Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 8.12.2019

  Cage málem znovu hrál Supermana

  Chystaný speciál Crisis on Infinite Earths nabídne crossover mezi doposud největším počtem televizních superhrdinů od DC. Kromě stálých herců, co mají na stanici CW vlastní seriál, se pak dočkáme i dalších, kteří se kolem DC projektů motali už v minulosti. Supermanovskou kápi tak kromě Tylera Hoechlina ze Supergirl navlékne rovněž Brandon Routh (Superman se vrací) nebo Tom Welling (Smallville). Nemuseli však být jediní, producent Marc Guggenheim odhalil, že pro speciál oslovili tvůrci daleko větší počet herců a k překvapení snad všech mezi nimi byl i Nicolas Cage, který měl jednou hrát Supermana ve filmu Tima Burtona, projekt byl ale tak šílený, že nakonec nikdy nevznikl. Cage nedávno daboval postavu v animáku Mladí Titáni do toho! Producent následně neprozradil specificky, proč Cage roli v seriálu odmítl, naznačil však, že jsou filmoví herci většinou příliš zaneprázdnění. Pětidílná událost začíná již dnes s novou epizodou Supergirl.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 7.12.2019

  Nový Šílený Max na cestě?

  Byť se ještě donedávna zdálo, že 74letý režisér George Miller svůj finanční spor se studiem Warner Bros. nikdy nedořeší a nový Šílený Max kvůli tomu nikdy nevznikne, nakonec se obě strany přece jen dohodly. I přestože tedy Miller v současnosti připravuje svůj nový film Three Thousand Years of LongingIdrisem Elbou a Tildou Swinton, serveru Deadline čerstvě prozradil, že už zároveň chystá i pokračování Šíleného Maxe. Projekt by měl přijít na pořad dne okamžitě po dokončení aktuálního snímku, přičemž plno věcí včetně scénáře by mohlo být už tou dobou hotovo, ve finále bychom tak na dalšího Maxe nemuseli vůbec čekat tak dlouho, jak se někteří obávali.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 6.12.2019

  Rian Johnson chce natočit díl Mandaloriana

  Zatímco režisér Rian Johnson promuje svůj nový film Na nože, nevyhnutelně přitom často dochází řeč i na jeho zapojení do Star Wars univerza. Přestože má Johnson oficiálně stále natočit vlastní trilogii, nic konkrétního k tomuto projektu dlouhou dobu nepadlo. Místo toho teď režisér prozradil, že by si velice rád odskočil na plac seriálu The Mandalorian, aby si natočil jednu z epizod chystané druhé série. Na place byl už během natáčení první řady a se štábem si prý velice rozuměl a moc si to užil, což je i jeden z důvodů, proč by se rád vrátil i v režijní kapacitě.

   

  Co se blížící se deváté epizody filmové ságy týče, tam pak Johnson tvrdí, že o filmu neví zhola nic a hodlá si ho jít užít pouze jako fanoušek. Na druhé straně pak režisér J. J. Abrams nedávno vyjádřil poděkování Johnsonovi za to, že mu nechal víceméně volné ruce s tím, jak příběh ukončit. Jestli je to pravda, se dozvíme už 18. prosince.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 4.12.2019

  Prosinec na Apple TV+

  Druhou streamovací službou po Netflixu, která si bude chtít o svátcích přetáhnout na svoji stranu nové diváky, je Apple TV+. Ten vyrukuje již 6. prosince s prvními třemi epizodami dramatického seriálu založeného na známém podcastu Truth Be Told, ve kterém se objeví Octavia Spencer, Lizzy Caplan nebo například Aaron Paul. Do finále v tomto měsíci zároveň zamíří dramatické seriály See, The Morning Show i For All Mankind. Dickinson, podle zahraničních recenzí zatím nejlepší ze seriálu od Applu, vypustil všechny epizody hned 1. listopadu. Důležité však je zmínit, že všechny čtyři výše zmíněné seriály již dostaly objednávky na druhé řady.

   

  Psychologický thriller Servant M. Night Shyamalana bude pokračovat ve strašení diváků až do ledna. Na filmové frontě pak dorazí na streamovací službu chválený snímek Hala o pakistánsko-americké dívce, která se musí poprat se složitým dospíváním mezi dvěma odlišnými kulturami. Další snímek, který měl mít na službě premiéru, je film The Banker se Samuelem L. Jacksonem, který Apple pořídil již hotový. Problém je, že jeden z producentů byl obviněn ze sexuálního obtěžování a film byl stažen nejen z festivalu, kde měl mít slavnostní premiéru, ale zatím není jasné, ani jestli dorazí na samotnou službu.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 4.12.2019

  Příští Planeta opic našla režiséra

  Studio Disney před časem naznačilo, že hodlá nadále rozvíjet filmovou sérii o Planetě opic, kterou získalo díky nákupu studia 20th Century Fox. A svůj slib teď zdá se dodrží. Najalo totiž režiséra Wese Balla (Labyrint: Útěk), aby natočil pokračování. Projekt je v počátečních fázích příprav a není jasné, jestli se bude jednat o remake, nebo navazovat na poslední film Válka o planetu opic od Matta Reevese. První film vznikl v roce 1968 a původní série se dočkala celkem pěti filmů. V roce 2001 se o novou verzi pokusil Tim Burton a Mark Wahlberg, snímek ale nebyl tak úspěšný. Až s příchodem Zrození planety opic v roce 2011 se série znovu nakopla a nová trilogie vydělala celosvětově 1,68 miliary dolarů.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 2.12.2019

  Prosinec na Netflixu

  Ano, je to tak, Vánoce už jsou za rohem. Ale nebojte, tady vás za nenakoupené dárky, vážné projevy agrese při zaslechnutí melodie k All I Want For Christmas, ani obecné pohrdání všemi, kdo si už na okna pověsili vánoční světýlka, nikdo soudit nebude. Místo toho se podíváme na to, co si pro svých 158,3 milionů předplatitelů přichystala na letošní období svátků největší streamovací služba na světě Netflix.

   

  Už 5. prosince dorazí očekávaná upíří oddechovka pro mladší publikum V WarsIanem Somerhalderem a taky pokračování romantické „pohádky“ Vánoční princ: Královské dítě. O den později pak náročnější diváci mohou ladit depku pro dospělé od Noaha Baumbacha Marriage StoryAdamem Driverem a Scarlett Johansson. Komik Jack Whitehall dostane nový stand-up speciál Jack Whitehall: Christmas with my Father 12. prosince, pokud vám ale nestačí jen smích, a chcete i trochu akce, 13. prosince dorazí akční Bayhem 6 underground: Tajné operaceRyanem Reynoldsem. Bude to veliký.

    

  No a to nejlepší takřka pod stromeček. 20. prosince totiž Netflix otevře brány Kontinentu a nechvalně proslulý Zaklínač Geralt s tváří Henryho Cavilla se konečně vydá na svoji pouť. První ohlasy jsou dobré a že to bude obří hit je už v tuhle chvíli jasné, jak moc to ale uspokojí vášnivé čtenáře knih a taky hráče videoher, to se teprve dozvíme. Ve stejný den ještě dorazí chválené životopisné drama Dva papežové, které byste ale určitě taky neměli minout. Tak Netflix & šťastné a veselé.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 29.11.2019

  Rozdá si to Hulk s Wolverinem?

  Ze všech původních členů Avengers je postava Hulka zatím jediná, o jejíž budoucnosti se toho příliš neví. Iron Man s Kapitánem jsou jasní, Thor dostane čtvrtý film a bude ve Strážcích galaxie, Black Widow má příští rok sólovku a Hawkey se objeví ve vlastním seriálu na Disney+. Jenže situace okolo Hulka byla doteď nejasná. To by se však mohlo brzy změnit. Herec Mark Ruffalo čerstvě prozradil, že se bavil se šéfem Marvelu Kevinem Feigem o možných směrech, kam by se Hulk mohl vydat, a jeden specifický projekt, který prý připadl v úvahu, byl Hulk vs. Wolverine.

   

  Tenhle duel má pochopitelně základy v komiksech, vlastně to bylo poprvé, kdy se Wolverine v nějakém komiksu objevil. V roce 1974 se objevil na stránkách The Incredible Hulk #181 jako nový antihrdina, a byť to z počátku vypadalo, že budou s Hulkem kámoši, Hulk si to posléze rozmyslel a rozpoutal jednu z nejpamátnějších bitek, jaké se kdy na stránkách komiksu odehrály. Co se filmové či seriálové verze tohoto konfliktu týče, šance na něco konkrétního jsou prozatím docela nízké. Feige před časem uvedl, že restart X-Menů pár let potrvá, až k němu ale jednoho dne dojde, setkání Hulka s Wolverinem je víceméně nevyhnutelné. Vzhledem k tomu, že práva na postavu Hulka ale stále do jisté míry vlastní studio Universal, bude se to muset odehrát buď v samostatném X-Men filmu, nebo sólovce nového Wolverina.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 28.11.2019

  Uprchlík bude mít filmový remake

  Před časem jsme psali o tom, že se do televize chystá nová verze UprchlíkaKieferem Sutherlandem a Boydem Holbrookem. No a zdá se nebude jediná. Studio Warner Bros. totiž pověřilo scenáristu Briana Tuckera (Zlomené město), aby napsal scénář filmového remaku, přičemž k režii rovnou povolalo Alberta Hughese (Alfa, Kniha přežití). Poměrně slavný film s Harrisonem Fordem založený na o něco méně slavném seriálu ze 60. let vyprávěl příběh doktora Richarda Kimblea, jenž je obviněn z vraždy vlastní manželky, kterou ale nespáchal. To však nezajímá ostříleného policistu Samuela Gerarda (kterého ve filmu ztvárnil Tommy Lee Jones), který mu je nekompromisně v patách, zatímco se Kimble snaží dopátrat k pravdě. Chystaný remake zatím nemá oznámené obsazení, to se ale jistě brzy změní.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 28.11.2019

  Martin Scorsese nezpomaluje

  Čerstvě po premiéře epické gangsterky Irčan na Netflixu přichází zpráva, že Martin Scorsese už si vyhlídl další projekt. Kromě krimi Killers of the Flower MoonDiCapriem a De Nirem teď totiž ještě natočí nový dokument o hudební scéně New Yorku během 70. let. Více informací o projektu zatím není, jen že produkčně se na něm bude kromě Scorseseho podílet ještě Ron Howard. Dokument v podstatě nahradí Scorseseho jiný vysněný a následně zrušený projekt, seriálový Vinyl od HBO. Ten Scorsese vytvořil ve spolupráci s Mickem Jaggerem. Kromě výše zmíněných by pak měl mít slavný režisér v šuplíku ještě jeden tajný snímek, který před lety natočil a od té doby pomalu editoval. Zahrát si v něm měly herečky Sharon Stone a Meryl Streep a jednoho dne dost možná skončí na Netflixu, nic víc se ale v tuto chvíli neví.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 28.11.2019

  100 nejlepších filmů režírovaných ženami

  Redakce BBC Culture nedávno požádala 368 filmových expertů z 84 různých zemí, aby jí pomohli vybrat 100 nejlepších snímků všech dob režírovaných exkluzivně ženami. Anketa probíhala tak, že každý volič (v anketě hlasoval přibližně stejný počet mužů a žen) sestavil svoji desítku nejlepších filmů, a z toho následně redakce BBC vytvořila obodovaný žebříček stovky nejlepších. Níže najdete první desítku a následně i odkaz na kompletní žebříček, my teď ale přeskočíme k šestému místu.

   

  Na tom se totiž umístila naše domácí režisérka Věra Chytilová se svým experimentálním filmem Sedmikrásky z roku 1966. Ten vypráví o dvou ženách, Marii I. a Marii II., které se rozhodnou být zkažené, protože svět kolem nich není o moc lepší. Snímek patří ke stěžejním dílům československé nové vlny, a přestože byl už ve své době uznávaný jak domácí, tak zahraniční kritikou, skončil na dlouhé roky v pomyslném normalizačním trezoru. Film byl v roce 2008 digitálně restaurován v projektu Media EU Europe’s Finest. A teď už k tomu zbytku:

  10. Dcery prachu (Julie Dash)
  9. Fish Tank (Andrea Arnold)
  8. Toni Erdmann (Maren Ade)
  7. Smrt čeká všude (Kathryn Bigelow)
  6. Sedmikrásky (Věra Chytilová)
  5. Ztraceno v překladu (Sofia Coppola)
  4. Beau Travail (Claire Denis)
  3. Jeanne Dielmanová, Obchodní nábřeží 23, 1080 Brusel (Chantal Akerman)
  2. Cléo od pěti do sedmi (Agnès Varda)
  1. Piano (Jane Campion)

   

  Kompletní žebříček filmů najdete pod tímto odkazem.

  (dO_od)
<< předchozí 1 2 3 4 134 267 400 533

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 11.4.2019

  32. ročník festivalu Finále Plzeň se blíží

  Finále Plzeň zveřejňuje program svého 32. ročníku, který proběhne od 11. do 16. dubna v západočeské metropoli. I v letošním roce je filmová přehlídka především oslavou českého filmu a jeho tvůrců – jako jediný domácí festival má v hledáčku svého zájmu českou filmovou, televizní i internetovou tvorbu a nověji také počiny, které vznikly v české koprodukci. Šestidenní program nabídne divákům celkem 124 projekcí, filmy v 5 soutěžních a 10 nesoutěžních sekcích, doprovodné koncerty, autorská čtení a mimo jiné také třeba venkovní silent kino s maratony nových seriálů České televize Most! a Zkáza Dejvického divadla. Zahajovacím filmem festivalu bude ve čtvrtek 11. dubna od 19.30 cestopisný dokument Cesta jako žádná ze sta Lukáše Sochy a Tomáše Vaňourka, kteří se rozhodli vydat se po stopách legend Jiřího Hanzelky a plzeňského rodáka Miroslava Zikmunda, který letos oslavil 100. narozeniny, na jejich slavnou euroasijskou cestu.

  Průvodci festivalem a moderátory zahajovacího i finálového večera budou herci Jan CinaPetr Vančura, kteří jsou rovněž hlavními tvářemi festivalové kampaně. Finále bude letos hostit jako již tradičně Měšťanská beseda, dále DEPO2015, Anděl Music Bar, Café Regner, MōōVEMENT a Kopeckého sady. Pro rychlejší pohyb mezi festivalovými stanovišti mohou návštěvníci využít půjčovnu kol před Besedou, kterou zajistí Kolem Plzně.

  Rádi bychom, aby festival lidem umožnil užít si českou filmovou tvorbu a podpořit ji. Stejně jako fandíme českým hokejistům nebo vyhledáváme lokální potraviny, můžeme být hrdí i na naše filmaře,“ vzkazuje ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová. „Finále Plzeň již několikátým rokem není pouhou bilanční přehlídkou, tedy neobsahuje kompletní přehled filmů z minulého roku, ale vybíráme pozoruhodné filmové, televizní a internetové počiny z uplynulého roku nebo také filmy v premiéře či předpremiéře. A nově jsou v soutěži zahrnuty také snímky, které vznikly v mezinárodních koprodukcích,“ dodává.

 • Obrázek k novince 6.4.2019

  AFO bude bořit mýty

  Blíží se 54. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Čeká vás 6 dní plných vědy, poznání, filmů a mnohem víc! Od 23. do 28. dubna si nenechte ujít tuto vědeckou i kulturní událost. Akreditace je totiž zdarma! Letos se mýtus stane všudypřítomným, bude zastřešujícím tématem všech programových sekcí. V těch se vám představí mnoho hostů a hostek z celého světa a čeká vás výběr populárně-vědeckých filmů. Američtí bohové, Thor: Ragnarok nebo Star Gate jsou jen malým výběrem z mytologických a mýtických projekcí, na které se návštěvníci mohou těšit.

  Festivalová soutěž přinese mnoho zásadních snímků, které nebudou jinde v Česku ke zhlédnutí a některé se objeví i v české premiéře. Do soutěže se letos probojovalo 83 filmů, které nabídnou to nejlepší ze současné světové produkce v oblasti popularizace vědy. První vlaštovka, kterou vás lákáme na soutěžní program, je Eastern Memories, snímek představí jeho tvůrci Niklas Kullström a Martti Kaartinen. Filmem provede deník finského lingvisty G. J. Ramstedta, do kterého si zapisoval poznámky ze svého putování přes mongolské stepi do Číny, Koreji a Japonska. Greg Boustead je producent, který stojí za dvěma dokumenty, jež rezonují na mnoha filmových festivalech a zhlédnout je můžete i na AFO. Ve snímku The Most Unknown devět vědců poznává výzkumné oblasti svých kolegů a společně hledají cestu k odpovědím na zásadní otázky lidstva. Druhým snímkem je Human Nature. Film je sondou do dalekosáhlých důsledků objevu CRISPR, který umožňuje zásahy do DNA. Na loňský divácký úspěch filmu Jane letos naváže National Geographic filmem Science fair, který získal diváckou cenu na Sundance.

  Sekce Archivní horečka přinese špeky z všemožných filmových archivů. Staré, nikdy neviděné záběry, nové kontexty i příběhy. Peter Jackson dal dohromady unikátní snímky z 1. světové války, které přetavil do podoby filmu They Shall Not Grow Old. Bizarnost britského venkova, tradice, folklor, to vše doplněné elektroakustickou hudbou od muzikantů z Goldfrapp a Portishead bude artovou esencí této sekce ve snímku Arcadia.

  Akreditace na festival je již tradičně zdarma. Celý program a další informace k festivalu najdete zde.

 • Obrázek k novince 4.4.2019

  26. Dny evropského filmu

  Dny evropského filmu již 26. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos zvou do kin na 45 filmů z různých koutů Evropy a výběrem filmů se snaží přiblížit běžnému divákovi. Věnují se tedy tématům každodenního života: erotika, sport, příroda, hudba, láska, volby… Diváci se mohou těšit na celou řadu domácích i zahraničních hostů, kteří své filmy na projekcích osobně představí. Co ale DEF nabízí především, je kvalitní evropský film!

  DEF zahájí 4. 4. francouzský film Edmond, první celovečerní film režiséra Alexise Michalika. Velkolepé kostýmní komediální drama bylo natáčeno zejména v lokacích ČR. V sekci Best of je připravena severská černá komedie Boj sněžného pluhu s mafií se Stellanem Skarsgård a Bruno Ganzem o pomstě jednoho spořádaného občana. Lucemburský Supermaník se vrací je natočený podle vyhlášené komiksové předlohy. Snímek se stal nejúspěšnějším lucemburským filmem všech dob. Tradiční sekce K věci se letos zaměřuje na volby, ale i téma mediálního zobrazování. Film Mrtvý úhel představí belgického elitního vyšetřovatele, který vstoupí do voleb za kontroverzní populistickou stranu. Retro komedie Ženou z boží vůle zase ukazuje boj švýcarských žen za volební právo. Milovníci hudby si přijdou na své u dokumentu Whitney o známé zpěvačce. Ani obdivovatelé klasiky nepřijdou zkrátka – dokument Opera je provede pařížskou budovou opery, představí jim příběhy jejích pracovníků a nechá je nahlédnout do zákulisí. DEF nezapomenou ani na LUX Film Prize, kteru letos vyhrála islandská komedie Žena na válečné stezce o padesátnici Halle, která vezme ekologický boj do vlastních rukou. Z dokumentů, kterým sluší velké plátno, DEF představí například Říši dokonalosti, vizuálně opulentní studii hry Johna McEnroea a českého tenisty Ivana Lendla. Z českých filmů promítnou intimní debut Sněží! režisérky Kristiny Nedvědové a to v exkluzivní předpremiéře nebo koprodukční lotyšský film Bille.

  Součástí doprovodného programu bude filmová výchova a seminář pro filmové profesionály KINO 2019. Evropský dům se v době konání DEF promění na kino a galerii. Více informací zde.

   

 • Obrázek k novince 28.3.2019

  Nový seriál televize Mall.tv

  Ústřední trio mediální agentury VJJ je mladé, nadějné a odhodlané přicházet s unikátními kreativními koncepty, kterými zasáhnou srdce koncového spotřebitele a přepíšou dějiny marketingové komunikace. Aspoň do chvíle, než přijde první reakce od klienta a všechno je jinak. Šest dílů eponymního komediálního seriálu vzniklo v režii spolužáků ze scenáristiky Jana Prušinovského a Vladimíra Škultétyho a spolu s Jaroslavem Žváčkem, autorem dramatu Kobry a užovky, je psal sám život.

  Tři lidé a reklamní agentura. Vlastně je to spíš mediálka než reklamka, ale protože chce nabízet full service, pořídila si místnost v montovaném baráku a nahnala tam kreativce svádějící nikdy nekončící boj ve snaze naplnit „kápéíčka“ svého šéfa i neustále se měnící zadání klientů. Všechno je jinak, je zkrátka potřeba nehledat výmluvy, ale řešení a přemýšlet „out of the box“. A pro takový přístup mají copywriterka Lištice v podání Elišky Křenkové, Kryštof Hádek jako vedoucí Král a Jan Strejcovský coby grafik Levy všechny předpoklady.

  V režisérském křesle se s Janem Prušinovským střídal Vladimír Škultéty. Prušinovský ho ke spolupráci oslovil z důvodu velkého časového vytížení. K dělbě seriálu přitom přistoupili spravedlivě a velkoryse. Domluvili se, že oba natočí po třech dílech, přičemž Vladimír nastoupí do rozjetého vlaku a zřekne se dílu o počítačových hrách, protože v nich nikdy nenašel zalíbení.

  Sitcom Všechno je jinak byl poprvé představen během slavnostní premiéry v rámci Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest 2019. Na Mall.tv bude k vidění od 28. března, kdy internetová televize odvysílá jeho první díl a další budou následovat v týdenní periodicitě každý čtvrtek. Netrpěliví fanoušci si mohou čekání na nové epizody ukrátit a zhlédnout je všechny najednou na speciální projekci za účasti herců a tvůrců, která se uskuteční v pátek 29. března od 18:00 v kině Světozor.

 • Obrázek k novince 23.3.2019

  26. Český lev – výsledky

  Letošní 26. ročník cen České filmové a televizní akademie Český lev se tradičně udílel v pražském Rudolfinu. Večer plný největších hvězd českého filmu moderoval herec Václav Kopta, a to poprvé pod režijním vedením Marka Najbrta, známého díky Kanceláři Blaník či Čertímu brku. Největší počet nominací měl historický snímek Ondřeje Trojana nazvaný Toman, který neproměnil ani jednu z nich. U akademiků neuspěl ani Jan Palach s osmi nominacemi, Zlatý podraz s devíti či Tlumočník se čtyřmi.

  Naopak nejvíce sošek proměnilo drama Všechno bude režiséra Olma Omerzu, jež se stalo jak nejlepším filmem roku, tak držitelem ceny za režii, scénář, vedlejší herecký výkon absolutního neherce Jana Uhera anebo střih. Oceněn byl také hlavní herecký výkon Jenovéfy Bokové ve filmu Chvilky – jednalo se o jedinou nominaci tohoto snímku. Mužskou hereckou kategorii ovládl Karel Dobrý za film Hastrman. Šéf ČSFD.cz Martin Pomothy předal na tiskové konferenci Danu Svátkovi Cenu filmových fanoušků za snímek Úsměvy smutných mužů.

  Po letošním ročníku se tak dá říct, že akademici uplatňují pravidlo „méně je někdy více“. Celý seznam oceněných a nominovaných najdete na tomto odkazu.

  (SimpanzJi)
 • Obrázek k novince 23.3.2019

  Festival ProTibet připomíná smutné výročí

  Hlavním motivem letošního ročníku je připomenutí významného výročí – 60 let od tibetského povstání proti čínské okupaci a následný odchod Jeho Svatosti dalajlamy do exilu. Výtěžek festivalu probíhajícího celý březen poputuje na podporu tibetských seniorů, zejména na lékařskou péči a zlepšení jejich životních podmínek. Osmnáctý ročník Festivalu ProTibet se koná od 1. do 31. března v desítkách měst České republiky. V kinech, knihovnách nebo čajovnách budete mít příležitost vidět snímky, které vám přiblíží tibetskou kulturu, buddhismus nebo aktuální politickou situaci. I tento rok nabídne festival návštěvníkům několik filmových projekcí. Šedesát let od povstání zachycuje filmový dokument Kauza Tibet. Připomíná nucenou emigraci Jeho Svatosti dalajlamy a dalších tisíce následovníků, zničení 6 254 klášterů a násilnou smrt 1,2 milionu Tibeťanů. Dodnes jsou Tibeťané ve své zemi občany druhé kategorie bez přístupu k vyššímu vzdělání a k lepší práci.

  Na letošním Festivalu ProTibet diváky čekají i české filmové premiéry. Současnou situaci v Tibetu se snažili zmapovat dva američtí filmaři ve filmu State of Control. Jejich snažení vedlo až k pokusu o otravu jednoho z nich. Jak natáčení dopadlo? Druhou premiérou je snímek Pawo, příběh mladého Tibeťana Dorjeho, který utekl do exilu v Indii, kde si musí vybrat mezi novým životem a bojem za svobodu Tibetu. Tento ročník nabízí i dva environmentální filmy – Tání v Tibetu a Drancování Tibetu. Čína se snaží získat přírodní bohatství Tibetu. Daří se jí to? Dva struhující dokumenty uvede i německá režisérka Maria Blumencron. Snímky Útěk přes Himálaj a Na druhé straně Himálaje mapují osudy dětí, které byly nuceny překročit Himálaj na cestě za svobodou. A klade si otázku, zda tato cesta stála za všechno to utrpení.

  U příležitosti 60. výročí lhaského povstání chceme natočit pozdrav všem Tibeťanům. Z každého festivalového města bychom rádi získali minutový spot. Ze všech pozdravů vytvoříme video, které prostřednictvím tibetské exilové vlády předáme Tibeťanům. Výtěžek letošního Festivalu ProTibet poputuje tibetským seniorům prostřednictvím nadace The Dalailama Trust.

  Za podporu letošního ročníku děkujeme Statutárnímu městu Ostrava, Moravskoslezskému kraji a Městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Kompletní program Festivalu ProTibet naleznete na www.protibet.cz.

 • Obrázek k novince 19.3.2019

  Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

  26. ročník Mezinárodního filmového festivalu – Febiofest přiveze do Prahy francouzského herce a režiséra Louise Garrela, který 25. března osobně uvede svůj nejnovější film Věrní nevěrní. Komediální drama o milostném trojúhelníku Garrel režíroval, podílel se na scénáři a hraje v něm hlavní postavu. Do dalších dvou hlavních rolí obsadil také svou manželku, modelku Laetitiu Castu a dceru Johnnyho Deppa Lily-Rose Depp. Festival jej představí také v Bertolucciho Snílcích a v jeho celovečerním režijním debutu Dva přátelé.

  Febiofest přivítá také oscarového režiséra Bille Augusta. Významný dánský filmař se režii věnuje čtyřicet let a získal již řadu ocenění na mezinárodních festivalech. Mezi jeho nejvýznamnější úspěchy patří Zlatá palma a Oscar pro nejlepší cizojazyčný film za historické drama Pelle Dobyvatel, které mu přineslo celosvětový ohlas, mimo jiné i díky hereckému výkonu Maxe von Sydowa. Druhou Zlatou palmu získal o čtyři roky později za snímek S nejlepšími úmysly natočený podle scénáře Ingmara Bergmana. Velkou část Augustovy tvorby představují filmové adaptace. Na plátno přenesl mnoho slavných literárních příběhů, mezi něž se řadí například romány Noční vlak do Lisabonu, Cit slečny Smily pro sníh, Dům duchů nebo Bídníci, jejichž adaptace částečně vznikala na pražském Barrandově. Bille August, který pracuje po celém světě s těmi největšími hereckými hvězdami, povede na Febiofestu 27. března svou masterclass a představí svůj nejnovější snímek Šťastný to muž. Festival dále promítne jeho snímky Pelle Dobyvatel, S nejlepšími úmysly, Dům duchů a Tiché srdce.

  Febiofest nabídne celkem více než 150 filmů v 16 sekcích a většinu z nich v premiéře. Část filmů nepůjde ani do české distribuce. Nebudou chybět snímky, jejichž kvalitu potvrdilo nedávné vyhlašování cen Americké filmové akademie. V rámci sekce Docs bude na programu například dokumentární thriller Free Solo, který získal Oscara za Nejlepší celovečerní dokument. Sekce Central park zase představí snímek Kdyby ulice Beale mohla mluvit, love story z newyorského Harlemu 70. let, kterou porota ocenila v kategorii Nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli soškou pro herečku Reginu King. K vidění bude i životopisné drama Vice o bývalém viceprezidentovi USA Dicku Cheneym, které získalo Oscara za nejlepší masky. Z nominovaných potom festival nabídne U brány věčnosti, Dokážete mi kdy odpustit?, Werk ohne Autor nebo Mirai.

  V rámci doprovodného programu letos mohou diváci navštívit Klub FAMU, který se promění na festivalový klub, či Národní filmové muzeum NaFilM, jež letos Febiofest podporuje navýšením vstupného na vytipovaná představení. Vybraná suma poputuje na podporu muzea. S festivalem se propojila také pražská Pragovka či Městská knihovna s dětskou projekcí večerníčkové série. Více informací o festivalu naleznete na zde.

 • Obrázek k novince 9.3.2019

  12. ročník festivalu EIGASAI se blíží

  Filmový festival Eigasai, pořádaný již tradičně jako každé jaro Česko-japonskou společností ve spolupráci s Kinem Lucerna a Japonským velvyslanectvím v Praze, nabízí divákům v již 12. ročníku jedinečnou příležitost seznámit se pro­střednictvím současné filmové tvorby s japonskou kulturou, zvyky, ale především s aktuálním obrazem japonské spo­lečnosti. Festival letos představí především hrané filmy ze současnosti, ale i umělecké dokumenty, vzácné cestopisy a animovaný film pro celou rodinu s hlavním mottem: MOJE MÍSTO POD SLUNCEM. Zvláštní událostí je právě na rodiny s dětmi zaměřený sobotní Japonský den (23. března 2019 - vstup zdarma), kde se budou moci zájemci seznámit s kaligrafií, origami, hrou šógi, okinawským tancem, či bubny taiko. Živé umění na jevišti reprezentují divadelní komedie kjógen, bubny taiko či japonský tanec.

  Filmovými díly vybranými pro letošní ročník z nabídky Japan Foundation se vine zásadní otázka samotné lidské existence: „Kdo jsem? Kam patřím?“. Homogenitou japonské společnosti umocněná síla vnímání „svého místa pod slun­cem“ a hledání vlastní identity poskytují českému divákovi příležitost nahlédnout problémy v současném Japonsku z perspektivy země, která má před námi stále ještě jistý technologický náskok. Můžeme tak reflektovat, jakým životním situacím můžeme v budoucnosti být vystaveni i my. Festival bude za účasti japonského velvyslance Kaoru Šimazakiho a mnoha dalších hostů zahájen snímkem Bublina (natočeného v roce 2017 podle bestselleru spisovatele Asa Nonami "Kam patřím"). Film s magickými přírodními záběry vykresluje příběh mladého zločince, který najde svou šanci k nápravě mezi obyčejnými venkovany v hlubokých horách zapadlé provincie Mijazaki, kde ještě přežívají prastaré tradice a me­zilidské vztahy. Historický film Prasata a válečné lodě od nositele dvou Zlatých palem z Cannes, Šóheie Imamury, poodhalí metodou syrového poválečného neorealismu prostředí gangů jakuza na pozadí okupace Japonska armádou USA. Dokument Továrna na ústřice přináší pohled na pro­blematiku života obyvatel přesídlených z původních domovů po fukušimské tragédii, stejně jako obraz života čínských imigrantů v Japonsku, kterému se díky stárnoucí populaci palčivě nedostává pracovních sil. Ve snímku Věčné sakury je s pokáním i humorem vylíčen příběh bývalého učitele na vojenské škole, který si vyčítá, kolik studentů poslal zemřít během 2. světové války a zasvěcuje svůj zbývající život šlechtění a celosvětovému šíření sakur coby symbolů světového míru. Své místo na slunci hledá i dvanáctiletá hrdinka v psychologickém dramatu Propletení, jež nabízí originálně ztvárněný pohled na transgenderovou problematiku a jí ovlivněné vztahy v rodině i ve společnosti.

  V rámci festivalu Japonský den je na sobotní odpoledne připraven rodinný kreslený film z pera Keiičiho Hary, au­tora legendárního anime Kreion Šinčan, Prázdniny s vodníčkem Kúem, vykreslující trable i radosti obyčejné japonské rodiny, jejíž syn se rozhodl přes prázdniny adoptovat malého vodníka. Sobotní den pak zakončí komediální příběh mladé učitelky, která omylem nastoupí dráhu dirigenta v městském orchestru seniorů, Starci v orchestru.

  Mimo hlavní program jsou pak pro letošní festival připraveny výjimečné doprovodné projekce. Především jde o představení historických záznamů pořízených cestovateli Hanzelkou a Zikmundem během jejich putování po Japonsku v roce 1963. Vzácný filmový materiál si od letos stoletého Miroslava Zikmunda zapůjčil a komentářem je uvede cestovatel z další generace, dnes již osmdesátiletý fotograf Zdeněk Thoma. Vynikající dokumentární tvorbu televizní stanice NHK WORLD reprezentuje cyklocestopis Na kole po Japonsku (Cycle Around Japan) – představující očima cizinců ze sedla kola severní ostrov Japonska, Hokkaidó. Letošní festival uzavře úsměvný a něžný Dobrák Jonosuke, líčící nové vztahy a známosti nezkaženého venkovského mladíka z dalekého přístavu Nagasaki, jenž si svým naivním a vřelým srdcem získává přátele na studiích ve studeném a odcizeném velkoměstě Tokiu v době ekonomického rozkvětu Japonska v 80. letech.

  Využijte možnost vidět dnešní Japonsko očima současných režisérů ve filmech vybraných pro celou rodinu. Těšíme se na shledání v kině Cineport v Ostravě od 15. do 17. března 2019 a v kině Lucerna v Praze, kde proběhne hlavní část festivalu, od 18. do 24. března 2019.

 • Obrázek k novince 6.3.2019

  S Kreativní Evropou na festival do Cannes

  Program Kreativní Evropa letos v lednu již po třetí vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu. Deset vylosovaných účastníků soutěže vyhraje cestu na Mezinárodní filmový festival v Cannes, který patří mezi nejprestižnější filmové festivaly na světě. Festival se koná v květnu 2019 a pořadatel soutěže hradí výhercům ubytování i cestu. Loňského, druhého ročníku soutěže, se zúčastnilo celkem 11 455 milovníků filmů z celé Evropy, kteří odpovídali na otázky týkající se evropského filmu. Z toho 2 881 kandidátů dosáhlo plného počtu bodů. A mezi deseti vítězi byl, stejně jako v prvním ročníku soutěže, zástupce z České republiky. "Jsem z Prahy, je mi 27 let a pracuji jako freelancer v oblasti marketingu na internetu. Jsem velký fanoušek filmů, často chodím do kina a rád jezdím také na filmové festivaly," říká český výherce, pan Vojtěch R.

  Soutěž #euFilmContest potrvá do 19. března 2019 a účastníci v ní mají odpovědět na 18 otázek týkajících se filmů podpořených programem Kreativní Evropa MEDIA. Za každou správnou odpověď získají jeden bod, bod navíc pak mohou získat také za sledování facebookové nebo twitterové stránky programu Kreativní Evropa MEDIA. Zúčastnit se mohou soutěžící starší 18 let.

  Kreativní Evropa MEDIA je program Evropské unie na podporu evropského audiovizuálního průmyslu, existující od roku 1991. Každý rok podpoří kolem 2 000 projektů, včetně filmů, TV seriálů, videoher, vzdělávacích programů, kin a mnoha dalších. V České republice vzniká s podporou KE MEDIA řada českých filmů, letos se diváci díky pomoci KE mohu do kin vydat na filmy Na střeše, Nabarvené ptáče, Skleněný pokoj a mnohé další.


  V roce 2018 mělo v českých kinech premiéru 53 zahraničních evropských snímků s distribuční podporou programu KE MEDIA, které navštívilo více než 520 000 diváků. Diváci tak mohli vidět například snímky Studená válka, Dívka, Jack staví dům nebo Tísňové volání. Program podporuje také filmové festivaly - Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě, Anifilm v Třeboni, Jeden svět nebo MFF Zlín. Podporu má i na 33 kin ve 22 městech - Ostravě, Hradci Králové, Vsetíně nebo v Českých Budějovicích. Pravidla a soutěžní otázky jsou k dispozici zde.

 • Obrázek k novince 25.2.2019

  91. ročník Oscarů vyhlášen

  V noci ze 24. na 25. února 2019 byly vyhlášeny 91. ceny americké Akademie filmových umění a věd. Od roku 2002 se udílí v Dolby Theatre, a letos tomu nebylo jinak. Jedna výrazná věc se ale přeci jen změnila – po kontroverzích s Kevinem Hartem letošnímu ročníku chyběl hlavní moderátor. Nejlepším filmem roku 2018 je podle akademie snímek Zelená kniha, získal také cenu za původní scénář a vedlejší herecký výkon Mahershala Aliho. Divácký kinohit Bohemian Rhapsody, pojednávající o skupině Queen, proměnil čtyři nominace z pěti, včetně nejlepšího herce Ramiho Maleka. Snímek řeckého režiséra Yorgose Lanthimose získal bohužel jen jednu sošku z deseti nominací, odnesla si ji Olivia Colman za hlavní herecký výkon. Film se stejným počtem nominací, osobní výpověď Roma, naopak proměnil sošky hned tři, čítajíce nejlepší kameru, zahraniční film a režii. Všechny si převzal sám režisér a kameraman, Alfonso Cuarón. Velkým překvapením byl pak úspěch marvelovky Black Panther, která uspěla v hudbě, kostýmech a výpravě. Naopak žádného Oscara nezískaly filmy Žena, Zoufalství a naděje, At Eternity’s Gate nebo Mary Poppins se vrací. Všechny nominované a vítěze najdete v sekci Ocenění.

1 2 3 4 5 6 7 8 17 34 50 66