Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 8.5.2013

  Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

  V požehnaném věku 93 let opustila filmový svět obrovská legenda, trikový průkopník, král stop-motion animace a držitel Oscara Ray Harryhausen. Začínal už ve třicátých letech minulého století na původním King Kongovi. V následujících padesáti letech vytvořil filmy jako Jáson a Argonauti (souboj hrdiny se sedmi kostlivci mu zabral tři měsíce pilné práce), One Million Years B.C. nebo trilogii o námořníkovi Sindibádovi. Jeho posledním a vrcholným dílem byl Souboj titánů, jehož praktické, ruční efekty dodnes fascinují víc než digitální omalovánky v nepovedeném remaku. Nicméně po tomto filmu se Harryhausen odmlčel, protože nastoupila doba počítačových efektů. Přesto Harryhausena citují jako svůj velký vzor nejslavnější tvůrci současných trikových blockbusterů – internetové weby se v uplynulých hodinách hemží dojemnými vzpomínkami George Lucase, Stevena Spielberga, Petera Jacksona, Jamese Camerona, Terryho Gilliama či Nicka Parka. Za všechny to asi nejlépe shrnul trikový supervizor Phil Tippet (Star Wars, Indiana Jones, Dračí srdce či Hvězdná pěchota): „Pokaždé svým chlapcům u počítačů říkám: Zkuste to naprogramovat tak, aby to vypadalo stejně dobře jako od Raye Harryhausena."

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 7.5.2013

  Spielberg dá Cooperovi flintu

  A promění jej v nejlepšího odstřelovače v dějinách americké armády. Projekt studia Warner Bros. American Sniper měl původně režírovat David O. Russell, ale nedávno o něj projevil zájem sám velký Steven Spielberg. Film vychází ze stejnojmenné knihy vzpomínek Christophera Kylea, držitele rekordu v počtu smrtelných zásahů ve službách Navy SEAL. Kyle se narodil v roce 1974 v Texasu a už jako malý kluk provázel tátu na loveckých výpravách, kde se naučil střílet. Později byl hvězdou rodea, ale po 11. září 2001 nastoupil do první linie „války s terorismem". Působil především v Iráku, kde si připsal na konto 160 potvrzených zabitých nepřátel z celkových víc jak 250 hlášených. Kyle zemřel letos v únoru na texaské střelnici, kde jej zabil kolega veterán, trpící posttraumatickým stresem. Jeho životní příběh, hlavně působení v armádě, bude námětem filmu, ve kterém si hlavní roli pravděpodobně zahraje Bradley Cooper. Ten sice dostal nabídky na spoustu jiných filmů, ale znáte to – Spielberg se neodmítá. Natáčení by mělo začít v prvním čtvrtletí roku 2014. Spielberg měl touto dobou už natáčet sci-fi Robocalypse, ale z finančních i tvůrčích důvodů ji musel odložit na neurčito. Mezitím se rozhodně nenudí: s Tomem Hanksem produkuje třetí válečný seriál pro HBO (tentokrát o letcích na evropské frontě), bude předsedat porotě v Cannes, pomýšlí na produkování Tintina 2 (premiéra je předběžně naplánovaná na Vánoce 2015) a připravuje Kubrickovu nerealizovanou historickou ságu Napoleon jako televizní minisérii.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 6.5.2013

  Nejdražší severský film – pohádka ze záhrobí?

  Tomas Alfredson už dvakrát dokázal, že pokud chcete natočit kvalitní adaptaci literární pecky, měli byste jít právě za ním. Netradiční horor Ať vejde ten pravý a špionážní drama Jeden musí z kola ven – je potřeba něco dodávat? Není divu, že právě Alfredson byl vybrán jako režisér doposud nejdražší skandinávské produkce. Fantasy pohádka The Brothers Lionheart bude totiž stát rekordních 50 milionů dolarů. Půjde o adaptaci knížky legendární Astrid Lindgrenové, autorky Pipi Dlouhé Punčochy. Tohle bude ale „trochu“ jiné kafe. Knížka s původním názvem „Bröderna Lejonhjärta“ je sice považovaná za jedno z nejlepších Lindgrenové děl, ale současně byla kritizovaná za svou ponurost. Zabývá se totiž tématy jako nemoc, sebevražda, smrt a záhrobní život. To opravdu není vaše „běžná disneyovka“. Hrdiny jsou bratři, kteří se po smrti ocitnou v mystické zemi, kde se připojí k odboji proti zlému krutovládci. Očekávejte rytíře, bitevní scény a draky. Že ani film nebude žádná limonáda, dokazuje jméno scenáristy – bude jím totiž John Lindqvist, autor předlohy pro Ať vejde ten pravý. Film má premiéru naplánovanou na Vánoce 2014, takže mu Alfredson dá přednost před Smiley´s People, pokračováním Jeden musí z kola ven opět s Gary Oldmanem v hlavní roli.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 5.5.2013

  Pýcha, předsudek, zombíci a Sněhurka

  Spisovatel Seth Grahame-Smith se loni pokusil dobýt Hollywood. Nedařilo se ale ani adaptaci jeho Abrahama Lincolna: Lovce upírů, ani Temným stínům, ke kterým napsal scénář. Přesto se chystá další adaptace jeho knížky. O Pride and Prejudice and Zombies jsme už v minulosti psali. Práva na projekt zakoupila pro svou produkční společnost Natalie Portman a plánovala si ve filmu i zahrát. Na režijní post lanařila Davida O. Russella. Poté se na hraní vykašlala a už jen z pozice producentky lákala do filmu třeba Scarlett Johansson či Anne Hathaway. Nic z toho nebylo. Zdá se ale, že po letech se hrob otevírá a nemrtvý projekt leze zpátky na svět. Režii má aktuálně na starosti Burr Steers (nějaké slaďáky ze Zacem Efronem) a roli Elizabeth Bennetové by si měla zahrát Lily Collins. Tu jsme loni viděli v té veselejší Sněhurce a letos se předvede v adaptaci mládežnické fantasy The Mortal Instruments: City of Bones. Pokud vám to už z názvu není jasné, v této verzi příběhu se do romantické viktoriánské Anglie přihrnou zombíci, nindžové, krvavé bitvy a další věci, o kterých se Jane Austenové ani nesnilo.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 4.5.2013

  Michael Mann svolává anglické lučištníky

  Potřebuje totiž posily pro jednu z nejslavnějších středověkých bitev. Film s jednoznačným názvem Agincourt bude adaptací stejnojmenného románu Bernarda Cornwella, v současnosti snad nejproslulejšího autora historických románů (třeba série Sharpe, v jejíž televizní adaptaci se proslavil Sean Bean). Naposledy jsme bitvu z Agincourtu viděli v shakespearovském Jindřichovi V. (v podání Kennetha Branagha), ale tentokrát nebude hrdinou král ani rytíř, ale jeden z anglických lučištníků, kteří se zasloužili o vítězství nad značnou francouzskou přesilou. Předchozí verzi scénáře napsal Michael Hirst, který momentálně sklízí uznání za seriál Vikings, Mann s ním ale nebyl spokojen a najal nového scenáristu. Je jím málo známý Stuart Hazeldine, který se podílel na prozatím nezrealizovaných biblických projektech – Paradise Lost (než jej studio Warner zatrhlo, měl ho režírovat Alex Proyas) a Gods and Kings (o válečnou verzi Mojžíšova příběhu se zajímal Steven Spielberg). Kdy se Agincourt dostane před kamery, ještě není jasné - Mann v těchto dnech začíná natáčet prozatím nepojmenovaný kyber-thriller s Chrisem Hemsworthem v hlavní roli. Však už bylo načase, jeho poslední film (Veřejní nepřátelé) jsme viděli v roce 2009.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 3.5.2013

  Jude Law jako podmořský Indiana Jones?

  V poslední době odmítl několik rolí. Vycouval třeba z westernu Jane Got a Gun, což byl asi dobrý tah, protože film se potýká s dalšími problémy, aktuálně jej opustil i Lawův náhradník Bradley Cooper a produkce tak znovu hledá hlavního padoucha. Jude se ale vykašlal i na historický epos Wernera Herzoga Queen of the DesertNaomi Watts a Robertem Pattinsonem; nahradí ho pravděpodobně James Franco. A proč ty rošády? Jude Law nakonec asi zakotví v Černém moři. Black Sea je název akčního thrilleru, o kterém uznávaný režisér Kevin Macdonald tvrdí, že to bude „kvalitní intenzivní oldchoolové béčko". Law si zahraje momentálně nezaměstnaného velitele ponorky, který je osloven tajemnými investory, aby shromáždil anglicko-ruskou posádku a vydal se na dno Černého moře hledat potopenou ponorku. Důvod? Údajně je napěchovaná zlatem. Samozřejmě, nebude to žádný pohodový výlet, ale pořádně nebezpečné dobrodružství.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 2.5.2013

  Popelka, lady Macbeth a šéfka Vampýrské akademie...

  ...nebudou žádné ošklivky. Ale kdo by něco takového čekal, že? Hlavní hrdinku v nové hrané verzi Cinderelly pro studio Disney si původně měla zahrát Emma Watson. Dala přednost jiným projektům, takže náhradnicí je Lily James (foto), které jste si možná všimli v Hněvu titánů nebo Panství Downton. Zlou macechu si zahraje Cate Blanchett, režíruje Kenneth Branagh, natáčení startuje na podzim v Londýně. O „krvavě-velkofilmové" adaptaci Shakespearova Macbetha v režii Justina Kurzela jsme podrobně psali předevčírem. I s příslibem jména herečky, která stane po boku Michaela Fassbendera. Je to tady, „starou Macbethovou" si zahraje Natalie Portman. Údajně o tuto roli usilovala už dlouho. No a nakonec tu máme další „nadpřirozenou romanci". Vampire Academy: Blood Sisters vychází z knižní série Richelle Mead, která pod názvem „Vampýrská akademie" vyšla i v českém překladu. Po několika dorostencích v rolích žáků tu máme vedoucí akademie – starou, ale přirozeně velmi zachovalou upírku Kirovou si zahraje Olga Kurylenko. Režíruje Mark Waters.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 30.4.2013

  Macbeth jako krvavý velkofilm s Fassbenderem?

  Michael Fassbender nějakou dobu plánoval film o legendárním irsko-keltském hrdinovi Cuchulainnovi. Zdá se, že projekt je u ledu, ale je tady šance na jinou historickou řežbu „těsně za hranicemi Anglie". Produkční společnost See Saw Films (třeba Stud nebo Králova řeč) totiž připravuje novou adaptaci Shakespearovy klasiky z roku 1606 Macbeth. Divadelní hra vypráví příběh skotského vojevůdce z 11. století, který se díky věštbám tří čarodějnic, intrikám své ženy a vlastní bezohlednosti zmocnil královského trůnu. Britsko-australská koprodukce hodlá proměnit hru v epický velkofilm a tvůrci slibují drsné pojetí a rozmáchlé bitevní scény. Na scénáři pracují Todd Louiso a Jacob Koskoff, režie je ujme Justin Kurzel. Fassbender přijme roli, pokud bude mít koncem tohoto roku čas. Momentálně se hledá áčková hollywoodská představitelka lady Macbeth.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 29.4.2013

  Besson promění Scarlett v stroj na zabíjení

  Trénink, který absolvovala kvůli roli Black Widow (černou kůži si aktuálně navléká na placu právě natáčeného Captain America: The Winter Soldier), se jí bude hodit. Scarlett Johansson už před mnoha lety tvrdila, že má ráda akční filmy a chce v nich hrát a „nakopávat zadky". Sen se jí splnil. Kromě filmů od Marvelu si teď přidá do filmografie akční sci-fi thriller Lucy, který pro Universal a EuropaCorp natočí Luc Besson. Ten se naplno vrátil k režírování – letos na podzim od něj uvidíme mafiánský thriller MalavitaRobertem De Nirem v hlavní roli a produkční účastí Martina Scorseseho. Ještě v létě ale začne natáčet zmíněnou Lucy. Pravděpodobně jde o projekt, do kterého chtěl Besson původně získat Angelinu Jolie, ale Scarlett je určitě důstojná náhrada. Zahraje si obyčejnou ženu, která je přinucena k pašování prapodivné drogy z vojenské laboratoře. Látka se jí díky nehodě dostane do krevního oběhu a promění ji v drsňačku se smrtícími schopnostmi, která dokáže bleskurychle vstřebávat informace, přesouvat předměty silou vůle a ke všemu necítí bolest.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 28.4.2013

  Tatum a Gordon-Levitt vs. Sinatra a Brando?

  Studio 20th Century Fox se už několik let pokouší natočit novou verzi klasického muzikálu Guys and Dolls (u nás jako Frajeři a saze) z roku 1955. Po dlouhých jednáních se konečně podařilo zajistit práva a předprodukční práce údajně začnou už velmi brzo. Jméno režiséra a scenáristy prozatím neznáme, ale studio se snaží do hlavních rolí získat Channinga Tatuma a Josepha Gordona-Levitta. Ti už v několika filmech i na poslední oscarové ceremonii předvedli, že mají smysl i pro trochu toho kabaretního umění. Přesto to pro ně bude výzva. V původní verzi filmu si totiž zahráli Frank Sinatra a Marlon Brando. Příběh sleduje partu drobných podfukářů a falešných hráčů v New Yorku čtyřicátých let. Bude remake přenesen do současnosti?

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 5.12.2019

  První významná filmová ocenění vyhlášena

  První prosincové dny došlo k vyhlášení dvou ocenění a jelikož oba vyhrál stejný snímek, začíná tak velká spekulace o možném vítězi na Oscara. Před pár dny představil režisér Martin Scorsese na Netflixu svůj další film Irčan, který okamžitě vzbudil velký zájem nejen divácké, ale také kritické obce. Příběh, který má být údajně návratem k mafiánským gangsterkám, vyhrál nejlepší film jak na New York Film Critics Circle, tak na National Board of Review. Dalším shodným vítězem stejné kategorie je pak zahraniční film, kterým se podle očekávání stal jihokorejský hit Parazit. Zbytek vítězů je ale rozdílný.

  National Board of Review považuje za nejlepšího režiséra roku Quentina Tarantina díky snímku Tenkrát v Hollywoodu, ocenilo původní scénář Uncut Gems a adaptovaný scénář Irčana. Co se týče hereckých kategorií, oceněn byl Adam Sandler (Uncut Gems), Renée Zellweger (Judy), ve vedlejších hereckých kategoriích pak Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu) a Kathy Bates (Richard Jewell). Nejlepším animovaným filmem je Jak vycvičit draka 3, dokumentární film Maiden, nejlepší obsazení má snímek Na nože a výjimečný přínos kinematografii předvedl kameraman Roger Deakins ve filmu 1917. Pro porovnání můžete vidět kompletní žebříček vítězů New York Film Critics Circle zde.

  (SimpanzJi)
 • Obrázek k novince 1.12.2019

  Tři nejlepší hrané filmy o Africe

  Afrika byla dlouho poměrně málo využívaným místem pro děj hraných filmů. Až v posledních přibližně 15 letech vzrostl zájem filmařů o témata spojená především s turbulentními politickými změnami a válečnými konflikty. Vliv na tento obrat měly především tři filmy, které dodnes patří mezi nejlepší hraná díla odehrávající se v Africe. Jedná se o Hotel Rwanda (2004), Poslední skotský král a Krvavý diamant (oboje 2006). Hotel Rwanda vyniká v sugestivním zachycení nechvalně proslulé genocidy roku 1994, i když k tomu nepotřebuje explicitní vyobrazení násilí. Prakticky po celý film divák nezůstává v klidu a obzvláště první polovina filmu jej donutí obdivovat pevné nervy skutečné postavy hlavního hrdiny Paula Rusesabaginy, který dokáže zachránit 1268 uprchlíků díky svým konexím hotelového manažera. Tomuto tématu se posléze věnovala i další díla, ale žádnému z nich se nedostalo tak kladné odezvy.

  Pokud se divák zajímá o životy afrických diktátorů, pak je pro něj ideálním Poslední skotský král. Ačkoliv to možná podle názvu není hned patrné, film je věnován režimu ugandského diktátora Idiho Amina z pohledu částečně smyšlené postavy jeho lékaře. Diváka jistě zaujme, jak dokáže Forest Whitaker vykreslit Aminovo nevyzpytatelné a chvílemi až děsivé vystupování samozvaného vládce Ugandy v sedmdesátých letech.

  Děj Krvavého diamantu odehrávajícího se v roce 1999 během občanské války v Sierra Leone představuje úplně odlišné, ale neméně kontroverzní téma zneužívání afrického nerostného bohatství lokálními ozbrojenými skupinami a západními firmami diamantového průmyslu. Druhou rovinu můžeme nalézt v příběhu uneseného syna, který je nucen stát se členem dětské milice.

  Všechny tři filmy mají jedno společné. Velmi věrohodně zobrazují ozbrojené konflikty a politickou nestabilitu, s kterými se africké státy potýkají dodnes. Ukazují také negativní dopady na obyčejné lidi nucené prchat ze svých domovů a hladovět. Především těmto lidem se dlouhodobě snaží pomáhat CARE, jedna z nejvýznamnějších mezinárodních humanitárních organizací na světě. Ve 100 zemích světa zachraňuje životy miliónů lidí, podílí se na odstraňování chudoby a zasazuje se o genderovou rovnost.  Její česká pobočka CARE Česká republika například v Zambii pomáhá s obživou uprchlíků z Demokratické republiky Kongo. Do podpory jejích projektů nebo další aktivit CARE se můžete zapojit i Vy prostřednictvím finančního daru na www.balikypomoci.cz. Podívejte se také na televizní spot a nenechte děti usínat s hladem.

   

 • Obrázek k novince 30.11.2019

  27. Český lev

  V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského Rudolfina, odvysílaném v přímém přenosu na ČT1 od 20.00 hodin. Role moderátora se zhostí již podruhé herec Václav Kopta: „Vstupujeme sice podruhé do stejné řeky, ale chceme to pojmout trochu jinak, takže se k docela úspěšnému loňskému ročníku otočíme zády a k Českým lvům vlezeme do klece jinými dveřmi.”

  Kreativní supervize galavečera bude náležet renomovanému režisérovi Marku Najbrtovi a z režisérské židle ho bude řídit jeho neméně zkušený kolega Michael Čech. Český lev dostal k nadcházejícímu ročníku nový vizuál odkazující k tradičnímu českému cibuláku. Nominace pro ceny České filmové a televizní akademie za rok 2019 budou vyhlášeny na tiskové konferenci 15. ledna 2020, kde bude také vyhlášen vítěz Ceny filmových fanoušků, o kterém budete moct hlasovat od 11. prosince 2019 na ČSFD.cz.

  Dodejme, že nejvíce Českých lvů, rovný tucet, si dosud odnesl film Masaryk Julia Ševčíka za rok 2016 a jen o jednoho méně získal tři roky před tím Hořící keř Agnieszky Hollandové. Historicky nejúspěšnější herečkou mezi akademiky je Anna Geislerová s celkem pěti Českými lvy, mezi muži pak vede zcela přesvědčivě Ivan Trojan se šesticí sošek. Výběr úspěšných snímků české kinematografie nabízí ČFTA ke zhlédnutí na www.ceskylev.cz/cz/filmy-online.

 • Obrázek k novince 27.11.2019

  MittelCinemaFest 2019 začíná

  Středoevropský festival italského filmu v Česku již po sedmé představí to nejzajímavější, co aktuálně italský filmový průmysl nabízí. Od 28. 11. do 9. 12. si MittelCinemaFest 2019 užijí i diváci v Praze, Ostravě a Brně. Letošní přehlídka nabízí jak světoznámé, tak i začínající režiséry komedií i dramatických filmů a představuje tak reprezentativní vzorek současné italské filmové produkce, dává možnost přímo nahlédnout do současné italské společnosti a upozorňuje na hlavní témata z politického i kulturního italského života, na malé i velké problémy, kterým Italové denně čelí, na zvyky, módní trendy a tendence rozšířené v naší zemi.

  Program bude zahájen filmem Francesca Falaschiho S chutí Toskánska, kromě tohoto titulu uvede poprvé v České republice také Chvíle obyčejného štěstí (r. Daniele Luchetti), Svatba (ne)bude! (r. Francesco Miccichè), Bangla (r. Phaim Bhuiyam), Starosta z rione Sanità (r. Mario Martone), a dále představí filmy Dafne (r. Federico Bondi), Šampion (r. Leonardo D’Agostini) a také První zrádce (r. Marco Bellocchio), film nominovaný na Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek.

  Do festivalového programu byl zařazen také koncert Pražského komorního orchestru, který pod vedením Waltera Attanasiho zahraje skladby autorů, jako jsou Nino Rota, Nicola Piovani a Luis Bakalov, vybrané z nejslavnějších filmů Federica Felliniho, čímž oficiálně zahájíme oslavy blížícího se výročí sta let od narození světoznámého režiséra (Rimini 20. ledna 1920). Bližší informace o festivalu na www.mittelcinemafest.cz a www.kinolucerna.cz.

 • Obrázek k novince 23.11.2019

  Historicky první Comic-Con Prague již v únoru

  Festival popkultury Comic-Con Prague spustil v e-shopu prodej fotek a podpisů hvězd. Nabízí tak unikátní možnost získat vzácné podpisy herců a hereček. Navíc se k tomu na místě budou zdarma podepisovat i komiksoví tvůrci, spisovatelé a další známé osobnosti. Historicky první Comic-Con Prague proběhne v termínu 7.– 9. února 2020 v pražském O₂ universu.

  Zážitků a zkušeností si aktivní mladí lidé cení nejvíc, když máte zážitky, máte i skvělé vzpomínky. Vycházíme vstříc tomuto trendu a přivezeme na Comic-Con Prague plejádu zahraničních hostů, se kterými se mohou jejich fanoušci setkat, vyfotit nebo získat jejich podpis. Cena za účast takových osobností zejména z řad herců je často srovnatelná s náklady na vystoupení zpěváka nebo hudební skupiny a financování jejich návštěvy z prodeje společných fotografií s fanoušky a podpisů je na západě zcela běžné a tamní fanoušci jsou na to zvyklí,“ uvádí Pavel Renčín, marketingový ředitel Active Radio, jejíž produkční divize NoLimits akci spolupořádá.

  Jak to funguje? Vstupenku na Comic-Con Prague si zájemce koupí prostřednictvím sítě Ticketmaster. V její ceně je zahrnutý nabitý program v 15 sálech a pódiích, včetně všech besed s hosty. „Ke vstupence na festival si fanoušek může ještě dokoupit jedinečný zážitek s oblíbenou hvězdou prostřednictvím e-shopu Comic-Con Prague. Podle harmonogramu účasti hostů si zvolí den a zda má zájem o společnou fotku, podpis nebo podepsanou studiovou fotku. V lednu si pak ještě podle upřesněného programu vybere konkrétní čas, ve kterém pak přijde do vyhrazeného prostoru, aby získal nejen fotografii či podpis do sbírky, ale i zážitek se svým oblíbencem,“ vysvětluje Václav Pravda, programový ředitel festivalu. Ceny fotografií a autogramů se pohybují od 190 Kč v závislosti na vybrané hvězdě. Z řad herců svoji účast již potvrdili například Ron Perlman, Brandon Routh, Ian McElhinney, Casper Van DienDavid Nykl či Predrag Bjelac, z komiksových tvůrců pak třeba Marco Turini, Alvaro Martinez, Brian Azzarello, Petr Kopl nebo Jonáš Ledecký.

  Festival Comic-Con Prague organizují poprvé v ČR společnosti Active Radio a.s. a Comic-Con Prague s.r.o. (založená pořadateli Festivalu fantazie) ve spolupráci s rádiem Evropa 2. Více informací na www.comiccon.cz

 • Obrázek k novince 14.11.2019

  Slovenský Iron Sky Film Festival v Holandsku

  16. – 17. listopadu proběhne v Humanity House v Haagu již druhý ročník česko-slovenského festivalu Iron Sky Film Festival. Letošní ročník se bude zaměřovat na pravicový extrémismus v České republice a na Slovensku a po čas dvou dní zde bude přednášet několik aktivistů a novinářů jako například Klára Kalibová, Andrej Bán nebo Leonie de Jonge, festival zároveň nabídne pět filmových a dokumentárních projekcí mezi nimiž budou uvedeny např. díla Až přijde válka nebo Český Alláh. Následně bude festival hostit rovněž diskuze s tvůrci. Festival vznikl jako iniciativa Čechů a Slováků žijících v Holandsku, kteří byli zmobilizováni vraždou novináře Jána Kuciaka. Více info o festivalu najdete zde.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 28.10.2019

  České lázně ve filmu

  Česká města se v průběhu let stala kulisou pro mnoho filmových tvůrců. Zrakům lokačních z českých i zahraničních filmů neunikla ani lázeňská města. A zájem o ně mezi filmaři stále je. Na výlety po stopách filmu v lázních jsme se podívali společně se Spa.cz. Česká republika se snaží každým rokem přitáhnout zahraniční produkce, které nejen že do regionů přinášejí nemalé finanční zisky, ale také pomáhají budovat dobré jméno českých lázní a zvyšovat zájem o pobyty u nás.

  A v jakých filmech jste mohli české lázně zahlédnout? Začneme u města, které je s filmem spojeno snad nejvíce, v Karlových Varech. Zde se každoročně odehrává známý filmový festival s účastí největších tuzemských i zahraničních celebrit. Celebrity se sem ale nesjíždějí jen na večírky, filmové projekce nebo na wellness pobyty, některé sem jezdí i pracovně. V Grandhotelu Pupp Karlovy Vary vzniklo hned několik velmi úspěšných filmů. Z těch nejznámějších můžeme jmenovat bondovku s Danielem Craigem Casino Royale, romantickou komedii Poslední prázdniny s Queen Latifah v hlavní roli a nebo životopisný film o Edith Piaf. Z českých filmů připomeňme slavný filmový hon na Josefa Abrháma v komedii Vrchní, prchni! a nebo zfilmované příběhy Oty Pavla ve filmu Smrt krásných srnců.

  Známá jsou ale i další místa lázeňského trojúhelníku - Františkovy Lázně a Mariánské Lázně. Ve Františkových Lázních se například schovával Zdeněk Svěrák s malým Koljou ve stejnojmenném filmu. A v Mariánských Lázních se natáčel koprodukční česko-německý film Výstřely v Mariánských Lázních. Nedaleko Mariánek najdete menší Lázně Kynžvart. Ty se ve filmu Kdyby tisíc klarinetů proměnily ve vojenská kasárna a své pěvecké a herecké umění zde předváděly hvězdy první třídy jako Waldemar Matuška, Karel Gott či Eva Pilarová.

  O něco temnější atmosféru měl film, který se natáčel v lázních Velké Losiny. Místní zámek se stal ve filmu a bohužel i ve skutečnosti dějištěm čarodějnických procesů. Film znáte zcela jistě pod názvem Kladivo na čarodějnice. V současnosti se ale při návštěvě města Velké Losiny ničeho bát nemusíte. Vyrazte za odpočinkem třeba na víkendový pobyt do místních termálních pramenů. Určitě si místní krajinu na úpatí Hrubého Jeseníku zamilujete!  Pokud si budete chtít udělat z Velkých Losin další filmový výlet, necelou hodinku odtud najdete další lázeňské městečko spojené s českým filmem - Karlovu Studánku. A co že se zde natáčelo? No přece komedie století S tebou mě baví svět.

 • Obrázek k novince 25.10.2019

  20. ročník Mezipater je za dveřmi!

  Program 20. ročníku Queer filmového festivalu Mezipatra bude i tenhle rok plný těch nejlepších queer filmů, diskuzí a večírků. Festival začíná v Praze 7. listopadu a potrvá až do 14. listopadu. Potom se Mezipatra stěhují do Brna, kde 22. listopadu končí. Tématem letošního ročníku je heslo „V proudu změn” oslavující dlouhou cestu, kterou si queer komunita prošla. Těšit se můžete například na nový film Xaviera Dolana Matthias & Maxime o dvojici dlouholetých kamarádů, kterým jedna jediná pusa změnila život, nebo švédsko-gruzínské drama Dokud se tančí o mladíkovi, který se snaží uspět v machistickém světě tradičního tance. Coming-of-age drama sbírající ocenění na festivalech po celém světě vyslalo Švédsko do boje o Oscara. Mezi další očekávané filmy patří brazilský vítěz Teddy Award Historka o zelené planetě. Ten sleduje trojici přátel, kteří se po smrti babičky hlavní hrdinky snaží splnit její neobvyklé poslední přání. Součástí programu budou i dokumenty jako Mořský koník o trans muži a jeho touze založit si vlastní rodinu nebo Changing the Game o nadějných trans sportovkyních a sportovcích.

  Velkou novinkou Mezipater je industry sekce Queering the Cinema. Ta míří na všechny filmové nadšenkyně a nadšence, kteří se chtějí při diskuzích a přednáškách setkat s ostřílenými filmovými profesionálkami a profesionály. Zúčastnit se můžete debaty Queer Cinema Today o výzvách distribuce filmů s queer a lidskoprávní tematikou s ředitelem distribuční společnosti Peccadillo Pictures Tomem Abellem, masterclass s režisérem Rhysem Ernstem Mainstreaming Minorites o reprezentaci a prosazování trans komunity v televizi a filmu, diskuze  Money, Action, Go s pěticí režisérek a režisérů o tvůrčím procesu výroby krátkých filmů, debaty Festivals for Freedom se zástupkyněmi a zástupci queer filmových festivalů nebo masterclass How to Make Diversity Work s producentem Michaelem Raislerem, který stojí za úspěšnými filmy jako například Plážoví flákači nebo Jsme zvířaty.

  Kompletní program najdete na www.mezipatra.cz.

 • Obrázek k novince 24.10.2019

  Festival argentinského filmu začíná

  Od 24. 10. do 30. 10. se v pražském kině Lucerna koná 8. ročník festivalu argentinského filmu CINE ARGENTINO. Festival doprovází výstava argentinských filmových herců. Přehlídka bude zahájena kriminálním dramatem Andílek, které minulý rok obdrželo řadu cen na mezinárodních festivalech. „Tak jako v předchozích letech je na festivalu zastoupena celá škála filmových žánrů, včetně např. komedie Mé mistrovské dílo o galeristovi a malíři, kteří si vymyslí šílený plán, jak zbohatnout na uměleckém trhu,” říká iniciátor a dramaturg festivalu Jan Rybář. „Na diváky čeká dále film Druhý komplic, děsivý thriller z prostředí malého městečka provincie Chaco nebo citlivý a realistický pohled na dilema mladé dívky Neviditelná.

  Do doby těsně před nástupem argentinské diktatury je zasazen dramatický snímek Rudá, kriticky vysoce oceněný enigmatický příběh, ve kterém lze rozpoznat řadu filmových žánrů. Do koloniální epochy argentinské historie je zasazen snímek Zama, kandidát na Oscara a mimo jiné nositel ceny Condor de Plata 2018. Nejúspěšnějšího argentinského herce Ricarda Darína zahlédneme v příběhu o manželské krizi Nečekaná láska. Ve výběru filmů nechybí ani jedna z nejúspěšnějších argentinských komedií posledních let Divoké historky, ale také dokumentární film Sólo o klavíristovi a skladateli Martínu Perínovi a jeho zápasu s duševní chorobu,
  “ dodává Jan Rybář. 

  Více informací o festivalu na www.cineargentino.cz.

 • Obrázek k novince 14.10.2019

  Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

  3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům lákavou ochutnávku toho nejzajímavějšího z aktuální německy mluvené kinematografie. Filmoví fanoušci se mohou těšit na svěží komedie, napínavé thrillery, dobrodružné výlety do minulosti, nezávislé a artové snímky i odvážné dokumenty. Filmové hody proběhnou od 16. do 25. října v pražských kinech Lucerna, Atlas a Kino 35, v brněnském kině Art a No Art, v jihlavském kině Dukla a v plzeňském DEPO2015.

  Slavnostní zahájení ve středu 16. října v kině Lucerna bude patřit svižné konverzační komedii A co třeba Adolf?. Přestože Vůdce je již mnoho desítek let mrtvý, i pouhé jeho jméno může stále vyvolávat spory. Co se stane, když se mladý manželský pár během večeře svěří přátelům, že plánují svému synovi dát jméno Adolf? Diskuze o špatných a dobrých jménech začne přecházet v psychologickou hru, během které jsou s požitkem servírovány ty nejhorší hříchy z mládí a největší tajemství všech přítomných. Snímek osobně představí uznávaný režisér Sönke Wortmann. Zahájení se zúčastní i muž, který dvě desetiletí spoluutvářel podobu jednoho z nejprestižnějších a nejnavštěvovanějších filmových festivalů na světě, bývalý ředitel Berlinale, Dieter Kosslick. Festival DAS FILMFEST nabídne i další diskuze a setkání s filmovými tvůrci.

  14. ročník festivalu německy mluvených filmů DAS FILMFEST nabídne v letošním roce osm programových sekcí. Kromě tradiční DAS FILMFEST SPECIAL, která představí ty nejzajímavější, cenami ověnčené i divácky úspěšné snímky, dokumentární DIE DOKU, krátkometrážních SHORTS a dětské BIO JUNIOR, se mohou diváci těšit i na pečlivě sestavené tematické sekce. TENKRÁT NA VÝCHODĚ (ES WAR EINMAL IM OSTEN) nabídne u příležitosti 30 let od pádu Berlínské zdi celou řadu filmů, které na osobních příbězích zprostředkují události a náladu té doby. REBELLION & REVOLTE se zaměřuje na rebelující – a často výstřední – hrdiny, kteří se bouří proti společnosti.

  Letošní program vzdá také hold dvěma kulturním ikonám. Švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz patřil k nejvýznamnějším německy mluvicím hercům současnosti. Nejvíce se proslavil rolí Adolfa Hitlera ve filmu Pád Třetí říše a právě tento snímek, stejně jako kultovní film Wima Wenderse Nebe nad Berlínem budou k vidění v rámci retrospektivní sekce RETROSPEKTIVE: BRUNO GANZ. Druhou osobností, které letošní program skládá poctu, je německý spisovatel, na jehož dobrodružných románech z divokého západu vyrostlo několik generací. Sekce KULT KARL MAY uvede čtyři snímky včetně u nás méně známé loutkové adaptace Stopa vede ke Stříbrnému jezeru.

<< předchozí 1 2 3 4 17 34 50 66