rozdělené do několika sekcí. V hlavní soutěži se utkají nejsilnější seriálové novinky, jednou z nich je kriminální drama Zrádci (režie: Viktor Tauš, scénář: Miro Šifra). Z dalších sekcí jmenujme např. Fokus: Norsko se seriálem Exit, který bude mít premiéru v norské televizi o několik dní později než v České republice. Chybět ale nebudou ani černočerné detektivní komedie nebo kvalitní seriály o současných teenagerech v sekci Seriály (nejen) pro mladé. Zdaleka však nejde jenom o detektivky. Součástí hlavního programu je také soutěž nových webseriálů nebo populární maratonské projekce.

  Klíčovou složkou festivalu jsou atraktivní Industry Days ve dnech 25. a 26. 9. (panelové diskuze, případové studie, speciální projekce a workshopy) pro filmové a televizní odborníky za přítomnosti vyhlášených evropských profesionálů a ředitelů televizí. Festivalovou strategií je systematicky sledovat kvalitní televizní produkci a nově také upozorňovat na výjimečné tvůrčí a producentské talenty z regionu střední a východní Evropy. Letos proto Serial Killer poprvé udělí cenu s názvem “Progressive Killer”.

  Na návštěvníky festivalu čeká také originální doprovodný program a nezapomínejme ani na večírky za účastí tvůrců! K dispozici jsou výhodné akreditace nebo jednorázové vstupenky. Více informací o festivalu najdete na www.serialkiller.tv.
   

  Pojďte s námi zabít čas. Kam? Do Brna! Kam jinam? <3

 • Obrázek k novince 9.9.2019

  Filmové Panství Downton se blíží do kin

  Panství Downton, jeden z nejslavnějších televizních seriálů moderní éry, dospěl k velkolepé závěrečné kapitole, která se odehraje v kinech. Stejnojmenný film završuje často neuvěřitelné osudy příslušníků starobylého rodu Crawleyů a jejich služebnictva. Do českých kin vstoupí už 12. září. Panství Downton, to je dokonalá kronika života příslušníků britské aristokracie a jejich zaměstnanců v prvních desetiletích dvacátého století. Tlak, který vyvolává moderní doba, přímo kontrastuje s prostředím, jež je založeno na respektu k tradicím a zažitým rituálům. Majitelé panství, Crawleyovi, ale tuší, že pokud nepůjdou s dobou a nepodstoupí dobrovolnou modernizaci, nemají naději na přežití. Tím spíš, že ty, kteří se jim starají o celodenní servis, postihly emancipační tendence a představa, že budou svým pánům sloužit až za hrob, už dávno vyšla z módy. V této atmosféře bublajícího neklidu dorazila na panství zpráva, že ho poctí návštěvou anglický král. Pro všechny je to životní zážitek, na který se ti „nahoře“ i ti „dole“ musí víc než stoprocentně připravit.

  Jenže osud je prevít, který dokáže zaskočit i ty nejpřipravenější. Královo služebnictvo chce převzít kompetence toho místního, jelikož ho považuje za neschopné, a domácí se rozhodnou rafinovaně bránit. Plánovaný příjezd krále také na panství přiláká nejrůznější nezvané návštěvníky, kteří mohou mít ty nejhorší úmysly. A do toho všeho se navíc připlete láska.

  „Film se odehrává pár měsíců po ukončení seriálového příběhu, kdy lehce neobvyklé okolnosti svedou dohromady všechny klíčové aktéry,“ říká režisér Michael Engler. Ten slibuje, že diváci se mohou těšit na vše, co mají na Panství Downton rádi. „Intriky, romance, úchvatná výprava – to všechno tu je, jen jsme to posunuli o úroveň výš,“ dodává režisér velkolepé filmové tečky za slavným seriálem. Pro vznik celovečerního filmového zakončení bylo klíčové také obsazení – dobrou zprávou je, že se vracejí všechny známé tváře včetně nesnesitelně rozkošné nejstarší členky rodu v podání Maggie Smith.

 • Obrázek k novince 7.9.2019

  Zlatého lva si odnáší Joker

  76. ročník prestižního filmového festivalu v Benátkách je u konce, a tak je na čase podívat se na jeho vítěze. A začneme rovnou u hlavní ceny Zlatého lva, kterého si nakonec odnáší chválené komiksové drama Joker režiséra Todda PhillipseJoaquinem Phoenixem v hlavní roli. I přes to, že se jedná o žánrový film od tvůrce komediální Pařby ve Vegas, se na něj ihned po premiéře snesla samá chvála a snímek se tak okamžitě stal horkým kandidátem na vítězství, které nakonec i potvrdil a bude zajímavé sledovat, jak si povede během zbytku oscarové sezóny.

   

  O cenu se ale ucházelo mnoho dalších filmů, mezi nimiž byl mimo jiné také český snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Ten se sice žádné z hlavních cen nedočkal, před pár dny byl však oceněn vedlejší studentskou cenou UNICEF za to, že bojuje za práva dětí.

   

  Čeští tvůrci mají na kontě však ještě jeden úspěch. Film Gustava Machatého Extase z roku 1932 totiž získal cenu za nejlepší restaurovaný film v sekci Venice Classics. Co se dalších cen týče, hlavní cenu poroty nakonec získalo drama J’accuse (v USA pod názvem An Officer and a Spy) Romana Polanskiho a Stříbrného lva za režii si pak odnesl švédský tvůrce Roy Andersson za drama Om det oändliga. Herecké ceny si mezi sebou ještě rozdělili Ariane Ascaride za drama Gloria Mundi a Luca Marinelli za snímek Martin Eden. Kompletní přehled výsledků naleznete v následujícím odkaze.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 29.8.2019

  HORROR NIGHT v multikině Premiere Cinemas

  Již ve středu 4. září 2019 multiplexy Premiere Cinemas Praha a Olomouc předvedou zbrusu nový koncept akcí PREMIERE HORROR NIGHT s předpremiérou hororu To Kapitola 2. PREMIERE HORROR NIGHT je filmový večer pro všechny milovníky strachu a hrůzy s předpremiérou toho nejnovějšího hororu! Součástí každé akce je doprovodný program, welcome drink Rockstar a bohatá tombola o skvělé ceny. Tak vyrazte s kamarády, přítelem či přítelkyní a pojďte se s námi bát. Bude to jízda!

  První jedinečná hororová noc k filmu To Kapitola 2 startuje v 18:30 hod. doprovodným programem, v rámci kterého na Vás čeká například fotografování s klaunem. Dále bude v 19.00 hod. následovat tombola, ve které můžete vyhrát vstup do strašidelného domu, hororové romány a mnoho dalšího!

  V pokračování nejúspěšnějšího hororu všech dob, se do města Derry vrací zlo a členové Klubu smolařů spojují své síly na místě, kde to všechno začalo. Uběhlo dvacet sedm let. Nyní již dospělí přátelé se dávno rozešli a žijí vlastní životy. Mike, jediný, který zůstal v jejich rodném městě, ale svolává ostatní členy klubu domů. Přestože jsou poznamenaní hrůznými zážitky z minulosti, musí každý z nich překonat svůj nejniternější strach… a čelit klaunovi, který je nyní mnohem nebezpečnější než kdy jindy.

  Chcete se dostat na vůbec první PREMIERE HORROR NIGHT zdarma? Zúčastněte se naší soutěže a soutěžte o vstupenky do Prahy a Olomouce. Sledujte náš FB a vyhrajte večer plný zábavy pro sebe a své kamarády! 

<< předchozí 1 2 3 4 17 33 49 65