Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Pegg a Frost jedou na vlastní pěst 21.1.2018

  Pegg a Frost jedou na vlastní pěst

  Simon Pegg a Nick Frost se proslavili hlavně díky filmům Edgara Wrighta. Soumrak mrtvých následovala Jednotka příliš rychlého nasazení a takzvanou "trilogii Cornetto" zakončila sci-fi U Konce světa, po níž se tvůrčí trio (alespoň na čas) rozešlo. Wright od té doby natočil Baby Drivera a momentálně zvažuje jeho pokračování. A ani Pegg s Frostem se neflákali, založili totiž produkční společnost Stolen Picture, která chystá menší filmy a seriály s výrazným tvůrčím hlasem. Rozjezdem bude letošní hororová komedie Slaughterhouse Rulez, v níž se obrátí naruby obyčejná britská škola. Do budoucna se pak chystá další film, ve kterém si Pegg a Frost zahrají rozpadlé komediální duo, a především seriál Truth Seekers. V tom se bude trojice amatérských paranormálních vyšetřovatelů potýkat s nevyzpytatelnými záhadami. A i když to vyloženě zní jako britští Krotitelé duchů, Pegg s Frostem se určitě postarají o to, aby k tomuhle subžánru přihodili něco nového a zatraceně zábavného.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Toy Story 4 má scenáristku 20.1.2018

  Toy Story 4 má scenáristku

  Čtvrtý díl Toy Story se nedává dohromady úplně snadno. Pixar ho oznámil v roce 2014 na červen 2017, jen aby se odsunul na červen 2018 a nakonec až na červen 2019. Původně ho měli napsat Rashida Jones a Will McCormack (Celeste a Jesse navždy), jejichž vizi by zrežíroval pixarovský šéf John Lasseter. V tuhle chvíli jsou ale všichni v prachu a o režii se má postarat Josh Cooley, jeden ze scenáristů V hlavě. Příběh Toy Story 4 by se měl točit kolem Woodyho a pastevkyně Bo Peep, kteří se budou (romanticky) nahánět v novém domově u holčičky Bonnie. Všechno ale může být dávno jinak a kdo ví, jaké změny vymyslí právě najatá scenáristka Stephany Folsom. Pixar Stephany sehnal u Marvelu, kde pracovala na loňské trojce Thora. Zábavné rodinné filmy tudíž zvládá a musíme doufat, že si s návratem Buzze a Woodyho neutrhne ostudu.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Třetí John Wick si našel padoucha 19.1.2018

  Třetí John Wick si našel padoucha

  John Wick 2 loni vydělal dvakrát tolik co jednička (88 milionů vs. 171 milionů), takže se logicky dočkáme třetího dílu. Studio Lionsgate už ho stihlo oznámit na 17. května 2019 a stoprocentně ho natočí Chad Stahelski, který tak dohlédne na celou trilogii. Kdy se znovu posadí za kameru? Natáčení má začít 1. března v New Yorku a zatím se počítá s tím, že se Keanu Reeves vydá i do Ruska a do Španělska. V patách mu přitom budou nejen Common a Ruby Rose z dvojky, ale i Hiroyuki Sanada (Wolverine), který si zahraje šéfa japonské zločinecké organizace. Na druhé straně se pak můžete těšit na návrat Laurence Fishburnea a Iana McShanea, a kdo ví, jestli Reeves někam nenacpe svoji kamarádku Tildu Swinton. Hlavní ženská hrdinka se každopádně ještě hledá (o tu se Tilda bohužel neuchází), takže pořád můžeme doufat v angažmá... Carrie-Anne Moss nebo Charlize Theron?!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Bude Spider-Man ve Venomovi? 18.1.2018

  Bude Spider-Man ve Venomovi?

  Jedna z nejzásadnějších otázek letošního filmového roku stále nemá jasnou odpověď. V tuhle chvíli víme, že sólovka Venoma opravdu půjde do kin 4. října a že si v ní slavného pavoučího záporáka zahrál Tom Hardy. Comicsové fanoušky ale zajímá, jestli bude Venom připojený k marveláckému filmovému vesmíru (i když na něm Marvel vůbec nepracuje), a tady to začíná být složité. Producentka Amy Pascal řekla, že Venom existuje ve stejném vesmíru jako Avengers, zatímco šéf Marvelu Kevin Feige oponoval, že ne. Nejnovější drby pak hovoří o tom, že Tom Holland natočil do Venoma cameo, ale jen jako Peter Parker – ne jako samotný Spider-Man. Že to ve všem (pokud je to vůbec pravda) dělá ještě větší zmatek? Přesně tak. Marvel a Sony se očividně nemůžou dohodnout, zda budou soňácké comicsovky „parazitovat“ na pečlivě budovaném vesmíru nebo ne. A dokud nepřijde nějaké oficiální oznámení, můžeme se dál bát, že filmy jako Silver & Black a Morbius the Living Vampire maličko zkazí marveláckou pověst.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kdo natočí Flashpoint od DC? 17.1.2018

  Kdo natočí Flashpoint od DC?

  Ve světle nedostatečných tržeb Ligy spravedlnosti (655 milionů dolarů nestačí ani na výdělky Muže z oceli) se filmový vesmír od DC maličko překopává. Jeho řízení teď bude mít na starost Walter Hamada, producent V zajetí démonů a hitovky To, a jeho prvním velkým úkolem je adaptace Flashpointu. Asi nejslavnější crossover od DC nás vezme do kruté alternativní reality, jíž může zlikvidovat jen Barry Allen. Člověk by tedy čekal nějaký slavný dohled, překopané sólovky Flashe se ale nakonec ujmou John Francis Daley a Jonathan Goldstein. Režiséři loňského remakeu Bláznivé dovolené začínali jako scenáristé Šéfů na zabití, Zataženo, občas trakaře 2 nebo Kouzelníků. Loni pak měli na starost první ze tří verzí scénáře Spider-Man: Homecoming, stále to ale nevysvětluje, jak se dostali k možná největšímu DC filmu všech dob. Snad u Warner Bros. vědí něco víc než my ostatní. Zrovna Flashpoint totiž bude zatraceně složitý a zaslouží si tu nejlepší dostupnou péči.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kdo se utká s Creedem? 16.1.2018

  Kdo se utká s Creedem?

  Druhý díl Creeda opravdu bude. Scénář od Chea Hodariho Cokera (Luke Cage) a samotného Stallona natočí Steven Caple Jr., jenž má za sebou drama Sígři, a do hlavní role se samozřejmě vrátí Michael B. Jordan. S kým se Adonis Creed porve tentokrát? Už dlouho víme, že se ve filmu objeví Dolph Lundgren jako legendární Ivan Drago. Vyzyvatelem ale nakonec bude Dragův syn, jehož si zahraje sedmadvacetiletý rumunský boxer Florian „Big Nasty“ Munteanu. Zprávu potvrdil přímo Stallone, podle něhož má Munteanu nejen kupů svalů, ale i potřebnou dávku hereckého talentu. 21. listopadu 2018 by tak měl dorazit pořádně vyhrocený boxerský duel, v němž se Adonis bude (alespoň částečně) mstít za smrt svého otce rukou Ivana Draga.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Strážci Galaxie 3 dorazí v roce 2020 15.1.2018

  Strážci Galaxie 3 dorazí v roce 2020

  Marvelácký filmový vesmír čeká 3. května 2019 (přinejmenším částečné) finále, v němž se rozloučíme s některými slavnými hrdiny. Ačkoliv se o zápletce Avengers 4 zatím nic neví, logicky musí navazovat na trojku, v níž se Avengers a Strážci Galaxie pokusí zlikvidovat Thanose. Další osudy Iron Mana a spol. jsou pak ve hvězdách. Strážce nicméně čeká třetí "sólová štace", kterou James Gunn potvrdil na rok 2020. Marvel tam má zatím ohlášené tři (nespecifikované) premiéry - první na 1. května, druhou na 7. srpna a třetí na 6. listopadu. U Strážců připadají v úvahu první dva termíny, o zbytek se pak můžou poprat Doctor Strange nebo Black Panther, jež také čekají epické comicsové comebacky.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Deadpool se vrátí dřív 14.1.2018

  Deadpool se vrátí dřív

  Přesun premiéry o několik týdnů zpravidla nebývá nic extra zajímavého. V případě Deadpoola 2 je to ale přesně naopak, protože ukazuje dost nečekanou studiovou rivalitu. Ukecaný žoldák Wade Wilson se měl vrátit do kin 1. června 2018, tedy týden po sólovce Hana Sola. Pánové z 20th Century Fox se ale novým Star Wars rozhodli vypálit rybník a šoupnuli Deadpoola na 18. května, takže naopak dorazí týden před Solem (a pouhé dva týdny po Avengers: Infinity War!). Všichni víceméně čekají, že Disney zareaguje odsunem Solovy premiéry - film totiž na konci ledna čekají dotáčky, dosud nevyšel jediný trailer a vůbec je kolem něj (od vyhození původních režisérů) spousta "negativní energie". Ve chvíli, kdy Disney kupuje Foxe, je ale takový krok vcelku neuchopitelný a zatím není jasné, čeho se Foxové snaží dosáhnout. Premiérové čachry mimochodem zasáhly také x-menovský spin-off Noví mutanti, jenž se z 13. dubna 2018 odsunul až na 22. února 2019. Tady se ale o problémech ani nespekuluje, spíš se jen získává čas na údernou kampaň, jíž si mutantí úkrok k hororu bezesporu zaslouží.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Tarantino znovu ulovil DiCapria 13.1.2018

  Tarantino znovu ulovil DiCapria

  Devátý film Quentina Tarantina nás zavede do roku 1969. Květinové hnutí bude pomalu končit, Amerikou otřese řádění Mansonova gangu, při němž zahyne herečka Sharon Tate, a jeden stárnoucí televizní herec si bude zoufale hledat novou práci. Pořád ještě nevíme, jestli si Sharon opravdu zahraje Margot Robbie. Hlavní "hereckou" roli nicméně ztvární Leonardo DiCaprio, jenž si s Tarantinem sednul u Nespoutaného Djanga a teď se mu upsal podruhé. O další postavy se údajně perou Tom Cruise, Brad Pitt, Samuel L. Jackson a nově také Al Pacino. Tarantino se tedy opravdu činí a 9. srpna 2019 nám rozhodně dodá velkou filmovou událost.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Black Widow bude mít vlastní film? 12.1.2018

  Black Widow bude mít vlastní film?

  V Marvelu už 8 let poslouchají, že by měla Black Widow dostat sólovku, a nikdy necukli. Pečlivě naplánované premiéry se totiž nemění kvůli tomu, že je ta či ona postava najednou populární, ale všechno do sebe musí zapadat a dávat smysl. Právě proto se o filmu s Black Widow nikdy neuvažovalo extra vážně – nebyl totiž v plánu. Po Avengers 4 ale marvelácký vesmír vstoupí do nové éry, a tam už by se samotná Black Widow objevit mohla. Čím se tahle změna dala najevo? Jednoduše se našla scenáristka, která by Natashu Romanoff měla vyslat na sólovou dráhu. Jmenuje se Jac Schaeffer, má za sebou dva dosud nerealizované scénáře (ženský remake Špinavých, prohnilých lumpů a The Shower), a v Marvelu si očividně myslí, že dokáže z Black Widow vyždímat maximum. Snad se jí tahle složitá práce povede. Špiónský žánr totiž comicsovkám sedí (viz dvojka Kapitána Ameriky) a po Captain Marvel by mohlo jít o další zajímavý výlet jiným směrem.

  (KarelR)
<< předchozí 1 2 3 4 107 214 320 426

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Filmasia 2007 1.12.2007

  Filmasia 2007

  Festival asijských filmů FILMASIA (www.filmasia.cz) má letos čtyři sekce: Zaostřeno na Hongkong, Pocta režisérovi: Johnnie To, Novinky asijského filmu a Asijská hororová noc. V programu je například nový film Korejce Park Chan-wooka Jsem cyborg, ale to nevadí, hvězdná thrillerová spolupráce Železný trojúhelník (Tsui Hark, Ringo Lam, Johnnie To) nebo akční historická podívaná Souboj stratégů s Andy Lauem v hlavní roli.

  Profilovou národní sekcí je Zaostřeno na Hongkong. Nejúspěšnější a nejoblíbenější asijská kinematografie uvede na plátno detektivy, policisty a mafiány, ale i hrdiny zcela jiného ražení. Šíři produkce může ukázat například dokumentární podraz Čtyři nebeští králové, který natočil herec Daniel Wu a ve kterém se pomocí pokusné popové kapely vypořádává s hudebním byznysem. Některé filmy zajímavě tematizují Hongkong samotný, nebo vztah k pevninské Číně, říká dramaturg Jiří Flígl. Jde například o snímek Jedna noc v Mongkoku. Režisérská pocta na profilovou zemi navazuje, takže se jí dočká hongkongská značka kvality a zábavy, režisér a producent Johnnie To. Festival ve Světozoru zahájí jeho nejnovější dokončený počin Šílený detektiv. Uvádíme také unikátní filmový projekt Železný trojúhelník, ve kterém si film po cca půl hodině stopáže předávají tři režiséři¨včetně Johnnieho Toa. Přechody mezi jejich částmi jsou patrné pouze z odlišného filmového stylu! A přitom jde o celistvý akční thriller obsahuje vzájemně se zrazující postavy a spoustu nečekaných zvratů. říká Karla Stojáková, ředitelka festivalu.

  V asijských novinkách jsou z etablovaných jmen například zastoupeni režiséři Ang Lee a Park Chan-wook. Nezávislejší autorskou tvorbu představují korejské filmy Špinavé ulice a Dvě esa. Dramaturg Přemysl Martinek k tomu říká: Jak už to tak u asijských filmů bývá, můžete se těšit na nevšední tempo vyprávění (ať už rychlé nebo pomalé), zajímavě pojatou morálku filmových hrdinů a jejich podivné vztahy s lidmi okolo nich. Asijský film už dávno není neproniknutelnou stopou kulturně odlišné společnosti, ale nečekaným úhlem pohledu na dnešní globalizovaný svět.

  Web festivalu s dalšími informacemi: www.filmasia.cz. (Bart)
 • Obrázek k novince Projekt 100 pro rok 2008 29.11.2007

  Projekt 100 pro rok 2008

  V první půli příštího roku připravila Asociace českých filmových klubů už 14. ročník Projektu 100, který nabídne do české distribuce dalších deset kvalitních a celosvětovou kritikou oceňovaných celovečerních filmů. Projekt 100 proběhne tradiční formou putovní přehlídky v asi stovce českých kin. A na jaké perly kinematografie se můžete těšit?

  Představen bude další divný film Roye Anderssona (Písně z druhého patra), který vysílají Švédové jako svého oficiálního kandidáta do boje o Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film Ty, který žiješ. Budete mít jedinečnou možnost vidět a srovnat dílo Luise Buñuela z počátku a sklonku jeho kariéry. Andaluského psa, založeného na snech režiséra a Salvadora Dalího, natočil Buñuel ve 29 letech a byl jeho prvním režijním počinem, Nenápadný půvab buržoazie vznikl v Buñuelových 72 letech. Poté již natočil jen dva filmy. Nenechte si ujít ani první opravdu hororový film všech dob Kabinet Dr. Caligariho. Nový svět Terrence Malicka nadchne nádhernými scenériemi, krásnou Indiánkou a meditativní polohou a Želvy mohou létat, které jsou prvním filmem natočeným v Iráku po pádu Saddáma Husajna a sbírají ocenění po celém světě, vás zase rychle vrátí do kruté reality dnešního světa. Polský snímek Náměstí spasitele se pro své vysoké kvality vyšvihl z přehlídky Střední Evropa až do Projektu 100. A jistě vás nezklamou ani další klasiky: Jodorowského Svatá hora, Antonioniho Zabriskie Point, Hanákovy Obrazy starého světa či Herzogogův Aguirre, hněv boží.

  Pro diváky Projektu 100 jsou nachystány soutěže o vstupenky na slavnostní zahájení, které se bude konat 10. ledna v kině Aero v Praze, a také o exkluzivní balíčky Projektu 100, které budou obsahovat tričko, odznáček a kolekci plakátů Projektu 100. Tyto balíčky budou také v omezené míře v prodeji a mohly by se stát skvělým vánočním dárkem pro každého filmového fanouška. (Bart)
 • Obrázek k novince Filmasia uvede nový film Anga Lee 24.11.2007

  Filmasia uvede nový film Anga Lee

  Třetí ročník Filmasie (www.filmasia.cz), festivalu asijských filmů v Praze, promítne nový film Anga Leeho Touha, opatrnost (Lust, Caution). Původem tchajwanský režisér (mj. Zkrocená hora, Tygr a drak, Ledová bouře, Rozum a cit) dostal za svůj poslední film Touha, opatrnost (Lust, Caution) hlavní cenu na letošním benátském Biennale. Film promítneme v sekci, která mapuje to nejdůležitější z aktuálního asijského dění, říká Karla Stojáková, ředitelka Filmasie. Navazujeme jím ale také na loňské uvedení Leeova debutu Tlačit rukama, který jsme promítali v rámci retrospektivy tchajwanské nové vlny - a nyní uvádíme zatím poslední snímek totoho režiséra. Touha, opatrnost (Lust, Caution) patří mezi největší hity asijského filmu letošního roku, v Číně však čelí cenzorským zásahům do choulostivých milostných scén..

  Film se obrací do historie východní Asie a obsahuje akční sekvence, romantiku i erotiku. Odehrává se v Šanghaji během druhé světové války. Odbojová skupina naplánuje vraždu tamějšího bosse, japonského kolaboranta Yee, kterou má provést mladičká Wang Jiazhi. Jakmile se ale celý podnik rozjede, uskutečnit vraždu není tak snadné. Yee i Wang upadají do tajuplného vztahu, kde jeden nemůže mít druhého a přesto bez sebe nemohou být V hlavních rolích se představí asijská superhvězda Tony Leung (Stvořeni pro lásku, Hard Boiled, Volavka ad.) a mladá čínská herečka a režisérka Tang Wei. Postavu manželky pana Yee ztvárnila čínská herečka a režisérka Joan Chen, kterou známe z množství západních produkcí (např. Poslední císař).

  Film se bude promítat v kině Aero 30. 11. od 20:30 hod. a v kině Světozor 1. 12. od 20:00 hod.

  FILMASIA (www.filmasia.cz) se koná od 29. 11. do 2. 12. 2007 v pražském Aeru a Světozoru a kromě sekce asijských novinek v profilové sekci zmapuje ostrov filmu Hongkong. Osobností, které Filmasia věnuje tradiční páteční den v hlavním sále Světozoru, bude režisér a producent Johnny To. Připravena je i noc hororových asijských specialit, která proběhne v sobotu v kině Aero. (Bart)
 • Obrázek k novince Britská literatura v britském filmu (29.11. - 2. 12.) 19.11.2007

  Britská literatura v britském filmu (29.11. - 2. 12.)

  Letošní program XIII. semináře britského filmu, který proběhne ve dnech 29. 11. - 2. 12. v Uherském Hradišti, pokračuje v tradici posledních ročníků, které se zaměřovaly na spojení britského filmu s jiným druhem britského umění - letos s tradicí britské literatury. Diváci budou moci vidět přibližně dvacet celovečerních filmových adaptací britských literárních děl světových osobností, jakými jsou Joseph Conrad, Charles Dickens, Graham Greene, Jamese Joyce, Jane Austen a další tvůrci. Tradičně v programu semináře zůstává i prezentace nové kolekce filmů přehlídky Projektu 100, která svou cestu napříč českými kiny zahájí v lednu 2008. V předpremiéře tak bude k vidění projektový Nový svět režiséra Terrence Malicka, hororový Kabinet doktora Caligariho, Herzogův Aguirre - hněv Boží, Buñuelův Nenápadný půvab buržoazie, Antonioniho Zabriskie Point či třeba kultovní Svatá hora z dílny Alejandra Jodorovského.

  Mimořádnou událostí bude osobní návštěva dvou významných hostů - lingvisty Davida Crystala a režiséra Juliena Templea. David Crystal, významný světový odborník na problematiku jazyka, přiletí z Velké Británie, aby v rámci svých kinolektorátů přiblížil funkci a význam jazyka v klasických literárních dílech a jejich filmových adaptacích. Kinolektoráty budou zaměřeny na tvorbu anglických spisovatelů, jako je William Shakespeare, Graham Greene, Jane Austen a jiní. Nezůstane však pouze u teorie, součástí každého pořadu bude projekce buď celého filmového zpracování, nebo vybraných scén. Jelikož je David Crystal znám coby mistr popularizace a pravidelný konzultant pro rozhlasové a televizní programy BBC, divák se nemusí obávat nesrozumitelnosti výkladu. O další kinolektoráty se pak postará Věroslav Hába z NFA a z LFŠ i seminářů již dobře známý Martin Jiroušek, který se bude opět věnovat hororům. Důležitou součástí programu je i filmový profil britského režiséra Juliena Templea, který bude hostem semináře a některé ze svých snímků také osobně uvede. Temple jako režisér debutoval v roce 1979 snímkem The Great RocknRoll Swindle o kapele Sex Pistols a od té doby se specializoval na hudební filmy a dokumenty.

  Na diváky čeká také celá řada nejrůznějších doprovodných akcí. Navíc letos platí, že každý, kdo svůj účastnický poplatek uhradí do 22.11., získá slevu ve výši 30,- Kč na den (denní akreditace tak bude 90 Kč). Více informací, možnost akreditace i aktuální program najdete na www.britskyseminar.cz. (POMO)
 • Obrázek k novince Raquel Welch ve Strašnickém divadle 14.10.2007

  Raquel Welch ve Strašnickém divadle

  Ne že by se tento americký sexsymbol 60. let rozhodl navštívit jednu z pražských divadelních scén, ale Strašnické divadlo se rozhodlo v pondělí 15. října v rámci svých tradičních filmových projekcí uvést parafrázi bondovských filmů Fathom z roku 1967 režiséra Leslieho H. Martinsona. V hlavní roli se po boku Raquel Welch objeví nedávno zesnulý populární americký filmový a televizní herec Anthony Franciosa, nominovaný v roce 1958 na Oscara za hlavní roli v dramatu A Hatful of Rain. Projekce začíná 19:30. (Bart)
 • Obrázek k novince Film Sokolov 6.10.2007

  Film Sokolov

  Ve dnech 12. - 14. 10. proběhne v Sokolově již 7. ročník festivalu Film Sokolov. Téma letošního ročníku zní - Podraz. V rámci festivalu budete moci v sokolovském Městském domě kultury shlédnout např. žánrově pestrý snímek Šaráda s Audrey Hepburn, koprodukční drama Michaela Heneke Le Temps du loup či sci-fi Kanaďana Roberta Lepage Possible Worlds. Zástupcem české kinematografie se stal snímek Věry Chytilové Vlčí bouda, který bude uveden těsně před slavnostním zahájením festivalu.

  Oproti původnímu plánu začne festival již o den dříve předprojekcí dokumentárního snímku Ocet režiséra Víta Klusáka. Film bude uveden jako jedna z doprovodných akcí festivalu. Mezi další takové akce se letos zařadí např. každoroční výstava designérských počinů na festivalové téma, představení Divadla BezDirky nebo koncert skupiny MidiLidi. Jedním z hostů festivalu bude např. Zbyněk Baladrán, který představí své výtvarně-filmové dílo. A podstatná informace na závěr - filmy, doprovodné akce i ubytování jsou zdarma. (Bart)
 • Obrázek k novince Střední Evropa 2007 napoprvé 3.9.2007

  Střední Evropa 2007 napoprvé

  Asociace českých filmových klubů rozhodně nepatří mezi ty, kteří by setrvali na dlouhé časy v posvěcené nečinnosti, a tak pro příznivce netuctových filmů připravují další putovní přehlídku. Po toulkách čínskou a španělskou kinematografií máme tentokrát možnost vydat se do zákoutí současné filmové tvorby našich blízkých sousedů. Hlavní idejí přehlídky Střední Evropa 2007 je touha ukázat tuzemským divákům neprávem opomíjené snímky, které byly na domácí půdě mimořádně úspěšné a které se i přesto nedokázali do české distribuce probojovat. A tak se nám naskytne možnost vidět i německý film Čtyři minuty, jenž při udělování nejzásadnější tamější výroční ceny (Deutscher Filmpreis) porazil i o mnoho slavnějšího konkurenta Parfém: Příběh vraha. Německý snímek pojednává o těžkém osudu učitelky klavíru v ženské věznici, které se jednoho dne do rukou dostane neuvěřitelně nadaná násilnice. Klavírní tématice se věnuje i švýcarský kandidát na Oscara Vitus a ani maďarskou variaci na Bonnie a Clydea Konec by jste rozhodně neměli minout. Celkem tato přehlídka nabídne devět filmů z osmi různých zemí. Střední Evropa 2007 startuje tzv. Pražským středoevropským víkendem (27. - 29. 9. 2007), kdy se ve dvou pražských kinech (Lucerna a Světozor) a Maďarském kulturním centru promítne šestice ne-německých filmů za účasti jejich tvůrců. Poté se filmy vydají na svou pouť po filmových klubech České republiky (mj. Brno, Ostrava, Zlín nebo i Písek). Mediálním partnerem projektu se stala i celá jedna rodina CSFD, ze kterou si Vám dovolím popřát mnoho filmových zážitků nejen ze střední Evropy.

  Filmy přehlídky:
  Import/Export (Rakousko, 2006)
  Konec (Maďarsko, 2007)
  Martin Slivka - muž, ktorý sadil stromy (Slovensko, 2007)
  Movie (Česko, 2007)
  Náměstí Spasitele (Polsko, 2006)
  Vitus (Švýcarsko, 2006)
  Zhrobudohrobu (Chorvatsko / Slovinsko, 2005)
  Ztracená dovolená (Česko, 2006)
  Čtyři minuty (Německo, 2006)

  (CheGuevara)
 • Obrázek k novince LFŠ 2007 je tady! 16.7.2007

  LFŠ 2007 je tady!

  Ak máte radi filmy, hudbu a zároveň pohodovú a priateľskú atmosféru, čoskoro sa vám začnú letné Vianoce. Konkrétne v Uherskom Hradišti, kde sa od 20. do 29. 7. bude konať Letná filmová škola 2007, organizačne zaštitovaná spoločnosťou AČFK a finančne podporená ČSOB. Tento rok sú hlavnými témami člověk a stáří, brazilský film a kaukazský film (filmy Arménie, Ázerbájdžánu a Gruzie), v rámci ktorých sa v hradištských kinách premietne cca 200 celovečerných a 250 krátkometrážnych filmov. Pred filmami vás už tradične čaká príhovor, kde sa o nich dozviete veľa zaujímavostí. Niektoré dokonca uvádzajú samotní tvorcovia. Tentokrát to budú umelci ako brazílsky Hector Babenco s filmami Bozk pavúčej ženy a Zlá zelina alebo tvorcovia Vrátnych Lahví. Film Roming uvedú režisér Jiří Vejdělek a herci Bolek Polívka a Marián Labuda.

  Zo Slovenska zavítajú reźisér Dušan Trančík, ktorý predstaví film Zima kúzelníkov a hlavne Dušan Hanák so svojím klenotom Obrazy starého sveta. Pri objednávaní nejakého letného drinku môžete tiež natrafiť na významného gruzínskeho režiséra Eldara Šengelaja, polského herca Jerzy Stuhra a režiséra Kryzstoffa Zanussiho, alebo dokonca Václava Havla, ktorý tu (spolu s režisérom Andrejom Krobom) uvedie niekoľko nových verzií svojich klasických divadelných hier.

  Aj napriek množstvu silne artovćyh chuťoviek zostava hlavným lákadlom festivalu maximálne obyčajná, maximálne žltá rodinka. Paralerne so svetovou premiérou sa totiž bude premietať najnovšie dobrodružstvo zo Springfieldu Simpsonovi ve filmu. Rovnako zaujímavá je aj projekcia oceňovaného Faunovho Labyrintu od mexického diabla Guillerma del Tora a nebude chýbať ani sekcia \"ozveny festivalov\", v rámci ktorej si na veľkom plátne budete môcť vychutnať lahôdky ako Blade Runner, Barbar Conan, Duna, Modrý samet a víťazné snímky Filmového festivalu Karlove Vary.

  Čo sa týka ubytovania, pokiaľ vám nevadí spať v stane uprostred futbalového štadióna, nie je problém získať nocľah do 100,- Kč na noc. K dispozícii sú samozrejme aj pohodlnejšie varianty v podobe hotelov. Na niektoré filmy a všetky hudobné koncerty môžete ísť i bez akreditácie, no akreditovať sa odporúčame, získate množstvo výhod a hlavne vás všetky akcie vyjdú lacnejšie. Podrobnosti nájdete na stránkach www.lfs.cz, kde si môžete rezervovať aj ubytovanie. Letnej pohode zdar a všetko čo na LFŠ uvidíte, nezabudnite hviezdičkovať a komentovať. Pre lepšiu orientáciu vo filmoch a urýchlenie ich vyhľadávania vám poslúži tento LFŠ špeciál. (AGO)
 • Obrázek k novince Filmale 2007 (22. – 24. 6., Nový Jičín) 21.6.2007

  Filmale 2007 (22. – 24. 6., Nový Jičín)

  Ve dnech 22. 24.6.2007 se v Novém Jičíně uskuteční filmový festival Filmale 2007. V minulém roce byla v Novém Jičíně založena tradice filmového festivalu, který bude mít letos své druhé pokračování. Loni Filmale s podtitulem Pět kontinentů představilo na 30 zejména nekomerčních filmů světové kinematografie. Letošní dramaturgie se zaměřila na propagaci současného evropského artového filmu, ale i na českou kinematografii se zvláštní sekcí dětského filmu. Cílem je přiblížit především laické veřejnosti tituly oceněné filmovými kritiky a nezřídka i ověnčené cenami na zahraničních festivalech, kterým se však nedostavá, i přes jejich nesporné kvality, dostatečné pozornosti v našich kinech. Filmová přehlídka není primárně určena pro odbornou veřejnost, ale pro široké publikum, ne vždy se orientující v aktuální filmové nabídce (proto volíme formu lektorských úvodů). Specialitou bude uvedení digitálního dokumentu Toyen a hlavně filmu ...a bude hůř, který producentsky rezignoval na promítání v kinech a multiplexech. Celkem bude bude odehráno 58 představení během tří dnů. Filmy budou uváděny na formátech 35 mm, 16 mm, DVD.

  Filmale 2007 bude rozděleno do následujících sekcí:
  1. Český dětský film
  2. Současný evropský film s podsekcemi:
  - Severní Evropa (např. Světla v soumraku, Kdo je tady ředitel?)
  - Západní Evropa (Tristram Shandy, Transylvania)
  - Jižní Evropa (Náhradní díly, Kniha rekordů Šutky)
  - Východní Evropa (Zajatci mlhy, Návrat)
  - Střední Evropa (Toyen, Iné svety)

  Přehlídka je koncipována tak, aby jí žilo celé město. Promítat se bude na 6 místech, vedle klasických kinosálů na vás čekají představení v kavárně, letním kině, stylovém filmovém klubu nebo i na novojičínském náměstí. Všechny lokace skýtají netradiční komfort a občerstvovací jednotky, vše pro diváka. Nově Filmale nabídne rovněž doprovodný program. Na náměstí se představí exotická a charismatická Vladivojna La Chia se skupinou Banana (o týden dříve hrají v Praze před americkým kultem Marylin Manson), o den později pak slavná irská skupina The Walls (vycházející ze stejného podhoubí jako The Frames). A důležitým dílem festivalu jsou i výstavy (zejména přizračný fotografický cyklus Hodina mezi psem a vlkem). Organizátoři se zaměříli nejen na místního diváka, ale propagací se roztáhli i do vzdálenějších regionů (od Českého Těšína po Zlín). Všechny další informace najdete na www.filmale.cz. (POMO)
 • Obrázek k novince Fresh Film Fest 2007 (22.-26.8.) 15.6.2007

  Fresh Film Fest 2007 (22.-26.8.)

  Na nezájem o mladé a začínající filmaře si v poslední době nemůže nikdo stěžovat. Před pár měsíci proběhl na stanici Nova filmový maratón studentských snímků, Noc filmových nadějí, a v pondělí 4.6. startuje ve filmovém klubu České televize opět přehlídka studentských filmů. A aby toho nebylo málo, již čtvrtý ročník festivalu studentských filmů Fresh Film Fest 2007 v Karlových Varech už klepe na dveře. Tato největší mezinárodní přehlídka studentských filmů v České republice se bude konat od 22. srpna až do 26. srpna a letos se do programu festivalu přihlásilo 678 filmů, což je o šestinu více než v loňském roce. Naděje filmového plátna změří své síly o čtyři festivalové ceny a to při účasti v Hlavní soutěži hraných a dokumentárních filmů, cenu Theatre Optique v soutěži nových forem a animací, zároveň si to rozdají i snímky střední a východní Evropy mající svoji vlastní soutěž a nakonec nesmíme opomenout ani cenu diváků. Z těch nesoutěžních sekcí vypadají nejzajímavěji Face 2 face, kdy diváci mohou porovnat studentské filmy profesorů a jejich žáků, a Becoming Masters, jež představí současnou tvorbu etablovaných filmařů z minulých ročníků. Zároveň festival uvede několik celověčerních debutů kde mimo jiné uvidíme Pusinky Karin Babinské, která natočila i úvodní znělku festivalu, nebo již v Německu oceněný debut Ulricha Köhlera MONTAG. V rámci festivalu taky proběhne kampaň proti filmové pasivitě aneb šance pro všechny nezávislé filmaře (tím jsi myšlen i ty, amatérský tvůrče!) aneb Film Reflection 07, jehož uzávěrka je až 17.7, tedy máte ještě hodně času, přinejmenším vyplnit přihlášku či v opačném případě ještě něco natočit. Ať už celý festival pojmete jako menší afterparty Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary nebo jako zpestření slunečného léta, byla by škoda takovouto akci minout bez povšimnutí. (CheGuevara)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace