Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 13.7.2012

  God of War: Další mytologický masakr

  Drtiči počítačových her už tuší. Ano, veleúspěšná starořecká paseka míří na plátna kin. Není to úplně nový projekt, o filmové adaptaci God of War se mluvilo už před několika lety (režírovat měl Brett Ratner). Teď se ale začalo dít něco, co by mohlo skutečně vést k realizaci. Studio Universal totiž najalo scenáristické duo Patrick Melton a Marcus Dunstan (foto), které spolupracovalo na právě natáčeném del Torově megaprojektu Pacific Rim. Hrdinou God of War je spartský bouchač Kratos, jehož úkolem je najít Pandořinu skříňku a zničit Área, válečné božstvo. Cestou Kratos naporcuje Medusu, Kyklopa i Hydru. Samozřejmě, vyvstává otázka, jak film zapadne do aktuální vlny fantasy fláků na motivy starých řeckých bájí (dva díly Titánů, Válka bohů, okrajově 300 či Percy Jackson). Nebo, lépe řečeno, jak se od nich bude odlišovat. Hra je známá štědrými dávkami sexu a brutálního násilí, takže by film měl být nepřístupné R-ko na způsob Války bohů. Všichni ale víme, jak funguje Hollywood. Počkejme si, co z toho vzejde.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 12.7.2012

  Russell Crowe jako Dracula?

  O tom, že se bývalý gladiátor upsal tak trochu jiné verzi Stokerových příběhů o transylvánském knížeti, jsem už psali. Původně se ale myslelo, že Crowe si ve filmu Harker zahraje... Harkera. Bývalý realitní agent, který jen se štěstím unikl třem nemrtvým pijavicím v Draculově hradu, se v nové verzi po letech stal detektivem u Scotland Yardu. Když musí vyšetřit sérii záhadných vražd v zapadlých uličkách Londýna, pojme jej neblahé tušení, že jeho starý věznitel je zpátky. Podle nejnovějších informací si Crowe zahraje samotného knížete. Já osobně si jej neumím moc dobře představit, jak noří vyceněné tesáky do dívčích šíjí... ale dobrý herec zahraje všechno, že? Představitel Jonathana Harkera se hledá – pod podmínkou, že bude ochoten hrát i v případných pokračováních a lovit další klasická strašidla. Harkera měl režírovat Jaume Collet-Serra, ale ten má spoustu jiných projektů. Náhradníkem bude pravděpodobně Tarantinem protěžovaný Eli Roth. O krvi asi nebude nouze. Natáčení by mělo začít příští rok, když si Crowe udělá volno. Zábavná drobnost na závěr: producentem filmu je Leonardo DiCaprio.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 11.7.2012

  Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

  Alespoň v novince Darrena Aronofskyho Noah. Natáčení biblického eposu, který má vyšší rozpočet než všechny dosavadní Darrenovy filmy dohromady (konkrétně 130 milionů dolarů), začalo před několika dny. Film o Božím trestu, potopě světa a arše vyvolených má být v rámci možností realistický a velmi špinavý a drsný. Režisér se opírá o vynikající obsazení. Noe je Russell Crowe, do rodiny přibral Jennifer Connelly, Emmu Watson, Saoirse Ronan či Logana Lermana. Záporný element zhmotňuje robustný Ray Winstone. No a na poslední chvíli se připojil Sir Anthony Hopkins. Ten nedávno dotočil drama o vzniku slavného Psycha pod prostým názvem Hitchcock a letos si ještě zahraje Odina v Thorovi 2 a padoucha v Red 2. Do té doby se ale opět ztratí pod make-upem – má totiž pouhých 74 let a jeho postava bude stará 969 let. Čtenáři Bible už vědí – Hopkins si zahraje Metuzaléma. Jeden z deseti patriarchů z knihy Genesis zemřel sedm dní před potopou. Škoda, že to nedotáhl na tu tisícovku. Premiéra filmu bude 28. března 2014.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 10.7.2012

  Michael Fassbender v adaptaci Assassin's Creed

  To zní možná až příliš dobře, než aby to byla pravda. Prozatím to budeme brát hlavně jako víření mediálních vod před podzimní premiérou hry Assassin's Creed 3, ale... nechme si o tom chvíli zdát. Zde jsou fakta: Assassin's Creed je jedna z nejúspěšnějších počítačových her vůbec. Odstartovala v roce 2007. Různých verzí se doposud prodalo přes 30 miliónů kusů a firma Ubisoft už dlouho sní o filmové verzi. Po neúspěšných rokováních se Sony Pictures se Ubisoft rozhodl zařídit po svém a založil vlastní filmovou produkční společnost Ubisoft Motion Pictures, které šéfuje Jean-Julien Baronnet, bývalý výkonný ředitel v Bessonově EuropaCorp. Prvním krokem k filmové adaptaci je přitáhnutí nějakého zvučného jména. A málokdo je teď víc v kurzu než Fassy. Byla mu nabídnuta možnost podílet se na produkci a hrát hlavní roli, tedy barmana Desmonda, který je tajnou organizací vyslán v čase, aby se převtělil do svého zabijáckého předka v dobách templářů (či v dobách renesance v druhé části a americké války na nezávislost v blížící se trojce). Ubisoft to očividně myslí vážně, teď už jen doufat, že Fassbender nevycouvá. A že se konečně dočkáme skutečně prvotřídního filmu podle videohry.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 9.7.2012

  Další Spider-Man už za dva roky

  Ano, v Sony Pictures plánují novou pavoučí trilogii. Nikoho to asi nepřekvapí. Několik uplynulých měsíců ale nad restartem komiksové adaptace visel otazník. Fanoušci bručeli, že se začíná nanovo příliš brzy po Raimiho triptychu, trailery taktéž nebudily kdovíjaké nadšení a očekávání. Studio Sony napralo do diváků tolik ukázek a upoutávek, že se z nich dalo vyskládat 25 minut filmu. Nakonec ale tento zoufalstvím smrdící marketing zabral a donedávna odmítavě se tvářící fanboyové nakonec vzali kina útokem. Pomohly k tomu jistě i pozitivní recenze. The Amazing Spider-Man kvůli volnu v Den nezávislosti odstartoval už v úterý 3. července a už v první den zaznamenal rekordní start – 35 miliónů dolarů. Do konce týdne jich z amerických kin nastřádal pěkných 140. K tomu 200 ze zámořských trhů, to je start, v jaký už v Sony nedoufali. Okamžitě byla ohlášena nová trilogie. Vrátí se Andrew Garfield a zřejmě i režisér Marc Webb, protože další části mají kontinuálně rozvíjet zápletku s Parkerovými zmizelými rodiči. Premiéra je předběžně stanovena na 2. květen 2014, takže všichni zúčastnění sebou musí pořádně hodit. Stejně tak pavouček by měl vydělávat, co to dá, protože ho za dva týdny rozšlápne netopýr. Ten vzhledem k prvním recenzím a předpokladům bude o prvním víkendu sahat po 200-milionovém rekordu Avengers.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 7.7.2012

  Hobit – poslední klapka!

  Peter Jackson z Nového Zélandu hlásí, že je dotočeno. 6. července 2012 ztichly kamery na placu dvoudílného Hobita, adaptace Tolkienova „rozjezdu“ k Pánovi prstenů. Natáčení trvalo 266 dní. A protože první klapka padla 21. března 2011, snadnou matematikou se dostaneme k poznání, že se netočilo na jeden zátah. Filmování bylo rozděleno na tři etapy. První proběhla výhradně ve wellingtonských Stone Street Studios (natáčely se všechny interiéry, od hobitích nor až po jeskyně pod Mlžnými horami) a skončila v červnu 2011. Všechny scény s Glumem byly natočeny už během prvního týdne a Andy Serkis se pak mohl soustředit na funkci režiséra druhého štábu. Letní přestávku Jackson využil na cestu do Londýna, kde nechal v Pinewood Studios postavit několik kulis a natočil scény s Christopherem Lee jako Sarumanem a Ianem Holmem v roli starého Bilba – oba už jsou totiž příliš staří na cestování do jižního Pacifiku. Druhá etapa, během které štáb vyrazil do exteriéru, začala koncem srpna 2011 a trvala do Vánoc. Natáčelo se kromě jiného ve staré známé lokalitě Matamata, kde opět vyrostl Hobitín (tentokrát z opravdového dřeva, kamene a cihel, aby se z něj mohla stát turistická atrakce). Třetí, prozatím nejutajovanější etapa natáčení (pravděpodobně se soustřeďovala na velkolepou finální „bitvu pěti armád“), trvala od února 2012 až do tohoto pátku. Celé to stálo zhruba 300 milionů dolarů, což je rozpočet na oba díly. Peníze samozřejmě ještě nebyly utraceny, stěžejní suma padne na rozsáhlé postprodukční práce, především výrobu triků. Jackson taktéž potvrdil, že stejně jako u Pána prstenů, i tentokrát budou někdy v roce 2013 dotáčky, kterými se doladí příběh druhého dílu. Takže opravdová poslední klapka je ve skutečnosti velmi daleko. Hobit: Neočekávaná cesta má světovou premiéru 14. prosince 2012, Hobit: Tam a zase zpátky 13. prosince 2013. V našich kinech se každý z nich objeví už o den dříve.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 6.7.2012

  Pacific Rim – velkofilm roku 2013?

  Na tohle téma bude určitě mít co říct i druhý Hobit, supermanský Man of Steel či pokračování 300. Něco obrovského na nás ale chystá především Guillermo del Toro. O jeho megalomanské sci-fi Pacific Rim už jsme několikrát psali. Postupně ale prosakují další zajímavé detaily. I když slovo „detaily“ tu zní podivně, protože v tom filmu bude očividně všechno obrovské. Jde totiž o poctu japonskému žánru „kaiju“, tedy filmům o přerostlých monstrech devastujících Zemi. Godzilla, Gappa, znáte je. Většinou si v nich nějaký chlápek navlékl gumový kostým a začal šlapat po modelech japonských měst. Na to zapomeňte. Del Toro dostal od studia Warner na hraní 200 milionů dolarů, takže kaiju, které vylezou z pacifického zlomu a začnou devastovat jak asijské, tak americké pobřeží (uvidíme prý zkázu Tokia, Hongkongu i San Francisca), oživí ti nejlepší současní trikoví mistři. Proti kaiju lidstvo nasadí Jaegery, tedy gigantické bojové roboty. Každý z nich je pilotovaný lidskou dvojicí s virtuálně propojenými mozky. Ukáže se však, že ani Jaegeři na kaiju nestačí. Bývalý pilot (sympaťák Charlie Hunnam) a holka bez bojových zkušeností (půvabná Rinko Kikuchi) se proto pokusí rozjet legendárního a zdánlivě zastaralého Jaegera z let dávno minulých. Je to jediná šance, jak odvrátit apokalypsu. Del Toro slibuje film plný akce. Souboje monster a robotů budou probíhat třeba na dně oceánu či vysoko v zemské atmosféře. Jedna bitva se dokonce odehraje uprostřed bouře na moři (nechtěl bych být animátorem zodpovědným za vodu a déšť). A jeden celý souboj uvidíme z pohledu pilota bez jediného střihu. Očividně nás čeká velká zábava. Světová premiéra filmu je 12. července 2013.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 5.7.2012

  Psycho v televizi

  Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty, ale poslední dobou slaví úspěch i s původními seriály – třeba start westernové detektivky Longmire přitáhl k obrazovkám 4,1 milionu diváků, a to je na relativně malou kabelovou televizi opravdu impozantní číslo. Vedení je při chuti a našlo tak atraktivní námět, že ani nepožadovalo pilot a rovnou schválilo celou první sezónu. Název mluví za vše – Bates Motel. Ano, půjde o prequel k snad nejslavnějšímu filmovému thrilleru všech dob, Hitchcockovu Psychu. Bude se sice odehrávat v současnosti, ale zbytek už si snadno domyslíte – podíváme se na „formování osobnosti“ Normana Batese, jeho vztah s matkou a vůbec události, které z něj udělali sériového vraha. Produkovat budou Carlton Cuse (Ztraceni) a Kerry Ehrin (Friday Night Lights), vysílání odstartuje v roce 2013. Nelze nezmínit konkurenční seriál stanice NBC Hannibal, ve kterém si Mads Mikkelsen zahraje Hannibala Lectera. Který slavný psychopat si získá srdce (a střeva a játra atd.) televizních diváků?

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 4.7.2012

  Krotitelé duchů 3 budou perfektní

  ...anebo vůbec nevzniknou. To říká Dan Aykroyd, který je hlavním hybatelem projektu. Musí se mu nechat, že je optimista a hlavně vytrvalec – o Ghostbusters 3 mluví zhruba od počátku věků a několikrát už to vypadalo, že natáčení (opět pod taktovkou Ivana Reitmana) je opravdu za rohem. Před měsícem ale zasadil filmu těžkou ránu Bill Murray, který řekl, že podle něj je projekt mrtvý. Bez něj totiž nevznikne a on ve filmu hrát odmítl. „Jednoduše nemají dobrý scénář.“ To nikoho moc nepřekvapuje, protože jeho autory jsou Lee Eisenberg a Gene Stupnitsky, kteří se sice prosadili v televizi s Kanclem, ale jejich fušování do filmu přineslo jen propadák Rok jedna a loňskou Zkaženou úču. Murray ale smířlivě dodal, že pokud se scénář vyladí, ještě jednou zváží, zda si zopakovat roli Petera „Rád je mučím!“ Venkmana. A přesně tento proces nyní začal. Dan Aykroyd potvrdil, že na nové verzi pracuje nový tým (jména neuvedl) a dodal: „Musí to být perfektní. To je celé. Nemá smysl dělat to, pokud to nebude perfektní. A o to se teď snažíme.“ Tak zase za pár měsíců u dalších Murrayových výmluv nashledanou.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 3.7.2012

  Meče v televizi: Noví seriáloví bouchači

  Máme tu herecké posily pro Hru o trůny 3 a nový historicko-dobrodružný seriál od History Vikings. Začněme se Seveřany. History, které se věnuje hlavně dokumentům, se rozšouplo i s hranými věcmi – třeba westernová sága s Kevinem Costnerem a Billem Paxtonem Hatfields & McCoys trhala nedávno všechny rekordy v sledovanosti. A už se chystají Vikings, seriál o napůl mytickém, napůl historickém Ragnaru Lothbrokovi, který se v 8. století vzepřel krutému vládci Earlu Haraldsonovi a sjednotil skandinávské kmeny. Seriál bude v podstatě rodinná sága, ale rozhodně v něm nabude chybět akce a realisticky krvavé dobové ukrutnosti. Hlavní postavu si zahraje štramák Travis Fimmel, jeho ženu a spolubojovnici Lagerthu Katherine Winnick, ale hlavní hvězdou bude Gabriel Byrne v roli zlovolného Earla. Vikings jsou dalším výtvorem Michaela Hirsta (Tudorovci, Camelot) a budou se na nich podílet i producenti Borgiů. Režii jednotlivých dílů dostali na starost třeba Jonah Renck (The Walking Dead) nebo Ken Girotti (Rescue Me). A teď k prvnímu nováčkovi ve třetí sérii Hry o trůny: 1,96 metru vysoký britský veterán Clive Russell (hrál třeba jednoho z družiny ve Vikinzích) získal roli Bryndena Tullyho, Catelynina strýce a obávaného válečníka, který vstoupí do služeb Robba Starka. Natáčení třetí sezóny začne už zanedlouho.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 18.2.2019

  FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

  6. ročník festivalu science fiction filmů a kultury letos v únoru a březnu postupně zavítá do 4 českých měst. Těšit se můžete na mezigalaktické novinky i legendy žánru, které si znovu vychutnáte na stříbrném plátně v digitální kvalitě! Filmovou kolekci doplní tematické dokumenty a seriálový maraton v Praze s významným zahraničním hostem (malá nápověda: málokdo tuší, jak vypadá od brady dolů). Téma letošního festivalu je životní prostředí a jeho budoucí vyhlídky. Science fiction filmy přinášejí předzvěsti, varování, konce civilizace i naději – hranice mezi odhadem a fikcí je málokde méně zřetelná. Představíme vám nejen možné osudy naší domovské planety, ale samozřejmě i konání jejích obyvatel v solidním vesmírném měřítku. Příroda, ze které přežil jen název, postapokalyptické scénáře, mimozemský zásah nebo nečekaný technologický vývoj… co nám otevře oči?

  Mezi novinky letošního ročníku patří film A.I. Rising – „Blade Runner po srbsku“. Komorní drama o astronautovi a androidce, která mu dělá společnost během mezihvězdného letu. Druhou novinkou je psychologické drama Freaks. Malá Chloe nesmí vycházet z domu, protože je jiná a venku pro ni není místo. Když z domu uteče, zjišťuje, že to možná nebyl dobrý nápad. O tomhle napínavém filmu budete přemýšlet ještě dlouho. Maďarská novinka Lajko: Cigán ve vesmíru je bláznivou komedií o prvním člověku ve vesmíru. Tím může být maďarský pilot práškovacího letadla Lajos Serbán, který má být pokusným králíkem před startem Gagarina. Připravte se na raketu z kadibudky, matku bezmocně kroužící kolem Země, straníky a aparátčíky. Čtvrtou novinkou je snímek Prospektor, o rodině vesmírných lovců diamantů. Stojí především na podmanivém prostředí toxické lesní planety, která vznikla s minimem zvláštních efektů.

  V sekci klasik uvedeme snímek Gattaca, vizuálně podmanivé psychologické drama o touze přetrhat pouta geneticky kastované společnosti. Druhou klasikou je Godzilla, a to ta úplně první, z roku 1954. Loutky, modely a černobílý děs z atomového nebezpečí. Film, který odstartoval kult, trvající dodnes. Třetí klasikou je Kovboj Bebop: Lovec odměn, vycházející ze stejnojmenného kultovního anime seriálu. Kromě zběsilé akce a vtipných hlášek v noirovém vesmíru má i jedinečný soundtrack.

  Těšit se můžete na seriálový maraton kultovního Červeného trpaslíka, a to se speciálním hostem Normanem Lovettem, který ztvárnil roli palubního počítače Hollyho. Ten je také protagonistou snímku Zlouni z vesmíru – céčka, které se s divákem nemazlí. Pokud máte rádi klišé, přiznaně nešikovné efekty, drsné hlášky a megatuny bizáru, musíte film vidět. Stejně jako každý rok jsme pro vás ve spolupráci s iShorts připravili pásmo krátkých sci-fi filmů. Rozhodně se máte na co těšit. Vítejte na Future Gate 2019!

 • Obrázek k novince 17.2.2019

  Startuje filmový festival LA PELÍCULA

  Nejen na novinku z dílny oscarového režiséra Asghara Farhádího v hlavních rolích s Javierem Bardemem a Penélope Cruz zve filmové fanoušky festival LA PELÍCULA. Oblíbená přehlídka mezi 19. a 24. únorem opět nabízí v pražském kině Světozor průřez aktuální španělsky mluvenou kinematografií. Slavnostní zahájení bude patřit snímku Šampioni. Jedna z divácky nejúspěšnějších komedií minulého roku má na kontě i tři španělské filmové ceny Goya včetně ceny za nejlepší film. 7 soškami se může pochlubit mrazivý politický thriller Království, který odkrývá zákulisí politické korupce. Návštěvníci se mohou také těšit například na investigativní dokument o téměř neznámé pražské epizodě ze života proslulého revolucionáře Che Guevary Vzpomínky na tajemný rok nebo animovaný film na motivy původního španělského komiksu Black se řekne Beltza. Na programu bude i poslední kousek z dílny Alfonse Cuaróna Roma, který kritika po celém světě označuje za film roku 2018 a který si vysloužil 10 nominací na Oscara.

  Unikátní bude sekce, která představí peruánskou kinematografii. Prostřednictvím pěti snímků nabídne jedinečný pohled do života peruánské společnosti i úchvatnou panenskou přírodu. Pověstnou třešničkou na dortu pak bude snímek Wiñaypacha, který je prvním filmem natočeným v ajmarštině.

  Festival nabídne také jednu retrospektivní sekci. Šestice snímků připomene významnou osobnost španělské kulturní scény, režisérku Pilar Miró. Diváci se mohou těšit například na její adaptaci komedie španělského dramatika Lopeho de Vegy Zahradníkův pes, která patří k jejím nejúspěšnějším filmům, nebo snímek Tvé jméno mi zamořilo sny, ve kterém se vrací k tématu občanské války. Kompletní program najdete na www.lapelicula.cz.

 • Obrázek k novince 16.2.2019

  Sziget Festival 7. - 13. srpna 2019

  Jeden z nejvýznamnějších evropských festivalů odkryl trumfy a zkompletoval seznam letošních headlinerů. Ed Sheeran, Foo Fighters, Florence + The Machine, Twenty One Pilots, The 1975, Martin Garrix, Post Malone a desítky dalších hvězd vystoupí na legendárním Sziget festivalu, který se koná od 7. do 13. srpna v Budapešti. Obří Sziget patří bezesporu k těm největším festivalům a to nejen v Evropě. Není proto divu, že hvězdy světového formátu zavítají v rámci svého turné právě na tuto akci.

  Kromě již zmíněných headlinerů se na Sziget chystá také např. Franz Ferdinand, James Blake, Years & Years, Tove Lo, Razorlight, Richard Ashcroft, Kodaline, Chvrches, Jungle a spousta dalších. Přestože festival zveřejnil jen část programu, fanoušci projevují extrémní zájem o vstupenky. Hned na první den festivalu jsou již jednodenní vstupenky vyprodány, takže Eda Sheerana a další umělce, kteří vystupují ve středu 7. srpna, je možné vidět, pouze pokud si zakoupíte permanentku. K dispozici jsou tří, pěti, sedmidenní a návštěvníci by neměli váhat s jejich koupí, protože vstupenky se budou 7. března zdražovat.

  Festivalu Sziget se jako každý rok uskuteční na zeleném ostrově Óbudai v centru Budapešti. Na jeden týden v srpnu se promění ostrov v srdci maďarské metropole v legendární Ostrov svobody a přivítá Szigeťany z více než 100 zemí světa. Během festivalu se odehraje více než 200 koncertů a stovky dalších show, divadel a umělců z celého světa mohou návštěvníci obdivovat na více než 60 místech areálu. Sziget navíc nedávno získal na European Festival Awards 2017 již po druhé cenu v kategorii Line – Up of the Year. Porazil tak 10 nejlepších evropských festivalů, mezi nimiž bylo i Glastonbury, Roskilde a Lollapalooza. Více informací najdete na www.szigetfestival.com.

 • Obrázek k novince 11.2.2019

  Ceny BAFTA vyhlášeny

  72. ročník udílení Filmových cen Britské akademie je čerstvě za námi a velkým vítězem se nepřekvapivě stal snímek, který letos vítězí snad všude. Osobní film režiséra Alfonso Cuaróna Roma má tak na kontě další ocenění a už mu v podstatě chybí jen ten Oscar. V počtu proměněných nominací zvítězila Favoritka, která z dvanácti nominací vyhrála hned v sedmi kategoriích, včetně těch hereckých a scénáře. Nejlepším hercem v hlavní roli se pak stal Rami Malek (Mr. Robot) za ztvárnění frontmana kapely Queen Freddieho Mercuryho ve filmu Bohemian Rhapsody. Kompletní přehled ocenění naleznete zde.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 3.2.2019

  National Geographic: Symfonie našeho světa

  NATIONAL GEOGRAPHIC: SYMFONIE NAŠEHO SVĚTA kombinuje úchvatné záběry divoké přírody zachycené pro National Geographic s jedinečnou symfonií a hudebními motivy skladatelů Austina Fraye a Andrewa Christiho působících pod hlavičkou Bleeding Fingers Music (nominace na ceny Emmy a BAFTA) kultovního umělce Hanse Zimmera.

  Toto fascinující 90ti minutové představení s živým orchestrem a sbory bylo od jara 2018 uvedeno již v desítkách hal a koncertních sálech po celém světě. Představení vychází z více než stotřicetileté tradice průlomového stylu obrazového vyprávění a představivosti slavného časopisu National Geographic, které spojuje s perfektní synchronizací živého orchestru a sboru v jeden okouzlující celek. Inspirovalo se původní stejnojmennou televizní předlohou TV kanálu Nat Geo WILD, která měla začátkem roku 2018 premiéru ve 140ti zemích světa.

  Symfonie našeho světa je rozdělena do pěti částí, z nichž každá se zaměřuje na konkrétní prostředí – Moře, Pobřeží, Pevninu, Hory, Nebe - a v kombinaci s úchvatnými záběry vytváří jedinečný a inspirující zážitek. Každé prostředí je vykresleno a umocněno jinými hudebními nástroji a motivy, všechny dohromady pak vzdávají hold krásám a divům naší nespoutané přírody. Hudba z dílny oceněného týmu Bleeding Fingers Hanse Zimmera, stojícím mimo jiné za sérií Modrá Planeta, je bohatá, atmosférická a povznášející. Svou orchestrální silou podtrhává majestátnost přírody v její nejryzejší formě.

  "National Geographic inspiroval mnoho generací k objevování, pochopení a ochraně naší planety. Bylo mi proto velkou ctí podílet se na převedení tohoto odkazu do živé symfonie," říká Jason Michael Paul, prezident agentury Jason Michael Paul Entertainment. "Dali jsme dohromady vše, co jsem se za 20 let v hudební produkci naučil, abychom spolu s National Geographic vytvořili něco skutečně jedinečného."

  Již desítky tisíc let uctíváme a obdivujeme naši planetu. V minulých staletích jsme ji zneužívali, poškozovali a využívali. Toto představení možná nebude pro diváky jen nezapomenutelným večerem, ale v jistém slova smyslu i připomenutí toho, na čem opravdu záleží a odkazu, který zde na planetě zanecháme našim dětem.

  V Praze se tato fascinující a úspěšná show představí ve zbrusu nové, moderní „malé“ O2 areně – O2 Universum, která pro diváky otevře své brány na podzim roku 2019. National Geographic: Symphony for Our World v doprovodu 90ti členné Filharmonie Hradec Králové a sborů tak bude jedním z prvních představení, jež si zde diváci budou moci vychutnat. Vstupenky v prodeji od prosince 2018 v síti Ticketmaster.

 • Obrázek k novince 29.1.2019

  Skladatelé Stranger Things míří do Prahy

  Michael Stein a Kyle Dixon, členové kapely S U R V I V E, poprvé vystoupí v Praze s hudbou z populárního seriálu stanice Netflix Stranger Things. Budou hosty festivalu Film Music Prague, který poběží od 1. do 4. února 2019. Jejich hudba se stala celosvětovým popkulturním fenoménem. „Skladatelé chystají pro pražský koncert také netradiční stage design, který připomene atmosféru první a druhé sezóny seriálu,“ dodal Nikola Bojčev, umělecký ředitel festivalu Film Music Prague. Třetí série startuje na stanici Netflix v létě roku 2019. „Jsme nadšení, že se podařilo dojednat koncert takového formátu. Kyle a Michael vytvořili úchvatnou poctu hudbě 80. let. Vidět je na pódiu za synťáky bude nezapomenutelný zážitek,“ řekl Bojčev k ohlášeným hostům. Koncert s názvem "Kyle Dixon & Michael Stein perform Stranger Things" bude v sobotu 2. února 2019 ve Foru Karlín v Praze.


  Na koncert Stranger Things plynule naváže finský mistr hry na analogové syntezátory Kebu, který je autorem celé řady povedených cover verzí tracků od takových velikánů jako Giorgio Moroder nebo Vangelis. Kebu produkuje i vlastní hudbu. Fanoušci tak mají v sobotu 2. února možnost užít si dvojitou porci zábavy v ceně jedné vstupenky. Kyle Dixon a Michael Stein získali za hudbu k seriálu Stranger Things prestižní cenu Emmy a také dvě nominace na Grammy. Dixon a Stein, oba z Texasu, se narodili na začátku 80. let, odkud seriál Stranger Things čerpá inspiraci. Poznali se už jako teenageři, kteří doslova propadli analogu a elektronickým tónům jejich dětství. Kapela S U R V I V E brzy na to vyrazila na turné po Spojených státech a Evropě.


  Na 8. ročník festivalu Film Music Prague přijedou do české metropole také hollywoodští skladatelé John Powell (Solo: Star Wars Story, filmová série Jak vycvičit draka) a Harry Gregson-Williams (Království nebeské, Marťan). Powell uvede zahajovací koncert (1. února, Rudolfinum), který zahrne všechny jeho největší hity. Gregson-Williams se zúčastní koncertní pocty legendárnímu režisérovi Ridley Scottovi (3. února, Forum Karlín). A v neposlední řadě festival pořádá charitativní koncert Remember Them (4. února, Palác Žofín), při kterém John Powell uvede své monumentální oratorium "A Prussian Requiem" a zazní také klavírní koncert tvůrce hudby k Pánovi prstenů Howarda Shorea.

 • Obrázek k novince 22.1.2019

  Oscarové nominace 2019

  Po Českých lvech tu máme konečně také nominace na 91. ročník Oscarů. Těm pro změnu vévodí osobní výpověď režiséra Alfonso Cuaróna Roma a pak kostýmní dobové drama Favoritka od Yorgose Lanthimose, oba snímky mají deset nominací. V kategorii Nejlepší film pak kromě dvou výše zmíněných soupeří Black Panther, BlacKkKlansman, Bohemian Rhapsody, Green BookZrodila se hvězda a Vice. Mezi nejlepšími režiséry skončili nominovaní Adam McKay (Vice), Alfonso Cuarón (Roma), Pawel Pawlikowski (Studená válka), Spike Lee (BlacKkKlansman) a Yorgos Lanthimos (Favoritka). Kompletní přehled všech nominací naleznete pod tímto odkazem. Slavnostní předávání proběhne 24. února a bude vysíláno stanicí ABC. Letošní ročník se po kontroverzi okolo Kevina Harta zároveň bude muset obejít bez hlavního moderátora.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 22.1.2019

  26. Český lev – Nominace

  Česká filmová a televizní akademie oznámila své nominace pro 26. ročník Českých lvů a mezi největší favority se tak zařadil snímek TomanJiřím Macháčkem, který získal celkem 13 nominací. Hned za ním jsou filmy Hastrman a Všechno bude, každý má po 10 nominacích. Snímek Jan Palach byl pak nominován v 8 kategoriích. O cenu za nejlepší  režii budou usilovat Jan Švankmajer (Hmyz), Robert Sedláček (Jan Palach), Martin Šulík (Tlumočník), Ondřej Trojan (Toman) a Olmo Omerzu (Všechno bude). Kompletní přehled nominací naleznete pod tímto odkazem. Slavnostní předávání proběhne v sobotu 23. března 2019 v pražském Rudolfinu. Přenos bude vysílán na ČT od osmi hodin. Večerem bude provádět herec a moderátor Václav Kopta.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 21.1.2019

  14. Festival krátkých filmů Praha se blíží

  Příběhy nepoddajných žen z oblasti Amazonie, filmy oslavující a reflektující tvorbu fenomenálního švédského režiséra Ingmara Bergmana, kraťasy sekce La Quinzaine z Cannes, enfant terrible portugalského filmu Gabriela Abrantese, lekce sexu pro začátečníky, nekompromisní set půlnočních filmů, vizuální experimenty, výlet do světa virtuální reality. A chybět samozřejmě nebude pestrá mezinárodní soutěž ani program pro děti. 14. Festival krátkých filmů Praha, pořádaný společností Film Servis Festival Karlovy Vary a.s., jež stojí i za MFF Karlovy Vary, se představí v  kině Světozor a Pilotů od 23. do 27. ledna 2019.

  Již po čtrnácté máte možnost užít si ty nejlepší a nejzajímavější krátké filmy z celého světa. Vedle dvacítky filmů vybraných pro Mezinárodní soutěž, a pětici, tvořící short list soutěže o nejlepší český krátký film, se můžete těšit na tradiční programy i tematické bloky. V sekci Labo si můžete dopřát filmy, jež chtějí být víc zážitkem než vyprávěním, v Brutal Relax Show na vás čeká nemilosrdný půlnoční set, kterým vás provede moderátor Luděk Staněk. Sedm příběhů v komediálně laděné sekci Místo zvané realita představuje v zásadě obyčejné situace, avšak s drobnými odchylkami od běžné reality. Jaké to je, když vám lékařka sdělí, že trpíte nevyléčitelnou kocovinou, nebo jak probíhá život ve vesnici, kde všichni nosí masku Ježíše na obranu proti uprchlíkům. Sex pro začátečníky odhaluje chvíle, kdy vám dojde, že nevíte, co máte udělat ani co se bude dít. V Paříži usazená produkce Insolence Productions se přičinila o vznik 20 krátkých filmů, uvedených na více než 600 festivalech. Pražský výběr uvede dvě sci-fi utopie, dva thrillery a jeden čistý horor.

  To nejlepší z krátké hrané tvorby z Česka se postupně od 14. ledna objeví zdarma v sekci České shortky na Mall.tv. Výběr představí dva držitele studentského Oscara a jednoho nominovaného, legendární kusy Jana Svěráka, Ivana Zachariáše, Tomáše Vorla či Jana Prušinovského, tvorbu nadějí zítřka, jakými jsou Ondřej Hudeček (Nagano Tapes), Pavel Soukup (Lesapán) a loňského vítěze festivalové domácí soutěže Michala Blaška.

  Pro děti od 4 do 8 let jsme i letos nachystali program animovaných filmů Pragueshorts dětem. A úplně samostatnou část festivalu tvoří v kině Pilotů připravená VR zóna, kde si můžete nasadit helmy a seznámit se s tím, jak může vypadat audiovizuální zážitek. Více na www.pragueshorts.com.

 • Obrázek k novince 16.1.2019

  Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

  Kultovní Čelisti se 23. ledna vrátí na jediný den na velké filmové plátno. Díky projektu Symphonic Cinema se uskuteční projekce tohoto oscarového filmu Stevena Spielberga za doprovodu živé hudby Johna Williamse, kterou zahraje Český národní symfonický orchestr. Dnes už klasický horor, v němž hlavní roli hraje obrovský bílý žralok, bude promítnut v pražském Obecním domě v HD kvalitě.

  Z kanceláře Stevena Spielberga máme jasně dané parametry do nejmenších detailů – týkající se téměř i oblečení muzikantů. Je tak tedy zřejmé, že technické parametry jsou jasně dané a není s nimi možné hýbat. V Obecním domě bude nainstalováno plátno široké téměř 9 metrů. Vyřešit oříšek, zda budeme schopni nad muzikanty v této historické budově pověsit takový kolos, nebylo jednoduché.“, vzpomíná Jan Hasenöhrl, ředitel orchestru. Jedinečná bude samozřejmě i promítací technika. „V tomto ohledu nejsou možné kompromisy, jsme pod dohledem americké produkce“, říká Jan Hasenöhrl.

  Filmové efekty jsou sice dnes už mnohem dále, ale na svou dobu bylo něco nevídaného, co dokázal Steven Spielberg na plátně vytvořit. Natáčení filmu v roce 1975 nebylo vůbec jednoduché. Hned na začátku se rozbil mechanický model žraloka. Z počátku byl zkoušen jen v bazénu, ale slaná mořská voda mu neudělala dobře. Vzhledem k tomu, jak časté byly problémy s manipulací modelu žraloka, volil Steven Spielberg často záběry z pohledu bestie. Film to dělá ještě napínavějším.

  Snímek získal tři Oscary: za hudbu (John Williams), za střih (Verna Fieldsová) a zvuk (John R. Carter, Roger Heman Jr., Robert L. Hoyt, Earl Mabery). Světová kinematografie objevila nový fenomén a díky neobyčejnému komerčnímu úspěchu studio Universal brzy přišlo s dalšími dvěma volnými pokračováními.

   

<< předchozí 1 2 3 4 16 31 46 61
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace