Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 5.5.2021

  Jak bude vypadat nový Superman?

  Studio Warner Bros. před nějakým časem oznámilo, že chystá reboot Supermana. Produkovat jej bude J. J. Abrams a scénář chystá scenárista a komiksový spisovatel Ta-Nehisi Coates. První spekulace pak hovořily, že by měl nový film vyprávět příběh Calvina Ellise, což je černošská verze Supermana z alternativního vesmíru. Jenže nyní přišla zpráva, že mají tvůrci tak trochu jiné úmysly. Podle všeho totiž dostaneme další origin Clarka Kenta, který se ovšem tentokrát bude odehrávat ve dvacátém století a bude mít o něco temnější pojetí. Navíc by film neměl být součástí žádného většího univerza, ať už toho Snyderova, nebo toho nového okolo Batmana Matta Reevese. Studio pak do role údajně shání černošského herce (přičemž Michael B. Jordan veškeré spekulace o možné účasti doteď odmítá), a stejným směrem by se rádo vydalo i s režisérem. Scénář je ale teprve v ranných fázích a začátek natáčení tak nepřipadá v úvahu dříve jak v roce 2022. 

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 5.5.2021

  Nové sci-fi Toma Hankse míří na Apple

  Streamovací služby mezi sebou soupeří jako nikdy předtím. Každý chce mít svoji velkou fantasy (Hra o trůny, Pán prstenů, Zaklínač), každý chce mít své oscarovky (Chicagský tribunál, Sound of Metal, Vlkochodci) a každý samozřejmě touží po velkých hloupých blockbusterech, které nasbírají desítky milionů zhlédnutí v rámci několika prvních dní (6 underground, Tom Clancy: Bez výčitek, Mulan). Co se úspěšnosti týče, Netflix samozřejmě bezpečně vede, jenže Disney i Amazon už mu pomalu začínají šlapat na paty, přičemž HBO Max pro změnu letos zcela prdí na desítky let stará pravidla a hází na stream úplně vše, což studiu Warner Bros. poskytuje nemalou výhodu. Tu se sice zatím tak úplně nedaří využívat, nicméně stále je napřed před posledním jmenovaným. A tím je Apple TV+.

   

  Apple je zatím nejmenší z velkých streamovacích služeb, má nejméně obsahu a nejméně exkluzivit. Jenže zároveň disponuje obřím technologickým i finančním zázemím, díky čemuž má potenciál pro nejrychlejší růst. Momentálně tak nabírá nové tvůrce, poskytuje jim do značné míry daleko volnější ruku, než se původně očekávalo, a přitom nenápadně vyhlíží, jaké další projekty by mohl ukrást konkurenci. A jedním takovým je i nová sci-fi Toma Hankse (druhý Hanksův film a třetí spolupráce s Applem celkově) Finch. Snímek původně pojmenovaný jako Bios natočil Miguel Sapochnik (Hra o trůny) a vypráví o geniálním inženýrovi, jeho psu a taky robotovi, kteří musí vyrazit na pouť skrz postapokalyptický svět, aby muž našel bezpečné místo, kde by jeho dva společníci mohli v klidu zestárnout. A ano, Apple s filmem definitivně plánuje koukat i po nějakých cenách. Datum premiéry  zatím není známo, určitě se ho však dočkáme už v letošním roce.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 4.5.2021

  Vražedná minisérie nabírá Elizabeth Olsen

  Scenárista David E. Kelley (Sedmilhářky, Mělas to vědět) momentálně připravuje pro streamovací službu HBO Max novou minisérii pojednávající o případu skutečné vraždy z roku 1980. V seriálu Love and Death budeme sledovat příběh Candy Montgomery, pravé katoličky, milující manželky a taky matky dvou dětí z Texasu, která jednoho dne vzala sekeru a zavraždila s ní svoji kamarádku. Hlavní role se pak čerstvě ujala Elizabeth Olsen (WandaVision). O režii všech epizod se postará zkušená televizní veteránka Lesli Linka Glatter (Ve jménu vlasti). Seriál nesouvisí s již dříve oznámeným projektem, ve kterém si vražedkyni z Texasu pro změnu zahraje Elisabeth Moss (Neviditelný).

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 3.5.2021

  Vin Diesel chystá další akčňák

  Přestože je hlavní hvězdou největší akční série současnosti, herec Vin Diesel pořád hledá projekty mimo svět Rychle a zběsile. Ke svému dalšímu pokusu o něco takového si pak pozval režiséra jednoho dílu právě zmíněné série F. Gary Graye. A co o půjde? Snímek Muscle je kupodivu popisován jako akční komedie, čili žádná snaha o vážné pojetí, scénář k němu pak napsal v poslední době často skloňovaný Malcolm Spellman (Falcon & Winter Soldier) a… to je vlastně v tuto chvíli vše, co se o něm ví. Každopádně Diesel rozhodně nezahálí. Kromě tohoto projektu se rovněž nedávno upsal filmu Rock ‘Em Sock ‘Em Robots podle známé hračky a rovněž se znovu objeví jako hlas Groota v chystané trojce Strážců Galaxie. Devátý díl Rychle a zběsile pak dorazí do kin za nějaký měsíc a půl.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 2.5.2021

  Zemřela herečka Olympia Dukakis

  Ve věku 89 let zemřela oscarová herečka řeckého původu Olympia Dukakis. Svůj filmový debut prožila v roce 1964 ve filmu Lilith a objevila se i jako matka Dustina Hoffmana ve filmu John a Mary z roku 1969. Mezitím se ale soustředila i na divadlo. Opravdový průlom zaznamenala v roce 1987 ve filmu Pod vlivem úplňku, kdy za svůj výkon v jedné z vedlejších rolí získala Oscara i Zlatý glóbus. Diváci ji pak budou moci ještě znát z klasik jako Podnikavá dívka, Kdopak to mluví nebo Ocelové magnolie. Kromě výše zmíněných cen byla herečka rovněž třikrát nominovaná na cenu Emmy a to za role v televizním filmu Lucky Day a minisérii Johanka z Arku z roku 1999.   

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 1.5.2021

  HBO Max začíná obsazovat seriál Green Lantern

  Herec Finn Wittrock (American Horror Story, Ratched) byl čerstvě obsazen do role Guye Gardnera, jednoho z několika nových Green Lanternů v chystaném seriálu od HBO Max. Nový projekt by se měl dočkat o něco serióznějšího zpracování oproti jeho DC seriálovým kolegům, a jako takový rovněž obdrží větší rozpočet. Navíc už bylo potvrzeno, že se seriál bude odehrávat napříč několika dekádami, vše odstartuje na Zemi v roce 1941 s FBI agentem Alanem Scottem, další linka bude z roku 1984 se sebevědomým pilotem Guyem Gardnerem a posléze se dočkáme i napůl mimozemšťanky Bree Jarta. Tvůrci ale slibují ve vedlejších rolích ještě plno dalších Lanternů. Seriál produkuje Greg Berlanti, zatím ale není jisté, že bude součástí Arrowverse. Premiéry bychom se pak měli dočkat v příštím roce.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 29.4.2021

  Další film ze světa monster na obzoru?

  Studio Legendary to s Godzillou vs. Kong překvapivě vyhrálo. Jak se ukázalo, hlad po nových blockbusterech v kinech je i navzdory stále trvající pandemii dost velký na to, aby si na sebe mohly filmy vydělat. V případě bitky slavných monster tak film vytěžil celosvětově úctyhodných 400 milionů dolarů, přičemž většina přitekla z Asie a zbytek pak dotáhla Amerika. A tak se začínají šířit zvěsti, že by to nemusel být pro obřího opičáka a atomovou ještěrku tak úplný konec. Režisér Adam Wingard, který momentálně chystá pokračování akčního thrilleru Tváří v tvář, měl už údajně schůzku se šéfy studia, na které padl například nápad natočit něco jako Son of Kong. Jednalo se však jen o jeden z mnoha dalších nápadů, v tuto chvíli je každopádně jisté jen to, že studio i filmař mají zjevně zájem v sérii pokračovat, a v budoucnu se tak s velkou pravděpodobností dočkáme nového pokračování.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 28.4.2021

  Mortal Kombatu se daří. Bude dvojka?

  Analytici si opět hráli s diváckými přehledy a statistikami a nově tak víme, jak se na streamovací službě studia Warner Bros. dařilo herní novince Mortal Kombat. A šéfové z HBO Max si nejspíš mnou ruce, nový film debutujícího režiséra Simona McQuoida totiž za prvních pět dní vidělo na službě 3,8 milionů amerických předplatitelů. To je o nějakých dvě stě tisíc víc, než kolik lidí si před pár týdny naladilo souboj Godzilly s King Kongem. Wonder Woman 1984 za stejný čas vidělo 2,2 milionů lidí a novou Ligu spravedlnosti Zacka Snydera 1,8. Přidejte fakt, že si za první víkend v domácích kinech Mortal Kombat vydělal hezkých 23 milionů, a že filmaři celý film pořídili za relativně nízký rozpočet, a je už víceméně jasné, že se snímek dočká pokračování. Vzhledem k polarizujícím hodnocením diváků i kritiků ale nejspíš budou muset tvůrci do příště ledacos zlepšit.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 26.4.2021

  DiCaprio chystá remake Chlastu

  Americké remaky povedených evropských filmů bohužel nejsou nic nového, konkrétně Chlast pak koloval mezi producenty a studii už nějaké dva měsíce, ihned po výhře na Oscarech v kategorii cizojazyčného filmu však přišlo oznámení, že se projekt hýbe kupředu s Leonardem DiCapriem jako producentem a dost možná i hlavní zvědou. Režisér Thomas Vinterberg (Hon) při své dojemné děkovné řeči věnoval Oscara své dceři, která měla původně ve snímku ztvárnit dceru hlavní postavy, pouhé čtyři dny před začátkem natáčení ale tragicky zahynula při autonehodě. Film vypráví o čtveřici učitelů, kteří v rámci krize středního věku začnou experimentovat s konzumací alkoholu za bílého dne, situace se jim ale pochopitelně záhy vymkne z rukou. Remake momentálně shání scenáristu a dánský režisér pod ním zůstane podepsán jako producent.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 25.4.2021

  Marvel oznámil čtvrtého Kapitána Ameriku

  Jsou to zhruba dva dny, co byla odvysílána poslední epizoda seriálu Falcon and the Winter Soldier, budu tedy pevně doufat, že skalní fanoušci už mají vše nezbytné za sebou a následující řádky pro ně nebudou obsahovat žádné spoilery. Zbylé čtenáře pak varuji, jelikož budu dále prozrazovat poměrně zásadní události v rámci celého MCU, a pokud si nechcete kazit překvapení, dál načtěte. Každopádně Amerika má nového Kapitána. Stal se jím po událostech s Johnem Walkerem a Flag-Smashery Sam Wilson (Anthony Mackie), tedy bývalý Falcon. A právě s ním v hlavní roli nyní vzniká chystaný čtvrtý film v sérii Captain America, jenž zároveň píše showrunner seriálu Malcolm Spellman.

   

  Snímek zatím nemá režiséra, ani oznámené obsazení, můžeme se ale domnívat, že se kromě Mackieho vrátí taky Sebastian Stan aka Winter Soldier, Wyatt Russell coby U.S. Agent, Emily VanCamp jako agentka Cartertová/Power Broker a rovněž nejspíš i Julia Louis-Dreyfus, kterou Marvel v seriálu představil jako poněkud tajemnější verzi Nicka Furyho. Mimo to pak Marvel nevyloučil, že se seriál FatWS dočká druhé série, prozatím ale není jasné, jestli by dorazila ještě před novým filmem, nebo až po něm. Co se MCU týče, čekají nás v nejbližších letech poměrně velké události, od příchodu kosmických EternalsAngelinou Jolie, přes Secret InvasionOlivií Colman a Emilií Clarke, až po nového Bladea Mahershalou Alim či Moon KnightaOscarem Isaacem. Jedno je tedy každopádně jasné. Komiksový vesmír bude čím dál divnější.

  (dO_od)
<< předchozí 1 2 3 4 153 305 456 608

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 30.4.2021

  LUX Film Days promítnou filmy zdarma

  Letošní Filmové dny LUX se v ČR uskuteční v termínu 3.–12. května. Nabídnou divákům zdarma projekci filmů Chlast, Corpus Christi a Kolektiv. Vítězný snímek bude vyhlášen 9. června na základě nejvyššího průměru hodnocení publika z celé EU a poslanců Evropského parlamentu. Letos poprvé se tak budou na výběru vítězného filmu podílet i diváci.

  Cílem Ceny diváků LUX je nabídnout divákům nejvýraznější evropské filmy, které reflektují aktuální dění na starém kontinentu, poukazují na podnětná témata a zobrazují pestrost evropské kinematografie. Atraktivitu zvolených filmů dokládají jejich úspěchy u odborné i laické veřejnosti – všechny bojovaly o Oscary a Evropské filmové ceny a získaly řadu dalších ocenění. U diváků bodují silnými příběhy, emočním napětím a excelentními výkony protagonistů. Rozšířit tak povědomí o kvalitní evropské kinematografii co největšímu publiku chce Evropský parlament pomocí projekcí v rámci Filmových dní LUX. A také vyzývá k účasti v největší evropské filmové porotě!

  3. května – Kolektiv, 4. května – Corpus Christi 5. května – Chlast. Každý z filmů bude následující den po projekci zpřístupněn zdarma po dobu 7 dní online v omezeném množství vstupenek. 

  Úvodní tři projekce startují ve 20:30, půl hodiny před startem filmu je k dispozici chat a živé úvody dramaturgů a pořadatelů, aby se co nejvíce přibližovaly reálné návštěvě klubového kina. Pozvánky ke sledování a hlasování zazní i od poslanců Evropského parlamentu Radky Maxové, Ondřeje Knotka a Tomáše Zdechovskeho. Streamy jsou pro diváky z celé České republiky zdarma a je třeba se předem zaregistrovat. Filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky.

  Hlasování formou ohodnocení nominovaných filmů probíhá na webu do 23. května. Veškeré informace včetně odkazů k přehrání filmů jsou dostupné na webové stránce www.luxaward.eu. Hlasování probíhá zde.

 • Obrázek k novince 27.4.2021

  56. ročník Academia Film Olomouc je tu!

  Festival Academia Film Olomouc se po loňském posunu na podzim vrací do svého klasického termínu na přelomu dubna a května. Na platformě watchandknow.cz tak budou mít nadšenci do filmu a vědy příležitost od 27. dubna do 11. května sledovat špičku současného populárně-vědeckého dokumentu. Soutěžní sekce tradičně doplní kurátorsky pečlivě ošetřené tematické kategorie zaměřené na specifické fenomény i obecné jevy týkající se každého z nás.

  AFO v minulém prvním roce pandemie hbitě zareagovalo na nutnost změnit formát a přeneslo kompletní filmový program do online prostředí. Napodruhé tak můžete čekat ještě komplexnější virtuální program. Kromě dokumentární nadílky čítající téměř 100 snímků diváci nepřijdou ani o diskuze s filmaři a protagonisty, kteří se často rekrutují z řad těch největších současných vědeckých kapacit. Chybět nebude ani doprovodný hudební program Music Is Science, přednášky nebo tradiční dětská sekce AFO Junior.

  A co že se na diváky chystá konkrétně? Mezinárodní soutěž obohatí například film Když už víš, který loni získal Grand Prize na spřízněném ČZU Film Festu. Doprovodí jej Q&A s novinářem, popularizátorem a environmentalistou Richardem Heinbergem. Odpovídat na zvídavé otázky bude i držitel Nobelovy ceny za chemii Jacques Dubochet, protagonista filmu Občan Nobel. I filmaři a filmařky dostanou v rozhovorech prostor. Příkladem budiž režisérka filmu Zakódovaný bias Shalini Kantayya, jejíž film soutěžil v minulém roce na Sundance. Trojice filmů zároveň hezky reflektuje tematické rozpětí, kterého může populárně-vědecký dokument nabídnout – od změny klimatu se dostáváme ke konkrétní vědecké osobnosti a jejímu přínosu současné společnosti, abychom svoji pouť zakončili u kamerových systémů a jejich potenciálu diskriminovat.

  Česko-slovenská soutěž nabídne například antropologicko-enviromentální studii Pavla Boreckého Žít vodu, nové kousky z ČT cyklu Nedej se! nebo poetický experiment Ondřeje Vavrečky Osobní život díry. Soutěž krátkých filmů plná nápaditých miniatur letos také nebude chybět. A v neposlední řadě jsou tu ony tematické sekce. AFO jednak pokračuje v Adaptaci, kterou započalo již v loňském ročníku, zároveň se diváci mohou těšit na nové cykly Vizualizace, Rovnost.Respekt.Orgasmy a odlehčenější Pálivé & ostřejší.

  56. ročník AFO tak pokračuje v prozkoumávání možností, které formát virtuálního festivalu nabízí. Zůstává snaha zprostředkovat divákům velké množství kvalitního obsahu i v dobách, kdy jej nelze předávat tradičním způsobem v podobě fyzického festivalu. Adaptace pokračuje na přelomu dubna a května! Další info najdete na oficiálních stránkách festivalu.

 • Obrázek k novince 26.4.2021

  37. ročník FAMUFESTu právě začíná!

  FAMUFEST a jeho 37. ročník již stojí za dveřmi a čekají, až je příští týden vpustí dovnitř. Od středy 28. dubna do neděle 2. května 2021 se v rámci festivalového dění můžete těšit nejen na nabitý filmový program. Co si konkrétně nenechat ujít? Sestavili jsme pro vás krátký článek se třemi highlighty letošního FAMUFESTu.

  1) Všechny filmy ke shlédnutí zdarma! Dohromady se v rámci festivalu promítne 64 soutěžních a nesoutěžních snímků, které budou postupně promítány v tematických blocích. To znamená, že nejsou členěny podle žánrů či soutěžních kategorií, spíše jsou do bloků zařazeny podle témat či motivů, které se v nich objevují. Nemusíte se bát, že by vám „ten váš“ utekl - každý ze snímků bude na stránkách www.famufest.cz online a ke shlédnutí zdarma na 72 hodin.

  2) Na vítězné snímky? Do autokina! Dlouho jsme si lámali hlavu s tím, jak se na letošním FAMUFESTu alespoň trochu přiblížit normální situaci, kdy se filmy sledují v kinech a můžeme se normálně potkávat. A tak proběhne promítání oceněných snímků festivalu a symbolické zakončení 37. ročníku FAMUFESTu v neděli 2. května od 20:00 v Autokině Strahov v té nejfyzičtější podobě, která je v tuto chvíli legálně možná.

  3) Debaty a Masterclass. Témata debat o filmovém průmyslu budou letos držet prst na tepu doby. Ve čtvrtek 29. proběhne panelová diskuse s českými filmovými tvůrkyněmi na téma Ženy o/ve filmu s režisérkou dokumentu V síti, Barborou Chalupovou, zakladatelkou Girls In Film Julií Žáčkovou, producentkou Kamilou Zlatuškovou nebo kameramankou Klárou Belicovou. Večer 30. dubna bude následovat debata na téma První kroky: Svět debutantů s hosty Adamem Kolomanem Rybanským, Dagmar Sedláčkovou, Hanou Blaha Šilarovou, Jakubem Jírou, Jindřichem Andršem, Lenkou Tyrpákovou a Martinem Horynou. Debatu povede moderátorka Kamila Dohnalová. Rádi bychom vás pozvali i na masterclass s kameramanem Chrisem Seagerem, který momentálně v Praze natáčí seriál Carnival Row a pracoval například na seriálu Game of Thrones. Online lekce proběhne v sobotu 1. května od 15:00.

  Více o festivalu na webu, facebooku, nebo instagramu.

 • Obrázek k novince 26.4.2021

  93. Ceny akademie - výsledky

  Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi úsporném režimu, s několika hosty a účinkujícími přítomnými na gala v Union Station a Dolby Theatre v Los Angeles i dalšími tvůrci připojenými prostřednictvím online přenosu z různých koutů světa.

   

  Bez větších překvapení se nejlepším snímkem oscarového večera stalo drama Země nomádů, které již dosud posbíralo přes dvě stovky různých světových ocenění a bylo beze sporu od začátku jednoznačným favoritem. Za tento snímek získala Oscara i režisérka Chloé Zhao a herečka v hlavní roli, Frances McDormand.

   

  Poměrně překvapivým se stalo vítězství hereckého veterána Anthonyho Hopkinse v hlavní roli snímku The Father. Hopkins se tak v nepřítomnosti stal nejstarším hercem oceněným Cenou akademie. Ve vedlejších rolích se nejlepším hercem stal Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah) a nejlepší herečkou Yeo-jeong Yoon za Minari. Překvapeními nebyly sošky pro dánský Chlast v kategorii nejlepší cizojazyčný snímek a pro animák Duše v kategorii nejlepší animovaný film.

   

  Cenu pro nejlepší původní scénář získala Emerald Fennell za Nadějnou mladou ženu a ocenění pro nejlepší adaptovaný scénář získali Florian Zeller a Christopher Hampton za The Father. Černobílé drama Davida Finchera Mank, které původně získalo největší počet nominací, nakonec proměnilo ve výhru dvě sošky - pro nejlepší kameru a výpravu. Celý přehled všech vítězů i nominovaných si můžete prohlédnout v naší sekci Ocenění, nebo rovnou pod tímto odkazem.

  (Goldbeater)
 • Obrázek k novince 24.4.2021

  Music vévodí letošním Zlatým malinám

  Proběhl 41. ročník vyhlašování anticen Zlaté maliny (Razzies), které jsou každoročním oceněním pro ty nejhorší filmy a tvůrčí výkony uplynulého roku. Ač si největší počet nominací vysloužily snímky Dolittle a 365 dní, oba nakonec získaly shodně jen po jedné ceně - Dolittle pro nejhorší remake, rip-off nebo sequel a 365 dní pro nejhorší scénář. Nechvalným vítězem tohoto ročníku se nicméně stalo muzikálové drama o autismu, Music, které zabodovalo v kategoriích nejhorší režie (celovečerně debutující zpěvačka Sia) a nejhorší herečky v hlavní i vedlejší roli (Kate HudsonMaddie Ziegler).

   

  Nejhorším filmem celkově se stal americký konspirační „dokument“ Absolute Proof, jehož hlavní představitel Mike Lindell se stal zároveň nejhorším hercem. Velký filmový průlom může slavit bývalý právník amerického exprezidenta Donalda Trumpa a zároveň bývalý starosta New Yorku, Rudy Giuliani. Ten za své nelichotivé vystoupení v pokračování Borata získal rovnou dvě Zlaté maliny - pro nejhoršího herce ve vedlejší roli a pro nejhorší kombinaci k vidění (Giuliani a jeho zip od kalhot).

   

  Letos byla v rámci Zlatých malin udělena i zvláštní guvernérská cena, která putovala rovnou celému uplynulému roku 2020 jako nejhoršímu kalendářnímu roku všech dob! Kompletní přehled všech výherců i nominovaných si můžete prohlédnout v naší sekci Ocenění, nebo rovnou pod tímto odkazem.

  (Goldbeater)
 • Obrázek k novince 24.4.2021

  Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

  Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31 celovečerních filmů, 83 dokumentů a 19 seriálů. Mezi nominovanými v kategorii pro nejlepší polský snímek jsou filmy Místnost sebevrahů. Hater, Zabij to a opusť město, Jak najdalej stąd, 25 lat niewinności a také drama Agnieszky Holland v koprodukci Polska, Česka, Slovenska a Irska, Šarlatán, které získalo rovnou deset nominací, a má tím pádem velkou šanci, že k již získaným pěti Českým lvům připojí i nějakého toho polského Orla. V kategorii pro nejlepší evropský film se utkají francouzští Bídníci, islandské Daleko od Reykjavíku, italský První zrádce a britská dramata Emma. a Judy. Ceremoniál udílení cen je předběžně naplánován na přelom května a června. Celkový přehled nominací na Orly si můžete prohlédnout přes tento odkaz.

  (Goldbeater)
 • Obrázek k novince 11.4.2021

  Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

  Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské drama Rocks režisérky Sarah Gavron. A právě první zmíněný si dnes připsal největší počet výher (4), a stal se tak i vítězným filmem celého večera. Země nomádů získala ceny pro nejlepší film, režii (Chloé Zhao), kameru (Joshua James Richards) i hlavní herečku (Frances McDormand) a nikdo nepochybuje, že si podobný úspěch připíše i na blížících se Oscarech.

   

  Filmový debut francouzského režiséra Floriana Zellera The Father získal ocenění pro nejlepší adaptovaný scénář a nejlepší herecký výkon v hlavní roli (Anthony Hopkins), Nadějná mladá žena si připsala cenu pro nejlepší originální scénář a byla také zvolena v kategorii „Výjimečný britský film“. Za své vedlejší role byli oceněni Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah) a Youn Yuh-jung (Minari).

   

  Nejlepším animovaným filmem se stala Duše, nejlepším dokumentem Moje učitelka chobotnice a mezi cizojazyčnými počiny opět zvítězilo Dánsko s Chlastem režiséra Thomase Vinterberga. Celkový přehled dnešních vítězů a nominovaných si můžete prohlédnout v naší sekci Ocenění, nebo rovnou pod tímto odkazem.

  (Goldbeater)
 • Obrázek k novince 6.4.2021

  Soutěž Nespresso Talents opět začíná!

  Začínající filmaři mají šanci ukázat svůj potenciál v mezinárodní soutěži Nespresso Talents 2021. Téma soutěže je tentokrát mimořádně aktuální: Činy jsou více než slova. Krátké snímky ve formátu na výšku je možné do soutěže zasílat od 22. března do 16. května. 2021. Šestý soutěžní ročník Nespresso Talents chce i letos oslovit kreativní tvůrce z celého světa, a to výzvou natočit krátký snímek o tom, jak je důležité aktivně měnit svět k lepšímu. Ze všech přihlášených filmů postoupí do dalšího kola 30 nejlepších, z nichž odborná mezinárodní porota vybere tři vítěze. Tvůrci získají nejen finanční výhru na rozjezd své filmové dráhy, ale i exkluzivní pozvánku na festival v Cannes 2021 včetně mentoringu na La Semaine de la Critique Cannes.

  Každý český soutěžící se automaticky zapojuje i do lokálního českého kola. Tři autory čeká pozvání na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2021 a také finanční odměna: Absolutní vítěz lokálního kola si odnese 3000 eur a další dva finalisté 1000 eur na své další filmařské počiny. V české porotě letos zasedne režisér Šimon Šafránek, loňská vítězka mezinárodního kola Daniela Hýbnerová, herečka Tereza Ramba a influencerka Teri Hodanová.

  Formát videí 9:16 všichni dobře známe z platforem sociálních médií a v soutěži dá tvůrcům prostor pohrát si se svou kreativitou. Spolu s formou je zásadní i letošní téma Činy jsou více než slova. To vyplynulo ze současné situace, s níž se potýká celý svět. Proto by soutěžící měli nejen ukázat, co pro ně téma znamená, ale své diváky také inspirovat. I zdánlivě drobný krok totiž může přinést mimořádnou pozitivní změnu, pro jednotlivce, pro rodinu, ale i pro celý svět.

  Společnost Nespresso se navíc zavázala plně kompenzovat uhlíkovou stopu celé soutěže. Ve spolupráci s organizací PUR Projet nabídne každému soutěžícímu možnost sponzorovat zasazení pěti stromů v rámci iniciativy, která chce pomoci malým pěstitelům přejít na výrobu biokávy a dostát tak tvrzení, že činy jsou více než slova. Snímky do soutěže je možné zasílat od 22. března do 16. května 2021 na tomto webu.

 • Obrázek k novince 15.3.2021

  Nominace na Oscara zveřejněny

  Dnes ve 13:15 místního času začal přímý přenos vyhlašování kompletních nominací pro 93. ročník Cen americké Akademie filmového umění a věd, během nějž manželský pár Priyanka Chopra Jonas a Nick Jonas oznámil tvůrce, kteří se letos utkají v boji o prestižního Oscara. Samotný 93. ročník předávání Cen akademie proběhne 25. dubna 2021 v hollywoodském Dolby Theatre.

   

  V kategorii nejlepší film jsou nominována díla Chicagský tribunál, Judas and the Black Messiah, Mank, Minari, Nadějná mladá žena, Sound of Metal, The Father a Země nomádů, mezi cizojazyčnými snímky v boji o Oscara zasoutěží dánský Chlast, rumunský Colectiv, hongkongské drama Better Days, tuniský The Man Who Sold His Skin a nakonec Quo vadis, Aida? z Bosny a Hercegoviny. Mezi nominace se bohužel nakonec nedostal český Šarlatán, jenž byl v užším výběru.

   

  Nejvíce nominací celkem v 10 kategoriích získal černobílý snímek Davida Finchera Mank. Přehled všech filmových nominací si můžete prohlédnout v naší sekci Ocenění, nebo rovnou pod tímto odkazem.

  (Goldbeater)
 • Obrázek k novince 13.3.2021

  Ceny César za rok 2020 uděleny

  Včera proběhl v pařížském koncertním sále Olympia 46. ročník předávání cen César, které jsou francouzským ekvivalentem amerických Oscarů. Ceremoniál se kvůli opatřením spojeným s pandemií odehrál bez publika, přítomni byli pouze nominovaní a předávající. Vítězným snímkem večera zvolila francouzská Akademie filmového umění a technik tragikomedii Adieu les cons režiséra Alberta Dupontela, jíž se z celkem třinácti nominací podařilo proměnit rovnou sedm ve výhru - včetně nejlepší režie a původního scénáře.

   

  Nejlepším hercem se stal Sami Bouajila v dramatu Syn, nejlepší herečkou byla zvolena Laure Calamy v komedii Antoinette dans les Cévennes. Cenu pro nejlepší zahraniční snímek získal často oceňovaný dánský Chlast režiséra Thomase Vinterberga. Přehledný výčet všech letošních nominovaných i výherců si můžete prohlédnout v naší sekci Ocenění, nebo rovnou přes tento odkaz.

  (Goldbeater)
<< předchozí 1 2 3 4 20 38 57 75