Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Mute už je za rohem 22.1.2018

  Mute už je za rohem

  Duncan Jones se po Zdrojovém kódu vrhnul na Warcraft, teď se ale konečně vrací ke kořenům. Už 23. února se totiž na Netflixu objeví sci-fi noir Mute, duchovní nástupce jeho debutu Moon, který chce být stejně nevyzpytatelný, progresivní a provokativní. Zápletka se točí kolem němého barmana Lea, který v Berlíne roku 2057 hledá svoji ztracenou přítelkyni. Připravte se tedy na futuristickou drsárnu ve stylu Blade Runnera, v níž se objeví Alexander Skarsgård, Paul Rudd nebo Justin Theroux. Mute se bude stejně jako Moon chlubit hudbou Clinta Mansella a kamerou Garyho Shawa. Vítězný tým je tedy z velké části zpět a nezbývá než doufat, že dojde i na cameo Sama Rockwella.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Pegg a Frost jedou na vlastní pěst 21.1.2018

  Pegg a Frost jedou na vlastní pěst

  Simon Pegg a Nick Frost se proslavili hlavně díky filmům Edgara Wrighta. Soumrak mrtvých následovala Jednotka příliš rychlého nasazení a takzvanou "trilogii Cornetto" zakončila sci-fi U Konce světa, po níž se tvůrčí trio (alespoň na čas) rozešlo. Wright od té doby natočil Baby Drivera a momentálně zvažuje jeho pokračování. A ani Pegg s Frostem se neflákali, založili totiž produkční společnost Stolen Picture, která chystá menší filmy a seriály s výrazným tvůrčím hlasem. Rozjezdem bude letošní hororová komedie Slaughterhouse Rulez, v níž se obrátí naruby obyčejná britská škola. Do budoucna se pak chystá další film, ve kterém si Pegg a Frost zahrají rozpadlé komediální duo, a především seriál Truth Seekers. V tom se bude trojice amatérských paranormálních vyšetřovatelů potýkat s nevyzpytatelnými záhadami. A i když to vyloženě zní jako britští Krotitelé duchů, Pegg s Frostem se určitě postarají o to, aby k tomuhle subžánru přihodili něco nového a zatraceně zábavného.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Toy Story 4 má scenáristku 20.1.2018

  Toy Story 4 má scenáristku

  Čtvrtý díl Toy Story se nedává dohromady úplně snadno. Pixar ho oznámil v roce 2014 na červen 2017, jen aby se odsunul na červen 2018 a nakonec až na červen 2019. Původně ho měli napsat Rashida Jones a Will McCormack (Celeste a Jesse navždy), jejichž vizi by zrežíroval pixarovský šéf John Lasseter. V tuhle chvíli jsou ale všichni v prachu a o režii se má postarat Josh Cooley, jeden ze scenáristů V hlavě. Příběh Toy Story 4 by se měl točit kolem Woodyho a pastevkyně Bo Peep, kteří se budou (romanticky) nahánět v novém domově u holčičky Bonnie. Všechno ale může být dávno jinak a kdo ví, jaké změny vymyslí právě najatá scenáristka Stephany Folsom. Pixar Stephany sehnal u Marvelu, kde pracovala na loňské trojce Thora. Zábavné rodinné filmy tudíž zvládá a musíme doufat, že si s návratem Buzze a Woodyho neutrhne ostudu.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Třetí John Wick si našel padoucha 19.1.2018

  Třetí John Wick si našel padoucha

  John Wick 2 loni vydělal dvakrát tolik co jednička (88 milionů vs. 171 milionů), takže se logicky dočkáme třetího dílu. Studio Lionsgate už ho stihlo oznámit na 17. května 2019 a stoprocentně ho natočí Chad Stahelski, který tak dohlédne na celou trilogii. Kdy se znovu posadí za kameru? Natáčení má začít 1. března v New Yorku a zatím se počítá s tím, že se Keanu Reeves vydá i do Ruska a do Španělska. V patách mu přitom budou nejen Common a Ruby Rose z dvojky, ale i Hiroyuki Sanada (Wolverine), který si zahraje šéfa japonské zločinecké organizace. Na druhé straně se pak můžete těšit na návrat Laurence Fishburnea a Iana McShanea, a kdo ví, jestli Reeves někam nenacpe svoji kamarádku Tildu Swinton. Hlavní ženská hrdinka se každopádně ještě hledá (o tu se Tilda bohužel neuchází), takže pořád můžeme doufat v angažmá... Carrie-Anne Moss nebo Charlize Theron?!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Bude Spider-Man ve Venomovi? 18.1.2018

  Bude Spider-Man ve Venomovi?

  Jedna z nejzásadnějších otázek letošního filmového roku stále nemá jasnou odpověď. V tuhle chvíli víme, že sólovka Venoma opravdu půjde do kin 4. října a že si v ní slavného pavoučího záporáka zahrál Tom Hardy. Comicsové fanoušky ale zajímá, jestli bude Venom připojený k marveláckému filmovému vesmíru (i když na něm Marvel vůbec nepracuje), a tady to začíná být složité. Producentka Amy Pascal řekla, že Venom existuje ve stejném vesmíru jako Avengers, zatímco šéf Marvelu Kevin Feige oponoval, že ne. Nejnovější drby pak hovoří o tom, že Tom Holland natočil do Venoma cameo, ale jen jako Peter Parker – ne jako samotný Spider-Man. Že to ve všem (pokud je to vůbec pravda) dělá ještě větší zmatek? Přesně tak. Marvel a Sony se očividně nemůžou dohodnout, zda budou soňácké comicsovky „parazitovat“ na pečlivě budovaném vesmíru nebo ne. A dokud nepřijde nějaké oficiální oznámení, můžeme se dál bát, že filmy jako Silver & Black a Morbius the Living Vampire maličko zkazí marveláckou pověst.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kdo natočí Flashpoint od DC? 17.1.2018

  Kdo natočí Flashpoint od DC?

  Ve světle nedostatečných tržeb Ligy spravedlnosti (655 milionů dolarů nestačí ani na výdělky Muže z oceli) se filmový vesmír od DC maličko překopává. Jeho řízení teď bude mít na starost Walter Hamada, producent V zajetí démonů a hitovky To, a jeho prvním velkým úkolem je adaptace Flashpointu. Asi nejslavnější crossover od DC nás vezme do kruté alternativní reality, jíž může zlikvidovat jen Barry Allen. Člověk by tedy čekal nějaký slavný dohled, překopané sólovky Flashe se ale nakonec ujmou John Francis Daley a Jonathan Goldstein. Režiséři loňského remakeu Bláznivé dovolené začínali jako scenáristé Šéfů na zabití, Zataženo, občas trakaře 2 nebo Kouzelníků. Loni pak měli na starost první ze tří verzí scénáře Spider-Man: Homecoming, stále to ale nevysvětluje, jak se dostali k možná největšímu DC filmu všech dob. Snad u Warner Bros. vědí něco víc než my ostatní. Zrovna Flashpoint totiž bude zatraceně složitý a zaslouží si tu nejlepší dostupnou péči.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kdo se utká s Creedem? 16.1.2018

  Kdo se utká s Creedem?

  Druhý díl Creeda opravdu bude. Scénář od Chea Hodariho Cokera (Luke Cage) a samotného Stallona natočí Steven Caple Jr., jenž má za sebou drama Sígři, a do hlavní role se samozřejmě vrátí Michael B. Jordan. S kým se Adonis Creed porve tentokrát? Už dlouho víme, že se ve filmu objeví Dolph Lundgren jako legendární Ivan Drago. Vyzyvatelem ale nakonec bude Dragův syn, jehož si zahraje sedmadvacetiletý rumunský boxer Florian „Big Nasty“ Munteanu. Zprávu potvrdil přímo Stallone, podle něhož má Munteanu nejen kupů svalů, ale i potřebnou dávku hereckého talentu. 21. listopadu 2018 by tak měl dorazit pořádně vyhrocený boxerský duel, v němž se Adonis bude (alespoň částečně) mstít za smrt svého otce rukou Ivana Draga.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Strážci Galaxie 3 dorazí v roce 2020 15.1.2018

  Strážci Galaxie 3 dorazí v roce 2020

  Marvelácký filmový vesmír čeká 3. května 2019 (přinejmenším částečné) finále, v němž se rozloučíme s některými slavnými hrdiny. Ačkoliv se o zápletce Avengers 4 zatím nic neví, logicky musí navazovat na trojku, v níž se Avengers a Strážci Galaxie pokusí zlikvidovat Thanose. Další osudy Iron Mana a spol. jsou pak ve hvězdách. Strážce nicméně čeká třetí "sólová štace", kterou James Gunn potvrdil na rok 2020. Marvel tam má zatím ohlášené tři (nespecifikované) premiéry - první na 1. května, druhou na 7. srpna a třetí na 6. listopadu. U Strážců připadají v úvahu první dva termíny, o zbytek se pak můžou poprat Doctor Strange nebo Black Panther, jež také čekají epické comicsové comebacky.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Deadpool se vrátí dřív 14.1.2018

  Deadpool se vrátí dřív

  Přesun premiéry o několik týdnů zpravidla nebývá nic extra zajímavého. V případě Deadpoola 2 je to ale přesně naopak, protože ukazuje dost nečekanou studiovou rivalitu. Ukecaný žoldák Wade Wilson se měl vrátit do kin 1. června 2018, tedy týden po sólovce Hana Sola. Pánové z 20th Century Fox se ale novým Star Wars rozhodli vypálit rybník a šoupnuli Deadpoola na 18. května, takže naopak dorazí týden před Solem (a pouhé dva týdny po Avengers: Infinity War!). Všichni víceméně čekají, že Disney zareaguje odsunem Solovy premiéry - film totiž na konci ledna čekají dotáčky, dosud nevyšel jediný trailer a vůbec je kolem něj (od vyhození původních režisérů) spousta "negativní energie". Ve chvíli, kdy Disney kupuje Foxe, je ale takový krok vcelku neuchopitelný a zatím není jasné, čeho se Foxové snaží dosáhnout. Premiérové čachry mimochodem zasáhly také x-menovský spin-off Noví mutanti, jenž se z 13. dubna 2018 odsunul až na 22. února 2019. Tady se ale o problémech ani nespekuluje, spíš se jen získává čas na údernou kampaň, jíž si mutantí úkrok k hororu bezesporu zaslouží.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Tarantino znovu ulovil DiCapria 13.1.2018

  Tarantino znovu ulovil DiCapria

  Devátý film Quentina Tarantina nás zavede do roku 1969. Květinové hnutí bude pomalu končit, Amerikou otřese řádění Mansonova gangu, při němž zahyne herečka Sharon Tate, a jeden stárnoucí televizní herec si bude zoufale hledat novou práci. Pořád ještě nevíme, jestli si Sharon opravdu zahraje Margot Robbie. Hlavní "hereckou" roli nicméně ztvární Leonardo DiCaprio, jenž si s Tarantinem sednul u Nespoutaného Djanga a teď se mu upsal podruhé. O další postavy se údajně perou Tom Cruise, Brad Pitt, Samuel L. Jackson a nově také Al Pacino. Tarantino se tedy opravdu činí a 9. srpna 2019 nám rozhodně dodá velkou filmovou událost.

  (KarelR)
<< předchozí 1 2 3 4 107 214 320 426

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Letní kino MeetFactory startuje 1. června 26.5.2016

  Letní kino MeetFactory startuje 1. června

  Letní kino patří k prázdninovým měsícům stejně neodmyslitelně jako slunce nebo koupání a teplé letní večery přímo vybízejí k tomu, užít si nějakou tu filmovou laskominu pod širým nebem a s osvěžujícím drinkem k tomu. Proto jsme pro letošní léto v MeetFactory připravili cyklus projekcí s názvem be kind rewind, který odkazuje na již zaniklé videopůjčovny, kulturu videokazet a nálepek, které žádaly diváky, aby po zhlédnutí filmu videopásku převinuli zpátky na její začátek. Během čtyř měsíců, které budou cestou zpátky v čase, nabídneme návštěvníkům letního kina MeetFactory filmy, za nimiž stojí zásadní jména světové kinematografie a které ustály test času. Vedle prázdninově odlehčených filmů a diváckých hitů tak nebudou chybět ani artově laděné snímky pro fajnšmekry. O tom, který film nakonec ve středu večer poběží, přitom budou rozhodovat sami diváci.

   

  Každý měsíc totiž pomocí hlasování přes facebookové stránky MeetFactory dostanou možnost vybrat z 10 snímků, které jsme rozdělili do cyklů tematicky spojených s létem. Chybět nebudou legendární klasiky, skoro zapomenuté perly i několik hřísných guilty pleasures. Červen otevřeme cyklem "Summer Love" s takovými hity, jako jsou např. Americká krása nebo Osudová přitažlivost. Červenec bude věnován "Summer Sex" a ve výběru se objeví třeba filmy Spoutej mě od Pedra Almodóvara nebo Modrý samet Davida Lynche. V srpnu vyrazíme na "Summer on the Road" v doprovodu snímků, jako je např. Bezstarostná jízda nebo Život pod vodou Wese Andersona. A v září budeme nostalgicky vzpomínat na "Summer Classics" s takovými kousky, jako jsou třeba Fargo bratří Coenů nebo Čelisti.

   

  Letní kino MeetFactory nabízí v unikátním industriálním prostředí bývalé smíchovské továrny místa pro až 120 návštěvníků, kteří si mohou sledování svého oblíbeného filmu užít vleže na polštářích fatboy v první řadě, vsedě na křesílcích po stranách hlediště, na plážových lehátcích, klasických židlích nebo ve speciálním karavanu. Vstupenky na filmové produkce budou k dispozici on-line na www.meetfactory.cz (vždy v pondělí po ukončení hlasování) nebo na místě před projekcí. Vstupné je 80 Kč, pro obyvatele Prahy 5 se slevou 50 %.

   

  Slavnostní zahájení letošní filmové sezóny proběhne ve středu 1. června ve 21:30. Hlasování bude zahájeno 26. května ve 12:00. Promítání budou probíhat každou středu vždy od 21:30 (červen, červenec) a 20:30 (srpen, září). Aktuální program letního kina na daný měsíc je k dispozici na webu a facebookovém profilu MeetFactory, oficiální spot naleznete ZDE.

 • Obrázek k novince 69. ročník MFF Cannes 23.5.2016

  69. ročník MFF Cannes

  V neděli skončil 69. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes, který přinesl mnoha tvůrcům různá ocenění za jejich tvůrčí činnost v oblasti filmu. Patronem tohoto ročníku stal francouzský herec Laurent Lafitte, který provázel úvodní i závěrečný ceremoniál festivalu. Velké pocty se dostalo režiséru Woody Allenovi, jehož letošní film Café Society, se stal otvíracím snímkem festivalu. Novým držitelem čestné Zlaté palmy se stal francouzský herec Jean-Pierre Léaud.

   

  Předsedou poroty hlavní soutěže byl australský filmový režisér George Miller, jenž v loňském roce uchvátil svět novým zpracováním Šíleného Maxe. V rozhovoru během festivalu se jej zeptali co je obtížnější zda vést filmový štáb a nebo festivalovou porotu. Odpověděl, že ve filmovém štábu je na to mnohem více lidí. Ale v roli předsedy poroty se cítil jako rodič, který vzal děti na filmovou dovolenou. Pochvaloval si, že členové poroty jsou úžasní lidé a měli jasné představy ve svých názorech na jednotlivé filmy a rád by s nimi strávil mnohem více času. V porotě mu svým úsudkem pomáhali mimo jiné herci Donald Sutherland a Mads Mikkelsen, nebo herečky Kirsten Dunst a Vanessa Paradis. Dále například francouzský filmový režisér Arnaud Desplechin. Předsedkyní poroty soutěžní sekce Un Certain Regard byla tentokrát švýcarská herečka Marthe Keller.

   

  V hlavní soutěžní sekci o Zlatou palmu soutěžilo 21 filmů. Svou již druhou Zlatou palmu získal Ken Loach za film I, Daniel Blake. Velkou cenu získal miláček Francie Xavier Dolan za Juste la fin du monde. Film si odnesl i ocenění od ekumenické poroty. O nejlepší režii se tentokráte postarali hned dva režiséři. Cristian Mungiu obdržel toto ocenění za rumunský snímek Bacalaureat a Olivier Assayas za film Personal Shopper. Cena za nejlepší mužský herecký výkon poputuje do Íránu díky herci Shahab Hosseini a cena pro nejlepší herečku poputuje na Filipíny díky herečce Jaclyn Jose. Cenu poroty si odnesl snímek American Honey.

   

  V sekci Un Certain Regard letos soutěžilo 18 filmů. Hlavní cenu si odneslo sportovní drama z Finska Hymyilevä mies nasnímané černobílou kamerou. Pro jeho režiséra Juho Kuosmanena to nebylo první ocenění z Cannes. Získal na tomto festivalu ocenění už v letech 2010 a 2008 ze soutěžní části Cinefondation. Cenu poroty Un Ceratin Regard 69. ročníku získalo japonské drama Fuchi ni tatsu. Za nejlepší režii byl oceněn Matt Ross, který se soutěžního klání účastnil s filmem Captain Fantastic. Zvláštní ocenění získal francouzsko-japonský animovaný snímek La tortue rouge na kterém spolupracovalo věhlasné japonské animační studio Ghibli. Další podrobnosti o vítězích a nominovaných naleznete v sekci Ocenění.

  (Tuax)
 • Obrázek k novince Rock for People - Massive Attack a Offspring 22.5.2016

  Rock for People - Massive Attack a Offspring

  Legendární zakladatelé trip hopu Massive Attack, punkoví matadoři The Offspring, adorovaní Chvrches, špičky hudebních žebříčků okupující The 1975 nebo přední britská metalová kapela Bullet For My Valentine. Výčet kapel, které mezi 3. a 5. červencem zamíří do Hradce Králové na nadcházející 22. ročník festivalu Rock for People, slibuje jedinečný a zdaleka nejen hudební zážitek. Mezi bezmála stovkou jmen v programu najdeme legendy, které ovlivňovaly běh hudebních dějin, nejžhavější jména současné scény i nadějné mladé talenty, jež budoucnost teprve začínají psát. Pestrou mozaiku, doplní i dobře známá jména české a slovenské hudební scény v čele s Richardem Müllerem, kapelami Tři sestry, Monkey Business nebo slovenskými divočáky Horkýže Slíže.


  Žít a znít to ovšem nebude jen na hlavních podiích. Na svou loňskou úspěšnou premiéru naváže koncept Show Time Party neboli lodních kontejnerů ukrývajících nejen DJe a zvukový aparát, ale také profi tanečnice. Pro ty, kteří budou chtít okusit pravou táborákovou a táborovou atmosféru, zavzpomínat si nebo se rovnou sami zapojit bude připravená populární Táborák stage a chybět nebude ani originální spojení jukeboxu a živé kapely, které zprostředkuje Live Jukebox. Stačí vhodit minci a vybrat si svou oblíbenou písničku.


  Hudba má samozřejmě na festivalu své nezastupitelné místo, ale oblíbený hradecký festival toho nabízí mnohem víc! Pozornosti žádného nerda a geeka by rozhodně neměla uniknout Cool Zone. Tento festival v rámci festivalu, je takřka povinný pro všechny, kteří rádi paří – na počítačích, konzolích i smartphonech. Ve Festivalparku vyroste také scéna nového cirkusu, kde se v režii věhlasného souboru La Putyka můžeme těšit na dechberoucí akrobatické výkony, kabaret, cirkus i tanec. Trochu jiná kouzla budou předvádět Yoyo Boys. Našlapaná exhibice těchto špiček freestyle yoyování předvědčí každého, že yoyo zdaleka není jen hračka pro děti. A to je jen malá ochutnávka – chybět nebude film, street art, site specific show, festivalové turnaje, chill-out zóny...

   

  Letošní Rock for People čeká doslova gastro revoluce. Vůbec poprvé se na něm bude konat food festival sestavený z předních catererů a gastro konceptů z ČR i ze zahraničí. Ambasadorem se stal Zdeněk Střížek. Ten je zakladatelem Burgerfestu, jednoho z největších food festivalů v České republice, a majitelem vyhlášené burgrárny Bejzmentu„Milovníkům dobrého jídla a pití nabídneme pestrou škálu gastronomických zážitků. Hlavním kritériem výběru účastníků festivalu je moderní, ale i jedinečná gastronomie využívající pouze čerstvé, lokální suroviny a skvělý servis. Těšit se můžete třeba na vietnamské speciality včetně plněných baget Banh Mi, ukázky gruzínské, chorvatské nebo slovinské kuchyně. Nebudou chybět ani všeobecně oblíbené hamburgery nebo naopak menu pro vegetariány a vegany," říká Zdeněk Střížek.


  Více na www.rockforpeople.cz. Aktuální edice celofestivalových pasů je v prodeji až do 30. 6. 2016 za cenu 1650 Kč. K dispozici je také speciální edice vstupenek pro juniory od 15 do 17 let za cenu 900 Kč. V prodeji jsou i vstupenky pro děti, seniory a držitele průkazu ZTP.

 • Obrázek k novince Celodenní „trailer“ festivalu filmové hudby 21.5.2016

  Celodenní „trailer“ festivalu filmové hudby

  Filmová hudba má výrazný podíl na celkovém diváckém zážitku, beze slov umocňuje děj, probouzí emoce, mnohdy žije v paměti déle než samotný příběh... Unikátní oslavou filmové hudby všech žánrů a forem je nový Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady, první a jediný svého druhu v České republice. Veřejnosti se poprvé představí v sobotu 27. srpna celodenní „ochutnávkou", předznamenávající oficiální 1. ročník, který se uskuteční koncem srpna příštího roku. Sobotní program s aktivitami pro celou rodinu vyvrcholí velkolepým koncertem filmové hudby pod poděbradským zámkem na břehu Labe.


  Nový rodinný festival SOUNDTRACK Poděbrady je jedinečný nejen zaměřením na filmovou hudbu, ale také orientací na nové formy, multimédia, nejmodernější technologie, proměňující pasivní poslech v interaktivní zážitek. Festivalový program cílí na návštěvníky všech generací – od dětí přes teenagery až po „zralé" publikum. Za originálním konceptem stojí zkušený produkční tým kolem Michala Dvořáka (vizitkou je například realizace úspěšných projektů Lucie 2014 a Vivaldianno – Město Zrcadel, Michal Dvořák je mimo jiné autorem hudby k filmům Amerika, Zapomenuté světlo nebo Báječná léta pod psa). „Filmovou hudbu považuji za nejkrásnější hudební dobrodružství, rádi bychom ji uváděli v netradičních nových formách a zajímavých prostorech uvnitř i pod širým nebem. V Poděbradech jsme našli ideální zázemí. Věříme, že festivalem bude žít celé město," říká Michal Dvořák, ředitel a iniciátor Mezinárodního festivalu filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady.


  Festivalový „trailer" v sobotu 27. srpna organizátoři označují za propagační, informační a testovací akci. „Rádi bychom veřejnosti ukázali, jak by měl vypadat první ročník v roce 2017. Na své si přijdou návštěvníci z širokého okolí i domácí. Na odpoledne plné zábavy pro celou rodinu naváže večerní koncert v režii Michala Cabana, ve kterém Soundtrack Orchestra, sestavený speciálně pro tuto příležitost, doprovodí přední české interprety," upřesňuje Michal Dvořák. Vstup bude zdarma, do prodeje půjde pouze část vstupenek na místa do uzavřeného prostoru bezprostředně pod hudební scénou. Partnery Mezinárodního festivalu filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady jsou město Poděbrady a Středočeský kraj. Mediální partneři: Česká televize, Český rozhlas, ČSFD.cz, Seznam.cz. Více informací ZDE.

 • Obrázek k novince Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze 17.5.2016

  Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

  Držitel cen Grammy a Emmy, britský skladatel David Arnold, chystá na neděli 5. června svůj první koncert v České republice. Autor hudby k velkofilmům Hvězdná brána, Den nezávislosti, Casino Royale a také k seriálu Sherlock uvede své největší hity v pražském Rudolfinu v rámci koncertu s názvem Hudba Hollywoodu. „O účast Davida Arnolda jsme se snažili několik let. Jsem rád, že to konečně vyšlo," řekl za organizátory Nikola Bojčev, ředitel pořádajícího festivalu Film Music Prague.

   

  Program koncertu zahrne nejen ukázky z filmů, na kterých Arnold spolupracoval se slavným režisérem Rolandem Emmerichem, včetně Godzilly, ale zazní také skladby ze čtyř snímků o agentu Jamesi Bondovi. Vystoupí 140 profesionálních hudebníků v orchestru Praga Sinfonietta a Kühnově smíšeném sboru pod vedením japonského dirigenta Chuheie Iwasakiho. „Není to dlouho, co David Arnold začal koncertovat. A těchto představení se neúčastní jen jako pasivní divák, ale neváhá se chopit kytary, sednout za klávesy nebo zazpívat," doplňuje Bojčev. Koncert doprovodí speciální scénické osvětlení, které je pro koncerty festivalu Film Music Prague typické. Vstupenky jsou k dostání na webu www.filmmusicprague.com.


  Festival Film Music Prague v minulých letech přivítal slavné skladatele Hollywoodu – držitele Oscara Elliota Godlenthala (Frida), Rachel Portman (Čokoláda), Jana Kaczmarka (Hledání Země-Nezemě), dále skladatele Harryho Pottera Nicholase Hoopera a Patricka Doylea. V loňském roce festival s velkým úspěchem uspořádal koncert skladatelské dvojice Harry Gregson-Williams (Shrek, Marťan) a Fernando Velázquez (Sirotčinec, Purpurový vrch).


  David Arnold se narodil v roce 1962 v britském Lutonu. Brány do Hollywoodu mu otevřel snímek Hvězdná brána z roku 1994 v režii Rolanda Emmericha. A neméně úspěšným projektem byl jejich následný film Den nezávislosti o dva roky později. Do třetice se Arnold s Emmerichem setkali u snímku Godzilla (1998). David Arnold skládal hudbu k bondovkám Jeden svět nestačí, Dnes neumírej, Zítřek nikdy neumírá, Casino Royale a Quantum of Solace. V současné době s britským skladatelem Michael Pricem pracuje na populárním seriálu televize BBC – Sherlock. Podrobnosti o chystaném koncertu „DAVID ARNOLD: Live in Concert", který bude 5. června, najdete na webových stránkách www.filmmusicprague.com.

   

 • Obrázek k novince Polští orli 11.5.2016

  Polští orli

  Do sekce Ocenění přibyli Polští orli. Ocenění našich severních sousedů má za sebou teprve krátkou historii. Uděluje se od roku 1999 a momentálně oceňuje filmy a seriály v devatenácti kategoriích. Vyhlášení probíhá v posledních letech obvykle v měsíci březnu. První tři ročníky vedli i cenu pro producenty, ale v roce 2002 od ní upustili. Nejnovějšími kategoriemi jsou Cena pro nejlepší dokument (od roku 2013) a Cena pro nejlepší hraný seriál (od roku 2015). Zvláštností polských cen je to, že oceňují nejlepší evropský film (od roku 2005). Ve výběru jsou vždy tři filmy a v roce 2009 se v něm objevil český snímek Jana Svěráka Vratné lahve, ale vítězem se nestal.

   

  V dosavadní historii jsou dva filmy, které drží rekord ve vyhraných cenách. Osm cen jako dosud jediní vyhrály filmy The Pianist (2002) a Rewers (2009). Oba dva taky patří mezi tři filmy, které získaly nejvíce nominací a to třináct. V roce 2015 získal třináct nominací i film Bogowie (2014), ale s vítězstvími se umístil těsně pod rekordem na sedmi vítězných oceněních. Největším smolařem vyhlašování polských cen je film, který si neodnesl ani jedno vítězství z největšího množství nominací. Stal se jím film Tydzień z życia mężczyzny (1999), který měl v roce 2000 celkově jedenáct nominací, ale neuspěl ani jednou.

   

  Nejúspěšnějším režisérem je momentálně Wojciech Smarzowski, který jako jediný má už tři vítězství za režii. A proto jistě stojí za povšimnutí jeho nový film Wołyń (2016). Mezi herečkami nemá absolutně žádnou konkurenci Kinga Preis, která měla už celkově 15 nominací a z toho pětkrát vyhrála. Dvakrát jako hlavní herečka, třikrát za vedlejší roli. Mezi herci v tomto směru vládne Janusz Gajos s celkově devíti nominacemi a čtyřmi výhrami. Třemi za hlavní roli jednou za roli vedlejší. Navíc obdržel cenu za celoživotní dílo. Více podrobností o polských vítězích zjistíte, když navštívíte sekci Ocenění a projdete si jednotlivé ročníky.

  (Tuax)
 • Obrázek k novince Zlín Film Festival s vůní Francie 4.5.2016

  Zlín Film Festival s vůní Francie

  Filmové cestování po Evropě pokračuje letos výletem do provoněné Francie a Zlín Film Festival odtud přiveze návštěvníkům více než 40 archivních i nejnovějších filmových počinů. Sekce Dny francouzské kinematografie se skládá z 5 minisekcí. Mimo to budou francouzské filmy i soutěžit o festivalové ceny v mezinárodní soutěži filmů pro mládež, Evropských debutů, krátkých animovaných filmů pro děti a studentských filmů. Jako odborný konzultant na dramaturgii spolupracoval David Čeněk. Při vzniku minisekce "Francouzské dětství" nebyl kladen důraz na časově reprezentativní výběr, nýbrž na výjimečná či zlomová díla např. geniální režisér, scénárista a komik Jacques Tati nabízí formu grotesky ve filmu Můj strýček, Michel Deville vdechuje své bezdialogové Partičce trocha magie a vizuální básně nesou označení dnes již klasická díla Alberta Lamorisse Bílá hříva a Červený balónek. Současnou dětskou a mládežnickou produkci budou reprezentovat filmy jako Nový spolužák či Pomalu a zběsile.

   

  Ve francouzské kinematografii nepříliš častý žánr filmové pohádky je v sekci „Dětská literatura ve filmu"zastoupen dvěma skvosty – Kráska a zvíře a Oslí kůže s Jean Maraisem v hlavních rolích. Nejnovější adaptace Malého prince, archivní černobílá Knoflíková válka či první filmová adaptace slavného komiksu René Goscinnyho a Alberta Uderza Asterix a Galové jsou příklady kritikou i diváky ceněných filmových přepisů ikonické dětské literatury, které nesmějí ve francouzské přehlídce chybět. Festival nabídne rovněž spojení klasiků v sekci francouzské animace - Paul Grimault (Král a pták, 1979), Sylvain Chomet (Trio z Belleville, 2003), Michel Ocelot (Pohádky noci, 2011) – a příklady současné francouzské animace jako O myšce a medvědovi či Phantom Boy.

   

  V sekci „Dítě ve filmu klasiků" přináší festival přehled některých kanonických děl francouzské kinematografie, v nichž je dětský hrdina klíčový. Oživíme tak vzpomínky na nestárnoucí díla jako Dětské tváře Jacquese Feydera, Zrzek Juliena Duviviera, Nikdo mě nemá rád od Francoise Truffauta nebo Zazie v metru Louise Mallea. Někteří diváci budou mít poprvé možnost vidět francouzské herecké hvězdy na stříbrném plátně a v originálním znění. Jean-Paul Belmondo, Pierre Richard, Anna Girardot, Jean Reno, Alain Delon a další v jejich nezapomenutelných rolích budou filmovou perličkou. Na výběru filmů do sekce „Francouzské hvězdné nebe" se podíleli sami diváci, kteří se zúčastnili nedávné ankety.

   

  Nádech Francie bude mít i letošní doprovodný program, který nabídne mimo jiné koncert šansoniérky a herečky Chantal Poullain, bohatý kulturní program na Festival Soirée – Vive La France! či Francouzskou uličku s národními gurmánským specialitami a bude se dokonce tančit v ulicích. Hosté se mohou setkat ve Zlíně setkat s plejádou francouzských filmových profesionálů, kteří budou součástí delegací, porot či různých spřátelených festivalů. Více na www.zlinfest.cz

 • Obrázek k novince Koncert filmové hudby PFO 26.4.2016

  Koncert filmové hudby PFO

  Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve Společenském sále Kongresového centra Praha. Tentokrát ve spojení orchestru i chóru Pražských pěvců a DPS Paleček pod vedením sbormistrů Stanislava Mistra a Šárky Mistrové, zazní mistrovská díla skladatele Jamese Hornera pro snímky jako je Titanic či Avatar, dále také Braveheart či Apollo 13. Pro všechny Hornerovy skladby je společný rukopis v dojemných i monumentálních melodiích. Při první zmíněné vystoupí sólově sopranistka Barbora Řeháčková.

  Koncert dále nabídne hudební návštěvu prvního Jurského parku režiséra Stevena Spielberga a nezaměnitelné spojení s dílem Johna Williamse, jehož geniální um poté doplní i skladba "Duel of the Fates" z Hvězdných válek, konkrétně Epizody I: Skrytá Hrozba. Trojici skladatelů završí David Arnold pro Den nezávislosti, který vzhledem k blížící se premiéře pokračování nemůže chybět. Vstupenky na tento a další koncerty rezervujte online na stránkách orchestru www.pfo.cz/koncerty, popřípadě telefonicky na číslech 731 172 038 nebo 605 218 387.

 • Obrázek k novince Retrospektiva režisérky Kelly Reichardt 19.4.2016

  Retrospektiva režisérky Kelly Reichardt

  V pražských kinech Světozor a Aero odstartuje v úterý 19. dubna retrospektiva jedné z nejvýznamnějších osobností současného amerického nezávislého filmu, režisérky a scénáristky Kelly Reichardt. Přehlídka s názvem The American Landscape: filmy Kelly Reichardt představí českému publiku autorčina zásadní díla, jež se stala dominantami mezinárodních festivalů. Její snímky slavily úspěch mezi jinými na festivalu v Sundance a uchvátily i publikum v Cannes, Benátkách či Torontu.

   

  Americká kritika řadí Kelly Reichardt mezi nejvýznamnější představitele autorského filmu. Její tvorba se vyjímá svou osobitostí a představuje to nejlepší, co v oblasti amerického nezávislého filmu v současnosti najdeme. Její dvorní herečkou je americká hvězda první velikosti Michelle Williams (Můj týden s Marilyn, Zkrocená hora, Prokletý ostrov). V dalších snímcích se objeví například talentovaná Dakota Fanning (Twilight sága, The Runaways), Jesse Eisenberg (Café Society, Social Network, The Double) či Peter Sarsgaard (Škola života, Sirotek).

   

  Hostem programu bude další významná osobnost filmového světa, italský kritik, žurnalista a především umělecký ředitel mezinárodního filmového festivalu ve švýcarském Locarnu, Carlo Chatrian. Kelly Reichardt měla přehlídku uvést osobně, ze závažných důvodů však nemůže cestu do Evropy podstoupit a s pražským publikem se tedy několikrát spojí prostřednictvím videolinku. Rozhovor z Prahy do New Yorku s ní přímo na plátně kina Světozor po dva večery, 20. a 21. dubna, povede právě Carlo Chatrian, který také filmy před promítáním uvede.

   

  Retrospektiva filmů Kelly Reichardt s názvem The American Landscape: filmy Kelly Reichardt se uskuteční ve dnech 19. až 24. dubna v kinech Aero a Světozor. Více informací a program jsou k dispozici na www.kinosvetozor.cz a www.kinoaero.cz.

 • Obrázek k novince Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51 18.4.2016

  Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

  Olomouc se ve dnech 19. – 24. Dubna 2016 stane magnetem na fanoušky aktuálních blockbusterů s vědeckou tematikou. 51. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) v exkluzivní středoevropské premiéře uvede např. jeden z nejpalčivějších dokumentů současnosti, snímek Zastavte vymírání oscarového režiséra Louieho Psihoyose (Zátoka).

   

  Celý festival zahájí rozmáchlá dobrodružná podívaná z produkce BBC Earth Divoká Afrika 3D s českým dabingem od Elišky Balzerové. Těsně předtím, než se do české distribuce vydá emocionální antarktická výprava Nebe a led dalšího oscarového tvůrce Luca Jacqueta (Putování tučňáků), bude film právě na #AFO51 bojovat o cenu za nejlepší pop-vědeckou podívanou. Celkově na festivalu poběží víc než 120 snímků, jeho rozmanitou programovou skladbu skrz naskrz protíná téma Space & Place neboli místo pro náš život v současnosti i budoucnosti. Do Olomouce tak zavítá stvořitel konceptu tzv. vertikálního farmaření Dickson Despommier, popularizátor architektury Adam Gebrian, audiovizuální mág Vladimir 518, ale také ředitel největšího festivalu o filmu a architektuře, holandský stavitel a filmař Jord den Hollander. Své davy navíc už podruhé strhne i komiksový vědec, excelentní řečník a někdejší konzultant adaptace Watchmen – James Kakalios.

   

  Jedním z absolutních highlightů bude rovněž přednáška Douglase Vakocha! Řeč je o prezidentovi mezihvězdné METI International a člověku, který se dá považovat za regulérního mluvčího planety Země. Stručně řečeno: pokud bychom zachytili zprávu od mimozemšťanů, byl by to právě Doug Vakoch, kdo by sestavoval odpověď. Těžko si představit lepšího kandidáta na odborný úvod k filmové klasice Kontakt. Akreditace na festival je ZDARMA a veškeré potřebné info hledejte jedině afo.cz.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace