Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 19.6.2018

  Filmové hvězdy ve Varech

  53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary startuje již 29. června a pořadatelé nyní konečně odhalili seznam zahraničních osobností, které se na nadcházejícím festivalu ukážou. Mezi ta nejvěhlasnější jména patří režiséři Barry Levinson (Rain Man) a Richard Linklater (Před úsvitem), herci Tim Robbins (Vykoupení z věznice Shawshank) a Anna Paquin (X-Men), a v neposlední řadě pak taky herec, scenárista a režisér Terry Gilliam (12 opic), který by měl s trochou štěstí dorazit i se svou novinkou Muž, který zabil Dona Quijota. Každopádně je to i letos hvězdná sestava a festivaloví návštěvníci by tak měli mít o zábavu jednoznačně postaráno. Festival slavnostně zahájí film Lásky jedné plavovlásky Miloše Formana. Kompletní přehled oceněných filmů a tvůrců 52. ročníku festivalu najdete v sekci Ocenění.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 19.6.2018

  Režisér Banshee a teroristický útok

  Dánský režisér Ole Christian Madsen (Banshee, Plamen a Citron) se po pětileté odmlce vrací k celovečernímu filmu a chystá se natočit snímek Notat o nedávném teroristickém útoku v Kodani. Při tom zahynuli v roce 2015 tři lidé, včetně útočníka. Film bude zachycovat tyto reálné události v rozmezí 48 hodin a bude vyprávěn z pohledu čtyř hlavních postav. Dvou obětí, teroristy a také člena zásahové jednotky, který útočníka zneškodnil. Madsen plánoval natočení snímku už delší dobu, má pro něj totiž osobní význam. Jedna z obětí, dokumentární režisér Finn Nørgaard, byl totiž jeho přítel, se kterým v minulosti dokonce i spolupracoval.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 19.6.2018

  Tvůrci Walking Dead oživí starého známého

  Živí mrtví běží již osm let a za tu dobu se v seriálu pochopitelně vystřídala řada herců. Jedním z nich byl taky Jon Bernthal (Punisher, Wind River), jenž v té době sice ještě neměl takové jméno, přesto byl mezi fanoušky velmi populární, a jeho smrt na konci druhé série tak logicky velkou částí z nich otřásla. Nyní to však vypadá, že se herec v nadcházející sérii vrátí. Zatím není jasné, v jaké míře se Bernthal ukáže, spíš než zázračné zmrtvýchvstání, ho ale tvůrci ukážou ve formě halucinace, případně flashbacku. Více bychom se měli dozvědět už za měsíc na speciálním (zatím však nepotvrzeném) panelu během Comic-Conu, kam by se Bernthal měl dostavit spolu s odcházejícím Andrew Lincolnem (Láska nebeská) a dalšími hvězdami seriálu.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 18.6.2018

  Sólovka pro Optima Prima?

  Plány na pokračování hlavní série Transformers jsou zdá se definitivně mrtvé, a tak studio Paramount Pictures spolu s producentem Lorenzo di Bonaventurou vymýšlí, co dál. Už letos o Vánocích tak uvidíme první transformeří spin-off Bumblebee, který nás zavede zpátky do 80. let a představí novou hrdinku Charlie (Hailee Steinfeld). Film by se měl hodně nést v duchu komornější jedničky, a pokud uspěje, hodlá studio vyslat na plátna dalšího z Autobotů. Řeč je samozřejmě o lídrovi robotů Optimovi Primovi. Ten byl původně zvažován pro vlastní film stejně jako žlutý Bumblebee, nakonec se ale producenti rozhodli dát přednost více emocionálnímu z robotů. Jak nicméně Bonaventura dodává, Optimus Prime je stále na stole, a pokud na něj dojde, čeká nás opět velice odlišný film od dosavadních dílů transformeří ságy.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 18.6.2018

  Historie Davida Copperfielda plná hvězd

  Natáčení snímku The Personal History of David Copperfield Armanda Iannucciho (Politické kruhy, Ztratili jsme Stalina) začalo před několika dny a snímek vycházející z autobiografického díla Charlese Dickense přivedl dohromady řadu hvězd. V hlavní roli se objeví Dev Patel (Milionář z chatrče, Lion), toho dále doplní oscarová herečka Tilda Swinton (Doctor Strange), Hugh Laurie (Dr. House), Peter Capaldi (Doctor Who), Ben Whishaw (Atlas mraků), Gwendoline Christie (Hra o trůny) nebo Benedict Wong (Avengers: Infinity War). Za scénářem stojí Simon Blackwell (Back, Politické kruhy), děj snímku se pak odehrává ve 40. letech minulého století, kdy hlavní postava (a potažmo samotný Dickens) zoufale hledala své místo ve světě. Postavou Davida Copperfielda se mimo jiné inspiroval i světoznámý iluzionista, který si jméno zvolil za svůj umělecký pseudonym.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 18.6.2018

  Úžasňákovi trhají rekordy

  Na pokračování oblíbeného animovaného hitu Úžasňákovi čekali fanoušci něco málo přes čtrnáct let. Letos se však téhle superhrdinské rodinky konečně dočkali a už můžou být klidní, protože film režiséra Brada Birda (Mission: Impossible - Ghost Protocol) zatím sklízí v zámoří samé kladné reakce. Nejen to, hlad po Mr. Úžasném a spol. totiž neměli jen kritici, ale i diváci, kteří doslova zaplnili kina, a za víkend z toho tak je neuvěřitelných 180 milionů, což v pohodě stačí na nejlepší otevírací víkend pro animovaný film vůbec. Předchozí rekord drželo Hledá se Dory, které v roce 2016 utržilo 135 milionů. Jenom pro srovnání, Úžasňákovi 2 zároveň porazili třeba trojky Captaina Americy (179,1 milionů) i Iron Mana (174,1 milionů), nebo taky Batman vs. Superman (166 milionů). Zasloužili se tak o osmý nejlepší start na domácím trhu a mají celkem jistě nakročeno jak k miliardě celosvětově, tak i třetímu dílu.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 17.6.2018

  O čem bude Call of Duty?

  Režisér Stefano Sollima (Suburra) už brzy pošle do kin dvojku Sicaria, mezitím ale chystá i další projekty a jedním z nich je taky filmová adaptace populární herní série Call of Duty. V jednom z čerstvých rozhovorů teď režisér prozradil pár nových informací, které se týkají především vize filmu. Jeho cílem prý není natočit další válečný film, kterých už diváci viděli spoustu, ale místo toho odvyprávět smysluplný příběh jednoho vojáka. Zároveň nemáme čekat příliš doslovnou adaptaci, snímek se vydá spíše vlastní cestou. Režisér si je vědom toho, že film a hry jsou rozdílná média, a proto se bude snažit vytvořit něco zcela nového. Obsazení filmu zatím není známo, dříve však byli s hlavní rolí spojovaní herci Tom Hardy (Venom) nebo Chris Pine (Wonder Woman).

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 17.6.2018

  Deadpool a ztracená ponorka

  Už je to pár let, co se objevily zprávy, že Sam Raimi (Spider-Man, Stáhni mě do pekla) natočí mysteriózní film o Bermudském trojúhelníku. Nyní to vypadá, že se projekt konečně začal hýbat kupředu, do hlavní role byl totiž obsazen herec Ryan Reynolds (Deadpool, Zabiják & bodyguard). Film napsal scenárista Strážců vesmíru John Gatins, příběh se pak bude točit okolo záhadného ostrova a ztracené nukleární ponorky. Reynolds by si měl zahrát vědce, jenž otevře portál na výše zmíněný ostrov, kde se nachází vše, co se kdy v Bermudském trojúhelníku ztratilo, včetně žraloků, vikingů a nacistů! Snímek by se mohl dostat do kin už příští rok.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 17.6.2018

  Marvel vsadí na ženy

  Už příští jaro pošle Marvel do kin svoji odpověď na konkurenční Wonder Woman. Komiksová Captain Marvel s oscarovou Brie Larson (Room, Kong: Ostrov lebek) bude prvním marvelovským filmem, jehož hlavní postavou bude žena. Nejen to, vedle režisérky Anny Boden (Něco jako komedie, Hazardní hráči) teď studio nově povolalo i první ženskou skladatelku, která složí blockbusterový soundtrack. Hudby se totiž ujme turecká skladatelka Pinar Toprak, která ma na kontě například seriál Krypton, ale přispěla svou hudbou i k soundtracku Ligy spravedlnosti. Studio tak činí velký krok vstříc rovnoměrným příležitostem uvnitř filmového průmyslu. Dle slov Kevina Feigeho pak navíc hodlá Marvel v podobném trendu pokračovat i nadále, a v budoucnu bychom se tak měli dočkat kromě dalších ženských hrdinek, i daleko více režisérek.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 15.6.2018

  Režisér Atlanty a temné sci-fi

  Režisér klipu This is America a několika epizod seriálu Atlanta Hiro Murai se chystá na svůj filmový debut. Tím by mělo být temné sci-fi Man Alive podle scénáře Davida Roberta Mitchella (Neutečeš). Děj vypráví o dění na Zemi poté, co planetu napadla mimozemská civilizace. Hlavní postava ve zpustošeném světě přežívá, ale bojuje s izolací a samotou. Vše se však změní ve chvíli, kdy si uvědomí, že nejspíš tak zcela sám nebude. Snímek zaštítí studio 20th Century Fox, mezi producenty je pak například i Noah Hawley zodpovědný za seriály Legion nebo Fargo.

  (dO_od)
<< předchozí 1 2 3 4 111 221 331 441

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 14.3.2014

  Seminář duchovních filmů

  Od 21. do 23. března 2014 v hodonínském kině Svět proběhne I. ročník Semináře duchovních filmů. Vrcholem programu bude strhující dvouapůlhodinový film Na druhé straně kopců nejznámějšího představitele současné rumunské nové vlny Cristiana Mungia, který vychází ze skutečného tragického případu vymítání ďábla, jež mělo v roce 2005 v jednom rumunském klášteře za následek smrt mladé dívky.

  V programu nemůže chybět Slovo (1955) dánského režiséra Carla Theodora Dreyera, klasický příklad takzvaného transcendentního stylu. Na jeho impuls nedávno navázal mexický autor Carlos Reygadas v milostném příběhu Tiché světlo. Sugestivní drama ruského režiséra Andreje Zvjaginceva Vyhoštění zase vychází z málo známé novely Williama Saroyana a inspiruje se stylem Andreje Tarkovského. Některé filmy se náboženství dotýkají polemicky, jako zběsile roztančený horečnatý pamflet Čas vody kubánského režiséra Manuela Octavia Gómeze, natočený podle skutečného případu vizionářky a léčitelky Antoñicy Izquierdové. Morální rozprava Zoltána Fábriho Pátá pečeť využívá jako alegorii kristovský motiv, zatímco lyricky úchvatná Kamenná svatba Mircei Veroiua a Dana Piţy navazuje na pohanské tradice. Démonickou spiritualitu bude zastupovat černobílý film dalšího světoznámého kubánského tvůrce Tomáse Gutiérreze Aley Zápas s démony. Dočkáme se i poněkud bizarní detektivky V zelených pahorcích, kterou v transylvánských plenérech podle vlastního románu natočil za Ceauşescovy diktatury rumunský spisovatel Nicolae Breban.

  Diváky možná překvapí, že lze mezi tvůrce spirituálních filmů zahrnout také nedávno zesnulého českého filmaře Jiřího Krejčíka. Z jeho televizní tvorby uvidíme krátký vánoční snímek Svatá noc a poslední opus Osudové peníze podle Karla Čapka. Většinu programu tvoří tituly u nás málo známé, zapomenuté, případně ve zdejší distribuci nikdy nepromítané. Pět z nich bylo svého času uvedeno nebo vyznamenáno na festivalu v Cannes, Slovo vyhrálo Zlatého lva na festivalu v Benátkách, Čas vody a Pátá pečeť se mohou chlubit oceněním z festivalu v Moskvě. Lektorským slovem bude diváky provázet filmový kritik Jaromír Blažejovský z Masarykovy univerzity v Brně. Seminář je určen filmovým fanouškům, členům filmových klubů, studentům a nejširší veřejnosti. Více na www.kinosvet.eu.

 • Obrázek k novince 7.3.2014

  Festival sci-fi filmů

  Lákají vás neprobádané hlubiny vesmíru? Rádi přemýšlíte o tom, jak by mohla vypadat budoucnost lidstva? Pak by vám neměl uniknout první ročník festivalu sci-fi filmů Future Gate. V pražském kině Bio Oko budete mít možnost ve dnech 13. - 16. března 2014 zhlédnout filmové legendy, ale i naprosté filmové novinky oblíbeného žánru. Většinu z nich jste na velkém plátně ještě neměli šanci vidět a jejich promítání v rámci festivalu bude českou premiérou. Již nyní je možné si na filmovou přehlídku v předstihu zakoupit lístky v pokladně kina Bio Oko nebo online zde. Vstupné na jeden film je 100 Kč, permanentky v omezeném počtu na všech 7 projekcí jsou v prodeji za 400 Kč.

  Festival Future Gate bude slavnostně zahájen ve čtvrtek 13. března 2014 projekcí amerického snímku Europa Report, který přiblíží, jak by mohl vypadat život na Europě, šestém měsíci planety Jupiter. Páteční program festivalu nabídne hned dva zajímavé tituly – švédskou parodii na filmy o superhrdinech Kenny Begins a první díl dnes již kultovní sci-fi série Vetřelec z roku 1979 v hlavní roli se Sigourney Weaver pod režijní taktovkou Ridleyho Scotta. Příznivci žánru anime si přijdou na své v sobotu díky snímku Ghost in the Shell 2.0, legendě japonských animovaných filmů režiséra Mamoru Oshii. Post hlavního večerního obsadily hororové Poslední dny na Marsu s Lievem Schreiberem v roli člena vědecké expedice, svádějícího krutý boj z neznámou životní formou.

  Neděle nadchne milovníky noční oblohy a objevování neznáma v nekonečném vesmíru. Program otevře japonský akční snímek Space Battleship Yamato a festival bude zakončen slavným filmem Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea. Více na www.futuregate.cz.

 • Obrázek k novince 3.3.2014

  Oscary - výsledky

  Výsledky 86. udílení cen Akademie filmového umění a věd vesměs potěšily a v něčem i překvapily. Špinavý trik, snímek s deseti pro nás nepochopitelnými nominacemi, neproměnil ani jednu. Naopak Gravitace, rovněž se stejným počtem deseti nominací, se stala nejúspěšnějším filmem roku - získala 7 Oscarů včetně režie, kamery, střihu a hudby, tedy nikoliv jen těch technických (vizuální efekty, mix zvuku, střih zvuku), které měla jisté. Jsme rádi, že většinou konzervativní Akademici docenili všeobecné kvality tak originálního a odvážného filmového projektu, na němž jeho vizionářský tvůrce, geniální Alfonso Cuarón, strávil čtyři roky.

  V kontextu s tak širokým doceněním filmu Gravitace se však největším paradoxem letošních Oscarů ukázalo vyhlášení nejlepšího filmu roku, jímž se pouze s třemi celkovými proměněnými nominacemi (herečka ve vedlejší roli a adaptovaný scénář) stalo otrokářské drama 12 let v řetězech. Snímek se tak jasně stal "nejlepším filmem roku" ne proto, JAKÝ JE, tedy jak v něm funguje souhra individuálních filmařských kvalit, ale proto, ŽE JE. Tedy kvůli tématu, o kterém vypráví. S oceněným hereckým duem Matthew McConaughey a Jared Leto a závažností probírané problematiky bychom obdobné "politické vítězství" už spíše uvítali u Klubu poslední naděje.

  Gratulujeme tedy tvůrcům Gravitace, gratulujeme Spiku Jonzemu k nečekané sošce za původní scénář k citlivému dramatu Ona, Cate Blanchett za nejlepší herečku v hlavní roli Jasmíninych slz a Paolovi Sorrentimu za samozřejmého Oscara pro cizojazyčnou Velkou nádheru. A doporučujeme Akademikům podívat se na Rivaly, i když pojednávají o Rakušanovi a Angličanovi v prostředí sportu, který se v Americe nenosí. Kompletní přehled nominovaných a oceněných vám přinášíme v sekci Ocenění.

  (POMO)
 • Obrázek k novince 1.3.2014

  Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

  Americký filmový režisér, scénárista a výtvarník Tim Burton v Praze 25. března 2014 uvede koncert filmové hudby svého dvorního skladatele Dannyho Elfmana, Oba tvůrci se ojedinělé události osobně zúčastní ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

  Hudbu z filmů Tima Burtona zahraje Český národní symfonický orchestr s dirigentem Johnem Maucerim. Projekt byl poprvé uveden 7. října 2013 v britské Royal Albert Hall a Praha je po Londýnu, Los Angeles a Vancouveru čtvrtou světovou metropolí, kde se dílo představí. V programu zazní hudební koláže z Burtonových filmů Batman, Karlík a továrna na čokoládu, Velká ryba, Střihoruký Edward, Mrtvá nevěsta, Ospalá díra, Planeta opic, Beetlejuice nebo Frankenweenie: Domácí mazlíček. Součástí večera bude velkoplošná projekce režisérových skic a storyboardů.

  Tim Burton angažoval Dannyho Elfmana pro filmovou hudbu ke svému prvnímu hranému celovečernímu filmu Pee-Weeho velké dobrodružství (1985). Od té doby jsou Elfmanovy skladby nedílnou součástí jeho filmů. Byl čtyřikrát oceněn na festivalu Benátkách, je držitelem ceny Emmy i Zlatého glóbu. Danny Elfman se stal mimo jiné tvůrcem hudby k úvodní znělce kresleného seriálu Simpsonovi a zkomponoval hudbu k filmům Dobrý Will Hunting, Muži v černém nebo Spider-Man. Čtyřikrát byl nominován na Oscara a získal cenu Grammy. Dirigent John Mauceri je žákem Leonarda Bernsteina, dirigoval v operních domech v Londýně, Washinghtonu i na newyorské Broadway. Byl oceněn Grammy, Tony a Emmy.

  Vstupenky na koncert „Hudba Dannyho Elfmana z filmů Tima Burtona" jsou v prodeji od 21. ledna u Českého národního orchestru v cenách od 900 Kč do 2 500 Kč. Pořadatelem koncertu je Sound Trust s.r.o., producentem je Jan Hasenöhrl.

 • Obrázek k novince 24.2.2014

  Festival Jeden svět 2014

  Práce se stala hlavním tématem 16. ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který proběhne od 3. do 12. března v Praze a následně v dalších 33 městech v České republice. Programová kategorie „Práce dělá člověka..." nabídne celkem 14 dokumentů, které zkoumají práci z různých úhlů pohledu: jako zdroj stresu a přepracování, jako způsob seberealizace, jako důvod rozpadu rodin, příčinu zanedbání školní docházky u dětských dělníků či jako pramen nejistot střední třídy.

  S prací úzce souvisí také zahajovací film Jednoho světa 2014, jímž jsou Horníci pod palbou významného jihoafrického dokumentaristy Rehada Desaie. Dechberoucí film dokumentuje průběh stávky horníků z dolu Marikana v Jižní Africe v roce 2012, která skončila stejně jako v dobách apartheidu brutálním zásahem policie s desítkami mrtvých. Další programové kategorie se zaměřují na média (Moc médií), rodinné vztahy zkoušené nepřízní osudu (Rodiny v ohrožení), život v nedemokratických režimech (Cesty ke svobodě), životní styl a ekologii (Takzvaná civilizace), filmy oceněné na zahraničních festivalech (Panorama) a další. K filmům s nejpalčivějšími tématy připravuje Jeden svět v Praze panelové debaty s mezinárodními hosty. Budou se konat každý festivalový večer po projekci filmu od 19:30 ve Francouzském institutu v Praze a budou streamovány na webu České televize.

  Diváci a divačky, kteří se složitě orientují v nabídce 106 filmů, mohou využít mobilní aplikaci Jeden svět 2014. Po zodpovězení několika otázek každému doporučí přesně ty filmy z programu, které nejlépe odpovídají jeho diváckému vkusu. Na Jedensvet.cz lze letos vyhledávat filmy také podle klíčových slov, a to v sekci Filmy A - Z.

 • Obrázek k novince 23.2.2014

  21. Český lev - vítězové

  V sobotu večer proběhlo v pražském Rudolfinu 21. předávání cen České filmové a televizní akademie Český lev. Nejvíce sošek (celkem 12), včetně těch za nejlepší film, režii a scénář, obdrželo dle očekávání drama Hořící keř polské režisérky Agnieszky Holland. Film se stal s velkým náskokem také vítězem hlasování uživatelů ČSFD.cz v nově zavedené kategorii "Cena filmových fanoušků", čímž Agnieszka Holland získala od ČSFD.cz honosnou reklamní kampaň pro její následující snímek. Seznam nominovaných a oceněných ve všech kategoriích a rovněž pořadí všech českých filmů roku 2013, jak se umístili dle počtu hlasů v kategorii "Cena filmových fanoušků", vám přinášíme ve speciálu 21. Český lev.

 • Obrázek k novince 17.2.2014

  Expediční kamera - nejlepší filmy o cestování

  V rekordních více než 200 českých a slovenských městech se v únoru a březnu bude konat již 5. ročník Expediční kamery, tedy přehlídka nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezóny. I tentokrát je připravena pořádná dávka dobrodružství, objevování adrenalinu a napětí. Nově i ve 3D!

  Takže co letos ve zkratce na Expediční kameře uvidíte? Pěší přechod jedné z nejdrsnějších pouští světa, výpravu za Pygmeji v Kongu, sólolezení v Yosemitech, u kterého se tají dech, první B.A.S.E. jump ve Vysokých Tatrách, první průstupy nádhernými kaňony v Kanadě a jako perličku ježdění na jednokolce v jeskyních. Tam, kde to promítací prostory umožňují, bude součástí programu také 3D film Domino: Hra v podkroví Ztraceného světa. Popisuje průzkumné výpravy do záhadných stolových hor v pralesích Venezuely, na kterých se podílejí i Češi a které v minulých letech přinesly řadu objevů přínosných pro různé vědní obory.

  Řadu promítání doplní doprovodný program – přednášky cestovatelů a sportovců, výstavy fotografií. Slavnostní premiéra proběhne 19. února opět v pražském kině Aero. Diváci se mohou těšit na stereoskopický blok. 3D snímek Domino doplní autor Marek Audy povídáním o tvorbě filmu a promítáním 3D fotografií. Dalším hostem bude Jarda Krajník s povídáním  o 9-ti denním expedičním nonstop závodě. Informace o filmech, podrobný program v jednotlivých městech, data a místa promítání najdete na webu www.ExpedicniKamera.cz.

 • Obrázek k novince 22.1.2014

  21. Český lev - nominuj svého favorita!

  Česká filmová a televizní akademie vyhlásila nominace na 21. ročník výročních cen Český lev. Vybírala z 29 celovečerních hraných a animovaných filmů a 17 celovečerních dokumentů, uvedených do distribuce v roce 2013. Nejvíce nominací na Českého lva obdrželo drama Hořící keř, které nechybí v žádné ze čtrnácti kategorií věnovaným celovečerním filmům. O dvě nominace méně obdržel psychologický film Zdeňka Tyce Jako nikdy a po jedenácti nominacích mají komedie Revival a drama Rozkoš. Pátým filmem s nominací na nejlepší celovečerní film roku jsou Klauni. ČFTA v rámci mimořádné tiskové konference vyhlásila kromě nominací taky vítěze v nestatutární kategorii "nejlepší filmový plakát" k filmu Hořící keř.

  Oproti minulým ročníkům přibyly kategorie nejlepší filmová scénografie, nejlepší kostýmy a nejlepší masky, které byly dříve spojeny a oceňovány jako nejlepší výtvarný počin. Z kategorií zmizelo ocenění pro nejnavštěvovanější film, nejlepší zahraniční film a cena filmových kritiků pro hraný film i dokument. Nově byla ustanovena Cena filmových fanoušků, o které může rozhodnout každý uživatel ČSFD.cz, který už ohodnotil hvězdičkami alespoň 200 filmů nebo je novým uživatelem přihlášeným přes facebookový účet. Režisér vítězného filmu v kategorii "Cena filmových fanoušků" obdrží od ČSFD.cz reklamní kampaň v hodnotě jednoho milionu korun pro uvedení jeho následujícího filmu do českých kin. Jména vítězů budou vyhlášena na slavnostním večeru v sobotu 22. února v Dvořákově síni pražského Rudolfina. Televizní diváci budou moci slavnostní večer sledovat v přímém přenosu na ČT1 od 20 hodin. Moderátorem slavnostního večera bude Marek Eben.

  Přehled všech nominací na 21. Českého lva i možnost nominovat svého filmového favorita v kategorii "Cena filmových fanoušků" najdete v příslušné sekci. A pokud si chcete slavnostní večer Českého lva v Rudolfinu vychutnat na vlastní kůži, neproměškejte tuto časově limitovanou soutěž o dvě vstupenky!

  (POMO)
 • Obrázek k novince 17.1.2014

  Festival japonského filmu a kultury EIGASAI

  Ve dnech 22. – 28. ledna 2014 ovládne pražské kino Lucerna 7. ročník festivalu japonského filmu a kultury EIGASAI 2014. Návštěvníci se mohou těšit na 16 jedinečných filmových projekcí a bohatý doprovodný program. Jádro festivalu letos tvoří dva vyhraněné tématické okruhy – Nindžové a jejich obraz v japonském filmu (od kultovní klasiky po animovanou tvorbu) a Olympijské Japonsko, Japonci a sport (od uměleckých dokumentů po originální komedie). Druhé z témat bylo zvoleno především v souvislosti s padesátým výročím legendární tokijské olympiády v r. 1964, jedné ze zásadních přelomových událostí v dějinách poválečného Japonska.

  Ve dnech 24. – 26. ledna proběhne v rámci festivalu víkednový maratón, kde budou filmové projekce doplněny dílnami, přednáškami, divadlem, vystoupením bubeníků, výstavami, ale i praktickým tréninkem nindžucu pro všechny zájemce. Mimořádné zážitky slibují umělecké dokumenty Tokijská olympiáda (1965) a Ondekoza – bubenická legenda (1981/94), jehož uvedení je skutečnou raritou. K nejpůsobivějším titulům s nindžovskou tématikou patří nepochybně Spiknutí klanu Jagjú (1978) s brilantními hereckými výkony, artový Sarutobi Sasuke – jiný příběh (1965) či sugestivní animovaný thriller Džúbei a umění nindžucu (1993). Všechny filmy se uvádějí v původním znění s českými a anglickými titulky. Aktualizované informace naleznete na www.eigasai.cz.

 • Obrázek k novince 16.1.2014

  Oscarové nominace 2014

  Dnes odpoledne vyhlásila Akademie filmového umění a věd (AMPAS) ústy své prezidentky Cheryl Boone Isaacs a herce Chrise Hemswortha nominace na Oscary pro letošní rok. O prvenství v počtu nominací (celkem 10) se dělí filmy Gravitace a Špinavý trik, následované s devíti nominacemi dramatem 12 let v řetězech. 6 nominací získaly filmy Kapitán Phillips, Klub poslední naděje a Nebraska. O jednu sošku méně mohou získat filmy Her a Vlk z Wall Street. Naopak pouze jedinou nominaci získaly filmy Vše je ztraceno, Zmizení, Iron Man 3 nebo Star Trek: Do temnoty. Za výrazný úspěch se dají označit dvě nominace pro hongkongsko-čínský film Yi dai zong shi (Velmistr) za kameru a kostýmy. 86. slavnostním vyhlášením vítězů bude 3. března našeho času provázet Ellen Degeneres.

   

  Nejlepší film roku
  12 let v řetězech

  Gravitace

  Her

  Kapitán Phillips

  Klub poslední naděje

  Nebraska

  Philomena

  Špinavý trik

  Vlk z Wall Street

  Nejlepší herec v hlavní roli
  Christian Bale (Špinavý trik)

  Bruce Dern (Nebraska)

  Leonardo DiCaprio (Vlk z Wall Street)

  Chiwetel Ejiofor (12 let v řetězech)

  Matthew McConaughey (Klub poslední naděje)

  Nejlepší herečka v hlavní roli
  Amy Adams (Špinavý trik)

  Cate Blanchett (Jasmíniny slzy)

  Sandra Bullock (Gravitace)

  Judi Dench (Philomena)

  Meryl Streep (Blízko od sebe)

  Nejlepší herec ve vedlejší roli
  Barkhad Abdi (Kapitán Phillips)

  Bradley Cooper (Špinavý trik)

  Jonah Hill (Vlk z Wall Street)

  Michael Fassbender (12 let v řetězech)

  Jared Leto (Klub poslední naděje)

  Nejlepší herečka ve vedlejší roli

  Sally Hawkins (Jasmíniny slzy)

  Jennifer Lawrence (Špinavý trik)

  Lupita Nyong'o (12 let v řetězech)

  Julia Roberts (Blízko od sebe)

  June Squibb (Nebraska)

  Nejlepší režie

  Alfonso Cuarón (Gravitace)

  Steve McQueen (12 let v řetězech)

  Alexander Payne (Nebraska)

  David O. Russell (Špinavý trik)

  Martin Scorsese (Vlk z Wall Street)


  Nejlepší originální scénář
  Her (Spike Jonze)

  Jasmíniny slzy (Woody Allen)

  Klub poslední naděje (Craig Borten, Melisa Wallack)

  Nebraska (Bob Nelson)

  Špinavý trik (Eric Warren Singer, David O. Russell)

  Nejlepší adaptovaný scénář
  12 let v řetězech (John Ridley)

  Kapitán Phillips (Billy Ray)

  Philomena (Steve Coogan, Jeff Pope)

  Před půlnocí (Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke)

  Vlk z Wall Street (Terence Winter)

  Nejlepší animovaný film
  Croodsovi

  Já, padouch 2

  Kaze tachinu

  Ledové království

  O myšce a medvědovi

  Nejlepší cizojazyčný film
  The Broken Circle Breakdown (Belgie, Nizozemí)

  Hon (Dánsko)

  L'image manquante (Kambodža, Francie)

  Omar (Palestina)

  Velká nádhera (Itálie, Francie)

  Nejlepší kamera

  Gravitace (Emmanuel Lubezki)

  Nebraska (Phedon Papamichael)

  V nitru Llewyna Davise (Bruno Delbonnel)

  Yi dai zong shi (Philippe Le Sourd)

  Zmizení (Roger A. Deakins)

  Nejlepší střih
  12 let v řetězech (Joe Walker)

  Gravitace (Alfonso Cuarón, Mark Sanger)

  Kapitán Phillips (Christopher Rouse)

  Klub poslední naděje (John Mac McMurphy, Martin Pensa)

  Špinavý trik (Jay Cassidy, Crispin Struthers, Alan Baumgarten)

  Nejlepší výprava

  12 let v řetězech (Adam Stockhausen, Alice Baker)

  Gravitace (Andy Nicholson, Rosie Goodwin, Joanne Woollard)

  Her (K.K. Barrett, Gene Serdena)

  Špinavý trik (Judy Becker, Heather Loeffler)

  Velký Gatsby (Catherine Martin, Beverley Dunn)

  Nejlepší kostýmy

  12 let v řetězech (Patricia Norris)

  The Invisible Woman (Michael O'Connor)

  Špinavý trik (Michael Wilkinson)

  Velký Gatsby (Catherine Martin)

  Yi dai zong shi (William Chang Suk Ping)

  Nejlepší Makeup
  Jackass Presents: Bad Grandpa (Stephen Prouty)

  Klub poslední naděje (Adruitha Lee, Robin Mathews)

  Osamělý jezdec (Joel Harlow, Gloria Pasqua-Casny)

  Nejlepší hudba
  Gravitace (Steven Price)

  Her (William Butler, Owen Pallett)

  Philomena (Alexandre Desplat)

  Zachraňte pana Bankse (Thomas Newman)

  Zlodějka knih (John Williams)

  Nejlepší píseň

  Alone Yet Not Alone ("Alone Yet Not Alone") (Bruce Broughton, Dennis Spiegel)

  Her ("The Moon Song") (Karen O, Spike Jonze)

  Já, padouch 2 ("Happy") (Pharrell Williams)

  Ledové království ("Let it Go") (Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez)

  Mandela: Long Walk to Freedom ("Ordinary Love") (Paul Hewson, Dave Evans, Adam Clayton, Larry Mullen)


  Nejlepší mix zvuku

  Gravitace (Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead, Chris Munro)

  Hobit: Šmakova dračí poušť (Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick, Tony Johnson)

  Kapitán Phillips (Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith, Chris Munro)

  Na život a na smrt (Andy Koyama, Beau Borders, David Brownlow)

  V nitru Llewyna Davise (Skip Lievsay, Greg Orloff, Peter F. Kurland)


  Nejlepší střih zvuku
  Gravitace (Glenn Freemantle)

  Hobit: Šmakova dračí poušť (Brent Burge)

  Kapitán Phillips (Oliver Tarney)

  Na život a na smrt (Wylie Stateman)

  Vše je ztraceno (Steve Boeddeker and Richard Hymns)

  Nejlepší vizuální efekty
  Gravitace (Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk, Neil Corbould)

  Hobit: Šmakova dračí poušť (Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, Eric Reynolds)

  Iron Man 3 (Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash, Dan Sudick)

  Osamělý jezdec (Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams, John Frazier)

  Star Trek: Do temnoty (Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann, Burt Dalton)

  Nejlepší celovečerní dokument
  The Act of Killing (Joshua Oppenheimer)

  Cutie and the Boxer (Zachary Heinzerling)

  Dirty Wars (Rick Rowley)

  El Midan (Jehane Noujaim)

  20 Feet from Stardom (Morgan Neville)


  Nejlepší krátkometrážní dokument
  Cavedigger (Jeffrey Karoff)

  Facing Fear (Jason Cohen)

  Karama Has No Walls (Sara Ishaq)

  The Lady In Number 6 (Malcolm Clarke)

  Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall (Edgar Barens)

  Nejlepší krátkometrážní animovaný film
  Feral (Daniel Sousa)

  Get a Horse! (Lauren MacMullan)

  Mr Hublot (Laurent Witz)

  Room on the Broom (Max Lang)

  Tsukumo (Shuhei Morita)

  Nejlepší krátkometrážní hraný film
  Aquel no era yo (Esteban Crespo)

  Avant que de tout perdre (Xavier Legrand)

  Do I Have to Take Care of Everything? (Selma Vilhunen)

  Helium (Anders Walter)

  The Voorman Problem (Mark Gill)

   

  (Bart)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace