Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 29.11.2019

  Rozdá si to Hulk s Wolverinem?

  Ze všech původních členů Avengers je postava Hulka zatím jediná, o jejíž budoucnosti se toho příliš neví. Iron Man s Kapitánem jsou jasní, Thor dostane čtvrtý film a bude ve Strážcích galaxie, Black Widow má příští rok sólovku a Hawkey se objeví ve vlastním seriálu na Disney+. Jenže situace okolo Hulka byla doteď nejasná. To by se však mohlo brzy změnit. Herec Mark Ruffalo čerstvě prozradil, že se bavil se šéfem Marvelu Kevinem Feigem o možných směrech, kam by se Hulk mohl vydat, a jeden specifický projekt, který prý připadl v úvahu, byl Hulk vs. Wolverine.

   

  Tenhle duel má pochopitelně základy v komiksech, vlastně to bylo poprvé, kdy se Wolverine v nějakém komiksu objevil. V roce 1974 se objevil na stránkách The Incredible Hulk #181 jako nový antihrdina, a byť to z počátku vypadalo, že budou s Hulkem kámoši, Hulk si to posléze rozmyslel a rozpoutal jednu z nejpamátnějších bitek, jaké se kdy na stránkách komiksu odehrály. Co se filmové či seriálové verze tohoto konfliktu týče, šance na něco konkrétního jsou prozatím docela nízké. Feige před časem uvedl, že restart X-Menů pár let potrvá, až k němu ale jednoho dne dojde, setkání Hulka s Wolverinem je víceméně nevyhnutelné. Vzhledem k tomu, že práva na postavu Hulka ale stále do jisté míry vlastní studio Universal, bude se to muset odehrát buď v samostatném X-Men filmu, nebo sólovce nového Wolverina.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 28.11.2019

  Uprchlík bude mít filmový remake

  Před časem jsme psali o tom, že se do televize chystá nová verze UprchlíkaKieferem Sutherlandem a Boydem Holbrookem. No a zdá se nebude jediná. Studio Warner Bros. totiž pověřilo scenáristu Briana Tuckera (Zlomené město), aby napsal scénář filmového remaku, přičemž k režii rovnou povolalo Alberta Hughese (Alfa, Kniha přežití). Poměrně slavný film s Harrisonem Fordem založený na o něco méně slavném seriálu ze 60. let vyprávěl příběh doktora Richarda Kimblea, jenž je obviněn z vraždy vlastní manželky, kterou ale nespáchal. To však nezajímá ostříleného policistu Samuela Gerarda (kterého ve filmu ztvárnil Tommy Lee Jones), který mu je nekompromisně v patách, zatímco se Kimble snaží dopátrat k pravdě. Chystaný remake zatím nemá oznámené obsazení, to se ale jistě brzy změní.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 28.11.2019

  Martin Scorsese nezpomaluje

  Čerstvě po premiéře epické gangsterky Irčan na Netflixu přichází zpráva, že Martin Scorsese už si vyhlídl další projekt. Kromě krimi Killers of the Flower MoonDiCapriem a De Nirem teď totiž ještě natočí nový dokument o hudební scéně New Yorku během 70. let. Více informací o projektu zatím není, jen že produkčně se na něm bude kromě Scorseseho podílet ještě Ron Howard. Dokument v podstatě nahradí Scorseseho jiný vysněný a následně zrušený projekt, seriálový Vinyl od HBO. Ten Scorsese vytvořil ve spolupráci s Mickem Jaggerem. Kromě výše zmíněných by pak měl mít slavný režisér v šuplíku ještě jeden tajný snímek, který před lety natočil a od té doby pomalu editoval. Zahrát si v něm měly herečky Sharon Stone a Meryl Streep a jednoho dne dost možná skončí na Netflixu, nic víc se ale v tuto chvíli neví.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 28.11.2019

  100 nejlepších filmů režírovaných ženami

  Redakce BBC Culture nedávno požádala 368 filmových expertů z 84 různých zemí, aby jí pomohli vybrat 100 nejlepších snímků všech dob režírovaných exkluzivně ženami. Anketa probíhala tak, že každý volič (v anketě hlasoval přibližně stejný počet mužů a žen) sestavil svoji desítku nejlepších filmů, a z toho následně redakce BBC vytvořila obodovaný žebříček stovky nejlepších. Níže najdete první desítku a následně i odkaz na kompletní žebříček, my teď ale přeskočíme k šestému místu.

   

  Na tom se totiž umístila naše domácí režisérka Věra Chytilová se svým experimentálním filmem Sedmikrásky z roku 1966. Ten vypráví o dvou ženách, Marii I. a Marii II., které se rozhodnou být zkažené, protože svět kolem nich není o moc lepší. Snímek patří ke stěžejním dílům československé nové vlny, a přestože byl už ve své době uznávaný jak domácí, tak zahraniční kritikou, skončil na dlouhé roky v pomyslném normalizačním trezoru. Film byl v roce 2008 digitálně restaurován v projektu Media EU Europe’s Finest. A teď už k tomu zbytku:

  10. Dcery prachu (Julie Dash)
  9. Fish Tank (Andrea Arnold)
  8. Toni Erdmann (Maren Ade)
  7. Smrt čeká všude (Kathryn Bigelow)
  6. Sedmikrásky (Věra Chytilová)
  5. Ztraceno v překladu (Sofia Coppola)
  4. Beau Travail (Claire Denis)
  3. Jeanne Dielmanová, Obchodní nábřeží 23, 1080 Brusel (Chantal Akerman)
  2. Cléo od pěti do sedmi (Agnès Varda)
  1. Piano (Jane Campion)

   

  Kompletní žebříček filmů najdete pod tímto odkazem.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 26.11.2019

  Blíží se reboot Supermana?

  Přestože by se mohlo zdát, že má studio Warner Bros. DC filmy konečně pod kontrolou, realita je přece jen trochu jiná. Aquaman i Joker sice vydělaly miliardu, je to ale právě rozkol mezi stylem obou filmů, který šéfům studia působí menší migrény. Podle nové zprávy od serveru Variety nyní Warneři řeší, jakým způsobem komiksové univerzum od DC dále rozšiřovat. Zaprvé, Superman. Henry Cavill se sice nedávno nechal slyšet, že kápi rozhodně nezahodil, podle všeho se ale o roli vážně zajímá herec Michael B. Jordan (Black Panther). Ten přednesl zástupcům studia svůj nápad na reboot Muže z oceli, vzhledem k jeho nabitému programu se ale nedočkáme ničeho konkrétního dříve jak v roce 2023.

   

  Další snímek, který již dlouho visí ve vzduchu, jsou Green Lantern Corps. Oznámený, zapomenutý, a znovu oznámený film by prý konečně mohl spatřit světlo světa a Warner Bros. k němu vyhlíží režiséra J. J. Abramse a jeho produkční společnost Bad Robot. Pakliže tahle svatba nedopadne, mohl by příležitost dostat Greg Berlanti, dlouholetý šéf DC seriálů na CW a nově HBO Max, kde shodou okolností zrovna připravuje seriálového Green Lanterna. Zde ještě zmíním, že studio nezapomnělo ani na rychlíka FlasheEzrou Millerem. Ten je konstantně mezi natáčením nových Fantastických zvířat, a přestože film před časem našel režiséra v Andym Muschiettim (To Kapitola 2), projekt je stále v limbu.

   

  V neposlední řadě je tu pak The Batman. Studio režisérovi Mattu Reevesovi hodně věří a všichni tak nějak doufají, že trilogie Temného rytíře dostane konečně úctyhodného nástupce. Úspěch Jokera ale zároveň způsobil, že herci obsazení do záporných rolí jako např. Zoë Kravitz (Catwoman) nebo Colin Farrell (Tučňák) podepsali smlouvy týkající se i možných spin-offů. V budoucnu nás tak čeká více filmů o záporácích. A ano, byť to stále není oficiální, nejspíš i ten Joker 2.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 26.11.2019

  Godzilla vs. Kong se odsouvá

  Duel legendárních monster Godzilly a King Konga, který měl vstoupit do kin 13. března příštího roku, se po dohodě studií Warner Bros. a Legendary nakonec odsouvá až na 20. listopad 2020. Film, jenž bude vyvrcholením série snímků Godzilla, Kong: Ostrov lebek a Godzilla II Král monster točí režisér Adam Wingard (The Guest) a objeví se v něm kromě pár nováčků taky Kyle Chandler a Millie Bobby Brown právě z letošní dvojky Godzilly. Ta v kinech spíš propadla, snímek nedokázal vytěžit svůj potenciál a celosvětově přepočítává pouhých 385,9 milionů dolarů. I proto kolem nadcházejícího souboje titánů panují jisté obavy, a přestože již produkce skončila, dostali nyní filmaři spoustu času na přetáčky.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 26.11.2019

  Kdo leaknul scénář epizody IX?

  Jen málokterý film má tak přísná bezpečnostní opatření na place i mimo něj, jako devátá epizoda Star Wars: Vzestup Skywalkera. Závěr milované ságy si chce studio i producenti pochopitelně dobře pohlídat, tak aby co nejvíc překvápek zůstalo až do kina. Jenže v dnešní době, a obzvlášť u projektů jako Star Wars, může být i sebevětší snaha občas marná. Režisér J. J. Abrams tak čerstvě prozradil v rozhovoru pro Good Morning America, že i přes veškerá úsilí zabránit leakům skončil celý scénář k epizodě IX na online aukční stránce eBay. Jak se to stalo?

   

  Scénář měla k dispozici podle všeho jen malá hrstka lidí. On, pár herců, a producenti. A byl to právě jeden z herců (Abrams by rád jmenoval, ale prozatím jméno hříšníka tají), kdo nechal svůj scénář pod postelí, takže když k němu jednoho rána přišel člověk na úklid, scénář tam objevil. Onen člověk následně scénář předal někomu dalšímu, ten ho předal někomu dalšímu, až se eventuálně dostal na internet. Tam na něj narazil Abrams a spol., kteří okamžitě poznali, že se jedná o skutečnou verzi jejich filmu, a studio tak bleskurychle zasáhlo. Každopádně fanoušci už nebudou muset dlouho čekat, do premiéry totiž zbývá necelý měsíc.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 25.11.2019

  Mindhunter se zpozdí

  Pakliže se řadíte k fanouškům psychologického drama o seriálových vrazích Mindhunter od Netflixu, pak pro vás máme špatné i dobré zprávy. Začneme těmi špatnými. David Fincher, tvůrce seriálu, má totiž plné ruce práce se svým novým snímkem Mank, rovněž pro Netflix, jenž bude vyprávět o scenáristovi Občana Kanea. Toho ztvární Gary Oldman a film bude černobílý, což je mimo jiné jedním z důvodů, proč jej Fincher točí pro Netflix, a nikoliv pro klasické studio. Scénář k němu navíc napsal Fincherův dnes již zesnulý otec, celý projekt je pro něj tak v podstatě srdcový. Každopádně snímek bude hotový někdy v druhé polovině příštího roku a to znamená, že práce na Mindhunterovi do té doby musí počkat.

   

  No a teď ty dobré. Přestože si na třetí sérii budeme muset pár let počkat, Netflix zdá se nemá problém s tím splnit Fincherovo přání a dopřát seriálu všech pět původně plánovaných řad. Alespoň taková je současná situace, kterou dále dokládá Fincherův kladný vztah se streamovací službou. Jestli se to do pár let změní, nebo ne, na to si budeme muset počkat. Nicméně nebojte, o sériové vrahy v televizi tak zcela nepřijdete. Britská televize ITV chystá třídílné drama Des o nechvalně proslulém vrahovi Dennisu Nilsenovi, jehož ztvární David Tennant.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 25.11.2019

  Elsa a spol. roztříštili světový rekord

  (Kruto)vláda Disneyho nemá konce. O víkendu vklouzlo do kin pokračování animáku Ledové království a všichni tak nějak předem tušili, že to bude velké. Dokonce ani šestiletá prodleva mezi oběma díly nedokázala zchladit touhu malých dětí vyrazit do kin na nové dobrodružství Elsy a jejích přátel. Za první víkend z toho tak bylo 127 milionů dolarů jen z amerických kin a neuvěřitelných 350 milionů celosvětově. Ledové království 2 tak pohodlně přejelo předchozího držitele největšího otvíráku pro animovaný film všech dob, a sice Příběh hraček 4 (241 milionů), který se o něj zasloužil teprve letos v červnu. Studio Disney díky tomu překročilo hranici 3 miliard dolarů vydělaných ze Spojených států a vzhledem k blížící se premiéře devátých Star Wars se ještě letos možná přehoupne i přes miliardy 4. Co by alespoň za poloviční čísla ostatní studia dala...

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 24.11.2019

  Batman našel další hvězdu

  Obsazení nového Batmana od Matta Reevese je notně probíraná věc napříč všemi možnými médii. Filmové servery se často předhání v tom, kdo první přijde s tzv. novým kouskem skládačky, i proto se celkem často stane, že se ve svých odhadech spletou, nebo uvedou něco předčasně. V případě nejnovějšího přírůstku obsazení ale tohle jméno neměl nikdo, oznámil ho až samotný režisér. Jako Carmine Falcone, hlava mafiánské rodiny v Gothamu, se tak nově představí herec John Turturro (Big Lebowski, Jedna noc). Naposledy se v této roli objevil Tom Wilkinson ve filmu Batman začíná Christophera Nolana. Falcone je tak dalším záporákem ve filmu, který již čítá novou Catwoman (Zoë Kravitz), Hádankáře (Paul Dano), Tučňáka (Colin Farrell) a nejspíš i Harvey Denta, jenž ale zatím nebyl oficiálně potvrzen. Ve filmu se dále objeví herci Robert Pattinson, Jeffrey Wright, Andy Serkis a začínající herečka Jayme Lawson.

  (dO_od)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 9.12.2019

  Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

  Že je Praha lákadlem pro filmové štáby, již dlouho není tajemstvím. Nehledě na krásu města, jsou to ale také šikovné týmy, na které se přijíždějící producenti mohou spolehnout. Díky českému filmařskému řemeslu a legendární architektuře se pražské kongresové centrum sídlící na Vyšehradě těší velké popularitě mezi filmovými producenty. Jednací salónky se mění v centrální velitelství, kde padají klíčová rozhodnutí. A okázalé prostory kongresových foyer tak můžeme vidět v americkém seriálu Whiskey Cavalier (2019), který většinu natáčení svého pilotního dílu, i dílu s názvem Česká spojka přesunul do Prahy. Záběry z Kongresového centra Praha (KCP) postřehne dobrý fanoušek také v hororu Satan přichází (2006), nebo v seriálu Bez hranic (2013-2015), jehož štáb přivezl do Prahy Donalda Sutherlanda.

  I fanoušci životopisných sportovních snímků by si v KCP přišli na své. Natáčení poutavého příběhu tenistů a jejich zápasu – jednoho z nejnapínavějších všech dob – ztvárněného ve snímku Borg vs. McEnroe (2017) přivedlo do Komorního sálu Kongresového centra Praha také švédské charakterní herce Stellana Skarsgårda a Sverrira Gudnasona. Vedle tohoto úspěšného filmu se z dalších točených v KCP může skvělým hodnocením pochlubit také český seriál HBO Bez vědomí (2019).

  Také čeští tvůrci se do Kongresového centra Praha vracejí rádi. Natáčely se zde např. scény seriálů Vyprávěj, Pouť, nebo film Pražské orgie. Zázemí si zde také vytvářejí často krimi seriály německé produkce jako je Krimi Zurich. Výhody KCP spočívají ve velkolepých prostorech a architektonické brutalistní jedinečnosti. Díky této kombinaci mohou štáby využít členitých a rozmanitých prostor KCP a simulovat tak záběry z více prostředí a budov. V jedné části kongresového foyer tak může vzniknout moderní open-space, zatímco v patře pod ním ve VIP salónku zasedá vládní krizový štáb.

  A věděli jste, že do Kongresového centra Praha zavítal i Arnold Schwarzenegger, aby zde pod ikonickým lustrem natočil reklamu Mobile Strike? Tento Jižní Salonek 1 funguje pro televizní spoty naprosto magicky. Proč by jej jinak Ivan Zachariáš volil pro natáčení oficiálního spotu 52. KVIFF, kde se Josef Somr domnívá, že mu Bartoška se Zaoralovou prodávají hrnce? Ani Mall.TV nechtěla v úvodních znělkách o zahájení nového vysílání opomenout tento unikátní salonek. Mezi další společnosti, které využily KCP pro natáčení svých reklamních spotů patří také Plzeňský Prazdroj, Guiness, Amazon nebo Samsung.

 • Obrázek k novince 5.12.2019

  První významná filmová ocenění vyhlášena

  První prosincové dny došlo k vyhlášení dvou ocenění a jelikož oba vyhrál stejný snímek, začíná tak velká spekulace o možném vítězi na Oscara. Před pár dny představil režisér Martin Scorsese na Netflixu svůj další film Irčan, který okamžitě vzbudil velký zájem nejen divácké, ale také kritické obce. Příběh, který má být údajně návratem k mafiánským gangsterkám, vyhrál nejlepší film jak na New York Film Critics Circle, tak na National Board of Review. Dalším shodným vítězem stejné kategorie je pak zahraniční film, kterým se podle očekávání stal jihokorejský hit Parazit. Zbytek vítězů je ale rozdílný.

  National Board of Review považuje za nejlepšího režiséra roku Quentina Tarantina díky snímku Tenkrát v Hollywoodu, ocenilo původní scénář Uncut Gems a adaptovaný scénář Irčana. Co se týče hereckých kategorií, oceněn byl Adam Sandler (Uncut Gems), Renée Zellweger (Judy), ve vedlejších hereckých kategoriích pak Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu) a Kathy Bates (Richard Jewell). Nejlepším animovaným filmem je Jak vycvičit draka 3, dokumentární film Maiden, nejlepší obsazení má snímek Na nože a výjimečný přínos kinematografii předvedl kameraman Roger Deakins ve filmu 1917. Pro porovnání můžete vidět kompletní žebříček vítězů New York Film Critics Circle zde.

  (SimpanzJi)
 • Obrázek k novince 1.12.2019

  Tři nejlepší hrané filmy o Africe

  Afrika byla dlouho poměrně málo využívaným místem pro děj hraných filmů. Až v posledních přibližně 15 letech vzrostl zájem filmařů o témata spojená především s turbulentními politickými změnami a válečnými konflikty. Vliv na tento obrat měly především tři filmy, které dodnes patří mezi nejlepší hraná díla odehrávající se v Africe. Jedná se o Hotel Rwanda (2004), Poslední skotský král a Krvavý diamant (oboje 2006). Hotel Rwanda vyniká v sugestivním zachycení nechvalně proslulé genocidy roku 1994, i když k tomu nepotřebuje explicitní vyobrazení násilí. Prakticky po celý film divák nezůstává v klidu a obzvláště první polovina filmu jej donutí obdivovat pevné nervy skutečné postavy hlavního hrdiny Paula Rusesabaginy, který dokáže zachránit 1268 uprchlíků díky svým konexím hotelového manažera. Tomuto tématu se posléze věnovala i další díla, ale žádnému z nich se nedostalo tak kladné odezvy.

  Pokud se divák zajímá o životy afrických diktátorů, pak je pro něj ideálním Poslední skotský král. Ačkoliv to možná podle názvu není hned patrné, film je věnován režimu ugandského diktátora Idiho Amina z pohledu částečně smyšlené postavy jeho lékaře. Diváka jistě zaujme, jak dokáže Forest Whitaker vykreslit Aminovo nevyzpytatelné a chvílemi až děsivé vystupování samozvaného vládce Ugandy v sedmdesátých letech.

  Děj Krvavého diamantu odehrávajícího se v roce 1999 během občanské války v Sierra Leone představuje úplně odlišné, ale neméně kontroverzní téma zneužívání afrického nerostného bohatství lokálními ozbrojenými skupinami a západními firmami diamantového průmyslu. Druhou rovinu můžeme nalézt v příběhu uneseného syna, který je nucen stát se členem dětské milice.

  Všechny tři filmy mají jedno společné. Velmi věrohodně zobrazují ozbrojené konflikty a politickou nestabilitu, s kterými se africké státy potýkají dodnes. Ukazují také negativní dopady na obyčejné lidi nucené prchat ze svých domovů a hladovět. Především těmto lidem se dlouhodobě snaží pomáhat CARE, jedna z nejvýznamnějších mezinárodních humanitárních organizací na světě. Ve 100 zemích světa zachraňuje životy miliónů lidí, podílí se na odstraňování chudoby a zasazuje se o genderovou rovnost.  Její česká pobočka CARE Česká republika například v Zambii pomáhá s obživou uprchlíků z Demokratické republiky Kongo. Do podpory jejích projektů nebo další aktivit CARE se můžete zapojit i Vy prostřednictvím finančního daru na www.balikypomoci.cz. Podívejte se také na televizní spot a nenechte děti usínat s hladem.

   

 • Obrázek k novince 30.11.2019

  27. Český lev

  V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského Rudolfina, odvysílaném v přímém přenosu na ČT1 od 20.00 hodin. Role moderátora se zhostí již podruhé herec Václav Kopta: „Vstupujeme sice podruhé do stejné řeky, ale chceme to pojmout trochu jinak, takže se k docela úspěšnému loňskému ročníku otočíme zády a k Českým lvům vlezeme do klece jinými dveřmi.”

  Kreativní supervize galavečera bude náležet renomovanému režisérovi Marku Najbrtovi a z režisérské židle ho bude řídit jeho neméně zkušený kolega Michael Čech. Český lev dostal k nadcházejícímu ročníku nový vizuál odkazující k tradičnímu českému cibuláku. Nominace pro ceny České filmové a televizní akademie za rok 2019 budou vyhlášeny na tiskové konferenci 15. ledna 2020, kde bude také vyhlášen vítěz Ceny filmových fanoušků, o kterém budete moct hlasovat od 11. prosince 2019 na ČSFD.cz.

  Dodejme, že nejvíce Českých lvů, rovný tucet, si dosud odnesl film Masaryk Julia Ševčíka za rok 2016 a jen o jednoho méně získal tři roky před tím Hořící keř Agnieszky Hollandové. Historicky nejúspěšnější herečkou mezi akademiky je Anna Geislerová s celkem pěti Českými lvy, mezi muži pak vede zcela přesvědčivě Ivan Trojan se šesticí sošek. Výběr úspěšných snímků české kinematografie nabízí ČFTA ke zhlédnutí na www.ceskylev.cz/cz/filmy-online.

 • Obrázek k novince 27.11.2019

  MittelCinemaFest 2019 začíná

  Středoevropský festival italského filmu v Česku již po sedmé představí to nejzajímavější, co aktuálně italský filmový průmysl nabízí. Od 28. 11. do 9. 12. si MittelCinemaFest 2019 užijí i diváci v Praze, Ostravě a Brně. Letošní přehlídka nabízí jak světoznámé, tak i začínající režiséry komedií i dramatických filmů a představuje tak reprezentativní vzorek současné italské filmové produkce, dává možnost přímo nahlédnout do současné italské společnosti a upozorňuje na hlavní témata z politického i kulturního italského života, na malé i velké problémy, kterým Italové denně čelí, na zvyky, módní trendy a tendence rozšířené v naší zemi.

  Program bude zahájen filmem Francesca Falaschiho S chutí Toskánska, kromě tohoto titulu uvede poprvé v České republice také Chvíle obyčejného štěstí (r. Daniele Luchetti), Svatba (ne)bude! (r. Francesco Miccichè), Bangla (r. Phaim Bhuiyam), Starosta z rione Sanità (r. Mario Martone), a dále představí filmy Dafne (r. Federico Bondi), Šampion (r. Leonardo D’Agostini) a také První zrádce (r. Marco Bellocchio), film nominovaný na Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek.

  Do festivalového programu byl zařazen také koncert Pražského komorního orchestru, který pod vedením Waltera Attanasiho zahraje skladby autorů, jako jsou Nino Rota, Nicola Piovani a Luis Bakalov, vybrané z nejslavnějších filmů Federica Felliniho, čímž oficiálně zahájíme oslavy blížícího se výročí sta let od narození světoznámého režiséra (Rimini 20. ledna 1920). Bližší informace o festivalu na www.mittelcinemafest.cz a www.kinolucerna.cz.

 • Obrázek k novince 23.11.2019

  Historicky první Comic-Con Prague již v únoru

  Festival popkultury Comic-Con Prague spustil v e-shopu prodej fotek a podpisů hvězd. Nabízí tak unikátní možnost získat vzácné podpisy herců a hereček. Navíc se k tomu na místě budou zdarma podepisovat i komiksoví tvůrci, spisovatelé a další známé osobnosti. Historicky první Comic-Con Prague proběhne v termínu 7.– 9. února 2020 v pražském O₂ universu.

  Zážitků a zkušeností si aktivní mladí lidé cení nejvíc, když máte zážitky, máte i skvělé vzpomínky. Vycházíme vstříc tomuto trendu a přivezeme na Comic-Con Prague plejádu zahraničních hostů, se kterými se mohou jejich fanoušci setkat, vyfotit nebo získat jejich podpis. Cena za účast takových osobností zejména z řad herců je často srovnatelná s náklady na vystoupení zpěváka nebo hudební skupiny a financování jejich návštěvy z prodeje společných fotografií s fanoušky a podpisů je na západě zcela běžné a tamní fanoušci jsou na to zvyklí,“ uvádí Pavel Renčín, marketingový ředitel Active Radio, jejíž produkční divize NoLimits akci spolupořádá.

  Jak to funguje? Vstupenku na Comic-Con Prague si zájemce koupí prostřednictvím sítě Ticketmaster. V její ceně je zahrnutý nabitý program v 15 sálech a pódiích, včetně všech besed s hosty. „Ke vstupence na festival si fanoušek může ještě dokoupit jedinečný zážitek s oblíbenou hvězdou prostřednictvím e-shopu Comic-Con Prague. Podle harmonogramu účasti hostů si zvolí den a zda má zájem o společnou fotku, podpis nebo podepsanou studiovou fotku. V lednu si pak ještě podle upřesněného programu vybere konkrétní čas, ve kterém pak přijde do vyhrazeného prostoru, aby získal nejen fotografii či podpis do sbírky, ale i zážitek se svým oblíbencem,“ vysvětluje Václav Pravda, programový ředitel festivalu. Ceny fotografií a autogramů se pohybují od 190 Kč v závislosti na vybrané hvězdě. Z řad herců svoji účast již potvrdili například Ron Perlman, Brandon Routh, Ian McElhinney, Casper Van DienDavid Nykl či Predrag Bjelac, z komiksových tvůrců pak třeba Marco Turini, Alvaro Martinez, Brian Azzarello, Petr Kopl nebo Jonáš Ledecký.

  Festival Comic-Con Prague organizují poprvé v ČR společnosti Active Radio a.s. a Comic-Con Prague s.r.o. (založená pořadateli Festivalu fantazie) ve spolupráci s rádiem Evropa 2. Více informací na www.comiccon.cz

 • Obrázek k novince 14.11.2019

  Slovenský Iron Sky Film Festival v Holandsku

  16. – 17. listopadu proběhne v Humanity House v Haagu již druhý ročník česko-slovenského festivalu Iron Sky Film Festival. Letošní ročník se bude zaměřovat na pravicový extrémismus v České republice a na Slovensku a po čas dvou dní zde bude přednášet několik aktivistů a novinářů jako například Klára Kalibová, Andrej Bán nebo Leonie de Jonge, festival zároveň nabídne pět filmových a dokumentárních projekcí mezi nimiž budou uvedeny např. díla Až přijde válka nebo Český Alláh. Následně bude festival hostit rovněž diskuze s tvůrci. Festival vznikl jako iniciativa Čechů a Slováků žijících v Holandsku, kteří byli zmobilizováni vraždou novináře Jána Kuciaka. Více info o festivalu najdete zde.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 28.10.2019

  České lázně ve filmu

  Česká města se v průběhu let stala kulisou pro mnoho filmových tvůrců. Zrakům lokačních z českých i zahraničních filmů neunikla ani lázeňská města. A zájem o ně mezi filmaři stále je. Na výlety po stopách filmu v lázních jsme se podívali společně se Spa.cz. Česká republika se snaží každým rokem přitáhnout zahraniční produkce, které nejen že do regionů přinášejí nemalé finanční zisky, ale také pomáhají budovat dobré jméno českých lázní a zvyšovat zájem o pobyty u nás.

  A v jakých filmech jste mohli české lázně zahlédnout? Začneme u města, které je s filmem spojeno snad nejvíce, v Karlových Varech. Zde se každoročně odehrává známý filmový festival s účastí největších tuzemských i zahraničních celebrit. Celebrity se sem ale nesjíždějí jen na večírky, filmové projekce nebo na wellness pobyty, některé sem jezdí i pracovně. V Grandhotelu Pupp Karlovy Vary vzniklo hned několik velmi úspěšných filmů. Z těch nejznámějších můžeme jmenovat bondovku s Danielem Craigem Casino Royale, romantickou komedii Poslední prázdniny s Queen Latifah v hlavní roli a nebo životopisný film o Edith Piaf. Z českých filmů připomeňme slavný filmový hon na Josefa Abrháma v komedii Vrchní, prchni! a nebo zfilmované příběhy Oty Pavla ve filmu Smrt krásných srnců.

  Známá jsou ale i další místa lázeňského trojúhelníku - Františkovy Lázně a Mariánské Lázně. Ve Františkových Lázních se například schovával Zdeněk Svěrák s malým Koljou ve stejnojmenném filmu. A v Mariánských Lázních se natáčel koprodukční česko-německý film Výstřely v Mariánských Lázních. Nedaleko Mariánek najdete menší Lázně Kynžvart. Ty se ve filmu Kdyby tisíc klarinetů proměnily ve vojenská kasárna a své pěvecké a herecké umění zde předváděly hvězdy první třídy jako Waldemar Matuška, Karel Gott či Eva Pilarová.

  O něco temnější atmosféru měl film, který se natáčel v lázních Velké Losiny. Místní zámek se stal ve filmu a bohužel i ve skutečnosti dějištěm čarodějnických procesů. Film znáte zcela jistě pod názvem Kladivo na čarodějnice. V současnosti se ale při návštěvě města Velké Losiny ničeho bát nemusíte. Vyrazte za odpočinkem třeba na víkendový pobyt do místních termálních pramenů. Určitě si místní krajinu na úpatí Hrubého Jeseníku zamilujete!  Pokud si budete chtít udělat z Velkých Losin další filmový výlet, necelou hodinku odtud najdete další lázeňské městečko spojené s českým filmem - Karlovu Studánku. A co že se zde natáčelo? No přece komedie století S tebou mě baví svět.

 • Obrázek k novince 25.10.2019

  20. ročník Mezipater je za dveřmi!

  Program 20. ročníku Queer filmového festivalu Mezipatra bude i tenhle rok plný těch nejlepších queer filmů, diskuzí a večírků. Festival začíná v Praze 7. listopadu a potrvá až do 14. listopadu. Potom se Mezipatra stěhují do Brna, kde 22. listopadu končí. Tématem letošního ročníku je heslo „V proudu změn” oslavující dlouhou cestu, kterou si queer komunita prošla. Těšit se můžete například na nový film Xaviera Dolana Matthias & Maxime o dvojici dlouholetých kamarádů, kterým jedna jediná pusa změnila život, nebo švédsko-gruzínské drama Dokud se tančí o mladíkovi, který se snaží uspět v machistickém světě tradičního tance. Coming-of-age drama sbírající ocenění na festivalech po celém světě vyslalo Švédsko do boje o Oscara. Mezi další očekávané filmy patří brazilský vítěz Teddy Award Historka o zelené planetě. Ten sleduje trojici přátel, kteří se po smrti babičky hlavní hrdinky snaží splnit její neobvyklé poslední přání. Součástí programu budou i dokumenty jako Mořský koník o trans muži a jeho touze založit si vlastní rodinu nebo Changing the Game o nadějných trans sportovkyních a sportovcích.

  Velkou novinkou Mezipater je industry sekce Queering the Cinema. Ta míří na všechny filmové nadšenkyně a nadšence, kteří se chtějí při diskuzích a přednáškách setkat s ostřílenými filmovými profesionálkami a profesionály. Zúčastnit se můžete debaty Queer Cinema Today o výzvách distribuce filmů s queer a lidskoprávní tematikou s ředitelem distribuční společnosti Peccadillo Pictures Tomem Abellem, masterclass s režisérem Rhysem Ernstem Mainstreaming Minorites o reprezentaci a prosazování trans komunity v televizi a filmu, diskuze  Money, Action, Go s pěticí režisérek a režisérů o tvůrčím procesu výroby krátkých filmů, debaty Festivals for Freedom se zástupkyněmi a zástupci queer filmových festivalů nebo masterclass How to Make Diversity Work s producentem Michaelem Raislerem, který stojí za úspěšnými filmy jako například Plážoví flákači nebo Jsme zvířaty.

  Kompletní program najdete na www.mezipatra.cz.

 • Obrázek k novince 24.10.2019

  Festival argentinského filmu začíná

  Od 24. 10. do 30. 10. se v pražském kině Lucerna koná 8. ročník festivalu argentinského filmu CINE ARGENTINO. Festival doprovází výstava argentinských filmových herců. Přehlídka bude zahájena kriminálním dramatem Andílek, které minulý rok obdrželo řadu cen na mezinárodních festivalech. „Tak jako v předchozích letech je na festivalu zastoupena celá škála filmových žánrů, včetně např. komedie Mé mistrovské dílo o galeristovi a malíři, kteří si vymyslí šílený plán, jak zbohatnout na uměleckém trhu,” říká iniciátor a dramaturg festivalu Jan Rybář. „Na diváky čeká dále film Druhý komplic, děsivý thriller z prostředí malého městečka provincie Chaco nebo citlivý a realistický pohled na dilema mladé dívky Neviditelná.

  Do doby těsně před nástupem argentinské diktatury je zasazen dramatický snímek Rudá, kriticky vysoce oceněný enigmatický příběh, ve kterém lze rozpoznat řadu filmových žánrů. Do koloniální epochy argentinské historie je zasazen snímek Zama, kandidát na Oscara a mimo jiné nositel ceny Condor de Plata 2018. Nejúspěšnějšího argentinského herce Ricarda Darína zahlédneme v příběhu o manželské krizi Nečekaná láska. Ve výběru filmů nechybí ani jedna z nejúspěšnějších argentinských komedií posledních let Divoké historky, ale také dokumentární film Sólo o klavíristovi a skladateli Martínu Perínovi a jeho zápasu s duševní chorobu,
  “ dodává Jan Rybář. 

  Více informací o festivalu na www.cineargentino.cz.

<< předchozí 1 2 3 4 17 34 50 66