Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Cage vs. Cusack v mrazivé divočině 28.7.2011

  Cage vs. Cusack v mrazivé divočině

  Hráli spolu v Con Air. A opět budou stát proti sobě, ale namísto popcornové akce je čeká krvavý thriller inspirovaný skutečnými událostmi. John Cusack si ve filmu The Frozen Ground zahraje jednoho z nejznámějších amerických sériových vrahů. Robert Hansen žil v malém městečku na Aljašce jako vzorný manžel a otec dvou dětí. Volný čas ale trávil tím, že unášel mladé ženy a poté, co si s nimi užil trochu toho znásilňování a mučení (Wikipedia uvádí ošklivé historky o násadách kladiv ve vagínách), odvezl je malým soukromým letadlem do divočiny, kde je vypustil a uspořádal na ně štvanici. Poslední slovo měla obvykle jeho lovecká puška, nůž, pila, sekera a lopata. Takhle zavraždil podle oficiálních záznamů 17 až 21 dívek (exhumované ostatky byly na kusy, takže se nedal určit přesný počet těl) a byl za to odsouzen k 461 letům vězení. Konec jeho řádění nastal 13. května 1983, kdy 17-letá Cindy Paulson uprchla v okamžiku Hansenovy nepozornosti během přípravy loveckého vercajku. Na ulici jí pak pomohl policista. A právě toho si zahraje Nicolas Cage. To, co bude následovat, už zřejmě nebude příliš podle skutečnosti – policista totiž spolu s dívkou uspořádá v lesích hon na vraha. Film je scénáristickým i režijním debutem jistého Scotta Walkera, který na natáčení sehnal 27 milionů dolarů. První klapka padne v říjnu přímo v aljašském Anchorage, dějišti Hansenova běsnění. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Bonnie a Clyde tentokrát natvrdo 27.7.2011

  Bonnie a Clyde tentokrát natvrdo

  Je zvláštní říct to o filmu, který byl ve své době kritizován za amorálnost a drsnost (zejména krvavé finále diváky v roce 1967 doslova šokovalo), ale je to tak – Bonnie a Clyde Arthura Penna nabízí hodně zromantizované podání příběhu slavné milenecké a zločinecké dvojice. Nová verze, jejíž scénář podle knihy Jeffa Guinna „Go Down Together“ píše Sheldon Turner (uvěříte, že napsal Texaský masakr motorovou pilou: Počátek a poté oscarovku Lítám v tom?), se bude mnohem víc držet skutečnosti. Takže se třeba dozvíme, že Bonnie byla před setkáním s Clydem prostitutka a Clyde jako svou první oběť zavraždil spoluvězně, který ho opakovaně znásilňoval. Režie byla nabídnuta Neilovi Burgerovi, ale ten už se chystá na adaptaci počítačové hry Uncharted: Drake's Fortune, takže noví Bonnie a Clyde budou muset počkat, nebo si najít jiného tvůrce. Samozřejmě nás nejvíc bude zajímat, kdo získá role, které vynesly oscarové nominace pro Warrena Beattyho a Faye Dunaway. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Redford prchá před LaBeoufem 26.7.2011

  Redford prchá před LaBeoufem

  Samozřejmě jen na plátně. První dobrá zpráva: Robert Redford se vrací k jednomu ze žánrů, který jej proslavil – když se řekne „polit-thriller“, každý si vybaví legendární Tři dny kondora. Nový film, který bude Redford režírovat a zahraje si i jednu ze dvou hlavních rolí, vznikne podle románu Neila Gordona The Company You Keep. Hlavní postavou je bývalý militantní radikál, který se už 30 let úspěšně skrývá před FBI. Jednoho dne jej náhodou odhalí mladý ambiciózní reportér, načež vypukne celonárodní hon na zločinného důchodce. Ze zápletky je jasné, koho bude hrát Redford a koho Shia LaBeouf, který nedávno podepsal smlouvu na účinkování ve filmu. Scénář píše Lem Dobbs, odpovědný třeba za Proyasova kultovního Smrtihlava či blížící se Soderberghovu akční špionáž Haywire. Natáčení startuje v září ve Vancouveru. Samozřejmě, asi každého z nás teď napadne, jestli tvůrci neplánují vykreslit Redfordovu postavu i trochu sympaticky. Po událostech v Norsku má svět pro militantní radikály ještě menší pochopení než obvykle. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Harrison Ford opět v klobouku a s koltem 25.7.2011

