Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 9.6.2019

  X-Meni se loučí totálním fiaskem

  Tohle není radostná zpráva. Série X-Menů se kvalitativně až donedávna držela poměrně vysoko, poslední filmy Bryana Singera ale jasně ukázaly, že série je zralá na delší odpočinek, případně naprostý reboot. Toho se teď pod hlavičkou studia Disney a šéfa Marvelu Kevina Feigeho nejspíš i dočká, rozlučka v podání X-Men: Dark Phoenix ale snad ani nemohla dopadnout hůře. Zatímco diváci hlásí většinou průměr, kritici snímek totálně odepsali. Ta vůbec největší rána ale přišla během otevíracího víkendu, kdy snímek utržil pouhých 33 milionů dolarů ze zámořských kin a dalších 107 přidal ze zbytku světa. Dělá to tak 140 milionů a vůbec nejhorší domácí start z celé mutantí ságy. Snad se budoucím X-Menům bude po boku Avengers dařit o něco lépe. Každopádně X-Meni nebyli jediní, kdo o víkendu zklamal. Selhal taky Tajný život mazlíčků 2, kteří otevřeli v USA za 47 milionů a nedosáhli tak ani na polovinu úvodních tržeb jedničky. První trojici pak doplňuje alespoň jeden úspěšný film, disneyovský Aladin. Ten si připsal dalších 24,5 milionu a celosvětově tak již má na kontě 604 milionů dolarů. Tady se definitivně dočkáme dvojky.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 9.6.2019

  Black Adam přece jen s Rockem?

  O filmové adaptaci komiksového Black AdamaDwaynem Johnsonem (Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw) se mluvilo ještě dlouho před tím, než někoho ve Warner Bros. napadlo natočit Shazama. Nakonec však přece jen dostal přednost superhrdina se jménem Billy Batson. Následně se spekulovalo, že ve filmu bude mít Rock alespoň cameo, jelikož je postava Black Adama už desítky let považovaná za Shazamovu hlavní nemesis. Jenže to si pro sebe nakonec urval Superman (bez Henryho Cavilla), nyní to však vypadá, že Black Adam konečně dostane svou šanci.

   

  Filmu se totiž oficiálně upsal režisér Jaume Collet-Serra (Mělčiny), který s Johnsonem právě dotočil dobrodružný film Jungle Cruise, a oba pánové se rozhodli, že si spolupráci na Black Adamovi rádi zopakuji. V komiksech byl Black Adam egyptským princem, kterého zkazily magické síly darované jistým čarodějem. Producenti se ale již několikrát vyjádřili, že ve filmové adaptaci by Adam měl být spíše antihrdinou, než vyloženým záporákem. Kamery by se mohly každopádně rozjet už příští rok, snímek ale oficiálně nemá datum premiéry. A vzhledem k absenci studií DC a Warner Bros. na letošním Comic-Conu, ještě nejspíš dlouho mít nebude.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 8.6.2019

  Sigourney Weaver zpátky v Krotitelích

  Režisér Jason Reitman (Lítám v tom), syn Ivana Reitmana (Krotitelé duchů I, II), už nějakou dobu kutí pokračování ke kultovní sérii svého táty. To má ignorovat ženský reboot z roku 2016 a místo toho se soustředit na původní postavy. Doteď však nebylo jasné, kdo všechno se kromě Dana Aykroyda vlastně ve filmu vrátí. Více detailů jsme se měli dozvědět o tomto víkendu, kdy se koná speciální fanouškovská akce zaměřená právě na Krotitele duchů. Jenže herečka Sigourney Weaver ještě předtím poskytla rozhovor, ve kterém nepřímo potvrdila nejen to, že se vrací, ale že se zároveň těší na další spolupráci s Billem Murrayem. Jinými slovy propálila velké překvapení, které si režisér chystal až na víkendovou událost. Fanoušci by z této novinky každopádně měli mít radost tak či tak. Zatím nepojmenovaný sequel ke Krotitelům dorazí v létě příštího roku.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 7.6.2019

  Nespoutaný Django se vrátí

  Na plátna kin míří adaptace populárního komiksu Django/Zorro, a to i díky zapojení režiséra a scenáristy Quentina Tarantina (Osm hrozných). Snímek podle předlohy napíše v podstatě debutující Jerrod Carmichael (The Carmichael Show), zatím ale není jasné, jakou roli na projektu bude mít samotný Tarantino. Komiks je v podstatě oficiálním sequelem k Tarantinovu westernu s Jamiem Foxxem (Baby Driver) a vypráví o tom, jak titulní Django spojí síly s legendárním Zorrem. Zpráva přichází krátce poté, co Tarantino oznámil, že dokončil režisérskou verzi Nespoutaného Djanga, kterou vydá někdy po premiéře svého zatím posledního filmu Tenkrát v Hollywoodu.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 7.6.2019

  Rusové chystají vlastní Černobyl

  Jak moc se povedl seriálový Černobyl od HBO? Stačí se podívat na zdejší divácké hodnocení, které pětidílnou minisérii katapultovalo až na první místo v žebříčku nejlepších seriálů všech dob. Lidi zkrátka mrazivý pohled na největší jadernou havárii způsobenou člověkem dost bavil. Najdou se však i tací, kteří nadšením zase tolik neoplývají. Třeba ruská vláda. Podle serveru The Moscow Times nejsou vysoce postavení lidé uvnitř ruské vlády s americkým seriálem vůbec spokojeni, a to hned ze dvou důvodů. Zaprvé je Američané zase předběhli, a zadruhé je prý seriál plný lží. Zatímco tak pro-ruská média proti seriálu a jeho tvůrcům zbrojí, kde to jde, rozhodla se národní stanice NTV zajít ještě o krok dál.

   

  Chystá teď totiž vlastní seriál o Černobylu, který se ale bude lišit v jednom malém detailu. Hlavními hrdiny budou agenti KGB, jež se budou snažit překazit plány CIA, která vyslala jednoho ze svých, aby chod elektrárny v osudný den sabotoval. Jinými slovy konečně „pravda". Za kameru usedl režisér Alexej Muradov, datum premiéry zatím nebylo oznámeno. Do té doby si však můžete nadále užívat „nesmysl“ od HBO, jenž má v době psaní článku hodnocení 97 %, samé kladné recenze a je 107. nejoblíbenějším seriálem na databázi.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 7.6.2019

  Seriálové Halo přirovnáváno ke Hře o trůny

  Na chystané televizní adaptaci herní série Halo se už pracuje pěkných pár let. Přesněji řečeno pět. Projekt připravuje stanice Showtime spolu s herním studiem 343 Industries, do hlavní role Master Chiefa byl před časem obsazen Pablo Schreiber (Američtí bohové, The Wire) a pozic showrunnerů se ujali Kyle Killen (Procitnutí) a Steven Kane (Poslední loď). No a teď k chystané adaptaci promluvil jeden ze šéfů 343 Industries, který řekl, že by Halo mohlo být svojí komplexitou a politickým pozadím klidně srovnáváno se Hrou o trůny. Tedy až na jeden klíčový detail, který zástupce společnosti taky zmínil. V Halo prý nebude ani jeden incest. Dobře vědět. Příběh seriálu se každopádně bude odehrávat ve 26. století a má se točit kolem konfliktu mezi lidmi a mimozemskou rasou známou jako Covenant. Kromě politiky, která je ve hrách jen lehce naťuknuta, a v seriálu na ni bude kladen mnohem větší důraz, ale tvůrci slibují pochopitelně taky tunu akce. Produkce začne už letos na podzim.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 6.6.2019

  Mahershala Ali míří na samotku

  Dvojnásobný oscarový herec Mahershala Ali (Moonlight, Zelená kniha) se čerstvě upsal chystanému vězeňskému dramatu Solitary pro studio Fox Searchlight. Projekt vychází z letošního memoáru Alberta Woodfoxe, jenž popisuje 43 let, které Woodfox strávil na samotce ve věznici Angola Prison v Louisianě. Jednalo se o nejdelší držení na samotce v historii USA. Woodfox byl 23 hodin denně držen v maličké cele, pouze na hodinu byl vpouštěn na oplocený betonový dvůr, kde mohl cvičit. Vždycky byl však sám. Woodfox byl spolu s dalším vězněm Hermanem Wallacem v roce 1974 odsouzen za vraždu důstojníka vězeňské služby. V devadesátých letech začali aktivisté usilovat o jeho propuštění. Wallace byl propuštěn v roce 2013 kvůli rakovině, zemřel tři dny po svém propuštění. Woodfoxovo odsouzení bylo v roce 2014 zrušeno, propuštěn byl v roce 2016. Snímek zatím nemá režiséra ani scenáristu, Ali bude ale zároveň i produkovat.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 5.6.2019

  Co chystá oscarový Barry Jenkins?

  Oscarový scenárista a režisér Barry Jenkins (Moonlight, Kdyby ulice Beale mohla mluvit) si vybral svůj příští projekt. Chystá se natočit biografii slavného choreografa Alvina Aileyho, průkopníka moderního tance a zakladatele Alvin Ailey American Dance Theater v New Yorku, jenž byl za svoji práci nesčetněkrát oceněn, a dokonce mu byla posmrtně udělena Prezidentská medaile svobody za jeho dílo a aktivismus. Ailey zemřel ve věku 58 let na AIDS. Snímek napsal Julian Breece (When They See Us) a zatím nepojmenovaný film bude vycházet ze životopisné knihy Alvin Ailey: A Life In Dance. Jenkins mezitím dokončuje práci na seriálu Underground Railroad pro Amazon, vyprávějícím o síti tajných cest, kterými otroci prchali z amerického jihu do svobodných států Unie na severu USA a do Kanady.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 5.6.2019

  Exploze na setu Bonda zranila člena štábu

  V tuhle chvíli by se měli začít členové štábu a producenti nového Bonda pomalu modlit, aby jejich smolný projekt vůbec někdy spatřil světlo světa. Série neštěstí na chystané bondovce totiž pokračuje, tentokrát během natáčení exploze na setu Pinewood Studios došlo k nehodě, která zranila jednoho člena štábu. Během kontrolované exploze byl poškozen exteriér proslulého 007 setu, nikdo uvnitř nebyl zraněn, jeden člověk zvenčí ale utrpěl lehké zranění. Deník Sun tvrdí, že scéna zahrnovala explozi v laboratoři, kde došlo ke třem velkým výbuchům, které zničily část střechy a okolních zdí. Člen štábu byl následně nalezen, jak leží mezi troskami. Zpráva přichází jen pár týdnů poté, co se hlavní hvězda filmu Daniel Craig zranil během natáčení na Jamajce. Kvůli kotníku byl následně dva týdny mimo set.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 4.6.2019

  Jurský svět 3 se starými známými?

  Nostalgie je momentálně v kurzu. Kdyby nebylo návratu starých hvězd jako Mark Hamill, Harrison Ford nebo Carrie Fisher, nová Star Wars trilogie by nebyla ani zdaleka tolik populární. Star Wars ale nejsou jediná filmová či televizní série, která na nostalgii těžce vsází. O něco podobného se teď navíc pokusí i Jurský svět 3. Ten chystá režisér Colin Trevorrow, který už loni mezi řečí zmínil, že by mu fanoušci nejspíš neodpustili, kdyby nedošlo na návrat starých známých z prvního Jurského Parku, tedy Sama Neilla, Laury Dern a Jeffa Goldbluma. Že se původního obsazení v novém filmu dočkáme, teď navíc nepřímo potvrdila i herečka z nových filmů Bryce Dallas Howard. Ta na záludnou otázku v rozhovoru pro MTV odpověděla, že se moc těší na práci s trojící původních herců, není si ale jistá, co už bylo potvrzeno, a co ne. Jinými slovy ano, herci se nejspíš skoro určitě možná vrátí, ale v jaké míře, a co přesně postavy přivede zpátky, se pravděpodobně dozvíme až spolu s premiérou. Ta je každopádně nachystána na 11. června 2021.

  (dO_od)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 30.4.2021

  LUX Film Days promítnou filmy zdarma

  Letošní Filmové dny LUX se v ČR uskuteční v termínu 3.–12. května. Nabídnou divákům zdarma projekci filmů Chlast, Corpus Christi a Kolektiv. Vítězný snímek bude vyhlášen 9. června na základě nejvyššího průměru hodnocení publika z celé EU a poslanců Evropského parlamentu. Letos poprvé se tak budou na výběru vítězného filmu podílet i diváci.

  Cílem Ceny diváků LUX je nabídnout divákům nejvýraznější evropské filmy, které reflektují aktuální dění na starém kontinentu, poukazují na podnětná témata a zobrazují pestrost evropské kinematografie. Atraktivitu zvolených filmů dokládají jejich úspěchy u odborné i laické veřejnosti – všechny bojovaly o Oscary a Evropské filmové ceny a získaly řadu dalších ocenění. U diváků bodují silnými příběhy, emočním napětím a excelentními výkony protagonistů. Rozšířit tak povědomí o kvalitní evropské kinematografii co největšímu publiku chce Evropský parlament pomocí projekcí v rámci Filmových dní LUX. A také vyzývá k účasti v největší evropské filmové porotě!

  3. května – Kolektiv, 4. května – Corpus Christi 5. května – Chlast. Každý z filmů bude následující den po projekci zpřístupněn zdarma po dobu 7 dní online v omezeném množství vstupenek. 

  Úvodní tři projekce startují ve 20:30, půl hodiny před startem filmu je k dispozici chat a živé úvody dramaturgů a pořadatelů, aby se co nejvíce přibližovaly reálné návštěvě klubového kina. Pozvánky ke sledování a hlasování zazní i od poslanců Evropského parlamentu Radky Maxové, Ondřeje Knotka a Tomáše Zdechovskeho. Streamy jsou pro diváky z celé České republiky zdarma a je třeba se předem zaregistrovat. Filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky.

  Hlasování formou ohodnocení nominovaných filmů probíhá na webu do 23. května. Veškeré informace včetně odkazů k přehrání filmů jsou dostupné na webové stránce www.luxaward.eu. Hlasování probíhá zde.

 • Obrázek k novince 27.4.2021

  56. ročník Academia Film Olomouc je tu!

  Festival Academia Film Olomouc se po loňském posunu na podzim vrací do svého klasického termínu na přelomu dubna a května. Na platformě watchandknow.cz tak budou mít nadšenci do filmu a vědy příležitost od 27. dubna do 11. května sledovat špičku současného populárně-vědeckého dokumentu. Soutěžní sekce tradičně doplní kurátorsky pečlivě ošetřené tematické kategorie zaměřené na specifické fenomény i obecné jevy týkající se každého z nás.

  AFO v minulém prvním roce pandemie hbitě zareagovalo na nutnost změnit formát a přeneslo kompletní filmový program do online prostředí. Napodruhé tak můžete čekat ještě komplexnější virtuální program. Kromě dokumentární nadílky čítající téměř 100 snímků diváci nepřijdou ani o diskuze s filmaři a protagonisty, kteří se často rekrutují z řad těch největších současných vědeckých kapacit. Chybět nebude ani doprovodný hudební program Music Is Science, přednášky nebo tradiční dětská sekce AFO Junior.

  A co že se na diváky chystá konkrétně? Mezinárodní soutěž obohatí například film Když už víš, který loni získal Grand Prize na spřízněném ČZU Film Festu. Doprovodí jej Q&A s novinářem, popularizátorem a environmentalistou Richardem Heinbergem. Odpovídat na zvídavé otázky bude i držitel Nobelovy ceny za chemii Jacques Dubochet, protagonista filmu Občan Nobel. I filmaři a filmařky dostanou v rozhovorech prostor. Příkladem budiž režisérka filmu Zakódovaný bias Shalini Kantayya, jejíž film soutěžil v minulém roce na Sundance. Trojice filmů zároveň hezky reflektuje tematické rozpětí, kterého může populárně-vědecký dokument nabídnout – od změny klimatu se dostáváme ke konkrétní vědecké osobnosti a jejímu přínosu současné společnosti, abychom svoji pouť zakončili u kamerových systémů a jejich potenciálu diskriminovat.

  Česko-slovenská soutěž nabídne například antropologicko-enviromentální studii Pavla Boreckého Žít vodu, nové kousky z ČT cyklu Nedej se! nebo poetický experiment Ondřeje Vavrečky Osobní život díry. Soutěž krátkých filmů plná nápaditých miniatur letos také nebude chybět. A v neposlední řadě jsou tu ony tematické sekce. AFO jednak pokračuje v Adaptaci, kterou započalo již v loňském ročníku, zároveň se diváci mohou těšit na nové cykly Vizualizace, Rovnost.Respekt.Orgasmy a odlehčenější Pálivé & ostřejší.

  56. ročník AFO tak pokračuje v prozkoumávání možností, které formát virtuálního festivalu nabízí. Zůstává snaha zprostředkovat divákům velké množství kvalitního obsahu i v dobách, kdy jej nelze předávat tradičním způsobem v podobě fyzického festivalu. Adaptace pokračuje na přelomu dubna a května! Další info najdete na oficiálních stránkách festivalu.

 • Obrázek k novince 26.4.2021

  37. ročník FAMUFESTu právě začíná!

  FAMUFEST a jeho 37. ročník již stojí za dveřmi a čekají, až je příští týden vpustí dovnitř. Od středy 28. dubna do neděle 2. května 2021 se v rámci festivalového dění můžete těšit nejen na nabitý filmový program. Co si konkrétně nenechat ujít? Sestavili jsme pro vás krátký článek se třemi highlighty letošního FAMUFESTu.

  1) Všechny filmy ke shlédnutí zdarma! Dohromady se v rámci festivalu promítne 64 soutěžních a nesoutěžních snímků, které budou postupně promítány v tematických blocích. To znamená, že nejsou členěny podle žánrů či soutěžních kategorií, spíše jsou do bloků zařazeny podle témat či motivů, které se v nich objevují. Nemusíte se bát, že by vám „ten váš“ utekl - každý ze snímků bude na stránkách www.famufest.cz online a ke shlédnutí zdarma na 72 hodin.

  2) Na vítězné snímky? Do autokina! Dlouho jsme si lámali hlavu s tím, jak se na letošním FAMUFESTu alespoň trochu přiblížit normální situaci, kdy se filmy sledují v kinech a můžeme se normálně potkávat. A tak proběhne promítání oceněných snímků festivalu a symbolické zakončení 37. ročníku FAMUFESTu v neděli 2. května od 20:00 v Autokině Strahov v té nejfyzičtější podobě, která je v tuto chvíli legálně možná.

  3) Debaty a Masterclass. Témata debat o filmovém průmyslu budou letos držet prst na tepu doby. Ve čtvrtek 29. proběhne panelová diskuse s českými filmovými tvůrkyněmi na téma Ženy o/ve filmu s režisérkou dokumentu V síti, Barborou Chalupovou, zakladatelkou Girls In Film Julií Žáčkovou, producentkou Kamilou Zlatuškovou nebo kameramankou Klárou Belicovou. Večer 30. dubna bude následovat debata na téma První kroky: Svět debutantů s hosty Adamem Kolomanem Rybanským, Dagmar Sedláčkovou, Hanou Blaha Šilarovou, Jakubem Jírou, Jindřichem Andršem, Lenkou Tyrpákovou a Martinem Horynou. Debatu povede moderátorka Kamila Dohnalová. Rádi bychom vás pozvali i na masterclass s kameramanem Chrisem Seagerem, který momentálně v Praze natáčí seriál Carnival Row a pracoval například na seriálu Game of Thrones. Online lekce proběhne v sobotu 1. května od 15:00.

  Více o festivalu na webu, facebooku, nebo instagramu.

 • Obrázek k novince 26.4.2021

  93. Ceny akademie - výsledky

  Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi úsporném režimu, s několika hosty a účinkujícími přítomnými na gala v Union Station a Dolby Theatre v Los Angeles i dalšími tvůrci připojenými prostřednictvím online přenosu z různých koutů světa.

   

  Bez větších překvapení se nejlepším snímkem oscarového večera stalo drama Země nomádů, které již dosud posbíralo přes dvě stovky různých světových ocenění a bylo beze sporu od začátku jednoznačným favoritem. Za tento snímek získala Oscara i režisérka Chloé Zhao a herečka v hlavní roli, Frances McDormand.

   

  Poměrně překvapivým se stalo vítězství hereckého veterána Anthonyho Hopkinse v hlavní roli snímku The Father. Hopkins se tak v nepřítomnosti stal nejstarším hercem oceněným Cenou akademie. Ve vedlejších rolích se nejlepším hercem stal Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah) a nejlepší herečkou Yeo-jeong Yoon za Minari. Překvapeními nebyly sošky pro dánský Chlast v kategorii nejlepší cizojazyčný snímek a pro animák Duše v kategorii nejlepší animovaný film.

   

  Cenu pro nejlepší původní scénář získala Emerald Fennell za Nadějnou mladou ženu a ocenění pro nejlepší adaptovaný scénář získali Florian Zeller a Christopher Hampton za The Father. Černobílé drama Davida Finchera Mank, které původně získalo největší počet nominací, nakonec proměnilo ve výhru dvě sošky - pro nejlepší kameru a výpravu. Celý přehled všech vítězů i nominovaných si můžete prohlédnout v naší sekci Ocenění, nebo rovnou pod tímto odkazem.

  (Goldbeater)
 • Obrázek k novince 24.4.2021

  Music vévodí letošním Zlatým malinám

  Proběhl 41. ročník vyhlašování anticen Zlaté maliny (Razzies), které jsou každoročním oceněním pro ty nejhorší filmy a tvůrčí výkony uplynulého roku. Ač si největší počet nominací vysloužily snímky Dolittle a 365 dní, oba nakonec získaly shodně jen po jedné ceně - Dolittle pro nejhorší remake, rip-off nebo sequel a 365 dní pro nejhorší scénář. Nechvalným vítězem tohoto ročníku se nicméně stalo muzikálové drama o autismu, Music, které zabodovalo v kategoriích nejhorší režie (celovečerně debutující zpěvačka Sia) a nejhorší herečky v hlavní i vedlejší roli (Kate HudsonMaddie Ziegler).

   

  Nejhorším filmem celkově se stal americký konspirační „dokument“ Absolute Proof, jehož hlavní představitel Mike Lindell se stal zároveň nejhorším hercem. Velký filmový průlom může slavit bývalý právník amerického exprezidenta Donalda Trumpa a zároveň bývalý starosta New Yorku, Rudy Giuliani. Ten za své nelichotivé vystoupení v pokračování Borata získal rovnou dvě Zlaté maliny - pro nejhoršího herce ve vedlejší roli a pro nejhorší kombinaci k vidění (Giuliani a jeho zip od kalhot).

   

  Letos byla v rámci Zlatých malin udělena i zvláštní guvernérská cena, která putovala rovnou celému uplynulému roku 2020 jako nejhoršímu kalendářnímu roku všech dob! Kompletní přehled všech výherců i nominovaných si můžete prohlédnout v naší sekci Ocenění, nebo rovnou pod tímto odkazem.

  (Goldbeater)
 • Obrázek k novince 24.4.2021

  Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

  Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31 celovečerních filmů, 83 dokumentů a 19 seriálů. Mezi nominovanými v kategorii pro nejlepší polský snímek jsou filmy Místnost sebevrahů. Hater, Zabij to a opusť město, Jak najdalej stąd, 25 lat niewinności a také drama Agnieszky Holland v koprodukci Polska, Česka, Slovenska a Irska, Šarlatán, které získalo rovnou deset nominací, a má tím pádem velkou šanci, že k již získaným pěti Českým lvům připojí i nějakého toho polského Orla. V kategorii pro nejlepší evropský film se utkají francouzští Bídníci, islandské Daleko od Reykjavíku, italský První zrádce a britská dramata Emma. a Judy. Ceremoniál udílení cen je předběžně naplánován na přelom května a června. Celkový přehled nominací na Orly si můžete prohlédnout přes tento odkaz.

  (Goldbeater)
 • Obrázek k novince 11.4.2021

  Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

  Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské drama Rocks režisérky Sarah Gavron. A právě první zmíněný si dnes připsal největší počet výher (4), a stal se tak i vítězným filmem celého večera. Země nomádů získala ceny pro nejlepší film, režii (Chloé Zhao), kameru (Joshua James Richards) i hlavní herečku (Frances McDormand) a nikdo nepochybuje, že si podobný úspěch připíše i na blížících se Oscarech.

   

  Filmový debut francouzského režiséra Floriana Zellera The Father získal ocenění pro nejlepší adaptovaný scénář a nejlepší herecký výkon v hlavní roli (Anthony Hopkins), Nadějná mladá žena si připsala cenu pro nejlepší originální scénář a byla také zvolena v kategorii „Výjimečný britský film“. Za své vedlejší role byli oceněni Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah) a Youn Yuh-jung (Minari).

   

  Nejlepším animovaným filmem se stala Duše, nejlepším dokumentem Moje učitelka chobotnice a mezi cizojazyčnými počiny opět zvítězilo Dánsko s Chlastem režiséra Thomase Vinterberga. Celkový přehled dnešních vítězů a nominovaných si můžete prohlédnout v naší sekci Ocenění, nebo rovnou pod tímto odkazem.

  (Goldbeater)
 • Obrázek k novince 6.4.2021

  Soutěž Nespresso Talents opět začíná!

  Začínající filmaři mají šanci ukázat svůj potenciál v mezinárodní soutěži Nespresso Talents 2021. Téma soutěže je tentokrát mimořádně aktuální: Činy jsou více než slova. Krátké snímky ve formátu na výšku je možné do soutěže zasílat od 22. března do 16. května. 2021. Šestý soutěžní ročník Nespresso Talents chce i letos oslovit kreativní tvůrce z celého světa, a to výzvou natočit krátký snímek o tom, jak je důležité aktivně měnit svět k lepšímu. Ze všech přihlášených filmů postoupí do dalšího kola 30 nejlepších, z nichž odborná mezinárodní porota vybere tři vítěze. Tvůrci získají nejen finanční výhru na rozjezd své filmové dráhy, ale i exkluzivní pozvánku na festival v Cannes 2021 včetně mentoringu na La Semaine de la Critique Cannes.

  Každý český soutěžící se automaticky zapojuje i do lokálního českého kola. Tři autory čeká pozvání na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2021 a také finanční odměna: Absolutní vítěz lokálního kola si odnese 3000 eur a další dva finalisté 1000 eur na své další filmařské počiny. V české porotě letos zasedne režisér Šimon Šafránek, loňská vítězka mezinárodního kola Daniela Hýbnerová, herečka Tereza Ramba a influencerka Teri Hodanová.

  Formát videí 9:16 všichni dobře známe z platforem sociálních médií a v soutěži dá tvůrcům prostor pohrát si se svou kreativitou. Spolu s formou je zásadní i letošní téma Činy jsou více než slova. To vyplynulo ze současné situace, s níž se potýká celý svět. Proto by soutěžící měli nejen ukázat, co pro ně téma znamená, ale své diváky také inspirovat. I zdánlivě drobný krok totiž může přinést mimořádnou pozitivní změnu, pro jednotlivce, pro rodinu, ale i pro celý svět.

  Společnost Nespresso se navíc zavázala plně kompenzovat uhlíkovou stopu celé soutěže. Ve spolupráci s organizací PUR Projet nabídne každému soutěžícímu možnost sponzorovat zasazení pěti stromů v rámci iniciativy, která chce pomoci malým pěstitelům přejít na výrobu biokávy a dostát tak tvrzení, že činy jsou více než slova. Snímky do soutěže je možné zasílat od 22. března do 16. května 2021 na tomto webu.

 • Obrázek k novince 15.3.2021

  Nominace na Oscara zveřejněny

  Dnes ve 13:15 místního času začal přímý přenos vyhlašování kompletních nominací pro 93. ročník Cen americké Akademie filmového umění a věd, během nějž manželský pár Priyanka Chopra Jonas a Nick Jonas oznámil tvůrce, kteří se letos utkají v boji o prestižního Oscara. Samotný 93. ročník předávání Cen akademie proběhne 25. dubna 2021 v hollywoodském Dolby Theatre.

   

  V kategorii nejlepší film jsou nominována díla Chicagský tribunál, Judas and the Black Messiah, Mank, Minari, Nadějná mladá žena, Sound of Metal, The Father a Země nomádů, mezi cizojazyčnými snímky v boji o Oscara zasoutěží dánský Chlast, rumunský Colectiv, hongkongské drama Better Days, tuniský The Man Who Sold His Skin a nakonec Quo vadis, Aida? z Bosny a Hercegoviny. Mezi nominace se bohužel nakonec nedostal český Šarlatán, jenž byl v užším výběru.

   

  Nejvíce nominací celkem v 10 kategoriích získal černobílý snímek Davida Finchera Mank. Přehled všech filmových nominací si můžete prohlédnout v naší sekci Ocenění, nebo rovnou pod tímto odkazem.

  (Goldbeater)
 • Obrázek k novince 13.3.2021

  Ceny César za rok 2020 uděleny

  Včera proběhl v pařížském koncertním sále Olympia 46. ročník předávání cen César, které jsou francouzským ekvivalentem amerických Oscarů. Ceremoniál se kvůli opatřením spojeným s pandemií odehrál bez publika, přítomni byli pouze nominovaní a předávající. Vítězným snímkem večera zvolila francouzská Akademie filmového umění a technik tragikomedii Adieu les cons režiséra Alberta Dupontela, jíž se z celkem třinácti nominací podařilo proměnit rovnou sedm ve výhru - včetně nejlepší režie a původního scénáře.

   

  Nejlepším hercem se stal Sami Bouajila v dramatu Syn, nejlepší herečkou byla zvolena Laure Calamy v komedii Antoinette dans les Cévennes. Cenu pro nejlepší zahraniční snímek získal často oceňovaný dánský Chlast režiséra Thomase Vinterberga. Přehledný výčet všech letošních nominovaných i výherců si můžete prohlédnout v naší sekci Ocenění, nebo rovnou přes tento odkaz.

  (Goldbeater)
<< předchozí 1 2 3 4 20 38 57 75