Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 11.6.2019

  Netlix získal práva na filmové Division

  Po několika letech zdánlivě nekonečného vývoje se zdá, že adaptace herního The Division se konečně podívá na obrazovky. Ano, na obrazovky, nikoliv na plátna kin. Práva na film totiž zakoupil Netflix, který se teď zaslouží o to, aby snímek s Jakem Gyllenhaalem (Spider-Man: Daleko od domova) a Jessicou Chastain (X-Men: Dark Phoenix) opravdu vznikl. Snímek natočí režisér David Leitch (Deadpool 2), kterému se scénářem pomůže Rafe Judkins (Chuck, Agenti S.H.I.E.L.D.). První hra The Division se stala nejprodávanější novou značkou v historii videoher a pokračování bylo vydáno v letošním roce. Příběh vypráví o dystopickém New Yorku poté, co ho zasáhla pandemie smrtícího viru. Hráč následně přebírá kontrolu nad postavou agenta, který dostane za úkol vypátrat zdroj pandemie a pomoct s přebudováním Manhattanu, který se dostal pod kontrolu zločineckých organizací.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 10.6.2019

  Malick chystá film o Ježíši Kristovi

  Jen pár dní po premiéře zatím posledního filmu Terrence Malicka (Tenká červená linie, Strom života) A Hidden Life na festivalu v Cannes přichází zpráva, že oslavovaný filmař chystá další film. Ten se zatím jmenuje The Last Planet a Malick jej už několik týdnů natáčí pár kilometrů jižně od Říma. Snímek by se podle všeho měl soustředit na život Ježíše Krista, specificky by prý měl obsahovat pasáže z jeho života, vyprávěné skrz paraboly. Obsazení není známo a stejně tak snímek zatím nemá distributora ani datum premiéry. Práva na Malickovo válečné drama A Hidden Life mezitím zakoupilo studio Fox Searchlight a snímek bude v zahraničí uveden v kinech už na podzim.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 9.6.2019

  X-Meni se loučí totálním fiaskem

  Tohle není radostná zpráva. Série X-Menů se kvalitativně až donedávna držela poměrně vysoko, poslední filmy Bryana Singera ale jasně ukázaly, že série je zralá na delší odpočinek, případně naprostý reboot. Toho se teď pod hlavičkou studia Disney a šéfa Marvelu Kevina Feigeho nejspíš i dočká, rozlučka v podání X-Men: Dark Phoenix ale snad ani nemohla dopadnout hůře. Zatímco diváci hlásí většinou průměr, kritici snímek totálně odepsali. Ta vůbec největší rána ale přišla během otevíracího víkendu, kdy snímek utržil pouhých 33 milionů dolarů ze zámořských kin a dalších 107 přidal ze zbytku světa. Dělá to tak 140 milionů a vůbec nejhorší domácí start z celé mutantí ságy. Snad se budoucím X-Menům bude po boku Avengers dařit o něco lépe. Každopádně X-Meni nebyli jediní, kdo o víkendu zklamal. Selhal taky Tajný život mazlíčků 2, kteří otevřeli v USA za 47 milionů a nedosáhli tak ani na polovinu úvodních tržeb jedničky. První trojici pak doplňuje alespoň jeden úspěšný film, disneyovský Aladin. Ten si připsal dalších 24,5 milionu a celosvětově tak již má na kontě 604 milionů dolarů. Tady se definitivně dočkáme dvojky.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 9.6.2019

  Black Adam přece jen s Rockem?

  O filmové adaptaci komiksového Black AdamaDwaynem Johnsonem (Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw) se mluvilo ještě dlouho před tím, než někoho ve Warner Bros. napadlo natočit Shazama. Nakonec však přece jen dostal přednost superhrdina se jménem Billy Batson. Následně se spekulovalo, že ve filmu bude mít Rock alespoň cameo, jelikož je postava Black Adama už desítky let považovaná za Shazamovu hlavní nemesis. Jenže to si pro sebe nakonec urval Superman (bez Henryho Cavilla), nyní to však vypadá, že Black Adam konečně dostane svou šanci.

   

  Filmu se totiž oficiálně upsal režisér Jaume Collet-Serra (Mělčiny), který s Johnsonem právě dotočil dobrodružný film Jungle Cruise, a oba pánové se rozhodli, že si spolupráci na Black Adamovi rádi zopakuji. V komiksech byl Black Adam egyptským princem, kterého zkazily magické síly darované jistým čarodějem. Producenti se ale již několikrát vyjádřili, že ve filmové adaptaci by Adam měl být spíše antihrdinou, než vyloženým záporákem. Kamery by se mohly každopádně rozjet už příští rok, snímek ale oficiálně nemá datum premiéry. A vzhledem k absenci studií DC a Warner Bros. na letošním Comic-Conu, ještě nejspíš dlouho mít nebude.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 8.6.2019

  Sigourney Weaver zpátky v Krotitelích

  Režisér Jason Reitman (Lítám v tom), syn Ivana Reitmana (Krotitelé duchů I, II), už nějakou dobu kutí pokračování ke kultovní sérii svého táty. To má ignorovat ženský reboot z roku 2016 a místo toho se soustředit na původní postavy. Doteď však nebylo jasné, kdo všechno se kromě Dana Aykroyda vlastně ve filmu vrátí. Více detailů jsme se měli dozvědět o tomto víkendu, kdy se koná speciální fanouškovská akce zaměřená právě na Krotitele duchů. Jenže herečka Sigourney Weaver ještě předtím poskytla rozhovor, ve kterém nepřímo potvrdila nejen to, že se vrací, ale že se zároveň těší na další spolupráci s Billem Murrayem. Jinými slovy propálila velké překvapení, které si režisér chystal až na víkendovou událost. Fanoušci by z této novinky každopádně měli mít radost tak či tak. Zatím nepojmenovaný sequel ke Krotitelům dorazí v létě příštího roku.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 7.6.2019

  Nespoutaný Django se vrátí

  Na plátna kin míří adaptace populárního komiksu Django/Zorro, a to i díky zapojení režiséra a scenáristy Quentina Tarantina (Osm hrozných). Snímek podle předlohy napíše v podstatě debutující Jerrod Carmichael (The Carmichael Show), zatím ale není jasné, jakou roli na projektu bude mít samotný Tarantino. Komiks je v podstatě oficiálním sequelem k Tarantinovu westernu s Jamiem Foxxem (Baby Driver) a vypráví o tom, jak titulní Django spojí síly s legendárním Zorrem. Zpráva přichází krátce poté, co Tarantino oznámil, že dokončil režisérskou verzi Nespoutaného Djanga, kterou vydá někdy po premiéře svého zatím posledního filmu Tenkrát v Hollywoodu.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 7.6.2019

  Rusové chystají vlastní Černobyl

  Jak moc se povedl seriálový Černobyl od HBO? Stačí se podívat na zdejší divácké hodnocení, které pětidílnou minisérii katapultovalo až na první místo v žebříčku nejlepších seriálů všech dob. Lidi zkrátka mrazivý pohled na největší jadernou havárii způsobenou člověkem dost bavil. Najdou se však i tací, kteří nadšením zase tolik neoplývají. Třeba ruská vláda. Podle serveru The Moscow Times nejsou vysoce postavení lidé uvnitř ruské vlády s americkým seriálem vůbec spokojeni, a to hned ze dvou důvodů. Zaprvé je Američané zase předběhli, a zadruhé je prý seriál plný lží. Zatímco tak pro-ruská média proti seriálu a jeho tvůrcům zbrojí, kde to jde, rozhodla se národní stanice NTV zajít ještě o krok dál.

   

  Chystá teď totiž vlastní seriál o Černobylu, který se ale bude lišit v jednom malém detailu. Hlavními hrdiny budou agenti KGB, jež se budou snažit překazit plány CIA, která vyslala jednoho ze svých, aby chod elektrárny v osudný den sabotoval. Jinými slovy konečně „pravda". Za kameru usedl režisér Alexej Muradov, datum premiéry zatím nebylo oznámeno. Do té doby si však můžete nadále užívat „nesmysl“ od HBO, jenž má v době psaní článku hodnocení 97 %, samé kladné recenze a je 107. nejoblíbenějším seriálem na databázi.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 7.6.2019

  Seriálové Halo přirovnáváno ke Hře o trůny

  Na chystané televizní adaptaci herní série Halo se už pracuje pěkných pár let. Přesněji řečeno pět. Projekt připravuje stanice Showtime spolu s herním studiem 343 Industries, do hlavní role Master Chiefa byl před časem obsazen Pablo Schreiber (Američtí bohové, The Wire) a pozic showrunnerů se ujali Kyle Killen (Procitnutí) a Steven Kane (Poslední loď). No a teď k chystané adaptaci promluvil jeden ze šéfů 343 Industries, který řekl, že by Halo mohlo být svojí komplexitou a politickým pozadím klidně srovnáváno se Hrou o trůny. Tedy až na jeden klíčový detail, který zástupce společnosti taky zmínil. V Halo prý nebude ani jeden incest. Dobře vědět. Příběh seriálu se každopádně bude odehrávat ve 26. století a má se točit kolem konfliktu mezi lidmi a mimozemskou rasou známou jako Covenant. Kromě politiky, která je ve hrách jen lehce naťuknuta, a v seriálu na ni bude kladen mnohem větší důraz, ale tvůrci slibují pochopitelně taky tunu akce. Produkce začne už letos na podzim.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 6.6.2019

  Mahershala Ali míří na samotku

  Dvojnásobný oscarový herec Mahershala Ali (Moonlight, Zelená kniha) se čerstvě upsal chystanému vězeňskému dramatu Solitary pro studio Fox Searchlight. Projekt vychází z letošního memoáru Alberta Woodfoxe, jenž popisuje 43 let, které Woodfox strávil na samotce ve věznici Angola Prison v Louisianě. Jednalo se o nejdelší držení na samotce v historii USA. Woodfox byl 23 hodin denně držen v maličké cele, pouze na hodinu byl vpouštěn na oplocený betonový dvůr, kde mohl cvičit. Vždycky byl však sám. Woodfox byl spolu s dalším vězněm Hermanem Wallacem v roce 1974 odsouzen za vraždu důstojníka vězeňské služby. V devadesátých letech začali aktivisté usilovat o jeho propuštění. Wallace byl propuštěn v roce 2013 kvůli rakovině, zemřel tři dny po svém propuštění. Woodfoxovo odsouzení bylo v roce 2014 zrušeno, propuštěn byl v roce 2016. Snímek zatím nemá režiséra ani scenáristu, Ali bude ale zároveň i produkovat.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 5.6.2019

  Co chystá oscarový Barry Jenkins?

  Oscarový scenárista a režisér Barry Jenkins (Moonlight, Kdyby ulice Beale mohla mluvit) si vybral svůj příští projekt. Chystá se natočit biografii slavného choreografa Alvina Aileyho, průkopníka moderního tance a zakladatele Alvin Ailey American Dance Theater v New Yorku, jenž byl za svoji práci nesčetněkrát oceněn, a dokonce mu byla posmrtně udělena Prezidentská medaile svobody za jeho dílo a aktivismus. Ailey zemřel ve věku 58 let na AIDS. Snímek napsal Julian Breece (When They See Us) a zatím nepojmenovaný film bude vycházet ze životopisné knihy Alvin Ailey: A Life In Dance. Jenkins mezitím dokončuje práci na seriálu Underground Railroad pro Amazon, vyprávějícím o síti tajných cest, kterými otroci prchali z amerického jihu do svobodných států Unie na severu USA a do Kanady.

  (dO_od)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 14.10.2019

  Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

  3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům lákavou ochutnávku toho nejzajímavějšího z aktuální německy mluvené kinematografie. Filmoví fanoušci se mohou těšit na svěží komedie, napínavé thrillery, dobrodružné výlety do minulosti, nezávislé a artové snímky i odvážné dokumenty. Filmové hody proběhnou od 16. do 25. října v pražských kinech Lucerna, Atlas a Kino 35, v brněnském kině Art a No Art, v jihlavském kině Dukla a v plzeňském DEPO2015.

  Slavnostní zahájení ve středu 16. října v kině Lucerna bude patřit svižné konverzační komedii A co třeba Adolf?. Přestože Vůdce je již mnoho desítek let mrtvý, i pouhé jeho jméno může stále vyvolávat spory. Co se stane, když se mladý manželský pár během večeře svěří přátelům, že plánují svému synovi dát jméno Adolf? Diskuze o špatných a dobrých jménech začne přecházet v psychologickou hru, během které jsou s požitkem servírovány ty nejhorší hříchy z mládí a největší tajemství všech přítomných. Snímek osobně představí uznávaný režisér Sönke Wortmann. Zahájení se zúčastní i muž, který dvě desetiletí spoluutvářel podobu jednoho z nejprestižnějších a nejnavštěvovanějších filmových festivalů na světě, bývalý ředitel Berlinale, Dieter Kosslick. Festival DAS FILMFEST nabídne i další diskuze a setkání s filmovými tvůrci.

  14. ročník festivalu německy mluvených filmů DAS FILMFEST nabídne v letošním roce osm programových sekcí. Kromě tradiční DAS FILMFEST SPECIAL, která představí ty nejzajímavější, cenami ověnčené i divácky úspěšné snímky, dokumentární DIE DOKU, krátkometrážních SHORTS a dětské BIO JUNIOR, se mohou diváci těšit i na pečlivě sestavené tematické sekce. TENKRÁT NA VÝCHODĚ (ES WAR EINMAL IM OSTEN) nabídne u příležitosti 30 let od pádu Berlínské zdi celou řadu filmů, které na osobních příbězích zprostředkují události a náladu té doby. REBELLION & REVOLTE se zaměřuje na rebelující – a často výstřední – hrdiny, kteří se bouří proti společnosti.

  Letošní program vzdá také hold dvěma kulturním ikonám. Švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz patřil k nejvýznamnějším německy mluvicím hercům současnosti. Nejvíce se proslavil rolí Adolfa Hitlera ve filmu Pád Třetí říše a právě tento snímek, stejně jako kultovní film Wima Wenderse Nebe nad Berlínem budou k vidění v rámci retrospektivní sekce RETROSPEKTIVE: BRUNO GANZ. Druhou osobností, které letošní program skládá poctu, je německý spisovatel, na jehož dobrodružných románech z divokého západu vyrostlo několik generací. Sekce KULT KARL MAY uvede čtyři snímky včetně u nás méně známé loutkové adaptace Stopa vede ke Stříbrnému jezeru.

 • Obrázek k novince 10.10.2019

  23. Ji.hlava je tady

  Třiadvacátá Ji.hlava je za dveřmi. Mezinárodní festival dokumentárních filmů letos nabídne premiéry českých snímků, přehlídku ukrajinského režiséra Felixe Soboleva, filmy žen o ženách i dosud nezveřejněné záběry z posledních let Václava Havla. Filmů bude letos v Ji.hlavě celkem 277. Ji.hlavský festival letos pobídne k symbolickému usmíření východní a západní Evropy. „Zatímco v minulém roce jsme uvedli velkou retrospektivu direct-cinema-verité, která propojila kinematografie Spojených států, Kanady a Francie, letos dáváme významný prostor východoevropským tvůrcům. Autorem letošní festivalové znělky i režisérem, kterému věnujeme kompletní retrospektivu, je kazachstánský režisér Sergej Dvorcevoj. Doslova mezinárodním objevem je pak představení díla Ukrajince Felixe Soboleva. Jeho profil doplní unikátní přehlídka ukrajinského filmového experimentu 60. až 90. let,“ doplňuje Hovorka.

  Další důležitou programovou linií letošního ročníku budou „Proměny ženy“; téma ostatně předznamenává i festivalová znělka. Ta letos nabízí jediný záběr: pohled na tvář herečky Samal Yeslamové. „Její tvář zachytil režisér Dvorcevoj náhodou, mimo scénář, bokem natáčení svého posledního hraného filmu Ayka. Zatímco za svou roli v tomto snímku získala Yeslamová na loňském festivalu v Cannes cenu pro nejlepší herečku, na nástupišti metra je ‚jen‘‎ sama sebou,“ vysvětluje Hovorka.

  Jaké filmy letošní program nabídne? V sekci Česká radost bude soutěžit rekordních jedenadvacet snímků. Režisérka Adéla Komrzý uvede film Viva video, video viva o svém dědečkovi Radku Pilařovi, který tentokrát vystupuje překvapivě v roli zakladatele českého videoartu. Věra Čákanyová představí dokument FREM, který vznikal v extrémních podmínkách Antarktidy a slibuje „audiovizuální rekviem za homo sapiens“. Silně osobní linii sledují ve svých dílech režisérky Barbora Jíchová Tyson a Kateřina Turečková: první se ptá po smyslu instituce manželství (Hovory o nevěře), druhá tematizuje trans-identitu (Proč se cítím jako kluk). Třicáté výročí sametové revoluce pak analyzuje Robert Sedláček. Jeho základní otázka zní: Naplnily se cíle Občanského fóra z listopadu 1989? „Třiceti letům od konce komunismu v Československu věnujeme speciální programovou sekci s názvem Studio 89,“ říká Marek Hovorka a pokračuje: „Pohled na Václava Havla, nabídnou hned tři různé programy: undergroundové filmy, v Česku nikdy nevysílaný portrét režírovaný Jurajem Herzem a první ukázky z dokončovaného filmu Petra Jančárka o posledních letech Havlova života.

  Na co se může divák těšit dál? Sekce Opus Bonum věnovaná světovému dokumentu nabídne například adaptaci globálně úspěšné prózy Patrika Ouředníka Europeana. Šestnáct snímků představí sekce Mezi moři, zaměřená na střední a východní Evropu. Ve světové premiéře bude uveden třeba Ráj na zemi, filmový portrét slavného slovenského fotografa Andreje Bána v režii Jaroslava Vojtka. Sekce Svědectví pak nabídne jedenáct filmů, mezi nimiž zaujme například Jeskyně syrského režiséra Ferase Fayyada; ten si z předloňské Ji.hlavy odvezl cenu za snímek Poslední v Aleppu, který byl následně nominován i na amerického Oscara.

  23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava proběhne 24.–29. října 2019.

 • Obrázek k novince 8.10.2019

  ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

  Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELLGoldbeater a POMO (na spodní fotce zleva doprava) posílají pozdravy ze španělského Sitgesu!

   

  Po otvíráku v podobě nejnovější řezničiny Roba Zombieho 3 from Hell a opěvovaném hororovém dramatu Roberta Eggerse The Lighthouse si letošní 52. ročník pro diváky přichystal například zombie komedii s Lupitou Nyong'o Little Monsters, akční magořinu Guns Akimbo s Danielem Radcliffem, brazilské mystérium Bacurau, nové sci-fi z dílny režisérské dvojice Benson/Moorhead Synchronic, hororovou komedii s Elijahem Woodem Come to Daddy a nejnovější šílenost Nicolase Cage, lovecraftovský horor Color Out of Space.

  Mezi hosty festivalu se letos mohou řadit Nikolaj Coster-Waldau, Aaron Paul nebo Russell Mulcahy. Ocenění zde převezmou například Sam Neill, Patrick Wilson, Asia Argento, Charles Band a Pupi Avati. Festival bude uzavírat koncert pro opravdové hororové fajnšmekry, do Sitgesu totiž přijede i autor hudby k filmům Nekromantik a Der Todesking, Hermann Kopp. Pokud vás zajímají novinky ze světa thrillerů, fantasy, sci-fi a hororových filmů, sledujte komentáře a deníčky naší ČSFD skvadry!

  (Goldbeater)
 • Obrázek k novince 7.10.2019

  EKOFILM přiveze 25 filmů i světové osobnosti

  Na celkem 25 filmů hned z 13 zemí, setkání s jejich tvůrci i bohatý doprovodný program v ulicích Brna se mohou těšit diváci mezinárodního filmového festivalu EKOFILM od 9. do 12. října. Již 45. ročník nejstaršího evropského festivalu s ekologickou tematikou letos vsadil na téma Příroda – naše dědictví. V prostorech univerzitního kina Scala, ve festivalovém Centru EKODÓM na Náměstí svobody, v Otevřené zahradě Nadace Partnerství nebo na půdě Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Tady všude se druhý říjnový týden budou hledat odpovědi na otázku „Co je to česká příroda“?

  Páteří festivalu bude pětadvacet soutěžních snímků, které vzešly z více než 150 přihlášek. V kinosálech se představí tvůrci nejen z Česka, ale i z Íránu, Austrálie, Slovinska nebo Norska. „Ocenili jsme především snahu filmařů o zpracování aktuálních témat, příklon k zobrazování pozitivních řešení a celkovou kvalitu filmů. Diváci se mohou těšit na filmy zobrazující možnosti obnovy krajiny, hledání unikátních druhů a silné filmové zážitky, které řada tvůrců přijede divákům sama představit,“ přibližuje letošní dramaturgii Jitka Kotrlová. Vstup na všechny projekce i další festivalové akce je po předchozí registraci na www.ekofilm.cz bez vstupného.

  Vedle tuzemské i mezinárodní dramaturgie festival láká také na hvězdná jména. S osobnostmi nejen filmové branže se mohou návštěvníci nejstaršího ekologického festivalu v Evropě potkat během filmových projekcí, debat i zážitkových workshopů. Hlavní tváří festivalu se letos stal jeden z nejoceňovanějších dánských režisérů a zároveň investigativní filmař a novinář Tom Heinemann. Mezi další zvučná jména patří česko-novozélandský filmový tvůrce Michael Havas, který napsal, režíroval a produkoval přes 60 filmů, z nichž mnohé získaly mezinárodní ocenění. Další zahraniční host je Irene Lucius, ředitelka Světového fondu na ochranu přírody (WWF) pro střední a východní Evropu.

  Kromě filmových lahůdek z celého světa a setkání s jejich tvůrci nabídne EKOFILM i bohatý doprovodný program v ulicích Brna a na řadě festivalových míst moravské metropole. Organizátoři lákají i na virtuální realitu, opening koncert hudební skupiny N.O.H.A., debaty, přednášky, program pro školy a rodinný den.

  Festival organizuje Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s agenturou Key promotion, Nadací Partnerství a Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity. Kompletní program nabídne web www.ekofilm.cz.

 • Obrázek k novince 25.9.2019

  6. ročník Be2Can startuje už 2. října

  Zlatý medvěd a oba držitelé hereckých cen z letošního Berlinale, cena za režii a cena poroty z Cannes a mnoho dalšího představí 6. ročník přehlídky Be2Can. Letos se koná od 2. do 8. října v pražských kinech Lucerna a Edison Filmhub, a dále ve Zlíně, Ostravě a v Brně. Ústředním tématem letošního ročníku je hledání domova a překračování hranic. To je téma filmu Synonyma izraelského režiséra Nadava Lapida, vítěze Zlatého medvěda z letošního MFF v Berlíně. Hrdinou odvážné autobiografické satiry je mladý Yoav, který se zcela bez prostředků vydává do Paříže, aby se stal plnokrevným Francouzem. Před svojí identitou uniknout nedokáže.

  Drsnější variantou hledání svého místa na světě přináší drama Bídníci, které letošní přehlídku zahájí. Film inspirovaný pařížskými nepokoji z roku 2005 se odehrává na půdě současného Montfermeilu – stejného místa, kde se bouřili slavní Bídníci Victora Huga. Fenomenální debut režiséra Ladje Ly si z letošního Cannes zaslouženě odnesl Cenu poroty.

  Druhým letošním tématem Be2Can jsou problémové děti. Pracují s ním mistři sociálního realismu bratři Dardennové ve filmu Mladý Ahmed, který získal v Cannes cenu za režii, i německá debutantka Nora Fingscheidt, která si za struhující debut o nezvladatelné dívence Narušitel systému odvezla z Berlína Stříbrného medvěda. Be2Can dále uvede čínskou rodinou ságu Sbohem, synu - mimořádně dojemný a výtečně nasnímaný film uznávaného režiséra Wanga Xiaoshuaie, který skrze osobní lidské drama reflektuje odvrácenou stránku čínské politiky jednoho dítěte.

  Těšit se můžete také na novinku britské legendy Kena Loache – jeho snímek Pardon, nezastihli jsme vás je příběh obyčejných lidí, kteří se snaží udržet alespoň zdání důstojnosti na společenském okraji. Zneklidňující úvahy o smrti a osudu vnáší do letošní festivalové nabídky snímek kanadského režiséra Denise Côtého Antologie města duchů, situovaný do zapadlé vesnice kdesi na kanadském venkově.

  V rámci sekce Be2Can Fokus se budeme věnovat tvorbě německo-tureckého režiséra Fatiha Akina, který na letošním Berlinale vyvolal bouři svým kontroverzním portrétem sériového vraha ve snímku U Zlaté rukavice.

  Více informací na https://www.be2can.eu/.

 • Obrázek k novince 23.9.2019

  Emmy ovládla Hra o trůny, Fleabag a Černobyl

  Ceny Emmy 2019 byly rozdány a ani letos se to neobešlo bez pár překvapení. Velkým vítězem se stala závěrečná řada Hry o trůny, která z rekordního počtu 32 nominací proměnila 10 už v části Creative Arts a včera přidala ještě dvě primetimové. Peter Dinklage si odnesl další sošku za Nejlepšího herce ve vedlejší roli a seriál zvítězil v kategorii Nejlepší drama. Porazil tak seriály Volejte Saulovi, Boj o moc, Bodyguard, Na mušce, Ozark, Pose nebo Tohle jsme my. Nejlepší komediální seriál vyhrála druhá řada povedené Potvory od herečky/scenáristky Phoebe Waller-Bridge. Nejlepší herečkou v dramatickém seriálu se stala Jodie Comer (Na mušce), herce ve stejné kategorii získal Billy Porter (Pose). Nejlepší vedlejší herečkou v kategorii drama byla vyhlášena Julia Garner (Ozark). Krimi drama v hl. roli s Jasonem Batemanem pak následně získalo také sošku za Nejlepší režii, která šla nečekaně opět Batemanovi za epizodu Reparations. V kategorii Nejlepší minisérie pak potvrdila nadvládu HBO minisérie Černobyl. Kompletní přehled vítězů naleznete na oficiálních stránkách soutěže.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 20.9.2019

  Serial Killer se blíží

  Serial Killer je mezinárodní soutěžní festival televizních a online seriálů. Uskuteční se 24. – 29. září 2019. Divák má jedinečnou příležitost sledovat to nejlepší, co současná evropská produkce nabízí. Navíc v perfektní kvalitě, na velkém plátně. Už není potřeba dlouhého brouzdání po síti, Serial Killer vám horké novinky naservíruje v několika sálech přímo v centru Brna. Festival se divákům poprvé představil v květnu roku 2018. Vedle celé řady televizních profesionálů, teoretiků a více jak 3000 diváků, přilákal také zástupce filmových škol a pestré delegace tvůrců. Je vždycky o díl napřed. Jako se seriálem Most! (r: J. Prušinovský), který festivalové publikum zhlédlo v exkluzivní premiéře a všichni víme, jaký tajfun znamenal Luďan a jeho parta pro domácí seriálovou tvorbu.

  Letošní nabídka uvede na 40 projekcí, rozdělené do několika sekcí. V hlavní soutěži se utkají nejsilnější seriálové novinky, jednou z nich je kriminální drama Zrádci (režie: Viktor Tauš, scénář: Miro Šifra). Z dalších sekcí jmenujme např. Fokus: Norsko se seriálem Exit, který bude mít premiéru v norské televizi o několik dní později než v České republice. Chybět ale nebudou ani černočerné detektivní komedie nebo kvalitní seriály o současných teenagerech v sekci Seriály (nejen) pro mladé. Zdaleka však nejde jenom o detektivky. Součástí hlavního programu je také soutěž nových webseriálů nebo populární maratonské projekce.

  Klíčovou složkou festivalu jsou atraktivní Industry Days ve dnech 25. a 26. 9. (panelové diskuze, případové studie, speciální projekce a workshopy) pro filmové a televizní odborníky za přítomnosti vyhlášených evropských profesionálů a ředitelů televizí. Festivalovou strategií je systematicky sledovat kvalitní televizní produkci a nově také upozorňovat na výjimečné tvůrčí a producentské talenty z regionu střední a východní Evropy. Letos proto Serial Killer poprvé udělí cenu s názvem “Progressive Killer”.

  Na návštěvníky festivalu čeká také originální doprovodný program a nezapomínejme ani na večírky za účastí tvůrců! K dispozici jsou výhodné akreditace nebo jednorázové vstupenky. Více informací o festivalu najdete na www.serialkiller.tv.
   

  Pojďte s námi zabít čas. Kam? Do Brna! Kam jinam? <3

 • Obrázek k novince 9.9.2019

  Filmové Panství Downton se blíží do kin

  Panství Downton, jeden z nejslavnějších televizních seriálů moderní éry, dospěl k velkolepé závěrečné kapitole, která se odehraje v kinech. Stejnojmenný film završuje často neuvěřitelné osudy příslušníků starobylého rodu Crawleyů a jejich služebnictva. Do českých kin vstoupí už 12. září. Panství Downton, to je dokonalá kronika života příslušníků britské aristokracie a jejich zaměstnanců v prvních desetiletích dvacátého století. Tlak, který vyvolává moderní doba, přímo kontrastuje s prostředím, jež je založeno na respektu k tradicím a zažitým rituálům. Majitelé panství, Crawleyovi, ale tuší, že pokud nepůjdou s dobou a nepodstoupí dobrovolnou modernizaci, nemají naději na přežití. Tím spíš, že ty, kteří se jim starají o celodenní servis, postihly emancipační tendence a představa, že budou svým pánům sloužit až za hrob, už dávno vyšla z módy. V této atmosféře bublajícího neklidu dorazila na panství zpráva, že ho poctí návštěvou anglický král. Pro všechny je to životní zážitek, na který se ti „nahoře“ i ti „dole“ musí víc než stoprocentně připravit.

  Jenže osud je prevít, který dokáže zaskočit i ty nejpřipravenější. Královo služebnictvo chce převzít kompetence toho místního, jelikož ho považuje za neschopné, a domácí se rozhodnou rafinovaně bránit. Plánovaný příjezd krále také na panství přiláká nejrůznější nezvané návštěvníky, kteří mohou mít ty nejhorší úmysly. A do toho všeho se navíc připlete láska.

  „Film se odehrává pár měsíců po ukončení seriálového příběhu, kdy lehce neobvyklé okolnosti svedou dohromady všechny klíčové aktéry,“ říká režisér Michael Engler. Ten slibuje, že diváci se mohou těšit na vše, co mají na Panství Downton rádi. „Intriky, romance, úchvatná výprava – to všechno tu je, jen jsme to posunuli o úroveň výš,“ dodává režisér velkolepé filmové tečky za slavným seriálem. Pro vznik celovečerního filmového zakončení bylo klíčové také obsazení – dobrou zprávou je, že se vracejí všechny známé tváře včetně nesnesitelně rozkošné nejstarší členky rodu v podání Maggie Smith.

 • Obrázek k novince 7.9.2019

  Zlatého lva si odnáší Joker

  76. ročník prestižního filmového festivalu v Benátkách je u konce, a tak je na čase podívat se na jeho vítěze. A začneme rovnou u hlavní ceny Zlatého lva, kterého si nakonec odnáší chválené komiksové drama Joker režiséra Todda PhillipseJoaquinem Phoenixem v hlavní roli. I přes to, že se jedná o žánrový film od tvůrce komediální Pařby ve Vegas, se na něj ihned po premiéře snesla samá chvála a snímek se tak okamžitě stal horkým kandidátem na vítězství, které nakonec i potvrdil a bude zajímavé sledovat, jak si povede během zbytku oscarové sezóny.

   

  O cenu se ale ucházelo mnoho dalších filmů, mezi nimiž byl mimo jiné také český snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Ten se sice žádné z hlavních cen nedočkal, před pár dny byl však oceněn vedlejší studentskou cenou UNICEF za to, že bojuje za práva dětí.

   

  Čeští tvůrci mají na kontě však ještě jeden úspěch. Film Gustava Machatého Extase z roku 1932 totiž získal cenu za nejlepší restaurovaný film v sekci Venice Classics. Co se dalších cen týče, hlavní cenu poroty nakonec získalo drama J’accuse (v USA pod názvem An Officer and a Spy) Romana Polanskiho a Stříbrného lva za režii si pak odnesl švédský tvůrce Roy Andersson za drama Om det oändliga. Herecké ceny si mezi sebou ještě rozdělili Ariane Ascaride za drama Gloria Mundi a Luca Marinelli za snímek Martin Eden. Kompletní přehled výsledků naleznete v následujícím odkaze.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 29.8.2019

  HORROR NIGHT v multikině Premiere Cinemas

  Již ve středu 4. září 2019 multiplexy Premiere Cinemas Praha a Olomouc předvedou zbrusu nový koncept akcí PREMIERE HORROR NIGHT s předpremiérou hororu To Kapitola 2. PREMIERE HORROR NIGHT je filmový večer pro všechny milovníky strachu a hrůzy s předpremiérou toho nejnovějšího hororu! Součástí každé akce je doprovodný program, welcome drink Rockstar a bohatá tombola o skvělé ceny. Tak vyrazte s kamarády, přítelem či přítelkyní a pojďte se s námi bát. Bude to jízda!

  První jedinečná hororová noc k filmu To Kapitola 2 startuje v 18:30 hod. doprovodným programem, v rámci kterého na Vás čeká například fotografování s klaunem. Dále bude v 19.00 hod. následovat tombola, ve které můžete vyhrát vstup do strašidelného domu, hororové romány a mnoho dalšího!

  V pokračování nejúspěšnějšího hororu všech dob, se do města Derry vrací zlo a členové Klubu smolařů spojují své síly na místě, kde to všechno začalo. Uběhlo dvacet sedm let. Nyní již dospělí přátelé se dávno rozešli a žijí vlastní životy. Mike, jediný, který zůstal v jejich rodném městě, ale svolává ostatní členy klubu domů. Přestože jsou poznamenaní hrůznými zážitky z minulosti, musí každý z nich překonat svůj nejniternější strach… a čelit klaunovi, který je nyní mnohem nebezpečnější než kdy jindy.

  Chcete se dostat na vůbec první PREMIERE HORROR NIGHT zdarma? Zúčastněte se naší soutěže a soutěžte o vstupenky do Prahy a Olomouce. Sledujte náš FB a vyhrajte večer plný zábavy pro sebe a své kamarády! 

<< předchozí 1 2 3 4 17 33 49 65