  Harrison Ford opět v klobouku a s koltem

  Tahle kombinace zkrátka nepřestane fungovat a i díky ní se těšíme na Kovboje a vetřelce. Ford teď navíc prozradil, že jej v tak trochu westernové roli uvidíme znovu – dokonce si zahraje legendárního šerifa Wyatta Earpa. Konkrétně v adaptaci románu Maxe Allana Collinse Black Hats. Ten se odehrává za prohibice na začátku 20. let minulého století, kdy postarší Earp už měl divokozápadní kariéru za sebou a pracoval v Los Angeles jako soukromý detektiv a filmový konzultant. Ve fiktivním příběhu se dozví, že jeho dávno mrtvý parťák Doc Holliday má syna, který se v New Yorku dostal do vážných problémů, protože se zapletl s gangem mladého, ale dravého gangstera jménem Al Capone. Wyatt Earp tedy vytáhne ze šuplíku svůj starý Peacemaker a vyrazí na východní pobřeží zkusit, jestli kolt obstojí proti samopalům. Pomůže mu jeho bývalý zástupce Bat Masterson, který momentálně pracuje jako sportovní redaktor v New York Morning Telegraph. Další důchodcovská akce může začít... Nadějný námět zpracuje do scénáře Snyderův tradiční spolupracovník Kurt Johnstad (300: Bitva u Thermopyl). (Cervenak)
 • Obrázek k novince Bourne nabírá luxusní protivníky 24.7.2011

  Bourne nabírá luxusní protivníky

  Tony Gilroy očividně napsal pro The Bourne Legacy parádní scénář. Film, který bude tentokrát i režírovat, totiž láká čím dál hvězdnější obsazení. Nejdřív hlavní roli získal Jeremy Renner (nebude hrát Bournea, ten se ve filmu vůbec nevyskytuje, ale jiného špičkového agenta-zabijáka, vytrénovaného v rámci stejného programu). Potom se vynořilo jméno Edwarda Nortona, který už je vlastně potvrzený pro hlavní zápornou roli. Ženský element zastoupí Rachel Weisz. A teď přichází Oscar Isaac, původní Gilroyova volba pro hlavní postavu. Studio mu to neodsouhlasilo, ale režisér si Isaaca nakonec prosadil do vedlejší role. Není divu – Isaac si pro sebe ukradl vlastně každý film, ve kterém v poslední době hrál, ať už Robina Hooda či Sucker Punch. Jeho postava se jmenuje „Číslo 3“ a půjde o dalšího zabijáka s vymytým mozkem, který pořádně potrápí hlavního hrdinu. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Craig, Jackman, Spielberg a vrah-lidožrout? 23.7.2011

  Craig, Jackman, Spielberg a vrah-lidožrout?

  A taky novinky o The Wolverine a muzikálových Bídnících. Ona v titulku zmiňovaná spolupráce je alespoň ze strany herců už vlastně zrealizovaná. Daniel Craig a Hugh Jackman už 12 týdnů hrají na deskách Broadwaye ve hře Keitha Huffa A Steady Rain. Psychologický krimithriller se točí kolem dvou chicagských policistů, kteří vydali vietnamského hocha do rukou kanibalského sériového vraha, protože uvěřili, že jde o chlapcova strýčka. Celoživotní přátelství detektivů se zřítí v okamžiku, když má za tuto fatální chybu někdo nést odpovědnost. Jackman na Comic Conu v San Diegu potvrdil, že hra putuje na filmová plátna, momentálně se už píše scénář a o projekt má zájem Steven Spielberg (i když Hugh neupřesnil, jestli jako režisér, nebo pouze jako producent). Jackman dále potvrdil, že natáčení The Wolverine pod taktovkou Jamese Mangolda začne v říjnu v Japonsku a hlavním padouchem bude Silver Samurai – bojovník vyzbrojený mečem, který dokáže rozseknout jako hroudu másla cokoliv na světě. Tedy, cokoliv kromě adamantia, přirozeně. No a nakonec je tady muzikál Les Miserables režiséra Toma Hoopera, ve kterém si Jackman zahraje a zazpívá hlavní roli, Jeana Valjeana. Otázkou zůstává, kdo bude jeho protivníkem, inspektorem Javertem. S rolí je už nějakou spojován Paul Bettany, ale kdyby neměl čas, náhradníkem by mohl být jeho kolega z Čisté duše, Russell Crowe. Oj, to by byl tvrdý souboj australských hochů.

  Photo © Broadway.com
  (Cervenak)
 • Obrázek k novince Sněhurka vs. Sněhurka 22.7.2011

  Sněhurka vs. Sněhurka

  Tohle bude vybíjená na plné sněhové ko*le. Na Sněhurku a myslivce (premiéra o Vánocích 2012) s Chrisem Hemsworthem, Kristen Stewart, Charlize Theron a tlupou britských veteránů v rolích trpaslíků se těšíme. Lhostejní ale nemůžeme být ani k zatím nepojmenovanému „Snow White projectu“ (foto) režiséra Tarsema Singha, jehož natáčení už je v plném proudu v Montrealu a premiéra je naplánovaná na 16. března 2012. Zatímco „Myslivec“ bude epická dobrodružná fantasy, Singhova verze hodlá být mnohem lehčí, napůl komediálně pojatá pohádková adaptace. Sněhurku hraje Lily Collins (mimochodem, Philova dcera), jejího královského otce Sean Bean, zlou macechu/královnu/čarodějnici Julia Roberts, prince Andrewa Armie Hammer a královnina komického poskoka Nathan Lane. Ani v této verzi nebudou chybět trpaslíci, ale nebudou mít tak hvězdné obsazení jako u konkurence. Počkejme si, jak budou oba filmy vypadat a jak si vzájemně poškodí komerční výsledky.

  Photo © Entertainment Weekly
  (Cervenak)
 • Obrázek k novince Bradley Cooper je Satan 21.7.2011

  Bradley Cooper je Satan

  Michael Bay pláče. Jeho titul totiž převzal jeden z nejobsazovanějších herců současnosti. Studio Warner Bros. a produkční společnost Legendary Pictures potvrdily, že Cooper si v biblické fantasy Paradise Lost zahraje vůdce padlých andělů. Alex Proyas režíruje hodně bizarní (a proto zajímavou) adaptaci duchovního eposu Johna Miltona ze 17. století. Soupeření archandělů Lucifera a Michala, které končí Luciferovým svržením z nebes, uvidíme jako výpravný velkofilm s monumentálními bitvami. Natáčet se bude v Sydney, po poslední klapce přijde 72 týdnů postprodukce a film zřejmě uvidíme na sklonku roku 2013 (co se k Vánocům hodí víc než příběh se Satanem v hlavní roli?). Produkce počítá s masivním využitím technologie motion-capture a množí se dohady, jestli celý film nebude animovaný. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Pistolnické ztráty a nálezy 20.7.2011

  Pistolnické ztráty a nálezy

  Javier Bardem si nakonec pistolníka nezahraje, naopak Kevin Costner se na Divoký západ vrátí. O čem je řeč? O projektu, který je jednou nohou v hrobě, a o filmu, který nabírá čím dál lákavější tvary. Ale už konkrétně: studio Universal potopilo Temnou věž. Adaptace fantasy-westernové ságy Stephena Kinga měla obrovské ambice. Filmová trilogie měla být provázaná televizním seriálem (se stejným obsazením), režírovat měl Ron Howard, hlavní roli získal Javier Bardem a všechno to mělo stát stovky milionů a počítalo se s přístupností R. Poté, co Universal spláchl del Torovo At the Mountains of Madness (taktéž vysoký rozpočet a mládeži nepřístupno), se dalo čekat, že problémy bude mít i Temná věž. Začalo to tím, že Akiva Goldsman dostal zadání přepsat scénář tak, aby to bylo všechno lacinější a PG-13. Požadavku vyhověl... a šéfové studia se stejně rozhodli, že do toho nakonec nepůjdou. Už se ale šušká, že o megalomanský projekt projevili zájem jiní hollywoodští hráči, hlavně studio Warner Bros. To Quentin Tarantino problémy nemá. Naopak, jeho western Django Unchained nabírá parádní obsazení a vesele se připravuje na listopadový start natáčení. Shrňme si to: Jamie Foxx hraje uprchlého otroka, kterého německý lovec lidí (Christoph Waltz) vytrénuje na prvotřídního zabijáka. Django/Foxx použije pistolnické schopnosti na vysvobození své mladé ženy (Kerry Washington) z rukou zlovolného rančera Calvina Candieho (Leonardo DiCaprio). Candie provozuje jakýsi „zábavný park“ Candyland, ve kterém se bílí otrokáři můžou potěšit s nedobrovolnými černými prostitutkami (dohlíží na ně Samuel L. Jackson), případně se pobavit krvavými zápasy mužských otroků v aréně zvané „Jáma“. A tady přichází na scénu další padouch, sadistický trenér černých gladiátorů, který nemá problém trestat neposlušnost mučením či bolestivou smrtí. V této roli se na Divoký západ a do první herecké ligy vrací Kevin Costner. Přejeme mu to! (Cervenak)
 • Obrázek k novince Merlin se vrátí, Camelot ne 19.7.2011

  Merlin se vrátí, Camelot ne

  Dnes na televizní notu: kvalitně obsazená série Camelot stanice Starz chtěla být vážnější, dospělejší a hlavně drsnější protiváhou k teenagersky pojatému britskému Merlinovi. Nepovedlo se. První sezóna seriálu se stala zároveň tou poslední. Nepomohly ani ochotně odhalené vnady Evy Green, ani Joseph Fiennes v roli Merlina, ani krvavá akce. Přestože seriál odstartoval s dobrou sledovaností, zájem diváků rychle upadal a množily se nespokojené reakce. Camelot zkrátka v jarní konkurenci dalších fantasy či historicky laděných seriálů (hlavně Borgiové a Hra o trůny) neobstál. Navíc se ukázalo, že natočit druhou sezónu by bylo obtížné vzhledem k vytíženosti hlavních představitelů. Takže, Camelot skončil. Naopak, Merlin stanice BBC nabírá na popularitě. Bude pokračovat čtvrtou sérií, která počítá s většinou hlavních představitelů, včetně Johna Hurta, poskytujícího hlas drakovi. Čtvrtou sezónu už zakoupila i americká stanice SyFy, která ve vysílání jednoho ze svých nejsledovanějších pořadů pokračuje začátkem roku 2012. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Noir Film Festival slaví 5. narozeniny 16.8.2017

  Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

  Cynismus Humphreyho Bogarta, šarm Roberta Mitchuma, křehkost Lizabeth Scott, rafinovanost Alfreda Hitchcocka, temné příběhy z Mexika, napínavé filmové jízdy noirovými vlaky a standard v podobě československé stopy a seriálových maratonů z dílny HBO – to je programový balíček filmové radosti a slasti, který dostane každý, kdo se mezi 17. a 20. srpnem vydá na hrad Křivoklát, jenž do svých komnat bude znovu po roce láká milovníky filmu noir. Program intenzívní čtyřdenní akce opět čítá na čtyři desítky projekcí situovaných v několika hradních sálech a na jeho nádvoří. Přehlídka, jejíž dramaturgie se neomezuje pouze na jádro filmu noir, tedy jeho klasickou etapu v americké kinematografii 40. a 50. let 20. století, zase o něco více přiblíží jeho evoluci napříč žánry a geografickým prostorem.

   

  Vedle tísnivého prostředí vlaků, které spojuje čtveřici filmů z hlavní festivalové sekce Vlaky ve filmu noir (Dáma ve vlaku, Vysoký cíl, Nebezpečný útěk, Lidská bestie), bude jedním ze specifických míst, které festival divákům představí, exotické Mexiko. Tzv. zlatou éru mexické kinematografie 40. a 50. let budou reprezentovat Dobrodružka s půvabnou Ninón Sevilla a dva snímky od tamního mistra melodramatu Roberta Gavaldóna Ta druhá s Dolores del Rio a Klečící bohyně s Mariou Felix. Duch Mexika bude z plátna sálat i v případě filmů v sekci Noir na jih od El Pasa, která představí do Mexika situované hollywoodské snímky téže doby. Neboť právě Mexiko bylo častým cílem hrdinů prchajících před zákonem či neblahým osudem, což je případ protagonisty Cesty bez návratu v podání Roberta Mitchuma. Vedle Mitchuma a Lizabeth Scott festival uctí odkaz Humphreyho Bogarta – uvede čtyři tituly z různých etap jeho herecké kariéry (Vysoko v horách, Konflikt, Key Largo a Na opuštěném místě). Řada letos přijde i na mistra napětí Alfreda Hitchcocka (Ani stín podezření, Pochybná žena, Nepravý muž).

   

  Československý noir letos zastoupí vedle Svědomí Jiřího Krejčíka tři tituly z 60. let: Třicet jedna ve stínu, Naděje a Hra bez pravidel. Posledně jmenovaný titul vychází z iniciativy festivalu na DVD, které bude možno na místě zakoupit za festivalovou cenu 99 Kč. Každoroční maratony minisérií z dílny HBO letos spojují dvě mrtvé dívky: vraždu jedné rozkrývá Jedna noc a zmizení druhé Pustina. Ve zvláštním uvedení pak na řadu přijdou americké neonoiry Bez okolků a Skrytá vada, slovenský Čistič a dva díly ze série Soukromé pasti.

 • Obrázek k novince Rádio Filmové melodie obohacené o 515 skladeb! 13.8.2017

  Rádio Filmové melodie obohacené o 515 skladeb!

  ČSFD rádio Filmové melodie jsme právě obohatili o více jak 515 tracků z největších soundtrackových novinek posledního roku! Navíc s úpravou playlistu, ve kterém každá druhá skladba je novinka. Dunkirk, Wonder Woman, Král Artuš: Legenda o meči, Valerian a město tisíce planet, Rogue One: Star Wars Story, Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta, Strážci Galaxie Vol. 2, Transformers: Poslední rytíř, Pasažéři, Vetřelec: Covenant, Logan: Wolverine, Válka o planetu opic, Mumie, Fantastická zvířata a kde je najít, La La Land a další pecky z vašich repráků kdykoliv na jedno klinknutí!

 • Obrázek k novince Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů! 1.8.2017

  Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

  Na šestém ročníku setkání filmových fanoušků již tento víkend nejen, že poběží největší filmové pecky roku jako Dunkirk, Strážci Galaxie Vol. 2 nebo sexy novinka Atomic Blonde, ale taky se bude rozdávat spousta radosti. Prvních sto příchozích v pátek 4.8. si bude moct jako dárek vybrat DVD s áčkovým filmem, a prvních sto příchozích v sobotu 5.8. DVD s dalším "áčkem". 50 výherců v tombole vyhraje třeba trika Dunkirk a Král Artuš, figurky a samolepky Wonder Woman, knížky Volání netvora a Fantastická zvířata nebo čerstvé vydání druhého ročníku našeho filmového kalendáře A Tribute to Movie Classics 2018, který je ode dneška (!) oficiálně v prodeji.

  A kdo přijde oba dny včas, bude si moct navíc odnést některé z více než tisíc originálních filmových plakátů největšího formátu A1 k filmům jako Gravitace, Interstellar, V srdci moře, Šílený Max, Americký sniper a dalším. Plakáty budeme tradičně jako každý rok rozdávat zdarma, dělat vám radost a těšit se s vámi z naší společné lásky k filmu! 6. Filmový víkend ČSFD.cz, letos v čerstvě zrekonstruovaném amfiteátru letního kina Boskovice nedaleko Brna, je tady! ;-)

 • Obrázek k novince 43. Letní filmová škola začíná 28. července 18.7.2017

  43. Letní filmová škola začíná 28. července

  Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z vůbec nejvýznamnějších švédských režisérů Jan Troell a také syn Ingmara Bergmana Daniel Bergman. Jedním z vrcholů letošní „Filmovky" bude jistě kompletní retrospektiva Andreje Tarkovského. Všechny celovečerní filmy Tarkovského budou na LFŠ vůbec poprvé uvedeny v restaurované verzi a vedle nich promítneme i jeho studentské snímky Zabijáci a Dneska se nikam nejede. Sci-fi filmy v podsekcích kyberpunk a výlety do kosmu mimo jiné nastíní, jak se sci-fi v kinematografii proměňovala v souladu s pokroky ve vědě, společnosti a filmových technologiích. Heritage film přinese elegantní obrazy britské minulosti a odpoví na otázky, zda lze tyto filmy hodnotit jen na základě estetických kvalit či zda jsou ideologicky zatížené konzervatismem a nevytvářejí falešný obraz britských dějin.

   

  Aktuální problematiku televizní tvorby bude reflektovat sekce Hot TV. Z produkce dominantní kabelové televize HBO bude uvedena například úspěšná komediální minisérie Sedmilhářky. New French Extremity navazuje na dlouhou tradici francouzského extrémního filmu využívajícího zobrazení krajních forem lidského těla, sexu či násilí. Cestu do nejodlehlejších zákoutí divákovy perverznosti nabídnou filmy jako Zvrácený, Kalvárie nebo Mučedníci. Sekce Press Start představí kultovky jako Memento, Tron, Na hraně zítřka nebo béčkové Tunelové krysy a pokusí se odpovědět na otázky související s průnikem videoher a filmu. Úplně nová sekce Letní festivalové echo vznikla ve spolupráci s Be2Can Distribution. Diváci LFŠ budou mít jedinečnou možnost vidět top festivalové filmy z Benátek, Berlinale a Cannes, včetně snímků oceněných Zlatým lvem (Ta, která odešla) a Zlatým medvědem (O těle a duši).

   

  Tým AČFK na letošní Filmovce představí úplně nový projekt s názvem LFŠ uvádí, jehož cílem je zapojit diváky do procesu výběru filmu do české kinodistribuce. Během roku byly předvybrány tři výrazné tituly, které si bezesporu zaslouží uvedení v českých kinech. Do distribuce se nakonec dostane pouze jeden z nich, vítěz diváckého hlasování po třech unikátních projekcích během LFŠ. Ani letos nebude v programu Letní filmové školy chybět výběr těch nejlepších filmových novinek ze zemí visegrádského regionu. Kromě čerstvého nositele Křišťálového glóbu z Karlových Varů, filmu Václava Kadrnky Křižáček, exkluzivní předpremiéry Po strništi bos a nejnovějšího filmu Wojciecha Smarzowského Volyň se můžete těšit i na slovenskou novinku Čára Petera Bebjaka, která si z Varů odvezla Cenu za režii, na kontroverzní dokument Víta Klusáka Svět podle Daliborka, či bohužel poslední dílo Andrzeje Wajdy Mžitky. Kompletní filmový i doprovodný program naleznete na www.lfs.cz.

 • Obrázek k novince Hans Zimmer: ČSFD Award + rozhovor 14.7.2017

  Hans Zimmer: ČSFD Award + rozhovor

  Při příležitosti pražského koncertu a s blížící se premiérou nolanovky Dunkerk jsme pro vás přichystali rozhovor s králem instrumentální filmové hudby, Hansem Zimmerem (rozhovor zde). Soundtrackový mág si již na svém turné, nyní pokračující v USA, s sebou také nosí v kufru ČSFD Award pro "Nejoblíbenějšího filmového skladatele všech dob". Ten obdržel od zakladatele ČSFD.cz Martina Pomothyho na konci rozhovoru.

  Pomothy komentuje: "Zimmer změnil způsob komponování filmové hudby i jejího vnímaní mainstreamovým publikem. ČSFD Award bychom mu mohli udělit za různé přínosy. V žebříčku nejoblíbenějších skladatelů ČSFD.cz ale vede s takovým náskokem, že post Nejoblíbenějšího filmového skladatele je nejvýstižnější a na několik desítek let neotřesitelný. Dělat s ním rozhovor a udělit mu za české a slovenské fanoušky naši cenu byla na poli filmové hudby nejvyšší dosažitelná meta."

 • Obrázek k novince Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST 13.7.2017

  Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST

  Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádá od 13. do 19. července tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první poloviny roku 2017 za jednotnou atraktivní cenu 69,- Kč za vstupenku. Program BEST FILM FESTU je opět žánrově pestrý, dramaturgy přehlídky byli sami diváci.

   

  Budou se promítat festivalové hity: skvostná italská tragikomedie o partnerských vztazích Naprostí cizinci, drama o jednom z nejprovokativnějších vídeňských umělců začátku 20. století Egon Schiele, vítěz loňského Cannes - drama Já, Daniel Blake v režii britského legendárního tvůrce Kena Loache. Z letošní oscarové nabídky uvádíme muzikál La La Land, dále drama s excelujícím oscarovým Casey Affleckem Místo u moře či brilantní thriller ze současného Teheránu Klient oceněný Oscarem pro Nejlepší zahraniční film. Diváci se dále můžou těšit na díla uznávaných tvůrců, např.: tragikomedii amerického kultovního tvůrce Jima Jarmusche Paterson či vizuálně vytříbený milostný příběh od uznávaného balkánského režiséra Emira Kusturici Na mléčné dráze. Na přehlídce nechybí ani animovaná sekce, např. rodinná animovaná komedie Mimi šéf či hraná adaptace animované klasiky Kráska a zvíře.

   

  Z českých filmů jsou zastoupeny tyto tituly: favorit letošních Českých lvů životopisné drama Masaryk, tragikomedie Bohdana Slámy o mezilidských vztazích Bába z ledu, první díl z trilogie Zahradnictví melodrama Jana Hřebejka Rodinný přítel či rodinná letní komedie Špunti na vodě. Na programu jsou rovněž dokumenty: snímek o legendárním písničkáři Vladimíru Mišíkovi Nechte zpívat Mišíka v režii Jitky Němcové či časosběrný snímek Strnadovi mapující pětatřicet let jednoho manželství z pera dámy českého dokumentu Heleny Třeštíkové. Více informací na www.bestfilmfest.cz

 • Obrázek k novince 52. MFF Karlovy Vary 8.7.2017

  52. MFF Karlovy Vary

  52. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlédnout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 a půl tisíce akreditovaných účastníků. Během festivalu proběhlo 505 projekcí a bylo prodáno 140 067 vstupenek.

   

  I letos zavítala na festival spousta známých jmen. Americký skladatel filmové hudby James Newton Howard na festivalu při zahajovacím ceremoniálu osobně obdržel křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Na slavnostní zahájení přijel také držitel Oscara a Zlatého glóbu za hlavní roli ve filmu Místo u moře, americký herec Casey Affleck. Ten během slavnostního zahájení obdržel Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. Stejnou cenu si převzala také americká herečka Uma Thurman. Ovšem festivaloví hosté nebyli jen ze Spojených států amerických. Na festivalu bylo možné spatřit například známého francouzského herce Lamberta Wilsona. Festival navštívil také režisér z Velké Británie Ken Loach, který je držitelem mnoha cen nejen z různých festivalů v průběhu mnoha dekád. Mimo jiné je držitelem i Křišťálového globu z Karlových Varů za film Kes ze 17. ročníku v roce 1970. Spolu s ním přijel i jeho dlouhodobý scénárista Paul Laverty. A společně si převzali křišťálové globy za mimořádný přínos světové kinematografii. Z Itálie přijela Jasmine Trinca, aby uvedla snímek Fortunata, který ji vynesl cenu pro nejlepší herečku na letošním festivale v Cannes v sekci Un Certain Regard. V pátek 7.7. se konala debata s Jeremym Rennerem a tím výčet osobností zdaleka nekončí. Jak vidno festival v Karlových Varech má ve světě ohlas a hvězdné osobnosti filmového průmyslu jej každoročně hojně navštěvují.

   

  Udílení hlavních ocenění 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech proběhlo 8.7. 2017 po devatenácté hodině. Křišťálovým glóbem za vítězství na karlovarském festivalu se po patnácti letech může pochlubit český film. Stal se jím Křižáček režiséra Václava Kadrnky. Cena za režii byla udělena slovenskému režisérovi Peteru Bebjakovi za film Čiara. Zvláštní cenu poroty získal film Muškarci ne plaču. Nejlepším hercem se stal Alexandr Jacenko za svou roli ve filmu Arytmie. Nejlepší herečky byly oceněny dvě a to Jowita Budnik Miodlinkowska a Eliane Umuhire za své vystoupení ve filmu Ptaki śpiewają w Kigali. Cenu prezidenta MFF KV si na závěrečném ceremoniálu převzal režisér Václav Vorlíček. Celkový přehled vítězů naleznete v sekci Ocenění.

  (Tuax)
 • Obrázek k novince ČSFD pokryje Twitterem dění na MFF Karlovy Vary 29.6.2017

  ČSFD pokryje Twitterem dění na MFF Karlovy Vary

  O Twitter účet Vodafonu @VodafoneVary, který každý rok pokrývá dění na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, se letos postará ČSFD.cz, konkrétně její zakladatel Martin Pomothy. Doporučení zajímavých filmů, varování před těmi nezajímavými a reportážní „bleskovky" z dění v ulicích, na tiskových konferencích tak budete mít z první ruky nejpovolanějšího filmového a večírkového festivalového dobrodruha ;-)

  Kromě této novinky si opět užijete ovoce, vzešlé z již 11-leté spolupráce Vodafonu s festivalem. Občerstvení, zábavu, hry, neodmyslitelné červené klobouky a bezplatnou 4G LTE Wi-Fi síť vám přinese oblíbena Vodafone pláž, otevřená každý den po dobu festival od 10 – 21 hodin. Centrem pláže bude Vodafone maják, kde operátor nabídne návštěvníkům k vyzkoušení a zapůjčení telefony a tablety s LTE, nebo si budete moct vyzkoušet virtuální realitu na vlastní kůži. Na pláži si taky budete moct natočit video a vyhrát prodloužený víkend v Karlových Varech. Pro zařazení do soutěže stačí video umístit na Instagram pod hashtagem #jsemhvezda. Každý den vyhraje jeden příspěvek. V chill out zóně Café del Vodafone, která pod živými palmami nabídne až 70 lehátek, si budete moct pochutnat nejen na zmrzlině Angelato.

  A v neposlední řade si budete moci vyzkoušet dopravu prostřednictvím červených Velotrixů, které vás odvezou na Vodafone pláž. Po ruce můžete mít také oficiální aplikaci Vodafone KVIFF Guide 2017. Ta vám nabídne program filmů, přehled doprovodných akcí i mapu prostoru. Oficiální aplikace KVIFF pro Android i iOS je ke stažení na www.vodafone.cz/vary. Vstupenky na filmové projekce si můžete rezervovat skrze aplikaci.

 • Obrázek k novince Mazej do kouta! - 11. Cena Pavla Kouteckého 6.6.2017

  Mazej do kouta! - 11. Cena Pavla Kouteckého

  11. ročník Ceny Pavla Kouteckého představí výběr těch nejzajímavějších českých a zahraničních dokumentárních filmů. K vidění budou v industriálním prostředí bývalé Továrny v pražských Holešovicích - od úterý 6. června do soboty 10. června. Akce letos prošla podstatnými změnami a nově se ponese ve festivalovém duchu. Hravý vizuální koncept vytvořil grafik Bohdan Heblík. Na plakátech tak dominuje typografie "lehce zahnaná do kouta". A právě kouty Pavla Kouteckého budou i ústředním motivem scénografie interiéru Továrny.

   

  Tento rok porota Ceny Pavla Kouteckého nominovala celkem čtyři české celovečerní dokumentární filmy. Tragikomedie FC Roma režisérů Rozálie Kohoutové a Tomáše Bojara je věnována romskému fotbalovému týmu, který si téměř nekopl do míče, ale málem vyhrál ligu. 5 October režiséra Martina Kollára představí příběh muže, který se kvůli nádoru na obličeji rozhodl opustit svoji rodinu a vydal se na útěk před závažným rozhodnutím. O vztazích a tvůrčí erekci, která ne vždy končí happyendem, vypráví snímek H*ART ON Andrey Culkové. Jde o slovní hříčku: spojení hard on - erekce, heart - srdce a art - umění. Do zbraně Barbory Chalupové pak nabízí dokumentární dobrodružství plné zbraní a zbrojení, v němž se protagonistky vydávají do temných zákoutí fyzické i elektronické reality.


  V kategorii krátkometrážních dokumentů jsou nominovány tři snímky. Jeden den spalovače mrtvol ve strašnickém krematoriu představí snímek Backstage režisérů Martina Macha a Dominika Truhláře. Dokument Kittchen - až budu proměněný Tomáše Šťastného se snaží odhalit, kde končí skutečný člověk Jakub König a začíná hudebník Kittchen. Režisérka Květa Přibylová s filmem Stopy, střepy, kořeny natočila dokumentární báseň o prorůstání minulého a přítomného.

   

  Prostor holešovické Továrny ožije na jeden týden nabitým celodenním programem. Jeho dopolední část bude každý den věnována studentům a filmové výchově, navečer se promítne jeden z nominovaných českých filmů, pozdě večer výběr ze světových dokumentrárních festivalů jako například Sundance. "Od letoška jsme se rozhodli výrazně proměnit koncept Ceny PK. Dlouhodobě jsme pociťovali, že v Praze chybí dokumentární událost, kde by diváci měli možnost na jednom místě, během několika dnů, vidět reprezentativní výběr toho nejzajímavějšího z české a světové dokumentární tvorby uplynulého roku," říká Pavla Janoušková Kubečková, která nově, vedle Jarmily Polákové, vede organizační tým. Více informací na www.cenakoutecky.cz

 • Obrázek k novince Danny Elfman - ČSFD Award, rozhovor, koncert 28.5.2017

  Danny Elfman - ČSFD Award, rozhovor, koncert

  Na čtyři Oscary nominovaný skladatel filmové hudby Danny Elfman obdržel z rukou Martina Pomothyho ČSFD Award za „Unikátního výstředního skladatele soundtracků". K předání ocenění a rozhovoru se skladatelem došlo v jeho nahrávacím studiu v losangeleském Hollywoodu. „Elfman je výjimečný umělec, jeho individualita z něj doslova sálá. Zážitkem byla už atmosféra jeho studia, ve kterém nechybí stovky bizarních rekvizit nebo obrovský stylový plakát Hitchcocka," okomentoval setkání s Elfmanem zakladatel ČSFD.cz Martin Pomothy.

  Danny Elfman zahájí letošní přehlídku klasické, filmové a jazzové hudby Prague Proms. Ve středu 21. června ve Smetanově síni Obecního domu s Českým národním symfonickým orchestrem zahraje nejen své soundtrackové hitovky, ale také ve světové premiéře Koncert pro housle a orchestr. „Danny Elfman zkomponoval koncert pro virtuosku Sandy Cameron, která se pražskému publiku představila už fenomenálním sólem ve Střihorukém Edwardovi na večeru hudby z filmů Tima Burtona," vysvětlil ředitel festivalu, trumpetista a šéf ČNSO Jan Hasenöhrl.

  Exkluzivní ČSFD rozhovor s Dannym Elfmanem o jeho tvorbě, Praze a minulém i nadcházejícím koncertu v rámci Prague Proms, včetně momentu předání ČSFD Awardu, můžete zhlédnout v profilu skladatele.

  Filmová hudba letošní Prague Proms bude uzavřena koncertem „Nejen Hollywoodská noc". ČNSO pod vedením dirigenta Carla Davise zahraje slavné skladby z hollywoodských, ale i legendárních evropských filmů. Vstupenky jsou v prodeji online na webu www.pragueproms.cz.

<< předchozí 1 2 3 4 13 26 38 50
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace