Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Kdo vycvičí krále Artuše? 22.7.2014

  Kdo vycvičí krále Artuše?

  Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad další velkolepou žánrovkou studia Warner Bros. Jedná se o novou filmovou sérii s králem Artušem, jejíž první díl natočí Guy Ritchie (Podfu(c)k, Sherlock Holmes). Elba by si v ní měl zahrát Artušova mentora, který prý nebude mít daleko k Merlinovi. Půjde o přímou náhradu slavného čaroděje? To zatím nikdo nepotvrdil ani nevyvrátil. 22. července 2016 ale očividně uzříme další volné převyprávění slavné legendy, ve kterém by se mohlo máchat meči v náležitě epickém stylu. Snad se dočká lepšího přijetí než Král Artuš z roku 2004...

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Známe zápletku sedmých Star Wars? 21.7.2014

  Známe zápletku sedmých Star Wars?

  J. J. Abrams (Mission: Impossible III, Star Trek) je proslulý tím, že se snaží co nejdéle tajit zápletky svých filmů. Třeba o Super 8 jsme do premiéry nevěděli skoro nic a debaty o tom, kdo je vlastně záporák ve Star Trek: Do temnoty, zaměstnaly internet na dlouhé měsíce. Je tedy logické, že nás to samé čeká i u sedmé epizody Star Wars. Abrams se snaží tutlat i to, jak se budou jmenovat nové postavy a jaké lodi nebo planety nás čekají, teď se ale přeci jen objevilo pár nových informací o ději. Jsou pravé? Anebo jde jen o záměrnou mystifikaci? To se nedozvíme ještě pěkných pár měsíců. Pokud jste ale doteď nepřestali číst, vězte, že by film mohl začínat záběrem na useknutou ruku se světelným mečem, která pluje vesmírem. Ta dopadne na pouštní planetu, kde ji objeví postavy Daisy Ridley (Scrawl) a Johna Boyegy (Útok na věžák). A zapříčiní tak novou vesmírnou výpravu, do níž se posléze zapojí a Han Solo a Chewbacca. Její cíl? Vypátrat Lukea Skywalkera, jehož nikdo neviděl celých 30 let. Meč (a ruka) totiž patří jemu a staří přátelé by konečně rádi zjistili, co se s ním stalo...

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Po Adele přijde léto v Tunisku 21.7.2014

  Po Adele přijde léto v Tunisku

  Abdellatif Kechiche minulý rok dobýval svět se svým filmem Život Adele, který si odnesl hlavní cenu z festivalu Cannes. Film, který nakonec Francie nemohla vyslat jako svého zástupce na Oscary kvůli zpožděnému uvedení v domácích kinech byl oceňován po celém světě. A bylo jasné, že ať si Kechiche vybere jako svůj další projekt cokoli, bude mu věnována velká pozornost. Nakonec se jím stane projekt s mezinárodním názvem The Wound. Ten se začne natáčet koncem srpna v Tunisku a jde o adaptaci francouzské knihy „La Blessure, La Vraie." Příběh se odehrává v osmdesátých letech během letních prázdnin dospívajícího kluka, kdy se bude mimo jiné snažit přijít o panictví. Takže tak trochu chlapecká alternativa k Adele. Doufejme, že se povede stejně tak působivý herecký casting hlavní postavy. Potvrzený je zatím jen Gérard Depardieu. Mimochodem autor knižní předlohy je Francois Bégaudeau, který působí i jako herec a scenárista a je autorem předlohy k jinému ceněnému francouzskému dramatu, které bodovalo v Cannes před několika lety – Mezi zdmi.

  (Rob Roy)
 • Obrázek k novince Pitt a Jolie u moře 19.7.2014

  Pitt a Jolie u moře

  Angelina Jolie zahájila svoji režisérskou kariéru před třemi lety dramatem V zemi krve a medu. Na začátku příštího roku uvidíme její válečný životopis Nezlomný, studio Universal už nicméně stihlo odklepnout její další projekt, u něhož bude zastávat také post scenáristky a představitelky hlavní role. O čem bude? By the Sea se zatím profiluje jako intimní drama s důrazem na silné postavy, jehož zápletku znají jen ti nejpovolanější. A mezi ty vedle paní režisérky a producentů patří i Brad Pitt, jenž si ve filmu zahraje druhou hlavní roli. Ano, v podstatě tedy půjde o druhou hereckou spolupráci slavného manželského páru. Na rozdíl od Mr. & Mrs. Smith by nás ale mělo čekat méně střílení a svádění, jež snad nahradí něco podobně atraktivního.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Jste připraveni na mroží horor? 18.7.2014

  Jste připraveni na mroží horor?

  Kevin Smith, režisér osobitých komedií Clerks a Clerks 2: Muži za pultem, před pár lety razantně překopal svoji kariéru. Mimo chystaných Clerks 3 hodlá točit především zvrácené horory, přičemž v Red State názorně předvedl, že jeho žánrové výlety rozhodně nebudou předvídatelné či obyčejné. Co od něj uvidíme dál? Už 19. září bude mít v Americe premiéru horor Tusk, ve kterém se Justin Long (Zack a Miri točí porno) nechá za bydlení zdarma zašít do mrožího kostýmu. Další Smithovy projekty se pak točí kolem spolupráce lidstva s peklem, jejímž účelem je boj s obřím vyšinutým Ježíšem (Helena Handbag), nebo kolem skandinávské vánoční stvůry, která požírá zlobivé děti (Comes the Krampus!). Že to jsou pro mainstreamové publikum příliš vyšinuté zápletky? Samozřejmě. Smithe to ale vůbec netrápí, protože je může dát dohromady za minimální peníze (Tusk se vešel do tří milionů dolarů) a marketing hnát takřka výhradně přes internet. Snad se mu tyhle šílené nápady podaří realizovat. O klasické příběhy totiž nouze není a těch odvážných naopak nikdy není dost.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Filmový vesmír plný monster 17.7.2014

  Filmový vesmír plný monster

  Nejnovějším hollywoodským hitem jsou filmové vesmíry. Ve šlépějích toho marvelovského, který začal Iron Manem a již brzy se do něj přidají Strážci Galaxie, bude kráčet třeba konkurence od DC Comics nebo Star Wars. Do budoucna nás pak čeká i mnoho dalších pokusů. A jedním z nich bude filmový vesmír studia Universal, ve kterém se potkají všechna slavná monstra. Mumie, Drákula, Vlkodlak, Netvor z Černé laguny, Neviditelný muž, Frankensteinovo monstrum... Tyhle slavné postavy se společně s mnoha dalšími objeví v samostatných filmech a crossoverech, které se budou vzájemně doplňovat, ovlivňovat a protínat. Kdo se postará o to, aby k sobě jednotlivé filmy pasovaly? Universal na tuhle práci najal scenáristy Alexe Kurtzmana (Transformers, Star Trek) a Chrise Morgana (Rychle a zběsile 5, Rychle a zběsile 6). Prvním filmem nové série přitom bude reboot Mumie, který se objeví v kinech 22. dubna 2016. Co bude následovat? To zatím nikdo neví. Za pár měsíců ale určitě budeme moudřejší.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Clooneyho drogová střední 16.7.2014

  Clooneyho drogová střední

  Možná jste zaznamenali, že už má George Clooney dva Oscary. Prvního získal za vedlejší roli v Syrianě, druhého mu potom vynesla produkce Affleckova Arga. To původně čerpalo z populárního článku Joshuy Bearmana. A podobnou genezi má i další Clooneyho projekt, jenž bude vycházet z Bearmanova zmapování nechvalně známé Coronado High. O co v něm půjde? O střední školu v malém kalifornském městečku, jejíž bývalý učitel španělštiny se v roce 1969 zapojil do pašování marihuany. Za deset let pak vybudoval stomilionové impérium, které operovalo v Mexiku, Thajsku nebo Maroku, načež mu samozřejmě začaly jít po krku agenti z protidrogového. Scénář ke Coronado High začala psát Debora Cahn (Západní křídlo, Chirurgové) a Clooney jej bude opět produkovat společně s Grantem Heslovem, přičemž zvažuje i režii. Že vám to celé evokuje filmovou verzi Perníkového táty? No... určitě to není náhoda.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kdy uvidíme novou tarantinovku? 15.7.2014

  Kdy uvidíme novou tarantinovku?

  Kolem westernu The Hateful Eight od Quentina Tarantina (Nespoutaný Django) se na začátku roku rozpoutala nepříjemná kauza. Slavný režisér dal jeho scénář přečíst třem hercům a za pár dní ho měla půlka Hollywoodu, což Tarantina dovedlo k rozhodnutí, že film odloží na neurčito a vrhne se do něčeho jiného. V dubnu ale proběhlo jeho veřejné čtení, kterého se zúčastnilo mnoho Tarantinových hereckých kamarádů, a nyní to vypadá, že by se na začátku příštího roku mohlo začít točit. Kdo s touhle informací přišel? V rozhovoru ji nečekaně vytasil sám Kurt Russell (Grindhouse: Auto zabiják), který by se měl ve filmu objevit po boku Samuela L. Jacksona (Pulp Fiction: Historky z podsvětí), Tima Rotha (Čtyři pokoje) a mnoha dalších. Vyhrocený příběh dostavníku, který ztroskotá ve vánici, by tak mohl být v kinech do konce příštího roku. Což jsou vzhledem k nedávným událostem velice dobré vyhlídky.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kdo se vydá na další nemožnou misi? 14.7.2014

  Kdo se vydá na další nemožnou misi?

  Na kontě Mission: Impossible – Ghost Protocol se nakonec objevilo téměř 700 milionů dolarů. Špiónská série s Ethanem Huntem si tím zaručila minimálně jedno další pokračování, ve kterém se na velké plátno vrátí Tom Cruise (Na hraně zítřka), Jeremy Renner (Avengers) i Simon Pegg (Star Trek). Režie se tentokrát ujme Christopher McQuarrie (Jack Reacher: Poslední výstřel). Koho by rád obsadil do nových rolí? Zatím se rýsuje spolupráce s Alecem Baldwinem (Konkurenti), který by se měl zhostit role šéfa CIA, a také s Rebeccou Ferguson (Hercules), která má velmi blízko k roli nebezpečné nájemné vražedkyně. Pokud se tihle dva dohodnou se studiem Paramount, objeví se po Cruiseově boku 25. prosince 2015. Pomalu se tedy můžou začít chystat na duel se sedmou epizodou Star Wars, která startuje o týden dřív. Snad si divácké davy najdou čas na oboje!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Král destrukcí zkouší osobní drama 13.7.2014

  Král destrukcí zkouší osobní drama

  Nejslavnější režisérský Němec v Hollywoodu, Roland Emmerich má i do budoucna dost plánů na vekolepé blockbustery, kterými se proslavil. Plánují se dvě pokračování jeho Dne nezávislosti a také remake Hvězdné brány. Odpůrci neoriginálních látek trpí, ale i tento režisér má potřebu si zkusit ambicióznější a serióznější film. Emmerich totiž už několik týdnů natáčí v kanadském Montrealu film Stonewall. V rámci jeho tvorby je dvacetimilionová produkce téměř směšná, ale tento projekt více peněz nepotřebuje. Nezávisle financované drama se zaměřuje na zátah v newyorském gay baru Stonewall Inn v roce 1969 a následné události, které vedly ke vzniku občanského hnutí za práva homosexuálů. Pro Rolanda Emmericha jde o osobní látku (narozdíl od jiného režiséra velkofilmů Bryana Singera se o Emmerichově sexuální orientaci moc neví) o kterou se zajímal mnoho let, ale až teď sebral odvahu pustit se do námětu, který by od něj málokdo čekal. V hlavních rolích se objeví Jeremy Irvine (Válečný kůň), Jonathan Rhys Meyers (Match Point – Hra Osudu) a Ron Perlman (Hellboy). Bude zajímavé sledovat, jak se s touto látkou Emmerich vyrovná a zda bude mít film i kvality na to, aby se objevil třeba i v soutěži některého z filmových festivalů. Protože o vydělávaní co nejvíce peněz v tomto případě nepůjde.

  (Rob Roy)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Země na talíři a na plátnech kin 16.9.2017

  Země na talíři a na plátnech kin

  Témata potravin a zemědělství se letos opět představí v podobě dokumentárních filmů na festivalu Země na talíři. Jeho 7. ročník se ve svém podtitulu ptá, zda s vírou v současnou i budoucí funkčnost našeho potravinového systému sázíme na iluze - nebo tyto iluze dokonce sami vysazujeme? S touto otázkou na rtech se festival vydává do různých (často kritických) oblastí systému produkce a spotřeby potravin a snaží se nalézat odpovědi i možná řešení - a to hned ve třech městech. V Praze se odehraje od 21. do 24. září v kině BIO OKO a Studiu ALTA, v Olomouci ve dnech 9. a 10. října a v Ostravě 21. a 22. října.

   

  Naději a možná řešení přináší hned první festivalový snímek nazvaný Sustainable: Potraviny v jiném světle. Film zavede diváky na farmu Martyho Travise, který se na vlastním příkladu snaží demonstrovat, že zemědělství může být zároveň výdělečné i ohleduplné k životnímu prostředí. Na cestě k "lepší" budoucnosti je však nutné změnit mnohé, doposud běžné, praktiky. Například přestat roztáčet Koloběh jedů, který cirkuluje naší planetou v podobě chemikálií využívaných v zemědělství. Navzdory prokázaným negativním účinkům pesticidů a zákazu mnoha jejich druhů v západním světě zůstávají tyto látky výnosným byznysem v rámci exportu do rozvojových zemí.

   

  Další ze snímků se vydává do světa ryb. "Co by se stalo, kdybych jedl ryby každý den, po dobu jednoho roku? A bylo by to prospěšné pro mě i pro planetu?" Tyto dvě otázky si na počátku své pouti po stopách produkce a spotřeby ryb klade světoznámý spisovatel Paul Greenberg. Jeho zjištění najdete ve snímku Ryba, kterou jím. S vodou je neodmyslitelně spjat také film Děkujeme za déšť. V mnoha zemích světa už totiž voda přestává být samozřejmostí... Jedním z příkladů může být Keňa a příběh farmáře jménem Kisilu, který s kamerou v ruce, za pomoci norské režisérky Julie Dahr, dokumentuje život své rodiny i komunity, tváří v tvář změně klimatu.

   

  Odpovědí na nefunkčnost dnešního potravinového systému může být i změna našich jídelníčků. Ruku na srdce, dali byste na něm prostor hmyzu? Ne? Po shlédnutí filmu Vítej brouku možná změníte názor! A chladnými vás nenechají ani Mrtví osli se hyen nebojí, poslední snímek letošního festivalu, který je navíc nominován na Evropské filmové ceny. V Etiopii je totiž sváděn boj mezi místními komunitami a vládou, spojenou se zahraničními investory. A předmětem boje není nic jiného než půda - nové "zelené" zlato. Více informací na www.zemenataliri.cz.

 • Obrázek k novince Goran Bregović má namierené do Bratislavy! 14.9.2017

  Goran Bregović má namierené do Bratislavy!

  Po takmer trojročnej pauze sa do Bratislavy vracia kráľ balkánskej hudby Goran Bregović aj so svojím legendárnym Wedding And Funeral Bandom. Koncert sa uskutoční 28. septembra 2017 v Bratislavskej AEGON Aréne. Goran predstaví na Slovensku prierez svojou už takmer 40-ročnou muzikantskou kariérou, samozrejme so špeciálnym dôrazom na zatiaľ posledný album Champagne forGypsies. Na koncerte nebudú chýbať najväčšie "odrhovačky", ktorými sa Goran počas svojej hudobnej kariéry preslávil a ktoré tvoria nezameniteľnú hudobnú kulisu ku kultovému filmu Underground (1995) a ďalším bláznivým počinom režiséra Emira Kusturicu (Arizona Dream, 1993, Dom pre obesencov, 1988, atď.).

   

  Do Bratislavy sa Goran vždy veľmi teší, tvrdí, že tu cíti akúsi kultúrnu spriaznenosť a vie, že tunajšie publikum mu dobre rozumie. Goran a muzikanti, ktorými sa obklopil, veľmi dobre vedia, ako v koncertnom dave vyvolať to pravé balkánske šialenstvo. Popri tých pravých balkánskych "vypaľovačkách" ponúkajú v oddychových pasážach aj neuveriteľne precítené pomalé balkánske melódie. Goran Bregović spolupracoval počas svojej kariéry s nepreberným množstvom slávnych umelcov - len na jeho poslednom albume sa podieľali ostrieľaní hudobníci z Gypsy Kings či Gogol Bordello. V minulosti nahrával a koncertoval okrem iných aj s Iggym Popom či nebohou Cesáriou Evorou. Vstupenky si môžete zakúpiť v sieti Ticketportal.

 • Obrázek k novince AninetFest odstartuje v pražském Světozoru 13.9.2017

  AninetFest odstartuje v pražském Světozoru

  Mezinárodní festival krátkých animovaných filmů – AninetFest, představí již po třetí výběr 20 nejlepších krátkých snímků z celého světa. Letošní 3. ročník festivalu se celkem přihlásilo neuvěřitelných 1650 filmů z více než 100 zemí. Výběr soutěžních filmů má poměrně tvrdá kritéria, takže finálních 20 snímků je opravdu jen výběr toho nejzajímavějšího. Zkrátka tak, aby si na své přišel každý divák a obsah byl tematicky i žánrově různorodý a zajímavý. Fanoušci animovaného filmu mají možnost zhlédnout soutěžní snímky na premiérové projekci 19.9. v pražském Kině Světozor a dále pak v Chomutově, Liberci, Č. Budějovicích, Plzni a Ostravě.

   

  Jednotlivé filmy jsou v průměru 4-5 min dlouhé a neobsahují dialogy. Téměř všechny soutěžní filmy posbíraly několik ocenění na mezinárodních festivalech po celém světě. Diváci mohou navíc hlasovat pro nejlepší film a přispět tak k rozhodnutí o vítězi „Ceny diváků za nejlepší film". Nejlépe hodnocený film pak získá festivalovou trofej. Celková délka projekce je 95 min a vstupné činí 100,- Kč. Malá ochutnávka na co se letošní ročník můžete těšit v našem krátkém traileru zde. Oficiální web festivalu: www.aninetfest.com.

 • Obrázek k novince Noir Film Festival slaví 5. narozeniny 16.8.2017

  Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

  Cynismus Humphreyho Bogarta, šarm Roberta Mitchuma, křehkost Lizabeth Scott, rafinovanost Alfreda Hitchcocka, temné příběhy z Mexika, napínavé filmové jízdy noirovými vlaky a standard v podobě československé stopy a seriálových maratonů z dílny HBO – to je programový balíček filmové radosti a slasti, který dostane každý, kdo se mezi 17. a 20. srpnem vydá na hrad Křivoklát, jenž do svých komnat bude znovu po roce láká milovníky filmu noir. Program intenzívní čtyřdenní akce opět čítá na čtyři desítky projekcí situovaných v několika hradních sálech a na jeho nádvoří. Přehlídka, jejíž dramaturgie se neomezuje pouze na jádro filmu noir, tedy jeho klasickou etapu v americké kinematografii 40. a 50. let 20. století, zase o něco více přiblíží jeho evoluci napříč žánry a geografickým prostorem.

   

  Vedle tísnivého prostředí vlaků, které spojuje čtveřici filmů z hlavní festivalové sekce Vlaky ve filmu noir (Dáma ve vlaku, Vysoký cíl, Nebezpečný útěk, Lidská bestie), bude jedním ze specifických míst, které festival divákům představí, exotické Mexiko. Tzv. zlatou éru mexické kinematografie 40. a 50. let budou reprezentovat Dobrodružka s půvabnou Ninón Sevilla a dva snímky od tamního mistra melodramatu Roberta Gavaldóna Ta druhá s Dolores del Rio a Klečící bohyně s Mariou Felix. Duch Mexika bude z plátna sálat i v případě filmů v sekci Noir na jih od El Pasa, která představí do Mexika situované hollywoodské snímky téže doby. Neboť právě Mexiko bylo častým cílem hrdinů prchajících před zákonem či neblahým osudem, což je případ protagonisty Cesty bez návratu v podání Roberta Mitchuma. Vedle Mitchuma a Lizabeth Scott festival uctí odkaz Humphreyho Bogarta – uvede čtyři tituly z různých etap jeho herecké kariéry (Vysoko v horách, Konflikt, Key Largo a Na opuštěném místě). Řada letos přijde i na mistra napětí Alfreda Hitchcocka (Ani stín podezření, Pochybná žena, Nepravý muž).

   

  Československý noir letos zastoupí vedle Svědomí Jiřího Krejčíka tři tituly z 60. let: Třicet jedna ve stínu, Naděje a Hra bez pravidel. Posledně jmenovaný titul vychází z iniciativy festivalu na DVD, které bude možno na místě zakoupit za festivalovou cenu 99 Kč. Každoroční maratony minisérií z dílny HBO letos spojují dvě mrtvé dívky: vraždu jedné rozkrývá Jedna noc a zmizení druhé Pustina. Ve zvláštním uvedení pak na řadu přijdou americké neonoiry Bez okolků a Skrytá vada, slovenský Čistič a dva díly ze série Soukromé pasti.

 • Obrázek k novince Rádio Filmové melodie obohacené o 515 skladeb! 13.8.2017

  Rádio Filmové melodie obohacené o 515 skladeb!

  ČSFD rádio Filmové melodie jsme právě obohatili o více jak 515 tracků z největších soundtrackových novinek posledního roku! Navíc s úpravou playlistu, ve kterém každá druhá skladba je novinka. Dunkirk, Wonder Woman, Král Artuš: Legenda o meči, Valerian a město tisíce planet, Rogue One: Star Wars Story, Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta, Strážci Galaxie Vol. 2, Transformers: Poslední rytíř, Pasažéři, Vetřelec: Covenant, Logan: Wolverine, Válka o planetu opic, Mumie, Fantastická zvířata a kde je najít, La La Land a další pecky z vašich repráků kdykoliv na jedno klinknutí!

 • Obrázek k novince Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů! 1.8.2017

  Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

  Na šestém ročníku setkání filmových fanoušků již tento víkend nejen, že poběží největší filmové pecky roku jako Dunkirk, Strážci Galaxie Vol. 2 nebo sexy novinka Atomic Blonde, ale taky se bude rozdávat spousta radosti. Prvních sto příchozích v pátek 4.8. si bude moct jako dárek vybrat DVD s áčkovým filmem, a prvních sto příchozích v sobotu 5.8. DVD s dalším "áčkem". 50 výherců v tombole vyhraje třeba trika Dunkirk a Král Artuš, figurky a samolepky Wonder Woman, knížky Volání netvora a Fantastická zvířata nebo čerstvé vydání druhého ročníku našeho filmového kalendáře A Tribute to Movie Classics 2018, který je ode dneška (!) oficiálně v prodeji.

  A kdo přijde oba dny včas, bude si moct navíc odnést některé z více než tisíc originálních filmových plakátů největšího formátu A1 k filmům jako Gravitace, Interstellar, V srdci moře, Šílený Max, Americký sniper a dalším. Plakáty budeme tradičně jako každý rok rozdávat zdarma, dělat vám radost a těšit se s vámi z naší společné lásky k filmu! 6. Filmový víkend ČSFD.cz, letos v čerstvě zrekonstruovaném amfiteátru letního kina Boskovice nedaleko Brna, je tady! ;-)

 • Obrázek k novince 43. Letní filmová škola začíná 28. července 18.7.2017

  43. Letní filmová škola začíná 28. července

  Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z vůbec nejvýznamnějších švédských režisérů Jan Troell a také syn Ingmara Bergmana Daniel Bergman. Jedním z vrcholů letošní „Filmovky" bude jistě kompletní retrospektiva Andreje Tarkovského. Všechny celovečerní filmy Tarkovského budou na LFŠ vůbec poprvé uvedeny v restaurované verzi a vedle nich promítneme i jeho studentské snímky Zabijáci a Dneska se nikam nejede. Sci-fi filmy v podsekcích kyberpunk a výlety do kosmu mimo jiné nastíní, jak se sci-fi v kinematografii proměňovala v souladu s pokroky ve vědě, společnosti a filmových technologiích. Heritage film přinese elegantní obrazy britské minulosti a odpoví na otázky, zda lze tyto filmy hodnotit jen na základě estetických kvalit či zda jsou ideologicky zatížené konzervatismem a nevytvářejí falešný obraz britských dějin.

   

  Aktuální problematiku televizní tvorby bude reflektovat sekce Hot TV. Z produkce dominantní kabelové televize HBO bude uvedena například úspěšná komediální minisérie Sedmilhářky. New French Extremity navazuje na dlouhou tradici francouzského extrémního filmu využívajícího zobrazení krajních forem lidského těla, sexu či násilí. Cestu do nejodlehlejších zákoutí divákovy perverznosti nabídnou filmy jako Zvrácený, Kalvárie nebo Mučedníci. Sekce Press Start představí kultovky jako Memento, Tron, Na hraně zítřka nebo béčkové Tunelové krysy a pokusí se odpovědět na otázky související s průnikem videoher a filmu. Úplně nová sekce Letní festivalové echo vznikla ve spolupráci s Be2Can Distribution. Diváci LFŠ budou mít jedinečnou možnost vidět top festivalové filmy z Benátek, Berlinale a Cannes, včetně snímků oceněných Zlatým lvem (Ta, která odešla) a Zlatým medvědem (O těle a duši).

   

  Tým AČFK na letošní Filmovce představí úplně nový projekt s názvem LFŠ uvádí, jehož cílem je zapojit diváky do procesu výběru filmu do české kinodistribuce. Během roku byly předvybrány tři výrazné tituly, které si bezesporu zaslouží uvedení v českých kinech. Do distribuce se nakonec dostane pouze jeden z nich, vítěz diváckého hlasování po třech unikátních projekcích během LFŠ. Ani letos nebude v programu Letní filmové školy chybět výběr těch nejlepších filmových novinek ze zemí visegrádského regionu. Kromě čerstvého nositele Křišťálového glóbu z Karlových Varů, filmu Václava Kadrnky Křižáček, exkluzivní předpremiéry Po strništi bos a nejnovějšího filmu Wojciecha Smarzowského Volyň se můžete těšit i na slovenskou novinku Čára Petera Bebjaka, která si z Varů odvezla Cenu za režii, na kontroverzní dokument Víta Klusáka Svět podle Daliborka, či bohužel poslední dílo Andrzeje Wajdy Mžitky. Kompletní filmový i doprovodný program naleznete na www.lfs.cz.

 • Obrázek k novince Hans Zimmer: ČSFD Award + rozhovor 14.7.2017

  Hans Zimmer: ČSFD Award + rozhovor

  Při příležitosti pražského koncertu a s blížící se premiérou nolanovky Dunkerk jsme pro vás přichystali rozhovor s králem instrumentální filmové hudby, Hansem Zimmerem (rozhovor zde). Soundtrackový mág si již na svém turné, nyní pokračující v USA, s sebou také nosí v kufru ČSFD Award pro "Nejoblíbenějšího filmového skladatele všech dob". Ten obdržel od zakladatele ČSFD.cz Martina Pomothyho na konci rozhovoru.

  Pomothy komentuje: "Zimmer změnil způsob komponování filmové hudby i jejího vnímaní mainstreamovým publikem. ČSFD Award bychom mu mohli udělit za různé přínosy. V žebříčku nejoblíbenějších skladatelů ČSFD.cz ale vede s takovým náskokem, že post Nejoblíbenějšího filmového skladatele je nejvýstižnější a na několik desítek let neotřesitelný. Dělat s ním rozhovor a udělit mu za české a slovenské fanoušky naši cenu byla na poli filmové hudby nejvyšší dosažitelná meta."

 • Obrázek k novince Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST 13.7.2017

  Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST

  Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádá od 13. do 19. července tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první poloviny roku 2017 za jednotnou atraktivní cenu 69,- Kč za vstupenku. Program BEST FILM FESTU je opět žánrově pestrý, dramaturgy přehlídky byli sami diváci.

   

  Budou se promítat festivalové hity: skvostná italská tragikomedie o partnerských vztazích Naprostí cizinci, drama o jednom z nejprovokativnějších vídeňských umělců začátku 20. století Egon Schiele, vítěz loňského Cannes - drama Já, Daniel Blake v režii britského legendárního tvůrce Kena Loache. Z letošní oscarové nabídky uvádíme muzikál La La Land, dále drama s excelujícím oscarovým Casey Affleckem Místo u moře či brilantní thriller ze současného Teheránu Klient oceněný Oscarem pro Nejlepší zahraniční film. Diváci se dále můžou těšit na díla uznávaných tvůrců, např.: tragikomedii amerického kultovního tvůrce Jima Jarmusche Paterson či vizuálně vytříbený milostný příběh od uznávaného balkánského režiséra Emira Kusturici Na mléčné dráze. Na přehlídce nechybí ani animovaná sekce, např. rodinná animovaná komedie Mimi šéf či hraná adaptace animované klasiky Kráska a zvíře.

   

  Z českých filmů jsou zastoupeny tyto tituly: favorit letošních Českých lvů životopisné drama Masaryk, tragikomedie Bohdana Slámy o mezilidských vztazích Bába z ledu, první díl z trilogie Zahradnictví melodrama Jana Hřebejka Rodinný přítel či rodinná letní komedie Špunti na vodě. Na programu jsou rovněž dokumenty: snímek o legendárním písničkáři Vladimíru Mišíkovi Nechte zpívat Mišíka v režii Jitky Němcové či časosběrný snímek Strnadovi mapující pětatřicet let jednoho manželství z pera dámy českého dokumentu Heleny Třeštíkové. Více informací na www.bestfilmfest.cz

 • Obrázek k novince 52. MFF Karlovy Vary 8.7.2017

  52. MFF Karlovy Vary

  52. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlédnout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 a půl tisíce akreditovaných účastníků. Během festivalu proběhlo 505 projekcí a bylo prodáno 140 067 vstupenek.

   

  I letos zavítala na festival spousta známých jmen. Americký skladatel filmové hudby James Newton Howard na festivalu při zahajovacím ceremoniálu osobně obdržel křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Na slavnostní zahájení přijel také držitel Oscara a Zlatého glóbu za hlavní roli ve filmu Místo u moře, americký herec Casey Affleck. Ten během slavnostního zahájení obdržel Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. Stejnou cenu si převzala také americká herečka Uma Thurman. Ovšem festivaloví hosté nebyli jen ze Spojených států amerických. Na festivalu bylo možné spatřit například známého francouzského herce Lamberta Wilsona. Festival navštívil také režisér z Velké Británie Ken Loach, který je držitelem mnoha cen nejen z různých festivalů v průběhu mnoha dekád. Mimo jiné je držitelem i Křišťálového globu z Karlových Varů za film Kes ze 17. ročníku v roce 1970. Spolu s ním přijel i jeho dlouhodobý scénárista Paul Laverty. A společně si převzali křišťálové globy za mimořádný přínos světové kinematografii. Z Itálie přijela Jasmine Trinca, aby uvedla snímek Fortunata, který ji vynesl cenu pro nejlepší herečku na letošním festivale v Cannes v sekci Un Certain Regard. V pátek 7.7. se konala debata s Jeremym Rennerem a tím výčet osobností zdaleka nekončí. Jak vidno festival v Karlových Varech má ve světě ohlas a hvězdné osobnosti filmového průmyslu jej každoročně hojně navštěvují.

   

  Udílení hlavních ocenění 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech proběhlo 8.7. 2017 po devatenácté hodině. Křišťálovým glóbem za vítězství na karlovarském festivalu se po patnácti letech může pochlubit český film. Stal se jím Křižáček režiséra Václava Kadrnky. Cena za režii byla udělena slovenskému režisérovi Peteru Bebjakovi za film Čiara. Zvláštní cenu poroty získal film Muškarci ne plaču. Nejlepším hercem se stal Alexandr Jacenko za svou roli ve filmu Arytmie. Nejlepší herečky byly oceněny dvě a to Jowita Budnik Miodlinkowska a Eliane Umuhire za své vystoupení ve filmu Ptaki śpiewają w Kigali. Cenu prezidenta MFF KV si na závěrečném ceremoniálu převzal režisér Václav Vorlíček. Celkový přehled vítězů naleznete v sekci Ocenění.

  (Tuax)
<< předchozí 1 2 3 4 13 26 38 50
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace