Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 1.7.2020

  Mahershala Ali bude Jack Johnson

  Oscarový herec Mahershala Ali (Moonlight, Zelená kniha) se upsal hlavní roli boxera Jacka Johnsona v nadcházející biografické minisérii Unruly od HBO. Ali bude seriál produkovat spolu s Tomem Hanksem a Kenem Burnsem, Projekt by měl být historicky přesným obrazem prvního černošského mistra těžké váhy mezi lety 1908 – 1915, tedy v době, kdy vrcholila éra tzv. zákonů Jima Crowa. Šestidílnou minisérii napíše Dominique Morisseau na základě Burnsova dokumentu Unforgivable Blackness: The Rise and Fall of Jack Johnson a doprovodné knihy Geoffreyho C. Warda. Ali už v minulosti hrál Johnsona o dvě dekády dříve v divadelní hře The Great White Hope.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 30.6.2020

  Zemřel herec a režisér Carl Reiner

  V požehnaném věku osmadevadesáti let opustil filmový svět americký herec, režisér a scénárista Carl Reiner. Zemřel z přirozených příčin v noci z pondělí na úterý ve svém domě v Beverly Hills, jak později potvrdila jeho asistentka Judy Nagyová a syn Rob Reiner.

  Rodák z Bronxu s židovskými kořeny začal na divadelních prknech Broadwaye a poté se usadil v televizi, kde prorazil zejména díky The Dick Van Dyke Show. Za svou televizní tvorbu byl celkem šestnáctkrát nominován na cenu Emmy, z toho devětkrát toto ocenění vyhrál. V pozdějších letech režíroval nemálo celovečerních snímků, z nichž lze zmínit zejména komedie se Stevem Martinem Cvok, Mrtví muži nenosí skotskou sukni a Muž se dvěma mozky. Zahrál si ve filmech jako To je ale bláznivý svět a Průvodce ženatého muže. Mladší diváci ho mohou znát zejména ze série Dannyho parťáků, kde ztvárnil postavu Saula Blooma, nebo ze seriálu Dva a půl chlapa. Jeho hlas jsme mohli v nedávné době slyšet i v seriálu Griffinovi a nejnovějším pokračování Toy Story: Příběhu hraček.

  V Carlových stopách dodnes kráčí jeho syn, Rob Reiner, jenž je světově uznávaným režisérem, autorem snímků jako Hraje skupina Spinal Tap, Stůj při mně, Misery nechce zemřít a Pár správných chlapů.

  (Goldbeater)
 • Obrázek k novince 30.6.2020

  Kina AMC s otevřením nespěchají

  Největší americká síť kin AMC Theatres oznámila, že sály neotevře dříve než koncem července. Důvodem je nedávný nárůst v počtu případů koronaviru. Řetězec s otevřením nespěchá i proto, že se dvě velké červencové premiéry – Tenet a Mulan – posunuly až na srpen. Původně mělo dojít k otevření zhruba 450 poboček už 15. července, nyní je tedy datum otevření stanoveno na 30. července s tím, že zbytek kin posléze bude otevřeno v srpnu. Zbylé americké řetězce Cinemark Theatres a Regal Cinemas nejspíš budou následovat stejný vzor. U nás se situace nemění, i přes nárůst nových případů zatím zůstávají sítě Cinestar i CinemaCity otevřené.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 29.6.2020

  Waititi chystá projekty o kolonizaci

  Režisér a producent Taika Waititi oznámil tři domácí projekty od tří různých režisérů, na které bude dohlížet skrze svoji společnost Piki Films. Všechny se pak tematicky budou točit kolem britské kolonizace. Tím prvním bude adaptace románu The Imaginary Lives of James Poneke o mladém maorském teenagerovi, který odcestuje do Londýna, kde ho vystaví v muzeu jako součást živé výstavy. Nejprve si užívá pozornosti ostatních, brzy ale zjistí, že jej stále všichni považují za pouhého divocha. Druhým filmem bude adaptace stand-up komedie Down the Rabbit Hole o dívce, která uteče z domova, aby se provdala za třikrát tak starého muže. Následně ale skončí v britském vězení, kde se teprve v uvozovkách najde. Posledním projektem je seriál Better the Blood o zapálené maorské vyšetřovatelce, který je na stope sériovému vrahovi, jenž se bude mstít za kolonizaci Nového Zélandu. Premiéry zatím nebyly oznámeny.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 29.6.2020

  Další oslavována hra míří do televize

  Cuphead, The Last of Us a Cyberpunk 2077. Tři známé herní série, které se v nadcházejících letech dočkají vlastních seriálů. No a čerstvě se k nim přidala ještě čtvrtá. Seriálovou adaptaci totiž dostane také chválený hit z roku 2019 Disco Elysium. Svět hry je postavený na románu Roberta Kurvitze Sacred and Terrible Air a vypráví o zkušeném detektivovi s tajemnou minulostí, který musí rychle vyřešit případ, jenž by mohl potenciálně explodovat do otevřené občanské války mezi politickými frakcemi. Hra získala několik významných ocenění, včetně například toho za nejlepší příběh či nejlepší nezávislou hru, a uspěla hned třikrát dokonce i na cenách BAFTA. Time Magazine ji pak označil za jednu z nejlepší za poslední dekádu. Producenti nyní dávají do kupy tvůrčí tým.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 28.6.2020

  Disney posunulo Mulan

  Ačkoliv už to začíná být mírně unavující, neustále informovat o tom, jak studia něco odsouvají, přesouvají, nebo jinak míchají s premiérami nadcházejících filmů, psát se to musí. Zejména když jde o tak zásadní blockbustery, jako je Mulan, která má dostatek sil na to znovu nastartovat kina po celé Asii. Jenže to by nejdřív musela pandemie koronaviru konečně odejít, což se neděje. Studio Disney tak den po odsunutí Nolanova Tenetu přeložilo Mulan rovnou o měsíc později na 21. srpna.

   

  Letní filmová sezóna je tak de facto mrtvá, přičemž o té podzimní bychom si v tuto chvíli neměli dělat žádné iluze. V současnosti už většina filmů byla přeložena buď na příští rok, nebo konec letošního, a momentálně se tak bijí jen Warneři s Disney o to, kdo první si troufne poslat svůj film do kin a otestovat, jestli na něj publikum vyrazí, nebo ne. Netřeba dodávat, že podobný test by mohl obě studia přijít velmi draze, jelikož rozpočet obou snímků se pohybuje okolo 200 milionů dolarů.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 27.6.2020

  Gerard Butler chce zachránit svět

  Herec Gerard Butler patří v Hollywoodu už řadu let k akčním jistotám. Nehraje sice v těch největších blockbusterech a jeho filmy v kinech čas od času šeredně vyhoří, hvězda snímků 300 nebo Pád Bílého domu se ale kariéry drsňáka jen tak nevzdává. Diváci jej nejblíže budou mít šanci znovu spatřit v nadcházejícím katastrofickém filmu Greenland, herec nicméně potvrdil, že už chystá rovnou dvě další pokračování ke svým nedávným akčním sériím. Tím prvním bude pokračování série Pád. Na otázku, proč už se těší na další sequel Butler odpověděl, že svět je na tom momentálně dost špatně a Mike Banning (ústřední hrdina příběhu) je přesně tím člověkem, který by nás mohl zachránit. Herec sice vtipkoval, my se ale bojíme, že by mohl mít pravdu. Druhým filmem každopádně bude pokračování Dokonalé loupeže z rok 2018. Zatím není vůbec jasné, kdy oba filmy dorazí, nicméně fanoušci se už aspoň můžou začít těšit.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 27.6.2020

  Nový Piráti z Karibiku s Margot Robbie

  Margot Robbie si zvolila pirátský život. Zahraje si hlavní roli v novém chystaném filmu ze světa Pirátů z Karibiku. Scénář k zatím nepojmenovanému filmu pak napíše Christina Hodson, která dělala s Robbie na Harley Quinn: Birds of Prey, dále píše sólovku Flashe a rovněž připravuje Batgirl. Snímek pak bude stát samostatně od chystaného rebootu hlavní série, jenž mají na starosti Ted Elliott (původní filmy) a Craig Mazin (Černobyl). Disney zřejmě chce z Pirátů udělat další marvelovky, tedy několik filmů o různých postavách, jež by se mohly časem střetávat. Důležité je ovšem zmínit, že Johnny Depp aka proslulý Jack Sparrow nebude mít s novými filmy nic společného.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 26.6.2020

  Tenet znovu odložen

  Studio Warner Bros. opět odložilo nadcházející snímek Christophera Nolana Tenet. Tentokrát se z původního 31. července (kam byl film přeložen ze 14. července) odkládá na 12. srpna, tedy znovu o dva týdny. Ani v tomhle případě přitom nepočítejme nutně s tím, že se jedná o definitivní datum premiéry – USA čerstvě zaznamenaly nejvyšší denní počet nových případů onemocnění COVID-19 a z Číny přichází informace o možné druhé vlně koronaviru, pakliže se to ukáže být pravda, nových filmů se v dohledné době v kinech jen tak nedočkáme. Warneři mezitím chystaly do kina poslat rovněž znovu Počátek jako přípravu na snímek Tenet, ten se ale rovněž posunul, a to právě na 31. červenec. Jedná se navíc pouze o americká kina, zatím nemáme zprávu, že by se Počátek vracel i k nám.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 26.6.2020

  Cyberpunk 2077 dostane seriál

  Nadcházející akční RPG Cyberpunk 2077 od tvůrců herního Zaklínače bude mít vlastní seriál. K odhalení došlo při včerejším veřejném streamu o novinkách z chystané hry, která má vyjít letos v listopadu. První série anime seriálu Cyberpunk: Edgerunners by měla mít deset epizod, vznikne pod Netflixem a bude vyprávět příběh pouličního kluka, který se snaží přežít v modifikacemi-posedlém městě. Eventuálně se stane žoldákem, kterým se v tomto světě přezdívá edgerunneři. Seriál natočí Hirojuki Imaiši (PromareKill La Kill) a na streamovací službu dorazí v roce 2022. Na oznamovací ukázku se můžete mrknout zde.

  (dO_od)
<< předchozí 1 2 3 4 141 281 420 560

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 28.5.2015

  Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

  Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně letos slaví jubilejních 55 let. Na Kudlově, na kopci nad Zlínem, se filmy natáčí již od léta 1936, zatímco dole ve městě se už od roku 1961 koná přehlídka filmů pro malé a mladé diváky. Oslavy letošního půlkulatého výročí budou velkorysé, bohatě je koncipovaný filmový i doprovodný program.

   

  Filmový program nabídne divákům více než 350 snímků ze zhruba 50 zemí, většina filmů přitom bude v České republice uvedena vůbec poprvé. Zahajovacím filmem Zlín Film Festivalu pro dětské diváky bude distribuční předpremiéra příběhu vycházejícího z klasické pohádky Boženy Němcové Sedmero krkavců. Zahajovacím filmem pro dospělé bude premiéra českého celovečerního animovaného filmu Malá z rybárny režiséra a výtvarníka Jana Baleje. Festivalové výročí bude připomenuto animovanou a středometrážní tvorbou zlínského studia, které bylo a je s festivalem neodmyslitelně spjato. Dny evropské kinematografie, hlavní nesoutěžní sekce festivalu, je věnována Německu a nabídne 50 celovečerních filmů nejen pro děti a mládež.

   

  Další významnou součástí programu nadcházejícího ročníku bude sekce věnovaná tvorbě Adolfa Borna, který u příležitosti 85. narozenin ve Zlíně převezme Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež. Profesionálům určený Industry program se zaměří na největší výzvy české filmové scény, například na problematiku nelegálního stahování filmů. Otevřena bude filmová laboratoř FILM-LAB, interaktivní expozice nových digitálních technologií pro zpracování obrazu a zvuku, které jsou využívány při natáčení filmů, v reklamě a další audiovizuální produkci. Náplní expozice budou vedle soudobé techniky rovněž prezentace a workshopy pro laickou i odbornou veřejnost. Jak vypadají reklamní kampaně, které už pomohly vyprodat nejedno kino, předvede Duhová kulička – konference ze světa filmového marketingu, jež každoročně odtajňuje ty největší marketingové triky.

   

  Jen dílčí změny přinese tradičně pestrý a velmi oblíbený doprovodný program festivalu. Jeho neodmyslitelnou součástí je i SALON FILMOVÝCH KLAPEK. Výtvarná díla 110 autorů budou ve Zlíně vydražena v poslední květnový den, přičemž výtěžek dražby bude rozdělen studentům českých a slovenských filmových škol a jejich vítězným, veřejně prezentovaným projektům. 

   

  Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně se uskuteční od pátku 29. 5. do čtvrtku 4. 6. 2015. Další informace rovněž najdete na webových stránkách festivalu www.zlinfest.cz.

 • Obrázek k novince 26.5.2015

  Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015

  Chcete se zúčastnit natáčení filmu? Poznat osobnosti z oblasti filmového průmyslu ? Chcete strávit tři dny ve „filmovém městě"? Filmový workshop v Telči je tu právě pro vás. Už za pár dní! Máme zde lahůdku pro ty, kteří se na filmy nejen rádi dívají, ale mají touhu sami něco napsat, natočit a poslat do světa. Kdokoliv z řad začínajících filmařů, amatérů či pouhých fanoušků filmu se mohou zúčastnit třídenního filmového workshopu, kde spolu s profesionálními tvůrci zvučných jmen natočí společný film, který bude k vidění na festivalech a na internetu, samozřejmě se jmény účastníků workshopu v závěrečných titulcích.

   

  S námětem vám poradí úspěšný spisovatel Josef Formánek, autor takových románů jako Prsatý muž a zloděj příběhu, Mluviti pravdu nebo Úsměvy smutných mužů. Na scénáři zapracujete se scénáristou a zároveň investigativním novinářem Josefem Klímou. Své režijní nápady můžete konzultovat s legendou českého filmu Vojtěchem Jasným či s režisérem a scénáristou Danem Svátkem. Se střihem vám pomůže držitel pěti Českých lvů Alois Fišárek a s výběrem toho pravého soundtracku a komponované hudby pak skladatel a uznávaný kytarista Norbi Kovács. A to není všechno.

   

  Ve filmu, který budete spoluvytvářet, budou hrát profesionální herci. Filmového workshopu v Telči, který je součástí desátého ročníku festivalu filmů o umění Art&film, se totiž účastní takové známé tváře jako Miroslav Táborský, Markéta Hrubešová, Lukáš Pavlásek, Václav Jiráček, Jan Plouhar či Petr Vaněk. To vše během tří nezapomenutelných dní a na jednom místě - v prostředí krásného telčského zámku, kde budou probíhat přednášky, konzultace, projekce i část samotného natáčení. Mnoho dalších jiných lokací vám nabídne samotná Telč, kterou nejen filmaři milují. Točil se tady slavný film Až přijde kocour zmiňovaného a telčský festival a workshop navštěvujícího režiséra Jasného. Mezi další filmy, které se zde natáčely, zmiňme alespoň Pyšnou princeznu, Hudbu z Marsu či Z pekla štěstí.

   

  První den se účastníci dozví, jak vybrat správný námět, jak oslovit producenty, jak se píše filmový scénář... Dále pak také jak se dává dohromady filmový štáb a herecké obsazení, nebo se hledají filmové lokace. Den druhý natočí všichni společně film podle vybraného námětu a třetí den se mohou dozvědět, jak se takový film stříhá, ozvučuje, skládá se k němu hudba... Po třech dnech získají účastníci workshopu představu, jak funguje proces výroby celého filmu, od námětu až po distribuci. Milujete film? Tohle si prostě nemůžete nechat ujít. 11. - 13.června 2015. Více informací na fwt.art-illusion.cz.

 • Obrázek k novince 12.5.2015

  Přehlídka Crème de la Crème II

  Druhý ročník přehlídky francouzských filmů Crème de la Crème se uskuteční od 13. do 17. 5. v pražských kinech Lucerna, Evald a Mat a poprvé vstoupí do regionů. Do kin za nevšedními zážitky mohou zamířit i diváci v Brně, Plzni, Ostravě, Děčíně, Litoměřicích, Mariánských Lázních, Hluboké nad Vltavou, Karlových Varech, Přerově, Chomutově, Zlíně, Litvínově a Boskovicích. Crème de la Crème II slavnostně zahájí 13. 5. v kině Lucerna soutěžní film z Cannes 2014 Sils Maria. Dosud byl Crème de la Crème, coby výraz pro skutečně výjimečný "krém krémů", pojmem především ve světě gurmánů, ovšem díky přehlídce pořádané distribuční společností Film Europe Media Company zdárně proniká i do slovníku milovníků kvalitní kinematografie. Už od loňského prvního ročníku dobře vědí, že přehlídka Crème de la Crème je jedinečnou příležitostí vidět během několika dnů ty nejlepší francouzské filmy. Vstupenky na zahájení i jednotlivé projekce jsou již v prodeji za cenu 100 Kč v Praze a 90 Kč v dalších městech.

   

  Přehlídka francouzského filmu Crème de la Crème II ve čtrnácti městech promítne celkem 22 pozoruhodných snímků. Tím prvním bude drama Sils Maria režiséra Oliviera Assayase s Juliette Binoche a Kristen Stewart, která za roli lehkovážné mladé hollywoodské hvězdičky získala sošku Cézara, nejvyšší francouzskou národní cenu. Další lahůdkou je hvězdně obsazený film Benoîta Jacquota Tři srdce s Charlotte Gainsbourg, Chiarou Mastroianni a Catherine Deneuve. Fanoušci Marion Cotillard by si neměli nechat ujít film Dva dny, jedna noc, který byl nominován na Oscara, či poslední počin ikony francouzského filmu Jeana-Luca Godarda Sbohem jazyku natočený technologií 3D. Příznivce životopisných snímků nadchne film Violette, přibližující život francouzské spisovatelky Violette Leduc, která již ve čtyřicátých letech minulého století psala velmi otevřeně o sexu.

   

  Za pozornost stojí také snímek Diplomacie od režiséra Volkera Schlöndorffa, který se zapsal divákům do povědomí snímkem Plechový bubínek. V předpremiéře Créme de la Créme II uvede romanci Láska na první boj. V programu nechybí ani filmy Renoir, Život Adéle, Paříž – Manhattan, Život té druhé, Láska je dokonalý zločin nebo Z prezidentské kuchyně, které už mají distribuční premiéru za sebou. Více informací o programu naleznete na www.facebook.com/cremedelacreme.cz a www.filmeurope.cz.

 • Obrázek k novince 29.4.2015

  Duhová kulička 2015

  Lidi dostanete do kina dvěma způsoby: buď natočíte skvělý film, nebo začnete dělat dobrý marketing. Na ZLÍN FILM FESTIVAL se už třináctým rokem valí Duhová kulička – dvoudenní konference ze světa filmového marketingu, díky které třeba jednou vyprodáte kino. Loňský ročník Duhové kuličky navštívilo osm reklamních expertů, mezi nimi například byl Otto Bohuš, nekorunovaný král českého copywritingu, filmovou reklamu první republiky přiblížila redaktorka serveru MediaGuru Kateřina Hlouhová, o hříších českého product placementu hovořil smícholog Petr Fridrich. I letošní ročník opět bude o velkých jménech, prvním z nich je Petr Pouchlý, jednatel společnosti Court of Moravia, zabývající marketingovým poradenstvím.

   

  Nabídku zajímavých přednášek vedle toho doplní soutěž o nejlepší filmovou marketingovou kampaň. Minulý rok zvítězil slovenský trhák Kandidát, který porazil filmy Příběh kmotra, Babovřesky a Můj pes Killer. Letos se do finálového kola probojovalo celkem šest favoritů. Mezi nimi najdeme i nejvýdělečnější český film loňského roku – Tři bratři režiséra Jana Svěráka. Organizátoři se rozhodli jednotlivé soutěžící odhalovat postupně, už teď ale víme, že proti Svěrákovi půjdou do boje kampaně k filmům Zejtra napořád nebo Prvý slovenský horor. Absolutního vítěze vybere pětičlenná porota složená ze zástupců studentů i odborné veřejnosti. Budou mezi nimi loňský vítěz Viliam Štrelinger, pedagog Ateliéru Audiovizuální tvorby Univerzity Tomáše Bati Libor Nemeškal a student Fakulty marketingových komunikací Univerzity Tomáše Bati Marek Hnatiak. Čtvrtou porotkyní bude Barbora Pospíšilová, marketingová manažerka ČSFD.cz, do pátého křesla usedne zástupce Asociace komunikačních agentur, která projekt zaštiťuje.

   

  Duhová kulička vám zkrátka dá skvělou představu o tom, jak se dělá filmový marketing, a kterými reklamními fígly zaručeně přilákáte diváka. Přestože zde získáte rady a kontakty k nezaplacení, vstup na přednášky vás nebude stát ani korunu. Know-how se tady zkrátka rozdává zdarma. Konferenci pořádají studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, a to v rámci odborného programu Film Industry, který je součástí 55. ZLÍN FILM FESTIVALU 2015. Duhová kulička startuje v úterý 2. 6. 2015 v Malém sále Kongresového centra ve Zlíně a skončí ve středu 3. 6. 2015 odpoledne. Další informace najdete na webových stránkách www.duhovakulicka.cz anebo www.zlinfest.cz.

 • Obrázek k novince 28.4.2015

  AFO50 by doporučil i Tony Stark

  Starobylá Olomouc se díky Univerzitě Palackého opět proměnila v srdce tepající pro moderní popularizaci vědy. Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) zde v polovině dubna úspěšně završil svůj jubilejní 50. ročník. Do soutěžních sekcí největší evropské přehlídky pop-vědeckých snímků každoročně přihlašují své filmy prestižní zahraniční produkce jako BBC, Discovery či Genepool Productions. Nejinak tomu bylo i letos. Dramaturgové se museli probrat 530 přihlášenými snímky z celého světa. Do užšího výběru mezinárodní soutěže zvolila dramaturgická skupina festivalu 19 nejlepších počinů, do české soutěže 16, stejně jako do soutěže krátkých filmů. V samotném závěru pak AFO rozdalo 7 statutárních cen.

   

  Cenu RWE za nejlepší český populárně-vědecký film si odnesl příběh o kontroverzním sociálním experimentu k řešení romské otázky Zatajené dopisy režiséra Tomáše Kudrny, cenu za nejlepší mezinárodní film zase britský dokument o vzniku a vývoji logiky s názvem Potěšení z logiky. Cena diváků nakonec očekávaně patřila vtipnému i poučnému, v každém případě progresivnímu počinu Pidiobři 3D. Vizuálně strhující příběh ze života malých hlodavců byl natočen miniaturními 3D kamerami, které diváky naplno přibližují k ústředním hrdinům filmu. Speciálně pro AFO navíc film nadaboval herec Jiří Lábus.

   

  Jako hlavní host festivalu dominoval evoluční biolog a zakladatel tzv. nového ateismu Richard Dawkins, který si na slavnostním zakončení festivalu osobně převzal ocenění za osobní přínos popularizaci vědy. Krom něho na AFO nechyběl ani americký teoretický fyzik Lawrence M. Krauss, jenž návštěvníky strhl svou zapálenou přednáškou o fyzice v kultovním Star Treku. Vyrovnat se jeho nasazení mohl snad jedině profesor fyziky James Kakalios z Minnesoty. Ten zase propral (ne)funkčnost fyzikálních zákonů v superhrdinském komiksu, od Flashe přes Spider-Mana až po nejlepšího vědce v komiksovém vesmíru – Tonyho Starka alias Iron Mana. AFO oslavilo půlstoletí své existence v dynamickém stylu a znovu názorně předvedlo, jak aktuální vědecké poznatky a ožehavá témata elegantně přiblížit mladému, převážně vysokoškolskému publiku. AFO 51 se uskuteční ve dnech 19. – 24. dubna 2016, po bližších informacích pátrejte na www.afo.cz.

 • Obrázek k novince 26.4.2015

  Udělen první "ČSFD Honor Award"

  Ve třetím dubnovém týdnu se v Praze uskutečnil koncert filmové hudby Film Music Prague s repertoárem skladeb španělského skladatele Fernanda Velázqueze a dvou Britů ve službách Hollywoodu, Harryho Gregsona-Williamse a Johna Powella. Velázquez a Gregson-Williams se akce i osobně zúčastnili. První polovina večera patřila hudbě Gregsona-Williamse, a jejími highlighty byla poetická vokálová Spy Game, výpravná dobrodružství Sindibád a Letopisy Narnie, a Harryho šoumenský výstup, kdy ze sebe rockersky strhnul a na zem odhodil sako, a osobně se ujal energického dirigování suity z jeho oblíbeného Shreka.

  Druhou polovinu odstartovali melodie častého Gregsonova spolupracovníka Johna Powella. Jejich vrcholem byla akční pecka X-Men: Poslední vzdor, po které se už koncert ubíral v decentnějším duchu Velázquezovi hudby. V zákulisí jsme se od Fernanda dozvěděli, že má rád Evropu a do Hollywoodu by nepřesídlil. Příjemně ho překvapila informace, že v Praze pravidelně koncertuje Ennio Morricone, matador, ke kterému vzhlíží snad každý současný filmový skladatel. Nejpůsobivějšími momenty Velázquezem mistrovsky dirigované druhé poloviny koncertu byla suita z mrazivého Sirotčince, melancholicky romantické Nic nás nerozdělí, bombastický Hercules a hlavní motiv z hororu Purpurový vrch. Jedná se o nový film režiséra Guillerma Del Tora (v našich kinech na podzim) a hudba z něj zazněla na koncertu ve světové premiéře. Před koncertem skladatele v exkluzivním ČSFD rozhovoru vyzpovídal Robin Kašpařík, rozhovor můžete zhlédnout zde.

  Unikátní okamžik dne setkání ČSFD.cz s tvůrci nastal po koncertu, kdy zakladatel webu Martin Pomothy udělil Harry Gregsonu-Williamsovi ocenění "ČSFD Honor Award" coby "Oblíbenému akčnímu skladateli". Pro extrémně nabitý časový harmonogram skladatele, který tentýž den odpoledne přiletěl z Los Angeles, před koncertem se musel věnovat generální zkoušce a hned ráno zase odlétal z Prahy, nebyla možnost s ním udělat plnohodnotný rozhovor. K předání ceny tak došlo ve fanouškovských podmínkách, ale v o to lepší atmosféře - Harry měl totiž po povedeném koncertu velice pohodovou a otevřenou náladu. Martin Pomothy plánuje v budoucnu jménem ČSFD.cz podobné "Honor Awards" v různých kategoriích udělovat i dalším osobnostem světového filmu, a pokaždé to zdokumentovat. Video z předání ceny Harrymu Gregson-Williamsovi můžete zhlédnout v jeho profilu v sekci videa.

 • Obrázek k novince 20.4.2015

  Fulldome zážitek v planetáriu

  Před několika dny proběhl v Brně první "Středoevropský fulldome festival", promítající krátkometrážní filmy pro hvězdárny a planetária. Byl přístupný i veřejnosti, ale především plnil roli setkání vedoucích planetárií z celého světa a technologických výrobců fulldome projekční technologie. Nejspíš jste již nějaký film v planetáriu viděli - často jde o naučné snímky o vesmíru a přírodě, někdy taky o dětská pobaveníčka se zelenými létajícími dinosaury. Většinou jsou to digitálně animované filmy, protože natáčet se štábem za zády živou akci 180 stupňovým kamerovým záběrem není zrovna sranda.

  Organizátoři festivalu z brněnského planetária vybrali filmy báječně, divácký úžas byl na místě především u večerních "vědečtějších" projekcí. Zhlédnutí vydařeného dokumentu ve fulldome verzi je ještě větším zážitkem než IMAX. Plátno na stropě kupole totiž v leže a při mírném zaklonění hlavy zabírá celé zorné pole vašeho periferního vidění! Dočkáme se podobné přehlídky, ideálně orientované především na diváka, i v Praze? Vidět za jeden víkend tucet skvělých fulldome dokumentů je jiné kafe, než jet přes půl Prahy na jeden dvacetiminutový filmeček a doufat, že nebude zrovna o těch létajících dinosaurech zpívajících "I love you, I love you". Provozovatel pražského planetária se jako jediný z České republiky akce nezúčastnil, jakoby se ho netýkala.

  Třešničkou na dortu festivalu bylo první veřejné představení záběrů ze sci-fi hororu Jsem brána režiséra Robina Kašpaříka. Jde o adaptaci povídky Stephena Kinga, od něhož dostal Kašpařík svolení za symbolický jeden dolar. Jsem brána je první hraný film natočený v Česku speciálně pro planetária. Po promítnutí ukázky dostal Kašpařík nabídky na uvedení snímku v planetáriích v Lodži, Hamburku a San Franciscu. Na ČSFD.cz o filmu ještě uslyšíte, jsme jeho partnerem.

  (POMO)
 • Obrázek k novince 19.4.2015

  28. filmový festival Finále Plzeň

  Premiéra nové české loutkové pohádky Malý Pán, projekce v unikátních zrekonstruovaných Loosových interiérech, soutěže o Zlaté ledňáčky, první uvedení zdigitalizované klasiky Jiřího Trnky Staré pověsti české, pocty Pavlu Juráčkovi, Jiřímu Svobodovi a Štefanovi Uherovi, televizní předpremiéry, sekce ZOOM se zaměřením na současnou Francii, česko-japonská sekce s animovanými snímky Kihačiró Kawamota, žáka Jiřího Trnky, a Jana Švankmajera, Fenomén underground, Dlouhá česko-francouzská noc krátkých filmů, kompletní domácí hraná produkce za poslední rok i široká nabídka nových českých dokumentů, současné slovenské snímky, talkshow, akce pro filmové profesionály, workshopy ...

   

  To je pouze malý výčet z programu 28. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň, který letos proběhne od 26. dubna do 2. května v Měšťanské besedě jako součást projektu Evropské hlavní město kultury. Program nabídne samozřejmě daleko více projekcí a dalších akcí - například plzeňské tvůrce v sekci Plzeň sobě (film o architektu Janu Soukupovi či snímek Ze srdce zvon od J. Loučíma), dále autorská čtení s autory blogů 1000 věcí, co mě serou nebo Kafe a cigárko i koncerty v ZACH´s Pubu (např. Jiří Schmitzer, či Circus Ponorka). V talkshow nazvané FIlmy NAšich LEt se představí dvojice tvůrců Radim Špaček a Ondřej Anděra (uvádí Tomáš Baldýnský) a Petr Kolečko a Jan Prušinovský.

   

  Vstupenky na všechny projekce a akce jsou k zakoupení jako E-vstupenka na www.festivalfinale.cz nebo fyzicky v Informačním centru města Plzně na náměstí Republiky a v pokladně Měšťanské besedy v Plzni, Kopeckého sadech 13. Více informací na www.festivalfinale.cz a www.facebook.com/finaleplzen.

 • Obrázek k novince 18.4.2015

  Hollywoodští skladatelé v Praze

  Hned několik světových premiér obohatí program 4. ročníku festivalu Film Music Prague. V rámci koncertu s názvem Hudba Hollywoodu zazní 23. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina hudební ukázka z očekávaného hororu Purpurový vrch, který přijde do kin až letos v říjnu. Režíroval ho slavný Guillermo del Toro„Skladbu z hororu Purpurový vrch bude dirigovat přímo její autor, španělský skladatel Fernando Velázquez, který je jedním z hostů letošního ročníku," prozradil ředitel festivalu Nikola Bojčev. Další hvězdou festivalu je britský skladatel Harry Gregson-Williams.


  Program koncertu se chlubí světovou premiérou suity z úspěšného animovaného filmu Jak vycvičit draka 2. Autorem hudby je skladatel John Powell. „Talentovaný John Powell vytvořil tuto skladbu speciálně pro náš koncert," dodal Bojčev. Kromě uvedených filmových hitů jsou na programu také ukázky z hollywoodských hitů jako Království nebeské, Letopisy Narnie, Princ z Persie: Písky času, X-Men: Poslední vzdor, Doba ledová 2, Herkules, Sirotčinec nebo Shrek. O nevšední zážitek se postarají Český národní symfonický orchestr a Kühnův smíšený sbor, které povedou britský dirigent James Shearman, Fernando Velázquez i Harry Gregson Williams. Vystoupí také sopranistka Markéta Mátlová.


  Pořadatelé věnují část výtěžku koncertu na výzkum rakoviny. Program také připomene 10. výročí cunami v jihovýchodní Asii. Podrobný program chystaného koncertu „Hudba Hollywoodu" je na webových stránkách HudbaHollywoodu.cz. Vstupenky od 499 Kč jsou již v prodeji. Festival Film Music Prague v minulých letech přivedl do Prahy oscarové skladatele Elliota Goldenthala (Vetřelec 3), Jana Kaczmarka (Hledání Země Nezemě) nebo Rachel Portmanovou (Čokoláda). S velkým ohlasem se setkal loňský koncert skladatele Patricka Doylea, který v Praze uvedl hity jako Harry Potter a Ohnivý pohár, Zrození planety opic, Frankenstein, Hamlet nebo Rozum a cit.

 • Obrázek k novince 11.4.2015

  KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

  Již podesáté přivítá krnovské kino Mír 70 fanoušky festivalu 70mm filmů. O víkendu 17. – 19. dubna 2015 se historickými projektory prožene na dva miliony filmových políček, která v době svého uvedení ohromovala brilantní kresbou a prostorovým zvukem. Pro jubilejní ročník se organizátoři snažili sehnat žánrově různorodé filmy, aby si vybral každý z návštěvníků. Těšit se můžeme na Vertigo Alfreda Hitchcocka, Magickou hlubinu Luca Bessona, Le Mans se Stevenem McQueenem, nebo Terminátora 2: Den zúčtování. Sice se jedná o filmy, které byly na formát 70mm vyzvětšovány z 35mm negativů, ale velké plátno jim sluší a navíc se podařilo sehnat velmi kvalitní a plně barevné kopie. To je případ i drsného westernu Divoká banda, který sytými barvami překvapil i samotné pořadatele.

   

  Ze zástupců české kinematografie bude uveden film Otakara Vávry Sokolovo a program doplní i tituly, na nichž se čas již podepsal částečnou ztrátou barevnosti – rocková opera Jesus Christ Superstar a jediná „čistokrevná" sedmdesátka – historický velkofilm Cid Anthony Manna. Program doplní odborné přednášky a ukázky raritních 70mm fragmentů, které do Krnova vozí sběratelé z celého světa. Na festivalu bude zároveň představen krátký film režiséra Tomáše Kleina, který se pokusil svým osobitým způsobem zmapovat vztah sběratelů k sedmdesátimilimetrové natáčecí i projekční technice. Bližší informace o programu, ceny a možnost akreditace naleznete na stránkách festivalu www.krrr.cz.