Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 1.6.2017

  Sin City míří do televize

  Drsná comicsovka Sin City - město hříchu vydláždila v roce 2005 cestu ke Třístovce a k Watchmenům. Fanoušci ihned volali po dvojce, Robert Rodriguez s ní ale otálel dlouhých 9 let a nakonec vydělala čtyřikrát méně než první díl (158 milionů vs. 39 milionů). To samozřejmě znamenalo rychlou filmovou smrt neonové série. Legendární comics od Franka Millera to ale nijak nepoškodilo a produkční firmy The Weinstein Company a Dimension teď začínají pracovat na rebootu. Jak jste se dozvěděli v titulku, cílem je dostat Sin City na malou obrazovku. Místo slavných příběhů se ale vsadí na nové postavy a dějové linky, které doplní millerovský základ a vytvoří něco zcela (nebo alespoň zčásti) nového. Na seriál bude dohlížet Glen Mazzara (Živí mrtví) a pilot má režírovat Len Wiseman (Smrtonosná past 4.0). Doufejme tedy, že pánové zastíní alespoň filmovou dvojku, protože další vlažné přijetí Sin City vážně nepotřebuje.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 31.5.2017

  Spideyho kámošky dostaly režisérku

  Ačkoliv pořád není jasné, jestli (a případně jak) se Spider-Man zapojí do nového pavoučího vesmíru od Sony, máme tu už druhý projekt, který nabírá reálné obrysy. Nejdřív jsme zjistili, že Ruben Fleischer natočí sólovku Venoma, jehož si zahraje Tom Hardy. A aby toho nebylo málo, do kin míří i Silver & Black, dámská týmovka s žoldačkou Silver Sable a zlodějkou Black Cat. Příběh filmu, k němuž napsal scénář Christopher Yost (Thor: Temný svět), zatím není úplně jasný. Počítejte ale se dvěma antihrdinkami, které vykosí kupu padouchů, a to pod dohledem Giny Prince-Bythewood. Režisérka Lásky a basketu nebo Tajného života včel právě dotočila pilot marveláckého seriálu Cloak & Dagger. Comicsovou zkušenost tedy má a bude vcelku zajímavé sledovat, jak ji z malé obrazovky přenese na velké plátno.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 30.5.2017

  John Wick se vrátí

  Dvojka Johna Wicka vydělala dvakrát víc než jednička (88 milionů vs. 166 milionů), takže není divu, že se plánuje trojka. Režisér Chad Stahelski stále neví, jestli znovu usedne za kameru, protože chystá reboot Highlandera. V tuhle chvíli ale dohlíží na psaní scénáře, který se samozřejmě odpíchne od konce dvojky, a slibuje, že nedorazí žádné digitální orgie. John Wick prý zůstane u přízemního dramatu s vypiplanou fyzickou akcí. A protože už tenhle recept zafungoval dvakrát, je slušná šance, že budou akční fandové spokojení i potřetí.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 25.5.2017

  Resident Evil čeká 6 dalších filmů

  Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho nazval Poslední kapitola a jedná se o závěr celé série, to ale neznamená, že značka v kinech končí. Naopak! Produkční firma Constantin Film už stihla oznámit reboot celé ságy, který má mít 6 dílů a bude ho produkovat James Wan, režisér Saw, Insidious a V zajetí démonů. Cílem je samozřejmě vrátit Resident Evil k jeho drsným hororovým kořenům, a to se zbrusu novým příběhem a obsazením. Za pár let se tedy úspěšná značka vrátí v novém kabátku a je slušná šance, že si celý zombie kolotoč opravdu dáme ještě jednou.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 24.5.2017

  Z Deppa a Bardema budou monstra

  Johnny Depp a Javier Bardem si od zítra půjdou po krku v pátých Pirátech z Karibiku, tím ale jejich spolupráce nekončí. Oba se totiž připojili k filmovému vesmíru s klasickými monstry (oficiální název zní Dark Universe), který letos odstartuje Mumií s Tomem Cruisem. Starodávnou egyptkou princeznu hraje Sofia Boutella a debut čeká také nového doktora Jekylla/pana Hydea, jehož se ujal Russell Crowe. Depp se přitom upsal sólovce s neviditelným mužem Jackem Griffinem, která zatím není v dohledu, a z Bardema bude Frankensteinovo monstrum, jež se zřejmě objeví v hororu The Bride Of Frankenstein, kterého se dočkáme 14. února 2019. Ano, další film z "Temného vesmíru" dorazí za dva roky na Valentýna, zatím ale nevíme, kdo si zahraje titulní hrdinku. Režie se nicméně ujal Bill Condon (Twilight sága: Rozbřesk, Kráska a zvíře), takže není pochyb o tom, že se o roli Frankensteinovy nevěsty strhne solidní rvačka.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 23.5.2017

  Zemřel Roger Moore, třetí James Bond

  Když už se má člověk stát hercem jedné role, měla by ta role stát za to. Roger Moore právě takovým hercem byl (všichni ho totiž znají jako Jamese Bonda) a nikdy nevypadal, že by mu to zase tolik vadilo. Být Bondem je prostě celoživotní úděl. A ten Moorův dnešním dnem skončil, jelikož britský herec v 89 letech podlehl rakovině. Rodák z londýnské čtvrti Stockwell se před kamery dostal už ve 40. letech, první zásadní role se ale dočkal až v roce 1962 v seriálu Svatý. Právě ten byl pro něj odrazovým můstkem k bondovské sérii, jíž převzal od Seana Conneryho (a George Lazenbyho) a nakonec si agenta 007 (oficiálně) zahrál hned sedmkrát. Mooreův rekord dodnes nikdo nepřekonal a všichni se asi shodnou na tom, že byl nejzábavnějším Bondem. I když tedy po Vyhlídce na vraždu, jíž dal v roce 1985 slavnému špiónovi sbohem, nic zásadního nenatočil, status filmové legendy mu už nic nesebere.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 23.5.2017

  Snyder předává Ligu spravedlnosti Whedonovi

  Ačkoliv se dnes blockbustery řeší v čím dál tím zuřivějších debatách, ve finále jsou to jen filmy, a právě na to budete myslet po téhle novince. Týká se totiž Zacka Snydera, režiséra Muže z oceli a Batman vs. Superman, který z rodinných důvodů opouští Ligu spravedlnosti. Snyderova dcera Autumn v březnu spáchala sebevraždu, což se mělo tajit s tím, že se nová comicsovka od DC dodělá podle plánu. Snyder a jeho žena Deborah, která je zároveň jeho producentkou, teď ale došli k závěru, že příští půlrok života raději stráví doma s ostatními dětmi. Ligu spravedlnosti přebírá Joss Whedon, režisér Avengers a nadcházející Batgirl, který pro Snydera sepsal pár nových scén a nyní je (s jeho požehnáním) vyrazí natočit. Pod Whedonovým velením pak proběhne i zbytek post-produkce, při níž se zachová Snyderova vize a všichni se určitě postarají o to, aby opravdu zůstal s rodinou a nemusel se do listopadu strachovat o nic jiného.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 22.5.2017

  Uncharted má hlavního hrdinu

  Adaptace videoherní série Uncharted se chystá už mnoho let. Studio Sony ji svěřilo Davidu O. Russellovi, Neilu Burgerovi, Sethu Gordonovi nebo Joeu Carnahanovi, nikdo z nich ale film nerozběhnul a nyní ho má pod palcem Shawn Levy (Noc v muzeu). Ještě před pár týdny to vypadalo, že Levy natočí scénář od Carnahana, který sliboval epické nahláškované dobrodružství. V Sony si ale nakonec řekli, že se jim tenhle směr nelíbí, a vymysleli prequel o tom, jak se mladý Nathan Drake seznamuje se svým budoucím parťákem Sullym. Fanoušci série dobře vědí, že se Nate se Sullym potkali ve flashbacku z Uncharted 3, v němž bylo Nateovi 14 let. Ve filmu mu ale bude něco kolem dvaceti, roli totiž získal Tom Holland, jehož znáte jako Spider-Mana ze třetího Kapitána Ameriky. Ano, místo klasického lovení pokladů dostaneme prequel o tom, jak se z pouličního zlodějíčka onen "lovec" teprve stává. A přestože se film určitě může povést, fandové Uncharted už nyní dávají najevo, že je tenhle směr opravdu moc netěší.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 20.5.2017

  Tom Hardy si zahraje Venoma

  Studio Sony nedávno potvrdilo, že nám v říjnu 2018 (znovu) představí Venoma, největšího Spider-Manova nepřítele. Jeho sólový film nebude souviset s marveláckým vesmírem, v němž se Spidey nedávno zapletl s Avengers. Místo toho odstartuje takzvaný "soňácký marvelácký vesmír", v němž Sony představí různé (anti)hrdiny z pavoučího univerza. Zatím není úplně jasné, na jakém principu má Venom (nebo třeba týmovka Black Cat a Silver Sable) fungovat. Novináře Eddieho Brocka, jehož ovládá nebezpečný černý symbiont, si ale zahraje Tom Hardy, takže odrazový můstek filmu rozhodně nechybí. Scénář Venoma píší Scott Rosenberg (Pot a krev) a Jeff Pinkner (Amazing Spider-Man 2), režie se ujme Ruben Fleischer (Zombieland). Podzimní natáčení by tedy mělo být jistotou, stejně jako zmíněná premiéra o rok později.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 18.5.2017

  Český sci-fi horor Jsem brána zvítězil v Nashvillu

  První český film podle povídky Stephena Kinga – krátký sci-fi horor Jsem brána v režii Robina Kašpaříka získal Velkou cenu poroty na Nashville Film Festival, který se uskutečnil na konci dubna. Porota snímek ocenila v kategorii Graveyard Shift Shorts, určené pro horory a sci-fi a vyhlásila jej nejlepší adaptací Stephena Kinga za poslední roky.

  Nashville Film Festival je jedním z největších amerických filmových festivalů. Každoročně jej navštíví více než 40 000 diváků a mezi hosty předchozích ročníků patřili Nicole Kidman, Patrick Swayze i Robert Redford. Oscarová akademie jej řadí mezi festivaly, ze kterých si vybírá krátké snímky pro nominace. „Byla to obrovská radost a satisfakce za roky práce. Jsem moc vděčný štábu a sponzorům, že to nevzdali a pomáhali mi," říká režisér Kašpařík.

  Z filmu Jsem brána se stal festivalový hit. Byl promítán v Sydney na A Night of Horror International Film Festival, na Festivalu krátkých filmů Praha, na francouzském festivalu MEME PAS PEUR, na britských festivalech SCI-FI-LONDON a Supernova. Svoji americkou premiéru měl v dubnu ve Phoenixu na International Horror and Sci-Fi Film Festival a v červnu míří na festivaly do Transylvanie a Španělska. Slavnostní české promítání tvůrci chystají po zahraničních festivalových cestách.

  Foto: Umělecký ředitel filmového festivalu v Nashvillu Brian Owens a režisér Robin Kašpařík

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 20.2.2020

  Edison Filmhub & Český lev

  Edison Filmhub ve spolupráci s Českou filmovou a televizní akademií v termínu od 24. 2. do předávání cen 7.3. 2020 promítne všech 17 filmů nominovaných na cenu Český lev. Každý den přehlídky diváci v programu Edisonu naleznou dva až tři snímky současné české produkce. Dostanou tak příležitost seznámit se s tituly, které během roku neměli čas či příležitost zhlédnout, případně si připomenout nejzářnější případy tuzemské filmové tvorby uplynulého roku. To vše v reprezentativním prostředí s kvalitní kávou či sklenkou vína.

  Přehlídkou zároveň Edison Filmhub startuje svůj nový programový blok Český výběr, ve kterém budou promítány kurátorsky selektované tituly z nejnovější české kinematografie i restaurované národní filmové klenoty – smaximální snahou snímky uvádět sanglickými titulky a představit je tak mezinárodnímu publiku. Součástí přehlídky Český lev v Edisonu jsou dvě projekce v rámci bloku Movie Barf Monday, English Friendly kurátorských večerů pod taktovkou australského expata a filmového kritika Ryana Keating- Lamberta, který každé pondělí zahraničnímu publiku představuje filmy nejrůznějších žánrů i zemí původu. Projekcí filmů Staříci a Na střeše tak zahraničním divákům přiblíží dva ze snímků, které se věnují problematice vyrovnání se s migrací a jejími důvody a důsledky v českém kontextu. Rovněž všechny zbývající filmy dostupné s anglickou lokalizací budou nasazeny v English Friendly verzi.

  Přehlídka vyvrcholí přímo v den předávání cen, 7.3., snímkem Václava Marhoula Nabarvené ptáče, na který rovnou naváže přímý přenos ze slavnostního večera v Rudolfinu, který přinášíme divákům bez vstupného jako audiovizuální kulisu v prostorách Edison Café.

  Návštěvníci přehlídky dostanou ke vstupenkám tištěný program se všemi promítnutými filmy, možnost hlasovat o Ceně diváků Edisonu, nebo sesbíráním šesti zakoupených vstupů na české filmy získat dvě volné vstupenky na libovolné představení v našem kině.

 • Obrázek k novince 17.2.2020

  Two Steps From Hell oslní Prahu hned 2x

  Thomas Bergersen a Nick Phoenix se svojí kalifornskou produkční společností Two Steps From Hell překonávají snad každý streamovací rekord. Díky čtyřem miliardám přehrání na YouTube, miliardou přehrání na dalších streamovacích službách a čtyřem platinovým deskám, se Two Steps From Hell právem řadí mezi nejúspěšnější hudební projekty v historii. Přední světoví skladatelé epické hudby Thomas Bergersen a Nick Phoenix se svým projektem zavítají do Prahy, kde předvedou unikátní vystoupení s orchestrem a pěveckým sborem. V pražském O2 universu se tóny jejich hudby rozezní hned dvakrát, a to 17. a 18. dubna 2020. 

  Jde nám především o to, abychom za krátkou dobu v posluchači probudili vzrušení. Musíme vyvolat napětí, nalákat diváka, aby chtěl film vidět. Potřebujeme, aby upoutávku zhlédl do konce, chceme získat pozornost. Je to velká výzva. Dnes už ale víc hudby skládám pro své fanoušky než pro film. Víc mě to uspokojuje. Můžu se soustředit na delší melodie, vnuknout jim vývoj a komplexnější aranže,“ říká o tvorbě hudby k filmovým upoutávkám Thomas Bergersen.

  Písně jako „Protectors of the Earth“, „Heart of Courage“, „Victory“ či „Archangel“ rezonují se srdečními tepy milionů fanoušků po celém světě a dokonale doplňují filmové ukázky, kterých jsou součástí. Ve snímcích „Avengers: Endgame“, „Aquaman“ nebo „Jurassic World“ a dalších, na slavnostním zahájení olympijských her, ale i v reklamních kampaních nadnárodních společností - tam naleznete hudbu Two Steps From Hell zaručující jistý úspěch. 

  Některé elementy už v mé hudbě zůstanou navždy, protože sám tíhnu k dramatické hudbě. Mám rád, když hudba donutí lidi něco cítit a když dokáže změnit jejich rozpoložení. V tom je její síla. Nemusí to vždy být hlučná jízda, ale musí mít příběh. A příběh potřebuje větší prostor než jen pár minut. Snažím se ale lidi bavit,” popisuje dále svůj osobitý styl skládání hudby T. Bergersen.


  Two Steps from Hell se vydávají se svými soundtracky na živé koncertní turné po celé Evropě. Nevynechají ani Prahu, kde s orchestrem, pěveckým sborem a sólisty nabídnou tuzemským fanouškům vzrušující show působící na všechny lidské smysly. Napínavá cesta světem epické hudby, (nejen) lidské fantazie, hudební mystiky, dramatu a jedinečných tónů Thomase Bergersena a Nicka Phoenixe slibuje jedinečný a nezapomenutelný prožitek.

  Vstupenky na pražské koncerty 17. a 18. dubna 2020 jsou v prodeji exkluzivně v síti Ticketmaster. Pořadatelem koncertu je agentura Semmel Concerts a společnost Bestsport. Více informací na webu www.o2universum.cz

 • Obrázek k novince 11.2.2020

  ČSFD Award pro Rona Perlmana

  Máme za sebou první Comic-Con Prague, který svým hladkým průběhem a bohatým programem potěšil obdivuhodných 23 000 účastníků. Pro posádku vesmírné lodě ČSFD.cz bylo nejpříjemnějším momentem víkendové akce předání ČSFD Awardu z rukou Martina Pomothyho největší hvězdě Comic-Conu Ronu Perlmanovi. Herec si ocenění vysloužil “Nepřekonatelným ztělesněním postavy Hellboye” v dvojici filmů Guillerma del Tora (Hellboy, Hellboy 2: Zlatá armáda). Cena “od všech filmových fandů z Česka a Slovenska” ho úpřimně potěšila. V rámci besedy s diváky prozradil, že aktuálně pracuje na dalších dvou filmech oscarového del Tora. V Pinocchiovi propůjčí svůj hlas, a v Nightmare Alley si zahraje - jak jinak - nightmare. Těšíme se! A děkujeme pořadatelům Comic-Conu Prague za báječnou akci.

 • Obrázek k novince 10.2.2020

  Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

  Před pár desítkami minut skončilo vyhlašování výsledků 92. ročníku Oscarů a letos se zase jednou psala historie. Cenu pro nejlepší film si totiž odneslo vůbec poprvé v historii cizojazyčné drama Parazit režiséra Bong Joon-ho. To ale není vše, snímek a jeho tvůrci totiž získali taky cenu pro nejlepšího režiséra, nejlepší původní scénář a pochopitelně i zahraniční film. Nutno dodat, že až do samotného večera byl jednoznačným favoritem válečný film Sama Mendese 1917, který po většinu oscarové sezóny sbíral jedno ocenění za druhým, jakmile však Parazit vyhrál několik zásadních Oscarů, začínalo být jasné, že je zaděláno na velké překvapení.

   

  Co se hereckých kategorií týče, tam se vše odehrálo bez větších šoků. Nejlepší herečku získala Renée Zellweger za film Judy, sošku pro nejlepšího herce samozřejmě získal Joaquin Phoenix za komiksový film Joker a v kategoriích vedlejších herců je doplnili Laura Dern (Manželská historie) a Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu).

   

  Nejlepší animovaným filmem byl zvolen Příběh hraček 4, nejlepším adaptovaným scénářem Králíček Jojo, kameru si zaslouženě odnesl Roger Deakins za 1917, střih pak vyhrál biografický snímek Le Mans ´66. Smutnou zprávou je, že ani jedno z českých želízek v ohni Oscara nevyhrálo, krátkometrážní Dcera prohrála s Hair Love a nejlepší výpravu získalo Tenkrát v Hollywoodu.

   

  Kompletní přehled všech výherců najdete v sekci Ocenění.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 9.2.2020

  Zlaté maliny 2020 – nominace

  Tradičně se Zlaté maliny aka ceny pro nejhorší filmy roku udílí noc před Oscary. Letos tomu tak není, pořadatelé se dosud ani nerozhodli, kdy ceremoniál vlastně proběhne, místo toho však dnešek využili k oznámení svých nominací. A pravděpodobně nikoho nepřekvapí, jaký film jim letos kraluje. Jedná se samozřejmě o nepovedený muzikál Cats, jehož ostuda se v posledních týdnech stává předmětem legrace nejen mnohých filmových publikací, ale i představitelů zpívajících koček samotných. Film má celkem 8 nominací, se stejným počtem jej však letos doplňují A Madea Family Funeral a taky Rambo: Poslední krev. O cenu pro nejhorší film roku se vedle výše zmíněných pak dále ucházejí The Fanatic a The Haunting of Sharon Tate. Zajímavostí je, že nominaci obdržel rovněž na Oscara nominovaný Joker, který se uchází o speciální ocenění pro film, který je nejbezohlednější co se týče ignorování lidských životů a veřejného majetku.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 3.2.2020

  Ceny BAFTA – výsledky

  73. ročník udílení Filmových cen Britské akademie je za námi, kdo slaví, a kdo naopak odešel domů s prázdnou? Nejlepším filmem bylo nakonec zvoleno válečné drama 1917 Sama Mendese. Snímek si odnesl celkem sedm cen, včetně té pro nejlepšího režiséra nebo za nejlepší kameru, kterou přebral Roger Deakins. Joker, jenž obdržel letos nejvíc nominací, zvítězil nakonec ve třech kategoriích, včetně té pro nejlepšího herce.

   

  Kromě Joaquina Phoenixe se tak dále radovali Renée Zellweger (Judy), Laura Dern (Manželská historie) a Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Všichni výše jmenovaní zopakovali předešlé výhry a mají tak nakročeno příští týden i k Oscarům. To samé platí pro snímky Parazit a Králíček Jojo, jež se radovaly z cen za nejlepší původní scénář a adaptovaný scénář. V kategorii nejlepší filmová scénografie za film Králíček Jojo byla mimo jiné nominována i Češka Nora Sopková, ta ale nakonec neuspěla, cenu získali Dennis Gassner a Lee Sandales za film 1917.

   

  Kompletní přehled vítězů naleznete v sekci Ocenění.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 2.2.2020

  Ceny české filmové kritiky – výsledky

  Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české filmové kritiky také ocenění za nejlepší režii a pro herce Jiřího Schmitzera. Vlastníci Jiřího Havelky proměnili dvě nominace – za scénář a pro herečku Terezu Ramba. Snímek Nabarvené ptáče zvítězilo v kategorii Audiovizuální počin, kde kritici ocenili kameru Vladimíra Smutného. Nejlepším filmem mimo klasickou distribuci se pak stal krátkometrážní loutkový snímek Dcera, jenž je rovněž nominován i na Oscara.

   

  Cenu Innogy pro objev roku získal Bohdan Karásek za vztahovou tragikomedii Karel, já a ty. Nejlepším dokumentem se stala Dálava v režii Martina Marečka. Speciální cenu pak obdržel také kultovní film Jana Svěráka Kolja, jenž byl českými kritiky zvolen jako nejlepší domácí film od roku 1989. Kompletní přehled výsledků naleznete v sekci Ocenění.

   

  Výsledky hlasování jednotlivých kritiků a kritiček jsou dostupné na www.filmovakritika.cz.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 26.1.2020

  34. Premios Goya – výsledky

  Výroční španělské filmové ceny Goya byly předány v sobotu 25. ledna 2020. Slavnostní ceremoniál, jenž se konal v jihošpanělské Malaze, uváděli stejně jako loni komik a moderátor Andreu Buenafuente a herečka Silvia Abril. Španělským filmem roku se stal snímek Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara, jenž si zároveň odnesl cenu za nejlepší režii. Celkem film Bolest a sláva proměnil sedm ze šestnácti nominací. S tímto počtem nominací se ostatně řadil mezi největší favority, k nimž patřilo i historické válečné drama While at War se sedmnácti nominacemi a drama The Endless Trench s patnácti nominacemi.

  Nejlepším hercem byl zvolen Antonio Banderas za svou roli ve filmu Bolest a sláva, za níž je zároveň nominován na Oscara. Cenu pro nejlepší herečku si odnesla Belén Cuesta, jenž ztvárnila hlavní roli ve filmu The Endless Trench. Za své herecké výkony ve vedlejších rolích si cenu odnesli Eduard Fernández za snímek While at War a Julieta Serrano za Bolest a slávu. Ceny pro nejlepší nové herce, udělované hereckým objevům, obdrželi Enric Auquer za film Oko za oko a Benedicta Sánchez za drama Až přijde oheň.

  Almodóvarova Bolest a sláva kromě toho skórovala i v kategoriích Nejlepší původní scénář, Nejlepší střih a Nejlepší hudba. Nejlepším zahraničním španělsky mluveným filmem byla zvolena kriminální komedie Heroic Losers, natočená v argentinsko-španělské koprodukci, a za nejlepší nešpanělsky mluvený snímek bylo prohlášeno francouzské drama Bídníci, které reprezentuje Francii i na Oscarech. Kompletní přehled oceněných a nominovaných naleznete v sekci Ocenění, spolu s kompletním archivem vítězů a nominovaných i ze všech předchozích ročníků.

  (Filmmaniak)
 • Obrázek k novince 22.1.2020

  7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

  Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate divákům přinese řadu nových oceňovaných snímků (Malý Joe, Vivárium, H0use), které budou soutěžit o hlavní cenu festivalu, ale i nesmrtelné klasiky jako Tetsuo, Total Recall či Ghost in The Shell 2: Innocence, sérii dokumentů či školní projekce. Na festival míří scénárista seriálu Taboo Chips Hardy a další zahraniční tvůrci i vědci. Future Gate probíhá od 29. ledna do 2. února v pražské Lucerně, o týden později v Brně. Festivalové ozvěny se konají v Plzni, Šumperku a nově na Slovensku.

  Velmi nás těší, jakou filmovou kolekci se nám podařilo letos připravit. V soutěži jsou zastoupeny americké nezávislé filmy i evropské snímky oceněné dříve na světových festivalech. Do Prahy přiletí několik režisérů, producentů a odborníků z dalších profesí zastoupených ve výrobě filmů. Výchozím tématem letošní filmové přehlídky je svoboda, vizuálním prostředkem k jejímu zobrazení se stane subžánr sci-fi: kyberpunk. Filmy jako Total Recall, Ghost in the Shell nebo Tetsuo vzdáme hold oblíbenému žánru,” přibližuje pořadatel festivalu Filip Schauer. 

  Zahajovacím filmem festivalu je v Cannes oceněný Malý Joe s Emily Beecham, známé z Ave, Caesar! bratří Coenů, v roli vědkyně zabývající se vývojem nových rostlinných druhů, které lidstvu nemají přinést nic menšího než štěstí. Režisérkou snímku je Jessica Hausner (Lurdy, Láska šílená). Druhý soutěžní film Vivárium je artovou alegorií koloběhu konzumní společnosti, ve které tvoří mladou rodinu Jesse Eisenberg (Zombieland) a Imogen Poots (Král ze Soho). Nápaditý a inovativní počin Synchronic natočili Justin Benson a Aaron Moorhead, američtí nezávislí tvůrci oceňované hororové mozaiky V/H/S a sci-fi Donekonečna. Snímek Barva z vesmíru, ve kterém si hlavní roli zahrál Nicholas Cage, je adaptací stejnojmenné povídky H. P. Lovecrafta. Psychedelická a místy brutální vize kultovního režiséra Richarda Stanleyho (Hardware) vypráví příběh rodiny, které na zahradu za domem dopadne meteorit. Inteligentní konverzační drama H0us3 je debutem španělského režiséra Manola Munguia, který v něm odkrývá naše obavy z umělé inteligence a přehledně představuje témata jako internet věcí, hackování a nabourávání počítačových systémů. Uvedení snímku bude za osobní účasti režiséra. Šestým a posledním soutěžním filmem je čínský nezávislý snímek Poslední úsvit (Zui Hou De Ri Chu) 30-letého režiséra Wen Ren, který svůj první celovečerní film natočil za pouhých 250 000 USD. 

  Kompletní program festivalu naleznete na www.futuregate.cz.

 • Obrázek k novince 18.1.2020

  Šortky znovu v Pilotech, Oku a ve Světozoru

  15. Festival krátkých filmů Praha, pořádaný organizátory Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, se koná od 22. do 26. ledna 2020 v pražských kinech Světozor, Pilotů a Oko. Nabídne nejnovější světovou produkci, vizuální experimenty, nejzajímavější české kraťasy, půlnoční program s netradičními průvodci, dětské filmy, nejlepší kanadské filmy posledních let, odlehčený pohled na smrt, trošku šokující výlet do světa žen v režii něžného pohlaví, VR kino, divokou vyjížďku na skejtech nebo program pro seniory. 

  Ochutnat letošní program můžete 22. ledna v rámci zahajovacího programu v Bio Oko. Nasadit helmy a seznámit se zdarma s tím, jak může vypadat audiovizuální zážitek, lze ve VR kině, ve foyer Národní technické knihovny od 23. do 25. 1. (13:00 - 20:00). 

  V Mezinárodní soutěži se představí v pěti tematických programech filmy rozmanitých žánrů. Potkávají se tu filmy ověnčené řadou festivalových cen s úplnými novinkami a výrazným rysem letošní soutěže je zvýšená hladina humoru a poněkud neobvyklých námětů. Země mezi moři představí nejlepší kanadské kraťasy posledních patnácti let. Najdete mezi nimi třeba i řadou cen ověnčenou temnou grotesku Další patro Denise Villeneuvea (Blade Runner 2049). O tom, že se dá o posledních věcech vyprávět s otevřeností, hravostí a humorem, pojednává Prach prachu. Dozvíte se, jak vypadá posmrtný život kosmonauta nebo jaké to je uspořádat si pohřeb ještě zaživa. Pětice filmů, jež všechny do jednoho napsaly a natočily ženy, se představí v bloku Naprosto úžasná. Hrdinky těchto příběhů skutečně nepůsobí ani trochu jako princezny a s předsudky si v těchto příbězích hlavu rozhodně nikdo neláme. Fenoménu skejťáků se věnuje pásmo Frontside/Backside, v němž samozřejmě nechybí ani příspěvek z rukou legendy skatevideí, videoklipů a autorského filmu Spikea Jonzeho. A pokud stále ještě nebudete mít dost, stačí se podívat na Shortky na Mall.tv, kde najdete zdarma to nejlepší z programu festivalu a také můžete hlasovat o ceně diváků. 

  V programu diváci tradičně najdou oblíbenou Brutal Relax Show plnou půlnočních titulů i nekorektního humoru nebo LABO, filmy co chtějí být vizuálním zážitkem a nezřídka překračují hranice médií. A pro  nejmenší máme Pragueshorts dětem, pro děti od 3 do 6 let a jejich rodiče, a to v sobotu 25. 1. 2020 od 15:00 v Bio Oko a o den později, 26. 1. 2020 od 15:00, v kině Aero. 

  Více na www.pragueshorts.com

<< předchozí 1 2 3 4 18 35 51 68