Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 16.5.2012

  Cruise a Tatum zachraňují prezidenta

  Ale ne spolu, nýbrž každý v jiném projektu. El Presidente bude akční komedie od scenáristy Dana Goora (populární seriál Parks and Recreation) a v režii zkušeného Jaye Roache. Ten by chtěl do hlavních rolí obsadit Toma Cruise a Roberta Downeyho, Jr., kteří si spolu zahráli už v Tropické bouři. Downey Jr. by ztvárnil bývalého amerického prezidenta, který kvůli své neomalenosti a zhýralému životu vede žebříček nejméně populárních hlav USA. Cruise by byl agentem tajné služby, jehož přílišná horlivost způsobí, že se jej nadřízení snaží uklidit – třeba na pozici osobního strážce otravného exprezidenta. Jak jinak, vyskytne se vážná hrozba a duo se musí vydat na útěk před nájemnými vrahy... Na relativně vážnější notu bude akční thriller White House Down, ve kterém komando žoldáků obsadí Bílý dům a jedinou záchranu pro prezidenta a další rukojmí je agent, kterého by si měl zahrát Channing Tatum. Studio Sony zaplatilo tučné 3 miliony dolarů za scénář Jamese Vanderbilta (nový Total Recall, Amazing Spider-Man) a svěřilo projekt Rolandu Emmerichovi. Natáčení začne už v létě, aby produkce předběhla konkurenci, a sice thriller Olympus Has Fallen, který má v podstatě totožnou premisu a Antoine Fuqua by v něm měl režírovat Gerarda Butlera.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 15.5.2012

  Owen Wilson – konkurence pro Ramba?

  Tak to asi těžko, ale i on bude čelit brutální vojenské síle v jihovýchodní Asii. Konkrétně v akčním thrilleru The Coup, který podle scénáře svého bratra Drewa natočí John Dowdle (oba jsou podepsaní pod horory Ďábel a Karanténa). Wilson si zahraje otce americké rodiny, která si za destinaci zvolí nejmenované město v zmíněných končinách. Ukáže se to jako téměř osudová chyba, protože náhle vypukne vojenský převrat a město se stane terčem útoku nelítostných žoldáků. Manželce propůjčí své půvaby Michelle Monaghan. Rambo poblíž nebude, ale možná se objeví Bond. Nebo alespoň bývalý Bond. Pierce Brosnana totiž uvidíme v roli vládního agenta, který se pokusí uprchlíkům pomoci. Začátek natáčení je naplánovaný na říjen.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 14.5.2012

  Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

  U filmu The Last Voyage of the Demeter je situace taková, že v jeho realizaci uvěříme až u závěrečných titulků hotového filmu v kině. Bragi Schut (Hon na čarodějnice) napsal scénář už před deseti lety (!!!) a od té doby se film ne a ne dopracovat k první klapce. Přitom námět má zajímavý – zpracovává totiž tu část slavného románu Brama Stokera Dracula, kterou mapuje deník kapitána lodě Demeter. Ta veze z černomořského přístavu do Londýna zdánlivě neškodný náklad – pár beden s hlínou. Vy však určitě víte, kdo se v nich ve skutečnosti skrývá, proč se začnou ztrácet členové posádky a kdo je proměněn v obrovského černého vlka, který jako jediný opustí loď po ztroskotání u anglických útesů. Film během let vystřídal řadu režisérů. Zajímali se o něj Robert Schwentke, Marcus Nispel, David Slade a několik dalších. Slade loni přitáhl k filmu Bena Kingsleyho a Noomi Rapace. Neví se, jestli jejich souhlas stále platí, ale spíš ne, protože projekt přešel do vlastnictví Millennium Films (Barbar Conan, Expendables, Rambo 4) a zaujal pozornost skotského řezníka Neila Marshalla. Šlo by pro něj o návrat k žánru, kterým se prosadil – konec konců, horor Pád do tmy stále platí za suverénně nejlepší Marshallův film. Ještě předtím však v jeho režii uvidíme válečnou epizodu Blackwater z fantasy seriálu Hra o trůny.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 13.5.2012

  Tvůrce Warriora si brousí katanu

  Gavin O'Connor ve skutečnosti přesvědčil už kriminálkou Hrdost a sláva, ale opravdu hrdý a slavný se stal až díky Warriorovi, „nejlepšímu filmu roku 2011, který nebyl nominován na Oscara“. Své kvality teď bude moci potvrdit drsným thrillerem nazvaným stručně a jasně Yakuza. Film studia Universal se bude odehrávat v současném Japonsku, dokonce bude mít velmi aktuální prvek – kulisou bude toxická, téměř postapokalyptická krajina po ničivé tsunami. Ještě děsivější ale bude svět japonského podsvětí. Do něj se zaplete člen americké výzvědné služby, který zkříží cestu nejmocnějšímu japonskému kmotrovi. Tohle určitě neskončí jen u uřezávání malíčků.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 12.5.2012

  Red 2 a Las Vegas: Palba a kalba s důchodci

  Valí se na nás dvě seniorské týmovky. Jedna akční, druhá komediální. Začněme s Red 2, jehož premiéra byla stanovena na 2. srpen 2013. Bruce Willis, John Malkovich, Helen Mirren a Mary-Louise Parker oficiálně potvrdili účast v pokračování, které mírně opotřebované agenty CIA vyšle do boje s novými nepřáteli v různých evropských lokacích. Režíruje Dean Parisot, tvůrce kultovní sci-fi parodie Galaxy Quest, o scénář se postará stejná dvojice jako u jedničky, tedy Erich Hoeber a Jon Hoeber. K obsazení se aktuálně přidali Catherine Zeta-Jones a asijský štramák Byung-hun Lee, kterého letos uvidíme v G.I. Joe: Odvetě. Důchodcovská „pařba ve Vegas“ se chystá v komedii nazvané prostě Las Vegas, kterou napsal Dan Fogelman (Bláznivá, zatracená láska) a režírovat hodlá Jon Turteltaub (Lovci pokladů, Čarodějův učeň). Čtveřice kámošů z padesátých let se potká po mnoha desetiletích, aby se postarala o staromládenecký mejdan pro Billyho, celoživotního starého mládence a playboye, který se na stará kolena rozhodl vlézt do chomoutu. Problém nastane, když Billy začne pokukovat po kabaretní zpěvačce, která se zalíbila i vdovci Paddymu. Billyho si zahraje Michael Douglas, Paddyho Robert De Niro. Další dva do party zatím oficiálně potvrzeni nebyli, ale jedním z nich by měl být Christopher Walken.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 11.5.2012

  Kick-Ass 2 dřív, než jste doufali

  Tohle je docela překvapení. Jelikož má Matthew Vaughn spoustu práce ve světě marvelovských mutantů (natáčení sequelu X-Men: První třídy je naplánované na první polovinu příštího roku), s pokračováním jeho nekompromisní krasojízdy Kick-Ass už jsme vůbec nepočítali. A ono se začne natáčet už letos v srpnu. Ne, tentokrát to nejsou jen nabubřelé řeči od slibotechny a autora komiksové předlohy Marka Millara. Vaughn si pěkně počkal, dokud studiu Lionsgate vyprší práva a vrátí se do jeho vlastních rukou. Vzápětí zahájil přípravy dvojky, kterou chce tentokrát nabídnout většímu studiu, konkrétně Universalu. A jak to stihne? Jednoduše – bude pouze produkovat. Režie se ujme Jeff Wadlow. Kdo je, sakra, Jeff Wadlow, ptáte se? Vypadá to, že jde o dobrou volbu, protože Wadlow má na kontě hodně zábavný teen thriller Cry Wolf a sympatický akční výplach Nikdy to nevzdávej. S Kick-Ass 2 má Wadlow šanci předvést, co v něm doopravdy vězí. Dokonce už si k filmu napsal scénář a momentálně se společně s Vaughnem snaží ukecat Aarona Johnsona, Chloe Moretz a Christophera Mintz-Plasseho, aby se vrátili do hlavních rolí. Zdá se, že je všechno na nejlepší cestě.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 10.5.2012

  Sean Bean v další roli nezhebne

  Britský sympaťák se proslavil tím, že nemá ve zvyku dožít se konce filmů či seriálů, v nichž účinkuje. Zdá se ale, že na něj čeká role, ve které se závěrečných titulků dočká. Proč? Detektivní thriller Devil's Peak je adaptací románu Deona Meyera, který má několik pokračování se stejným hrdinou. S Beanem se proto bude počítat i do případných pokračování – už teď se mluví o možné trilogii. Hlavní postavou je detektiv Benny Griessel, působící v jihoafrickém Kapském městě na oddělení závažných a násilných zločinů. Benny tentokrát pátrá po sériovém vrahovi, který tak trochu připomíná Dextera Morgana – likviduje výhradně špínu, konkrétně pachatele zločinů na dětech. Nebude snadné jej dopadnout. Do věci se totiž zamíchá mocný drogový kartel, politici i média. Ke všemu je Benny alkoholik, který tak dlouho zahýbal ženě s flaškou Jacka Danielsa, až ho manželka vykopla z domu... Film zatím nemá režiséra, ale natáčení je už naplánované na podzim v Jižní Africe.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 9.5.2012

  Prometheus – film zabiják?

  Tak především – napjatě očekávaný sci-fi epos z vetřelčího světa Prometheus bude mít přístupnost R. Po mnoha dohadech, kdy sám Ridley Scott naznačoval, že neví, jaký rating jeho film dostane (což vypadalo jako mlžení kolem krotkého PG-13), studio Fox oficiálně potvrdilo, že násilí a drsnější mluva ve filmu nebudou nijak cenzurovány. Děkujeme, přesně takhle to máme rádi. Další zajímavou informaci v souvislosti se Scottovým filmem pustil do světa Guillermo del Toro. Když mu studio Universal loni zrušilo vysněnou adaptaci Lovecaftova románu At the Mountains of Madness, protože požadoval vysoký rozpočet a přístupnost R, zůstala v nás doutnat naděje, že del Toro jednoho dne vzkřísí projekt u jiného studia. Guillermo teď tvrdí, že Prometheus jeho film v podstatě zabil, nebo přinejlepším odsunul na neurčito. Proč? „Stejná zápletka. Velmi podobné scény, dekorace a dokonce totožná závěrečná pointa.“ Jedná se o krádež? Nic takového del Toro nenaznačil, jen řekl, že témata stvoření lidstva, které obsahují Lovecraftovy texty, se teď objeví v Prometheovi. Zároveň ale jako správný filmový fanoušek projevil nadšení z toho, že se Ridley Scott vrátil k science-fiction a popřál filmu úspěch.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 8.5.2012

  Nezastavitelný Schwarzenegger

  Herectví mu muselo šíleně chybět. Jde totiž z filmu do filmu. V novém traileru na The Expendables 2 je zdaleka největší hvězdou, ačkoli se zřejmě ukáže jen v jedné (klíčové) scéně. Dotočil už i moderní western The Last Stand, právě natáčí se Slyem útěk z vězení The Tomb a počítá se s ním do zlehka nadpřirozeného akčního thrilleru Unknown Soldier (aka Black Sunday). No a právě uzavřel dohodu na hlavní roli v akčním thrilleru Ten. Ten :) podle scénáře Skipa Woodse (The A-Team, pátá Smrtonosná past) natočí specialista na drsné kriminální thrillery David Ayer (jeho End of Watch, které má premiéru v září, vypadá velmi zajímavě). Arnold si ve filmu zahraje velitele protidrogového komanda, které uskuteční útok na jeden z hlavních úkrytů nebezpečného drogového kartelu. Akce se vydaří a jednotce se dostane do rukou několik milionů dolarů z nelegálního byznysu. V hotovosti. Tým se rozhodne nechat si úlovek pro sebe a ukrýt ho, dokud se neusadí prach. Pak ale někdo začne členy komanda jednoho po druhém likvidovat. Někdo zdá jejich tajemství, nebo je zrádce mezi nimi? I pro ostatní účastníky vybíjené chtějí producenti najít hvězdné představitele.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 7.5.2012

  Michael Bay vyplouvá na Ostrov pokladů

  Vlastně to není až tak divné spojení, protože vás napadne souvislost s Bruckheimerem a Piráty z Karibiku a... zkrátka, něco tam pasuje. Bay se ale projektem Black Sails ve skutečnosti vydává do televize. Bude jej totiž produkovat pro kabelovku Starz, u níž si pochvaluje hlavně „nekompromisnost“. Můžeme tedy čekat něco ve stylu Spartaka, s krví a nahotou? Uvidíme. Jak seriál souvisí se zmíněným Ostrovem pokladů? Inu, bude jeho prequelem a podívá se na působení kapitána Flinta a jeho pobočníka Johna Silvera v bahamské oblasti, zejména na ostrově New Providence, obydleném mořskými vlky, děvkami a zloději. Děj tedy bude vlastně o tom, jak Flint a Silver onen legendární poklad shromáždili. Máte pravdu, nemá to s předlohou Roberta Louise Stevensona nic společného, jen to Bay potřeboval opřít o zvučnou značku, takže hlavní duo (užvaněný „Sparrow-like“ kapitán a jeho tajemný, možná nebezpečný parťák) obdrží slavná pirátská jména. Natáčení začne koncem tohoto roku v jihoafrickém Kapském městě, na obrazovkách se první série ukáže v první polovině roku 2014. Skutečným tvůrcem a producentem ale bude Jon Steinberg (Jericho, Lidský terč). Bay a jeho kolegové z produkční společnosti Platinum Dunes budou jen „výkonní producenti“, což John Carpenter jednou definoval slovy: „Sedím doma u piva a videoher a občas zajdu na plac všechny pozdravit. Když je nějaký zisk, část z něho shrábnu.“ Škoda, kdyby Bay natočil alespoň pilot, zbystřili bychom pozornost mnohem víc. Pokud se vám zdá, že jste o nějakém pirátském seriálu už u nás četli, nepletete se. Ve skutečnosti bude pirátů v televizi tolik, že se vám brzy začnou zajídat. Stanice NBC připravuje Republic of Pirates o zlaté éře pirátství rovněž na ostrově New Providence. Graham King a Gale Anne Hurd produkují pro kabelovku FX seriál Port Royal o legendárním pirátském doupěti v Karibiku. No a především bratři Scottové chystají seriál Pyrates pro stanici Fox. Tak dobrý vítr do plachet, všichni.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 6.12.2018

  26. Český lev se blíží

  26. ročník Českého lva, výročních cen České filmové a televizní akademie, proběhne v sobotu 23. března 2019 a v přímém přenosu jej odvysílá Česká televize na programu ČT1 od 20.00 hod. Slavnostní ceremoniál bude nově moderovat herec Václav Kopta a kreativní supervizi nad večerem převezme režisér Marek Najbrt. Nominace pro 26. ročník budou zveřejněny 22. ledna 2019 během tiskové konference, na které bude vyhlášen mimo jiné i vítěz Ceny filmových fanoušků, o kterém můžete na ČSFD.cz hlasovat od 17.12.2018.

 • Obrázek k novince 21.11.2018

  Internetová videotéka www.aniont.com v novém

  Aniont je pojem, který známe z fyziky, zájemci a fanoušci animovaného filmu ale vědí, že je také akronymem pro ANImation ONline Theater. Na této internetové videotéce návštěvníci sledují krátké animované filmy a videa zdarma, bez reklam a v kvalitě obrazu, kterou si zaslouží. Kvalitní autorskou animaci zde již 3 roky zpřístupňuje Mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm a jeho spřátelené zahraniční festivaly. Zdrojem jsou především snímky z bohatého archivu mezinárodní festivalové soutěže, ale zároveň jsou uváděny i nejnovější tituly. Aniont.com dále nabízí tematická pásma, jako například hodinový program věnovaný současné česko-slovenské loutkové animaci nebo pásmo pro děti.

  Webová stránka přichází v novém designu a je lépe přizpůsobena pro používání na mobilních zařízeních. Velkou proměnou prošlo také vyhledávání, které je přehlednější a rozšířené. Umožňuje návštěvníkovi webu filtrovat výsledky dle celé řady nových kritérií. Kromě obvyklých jako je název, jméno režiséra, země či rok výroby, si nyní můžete vybírat mezi žánry, technikami animace nebo délkou trvání. Kritéria lze navíc kombinovat, takže se dostanete velmi snadno ke specifickému výsledku.

  Největší změnou, která se objevila s novou verzí Aniontu, je prémiová zóna. Aniont se díky tomu stal jedinou českou VOD platformou zaměřenou na animovaný film. Snímek z prémiové zóny je velice čerstvý a běžně k vidění pouze na festivalech. Divák si ho na Aniontu může přehrát buď za jednorázový poplatek, nebo si zřídit předplatné, se kterým má přístup ke všem prémiovým snímkům po libovolně zvolenou dobu. V současnosti, kdy prakticky neexistuje distribuce krátkých filmů, je Aniont nejúčinnější formou, jak snímek k divákům přiblížit a zároveň finančně podpořit tvůrce.

  Videotéku za dobu jejího fungování využilo tisíce fandů animovaného filmu ze všech kontinentů. Sledovat je zde možné bezmála tři stovky filmů, videoklipů a nenarativních/abstraktních videí. Nově se mezi nimi objeví i krátkometrážní tituly oceněné na posledním ročníku festivalu Anifilm a další skvosty současné animace uváděné pouze na specializovaných světových přehlídkách.

 • Obrázek k novince 9.11.2018

  Místo Klidu – Máš ho doma, tak s ním něco udělej.

  HORNBACH propůjčuje hlas místu, o kterém nikdo nemluví. Toaleta je místem klidu. To, co člověk přijal a strávil, tady opět vyloučí. Ve společnosti je to ale stále tabuizované téma. HORNBACH odkrývá tajemství toalet a povyšuje vykonávání potřeby na mnohem více, než je čirá nutnost. Trávení představuje jako kreativní proces a návštěvu toalety jako akt tělesného a duševního zastavení se. Výsledkem je vytvoření zážitkové inscenace toalety, při jejímž použití jsou osloveny všechny lidské smysly. V říjnu 2018, v centru Berlína, se na tuto dokonalou toaletu posadilo 100 pozvaných hostů a prolomili toto tabu. Jejich myšlenky a zážitky byly zvěčněny v krátkém dokumentárním filmu #MístoKlidu, kde HORNBACH dává tomuto Místu Klidu hlas. Ukazuje tak, co je možné dokázat s kreativitou a sortimentem, který nabízí, a inspirovat k tomu, aby i k toaletě lidé přistupovali tvůrčím způsobem. Takového kroku je totiž schopný pouze HORNBACH.

 • Obrázek k novince 30.10.2018

  19. ročník Mezipater se blíží

  19. ročník Mezipater přinese jako každý rok výběr těch nejlepších hraných filmů, dokumentů i kraťasů z queer kinematografie. Festival začíná v Praze od 8. do 15. listopadu. Po jeho skončení se přesune do Brna, kde potrvá až do 23. listopadu. Tématem letošního ročníku bude svět Mimo realitu.

  Mezi nejočekávanější hrané snímky patří rakouské coming-of-age drama L'Animale rakouské režisérky Kathariny Mückstein; výzývavé drama Zatoulaný o mladém prostitutovi, které mělo premiéru na týdnu kritiky v Cannes nebo třeba Převýchova Cameron Post s herečkou Chloë Grace Moretz v hlavní roli.

  Sekce dokumentárních filmů představí divačkám a divákům působivé intimní příběhy. Mezi takové patří autobiografický dokument Dohoda s vesmírem. Ten ukazuje Jasona a Tracey, kteří kvůli své touze pořídit si miminko svádí boj s limity vlastního těla. Tracey totiž prodělala rakovinu a Jason je trans muž. Přesto se rozhodne dítě odnosit právě on. Jiný boj, tentokrát s policií a bezdomovectvím, pak svádí další pár, tentokrát sympatické dvojice žen Teri a Tiahna ve filmu Život na hraně.

  Součástí festivalu bude i přehlídka krátkometrážních snímků z celého světa, které jsou rozděleny do šesti tematicky odlišných sekcí. Těšit se můžete ale i na retro sekci. Zde se v české premiéře představí kultovní Růžový Narcis, ve kterém nás fantazie mladého prostituta přivádí do sultánova paláce i španělské koridy; nově zrestaurovaný japonský snímek Pohřební průvod růží a švédsko-dánskou romanci Láska je láska.

  I letos jsme pro všechny připravili bohatý doprovodný program plný zajímavých diskuzí s odbornicemi a odborníky na aktuální témata LGBTQ+ komunity. Jeho součástí jsou i oblíbené večírky. Kromě zahajovacího večera v kině Lucerna, na vás čeká v sobotu největší párty Mezipater Fata Morgana. Ta se bude konat ve vršovickém klubu Ankali, který nezklame žádného fanouška elektronické hudby. Za DJským pultem vystoupí berlínské duo Acado nebo kosovská DJka ODA.

 • Obrázek k novince 28.10.2018

  Česká akční komedie se rozjíždí!

  Divoké přestřelky, drsné bitky, pyrotechnické orgie, šílené nápady a nekompromisní humor! Režijní duo Luboš Ondráček a Jiří Fabík dokončují pilotní díl originálního seriálu Kaskadéři s.r.o.. Oba režiséři se jím hlásí k dravému a hravému audiovizuálnímu stylu svého oblíbence Edgara Wrighta (Jednotka příliš rychlého nasazení, Baby driver) a už v traileru rozpoutávají ztřeštěné akční inferno.
   

  Na pilotu své síly spojily téměř všechny filmařské štáby z Brna a podílela se na něm více než stovka nadšenců. Hlavního záporáka, pojišťováckého žraloka, který udělal životní chybu, když pojistil tým střelených kaskadérů, si v něm zahrál Zdeněk Junák. Pilot, jehož scénář vyšel z hlav a klávesnic Josefa Blažka a Adely Hrivnákové (Pionýři hororu), bude premiérově odpálen v brněnském kině Scala 2. prosince 2018.
   

  Už produkce pilotu byla pekelně náročná. Když jsme natáčeli scénu, kde kaskadéra Jirku Kosorinského odhodí silná exploze a on letí zavěšený na lanech přes celou místnost, bylo nám horko nejen proto, že přitom celý hořel, ale hlavně protože jsme ho ve vzduchu museli i uhasit. Což není vůbec běžné a nebylo to jednoduché,” usmívá se producent seriálu Michal Sikora
   

  Ještě náročnější ale byla postprodukce. Mazání riggingových lan, přidávání efektů nebo vkládání 3D modelu rakety, to vše zabírá spoustu práce a peněz. Abysme mohli pilot dokončit a zkusit s ním štěstí u televizí, rozhodli jsme se proto požádat o podporu fanoušky na Startovači”.

 • Obrázek k novince 25.10.2018

  Sedmý Festival argentinského filmu v kině Lucerna

  Koncem října se v kině Lucerna bude konat již 7. ročník Festivalu argentinských filmů. Od 25. do 30. října nabídne Lucerna divákům možnost shlédnout osm filmů. „Festival zahájí film režisérky Teresy Costantini To jsem já, Tita z Buenos Aires, který se zaměřuje na tango jako pěvecký žánr. Málokdo ho představuje lépe než Tita Merello a její pohnutý život zaujme zároveň evokací doby, třicátých až padesátých let minulého století, a místa, Buenos Aires. České premiéře filmu bude přítomna paní režisérka Costantini,“ dodává dramaturg festivalu Jan Rybář.

  Projekci filmu doplňuje tematická výstava filmových plakátů s hvězdou zlaté éry argentinské kinematografie, Titou Merello. Výstava je realizovaná s významnou podporou Muzea filmu Pabla Ducróse Hickena, jenž sídlí ve čtvrti La Boca v Buenos Aires. Výstava, jenž bude k vidění v kavárně kina Lucerna, je výběrem plakátů z filmů z let 1933 až 1980.


  Široká škála argentinské filmové tvorby je tento rok zastoupena snímky jako je Naše poslední tango, fascinující životopisný příběh dvou z nejznámějších tanečníků tanga. Film Naše dítě konfrontuje dobře situovanou lékařku z Buenos Aires toužící po adopci dítěte s drsnou a nebezpečnou realitou chudého severu země. Kdo miluje, nenávidí je klasický detektivní příběh ze čtyřicátých let vynikajícím způsobem evokuje atmosféru doby, a to estetikou i psychologií hrdinů příběhu. Nechybí ani komedie, ve filmu Deset dní bez mámy se Vera se rozhodne odjet sama na dovolenou a její manžel, Victor si myslí, že zvládnout domácnost se čtyřmi dětmi pro něj bude hračka. Drama Summit odhaluje pozadí vysoké politiky. Další filmy nás zavedou do drsné Patagonie (Lovecká sezóna), ale třeba i mezi emigranty ve vzdáleném New Yorku (Nikdo se nedívá).

  Při slavnostním zahájení 25.10. se diváci mohou těšit na ukázku argentinského tanga v Pasáži Paláce Lucerna. Po filmu je pro návštěvníky v Mramorovém sálu Lucerna připraven koncert argentinské hudby umělců Juana Carlose Vivase (kytara a zpěv), Terezy Koláčkové (housle) a Elišky Ochmanové (zpěv). Po koncertu bude v Mramorovém sále pokračovat tradiční argentinská tančírna Milonga.

 • Obrázek k novince 15.10.2018

  DAS FILMFEST zve na filmové hody

  3 země – 4 kina – 5 sekcí – 9 hostů – 34 celovečerních snímků a další tři bloky krátkých filmů. Festival německy mluvených filmů DAS FILMFEST si letos pro všechny filmové fanoušky přichystal skutečné filmové hody. Diváci se mohou těšit na svěží komedie, mrazivá dramata, napínavé thrillery, nezávislé a artové snímky i nekompromisní dokumenty. To nejlepší z aktuální kinematografie Německa, Rakouska a Švýcarska bude k vidění v Praze od 17. do 23. října a od 29. října do 2. listopadu v Brně.

   

  Slavnostní zahájení bude patřit hvězdně obsazené muzikálové tragikomedii Mackie Messer – Brechtův Třígrošový film. K nejočekávanějším titulům letošního programu patří dále například cenami ověnčený thriller Cops, drama z dob před 5000 lety Ötzi, muž z ledu, tragikomedie Staří ať zemřou o generaci, která se za každou cenu chce bouřit, ale nemá proti čemu, nebo pocta herečce Romy Schneider 3 dny v Quiberonu. DAS FILMFEST nabídne také diskuze a setkání s filmovými tvůrci. Své snímky osobně představí například režiséři Christian Frosch (Murer – Anatomie procesu), Felix Randau (Ötzi, muž z ledu), Robert Fischer (Life As It Is: Miloš Forman on Miloš Forman), Cyril Schäublin (Komu se dobře daří), Michael Kreihsl (Zázračné cvičení), Istvan (Cops) a Antonin Svoboda, který dorazí společně se střihačkou Joanou Scrinzi (Cry Baby, Cry).

   

  V rámci DAS FILMFEST SPEZIAL festival uvede například drama z posledních dnů války založené na skutečných událostech Kapitán, energický snímek o dospívání a hledání vlastní identity Blue My Mind či velkoryse pojatou a divácky mimořádně úspěšnou „pohádku pro dospělé“ Timm Thaler aneb O chlapci, co prodal svůj smích. Erik & Erika ukáže mistryni světa ve sjezdu na lyžích Eriku Schinegger, svádějící boj proti předsudkům, když se zjistí, že je vlastně Erik Schinegger a snímek Světlo odvypráví příběh emancipace silné a nezávislé umělkyně Marie Theresie Paradis, která na rozdíl od svých současníků Haydna, Glucka a Mozarta upadla do zapomnění.

   

  SPOLU & SÁM / ZUSAMMEN & ALLEIN pozve diváky na romantickou roadmovie po Evropě se snímkem 303, nabídne svěží vztahovou komedii Kim má penis a představí úspěšnou tragikomedii s hvězdným obsazením Arthur & Claire. Program nabídne také zajímavý postapokalyptický western U mě doma, křehkou, civilní a realistickou romanci Láska mezi regály nebo ceněný snímek o dospívání Hördur – mezi světy. Kompletní program naleznete na www.dasfilmfest.cz

 • Obrázek k novince 8.10.2018

  Dvaadvacátá Ji.hlava: Wenders i libanonský film

  Sto let Československa a předvolební kampaň Michala Horáčka, Wim Wenders, Jean-Luc Godard, libanonský film i československý orient. Dvaadvacátá Ji.hlava má nabitý program a výjimečné hosty. „Sté výročí Československa oslavíme letos v Ji.hlavě filmovou sekcí Cizinec hledá byt, která mapuje příběhy Čechoslováků, kteří byli z různých důvodů nuceni v průběhu dvacátého století hledat nový domov,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. „Vybírali jsme takové filmy, které čeští diváci neměli dosud možnost vidět. Obrazy emigrace natočené ve Spojených státech, Francii, Německu, Rakousku nebo Švýcarsku.“ 

   

  V sekci Zvláštní uvedení představí letošní Ji.hlava hned dvě velká jména světového filmu. Prvním bude německý režisér Wim Wenders: festival uvede jeho novinku Papež František: Muž svého slova (2018). Druhou hvězdou letošní Ji.hlavy bude klasik francouzské nové vlny, sedmaosmdesátiletý Jean-Luc Godard. Na festivalu bude uveden jeho zatím poslední film Kniha obrazů (2018), za který získal od poroty v Cannes vůbec poprvé v historii zvláštní Zlatou palmu. Godard je také autorem letošní festivalové znělky. Sekce Svědectví o politice přinese například snímek Waldheimův valčík (2018) rakouské režisérky Ruth Beckermanové. Film přibližuje krizi, která zasáhla Rakousko v roce 1986 poté, co vyšlo najevo, že jeden z kandidátů na post prezidenta, Kurt Waldheim, se v minulosti zapletl s nacismem. Film získal letos v Berlíně ocenění za nejlepší dokument. Sekce Svědectví o poznání pak uvede francouzský film V říši dokonalosti (2018). Režisér Julien Faraut. ve snímku nahlíží život a dílo kontroverzního amerického tenisty, slavného „bouřliváka“ Johna McEnroea.

   

  Z českých novinek se může divák těšit třeba na film Robina Kvapila a Radima Procházky nazvaný Máme na víc. Tématem je předvolební kampaň Michala Horáčka, kterému dělal Kvapil poradce. „Když děláte prezidentskou kampaň a zároveň jste dokumentarista, nemůžete to nenatočit,“ říká k filmu Kvapil. Letošní Ji.hlava nabídne dále přehlídku současného libanonského dokumentu. Sekce s názvem Libanon: Mezi popelem a růžemi reflektuje nejrůznější témata: od traumat občanské války, která zemi sužovala patnáct let, po intimní lidské příběhy. 

   

  Na téma stého výročí reaguje i sekce Domov. Tady budou představeny filmy zachycující Podkarpatskou Rus v letech 1919 až 1939, kdy byla součástí Československa. „Oblast byla vnímána jako československý orient. Filmy jsou poetizované, dýchají romantikou a dobrodružstvím. Kopce, hory, nekonečné lesy, dřevěné kostely, hrající si děti, rozesmáté krásky,“ vypočítává dramaturg sekce Jaroslav Kratochvíl. Diváci budou moci zhlédnout například film Jiřího Weisse Píseň o Podkarpatské Rusi (1937) nebo Plickův snímek Jaro na Podkarpatské Rusi (1929). Více informací na www.ji-hlava.cz

 • Obrázek k novince 7.10.2018

  ČSFD výprava na nej horor fest světa

  ČSFD skvadra hororových geeků Filmmaniak, Goldbeater, POMO a RUSSELL (na horní fotce zleva doprava se zombie girls, odchycenými na slavném “Zombie Walk”) nás zdraví ze světového Nr. 1 festivalu pokleslé filmové zábavy ve španělském Sitgesu! Po openingové Suspirii, nové verzi hororové klasiky Daria Argenta, je čekají velké premiéry akčního hororu Overlord z produkční dílny J.J. Abramse, policejní drsňárny Dragged Across Concrete s Melem Gibsonem od hypertalentovaného řezníka S. Craiga Zahlera, holčičího akčního nářezu Assassination Nation, čtvrtého dílu oblíbené skandinávské krimisérie detektivek od spisovatele Jussiho Adler-Olsena Journal 64, nebo nového Halloweenu, který navazuje na jedničku Johna Carpentera a do role Laurie Strode vrací scream queen Jamie Lee Curtis. Plus Carpenterův koncert vlastních soundtracků, který festival v Sitgesu velkolepě uzavře. Kdo máte rádi horory, krev, nadpřirozeno a bizár, sledujte komentáře a deníčky našich čtyř dobrodruhů!

 • Obrázek k novince 5.10.2018

  Bollywood, příběhy inspirované reálnými událostmi

  Festival bollywoodského filmu od 10. do 14. října opět nabídne divákům v pražském kině Světozor výběr jihoasijské kinematografie, která svým rozsahem konkuruje americkému Hollywoodu! Hollywood zná každý, ale Bollywood (a indické filmy obecně) si u nás za 16 let trvání festivalu také našel značnou část fanoušků - a poznávají ho další a další. Tradiční Bollywood dokáže nejednoho rozplakat, rozesmát, roztančit a svou barevností vnést plno energie. Cílem festivalu je však nabídnout vyvážený mix romantiky, akce, komedie a dramatu. Prostřednictvím filmů se diváci mohou seznámit také s aktuální společenskou problematikou v Indii, protože filmaři stále častěji poukazují na otázky, které v indické společnosti silně rezonují. Kromě politiky a náboženství jsou to například ženská emancipace, vztahy mezi rodiči a dětmi, či tvrdá cesta za úspěchem. Mezi romantickými pohádkami se objevují také příběhy inspirované reálnými událostmi. Také v letošním roce nás těmito filmy provedou největší hvězdy současnosti.

   

  Hned dvakrát se otázce ženské emancipace věnuje Aamir Khan. Zahajovací snímek festivalu, Secret Superstar, kromě Indie triumfoval také v Číně, kde v návštěvnosti překonal většinu hollywoodské konkurence. Také Dangal se dočkal fenomenálního úspěchu i za hranicemi a stal se nejvýdělečnějším indickým filmem historie. Snímek inspirovaný skutečnými osudy sester přesvědčuje o tom, že i ženy dovedou vynikat v tvrdých sportech. A že se ženy dokáží vyrovnat s různým handicapem, to předvede skvělá Rani Mukerji coby učitelka s Tourettovým syndromem. Komediální drama Hichki je volnou adaptací autobiografické knihy amerického učitele Brada Cohena. Zástupcem akčního thrilleru je bezpochyby Salman Khan, který se v pokračování populární akční komedie vrací jako elitní tajný agent. Velkolepý snímek Tiger Zinda Hai se tentokrát soustředí více na akci než na humor. I v tomto případě se film inspiruje skutečnými reálnými událostmi (zajetí indických sester tzv. Islámským státem v iráckém Tikrítu) a zdůrazňuje také tematizaci sexuálního zneužívání žen ve válečných konfliktech. Půvabná Katrina Kaif svými pohybovými schopnostmi a ochotou sama provádět kaskadérské výkony zde překonává i samotného Salmana Khana. Životopisné drama Sanju zase dokazuje, že osobní život některých bollywoodských hvězd je sám o sobě zajímavým námětem pro film. Mladá herecká hvězda Ranbir Kapoor nás provede životem svého hereckého kolegy Sanjaye Dutta, jež je plný problémů, nejen s drogami a s podsvětím, zároveň se ale vždy dokázal odrazit ode dna a zazářil v desítkách známých filmů.

   

  Naopak od vážnějších témat všedního života má diváky dostat dobrodružná komedie Jagga Jasoos, kde se podruhé objeví Ranbir Kapoor s Katrinou Kaif. Snímek se inspiruje němými groteskami a také třeba slavnými komiksy o Tintinovi, do značné míry je postaven na vizuálních gazích a téměř pantomimickém herectví, ale podobně důležitou roli jako obrazy v něm samozřejmě hraje hudba a zpěv. Zajímavostí je pak Load Wedding, další z úspěšných pákistánských komedií v bollywoodském stylu, kterou organizátoři festivalu zařadili do programu. A chybět letos nemůže ani největší bollywoodská hvězda Shah Rukh Khan v kritiky oceňovaném snímku Dear Zindagi, vzdáleně připomínajícím americké nezávislé filmy o vztazích a osobních krizích, který se vyvíjí poněkud odlišným způsobem, než by člověk očekával od bollywoodského filmu…

   

  Festival poukazuje také na rozmanitost komerční i nekomerční indické kinematografie zařazením dokumentárních filmů a také regionálních filmů – v letošním roce tamilských, a tím by měl dát dostatečně najevo, že Indie nerovná se jen Bollywood. Pro zpestření je připravena soutěž a „mela“ - po celou dobu konání bude přítomna indická restaurace, masala chai a možnost nakupování indických potravin a suvenýrů. A samozřejmě je třeba si v diáři poznamenat datum 12. října (pátek), protože chybět na tradiční oblíbené BOLLYWOOD PARTY by byla chyba. Tentokrát opět v La Loca Music bar! Celý program na www.bollywood.cz

<< předchozí 1 2 3 4 16 31 45 60
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace