Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Co zazdilo Sněhuláka? 19.10.2017

  Co zazdilo Sněhuláka?

  Už zítra jde do amerických kin Sněhulák s Michaelem Fassbenderem. Mrazivý thriller, jenž natočil uznávaný Tomas Alfredson (Ať vejde ten pravý, Jeden musí z kola ven), byl jedním z nejočekávanějších filmů podzimu. V tuhle chvíli už ale nejspíš víte, že se adaptace slavného románu, za kterým stojí Jo Nesbø, příliš nepovedla. Recenzentský agregátor Rotten Tomatoes hlásí průměrný rating 3,7/10 a na ČSFD najdete slabé hodnocení 57% (česká premiéra byla už minulý čtvrtek). Alfredson ale místo toho, aby vytasil klasické: "Mně film lidé chválí a točili jsme ho pro diváky, ne pro kritiky!" přišel s daleko zajímavější reakcí. Sněhulák je podle něj takovým nepodarkem proto, že se nestihlo natočit 10-15% scénáře. Štáb musel opustit Norsko mnohem dřív, než bylo v plánu, a Alfredson ve střižně zjistil, že mu některý scény a záběry jednoduše chybí. V podstatě tak prý skládal puzzle, aniž by měl všechny dílky. A přestože si letos vydupal přetáčky, na kterých se leccos zalátalo, ani ty situaci zcela nespasily. Na Sněhuláka se tak bude vzpomínat jako na film, u něhož režisér ještě před premiérou vyložil karty na stůl. A jak asi dobře víte, takový krok je téměř bezprecedentní, takže si zaslouží minimálně špetku respektu.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Justin Lin a samurajští zabijáci 18.10.2017

  Justin Lin a samurajští zabijáci

  Po 4 dílech Rychle a zběsile utekl Justin Lin ke Star Treku a dosud nevíme, co bude točit dál. Z jeho bourneovky s Jeremym Rennerem sešlo a Space Jam 2 nezní dvakrát reálně, slušnou šanci na realizaci má tak Lone Wolf and Cub. Osmadvacetidílná manga, v níž se samuraj Itto Ogami snaží pomstít smrt svojí rodiny (a vychovávat ze svého syna schopného parťáka), se v 70. letech proměnila v 6 japonských filmů. Po jejich úspěchu následovalo pár televizních verzí, Lin ale od roku 2012 chystá hollywoodskou adaptaci, která by samozřejmě zabodovala globálně. Proč se o ní dozvídáte teď? Protože dostala nového scenáristu, jímž je zkušený Kevin Andrew Walker (Sedm, 8MM). Z Lone Wolf and Cub by tak mohla hodně drsná podívaná, která se snad inspiruje Raidem, Johnem Wickem a Loganem.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi 17.10.2017

  Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

  Možná jste zaznamenali, že držitel tří Oscarů Daniel Day-Lewis končí s herectvím. Jeho poslední film jde do kin už 25. prosince a konečně bylo potvrzeno, že se bude jmenovat Phantom Thread. Příběh londýnského módního návrháře, který se v 50. letech stará o britskou smetánku, napsal a natočil Paul Thomas Anderson. Day-Lewis tak znovu spojil síly s režisérem Až na krev a celý Hollywood si špitá o tom, že má Phantom Thread víceméně jistou účast na Oscarech. Dojde i na čtvrtou sošku pro Day-Lewise? Kdo ví. V každém případě ale počítejte s tím, že se kolem Vánoc objeví velká filmová událost.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kolik se vydělává v Hollywoodu? 15.10.2017

  Kolik se vydělává v Hollywoodu?

  Slavný časopis Time se trochu pohrabal v hollywoodských číslech a vydal článek o tom, kolik se tam dá vydělat v různých zaměstnáních. O tom, že největší filmové hvězdy často berou zhruba 15-20 milionů dolarů (330-440 milionů korun) za film, jste asi věděli. Za vedlejší roli v blockbusteru se pak dá shrábnout 1,5-4,5 milionu dolarů (33-100 milionů korun), méně známá tvář ale klidně vyfasuje za hlavní roli jen 150-300 tisíc dolarů (3,5-6,5 milionu korun).

  Co režiséři? Těm se za první velký film platí kolem 500 tisíc dolarů (11 milionů korun). U dalších se ale dá vyhrabat až pod 10 milionů dolarů (220 milionů korun) a stejně jako herci můžou hodně vyrýžovat na procentech ze zisku. Scenáristé dostávají za svoji práci minimálně 63 tisíc dolarů (1,4 milionu korun), ti nejslavnější však můžou dosáhnout až na 5 milionů dolarů (110 milionů korun) za jediný projekt. U producentů je situace vcelku složitá. Za první velkou štaci často inkasují kolem 250 tisíc dolarů (5,5 milionu korun), posléze to bývá přes 750 tisíc dolarů (16,5 milionu korun). Špičky oboru ale schrastí i desítky milionů dolarů, samozřejmě díky výdělkům z kin.

  Za make-up se dá u blockbusteru vydělat kolem 125 tisíc dolarů (2,8 milionu korun), za pobíhání s kamerou přes 150 tisíc dolarů (3,3 milionu korun), za dohlížení na filmařské vybavení zhruba 110 tisíc dolarů (2,4 milionu korun) a za držení mikrofonu nad hlavou herců až 120 tisíc dolarů (2,6 milionu korun). U menších filmů jsou platy samozřejmě řádově nižší a všechny zmíněné cifry berte jako orientační. I tak byste ale měli mít slušný obrázek o tom, kde se dá u velké hollywoodské produkce nejlépe zbohatnout!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kdy dorazí Gambit s Tatumem? 14.10.2017

  Kdy dorazí Gambit s Tatumem?

  Předloni jsme dostali jen dvě marvelovky od 20th Century Fox (Deadpool, X-Men: Apokalypsa) a letos dokonce zůstalo u jedné (Logan). Od příštího roku ale počítejte se třemi ročně, což je stejný počet, jaký chystá samotný Marvel. V roce 2018 nám Foxové nadělí hororové The New Mutants, dvojku Deadpoola a pokračování hlavní série nazvané X-Men: Dark Phoenix. A teď konečně víme, že rok 2019 načneme dlouho odkládaným Gambitem, v němž si zahraje Channing Tatum. Nový film Gorea Verbinskiho (Piráti z Karibiku) půjde do kin přímo na Valentýna a představí divákům manipulátora s kinetickou energií, který rád hází hrací karty. Že je vám to povědomé? Ano, Gambita už jsme v kinech viděli - v prvním Wolverineovi si ho zahrál Taylor Kitch. Foxové ale chtějí postavu rebootovat a udělat z ní tahouna vlastní série, tak doufejme, že jim to s Tatumem nějak klapne.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Co se děje s novým Matrixem? 11.10.2017

  Co se děje s novým Matrixem?

  Letos v březnu jsme zjistili, že se pomalu začíná chystat další Matrix. Studio Warner Bros. najalo Zaka Penna (X-Men: Poslední vzdor), aby k němu napsal scénář, tím ale dostupné informace končily. Kam se situace posunula za poslední půlrok? V podstatě se dá říct, že nikam. Penn stále buší do psacího stroje a rozhodl se vysvětlit, co se s filmem reálně děje. Zaprvé upozornil na to, že nemá jít ani o sequel ani o reboot, nýbrž o jakýsi "přidružený film" z ranku Animatrixu. Zadruhé ještě nejsou ve hře žádní režiséři ani herci. A zatřetí není jisté, jestli film vůbec vznikne, protože se všechno odvíjí od toho, jestli Penn vymyslí zajímavý a nosný děj. Další Matrix se tedy na jednu stranu připravuje, na druhou ale má do cílové rovinky sakra daleko. A jako u mnoha jiných projektů je navíc možné, že vlastně nedorazí ani na start.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Creeda 2 natočí Stallone 10.10.2017

  Creeda 2 natočí Stallone

  Boxerská sága o Rockym se před dvěma lety dočkala spin-offu se synem Apolla Creeda. Film za 35 milionů dolarů vydělal 173 milionů a dovedl Stalloneho ke Zlatému glóbu a nominaci na Oscara, takže není divu, že se už dlouho pracuje na dvojce. Scénář podle všeho napsal sám Stallone (stejně jako u všech dílů Rockyho) a hlavní hvězda série teď potvrdila, že se navíc postaví za kameru. Jak možná víte, Stallone režíroval Rockyho IV, Rockyho Balbou, Ramba IV nebo první Expendables. Není tedy žádný zelenáč a návrat Ivana Draga (ano, dorazí i Dolph Lundgren!) by v jeho podání mohl být pořádně nostalgický a napínavý. Jak to vypadá s premiérou Creeda 2? Nic konkrétního zatím nevíme. Před kamery by se ale mělo jít příští rok, takže počítejte se zimou 2018 nebo jarem 2019.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Fantastická zvířata 2 nabírají obsazení 9.10.2017

  Fantastická zvířata 2 nabírají obsazení

  V listopadu 2018 se dočkáme druhého dílu Fantastických zvířat. Potterovský prequel/spin-off s Mlokem Scamanderem nabídne hlavně Johnnyho Deppa jako Grindelwalda, Judea Law jako Brumbála a Calluma Turnera jako Mlokova staršího bratra Thesea. Tím ale (víceméně) nové tváře nekončí, ve filmu se totiž objeví i tvůrce Kamene mudrců Nicolas Flamel, jehož si zahraje Brontis Jodorowsky (Poezie bez konce). Dalšími přírůstky k obsazení jsou Wolf Roth (Zabíjení je má práce, lásko), Victoria Yeates (Zavolejte porodní sestřičky), Derek Riddell (Šťastné údolí), Poppy Corby-Tuech (Mládí) a Cornell S John (Jack a obři). V roce 1927 se tak setkáme s kupou britských, skotských a německých hrdinů, kteří zřejmě zabydlí magický cirkus pod vedením Skendera, jehož ztvární Ólafur Darri Ólafsson (Poslední lovec čarodějnic).

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Frankensteinova nevěsta se odkládá 8.10.2017

  Frankensteinova nevěsta se odkládá

  Propojený vesmír s klasickými monstry, který měl svést dohromady Toma Cruise, Russella Crowea, Johnnyho Deppa, Javiera Bardema a Angelinu Jolie, má prozatímní stopku. Co za ni může? V první řadě finanční a kritické zavrávorání Cruiseovy Mumie, která vydělala "jen" 400 milionů dolarů (problémem bylo hlavně slabých 80 milionů z USA) a prakticky nikoho nenadchla. Dalším filmem v sérii měla být Frankensteineova nevěsta, jejíž natáčení bylo v plánu na únor 2018 a o rok později by dorazila do kin. V Universalu se ale rozhodli, že vlastně nechtějí hororovou sérii věrnou originálům, ale že je zajímá spíš dobrodružný kříženec Rychle a zběsile a Avengers, v němž Mumie, Frankenstein, Neviditelný muž nebo doktor Jekyll bojují s nadpřirozenými hrozbami. Výsledkem je přepisování scénáře dalšího filmu a přemítání Javiera Bardema (nové Frankensteinovo monstrum) a Angeliny Jolie (nová Frankensteinova nevěsta) nad tím, zda ještě chtějí mít s projektem něco společného. Režisér Bill Condon už prý uvažuje o tom, že by Angelinu nahradil Gal Gadot. Klasická monstra tak očividně mají problémy a kdo ví, jestli se Mumie nepromění v začátek i konec tohohle ambiciózního plánu.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Rychle a zběsile dostane spin-off s Rockem 7.10.2017

  Rychle a zběsile dostane spin-off s Rockem

  Už jste možná zaslechli, že se Rychle a zběsile 9 přesouvá z 19. dubna 2019 na 10. dubna 2020, tedy o celý rok dozadu. Chvíli nebylo jasné, proč nás po hitovém osmém díle (1,2 miliardy dolarů!), čeká tak dlouhá pauza. Záhy ale bylo oznámeno, že se 26. července 2019 přiřítí spin-off s Dwaynem Johnsonem a Jasonem Stathamem. O sólovém filmu pro agenta Hobbse a Deckarda Shawa, kteří si v Rychle a zběsile 8 nečekaně padli do noty, se mluví už nějakou dobu. Chris Morgan (Rychle a zběsile 3-8) teď ale konečně začal psát scénář a vysněným režisérem je údajně "král buddy movies" Shane Black (Iron Man 3). Tyrese Gibson, jenž v úspěšné sérii hraje Romana Pearce, napadá na Instagramu Rocka za to, že prý spin-offem "rozbil rodinu". V rychlé a zběsilé partě tak panuje menší rozkol, který asi zklidní až další várka extra tučných šeků.

  (KarelR)
<< předchozí 1 2 3 4 106 210 315 419

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Filmale 2007 (22. – 24. 6., Nový Jičín) 21.6.2007

  Filmale 2007 (22. – 24. 6., Nový Jičín)

  Ve dnech 22. 24.6.2007 se v Novém Jičíně uskuteční filmový festival Filmale 2007. V minulém roce byla v Novém Jičíně založena tradice filmového festivalu, který bude mít letos své druhé pokračování. Loni Filmale s podtitulem Pět kontinentů představilo na 30 zejména nekomerčních filmů světové kinematografie. Letošní dramaturgie se zaměřila na propagaci současného evropského artového filmu, ale i na českou kinematografii se zvláštní sekcí dětského filmu. Cílem je přiblížit především laické veřejnosti tituly oceněné filmovými kritiky a nezřídka i ověnčené cenami na zahraničních festivalech, kterým se však nedostavá, i přes jejich nesporné kvality, dostatečné pozornosti v našich kinech. Filmová přehlídka není primárně určena pro odbornou veřejnost, ale pro široké publikum, ne vždy se orientující v aktuální filmové nabídce (proto volíme formu lektorských úvodů). Specialitou bude uvedení digitálního dokumentu Toyen a hlavně filmu ...a bude hůř, který producentsky rezignoval na promítání v kinech a multiplexech. Celkem bude bude odehráno 58 představení během tří dnů. Filmy budou uváděny na formátech 35 mm, 16 mm, DVD.

  Filmale 2007 bude rozděleno do následujících sekcí:
  1. Český dětský film
  2. Současný evropský film s podsekcemi:
  - Severní Evropa (např. Světla v soumraku, Kdo je tady ředitel?)
  - Západní Evropa (Tristram Shandy, Transylvania)
  - Jižní Evropa (Náhradní díly, Kniha rekordů Šutky)
  - Východní Evropa (Zajatci mlhy, Návrat)
  - Střední Evropa (Toyen, Iné svety)

  Přehlídka je koncipována tak, aby jí žilo celé město. Promítat se bude na 6 místech, vedle klasických kinosálů na vás čekají představení v kavárně, letním kině, stylovém filmovém klubu nebo i na novojičínském náměstí. Všechny lokace skýtají netradiční komfort a občerstvovací jednotky, vše pro diváka. Nově Filmale nabídne rovněž doprovodný program. Na náměstí se představí exotická a charismatická Vladivojna La Chia se skupinou Banana (o týden dříve hrají v Praze před americkým kultem Marylin Manson), o den později pak slavná irská skupina The Walls (vycházející ze stejného podhoubí jako The Frames). A důležitým dílem festivalu jsou i výstavy (zejména přizračný fotografický cyklus Hodina mezi psem a vlkem). Organizátoři se zaměříli nejen na místního diváka, ale propagací se roztáhli i do vzdálenějších regionů (od Českého Těšína po Zlín). Všechny další informace najdete na www.filmale.cz. (POMO)
 • Obrázek k novince Fresh Film Fest 2007 (22.-26.8.) 15.6.2007

  Fresh Film Fest 2007 (22.-26.8.)

  Na nezájem o mladé a začínající filmaře si v poslední době nemůže nikdo stěžovat. Před pár měsíci proběhl na stanici Nova filmový maratón studentských snímků, Noc filmových nadějí, a v pondělí 4.6. startuje ve filmovém klubu České televize opět přehlídka studentských filmů. A aby toho nebylo málo, již čtvrtý ročník festivalu studentských filmů Fresh Film Fest 2007 v Karlových Varech už klepe na dveře. Tato největší mezinárodní přehlídka studentských filmů v České republice se bude konat od 22. srpna až do 26. srpna a letos se do programu festivalu přihlásilo 678 filmů, což je o šestinu více než v loňském roce. Naděje filmového plátna změří své síly o čtyři festivalové ceny a to při účasti v Hlavní soutěži hraných a dokumentárních filmů, cenu Theatre Optique v soutěži nových forem a animací, zároveň si to rozdají i snímky střední a východní Evropy mající svoji vlastní soutěž a nakonec nesmíme opomenout ani cenu diváků. Z těch nesoutěžních sekcí vypadají nejzajímavěji Face 2 face, kdy diváci mohou porovnat studentské filmy profesorů a jejich žáků, a Becoming Masters, jež představí současnou tvorbu etablovaných filmařů z minulých ročníků. Zároveň festival uvede několik celověčerních debutů kde mimo jiné uvidíme Pusinky Karin Babinské, která natočila i úvodní znělku festivalu, nebo již v Německu oceněný debut Ulricha Köhlera MONTAG. V rámci festivalu taky proběhne kampaň proti filmové pasivitě aneb šance pro všechny nezávislé filmaře (tím jsi myšlen i ty, amatérský tvůrče!) aneb Film Reflection 07, jehož uzávěrka je až 17.7, tedy máte ještě hodně času, přinejmenším vyplnit přihlášku či v opačném případě ještě něco natočit. Ať už celý festival pojmete jako menší afterparty Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary nebo jako zpestření slunečného léta, byla by škoda takovouto akci minout bez povšimnutí. (CheGuevara)
 • Obrázek k novince CSFD WAP a tak dále... 30.5.2007

  CSFD WAP a tak dále...

  Je to dobrý pocit, když vám i samotní herci a filmoví režiséři píšou, že CSFD je skvělá věc, a že jsou vám vděčni za její existenci. Je to nejvíc inspirující motor pro další rozvoj a vylepšování projektu, se kterým mimochodem souvisí i některé aktuální novinky. Včera jsme spustili novou, technicky vyspělejší verzi adminu (položka Můj účet po příhlášení), kterou ocení především uživatelé s administračními právy pro editaci údajů kolem filmů a tvůrců. Dále je nově online atraktivnější podoba sekce KINO, doplněna o program vybraných českých kin (pokud chcete někdo vypomoct s programem slovenských kin, hlašte se mi do interní pošty, ale upozorňuji vás, že to není žádná zívačka) a do třetice na adrese wap.csfd.cz už několik dní běží mobilně pojízdná verze CSFD. Její použití je jednoduché - zadáte ve svém mobilu příslušnou wapovou adresu a můžete po vybraných sekcích CSFD (nebo po záznamech, nalezených přes vyhledávač), surfovat kdykoliv a odkudkoliv, bez potřeby mít u sebe počítač nebo být připojeni na internet. Hodí se vám to v terénu třeba při rozhodování, na který film zajít v kině nebo který si vybrat z poličky DVD půjčovny. Enjoy! (POMO)
 • Obrázek k novince Všechny cesty vedou do Varů 29.4.2007

  Všechny cesty vedou do Varů

  Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary svůj 42. ročník odstartuje již 29. června a tedy by bylo na místě trochu poodhalit program nejprestižnější české filmové události. Předběžná filmová nabídka rozhodně není nijak úzce zaměřena, ba naopak má ambice uspokojit co největší spektrum diváků. Jen posuďte sami. Máte rádi český film? Tak to rozhodně nesmíte minout retrospektivu českého filmu, která rekapituluje veškerou domácí tvorbu od minulého ročníku festivalu až do zahájení toho letošního. Zároveň se organizátorům podařilo dostat Vratné Lahve rodinného tandemu Svěrákových do hlavní soutěže celého festivalu, ta však ještě není úplná a soupeřů proti stárnoucímu učiteli Tkalounovi je prozatím pomálu. Přestože Petr Vachler dokumenty na Českých lvech přezíravě ignoruje, tak u prezidenta festivalu Jiřího Bartošky mají své místo jisté, a to dokonce ve své samostatné soutěžní sekci. Ceny se budou rozdávat i v dalším programovém bloku Na východ od západu, který by měl divákům nabídnout rozmanitou nabídku děl ze střední a východní Evropy. Shodou okolnosti i zde máme své želízko v ohni v podobě snímku Pravidla Lži od pana režiséra Sedláčka.

  Všechny zaryté příznivce toho ryzího filmového umění jistě potěší programový blok Horizonty, který má ambice představit současné podoby filmového artu, kde se mimo vítězů jiných evropských festivalů představí i nový film Stevea Buscemiho Interview, což je anglicky mluvený remake filmu kontroverzního holandského filmaře Theo Van Gogha. Avšak tím dozajista největším lákadlem bude česká předpremiéra nejnovějšího filmu Davida Lynche Inland Empire. Pro všechny milovníky nezávislého filmu je i letos připraveno jeho fórum, které je letos rozděleno do čtyř kategoriích: Nový německý film, Americký nezávislý film, Panorama latinsko-amerického filmu a Zaostřeno na malajský film. Zejména posledně jmenovaná kategorie by neměla uniknout vaší pozornosti vzhledem k faktu, že tyto nezávisláky vznikají doslova na koleně a přesto jim nechybí ono vyzrálé filmové vidění a kus té zvláštní estetiky.

  Takový nápor nezávislých a uměleckých filmů může nejednoho filmového fanouška pořádně unavit a pro takové je zde něco odpočinkového, kde se mohou zregenerovat na další pouť lázeňským festivalem. Sekce Půlnočních filmů se bezvýhradně věnuje snímkům, které bychom mohly klasifikovat za pokleslé nebo přinejmenším za kultovní. Již dnes se zdá, že tento blok má už svého favorita v podobě filmu Black Sheep, který vypráví o zmutovaných a hlavně pořádně krvežíznivých ovcích.

  Tím ovšem náš program zdaleka nekončí, ještě nás čekají dvě zásadní retrospektivy. Jedna z nich se věnuje Japonské nové vlně aneb Mladí rozhněvaní muži po Japonsku. Festival v rámci tohoto programu nabídne sedm klíčových snímků z tohoto plodného období. Druhá retrospektiva se bude věnovat Novému Hollywoodu, který je snad zbytečné představovat, a nabídne hlavně ty svěží díla začínajících filmařů jakými byli Martin Scorsese, Francis Ford Coppola, Terence Malick anebo Steven Spielberg. Tak jako na každém pořádném festivalu se i u nás v České republice budou vzdávat pocty a poplácávat po rameni. Jiří Bartoška si protentokrát připravil pořádné díky pro Williama Wylera. Už jsme u konce a ty, kterým to je pořád málo, bych rád upozornil, že v průběhu celého festivalu se odpromítá přes 200 titulů, a pokud by ani to nestačilo, tak nezoufejte, pár týdnů poté začíná Letní filmová škola, kde si již zcela jistě zchladíte svoji filmovou žáhu. (CheGuevara)
 • Obrázek k novince Španělský film v Uherském Hradišti (3.-6.5.2007) 28.4.2007

  Španělský film v Uherském Hradišti (3.-6.5.2007)

  Po loňské přestávce Asociace českých filmových klubů opět pokračuje v tradici pořádání seminářů archivního filmu. V termínu 3. 6. května 2007 tak v Uherském Hradišti proběhne již IX. ročník semináře archivního filmu, který bude letos věnovaný španělské kinematografii. Program je opět rozdělen do několika cyklů představí se přehlídka filmů, které získaly v uplynulých letech španělskou cenu Goya (obdoba našich Českých lvů), v dalším cyklu uvedou vzácní hosté Imanol Uribe a José María Forn svá filmy a v dalším cyklu pak Zlatý fond španělské kinematografie. Program semináře opět doplní doprovodný program. Všechny informace o této zajimavé akci včetně podrobného programu a možnosti akreditce naleznete na její oficiálních stránkach. (POMO)
 • Obrázek k novince Staň se hercem! 22.3.2007

  Staň se hercem!

  Česká televize a Beltfilm hledají dívky a kluky ve věku od 15 do 20 let pro obsazení hlavních rolí nového filmu Máj režiséra F. A. Brabce. Konkurz proběhne v neděli 25. března v čase od 9:00 do 18:00 hodin v agentuře Locall casting, Máchova 21, Praha 2. Viléme, Jarmilo! Čekáme na Vás! Premiéra filmu MÁJ se uskuteční na jaře 2008. Více informací o filmu najdete na webových stránkách projektu.

  P.S. A ještě jsem slíbil jednomu zdejšímu uživateli, že mu za jeho pisatelské zásluhy zde na CSFD udělám reklamu jeho krátkému amatérskému filmu Tělo, který můžete zhlédnout zde. Tak na něj mrkněte. ;) (POMO)
 • Obrázek k novince FEBIOFEST 2007 19.3.2007

  FEBIOFEST 2007

  XIV. mezinárodní přehlídka filmu, televize a videa
  Největší a také jeden z nejvíce navštěvovaných českých filmových festivalů Febio zahajuje svůj již čtrnáctý ročník v hlavním městě Praze dne 22. března 2007, v ostatních regionech 29. března a na Slovensku dne 26. marca 2007 (viz průběh na konci textu). Co od něj očekávat? Chůzi po červeném koberci, boj o lístky, všeobecný schon a mumraj a také paralelní zpestření Febio Music Festivalem, který bude plný world music a exotických rytmů.

  V hlavní programové sekci festivalu představuje Febio českým divákům premiéry zásadních filmů současné kinematografie a předpremiéry nejlepších filmů z nabídky českých distributorů. Dále každý rok představuje aktuální dění v oblastech jako Asie, Afrika, Latinská Amerika, Východní Evropa atd. Věnuje se také nastupující generaci evropských režisérů a představuje šestnáct debutů nebo druhých filmů, které vybírá na základě došlých přihlášek, ale také za pomoci menších filmových festivalů po celé Evropě. Důležitou součástí programu jsou i rozsáhlé retrospektivy (v posledních letech Ernst Lubitsch, P. P. Pasolini, Josef von Sternberg, Andy Warhol, Ermanno Olmi, Michelangelo Antonioni a další) a kratší profily zásadních osobností současného filmu, kteří se festivalu osobně účastní a aktivně diskutují s diváky a novináři o svých filmech (Claudia Cardinale, Roman Polanski, Ryiuchi Hiroki, Claude Lelouch, István Szábo, Andrej Končalovský, Carlos Saura, Ivan Passer, Julia Jentsch a další)

  Průběh Festivalu:

  PRAHA / 22. 3. - 30. 3. 2007
  Čtvrtek 22. 3. 2007: slavnostní zahájení v 19.00 hod. v multiplexu Village Cinemas Anděl, (s předáním Ceny Jaromila Jireše udělované ARAS-em).
  23. 30. 3. 2007 (pátek - pátek): filmy Febiofestu nejméně v 15 kinosálech: Multiplex Village Cinemas Anděl (12 sálů), kino Ponrepo + 2 videosály (vybraný kostel + další sál).
  Pátek 30. 3. 2007: slavnostní zakončení v 19.00 hod. v multiplexu Village Cinemas Anděl, (s předáním Cen české kritiky \"Kristián 2006\").

  OZVĚNY FEBIOFESTU V REGIONECH ČR:
  KLADNO 29. 1. 4. 2007, (kino Hutník / slavnostní zahájení: 29. 3. ve 20.00 hod.)
  BRNO 2. 6. 4. 2007, (kino Scala, kino Art I + II. / zahájení v kině Scala: 2. 4. ve 20.00 hod.)
  OLOMOUC 3. 6. 4. 2007, (kino Metropol / slavnostní zahájení: 3. 4. ve 20.00 hod. )
  OSTRAVA 4. 6. 4. 2007, (kino Art / slavnostní zahájení: 4. 4. ve 20.00 hod.)
  PARDUBICE 5. 9. 4. 2007, (Multiplex Cinestar / slavnostní zahájení: 5. 4. ve 20.00 hod.)
  LIBEREC 9. 13. 4. 2007, (kino Varšava, Experiment. studio / zahájení- kino Varšava:9. 4., 20.00)
  HRADEC KRÁLOVÉ 10. - 13. 4. 2007, (kino Central / slavnostní zahájení: 10. 4. ve 20.00 hod.)
  ÚSTÍ NAD LABEM 11. 13. 4. 2007, (Dům kultury / slavnostní zahájení: 11. 4. ve 20.00 hod.)
  ČESKÉ BUDĚJOVICE 12. 15. 4. 2007 (kino Kotva / slavnostní zahájení: 12. 4. ve 20.00 hod.)
  Závěrečný DEN FEBIOFESTU: DOMAŽLICE: sobota 14. 4. 2007 (Městské kulturní středisko celodenní promítání)

  FEBIOFEST NA SLOVENSKU:
  BRATISLAVA 26. 3. 1. 4. 2007 ( Charlie centrum, FK Nostalgia, Kino Mladosť, VŠMU / slavnostní zahájení 26. 3. ve 20.00 hod. v Multikině Palace cinemas)
  NITRA 2. 4. 4. 4. 2007 (FK Univerzita)
  BANSKÁ BYSTRICA 2. 4. 4. 4. + 16. 4. 18. 4. (Kino Korzo)
  POPRAD 10. 4. 12. 4. 2007 (Kino Tatran)
  MARTIN 10. 4. 15. 4. 2007 ( Kino Strojár)
  PREŠOV 16. 4. 18. 4. 2007 (Kino Klub)
  ŽILINA 17. 4. 19. 4. 2007 (kino Klub)
  KOŠICE 19. 4. 25. 4. 2007 (FK Cinefil / + slavnostní zakončení) (medii)
 • Obrázek k novince Seminář 70mm filmů 14.3.2007

  Seminář 70mm filmů

  Do Krnova na ne-anamorfní 2,2:1! Druhý ročník unikátní filmové akce Seminář 70mm filmů proběhne ve dnech 16.-18. března v krnovském kině Mír. Promítnuto bude 13 snímků a témata referátů se budou týkat filmové, promítací, natáčecí techniky a zajímavých postřehů k jednotlivým filmům. 70mm film je cenný pro produkce, kde jde o pocit panoramatického detailu, perfektní ostrost obrazu, magnetický stereofonní zvuk a působivosti na velkém lehce zakřiveném plátně. Širokoúhlá éra začala v roce 1952 uvedením snímku This is Cinerama, jejímž tématem byl v podstatě systém použitý k jejímu natočení. Cinerama, vynález Freda Wallera, používala tři kamery a tři projektory, aby pokryla ohromné prohnuté plátno. Zatímco filmaři experimentovali se širokoúhlými systémy mnoho let, byla to až ekonomická hrozba, kterou počátkem padesátých let představovala televize, díky níž se nakonec širokoúhlé formáty staly běžné. Filmová studia přenechala akademický formát 1,33:1 novému televiznímu průmyslu a rychle přišla na to, že jejich nejmocnější zbraní proti novému umění byla velikost obrazu. Začaly převládat systému s jedinou kamerou, jako CinemaScope a později Panavision.

  Nalákali jsme vás? Akreditaci na seminář 70mm filmů si můžete zajistit přímo v kině Mír 70 v Krnově, avšak pro očekávanou velkou účast doporučujeme použít on-line akreditaci.

  PROGRAM:

  16.3.2007

  14:30 Zajati vesmírem (1969)
  17:00 Cikáni jdou do nebe (1975)
  19:00 Doktor Živago (1965)
  22:30 Bela (1966)

  17.3.2007
  08:30 Létající Clipper (1962)
  11:30 Potopa I. (1974)
  14:30 Potopa II. (1974)
  17:00 ukázky z dalších 70mm filmů
  20:00 Nebeské dny (1978)
  22:00 Nový svět (2006) - jen na 35mm

  18.3.2007
  08:30 Becket (1964)
  12:00 Zajati vesmírem (1969)
  14:30 Létající Clipper (1962)
  (medii)
 • Obrázek k novince 6. ročník festivalu Vysněná zem 11.3.2007

  6. ročník festivalu Vysněná zem

  Ve dnech 17. - 18. března se v pražském kině Lucerna uskuteční mezinárodní festival nekomerčních hraných filmů Vysněná zem. Tvůrci představí celkem 28 filmů a videoklipů ve třech kategoriích (nezávislí profesionálové, studenti filmových škol, amatéři). Startovat se bude v sobotu v 16h filmem Lukáše Melníka Léto, zakončení festivalu bude spojené s předáváním sedmi hlavních cen bez pořadí \"Sedm střípků snu\". Po festivalech, které probouzí naše svědomí a občas v nás vyvolávají i pocit viny, se teď pro změnu budeme moci přenést na druhý břeh a zamávat tak šátečkem na rozloučenou nejen komerci... Program zde. (medii)
 • Obrázek k novince Festival otrlého diváka III. 9.3.2007

  Festival otrlého diváka III.

  Již po třetí se ve dnech 13.-18. března na plátno pražského kina Aero vrací přehlídka filmového nevkusu, hnusu, ošklivosti, strachu i smíchu a bizarností všeho druhu v podobě oblíbeného Festivalu otrlého diváka. Protože i tematicky pokleslé filmy tvoří dějiny filmu, jsou pravidelnou součástí festivalu také lektorské úvody a besedy s pozvanými odborníky z řad teoretiků umění ale také umělců. V pátek 16. března se uskuteční večírek spřízněné značky B-kult. Během večera budou promítnuty dva filmy a celou atmosféru nastartuje živé vystoupení kapely Estrada. Pevnost vašich nervů si nechte prověřit v sobotu 17. března na Hororové noci začíná ve 23:45 a uvidíte tři filmy v řadě za jedno vstupné.

  PROGRAM

  13. 3. úterý
  18:00 - Hardcore Collection (USA, Richard Kern):
  - Right Side of my Brain (1984)
  - Submit to me (1985)
  - Manhattan Love Suicides (1985)
  - Fingered (1986)
  - The Evil Cameraman (1986)
  - The Sewing Circle (1992)
  - The Bitches (1992)
  20:30 - Krvavá hostina (USA, 2005)

  14. 3. středa
  18:00 - Hrůzostrašný Baron (Mexiko, 1961)
  20:30 - Akce Mutant (Španělsko/Francie, 1993)

  15. 3. čtvrtek
  18:00 - Hory mají oči (USA, 2006)
  20:30 - Hory mají oči (USA, 1977)

  16. 3. pátek
  18:00 - Leningradští nekrorealisté (Rusko 1980-90, Jevgenij Jufít, Andrej Mertvij, Alexandr Anikejenko, Igor Bezrukov)
  B-KULT VEČÍREK:
  20:00 - ESTRADA živě
  20:30 - Terror Firmer (USA, 1999)
  23:00 - El Santo a Blue Demon proti příšerám (Mexiko, 1969)

  17. 3. sobota
  17:00 - Hardcore Collection (USA 1984-1992, Richard Kern)
  20:00 - Dům na strašidelném návrší (USA, 1959)
  21:45 - Otisk (epizoda z TV seriálu Masters of Horror) (USA/Japan 2006, Takashi Miike)
  HORROROVÁ NOC:
  23:30 - Brána do záhrobí (Itálie, 1981)
  01:15 - Hrůzostrašný Baron (Mexiko, 1961)
  02:45 - Hory mají oči (USA, 1977)

  18. 3. neděle
  18:00 - Brána do záhrobí (Itálie, 1981)
  20:30 - Akce Mutant (Španělsko/Francie, 1993) (medii)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace