Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 4.8.2020

  DiCaprio uzavřel smlouvu s Applem

  Herec Leonardo DiCaprio uzavřel skrze svoji produkční společnost Appian Way exkluzivní dohodu se streamovací službou Apple TV+, která de facto zaručuje, že si Apple bude moci jako první nárokovat veškerá budoucí filmová i televizní díla, která Appian Way vyprodukuje. To znamená, že veškeré nové seriály a filmy pod produkčním dohledem DiCapria teď zamíří na Apple. Neznamená to však, že nepůjdou vůbec do kin - k tomu se budou vztahovat jisté výjimky. Ještě donedávna měl herec přitom podobnou smlouvu se studiem Paramount Pictures a před tím s Warnery. Tato dohoda nicméně jen potvrzuje dobré obchodní vztahy mezi hercem a Applem, Appian již pro streamovací službu dělá na seriálu Shining Girls s Elisabeth Moss a Scorseseho temná krimi Killers of the Flower Moon s DiCapriem rovněž zamíří po krátké premiéře v kinech tam.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 3.8.2020

  Další slavná hra míří na velké plátno

  Režisér filmů Příběh žraloka a Pokémon: Detektiv Pikachu Rob Letterman se upsal filmové adaptaci známé herní značky Beyond Good & Evil od společnosti Ubisoft. Snímek, na nějž zakoupil práva Netflix, bude kombinací hrané akce s animovanými sekvencemi a příběh nás pak zavede do 25. století na jednu vzdálenou planetu. Děj se točí kolem antropomorfních povstalců bojujících s mimozemskou invazí, hlavní postavou je pak mladá fotografka/novinářka. První hra zaznamenala před lety špatný start, následně si ale našla své fanoušky, a před pár lety byl dokonce oznámen i herní prequel.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 2.8.2020

  Jason Bateman chystá loupež

  Režisér a herec Jason Bateman (Noční hra, Outsider) v těchto dnech jedná s Netflixem o režii a chystaného snímku Here Comes the Flood. Detaily příběhu zatím nejsou známy, měl by se ale točit kolem jisté loupeže. Scénář k němu pak napsal Simon Kinberg (X-Men: Dark Phoenix). Bateman se v posledních letech režii věnuje více než hraní, loni dokonce získal cenu Emmy za Nejlepší režii seriálu Ozark a porazil tak očekávaného vítěze Hru o trůny. Zároveň tímto snímkem posílí svůj pracovní vztah se streamovací službou, nedávno se rovněž upsal produkci romantické komedie Your Place or MineReese Witherspoon a dramatu The Girls I’ve BeenMillie Bobby Brown.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 2.8.2020

  Známé postavy v seriálovém Pánu prstenů

  Chystaný seriál The Lord of the Rings od Amazonu podle důvěryhodných zdrojů bude zahrnovat i známé postavy z filmové trilogie. Konkrétně Sarona, Galadriel a Elronda. To pak pro fanoušky knižního Tolkiena (ale vlastně i ty, kteří už četli pár novinek o připravovaném seriálu) nebude žádná převratná novinka, je nicméně dobré to mít de facto potvrzené. Děj seriálu bude zasazen do Druhého věku Středozemě, tedy ještě před vykováním prstenů nebo prvními válkami se Sauronem. Logicky tak dává smysl, že Sauron, i zbylé dvě postavy budou v příběhu přítomny. Co se obsazení týče, zatím víme jen to, že by herečka Morfydd Clark měla ztvárnit elfku Galadriel. První dvě epizody pak natočí J. A. Bayona (Jurský svět: Zánik říše). Na datum premiéry si i z důvodu pandemie budeme ovšem muset ještě nějakou dobu počkat.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 2.8.2020

  Zemřel herec Wilford Brimley

  V sobotu v ranních hodinách zemřel americký herec Wilford Brimley. Bylo mu 85 let. Brimley se údajně dva měsíce potýkal s ledvinovými problémy, informaci o úmrtí potvrdila jeho agentka Lynda Bensky. Herec začínal v 60. letech jako westernový kaskadér a mimo jiné byl zaměstnán i jako bodyguard slavného Howarda Hughese.

   

  V průběhu 70. a 80. let se objevil ve vedlejších rolích ve snímcích jako Čínský syndrom, Bez zlého úmyslu, Údolí smrti, Přirozený talent či Věc. Většina diváků si ho bude pamatovat z jedné z hlavních úloh v komedii Zámotek od Rona Howarda. V 90. letech si zahrál například v thrillerech Firma Sydneyho Pollacka a Živý terč Johna Woo. Od roku 2004 pobýval na svém ranči v Greybullu ve státě Wyoming a ve filmech se objevoval už jen sporadicky.

  (Goldbeater)
 • Obrázek k novince 1.8.2020

  Leonardo DiCaprio a utopický ostrov

  Herec a producent Leonardo DiCaprio připravuje nový seriál Ostrov, jenž bude vycházet ze stejnojmenné knižní předlohy od Aldouse Huxleyho z roku 1962. Děj knihy vypráví o cynickém novináři, který ztroskotá na fiktivním utopickém ostrovu Pala někde uprostřed Indického oceánu. Tam později narazí na tajemnou společnost domorodců, jíž propadne a začne přejímat její tradice a zvyky. Jeho dobrodružství na ostrově jsou často psychedelického rázu a ona alternativní kultura tamějšího lidu zásadně promění způsob, jakým se dívá na svět. Ostrov je považován za utopický protiklad dystopického románu Brave New World.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 31.7.2020

  Zemřel režisér Alan Parker

  Po dlouhé nemoci dnes ve věku 76 let zemřel věhlasný britský režisér, scenárista a producent Alan Parker. Smutnou zprávu potvrdil Britský filmový institut. Parker začínal v 70. letech jako tvůrce televizních reklam. Jeho prvním celovečerním filmem se stal Bugsy Malone z roku 1976, proslavil se však o dva roky později vězeňským dramatem Půlnoční expres, za nějž byl poprvé nominován na Oscara za režii.

   

  Následovala díla jako Sláva, Pink Floyd: The Wall a Angel Heart. Za snímek Křídla (Létat jako pták) v roce 1985 získal Zvláštní cenu poroty v Cannes. Svou druhou oscarovou nominaci mu přinesla režie filmu Hořící Mississippi s Genem Hackmanem a Willemem Dafoem v hlavních rolích. V druhé polovině 90. let slavil úspěch s muzikálem Evita. Jeho posledním režijním počinem byl Život Davida Galea z roku 2003 s Kevinem Spaceym v hlavní roli.

  (Goldbeater)
 • Obrázek k novince 31.7.2020

  Netflix chystá animovaný Splinter Cell

  S herními adaptacemi se doslova roztrhl pytel a Netflix tak čerstvě oznamuje další. Tentokrát se vlastního animovaného seriálu od Netflixu dočká známá akční série Splinter Cell vycházející z knižních předloh Toma Clancyho. Chopí se jí pak scenárista Johna Wicka Derek Kolstad. Seriál podle všeho obdržel rovnou objednávku na dvě řady s celkovým počtem šestnáct epizod. Děj první hry vyprávěl o členovi speciální námořnické jednotky SEAL Samu Fisherovi, kterého do svých řad rekrutovala informační služba NSA. Fisher se tak následně vydává na přísně tajné operace po celém světě, jenž vyžadují infiltraci, plížení i jeho speciální vojenský výcvik. V roce 2012 se ve filmové adaptaci Splinter Cellu měl objevit Tom Hardy, projekt ale není aktuálně ve fázi vývoje.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 30.7.2020

  O čem bude pokračování Halloweenu?

  Režisér David Gordon Green nedávno poskytl rozhovoru serveru Total Film, ve kterém odhalil pár detailů týkajících se chystaného pokračování Halloweenu s podtitulem Kills. První zásadní informací je, že hlavní postavou už nebude Laurie (Jamie Lee Curtis), která bude stále přítomna ve filmu, tentokrát ale bude vystupovat spíš jako antihrdinka – důvodem bude její touha po pomstě. Snímek by pak měl právě tohle téma, ještě společně s davovým šílenstvím rozebírat více dopodrobna. V podstatě bude vyprávět o zbylých obyvatelích Haddonfieldu, kteří nyní budou chtít vzít spravedlnost do vlastních rukou a vyřídit si účty s Michalem Myersem jednou pro vždy.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 29.7.2020

  O čem bude seriálový Loki?

  Ještě předtím, než udeřila pandemie, povedlo se Marvelu splnit zhruba dva měsíce natáčení seriálu Loki. To samozřejmě není ani zdaleka dost na to, aby mohl seriál zamířit do postprodukce a ještě letos na obrazovky, stačí to ale na to, abychom měli o seriálu pár zajímavých informací. Víme tak například, že se v seriálu v zatím nespecifikované roli objeví herečka Gugu Mbatha-Raw a že její postava bude součástí organizace zvané Time Variance Authority. Tato fiktivní skupina v podstatě hlídá, aby všechny časové linie dávaly smysl a nikdo s nimi neprováděl nic nekalého. Téhle skupince by pak v seriálu měl šéfovat herec Owen Wilson. Výše zmíněná herečka pak potvrdila, že se v seriálu bude tím logicky hodně cestovat, titulní Loki s tváří Toma Hiddlestona by měl navštívit všelijaké planety a známá komiksová místa, a prý bychom ho měli vidět maličko dospět. Nakonec pak ještě obligátně pochválila režisérku seriálu Kate Herron (Sexuální výchova). Loki bude mít premiéru na streamovací službě Disney+ někdy v příštím roce.

  (dO_od)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 8.8.2020

  National Geographic uvádí exkluzivní seriál

  Děj seriálu Hrubá kůže se točí kolem záhadných vražd osadníků usazujících se v nelítostné divočině Nové Francie v 90. letech 17. století. Zdá se, že nepokoje přerostou v občanskou válku. Z krveprolití jsou podezřelí jak Angličané zastoupení společností Hudson’s Bay Company, tak skupina původních obyvatel Kanien’kehá:ka (Irokézové), pravděpodobně ve spojení s Angličany. Primární snahou je vyhnat Francouze z kolonizované oblasti. Seriál z tvorby Elwooda Reida vznikl podle románového bestselleru Annie Proulxové

  Děj se odehrává ve Wobiku, malé osadě na území dnešní provincie Québec. Katolická církev sem vyslala jezuity, aby přivedli místní pohany na pravou víru, Francie se snaží oblast rovněž zabydlet například takzvanými “Filles du Roi”, neboli “královými dcerami”, mladými ženami, které se zde mají provdat a založit rodiny. Nesourodá skupina vyvrhelů, násilníků i nevinných osob se na křižovatce civilizace koncem 17. století musí vyrovnat se všemi krutými nástrahami osudu, konkurenčními zájmy a propletenými vazbami.

  Hrubá kůže je příběhem o přežití a snaze vytvořit civilizaci uprostřed nekonečných lesů”, říká tvůrce a výkonný producent projektu Elwood Reid. “Osadníci zde v nekonečném a nelítostném “Novém světě” hledají štěstí, ať už jde o chudé bezzemky, děti ulice, hrabivé obchodníky, chudé dívky s nadějí provdat se v zemi domnělé hojnosti a bohatství či lidi hledající pravou víru. Ti všichni se střetávají s brutální realitou svých snů. Ocitají se v neprostupných lesích dlouho obývaných neznámými národy, které jejich příjezd sledují s opovržením, ovšem také zjištěním, že bude nutné s těmito nově příchozími uzavřít spojenectví.

  Napínavý příběh je plný dobrodružství, prozkoumávání a ambicí snílků i bojovníků, z nichž mnozí mají poněkud utopickou vidinu světa, jiní jsou zase neomalení, ovšem všichni jsou nuceni vyrovnat se s nástrahami zrádného neznámého světa. Se sílícími tlaky se utvářejí nečekaná spojenectví, ale i prohlubují staré sváry. Nové rodiny vznikají na pozadí zdánlivě nevyčerpatelného přírodního bohatství amerického kontinentu. Střet civilizace, lidí a nemilosrdného světa obchodu je nadčasový, obdobně jako obrazy přírodních krás a skutečnost, že přežijí jen ti nejsilnější.

  Na historickou podívanou z produkce Fox 21 Television Studios a Scott Rudin Productions se mohou těšit diváci ve 172 zemích světa a 43 jazycích. Autorem projektu a výkonným producentem byl Elwood Reid známý například seriálem The Bridge a sama autorka předlohy Annie Proulxová. Ta dosud vydala osm knih včetně světového bestselleru Ostrovní zprávy a povídkové sbírky Close Range. Za své texty získala mj. Pulitzerovu cenu, Národní knižní cenu, Mezinárodní cenu Irish Times pro prózu a ocenění PEN/Faulkner Award. Její povídka Zkrocená hora se původně objevila v magazínu The New Yorker a byl podle ní natočen oscarový snímek.

 • Obrázek k novince 28.7.2020

  Watchmeni vedou Emmy nominace

  Televizní akademie oznámila své nominace pro 72. ročník cen Emmy. Ty se každoročně udílejí nejlepším seriálům, minisériím, televizním filmům a zábavním pořadům, přičemž jejich výběr probíhá na podobné bázi jako u Oscarů. Přímý přenos z udílení cen bude moderovat Jimmy Kimmel 20. září na stanici ABC. A jak tedy dopadly nominace pro letošní nabitý rok?

   

  Největší pozornost členů akademie zdá se upoutala komiksová minisérie Watchmen od scenáristy Damona Lindelofa, hit z produkce kabelovky HBO posbíral 26 nominací. Na druhém místě skončila The Marvelous Mrs. Maisel se 20 nominacemi, poté dramata Ozark a Succession s 18 nominacemi, a následně seriály The Mandalorian a Schitt’s Creek spolu s pořadem SNL s 15 nominacemi. Celkem měl nejvíc nominací Netflix, přesněji 160 nominací, zatímco druhá HBO dosáhla jen 106 nominací.

   

  O cenu za nejlepší drama se pak budou ucházet seriály Volejte Saulovi, Koruna, Příběh služebnice, Na mušce, Mandalorian, Ozark, Succession a Stranger Things. U minisérii budou bojovat Little Fires Everywhere, Mrs. America, Neuvěřitelná, Unorthodox a Watchmen. Mezi nominovanými herci pak letos skončili například Jeremy Irons (Watchmen), Hugh Jackman (Špatné vychování), Cate Blanchett (Mrs. America) nebo Mark Ruffalo (Bludné kruhy). Kompletní přehled nominací naleznete pod tímto odkazem.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 11.7.2020

  46. ročník LFŠ odhaluje program

  Od pátečního poledne 7. 8. až do středeční noci 12. 8. 2020 nabídne Letní filmová škola plnohodnotný program, vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další doprovodné akce. Festival oznamuje nového hlavního partnera, jimž se stává investiční společnost Redside. „Při vědomí, že filmový program bude v souladu s délkou akce omezený, usilujeme o to, aby si zachoval svou kvalitu, pestrost a vyváženost. Návštěvníka LFŠ tedy čeká to, na co je z předchozích let zvyklý: spousta filmových objevů, mimořádných zážitků a především – jejich sdílení,” říká Iva Hejlíčková, programová ředitelka. 

  Diváci se z Uherského Hradiště plynule dostanou přímo do historie i současnosti filmu. „Velká historická retrospektiva představí polského klasika Andrzeje Wajdu – výběr z jeho filmografie provedla jeho osobní i profesní partnerka Krystyna Zachwatowicz-Wajdová, která bude zároveň hostem LFŠ. Blok Současnost nabídne například filmový pohled na Izrael včetně horké novinky Anatomie atentátu mapující přípravy atentátu na premiéra Jicchaka Rabina v roce 1995. V rámci bloku Česko/Slovensko představíme např. předpremiéru filmu Žáby bez jazyka a také zlatou éru pražské FAMU v 60. letech minulého století,” dodává Jan Jílek, programový ředitel.

  Z hostů na Filmovku dorazí herecká ikona Hanna Schygullová s unikátním Cinekoncertem, scenáristický mistr Vladimír Körner s nesmrtelnou Adelheid, nedávno objevený autorský drahokam českého filmu Bohdan Karásek nebo Slávek Horák, který v Uherském Hradišti uvede festivalovou premiéru filmu Havel. Návštěvníci Filmovky budou mít unikátní možnost zhlédnout livestream Amerikánka a následně se setkat s jeho tvůrci, režisérem Viktorem Taušem a kameramanem Martinem Doubou.

  Filmový program bude také tentokrát rozdělen do tří hlavních bloků Historie, Současnost a Česko/Slovensko. Retrospektiva Andrzeje Wajdy, klasika polské kinematografie, představí citlivé přepisy významných děl polských (Reymont, Mickiewicz, Wyspiański, Iwaszkiewicz) i světových literátů (Dostojevský, Bulgakov, Conrad). Wajda se ovšem se stejnou vášní věnoval i mapování složitých historických okamžiků svého národa, čímž tuto historii zároveň i spoluvytvářel.

  Sekce Neznámý vojín představí Dannyho Kaye, jednu z největších hvězd poválečné americké komedie. Z filmografie muže, který uměl zpívat, tancovat, hrát, zvládal nejrůznější akcenty a fyzickou komedii, si na LFŠ připomeneme jeho nejlepší snímky, včetně díla s přiléhavým názvem Dvorní šašek. Příběh jednoho filmu se zaměří na Řím, otevřené město Roberta Rosselliniho, první film nově se ustavujícího italského neorealistického hnutí, patřící ke zlomovým dílům bezprostředně poválečné evropské kinematografie.

  Němý film s živou hudbou se tentokrát věnuje Busteru Keatonovi a tváři bez emocí, již ve svých groteskách reprezentoval. Filmy budou postupně doprovázet hudebníci a skupiny Povodí Ohře, Raw Deal, Tomáš Knoflíček (Gurun Gurun) a Urbanfailure. Třetím rokem se v sekci Východní přísliby představí žhavá, žánrově a stylově různorodá ochutnávka nových titulů ze zemí někdejšího socialistického bloku. Dojde na filmy jako Věrnost (ruské psychologicko-erotické drama Niginy Sajfullajevové) či FOMO (dravý maďarský debut o youtuberské generaci Z). 

  V sekci Půlnoční delikatesy se představí Vulgární autoři, jejichž tvorba bořila kategorie vysoké a nízké kultury. Na plátně se tak objeví jedny z nejvytříbenějších a nejkreativnějších akčních bijáků a vzdáme hold jejich individualistickým tvůrcům. Podruhé se na Filmovce v sekci Terra festivalis objeví národní kinematografie, která se v poslední době etablovala na mezinárodní festivalové scéně. Tentokrát byl vybrán Izrael a snímky, jenž se různými způsoby vyjadřují k ožehavé politické i společenské situaci rozdělené země.

  Na LFŠ promítneme mimo jiné Tel Aviv v plamenech režiséra Sameha Zoabiho či Pracující ženu režisérky Michal Aviadové. Ve Slováckém muzeu bude k vidění tematická výstava Izrael fotografa Karla Cudlína. Tradiční sekce HOT TV se v tomto roce zabývá filmovou tvorbu, která do hlavní role obsadila právě televizi. Poodkrývat se budou taje amerického zpravodajství či zákulisí toho, jak se natáčí současná quality TV.

  Bližší informace o jednotlivých sekcích najdete na webu Letní filmové školy Uherské Hradiště. Denní program bude zveřejněn v půli července. Akreditace, balíčky vstupů i vstupenky na doprovodný program jsou v prodeji. Více na lfs.cz

 • Obrázek k novince 14.6.2020

  Dny evropského filmu startují již za pár dní

  Dny evropského filmu (DEF), které se zaměřují výhradně na současný evropský film, letos představí 40 filmů z téměř 30 evropských zemí. Hlavní část programu DEF proběhne od 16. do 23. června v Praze, Brně, Ostravě a následně v rámci festivalových ozvěn v dalších 6 městech. Program se neprofiluje podle konkrétních zemí, ale DEF představují evropský film pomocí témat a žánrů a letos se zaměří i na sci-fi, horory, avantgardu nebo dokumenty. V celkem 6 programových sekcích uvedou oceňované animované snímky, filmy pro mladší publikum, rodiny s dětmi i filmy starých mistrů. Přehled programových sekcí: zde.

  Speciální verzi písně Jaro od Tata Bojs, která je součástí programu Brainz VR Cinema, dorazí osobně představit Milan Cais. Režisérka Johana Ožvold uvede objevný dokument The Sound Is Innocent a Václav Marhoul připomene své Nabarvené ptáče. Snímek Postiženi muzikou o zákulisí neobyčejné kapely The Tap Tap po projekci představí režisér Radovan Síbrt a o zlatém věku kypré burlesky po projekci filmu Turné s diváky pohovoří ředitel Prague Burlesque David Jahn. Po snímku Kam se muž vrací, provede diváky Norskem prostřednictvím diáků cestovatel a dobrodruh Ivo Petr. O tom, jak to bylo s řeckou dluhovou krizí se po projekci filmu Dospěláci v místnosti povede ekonomicko-politologická debata se známým ekonomem Tomášem Sedláčkem. Vybrané programové sekce a jednotlivé projekce DEF podporují ambasadoři z řad českých influencerů a známé osobnosti. V kině se tak diváci potkají s hercem Matyášem Valentou, herečkami Kateřinou Hrachovcovou, Petrou Nesvačilovou nebo s všestrannou umělkyní Vladivojnou La Chiou. VR filmy podpoří mimo jiné gamerka Naomi Adachi.

  Letošní doprovodný program reflektuje aktuální témata, o kterých se bude debatovat s českými ekology, cestovateli, ekonomy, hudebníky, právníky či politology. Kompletní doprovodný program: zde. „Ráda bych diváky pozvala na dvě akce v rámci doprovodného programu festivalu, které se věnují aktuálním tématům. V sekci K věci – do divočiny představíme film Až přijde oheň, doplněný o platformu Café Evropa, zavedený formát debatování aktuálních evropských témat, tentokrát zaměřený na problematiku sucha a požárů. Ve stejné sekci uvedeme film Space Dogs, po kterém bude následovat debata s organizací Hlas zvířat, která bojuje za práva zvířat a pokud někde dochází k jejich porušování, vede tyto trestní spory,“ říká ředitelka DEF Barbora Golatová.

 • Obrázek k novince 5.6.2020

  Sen noci svatojánské s živým doprovodem

  K 60. výročí uvedení světově proslulého a mnoha cenami ověnčeného  loutkového filmu Sen noci svatojánské slavného malíře a sochaře Jiřího Trnky připravila společnost JV Classics jeho obnovenou premiéru s živým doprovodem Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Dětského pěveckého sboru pod vedením dirigenta Jana Kučery. Role vypravěče se ujme oblíbený herec Petr Štěpánek, který poetický Kainarův text na motivy stejnojmenné klasiky W. Shakespeara osobně naživo převypráví. Mluvené slovo se na jevišti dokonale propojí s živou hudbou, aby tak dodalo nesmrtelnému a stále svěžímu Trnkovu mistrovskému dílu další okouzlující dimenzi.

  Projekt představoval od svých počátků pro celý rozsáhlý realizační tým obrovskou výzvu. Velmi náročné přípravy zahrnovaly úpravu objemných partitur slavného tvůrce filmové hudby Václava Trojana, které se s respektem a bravurou zhostil výborný skladatel a dirigent Adam Klemens. Nedílnou součástí této práce bylo i přizpůsobení původního filmu pro uvedení s živým hudebním doprovodem. Ve výsledku se však jedná o zcela unikátní a komplexní zážitek z jednoho z nejvýznamnějších počinů české kinematografie. Sen noci svatojánské je pro své jedinečné zpracování a použité technologie považován za revoluční počin v oblasti animovaného filmu. Jiří Trnka, kterému se ve světě přezdívalo Walt Disney Východu, byl znám pro svoji naprostou preciznost a velký důraz na detail. Natáčení díky tomu trvalo neuvěřitelné 2 roky!

  Všechny loutky si Trnka vytvořil sám. Byly vysoké 25cm, vyrobené z latexu kvůli plynulosti pohybu (jen hlavičky měly z moduritu, jelikož Mistr od samého počátku nechtěl ve filmu mluvené slovo a na vypravěče přistoupil teprve po velkém nátlaku komise Čs. filmu) a na rukou měly namísto obvyklých čtyř pět prstů (což po Trnkovi použil až kultovní režisér Tim Burton v animovaném filmu Ukradené Vánoce). Film se stal prvním širokoúhlým (systém CinemaScope) loutkovým filmem na světě a je držitelem řady ocenění z tuzemských i světových filmových festivalů (Cannes, Benátky, Valencie). Snímek se také dočkal zpracování pro USA, tato verze z roku 1961 byla doplněna o kompletní dialogy a komentář namluvila tehdejší hollywoodská hvězda první velikosti, legendární herec Richard Burton. Časopis Time ve své době zařadil Sen noci svatojánské mezi nejlepší filmy roku – po bok Godardovu U konce s dechem a Felliniho Sladkému životu!

  Naším velkým přáním a cílem přitom vždy bylo zprostředkovat hlavně dětem pozapomenutou krásu a poetiku geniálního Jiřího Trnky ve spojení s mistry slova - Shakespearem, Kainarem a Brdečkou, ukázat jim, že i v dnešní době počítačové animace a dalších nekonečných možností, kterými současný animovaný film disponuje, jim má toto nádherné dílo co nabídnout a předat. Z projektu vznikne také unikátní studiová nahrávka, výtěžek bude věnován na obnovu loutek Jiřího Trnky. 

  Obnovená premiéra se bude konat 24. října 2020 v 18:00 v Kongresovém centru Praha. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketportal, nebo o ně můžete soutěžit zde.

 • Obrázek k novince 28.5.2020

  Festival We Are One oznámil program

  Globální online youtubový festival We Are One, na němž se podílí filmové festivaly z celého světa, včetně například Karlových varů, Berlinale či Cannes, oznámil svůj program. Od zítřka (29. 5.) až do příští neděle (7. 6.) tak na stránce festivalu najdete unikátní a zajímavé snímky z celého světa. Celkově festival nabídne přes 100 filmů, z celkového počtu 35 zemí, jež byly vybrány z dohromady 21 významných festivalů. A na co že se tedy můžete například těšit?

   

  Režisér Josh Swade uvede svůj dokumentární snímek Ricky Powell: The Individualist, Telmo Esnal pro změnu představí španělský muzikál Dantza a Giorgio Ferrero nabídne pohled na krásné věci ve filmu Beautiful Things. Festival kromě jiného zprostředkuje také rozhovory s prominentními filmovými tvůrci, včetně Francise Forda Coppoly, Joon-ho Bonga či Guillerma del Tora. Příprava festivalu, jenž vznikl v reakci na zrušení většiny letošních akcí z důvodu pandemie, trvala asi pět týdnů. Veškeré dobrovolné finanční příspěvky pak poputují na charitativní účely v rámci boje s nemocí Covid-19.

   

  Kompletní přehled chystaných filmů každopádně najdete pod tímto odkazem.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 18.5.2020

  Roztočte spirálu své filmové kariéry!

  Mezinárodní soutěž pro mladé filmaře Nespresso Talents se opět rozbíhá, a to na opravdu pozitivní vlně. Každoroční výzva se letos týká tématu „Pozitivní spirála“, aneb jak jeden dobrý skutek dokáže změnit svět k lepšímu. Výherci získají štědrou finanční odměnu. Vyhlášení letošních výherců proběhne v červenci 2020. Vzhledem k nastalé situaci, se účast výherců na festivalech v Cannes a v Karlových Varech přesouvá až na rok 2021. Dobrou zprávou je posunutí uzávěrky přihlášek a krátké filmy ve vertikálním formátu (9:16) mohou autoři letos přihlašovat výjimečně až do 31. května.

  Společnost Nespresso již pátým rokem pořádá soutěž, ve které dává šanci výjimečným filmovým talentům z celého světa, a současně chce tvůrce inspirovat k tomu, aby změnili svět k lepšímu. Stejně jako v předešlých ročnících, i letos se musí začínající filmaři držet společného tématu a zpracovat jej v krátkém filmu na výšku, tedy způsobu přehrávání videí, jehož popularita za poslední roky neustále roste.

  O co se soutěží? V mezinárodním kole čeká na tři nejlepší autory finanční odměna na rozjezd filmové dráhy. Samozřejmě nepřijdou ani o pozvání na filmový festival v Cannes (pouze mezinárodní výherce). Stejně tak lokální výherci nepřijdou o pozvání na filmový festival v Karlových Varech a mentoring pod vedením filmových profesionálů. Díky vzniklé situaci se oba festivaly uskuteční až v roce 2021. České kolo soutěže pro finálovou trojici vyvrcholí vyhlášením vítězů, které se uskuteční během července 2020. Vítěz získá 3 000 eur a autoři na 2. a 3. místě výhru ve výši 1 000 eur.

  Soutěžní videa lze nahrávat až do 31. května 2020 na adresu Nespresso.com/talents, kde bude následně zveřejněno 30 nejlepších snímků o tom, jak dobro mění svět. Ať už jde o malé zdvořilé gesto odplacené stejnou měrou, nebo velký čin, který prospěje celé planetě.

  Soutěž Nespresso Talents představuje šanci pro zrod nových filmových hvězd. V roce 2017 vyhrála mezinárodní kolo Daria Kashcheeva z pražské FAMU. Zúčastnila se díky tomu mentoringových seminářů s filmovými experty, v roce 2019 vyhrála studentského Oscara za film Dcera a letos v lednu získala nominaci na Oscara v kategorii krátký animovaný film.

  Aby měla soutěž Nespresso Talents pozitivní dopad ve všech ohledech, vysadí i letos společnost Nespresso za každý přihlášený film 10 stromů, a to v rámci rozsáhlé iniciativy v partnerství s projektem PUR. Cílem je pomoci malým pěstitelům začít s výrobou biokávy za využití poznatků z oboru agrolesnictví.

 • Obrázek k novince 15.5.2020

  46. Letní filmová škola Uherské Hradiště bude

  15. květen 2020, Uherské Hradiště – Letní filmová škola v Uherském Hradišti proběhne. Pořadatelé festivalu se k tomuto kroku rozhodli po jednání s městem a ministerstvem kultury. Je samozřejmé, že základní podmínkou této dohody je zachování bezpečnosti návštěvníků, hostů a obyvatel města. Festival se zkrátí na šest dnů a namísto tradičního termínu na přelomu července a srpna se uskuteční 7.–12. srpna 2020. Organizátoři počítají s omezeným počtem diváků v sálech, s dodržováním povinných rozestupů, se zvýšenými hygienickými opatřeními a se zrušením davových akcí, tedy se všemi platnými pokyny ministerstva zdravotnictví. Vyjádření k tomuto rozhodnutí vedle ředitelky Letní filmové školy Uherské Hradiště poskytli také starosta města Uherské Hradiště a ministr kultury ČR:

   

  „Mám radost, že se našemu týmu podařilo udržet vizi konání Filmovky a že vše směřuje k tomu, že skutečně bude! Je jasné, že kvůli dodržení všech hygienických a bezpečnostních norem bude jiná, než jak ji všichni známe. Jsem ovšem přesvědčená o tom, že to bude ročník, na který nikdo nezapomene a atmosféra v sálech bude srdečnější než obvykle. Veškerých příprav se zhostíme s největší možnou zodpovědností k našim návštěvníkům, hostům, partnerům i obyvatelům města tak, abychom naši milovanou Filmovku oslavili ve zdraví, lásce, radosti ze setkání a nových objevů. To vše v plné součinnosti s městem UH, MK ČR, Krajskou hygienickou stanicí Zlínského kraje a dalšími institucemi, což, jak věříme, přispěje k hladkému průběhu akce. Držme si tedy palce, aby se naše plány uskutečnily, naše společnost si mohla oddechnout od strachu svírajícího současný svět a my vás v srpnu mohli s úsměvem přivítat v našem filmovém ráji, v srdci Slovácka. Těšíme se na společné tvoření a setkání s vámi, jako by to bylo poprvé.“ – Radana Korená, ředitelka festivalu Letní filmová škola Uherské Hradiště a Asociace českých filmových klubů

   

  „Podporuji uskutečnění Letní filmové školy, nicméně z pozice města jako hlavního partnera akce velmi apeluji na podmínku dodržení veškerých bezpečnostních opatření. Zorganizovat festival v náhradní verzi bude nepoměrně složitější a těžší, než v režimu, na který jsme všichni zvyklí. Oceňuji dosavadní snahu AČFK udělat všechno pro to, aby se Letní filmová škola vůbec mohla uskutečnit. Ve snaze nalézt smysluplné a funkční řešení tradičního filmového svátku v Uherském Hradišti jsme s organizátory v těsném kontaktu a mohou počítat s naší pomocí při koordinaci jednotlivých akcí festivalu.“ – Stanislav Blaha, starosta města Uherské Hradiště

   

  „Musíme se začít postupně vracet k normálnímu životu a k tomu samozřejmě kulturní a společenské akce patří. Pokud tedy bude epidemiologický vývoj nadále příznivý, jsme domluveni s ministrem zdravotnictví, že od 25. 5. by mohl být počet návštěvníků kulturních akcí navýšen na 500 osob a zároveň bychom mohli na konci května říci, kolik lidí se bude moci účastnit přímo letních akcí a já pevně věřím, že při takových číslech, která bychom mohli oznámit, by se mohly konat již celkem zajímavé letní kulturní akce." – Lubomír Zaorálek, ministr kultury ČR

   

  Akreditace budou spuštěny na začátku července. Z programu doposud byla oznámena sekce Terra festivalis: Izrael a předpremiérové uvedení na Oscara nominovaného filmu Corpus Christi. Na webu LFŠ jsou k dispozici Otázky a odpovědi k 46. LFŠ.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 30.4.2020

  Edisonline je tu!

  Edison Filmhub spouští nové webové stránky a s nimi přidává poslední dílek do skládačky „kino | café | téma | VoD,“ která je jeho definicí. Rozšiřuje tak svůj brand první česko-slovenskou festivalovou online videotékou. „Edisonline není panickým projektem pro čas karantény, VoD platforma byla součástí našeho filmhubu již od jeho spuštění. Proto jsme našli výhodu v nevýhodě a uvolněné kapacity využili k jejímu doladění,“ komentuje start online videotéky zakladatel Film Europe, Ivan Hronec.

  Divákem Edisonline je návštěvník klubových kin, galerií, koncertů, s hlubším zájmem o kinematografii i kulturu obecně. Cílem je poskytnout zájemcům o festivalový film bezprecedentně rozsáhlou a pravidelně aktualizovanou SVoD knihovnu ke streamingu kdykoli a kdekoli, na webovém prohlížeči či Apple nebo Android zařízeních.

  Za cenu jednoho lístku do kina – 155 Kč – uživatel získá měsíční přístup ke službě. Při spuštění 28. 4. 2020 bude v základním balíčku 50 filmů převážně evropské produkce oceněných na festivalech v Cannes, Benátkách či Berlíně, 12 filmů pro děti a přístup k online vysílání filmových kanálů Film Europe, Be2Can a Československo se stovkami festivalových a archivních česko-slovenských snímků. V průběhu roku až do 31. 5. 2021 přibyde každý měsíc dalších 30 filmů a postupně tak Edisonline nabídne více než 400 SVoD snímků v základním balíčku.

  VOD je posledním střípkem v hybridně distribučním modelu, ve kterém chce Film Europe své filmové akvizice na český, ale i evropsky filmový trh uvádět a provést tak snímky celým jejich životním cyklem: od kinopremiéry, uvedení v online prostoru a reprízy v TV – přičemž časová okna mezi těmito platformami budou zkrácena na nezbytné minimum.

  Edisonline má však i aktuální ekonomický a partnerský rozměr: „Měsíc po uzavření kin nabízíme kulturní komunitě reálnou finanční pomoc. Stát samozřejmě před tímto problémem nesmí zavřít oči, ale musíme si umět pomoci i sami. Proto 155 Kč, které divák za měsíc užívání Edisonline zaplatí, rozdělíme mezi producenty, distributory a poskytovatele platformy. 20 % z této částky pak chceme využít jako podporu kulturním prostorům zasažených karanténou a krizí. Proto je dostane buď zprostředkovatel prodeje služby, ať už jím je kino, filmový magazín, škola, divadlo, galerie či festival nebo i samotný divák, který si službu zakoupil napřímo a může tak těchto 20 % z ceny předplatného své oblíbené instituci věnovat. Idea tohoto mikrosponzoringu je pozvat všechny do filmového prostoru solidarity pro 21. století,“ komentuje Ivan Hronec možnost partnerství a okamžité finanční pomoci českému kulturnímu prostoru.

  Edisonline najdete na webových stránkách www.edisonline.cz / www.edisonline.sk.
  Popřípadě se na něj prokliknete přímo z webu kina a jeho partnerů: www.edisonfilmhub.cz / www.GoOut.cz.

 • Obrázek k novince 30.4.2020

  Největší filmové festivaly se spojily

  Více než 20 filmových festivalů z celého světa se spojily, aby společně uspořádali akci zvanou We Are One na platformě YouTube, kde po dobu deseti dní budou streamovat vše od filmů, dokumentů, hudby, až po rozhovory. Součástí festivalu jsou všichni hlavní hráči, tedy Cannes, Berlinale, Sundance, Toronto, Tribeca a další. Účast přislíbily již také Karlovy Vary.

   

  Přesný program zatím nebyl oznámen, zároveň s tím by diváci neměli čekat žádné obří premiéry nových snímků. Online festival bude zdarma a přístup k němu budou mít všichni, součástí ale pochopitelně bude možnost dobrovolně přispět Světové zdravotnické organizace na její boj s koronavirem.

   

  Více informací a později také přesný program naleznete zde.

  (dO_od)
<< předchozí 1 2 3 4 18 36 53 70