Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Daniel Craig si znovu zahraje Jamese Bonda 16.8.2017

  Daniel Craig si znovu zahraje Jamese Bonda

  Po dvou letech spekulací a vymýšlení náhradníků máme konečně jasno – Daniel Craig si ještě jednou zahraje Jamese Bonda. Sám Craig to potvrdil během rozhovoru se Stephenem Colbertem, přičemž dodal, že si prostě jen chtěl odpočinout a teď se náramně těší zpátky na plac. Pětadvacátá bondovka, jejíž pracovní název údajně zní Shatterland, půjde do kin v listopadu 2019. Scénář přitom mají na starost Robert Wade a Neal Purvis, tedy veteráni série, kteří napsali všechny čtyři bondovky s Craigem. Producentům vlastně zbývá jen sehnat schopného režiséra, doladit obsazení a může se vyrazit před kamery. Bondovští fandové tak můžou pomalu začít slavit, po Spectre si totiž Broccoliovi určitě dají záležet na tom, aby z Bonda 25 udělali pořádnou filmovou událost.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Od Čarodějnice k Nosferatu 15.8.2017

  Od Čarodějnice k Nosferatu

  Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila světu děsivého Maxe Schrecka. Upír Nosferatu je dodnes žánrovým milníkem a dočkal se nejen předělávky od Wernera Herzoga, ale i "filmu o natáčení", v němž si Willem Dafoe zahrál Schrecka a vysloužil si za to oscarovou nominaci. Eggers se nicméně vrátí ke kořenům a vsadí na příběh hraběte Orloka, který je v podstatě nelicencovaným Drákulou a tentokrát by měl řádit v 17. století. Kdo se objeví před kamerou? Roli titulního padoucha ještě nikdo nezískal. Hlavní hrdinku by si ale měla zahrát Anya Taylor-Joy, která prorazila díky Čarodějnici, takže stačí sehnat „nového Schrecka" a může se vyrazit na plac.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Z DiCapria bude da Vinci 14.8.2017

  Z DiCapria bude da Vinci

  Leonardo DiCaprio si konečně vybojoval Oscara, vůbec to ale neznamená, že by opustil ambiciózní projekty. Jeho další rolí by totiž měl být Leonardo da Vinci, jehož si zahraje v adaptaci nové biografie od Waltera Isaacsona. Jak možná víte, Isaacson má za sebou životopis Alberta Einsteina, který byl letos zfilmován v seriálu Génius, a předloni šel do kin jeho Steve Jobs. O solidní základy by tak neměla být nouze a vlastně už zbývá jen sehnat schopného režiséra a scenáristu. DiCaprio film o da Vincim produkuje, takže si tyhle "detaily" určitě pohlídá. A přestože zdrojová kniha vychází až 17. října, asi nikdo nepochybuje o tom, že půjde o bestseller, jenž se bude náramně hodit na velké plátno.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kdy dorazí Sicario 2 nebo Mizerové 3? 12.8.2017

  Kdy dorazí Sicario 2 nebo Mizerové 3?

  Studio Sony oznámilo kupu nových premiér a hned zkraje tu máme smutnou zprávu. Mizerové 3 měli jít do kin 9. listopadu 2018, po odchodu režiséra Joea Carnahana se ale projekt zaseknul. Jak moc? Po měsících ticha se premiéra jednoduše zrušila a vůbec není jasné, jestli se filmu někdy dočkáme. Další oznámení tak depresivní naštěstí nejsou. Pokračování Sicaria nazvané Soldado dorazí 29. června 2018, spider-manovský spin-off Silver and Black 8. února 2019 a komedie Holmes and Watson 9. listopadu 2018 (ano, ve slotu po Mizerech 3). Pokud vás tedy něco z toho zajímá, udělejte si poznámku do kalendáře. České premiéry bývají den před americkými a zrovna u těchhle projektů je máme vcelku jisté.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Coeni míří na Netflix 11.8.2017

  Coeni míří na Netflix

  Streamovací služba Netflix láká čím dál tím známější režiséry. Po Carym Fukunagovi (Bestie bez vlasti) tam zavítali i David Ayer (Bright) nebo Martin Scorsese (The Irishman), a teď je tu další velký úlovek – bratři Coenovi. Oscarové hvězdy, jež mají na kontě třeba Fargo, Big Lebowskiho nebo Opravdovou kuráž, s Netflixem kutí westernovou antologii The Ballad Of Buster Scruggs. Šestice provázaných epizod, v nichž si zahrají Tim Blake Nelson, James Franco, Stephen Root, Ralph Ineson, Zoe Kazan nebo Tyne Daly, dorazí v roce 2018. Už nyní se přitom natáčí v Nebrasce, tak doufejme, že z toho bude seriálová událost hodná tvůrčího dohledu.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Pokračování Avatara si našla záporáka 10.8.2017

  Pokračování Avatara si našla záporáka

  Určitě dobře víte, že James Cameron chystá další 4 díly Avatara. Kolem modráska „Žejksullyho" se obtočí velká rodinná sága, která se prý bude skládat ze čtyř samostatných příběhů a vrátí se v ní většina obsazení jedničky. Tedy většina... James Cameron se odmítl vzdát Sigourney Weaver a Matta Geralda, jejichž postavy v prvním díle zemřely, a teď potvrdil i comeback Stephena Langa, takže už jsou zpátky na palubě víceméně všichni. Ano, plukovník Quaritch zřejmě vstane z mrtvých a neuvidíme ho jen ve druhém díle. Cameron tvrdí, že si Lang zahraje hlavního padoucha ve všech čtyřech filmech, což se dá srovnat asi jen s Voldemortem v Harrym Potterovi. Druhý Avatar půjde do kin v prosinci 2020 a pokračování budou následovat v letech 2021, 2024 a 2025. Na Pandoru se tak budeme vracet ještě 8 let a asi všichni doufáme, že Cameron proboha ví, co dělá.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Hellboy vs. Milla Jovovich 9.8.2017

  Hellboy vs. Milla Jovovich

  K novému Hellboyovi, v němž si rohatého borce zahraje David Harbour (Stranger Things), se nedávno připojil Ian McShane jako profesor Broom. Režisér Neil Marshall tím jasně ukázal, že se docela vyzná v populárních hercích, a teď si sehnal další velkou posilu - Millu Jovovich. Hvězda Pátého elementu a Resident Evilu si zahraje Krvavou královnu, hlavní záporačku filmu, která Hellboye v comicsech dotáhla až do pekla. A ačkoliv vůbec není jasné, zda ho podobný osud čeká i na velkém plátně, "zlá Milla" rozhodně zní jako příjemná změna. Nový Hellboy by se měl točit už na podzim, aby to do kin stihl ještě příští rok. Doufejme tedy, že se Marshall pochlapí a stvoří řádně drsný biják, po němž se nebude akorát volat po návratu Guillerma del Tora.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Arnie se vrátí jako Terminátor a Conan? 8.8.2017

  Arnie se vrátí jako Terminátor a Conan?

  Arnold Schwarzenegger poslední roky mluví hlavně o třech projektech - komedii Trojčata, šestém Terminátorovi a velkém návratu Conana. Nic z toho zatím nebylo oficiálně oznámeno a dosud se nemluvilo ani o datech premiér. Podle Arnolda jsou ale všechny tři filmy prakticky jisté a dokonce je jasno v jejich pořadí. Už letos na podzim se prý začne točit pokračování Dvojčat, v něm Schwarzenegger a Danny DeVito přiberou "do party" Eddieho Murphyho, jenž si zahraje jejich ztraceného bratra. V březnu 2018 má jít před kamery šestý Terminátor, jehož bude za produkčního dohledu Jamese Camerona režírovat Tim Miller (Deadpool). No a "hned potom" je na řadě epická fantasy The Legend of Conan, která tím pádem není tak mrtvá, jak jsme si mysleli. Opravdu se tyhle tři Arnoldovy sny zhmotní? Anebo akční legenda trochu předbíhá? Do prvních fotek z placu se může stát cokoliv, tak doufejme, že nebude Arnold svá prohlášení za chvíli brát zpět.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Karate Kid hlásí comeback 7.8.2017

  Karate Kid hlásí comeback

  Ralph Macchio se po 28 letech vrátí do role Daniela LaRussa, jehož určitě znáte jako Karate Kida ze tří filmů z osmdesátých let. V roce 1994 vzniknul spin-off Nový Karate Kid s Hilary Swank a před sedmi lety se objevil remake s Jadenem Smithem a Jackiem Chanem. Nový desetidílný seriál Cobra Kai, jenž poběží na streamovací službě Youtube Red, se ale vrátí ke kořenům a zaměří se na LaRussa a jeho původního soka Johnnyho Lawrence, jehož si znovu zahraje William Zabka. Příběh se má točit kolem znovuotevření karate školy Cobra Kai, což LaRussa s Lawrencem svede dohromady po celých třech dekádách. A přestože se bude muset obejít bez pana Miyagiho, jelikož Pat Morita před 12 lety zemřel, tvůrci slibují věrné a inspirativní pokračování, které nemá stát jen na osmdesátkové nostalgii.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Natalie Portman čeká Anihilace 5.8.2017

  Natalie Portman čeká Anihilace

  Alexe Garlanda vždycky zajímala nevyzpytatelná budoucnost. Jeho scenáristické portfolio zahrnuje 28 dní poté, Sunshine, Neopouštěj mě a Dredda, tři roky zpátky se pak odhodlal i k režii a nadělil nám komorní sci-fi Ex Machina. Jak to vypadá s jeho druhým celovečerákem? Garland chystá sci-fi thriller Anihilace podle románu Jeffa VanderMeera, v němž se podíváme do tajuplné Oblasti X. Na tenhle odříznutý kus severní Ameriky už se vydalo jedenáct expedic a nedopadlo to s nimi zrovna dobře, zlomovou by ale měla být ta dvanáctá, jíž se vedle bioložky s tváří Natalie Portman zúčastní i Jennifer Jason Leigh (Osm hrozných), Gina Rodriguez (Deepwater Horizon: Moře v plamenech), Tessa Thompson (Thor: Ragnarok) a Oscar Isaac (Star Wars: Síla se probouzí). Film bude mít premiéru 23. února 2018 a v případě úspěchu se natočí i románová pokračování Autorita a Akceptace. Nejdřív je ale potřeba zvládnout jedničku, která se určitě pokusí být chytrá, atmosférická a především zatraceně děsivá.

  (KarelR)
<< předchozí 1 2 3 4 104 208 311 414

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 2. ročník Festivalu Jarmily Novotné 4.9.2013

  2. ročník Festivalu Jarmily Novotné

  Programy pro děti, přednášky, rozšířenou výstavu, dokumentární film, premiéru, koncert v liteňském kostele i vlastní operní produkci – na to vše láká návštěvníky 2. ročník Festivalu Jarmily Novotné, který se odehraje 7. a 8. září v zámeckém areálu v Litni, kde slavná pěvkyně a sólistka Metropolitní opery v New Yorku žila. Sejdou se na něm mladí pěvci i umělci již etablovaní na mezinárodní scéně. Mezi nima je opět houslistka Tatiana Daubek, vnučka Jarmily Novotné, jejíž vystoupení vloni připravilo posluchačům mimořádně silný zážitek. Tatiana zahraje nejen na obou galakoncertech a jako součást orchestru v opeře, ale také v liteňském kostele, kde byla jako sedmiletá pokřtěna.

  Druhý ročník tohoto úspěšně nastartovaného nového hudebního festivalu je koncipován s akcentem na osvětu. Jméno Jarmily Novotné totiž vinou historických okolností stále nemá rezonanci, jakou by si zasloužilo. O. s. Zámek Liteň, pořadatel festivalu, chce dlouhodobě pracovat na zpřístupňování a zveřejňování jejího odkazu a na jeho aktualizaci. Program se letos zaměří jak na operní (pořady Českého rozhlasu, komentované prohlídky, výstava), tak na filmový odkaz této osobnosti (přednášky, projekce). Více informací o programu a vstupenkách najdou zájemci na stránkách Zámku Liteň.

 • Obrázek k novince Filmová noc ČSFD.cz již tuto sobotu! 15.8.2013

  Filmová noc ČSFD.cz již tuto sobotu!

  Po úspěšném loňském startu proběhne v letním kině v Turnově 17. srpna druhý ročník Filmové noci ČSFD.cz. Tu připravila ČSFD.cz ve spolupráci s Kulturním centrem Turnov a distribuční společností CinemArt, a rozhodně je na co se těšit. Abramsův druhý Star Trek, Bayův Pot a krev a Forsterova Světová válka Z, spousta filmových fanoušků, whiskey Jameson, pivo Svijany, grilované maso a další speciality. To vše dá dohromady filmový zážitek s ojedinělou atmosférou. Pro prvních sto příchozích z řad registrovaných uživatelů navíc budou připraveny speciální dárky, a pro všechny zúčastněné velká tombola. Všechny další info, včetně ohlasů na minulou Filmovou noc ČSFD.cz, najdete v příslušné sekci. Těšíme se na vás již v sobotu!

 • Obrázek k novince Film Noir na hradě Kokořín 29.7.2013

  Film Noir na hradě Kokořín

  Zrodil se první český festival filmu noir! Od 21. do 25. srpna budou mít na hradě Kokořín a jeho okolí otevřené dveře všichni, kdo mají „slabost pro cynická soukromá očka s esem v rukávu a neodolatelně svůdné femme fatale s polibkem smrti a dotekem zla, jež žijí nocí a v hodinách zoufalství utíkají z asfaltové džungle pryč od minulosti a smrtelného hříchu na opuštěné místo." Během pěti letních odpolední a večerů zde bude k vidění 18 filmů noir, z toho 15 klasických amerických ze 40. a 50. let rozdělených do několika tematických sekcí. Vedle ženských a hard-boiled noirů budou v samostatné sekci připomenuty i rané noirové filmy Marilyn Monroe a raritou budou tři československé/české noiry. Výběr doplní pětice speciálních projekcí, mezi nimi pocta Humphreymu Bogartovi a pocta Gene Tierney, po nichž jsou pojmenována promítací místa, či půlnoční promítání barokního noiru The Big Combo.

   

  Akce odehrávající se v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko návštěvníkům umožní unikátním způsobem spojit aktivní dovolenou v přírodě s jedinečnými kulturními zážitky. Kromě jednotlivých filmových projekcí budou na programu i večerní hudební koncerty na hradě. Do konce července máte možnost uplatnit slevu za včasný nákup celofestivalového pasu. Dále máte možnost vybírat z nabídky několika dvoudenních a tzv. štědrého noir pasu. Organizátoři rovněž nezapomněli na slevy pro studenty. Více informací o programu a vstupenkách najdete na Noirfilmkokorin.cz.

 • Obrázek k novince Letní filmová škola se blíží 20.7.2013

  Letní filmová škola se blíží

  Programovou osu letośní LFŠ tvoří šest základních sekcí, které vyváženě pokrývají všechna témata festivalu: Fokus (tentokrát profil portugalské kinematografie), Inventura, Spektrum, Visegrádský horizont, AČFK uvádí, Zvláštní uvedení. Připraveno je několik pozoruhodných filmových premiér: například v sekci Spektrum/Nenápadný půvab krize bude uveden Kapitál režiséra Costy Gavrase – modelová studie vzestupu ambiciózního a bezskrupulózního bankovního úředníka, dokonalý obraz nesmyslnosti finančního světa, který si podmanil naše životy. Costa Gavras ve svém nejnovějším filmu předkládá napínavý příběh a vlastní pohled na zrůdnou nemorálnost finanční hydry... K vrcholům sekce Novinky Visegrádu bude patřit oficiální premiérová projekce strhujícího dokumentu Hoteliér o návratu legend Činoherního klubu, Vladimíra Pucholta, Libuše Šafránkové, Jana Kačera a Josefa Abrháma, k divadlu.

   

  Jasné obrysy má již také doprovodný program, každý den konání LFŠ proběhne v Uherském Hradišti řada akcí. Připravena je samostatná koncertní stage (např. Post Hudba, Umakart, Dan Bárta & Robert Balzar trio),výstavy, navazující na filmové projekce (výstava fotografií Vojtěcha Jasného či výstava amerických filmových hvězd k sekci Zlatá éra Hollywoodu), i přehlídky tvorby výrazných osobností výtvarného umění a fotografie (Petr Nikl, Karel Cudlín aj.). Divadelní program s mnoha zajímavými představeními a performancemi bude letos soustředěn do stanu Kabinetu Múz. Divákům se představí uskupení II. Pád (Stadec dorost bez Stadecu) a jeho pivní divadlo Jaroslav Hašvejk, Divadlo Feste s hrou Dealeři fyzické lásky a Divadlo Dno s EMOčně dEMOličním EMOkálem Idolls a kabaretem o životních botách. Do Kabinetu Múz zavítá také Komediomat – Improvizační jízda na trase talent-smích-zábava či soubor Láhor/soundsystem s inscenací Diskrétní den a non-teenager tragikomedií o jedné nečekané, plánované, společné sebevraždě 100 procent alibi. Další informace a akreditace na www.lfs.cz.

 • Obrázek k novince 48. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny 6.7.2013

  48. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

  Devítidenní karlovarské filmové prázdniny skončily a poroty v čele s Agnieszkou Holland udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl režisér János Szász za maďarsko-německé drama Velký sešit o třináctiletých dvojčatech, nucených strávit poslední léta druhé světové války se svojí krutou babičkou kdesi v pohraničí. Zvláštní cenu poroty obdržel britský snímek Pole v Anglii, který jeho režisér označil za „velice bláznivý". Cena za režii putovala do rukou Jana Hřebejka za jeho vztahové drama Líbánky. Nejlepším hercem se stal Ólafur Darri Ólafsson za roli v islandském filmu XL, a ceny za nejlepší ženský herecký výkon si převzali hned čtyři herečky (Amy Morton, Louisa Krause, Emily Meade, Margo Martindale), protagonistky „uplakaného" amerického dramatu Ptáče. Ze zvláštního uznání Hlavní poroty se těšili tvůrci polského dramatu Papusza.

  V sekci „Na východ od západu" obdržel hlavní cenu polský snímek Plovoucí věžáky a zvláštní uznání slovenský Zázrak. V soutěži dokumentárních filmů byly oceněny filmy Roura coby nejlepší dokument nad 30 minut a Beach Boy jako nejlepší dokument do 30 minut. Zvláštní uznání obdržel dokumentární snímek The Manor. Porota sekce „Fórum nezávislých" ocenila chilské drama Věci, tak jak jsou, a diváckou cenu obdržela česká komedie Alice Nellis Revival. Ceny za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii si odnesli Theodor Pištěk, Oliver Stone a John Travolta.

  Festivalu se zúčastnilo 12 028 akreditovaných návštěvníků včetně hodnotících uživatelů ČSFD.cz. Ti v jednotlivých sekcích festivalu nejlépe hodnotili následující snímky:

  Soutěžní sekce – Knězovy děti
  Horizonty – Velká nádhera
  Na východ od Západu – Dívka ze skříně
  Soutěž dokumentárních filmů – Fešanda a boxer
  Fórum nezávislých – Love Steaks
  Jiný pohled – Wadjda

  Úctyhodné množství festivalových filmů viděli také agenti ČSFD.cz. Ti jim udělili celkem 266 hvězdičkových hodnocení, 190 komentářů a zveřejnili přes 70 deníčkových příspěvků reflektujících dění na festivalu. Jejich doporučení nejlepších filmů si mohli návštěvníci festivalu přečíst ve Festivalovém deníku, slyšet v rádiu nebo zhlédnout na festivalovém YouTube Channelu. Filmem, na kterém se nejvíce agentů ČSFD.cz shodlo jako na tom nejlepším napříč všemi sekcemi festivalu, je Sorrentiniho velkolepá óda na Řím a jeho smetánku Velká nádhera.

  Slovy prezidenta festivalu Jiřího Bartošky ze závěrečného ceremoniálu, považujme tímto 48. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary za minulost a těšme se na ten budoucí!

  (POMO)
 • Obrázek k novince ČSFD.cz podporuje hudební festivaly 1.7.2013

  ČSFD.cz podporuje hudební festivaly

  ČSFD.cz letos podporuje a spolupracuje se třemi velkými letními hudebními festivaly: Votvírákem, který proběhl o víkendu 13. – 15. června v Milovicích u Prahy s interprety jako Tomáš Klus, Kryštof, Richard Müller nebo Wohnout; Open Air Festivalem, který proběhne 8. – 10. srpna 2013 na letišti Panenský Týnec a jehož headlinerem budou britské legendy elektronické hudby Underworld; a s Festivalem Mácháč, který se uskuteční 23. – 25. srpna 2013 na pláži Klůček v Doksech u Máchova jezera a vystoupí na něm například Dimitri Vegas & Like Mike, W&W nebo Yolanda be cool a domácí DJské hvězdy Lucca, Loutka nebo Michael Burian. Festivaly podporujeme i díky projektu Festival Guide, kde najdete i další hudební festivaly 2013.

  (POMO)
 • Obrázek k novince Karlovarský festival přivítá Johna Travoltu 20.6.2013

  Karlovarský festival přivítá Johna Travoltu

  Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary ocení Křišťálovým globem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii amerického herce, držitele dvou nominací na Oscara a Zlatého globu Johna Travoltu. Při této příležitosti bude slavnostně uveden snímek Sezóna zabíjení. Role, již zde John Travolta vytvořil, je nejnovějším důkazem jeho výjimečného hereckého mistrovství, díky němuž dokáže ztvářnovat náročné úlohy ve filmech různých žánrů. Snímek spojuje pod režií Marka Stevena Johnsona dvě velké herecké osobnosti – Johna Travoltu a Roberta De Nira v napínavém souboji, na jehož počátku stály dávné válečné události a traumata, která nelze potlačit.

 • Obrázek k novince Hřebejk v Hlavní soutěži 48. MFF Karlovy Vary 12.6.2013

  Hřebejk v Hlavní soutěži 48. MFF Karlovy Vary

  Do hlavní festivalové sekce čítající sedm světových a sedm mezinárodních premiér se s novými snímky vrací šest režisérů, z nichž dva si v nedávné minulosti z Karlových Varů odnesli Křišťálové glóby pro nejlepší film. Krzysztof Krauze a Joanna Kos-Krauzeová, autoři vítězného snímku MFF KV 2005 Můj Nikifor, budou soutěžit už potřetí, tentokrát s černobílým stylizovaným portrétem cikánské básnířky Papusza. Druhé vavříny MFF KV se pokusí získat izraelský tvůrce Yossi Madmoni, který před dvěma lety nadchl porotu snímkem Restaurátor. V mistrně vystavěném dramatu Místo v nebi se opět věnuje vztahu mezi otcem a synem, tentokrát na ploše čtyř dekád pohnutých dějin izraelského státu.

  V těžké konkurenci se budou snažit obstát i další držitelé cen z MFF KV. Domácí kinematografii bude reprezentovat nejplodnější český režisér Jan Hřebejk (Zvláštní cena poroty 2006 za Krásku v nesnázích) psychologickým thrillerem Líbánky, kterým po snímcích Kawasakiho růže a Nevinnost završuje volnou trilogii. Stopy minulosti a způsob, jakým ovlivňuje momentální život hrdinů, zpracovává s jemným humorem v bizarně melancholickém příběhu nehynoucí lásky Hodnota času španělský filmař Xavier Bermúdez (cena za režii a pro nejlepší herečku filmu Leon a Olvido na MFF KV 2004).

  Ve stylově pestrém soutěžním výběru se představí jeden z největších talentů britského filmu Ben Wheatley černobílou komorní hříčkou s prvky psychedelie Pole v Anglii odehrávající se za občanské války v polovině 17. století. Specifický pohled do minulosti nabídnou i enfant terrible německého filmu Oskar Roehler kontroverzní rodinnou ságou Prameny života nebo uznávaný maďarský režisér János Szasz razantní adaptací slavného románu Agoty Kristofove Velký sešit. Thriller se společenským dramatem propojil francouzský režisér Philippe Godeau ve snímku 11.6 zpracovávajícím skutečnou „loupež století". Excelentní ukázku politické satiry Ať žije svoboda v hlavní dvojroli s nedostižným Tonim Servillem v Karlových Varech představí Ital Roberto Andó.

  (POMO)
 • Obrázek k novince Karlovarský festival otevře oscarový Michel Gondry 5.6.2013

  Karlovarský festival otevře oscarový Michel Gondry

  V rámci slavnostního zahájení 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uvede významný francouzský režisér Michel Gondry osobně svůj nejnovější snímek Pěna dní. V hlavních rolích působivě poetického, fantaskního příběhu o schopnosti a odhodlání přinést pro lásku k milované bytosti jakoukoliv oběť se představují Audrey Tautouová a Romain Duris.

  Padesátiletý rodák z Versailles Michel Gondry patří k nejoriginálnějším filmařským osobnostem současné světové kinematografie. Podobně jako jeho souputníci - Spike Jonze či David Fincher - se nevydává cestou přímočaře mainstreamové tvorby, ale chce svým divákům nabídnout neotřelý pohled na svět a to jak díky formálním postupům, tak především proto, že jeho hrdinové se vymykají jakémukoliv začlenění a díky tomu je jejich život někdy až bláznivou alternativou k stereotypu tradičních hodnot. A ještě jedna věc spojuje Gondryho a výše jmenovanými kolegy - podobně jako oni získal filmařskou profesionalitu na desítkách videoklipů nebo reklam a právě tyto "malé" útvary ho naučily hutnosti vyprávění a přesnému využití všech formálních postupů. Vzhledem k tomu, že karlovarský festival pravidelně přinášel v programu Gondryho díla, je pro něj velkou ctí, když bude moci uvést nejnovější titul tohoto filmaře v evropské premiéře za osobní účasti tvůrce.

 • Obrázek k novince V Cannes vyhrálo šokující lesbické drama 29.5.2013

  V Cannes vyhrálo šokující lesbické drama

  Explicitní sex mezi herečkami Adele Exarchopoulos a Leou Seydoux samozřejmě není jediným důvodem, proč porota pod vedením Stevena Spielberga udělila Zlatou palmu filmového festivalu Cannes dramatu o homosexuálním vztahu dvou mladých žen La Vie D'Adéle (mezinárodní název Blue is the Warmest Color). V době diskusí o sňatcích homosexuálů je film ve Francii žijícího Tunisana Abdellatifa Kechiche považován především za symbol. Velkou cenu si odnesli bratři Coenovi za „folkové hudební drama" Inside Llewyn Davis. Cena poroty putovala do Japonska, odkud režisér Hirokazu Kore-eda přivezl drama o rozdělných rodinách Like Father, Like Son. Hořkosladká americká road-movie o otci a synovi na cestě napříč ekonomickou krizí zdrcenou Nebraskou vynesla cenu za nejlepšího herce pro veterána Bruce Derna. Nejlepší herečkou se stala Bérénice Bejo za kritiky oslavovaný výkon v dramatu o týraných dětech The Past iránského režiséra Asghara Farhadiho. Krvavé čínské kriminální drama A Touch of Sin získalo cenu za nejlepší scénář. No a nakonec je tu nejlepší režie – toto ocenění si převzal Mexičan Amat Escalante za kruté Heli, údajně jen pro silné žaludky určenou výpravu do odlehlých, zákonem naprosto nedotčených končin Mexika, kde si lidé vydělávají jen násilím, prodejem drog a natáčením sadistického porna.

  (Cervenak)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace