Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Liga spravedlnosti bude mít jen dvě hodiny 23.10.2017

  Liga spravedlnosti bude mít jen dvě hodiny

  Nejdůležitější film od DC Comics se pomalu blíží do kin. Liga spravedlnosti naplno ukáže, zda můžou Batman, Wonder Woman, Flash, Aquaman a Cyborg konkurovat Avengers, a kupodivu na to půjde docela úderně. Film má totiž podle nových informací jen 121 minut, což z něj dělá nejkratší přírůstek do comicsového vesmíru od DC. Rychlé osvěžení paměti - Muž z oceli měl 143 minut, Batman vs. Superman 151 minut, Sebevražedný oddíl 123 minut a Wonder Woman 141 minut. Joss Whedon, jenž film převzal od Zacka Snydera, se tak očividně nebál stříhat a mohl by splnit zadání, které požaduje o něco zábavnější a divácky vstřícnější superhrdinskou podívanou (jeho Avengers mimochodem měli 143 minut). Strach, že bude Liga spravedlnosti zklamáním podobně jako Batman vs. Superman a Sebevražedný oddíl, to zdaleka nezahání. Přinejmenším ale víme, že v DC opravdu tlačí na změny, s nimiž by často problémová série mohla chytit druhý dech.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Z Morgana Freemana bude Colin Powell 22.10.2017

  Z Morgana Freemana bude Colin Powell

  Adam McKay momentálně natáčí biografii Dicka Cheneyho s Christianem Balem, v níž si Colina Powella zahraje Tyler Perry. Slavný politik se ale dočká ještě jednoho ztvárnění - v novém filmu Powell si ho zahraje Morgan Freeman a možná tušíte, co přesně nás čeká. Ano, začneme v roce 2001, kdy se Powell stal ministrem zahraničních věcí, a projdeme si celou kauzu se Sadamem Huseinem a zbraněmi hromadného ničení. Režisér Reginald Hudlin si tedy nevybral zrovna poklidné a jednoduché téma. Scénář od Eda Whitwortha se ale v roce 2011 dostal na tzv. Black List (seznam nejlepších nerealizovaných scénářů), tak doufejme, že se promění v interesantní biják, který někomu usnadní pár hodin dějepisu.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Temnou věž čeká seriálový reboot? 21.10.2017

  Temnou věž čeká seriálový reboot?

  Stephen King je letos jednou nahoře a jednou dole. Zatímco nové To zabodovalo na všech frontách, Temná věž zklamala po kritické i po finanční stránce. Studio Sony pochopitelně chystalo další díly a dokonce i televizní seriál, který by filmy provazoval. Teď se ale původní plány mění a podle Stephena Kinga by se měl televizní doprovod od celovečeráku distancovat. Co přesně to znamená? King naznačil, že půjde o kompletní reboot, takže dostaneme nového pistolníka Rolanda a nové pátrání po bájné Temné věži. K tomu všemu by seriál mohl skončit na kabelovce a mít tak drsnější eRkový rating, jenž si King (marně) vysnil i pro původní film. Vzhledem k tomu, jak moc Temná věž Sony bolela, je samozřejmě možné, že ze všeho sejde. Fandové by se ale určitě nebránili tomu, kdyby se legendární sága natočila znovu a o něco lépe.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Natočí Fincher druhou Světovou válku Z? 20.10.2017

  Natočí Fincher druhou Světovou válku Z?

  Už víc než rok se debatuje o tom, že bude David Fincher režírovat pokračování Světové války Z. Dobrý kamarád Brada Pitta prý kývnul na to, že film převezme od Juana Antonia Bayony (Nic nás nerozdělí), a letos v červnu se mluvilo o tom, že dokonce podepsal smlouvu. Jaká je ale reálná situace? Fincher teď propaguje seriálový hit Mindhunter a při té příležitosti konečně potvrdil, že Světovou válku Z 2 opravdu chystá. Výlet před kamery nicméně jen tak nečekejte. Ani po roce práce na scénáři totiž není hotovo, a pokud Dennis Kelly (Černé moře) nepřijde s něčím, co by Finchera zaujalo, rozhodně se na plac nepohrne. Další Světová válka Z tedy visí čistě na tom, jestli se pro ni vymyslí dobrý příběh. Což je asi ta nejlepší zpráva, jaké jsme se mohli dočkat.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Co zazdilo Sněhuláka? 19.10.2017

  Co zazdilo Sněhuláka?

  Už zítra jde do amerických kin Sněhulák s Michaelem Fassbenderem. Mrazivý thriller, jenž natočil uznávaný Tomas Alfredson (Ať vejde ten pravý, Jeden musí z kola ven), byl jedním z nejočekávanějších filmů podzimu. V tuhle chvíli už ale nejspíš víte, že se adaptace slavného románu, za kterým stojí Jo Nesbø, příliš nepovedla. Recenzentský agregátor Rotten Tomatoes hlásí průměrný rating 3,7/10 a na ČSFD najdete slabé hodnocení 57% (česká premiéra byla už minulý čtvrtek). Alfredson ale místo toho, aby vytasil klasické: "Mně film lidé chválí a točili jsme ho pro diváky, ne pro kritiky!" přišel s daleko zajímavější reakcí. Sněhulák je podle něj takovým nepodarkem proto, že se nestihlo natočit 10-15% scénáře. Štáb musel opustit Norsko mnohem dřív, než bylo v plánu, a Alfredson ve střižně zjistil, že mu některý scény a záběry jednoduše chybí. V podstatě tak prý skládal puzzle, aniž by měl všechny dílky. A přestože si letos vydupal přetáčky, na kterých se leccos zalátalo, ani ty situaci zcela nespasily. Na Sněhuláka se tak bude vzpomínat jako na film, u něhož režisér ještě před premiérou vyložil karty na stůl. A jak asi dobře víte, takový krok je téměř bezprecedentní, takže si zaslouží minimálně špetku respektu.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Justin Lin a samurajští zabijáci 18.10.2017

  Justin Lin a samurajští zabijáci

  Po 4 dílech Rychle a zběsile utekl Justin Lin ke Star Treku a dosud nevíme, co bude točit dál. Z jeho bourneovky s Jeremym Rennerem sešlo a Space Jam 2 nezní dvakrát reálně, slušnou šanci na realizaci má tak Lone Wolf and Cub. Osmadvacetidílná manga, v níž se samuraj Itto Ogami snaží pomstít smrt svojí rodiny (a vychovávat ze svého syna schopného parťáka), se v 70. letech proměnila v 6 japonských filmů. Po jejich úspěchu následovalo pár televizních verzí, Lin ale od roku 2012 chystá hollywoodskou adaptaci, která by samozřejmě zabodovala globálně. Proč se o ní dozvídáte teď? Protože dostala nového scenáristu, jímž je zkušený Kevin Andrew Walker (Sedm, 8MM). Z Lone Wolf and Cub by tak mohla hodně drsná podívaná, která se snad inspiruje Raidem, Johnem Wickem a Loganem.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi 17.10.2017

  Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

  Možná jste zaznamenali, že držitel tří Oscarů Daniel Day-Lewis končí s herectvím. Jeho poslední film jde do kin už 25. prosince a konečně bylo potvrzeno, že se bude jmenovat Phantom Thread. Příběh londýnského módního návrháře, který se v 50. letech stará o britskou smetánku, napsal a natočil Paul Thomas Anderson. Day-Lewis tak znovu spojil síly s režisérem Až na krev a celý Hollywood si špitá o tom, že má Phantom Thread víceméně jistou účast na Oscarech. Dojde i na čtvrtou sošku pro Day-Lewise? Kdo ví. V každém případě ale počítejte s tím, že se kolem Vánoc objeví velká filmová událost.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kolik se vydělává v Hollywoodu? 15.10.2017

  Kolik se vydělává v Hollywoodu?

  Slavný časopis Time se trochu pohrabal v hollywoodských číslech a vydal článek o tom, kolik se tam dá vydělat v různých zaměstnáních. O tom, že největší filmové hvězdy často berou zhruba 15-20 milionů dolarů (330-440 milionů korun) za film, jste asi věděli. Za vedlejší roli v blockbusteru se pak dá shrábnout 1,5-4,5 milionu dolarů (33-100 milionů korun), méně známá tvář ale klidně vyfasuje za hlavní roli jen 150-300 tisíc dolarů (3,5-6,5 milionu korun).

  Co režiséři? Těm se za první velký film platí kolem 500 tisíc dolarů (11 milionů korun). U dalších se ale dá vyhrabat až pod 10 milionů dolarů (220 milionů korun) a stejně jako herci můžou hodně vyrýžovat na procentech ze zisku. Scenáristé dostávají za svoji práci minimálně 63 tisíc dolarů (1,4 milionu korun), ti nejslavnější však můžou dosáhnout až na 5 milionů dolarů (110 milionů korun) za jediný projekt. U producentů je situace vcelku složitá. Za první velkou štaci často inkasují kolem 250 tisíc dolarů (5,5 milionu korun), posléze to bývá přes 750 tisíc dolarů (16,5 milionu korun). Špičky oboru ale schrastí i desítky milionů dolarů, samozřejmě díky výdělkům z kin.

  Za make-up se dá u blockbusteru vydělat kolem 125 tisíc dolarů (2,8 milionu korun), za pobíhání s kamerou přes 150 tisíc dolarů (3,3 milionu korun), za dohlížení na filmařské vybavení zhruba 110 tisíc dolarů (2,4 milionu korun) a za držení mikrofonu nad hlavou herců až 120 tisíc dolarů (2,6 milionu korun). U menších filmů jsou platy samozřejmě řádově nižší a všechny zmíněné cifry berte jako orientační. I tak byste ale měli mít slušný obrázek o tom, kde se dá u velké hollywoodské produkce nejlépe zbohatnout!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kdy dorazí Gambit s Tatumem? 14.10.2017

  Kdy dorazí Gambit s Tatumem?

  Předloni jsme dostali jen dvě marvelovky od 20th Century Fox (Deadpool, X-Men: Apokalypsa) a letos dokonce zůstalo u jedné (Logan). Od příštího roku ale počítejte se třemi ročně, což je stejný počet, jaký chystá samotný Marvel. V roce 2018 nám Foxové nadělí hororové The New Mutants, dvojku Deadpoola a pokračování hlavní série nazvané X-Men: Dark Phoenix. A teď konečně víme, že rok 2019 načneme dlouho odkládaným Gambitem, v němž si zahraje Channing Tatum. Nový film Gorea Verbinskiho (Piráti z Karibiku) půjde do kin přímo na Valentýna a představí divákům manipulátora s kinetickou energií, který rád hází hrací karty. Že je vám to povědomé? Ano, Gambita už jsme v kinech viděli - v prvním Wolverineovi si ho zahrál Taylor Kitch. Foxové ale chtějí postavu rebootovat a udělat z ní tahouna vlastní série, tak doufejme, že jim to s Tatumem nějak klapne.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Co se děje s novým Matrixem? 11.10.2017

  Co se děje s novým Matrixem?

  Letos v březnu jsme zjistili, že se pomalu začíná chystat další Matrix. Studio Warner Bros. najalo Zaka Penna (X-Men: Poslední vzdor), aby k němu napsal scénář, tím ale dostupné informace končily. Kam se situace posunula za poslední půlrok? V podstatě se dá říct, že nikam. Penn stále buší do psacího stroje a rozhodl se vysvětlit, co se s filmem reálně děje. Zaprvé upozornil na to, že nemá jít ani o sequel ani o reboot, nýbrž o jakýsi "přidružený film" z ranku Animatrixu. Zadruhé ještě nejsou ve hře žádní režiséři ani herci. A zatřetí není jisté, jestli film vůbec vznikne, protože se všechno odvíjí od toho, jestli Penn vymyslí zajímavý a nosný děj. Další Matrix se tedy na jednu stranu připravuje, na druhou ale má do cílové rovinky sakra daleko. A jako u mnoha jiných projektů je navíc možné, že vlastně nedorazí ani na start.

  (KarelR)
<< předchozí 1 2 3 4 106 211 315 420

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Gallery Spectrum – zábavná i poučná 2.3.2016

  Gallery Spectrum – zábavná i poučná

  Do prvního roku své činnosti vstoupila jedinečná galerie v centru Prahy. Ta své návštěvníky z domova i zahraničí láká na expozice, které nemají ve střední Evropě obdoby. Lepší místo si nemohla vybrat, neboť právě tudy kráčela česká filmová historie, a jak se říká, všechno souvisí se vším. Toto netradiční panoptikum kuriozit najdeme pár kroků od Václavského náměstí, ve Štěpánské ulici, hned vedle bočního vchodu do svého času unikátní stavby s rysy doznívající pozdní secese a nastupujícího modernismu. Přehlédnout Gallery Spectrum nelze. Již z dálky na nás přes výlohu plnou dobové filmové techniky mává tulák Charlie Chaplin s dalšími symboly éry němé grotesky, komiky Laurelem a Hardym v životní velikosti.

   

  Jednotliví turisté či skupiny návštěvníků, které čeká prohlídka jedinečných historických artefaktů ve čtyřech oblastech, jsou u pokladny galerie vybaveni sluchátky s přehrávačem průvodcovského textu v češtině či angličtině. Laici i znalci historie filmu bezesporu doslova zkoprní při prohlídce bezkonkurenční sbírky filmových plakátů, dokumentující meziválečné období hollywoodské i evropské produkce. S něčím takovým, natož pak v takovém množství 1 200 (!) kusů se minimálně ve střední Evropě nemůže pochlubit žádné další muzeum či galerie. Sbírka plakátů je rozložena ve větší části výstavních prostor, doplňují ji vitríny s postavami, které mnozí z nás dobře znají. Jsou to nejrůznější protagonisté slavných filmů známých tváří. Nic nového pod sluncem, mohl by snad říci zhýčkaný návštěvník Prahy, která má již pár let své muzeum voskových panáků význačných osobností světového formátu. To se ale náramně mýlí, neboť tady opět jde o jedinečnou a mimořádnou záležitost.

   

  Ameriku třicátých let, především tu filmovou, představují mafiáni v hranatých fordkách se samopaly v rukách a Al Caponem v čele, prohibice, tajná hráčská doupata. A slavný starosta Chicaga, nepodplatitelný Čech Čermák...co všechno se nám neprožene hlavou v místnosti galerie, s ohromnou sbírkou historických hracích boxů. Ve vystavované sbírce nechybí ani jedny z prvních elektronických rulet a další kolekce unikátních výherních automatů včetně „kaskády", na kterou si jistě vzpomenou ti dříve narození z poutí v bývalé ČSSR. Milovníky vojenské historie a nejrůznějších konspirací čeká nevídaný pohled do zákulisí dějin 2. světové války. Stylizovaná fiktivní pracovna Winstona Churchila je plná voskových figur tehdejších představitelů bojujících stran v životní velkosti a dobových uniformách. K této výstavě se váže výběr filmových plakátů s válečnou tématikou, vystavených na dohled. Nechybí unikáty k filmům, jako je například Most přes řeku Kwai nebo Sbohem armádo.

   

  V podzemních prostorách je umístěn konspirační byt Che Guevary, s originálním vybavením z 60. let. Tedy z doby, kdy Guevara byl skutečně v Praze (rok 1966). Byt s exponáty je připomenutím komunistické éry, je jakýmsi muzeem komunismu v malém. Jsou také vystaveny raritní osobní materiály a fotografie týkající se života Che Guevary. Další informace naleznete na stránkách www.galleryspectrum.cz.

 • Obrázek k novince Na festival Jeden svět přijíždí roboti 1.3.2016

  Na festival Jeden svět přijíždí roboti

  18. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se stane prvním, kdy mezi festivalovými hosty budou i roboti. Konkrétně se jedná o Alice a Zoru, které byly sestrojeny, aby dělaly společnost osamělým starým lidem. Vstupenky na dokument Pečovatelka Alice i další filmy jsou v Praze již v prodeji. Dokument o sociálních robotech najdete v programové kategorii „Mezi druhy" spolu s dalšími filmy zaměřenými na komunikaci s jinými než lidskými entitami. Ať už se jedná o zvířata, virtuální identity nebo třeba mimozemšťany. Další programové kategorie jsou již více tradiční a zabývají se tématy migrace, situací na Ukrajině, životem lidí se znevýhodněním, světem médií, životním prostředím či poměry v nedemokratických režimech. Jeden svět letos nabídne celkem 123 dokumentárních filmů.


  Do Prahy na festival míří přes 120 zahraničních hostů. Je mezi nimi mladičká Afghánka Sonita, která se vzepřela nucenému sňatku a odešla do USA stát se rapovou hvězdou. Její osud představí stejnojmenný dokument Sonita. Tříhodinový film Člověk přiváží nejslavnější letecký fotograf světa Yann Arthus-Bertrand. Zajímavá bude diskuse po projekci filmu Ukrajinští šerifové, který festivalovému publiku představí nejen členové filmového štábu, ale i hlavní postavy filmu - strážci pořádku z ukrajinské vesnice a starosta. Kromě tradičních titulů promítaných v kinosálech letos můžete okusit budoucnost dokumentárního filmu: v interaktivních zónách ve vybraných kinech jsou připraveny brýle s virtuální realitou, která vám umožní prožít epidemii eboly, výbuch v londýnském metru nebo se projít na hranici mezi Severní a Jižní Koreou. Připraveny jsou i počítače s interaktivními dokumenty na pomezí filmu a počítačové hry.


  Jeden svět se v Praze koná od 7. do 16. března, a pokud vám nějaký film uteče, můžete ho ještě stihnout v některém z 32 měst po celé ČR. Vstupenky v Praze zůstávají na ceně 90 Kč a 70 Kč na odpolední projekce do 17:00 hodin včetně. Program najdete na webu www.jedensvet.cz a v mobilní aplikaci Jeden svět 2016.

 • Obrázek k novince 88. Oscary - výsledky 29.2.2016

  88. Oscary - výsledky

  Letošní "kontroverzní" ročník udělování Oscarů skončil. Akademie umění a věd rozdala svá každoroční ocenění. Jedním z několika překvapení večera bylo vyhlášení nejlepšího filmu, kterým se stalo drama z novinářského prostředí Spotlight, které si odneslo také Oscara za nejlepší původní scénář. Nejúspěšnějším filmem se nicméně stal Šílený Max: Zběsilá cesta. Postapokalyptické drama George Millera získalo šest cen z deseti nominací. REVENANT Zmrtvýchvstání obdržel tři sošky a zbylé filmy si rozdělily po jedné. Scottův Marťan neproměnil ani jednu ze sedmi nominací, stejně jako drama Carol ze šesti. 

   

  Mezi herci se nejvíce radoval ze svého prvního vytouženého Oscara Leonardo DiCaprio. V dalších hereckých kategoriích uspěli Brie Larson (Room), Mark Rylance (Most špiónů) a Alicia Vikander (Dánská dívka). Svého prvního Oscara za hudbu si odnesl legendární Ennio Morricone (Osm hrozných). Vítězem v kategorii nejlepší cizojazyčný film se stalo Maďarsko s dramatem Saulův syn. Animákem roku je V hlavě, dokumentem Amy. Kompletní přehled výsledků naleznete v sekci Ocenění.

  (Bart)
 • Obrázek k novince 36. ročník Zlatých malin - výsledky 28.2.2016

  36. ročník Zlatých malin - výsledky

  Tak jak už je dlouhá léta zvykem, den před udílením Oskarů se udílí tzv. anticena Zlatá malina pro nejhorší film a nejhorší tvůrce za uplynulý rok. Nejinak tomu bylo i letos. V posledních ročnících bylo tradicí, že jeden až maximálně dva filmy dominovaly nominacím. Tentokrát byl největší počet nominací pro jeden film šest a byly jimi obdarovány rovnou čtyři filmy. Padesát odstínů šedi, Jupiter vychází, Policajt ze sámošky 2 a Pixely. Krok s nimi drží Fantastická čtyřka s pěti nominacemi. Jako nejhorší za rok 2015 byly zvoleny shodně dva filmy: Padesát odstínů šedi a Fantastická čtyřka. Nejhorším režisérem se stal Josh Trank za režii Fantastické čtyřky.


  Padesát odstínů šedi byl nakonec nejúspěšnější ve sběru letošních Zlatých malin. Sesbíral jich pět. Kromě ocenění za nejhorší film získalo Zlaté maliny i jeho hlavní herecké duo Jamie Dornan a Dakota Johnson, jako nejhorší herec a herečka v hlavní roli. Ti si vysloužili navíc ještě jednu společnou Zlatou malinu za nejhorší kombinaci (herců) k vidění. A Zlatou malinu si odnesla taky Kelly Marcel za nejhorší scénář k témuž filmu.


  Teprve od loňského roku se udílí Malinová cena vykoupení. Ta je určená tvůrcům, kteří už sesbírali nejednu Zlatou malinu a je oceněním toho, že se daný tvůrce vzchopil k lepším výkonům. Minulý rok tuto cenu získal Ben Affleck a letos se stal druhým výhercem tohoto ocenění Sylvester Stallone. Ten osobně je nositelem osmi Zlatých malin a k tomu osmnácti dalších nominací na Zlatou malinu.


  Kompletní seznam výherců 36. ročníku Zlatých malin za rok 2015 je následující:


  Nejhorší film:
  Padesát odstínů šedi
  Fantastická čtyřka


  Nejhorší režisér:
  Josh Trank (Fantastická čtyřka)


  Nejhorší herec:
  Jamie Dornan (Padesát odstínů šedi)


  Nejhorší herečka:
  Dakota Johnson (Padesát odstínů šedi)


  Nejhorší herec ve vedlejší roli:
  Eddie Redmayne (Jupiter vychází)


  Nejhorší herečka ve vedlejší roli:
  Kaley Cuoco (Dokonalý svědek s.r.o. a za hlas ve filmu Alvin a Chipmunkové: Čiperná jízda)


  Nejhorší Prequel, Remake, Rip-off nebo Sequel:
  Fantastická čtyřka


  Nejhorší kombinace k vidění:
  Jamie Dornan, Dakota Johnson (Padesát odstínů šedi)


  Nejhorší scénář:
  Kelly Marcel (Padesát odstínů šedi)


  Malinová cena vykoupení:
  Sylvester Stallone

  (Tuax)
 • Obrázek k novince César Awards - výsledky 27.2.2016

  César Awards - výsledky

  41. ročník vyhlášení Césarů, francouzských filmových cen, měl trio hlavních filmů, od kterých se očekávalo vítězství. S jedenácti nominacemi to byly filmy Trois souvenirs de ma jeunesse a Marguerite, jež měl v jejich zápolení o sošky ohrožovat s devíti nominacemi Mustang. Ve skutečnosti se vyhlašování změnilo v duel filmu Marguerite, který získal celkově čtyři Césary (nejlepší herečka, zvuk, kostýmy a výprava) a filmu Mustang, který získal taktéž celkově čtyři Césary (nejlepší režijní debut, původní scénář, hudba a střih). Trois souvenirs de ma jeunesse si nakonec odnesl jen jednoho Césara, ale hodnotného. Za režii jej převzal Arnaud Desplechin. Pro něj to je jeho první César, ačkoliv nominovaný za režii a scénář byl už v pěti ročnících. Poprvé v roce  1993, ale až tento rok se na něj usmálo štěstí a při své deváté a desáté nominaci, konečně poprvé uspěl.

  Překvapením večera bylo vítězství filmu Fatima v hlavní kategorii nejlepší film. K tomu přidal ještě další dvě vítězství v kategoriích adaptovaný scénář a nejslibnější herečka. Jako nejlepší zahraniční film byl oceněn Birdman režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárrita. Nejlepší filmovou hudbu složil australský hudební skladatel Warren Ellis pro film Mustang. A podle očekávání zvítězil Malý princ v kategorii animovaný film. Letos byla na Césarech i česká stopa, za výpravu filmu Marguerite získal Césara scénograf Martin Kurel, jako první Čech. Více detailů o vítězích a nominovaných naleznete v sekci Ocenění.

  (Tuax)
 • Obrázek k novince Festival ProTibet 26.2.2016

  Festival ProTibet

  Festival ProTibet se uskuteční od 1. do 31. března ve více než 45 městech České republiky. Útěk přes Himálaj, nomádský život nebo život jedné z největších duchovních osobností současnosti – Jeho Svatosti dalajlamy. To vše nabídne 15. ročník Festivalu ProTibet, který každoročně přibližuje tibetskou kulturu. Na festivalu se představí snímky, kterým se dostalo ocenění na filmových festivalech po celém světě. Festival nabídne dokument Svobodná Čína: Odvaha věřit, který divákovi přiblíží osud dvou lidí, kteří se stanou obětí politické kampaně čínského komunistického režimu a i přesto jsou schopni režimu čelit nenásilně a bez zášti. Do prostředí tibetských nomádů zavede návštěvníky festivalu snímek Z nomáda nikým režiséra Michaela Buckleyho. Autor divákovi nastíní problematiku násilného usazování nomádů, jejich tradiční kulturu, budoucnost jejich pastvin. Dokáží tradiční hodnoty nomádů obstát?


  Režisérka Rosemary Rawcliffe se představí se snímkem Ženy Tibetu: Tichá revoluce, který vypráví příběh generace žen, které se staly hybnou silou tibetské komunity v indickém exilu. Dva struhující dokumenty uvede i německá režisérka Maria Blumencron. Snímky Útěk přes Himálaj a Na druhé straně Himálaje mapují osudy dětí, které byly nuceny překročit Himálaj na cestě za svobodou. Stála tato cesta za všechno to utrpení? Do prostředí soukromí jedné z největších duchovních osobností současnosti – Jeho Svatosti dalajlamy – zavede diváky snímek režiséra Joshe Dugdalea Bez mrknutí. Dokument zachycující osmnáct měsíců života a práce 14. Dalajlamy nabízí možnost poznat dalajlamu nejen jako duchovní a morální autoritu, ale ukazuje také jeho civilní a neformální tvář se svérázným smyslem pro humor. V neposlední řadě budou mít návštěvníci také šanci vidět dokument o pokojném boji za přežití národa Tibet volá po svobodě, který mapuje historii Tibetu a zaměřuje se na téma politických perzekucí.


  V programu festivalu nebude chybět ani zástupce československé tvorby, konkrétně poutavý snímek Cesta vede do Tibetu režiséra Vladimíra Síse vyprávějící historii stavby silniční magistrály vedoucí z Tibetu přes nejvyšší hory světa do vnitrozemí Číny. Kompletní program Festivalu ProTibet naleznete na www.protibet.cz.

 • Obrázek k novince Future Gate Sci-fi Film Festival 25.2.2016

  Future Gate Sci-fi Film Festival

  Festival sci-fi filmů Future Gate vstupuje letos do třetího ročníku, v průběhu března navštíví postupně Prahu (3. – 6. března 2016, Kino Bio Oko) i Brno (17. – 20. března 2016, Kino Art). Na obou místech představí na filmovém plátně ve čtyřech dnech celkem 7 filmů. Nechybí mezi nimi nová produkce z roku 2015, filmy, které v české distribuci ještě nebyly, krátké snímky ani legendární díla. Všechna je letos spojuje pomyslné hlavní téma festivalu – hrdinové a antihrdinové budoucnosti, kteří statečně bojují s technikou, mimozemšťany, časem a mnohdy hlavně sami se sebou. Hostem festivalu bude britský filmový střihač a zvukový mistr Terry Rawlings (Vetřelec, Blade Runner, Vetřelec ³, Golden Eye), který slavnostně festival zahájí a uvede dva své filmy na festivalu: Vetřelec ³ a Blade Runner.

   

  Čerstvými novinkami minulého roku jsou dva snímky od protinožců - australský film Terminus a novozélandské postapokalyptické dílo pro fajnšmekry Turbo Kid. Pro milovníky japonského animé je připraven Vesmírný pirát Kapitán Harlock, vážná témata odlehčí finská komedie Lovemilla. Program festivalu doplní spektrum krátkých filmů se sci-fi tématikou od pořadatelů večerů iSHORTS. Na projekci filmu Blade Runner naváže beseda k tomuto legendárnímu filmu s Františkem Fukou a Markem Dobešem v Praze, a Kamilem Filou a Radomírem D. Kokešem v Brně. Program festivalu doplní přednáška od členů Rebel Legion Lucasově impériu, věnované fenomému Star Wars. Jiří Walker Procházka představí svůj zcela subjektivní pohled na problematiku superhrdinů, a tvůrci filmu Drsný Spasitel nám poodkryjí zákulisí natáčení.

   

  Kromě filmů je součástí festivalu výstava a tematické dekorace od umělců ALIENJEDNA, ART OF NOVA a PSY.CHO´S NEST. Na festivalu nebudou ani letos chybět delegace fanoušků v kostýmech ze skupiny Lion Base. Ta je součástí mezinárodní Star Wars kostýmové organizace Rebel Legion, která spolupracuje přímo se společností Lucasfilm. Potvrzena je také účast organizace Czech Garrison, která působí na území České republiky jako jedna z „posádek" 501. legie a sdružuje fanoušky s věrnými kostýmy záporných hrdinů Star Wars. Více na www.futuregate.cz

   

 • Obrázek k novince Začíná přehlídka španělských filmů La Película 15.2.2016

  Začíná přehlídka španělských filmů La Película

  První kubánské sci-fi, mrazivý argentinský horor, emotivní pocta tangu z dílny Carlose Saury, cenami ověnčené filmy baskické produkce či trojice snímků jednoho z nejvýraznějších současných španělských tvůrců Julia Medema. 11. ročník festivalu LA PELÍCULA od zítřka nabídne bohaté filmové hody a představí výběr toho nejzajímavějšího z aktuální španělské a latinskoamerické kinematografie.

   

  La Película se uskuteční od 16. do 21. února v pražském kině Světozor. Od 18. února do 21. února budou španělsky mluvené filmy k vidění v brněnském kině Scala, mezi 25. a 27. únorem se přehlídka usídlí v kině Central v Hradci Králové a závěr festivalu bude od 1. do 3. března patřit ostravskému Minikinu. Kompletní program k dispozici na www.lapelicula.cz a na facebooku. Slavnostní zahájení bude patřit dramatu Ma Ma s Penélope Cruz v hlavní roli. Film přijede osobně představit režisér snímku Julio Medem a vedoucí výpravy Montse Sanz. Po české premiéře na festivalu La Película bude Ma Ma uvedena do kin v distribuci Aerofilms. Kromě Medemova nejnovějšího filmu budou mít diváci v rámci festivalového programu také příležitost zhlédnout i jeho starší snímky Sex a Lucía a Zrzavá veverka.

   

  Hned několik snímků bude v letošním programu reprezentovat baskickou filmovou produkci, které se v poslední době dostává uznání na festivalech po celém světě. Do prostředí baskického venkova, kde se střetává moderní svět s tradicemi starobylé kultury, zavede diváky intimní drama Babička (Amama). Psychologické drama Loreak, neboli Květiny, je netradičním příběhem o osamělosti a o nepříliš příjemných životních situacích. Je postaven především na výrazných hereckých výkonech a na svém kontě má řadu ocenění. Vedle aktuálních novinek známých španělských režisérů Julia Medema a Carlose Saury nabídne La Película i snímky dalších výrazných španělských tvůrců. Například velkolepou crazy komedii španělského provokatéra Álexe de la Iglesia Moje velká noc (Mi gran noche) ze zákulisí televizního natáčení silvestrovského programu. Dalším výrazným režisérem, jehož poslední snímek La Película uvede, je několikanásobný držitel ceny Goya Jaime Rosales. Ten se představí poněkud depresivním příběhem ze současného Španělska Krásné mládí (Hermosa juventud). Diváci se mohou dále těšit například na snímek Hrdinové zla (Los héroes del mal) nebo na aktuální film režiséra Daniela Guzmána Za nic (A cambio de nada) o chlapci, který si po útěku z domova vytvořil na ulici vlastní rodinu.

 • Obrázek k novince Očekávaná filmová událost – Rodinný film 13.2.2016

  Očekávaná filmová událost – Rodinný film

  Drama vypráví o manželích (Vanda Hybnerová a Karel Roden), kteří se vydávají na vysněnou plavbu do Karibiku a doma zanechají dvě nedospělé děti (Jenovéfa Boková a Daniel Kadlec). Nepřítomnost rodičů vyvolá euforii a pocit náhlé svobody. Zdánlivě bezstarostný teenagerovský život jim ale naruší strach, když se rodiče delší dobu neozývají. Děti jsou krutě vtažené do světa dospělých. Loď rodičů se za bouře převrátila a veškeré spojení bylo přerušeno. V oceánu se ztratil i rodinný miláček, pes Oto.


  Talentovaný slovinský režisér a scenárista Olmo Omerzu (1984), absolvent pražské FAMU, debutoval oceňovaným dramatem Příliš mladá noc, který měl premiéru na Berlinale a v roce 2012 byl na Cenách české filmové kritiky prohlášen za Objev roku. Jeho druhý snímek Rodinný film je opět autorským počinem odehrávajícím se v současnosti a znovu mapujícím svět rodiny a mezilidských vztahů. „Rodinný film je podle mě existenciální dobrodružný příběh. To pravé dobrodružství přitom paradoxně nezažívají rodiče při plavbě po moři, ale jejich děti mezi čtyřmi stěnami pražského bytu. Myslím si, že k tomu abyste zažili něco výjimečného nebo vyřešili své problémy, není potřeba cestovat nikam daleko," říká o svém filmu režisér Olmo Omerzu.


  Prestižní filmový magazín Variety o snímku napsal: „Publikum, které si libuje v ironii, si tuhle elegantní a překvapivou kombinaci černé komedie a silného dramatu náramně užije," píše se v recenzi časopisu Variety. Olmo Omerzu doplňuje: „Film je dojemný, objevuje se v něm specifický humor, vystupují v něm vynikající herci a výjimečný psí hrdina Otto. Bryan Singer (Obvyklí podezřelí, X-Men) řekl na udělování cen na tokijském festivalu, že neví, jestli se díval na Toma Hankse v Trosečníkovi, který se převtělil do psa, nebo na psa, který tak přesvědčivě zahrál Toma Hankse."


  Rodinný film ještě než se vydal 18. února do českých kin, v loňském roce úspěšně obkroužil několik prestižních zahraničních festivalů. Velký ohlas vzbudil při své světové premiéře v září 2015 na 63. ročníku Mezinárodního filmového festivalu ve španělském San Sebastianu, kde byl uveden v soutěžní sekci New Directors. V rámci své asijské premiéry v listopadu 2015 si z Tokia přivezl Hlavní cenu za umělecký přínos (posledním českým filmem, který se na tomto festivalu uváděl, byl Kolja v roce 1996). Rovněž v listopadu 2015 získal ještě na MFF v Cottbusu Cenu za nejlepší herecký výkon pro Karla Rodena a na MFF v Lublani Cenu FIPRESCI.

 • Obrázek k novince EIGASAI 2016 zaútočí na chuťové buňky 4.2.2016

  EIGASAI 2016 zaútočí na chuťové buňky

  9. ročník festivalu japonského filmu a kultury, jehož pražská část proběhne ve dnech 4. - 10. února 2016 v kině Lucerna a přilehlých prostorách, nese podtitul "festival k sežrání" - to proto, že letošním tématem bude vztah Japonců k jídlu a všemu, co s ním souvisí. Návštěvníci se budou moci sami přesvědčit, jak nosné téma to v japonské kultuře je. Organizátoři připravili kolekci snímků mnoha různých žánrů - nejvýrazněji jsou zastoupeny komedie a umělecké dokumenty, nebudou ale chybět ani snímky pro dětské publikum, anime či exkluzivní bonusy, včetně slavného snímku Kurosawovy sny.

   

  V dramaturgii letošního ročníku zaujímají mimořádnou pozici umělecké dokumenty. "Já osobně považuji snímek Esence Japonska za jeden z největších skvostů letošního festivalu. Jeho sledování je opravdovým svátkem pro každého, kdo má slabost pro japonskou kuchyni a tradiční kulturu. Když hledíte na objevné makro záběry či časosběrný záznam, přímo na jazyku s neuvěřitelnou přesvědčivostí cítíte, z jakých pramenů se rodí japonská duše", uvádí programový ředitel festivalu Robin Šóen Heřman. Zcela mimořádně zařadil festival do svého programu projekci snímku Kurosawovy sny, symbolické filmové závěti nejslavnějšího klasika novodobého japonského filmu. Film uvádíme jako poctu nedávno zesnulé Věně Hrdličkové, první dámě japonského filmu v Čechách.

   

  Součástí festivalu bude jako vždy bohatý doprovodný program - letošním specifikem budou komentované ochutnávky, tematicky propojené s jednotlivými filmy (např. sake, sójová omáčka, tradiční cukroví apod.). Nebudou ale samozřejmě chybět ani oblíbené dílny tradičních japonských disciplín pro celou rodinu (v Mramorovém sále Lucerny), vystoupení hráčů na bubny taiko (Wadaiko yosa yosa) či populární frašky kjógen v podání Malého divadla kjógenu - to vše v sobotu 6.2. V neděli 7. 2. proběhne v Mramorovém sále Lucerny otevřené studijní sympozium věnované žánrům manga a anime, na které ve Velkém sále naváže projekce kritiky vysoce ceněného animovaného snímku Asura (Ashura, režie SATŌ Keiichi, 2012) z temných časů japonského středověku. V kavárně Lucerna bude po celou dobu konání festivalu k vidění výstava pozoruhodných fotografií Lubomíra Černoty nazvaná "Krása japonského cukroví". Lubomír Černota byl dvakrát na ročním studijním pobytu v samém srdci tradiční japonské kultury, v ústředí čajové školy Urasenke v Kjótu, a právě zde systematicky mapoval, jak se proměny ročních dob odrážejí v prestižní umělecké disciplíně, jíž tvorba tradičního japonského cukroví nepochybně je. Více na www.eigasai.cz.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace