Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 3.10.2012

  Oscary bude moderovat Méďa

  No dobrá, jen skoro. Pětaosmdesátý ročník udělování výročních Cen Akademie dostal totiž na starost Méďův tvůrce Seth MacFarlane. Duchovní otec Griffinových (aka Family Guy) má za sebou opravdu dobrý rok. Z jeho dílny vyšla nejúspěšnější letošní komedie (rozpočet 50, tržby 434 milionů dolarů, to jde), pak sbalil Emilie Clarke alias Daenerys z Hry o trůny, a teď tohle. Akademie pořád bojuje s klesající sledovaností slavnostního večera, a tak zkouší všechno možné. A protože Zlaté Glóby tak úspěšně moderuje kontroverzní Ricky Gervais, Akademie to zkusí s nekorektním MacFarlanem. Vtípků o felaci, análním sexu a černoších se ale sotva dočkáme. MacFarlane doposud žádný podobný pořad nemoderoval, pouze Charlie Sheen Roast na stanici Comedy Central, kde si komici utahovali z živoucí toxi-legendy. Seth se díky tomuhle džobu vůbec poprvé ukáže na oscarovém večeru. Přímý přenos očekávejte 24. února 2013.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 2.10.2012

  Tom Cruise masakruje mimozemšťany

  V pondělí 1. října bylo v Anglii oficiálně zahájeno natáčení epické akční sci-fi All You Need Is Kill. Tom Cruise se v adaptaci románu japonského autora Hiroši Sakurazaky ocitne uprostřed války s mimozemšťany. Planetu Zemi brutálně napadla rasa Mimiců, která funguje na principu včelího roje – prostí vojáci jsou telepaticky ovládaní několika nadřízenými. A někde nad nimi stojí hlavní mozek. Právě ten má poručík Bill Cage (Tom Cruise) za úkol zničit. Je to ve všech ohledech sebevražedná mise – Cage nikdy neprodělal speciální trénink, neabsolvoval reálnou bojovou akci a ve srovnání s perfektně vyzbrojeným nepřítelem má jen žalostné vybavení. Logicky je zabit už několika minut po výsadku. Konec. Nebo ne? Temnota „smrti“ trvá jen několik sekund a Cage se probouzí na samotném začátku mise. Opět jde do akce, opět je zabit... a opět dostane šanci na reparát. S každou „reprízou“ nabírá zkušenosti, je silnější, drsnější a chytřejší. Navíc v jisté fázi boje spojí síly s Ritou Vrataski ze speciálních jednotek (Emily Blunt), která si nejvyšším počtem zabitých emzáků mezi Pozemšťany vysloužila přezdívku Bitch of War. S každým dalším pokusem se dvojice dostává blíž a blíž k možnosti úspěšného splnění mise a zásadního zvratu ve válce. Film režíruje Doug Liman (Agent bez minulosti, Jumper) a natáčí se v čerstvě zmodernizovaných Leavesden Studios poblíž Londýna. Už předtím se tam natáčely bondovky a potterovky, ale v roce 2010 studio Warner investovalo přes 100 milionů liber do modernizace a rozšíření. Leavesden se tak stane základnou Warneru pro evropské natáčení. All You Need Is Kill je prvním filmem, který tady po rekonstrukci vznikne. Premiéra je naplánovaná na 14. března 2014.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 1.10.2012

  Umučení Krista – The Prequel?

  Je libo další biblický příběh od scenáristy Benedicta Fitzgeralda, který se podílel i na Gibsonově veleúspěšném torture pornu? Ne? Nevadí, stejně vám ho studio Lionsgate naservíruje, zřejmě v naději, že se křesťané opět houfně pohrnou do kina. Možná vás přesvědčí alespoň solidní obsazení. Hlavní postavou filmu Mary Mother of Christ bude... ano, Marie. Ta bude vzdorovat králi Herodovi a snažit se zachránit svého syna Ježíše. Roli dostala kráska izraelského původu Odeya Rush. Má patnáct let, ale zahraje si Marii v různých úsecích jejího života. Herodes dostane tvář Bena Kingsleyho, knězem Simeonem se stane Peter O´Toole (ano, ještě je naživu), Mariinou sestřenicí Alžbětou, matkou Jana Křtitele, bude Julia Ormond. Do role prorokyně Anny se produkce snaží získat Judi Dench a Satana by si mohl zahrát Brit Hugh Bonneville. Režisérem je Alister Grierson (foto), který na sebe upozornil potápěčským thrillerem Sanctum.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 30.9.2012

  Spielbergova apokalypsa se blíží

  Přesněji „robokalypsa“. Dlouhá léta připravované historické drama Lincoln je připravené na start v kinech (oficiální světová premiéra 16. listopadu) a Steven Spielberg se může zase pustit do něčeho divácky vděčnějšího – konkrétně do akčního sci-fi eposu Robopocalypse. Adaptace románu Daniela H. Wilsona zápletkou hodně připomíná Terminator Salvation. Vládu nad světem převzala umělá inteligence – roboti a počítače. Poslední skupiny nezotročených lidí unikají před stroji a zároveň se snaží vymyslet způsob, jak vrátit planetu do rukou lidské rasy. O scénář se postaral Drew Goddard, který od scénářů k Buffy či Ztraceným přešel ke Cloverfieldu a napsal a režíroval jeden z nejzábavnějších letošních filmů (ano, Cabin in the Woods), takže do příběhu vkládáme velké naděje. Natáčení se rychle blíží a Spielberg pilně obsazuje. Hlavní roli už má prakticky jistou Chris „Thor“ Hemsworth, po jeho boku bude pravděpodobně stát Anne Hathaway. Hackera jménem Lurker si zřejmě zahraje Ben Whishaw, kterého letos uvidíme jako mladého Q v bondovce Skyfall a jako jednu z mnoha postav v eposu Wachowských a Tykwera Cloud Atlas. Zjevně je tady zaděláno na popcorn prvotřídní kvality. Mimochodem, když už jsme u těch apokalyps, The World´s End Edgara Wrighta má konečně kompletní pětici hlavních představitelů. Partu přátel, kteří se po letech rozhodnout zopakovat si památnou chlastačku, ale namísto toho musí bojovat za přežití lidstva, si zahrají Simon Pegg, Nick Frost, Paddy Considine, Eddie Marsan a... pan Bilbo Pytlík! Ano, Martin Freeman se oficiálně připojil. Luxusní obsazení.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 29.9.2012

  Nový režisér pro další Planetu opic?

  Zrození Planety opic bylo asi nejpříjemnější překvapení loňského filmového léta. Solidní tržby, pozitivní recenze, spokojení diváci. O dvojce se mluvilo prakticky okamžitě. Bohužel, psaní scénáře (jeho autory jsou opět Rick Jaffa a Amanda Silver) se trochu protáhlo a práce se tak dostaly do skluzu. Studio 20th Century Fox však trvá na datu premiéry – květen 2014. Režisér Rupert Wyatt, který měl hlavní zásluhu na strhujícím rytmu filmu, se rozhodl vycouvat. Prý by v tak krátké době nebyl schopen natočit dostatečně kvalitní snímek. Velká škoda. Studio teď urychleně hledá náhradníka. Padala jména jako Guillermo del Toro (ten určitě nebude mít čas), Juan Carlos Fresnadillo (připravuje remake Highlandera) nebo Jeff Nichols (Take Shelter). Nakonec bude vyvoleným s velkou pravděpodobností Matt Reeves (Monstrum – Cloverfield), který už kvůli tomu opustil novou filmovou Twilight Zone, na níž intenzivně pracoval téměř rok. Jeho angažování pro Dawn Of The Planet Of The Apes se tedy jeví jako hotová věc. Snad se mu povede udržet kvalitu jedničky.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 28.9.2012

  Tom Hardy stoupá k vrcholu

  I k tomu hereckému, samozřejmě. Podle některých už tam dokonce je. Bez metafor to ale bude v dramatu Everest, ve kterém by si mohl zahrát hlavní roli. Ne však Edmunda Hillaryho, který nejvyšší vrch světa pokořil jako první v roce 1953. Adaptace románu Jeffreyho Archera „Paths of Glory“ vypráví příběh George Malloryho, který se Everest pokusil zdolat v červnu 1924. A teď pozor, historické SPOILERY: Mallory a jeho partner Andrew Irvine se z výpravy nevrátili. Jejich osud byl záhadou dlouhá léta – přesněji řečeno až do roku 1999, kdy bylo Malloryho zmrzlé tělo objeveno těsně pod vrcholem. Odborníci se teď dohadují, jestli zahynul během výstupu, nebo sestupu. Druhá možnost by znamenala, že Hillary nebyl prvním člověkem, který si vychutnal panorama z nejvyššího místa na planetě. Na scénáři pracuje Sheldon Turner (fascinující kariéra, zahrnující výplach Texaský masakr motorovou pilou: Počátek i oscarovku Lítám v tom), režie se ujme Doug Liman. Ten ale nejdřív musí natočit akční sci-fi All You Need Is Kill, ve které se Tom Cruise bude každé ráno opakovaně probouzet do té samé bitvy s mimozemšťany.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 27.9.2012

  Spy Hunter našel režiséra, ztratil Rocka

  Ten totiž zřejmě vyrazí na lov démonů. Ale popořadě. Studio Warner Bros. se už několikrát pokoušelo rozjet filmovou adaptaci stařičké videohry Spy Hunter. O režii se zajímali třeba John Woo či Paul W.S. Anderson. Nikdy z toho nic nebylo. Aktuálně podepsal smlouvu na režii Ruben Fleischer, který se uvedl úspěšným Zombielandem a studio je spokojené s jeho prací na blížících se Lovcích mafie aka Gangster Squad. Čerstvou verzi scénáře dodal Chad St. John, odpovědný za stylový punisherovský kraťas Dirty Laundry. Hrdinou Spy Hunter je bývalý pilot stíhačky, který na vymakané káře G-6155 Interceptor pronásleduje odpadlické agenty. Kdysi byl s hlavní rolí spojován Dwayne Johnson, ale ten má teď spoustu jiné práce. Kromě jiných projektů se upsal komiksové adaptaci Lore, kterou pro Warner natočí tvůrce Mužů v černém Barry Sonnenfeld. Předloha je o tajném řádu Pastýřů, kteří chrání smrtelníky před nadpřirozenou havětí všeho druhu. Zdá se, že linie Pastýřů byla přerušena kdysi v 19. století, ale když se kolem hlavní postavy začnou množit monstra a démoni, bude v sobě muset najít schopnosti, náležící právě potomkům řádu.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 26.9.2012

  Režisér Total Recallu zprzní i Mumii

  Už od začátku to neznělo jako dobrý nápad, přestože za ním stála úspěšná scenáristicko-producentská dvojice Alex Kurtzman a Roberto Orci (M.I:III, Star Trek). Studio Universal se rozhodlo nepokračovat v sérii Mumie (trojka sice utržila jen o něco méně než první dva díly, ale při citelně vyšším rozpočtu) a namísto toho udělat „reboot“. Pěkně znovu, od začátku, s jinými (lacinějšími) herci a tvůrci. Ke všemu scénář napsal Jon Spaihts (první verze Promethea) a přesunul prý o něco temnější a strašidelnější děj do současnosti. A to nestačilo. O režii se studiem aktuálně rokuje Len Wiseman. Ten se uvedl na scénu úspěšným Underworldem, pak předvedl obstojnou akci v Smrtonosné pasti 4 a mnozí říkali, že má před sebou budoucnost spolehlivého hollywoodského řemeslníka. Pak si ale zkazil pověst letošním remakem Total Recallu – sterilním, naprosto zbytečným a zaslouženě neúspěšným filmem. Uvidíme, co udělá s Mumií, pokud ten džob opravdu dostane.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 25.9.2012

  Vaughn a Wilson rozvrátí Google

  Dvojice z veleúspěšných Nesvatbových se chystá na komedii The Internship. Ta bude o dvou chlápcích středního věku, kteří přijdou o zaměstnání a novou práci si najdou v „úspěšné internetové společnosti“. V čem je problém? Jejich noví šéfové jsou o polovinu mladší manažeři. Zatímco původní zprávy o zápletce byly nekonkrétní, teď se ví, že ve filmu půjde o společnost Google. Vince Vaughn a režisér filmu Shawn Levy (Noc v muzeu) nedávno navštívili kanceláře Googlu v Kalifornii. Tam se dohodli, že přestože firma nemá podíl na financování filmu, vyjde štábu ve všem vstříc. Třeba pomůže s vybudováním dekorací, aby vypadaly přesně jako skutečné sídlo společnosti. Dokonce se ve vedlejších rolích objeví někteří opravdoví zaměstnanci, třeba tvůrce Androidu Hugo Barra.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 24.9.2012

  Příběh rytíře na televizních obrazovkách

  To samozřejmě neznamená, že bychom upozorňovali na další reprízu oblíbeného filmu, který v roce 2001 pomohl katapultovat Heatha Ledgera ke slávě. Televizní stanice ABC spojila síly se Sony Pictures a použije námět filmu na start nového seriálu. Produkovat bude původní scenárista a režisér Brian Helgeland (foto), takže zůstane zachováno i to, co bylo na filmu nejzábavnější – tedy záměrný anachronismus, spousta moderních prvků v pseudo-středověkých dekoracích a rocková hudba. Taktéž můžeme očekávat výskyt reálných postav typu Černého prince (původně James Purefoy) či Geoffreyho Chaucera (Paul Bettany). Hlavním tvůrcem a scenáristou seriálu bude Ron Moore, zodpovědný za novou Battlestar Galactica. Klíčový bude ale výběr hlavního představitele, protože vyrovnat se Ledgerovu šarmu nebude jednoduché.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 16.5.2019

  Metronome Festival Prague je za dveřmi

  Metronome Festival Prague patří mezi tři největší hudební festivaly v České republice a mezi největší metropolitní festivaly v Evropě. Letos uvede světové hvězdy, jakými jsou například zpěvák legendárních Oasis Liam Gallagher, který v Praze odstartuje svoje světové turné a odehraje také nesmrtelné hity této nezapomenutelné kapely, jako je Wonderwall a plno dalších. Vystoupí zde také britská nadžánrová skupina Morcheeba, která má pro Prahu připravený speciální playlist, němečtí klasikové elektroniky Kraftwerk, kteří poprvé představí svojí 3D show na venkovním festivalu, nebo alternativní rocková skupina Primal Scream. Hlavní hvězdy festivalu doplní přední světoví protagonisté elektronické hudby, němečtí Digitalism a britský DJ Danny Howard. Vystoupí také festivaloví miláčci Jungle nebo stoupající hvězda Anna Calvi. Těšit se můžeme i na izraelskou zpěvačku a raperku Nogu Erez nebo německou dvojici na pomezí elektroniky a world music Ätna.

  Co přinese letošní ročník speciálního? Jako každý rok, přichází Metronome Festival také s unikátním koncertem, připraveným pouze pro tuto příležitost. Tentokrát půjde o speciální komponovaný koncert českých zpěvaček z různých žánrových oblastí. V rámci koncertu zazpívá třeba Lenka Filipová nebo Monika Načeva, nejmladší krev českého ženského popu budou reprezentovat Bára Poláková, Emma Smetana, Žofie Dařbujánová a Never Sol. Kromě tohoto výjimečného koncertu, který nese název Hlasy svobody, vystoupí také Pražský výběr, který odehraje jediný pražský open-air koncert roku 2019.

  Hlavním tématem nehudebního doprovodného programu čtvrtého ročníku Metronome Festivalu Prague bude vzdělávání, věda a technologie. Zájemci o neobvyklé zážitky se na náměstí Metronome Square budou moci nechat zmást optickými klamy, řešit kvízy, skládat hlavolamy, létat s drony a sami si ověřit fyzikální zákony. Chybět nebudou ani novinky z oblasti technologií, zaměřené na virtuální realitu, robotika, inteligentní technologie implementované do vzdělávání a dojde i na jejich využití v hudbě.

  Kultovní postavy českého a světového skateboardingu v příbězích zlámaných kostí, nezlomných přátelství a divoké jízdy za svobodou uprostřed šedivého komunismu. To vše v rámci dokumentu King Skate, který získal Českého lva pro Nejlepší český dokument roku 2018. Dokument můžete vidět v rámci speciálního promítání právě na Metronome Festivalu. V areálu bude také instalována U rampa, na které se předvedou hlavní postavy současného českého skateboardingu.

  Metronome Festival je metropolitním festivalem, který vám umožní zažít atmosféru open air doplněnou o pohodlí velkoměsta, kteří zajisté mnozí z vás ocení. Ne každý chce strávit víkend uprostřed polí, spát ve stanu a jíst pouze u stánků. O nekonečných frontách na toalety a hygienické vybavení nemluvě. Nic z toho vás na Metronome Festivalu nečeká. Vstupenky jsou v prodeji na celý víkend nebo si můžete vybrat pouze ten den, kdy vystoupí vaše oblíbená hvězda a druhý den objevovat tajemná zákoutí nádherné Prahy. Více informací naleznete zde.

 • Obrázek k novince 14.5.2019

  Kino Světozor slaví Patnáct let

  Čeká vás velká nádhera a trochu i melancholie. Kino Světozor dostane občanku a oslaví to filmovou přehlídkou Patnáct. Během týdne od 24. do 30. května uvede 15 největších hitů i srdcovek týmu, který tvoří kino od roku 2004. Největším lákadlem bude bezesporu legendární Kinoautomat: Člověk a jeho dům. Uveden byl na EXPO ’67 a poté se zabydlel právě ve Světozoru, dokud nebyl v roce 1971 zakázán. Zpět se vrátil v roce 2007 a stal se nejnavštěvovanějším filmem roku. I tentokrát budou moci diváci celkem osmkrát rozhodovat o vývoji děje. Další oblíbený titul potěší milovníky divadla. Jedná se o Frankensteina z cyklu NT Live, v roli monstra exceluje Benedict Cumberbatch.

  Speciální místo v narozeninovém programu zastávají Divoké historky. Byly se svými 11 699 diváky nejnavštěvovanějším filmem za celou historii kina. Výjimečný úspěch ve Světozoru slavil také snímek Naprostí cizinci, ačkoliv druhé místo dle počtu diváků patřilo dokumentu Občan Havel. Ten zároveň s Aloisem Nebelem patří i mezi velké oblíbence pořadatelů. Třetím českým filmem bude rodinný dokumentární film o krásách české přírody Planeta Česko. S celou rodinou se nabízí zajít i na animovaný baladický Píseň moře.

  Mezi filmy režisérů, které není třeba dlouze představovat, se promítnou: Melancholia o konci světa podle Larse von Triera, western Osm hrozných Quentina Tarantina, snílkovský příběh řidiče autobusu Paterson Jima Jarmusche i barevný příběh o mladé lásce Až vyjde měsíc režiséra Wese Andersona. Sorrentinova italská freska z vyšší společnosti Velká Nádhera získala Oscara za nejlepší cizojazyčný film stejně jako Ida Pawla Pawlikovského a mexický snímek Roma Alfonse Cuárona, který je nejnovějším titulem přehlídky. A to je Patnáct. Přijďte oslavit narozeniny oblíbeného kina v srdci Prahy. Kompletní program naleznete zde.

   

 • Obrázek k novince 13.5.2019

  59. Zlín Film Festival se blíží

  59. ročník festivalu představí letos na 280 filmových snímků z 51 zemí světa. Hlavní téma bude s ohledem na sté výročí narození cestovatele Miroslava Zikmunda zaměřeno na objevování a poznávání. Cestovatelská témata se tak budou prolínat jak filmovým, tak doprovodným programem. V mimosoutěžní sekci věnované Přírodě se představí světoznámé přírodopisné dokumenty, které především mladým divákům přinesou zajímavé, poučné a jedinečné momenty (Zrozeni v Číně, Jane, Příběh lesa). Filmy neopomenou akcentovat ani témata ekologie a ochrany životního prostředí (Home, A Plastic Ocean). Hostem bude např. producent, režisér a filmař žraloků Steve Lichtag, který malé diváky provede nejen unikátním ekosystémem atolu Aldabra. Hostem bude třeba také Přemysl Rabas, ředitel ZOO ve Dvoře Králové. Doprovodí dokument mapující život a smrt Sudána, posledního samce nosorožce bílého ve filmu Poslední na světě.

  Kapitola věnovaná tématu Lidé se zaměří na celovečerní hrané filmy o původních obyvatelích různých koutů světa – od Inuitů, Austrálců, Maorů, Indiánů a řady dalších, jejichž prostřednictvím budeme moci nahlédnout do neobyčejných životů těchto etnických skupin (Indian Horse, Legenda o Sarile, Pán velryb). Hostem této sekce bude např. Frank Tomas Grapl, který divákům ukáže tradiční maorský tanec Haka a povypráví o životě svých předků na Novém Zélandu.

  Sekce Země uvede profil balkánské kinematografie. V 14 celovečerních hraných filmech poznají diváci temperamentní a pohostinnou atmosféru zemí bývalé Jugoslávie, ale třeba také Bulharska či Albánie. Festival představí dílo albánské dětské režisérky Xhanfise Keko. Za přispění albánského Národního filmového archivu budou dvě její díla součástí přehlídky balkánských filmů - Rozmazlená Mimoza a Tomka a jeho kamarádi.

  Významnou součástí sekce Země bude programový blok věnovaný Miroslavu Zikmundovi a jeho následovatelům. Festival uvede dvě komentovaná pásma složená z filmů H&Z určená i dětem a mládeži. Následovat budou projekce filmů a besedy s cestovateli. Zajímavou sondou do života lidí na jednom z nejchladnějších trvale obydlených míst na Zemi – v ruské vesnici Ojmjakon (-72 stupňů Celsia) bude snímek talentovaného mladého studenta Dominika Bariho, který získal podporu nadace Leonarda DiCapria a jehož film byl nominován na Oscara.

  Zlín Film Festival přivítá tři mladé evropské herečky. Jordanne Jones z Irska se po letech vrací do Zlína a uvede soutěžní debut irského herce Hugha O'Conora Metal Heart. Z Velké Británie přijede společně s režisérem Williamem McGregorem sedmnáctiletá herečka Eleanor Worthington-Cox, která se ve svých 10 letech stala nejmladší držitelkou Ceny Laurence Oliviera za výkon z muzikálu Matilda. V současné době hraje v populárním seriálu Britannia. Do Zlína přiváží temný historický příběh z Walesu Gwen. Trojici letošních Young Star doplní Milena Tscharntke, čerstvá držitelka německé ceny Zlatá kamera za objev roku. Diváci mohou tuto vycházející německou hvězdu vidět v dramatu Vše zapomenuto, vše odpuštěno.

 • Obrázek k novince 25.4.2019

  21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

  Letošní ročník mezinárodního filmového festivalu Kino na Hranici v Těšíně (27. 4. – 3. 5. 2019) představí více než 150 hraných a dokumentárních filmů z Polska, Česka a dalších zemí střední a východní Evropy. Kromě výběru nejvýraznějších snímků z uplynulého roku zahrnuje program přehlídky řadu retrospektivních sekcí, jež jsou tento rok věnovány Janu Švankmajerovi, osudovým ženám českého a polského filmu či znovunabytí svobody v roce 1989.

  Českému divákovi nabízí Kino na hranici především jedinečnou příležitost vidět nové filmy výrazné generace polských tvůrců, která po světě sbírá prestižní filmové ceny. Letos mezi ně patří nevšední psychologický thriller Monument Jagody Szelc, oceněné na loňském Berlinale, či snímek Sladký konec dne Jacka Borcucha, jenž byl uveden na festivalu Sundance, z něhož si představitelka hlavní role Krystyna Janda přivezla cenu za nejlepší herecký výkon. Velkou mezinárodní prestiž získal i polsko-španělský snímek Ještě den života, který obdržel Evropskou filmovou cenu za nejlepší animovaný film a pojednává o proměně válečného reportéra uprostřed krvavého konfliktu v Africe. Polskou filmovou událostí minulého roku se nicméně stal snímek Klér z utajovaného zákulisí katolické církve, jenž i přes kontroverzní přijetí dosáhl dosud nejvyšší domácí návštěvnosti v 21. století. Program nabízí i příležitost setkat se s novinkami filmových veteránů jako je Krzysztof Zanussi, jež osobně uvede snímek Éter, či tvůrce i u nás oblíbených akčních filmů Władysław Pasikowski, jehož Kurýr zdařile navazuje na úspěchy současných polských válečných velkofilmů. I sekce dalších zemí mají co nabídnout – například sci-fi novinku a možná poslední film Györge Pálfiho Pánův hlas či českou předpremiéru úspěšného slovenského hororu Trhlina.

  Díky intimní a přátelské atmosféře si kultovní festival oblíbili přední režiséři i herci, se kterými je možné se osobně potkávat na projekcích i debatách. A díky přímému vlakovému spojení z větších měst je možné do Těšína dorazit za pár hodin ze všech koutů republiky. Více informací zde.

 • Obrázek k novince 11.4.2019

  32. ročník festivalu Finále Plzeň se blíží

  Finále Plzeň zveřejňuje program svého 32. ročníku, který proběhne od 11. do 16. dubna v západočeské metropoli. I v letošním roce je filmová přehlídka především oslavou českého filmu a jeho tvůrců – jako jediný domácí festival má v hledáčku svého zájmu českou filmovou, televizní i internetovou tvorbu a nověji také počiny, které vznikly v české koprodukci. Šestidenní program nabídne divákům celkem 124 projekcí, filmy v 5 soutěžních a 10 nesoutěžních sekcích, doprovodné koncerty, autorská čtení a mimo jiné také třeba venkovní silent kino s maratony nových seriálů České televize Most! a Zkáza Dejvického divadla. Zahajovacím filmem festivalu bude ve čtvrtek 11. dubna od 19.30 cestopisný dokument Cesta jako žádná ze sta Lukáše Sochy a Tomáše Vaňourka, kteří se rozhodli vydat se po stopách legend Jiřího Hanzelky a plzeňského rodáka Miroslava Zikmunda, který letos oslavil 100. narozeniny, na jejich slavnou euroasijskou cestu.

  Průvodci festivalem a moderátory zahajovacího i finálového večera budou herci Jan CinaPetr Vančura, kteří jsou rovněž hlavními tvářemi festivalové kampaně. Finále bude letos hostit jako již tradičně Měšťanská beseda, dále DEPO2015, Anděl Music Bar, Café Regner, MōōVEMENT a Kopeckého sady. Pro rychlejší pohyb mezi festivalovými stanovišti mohou návštěvníci využít půjčovnu kol před Besedou, kterou zajistí Kolem Plzně.

  Rádi bychom, aby festival lidem umožnil užít si českou filmovou tvorbu a podpořit ji. Stejně jako fandíme českým hokejistům nebo vyhledáváme lokální potraviny, můžeme být hrdí i na naše filmaře,“ vzkazuje ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová. „Finále Plzeň již několikátým rokem není pouhou bilanční přehlídkou, tedy neobsahuje kompletní přehled filmů z minulého roku, ale vybíráme pozoruhodné filmové, televizní a internetové počiny z uplynulého roku nebo také filmy v premiéře či předpremiéře. A nově jsou v soutěži zahrnuty také snímky, které vznikly v mezinárodních koprodukcích,“ dodává.

 • Obrázek k novince 6.4.2019

  AFO bude bořit mýty

  Blíží se 54. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Čeká vás 6 dní plných vědy, poznání, filmů a mnohem víc! Od 23. do 28. dubna si nenechte ujít tuto vědeckou i kulturní událost. Akreditace je totiž zdarma! Letos se mýtus stane všudypřítomným, bude zastřešujícím tématem všech programových sekcí. V těch se vám představí mnoho hostů a hostek z celého světa a čeká vás výběr populárně-vědeckých filmů. Američtí bohové, Thor: Ragnarok nebo Star Gate jsou jen malým výběrem z mytologických a mýtických projekcí, na které se návštěvníci mohou těšit.

  Festivalová soutěž přinese mnoho zásadních snímků, které nebudou jinde v Česku ke zhlédnutí a některé se objeví i v české premiéře. Do soutěže se letos probojovalo 83 filmů, které nabídnou to nejlepší ze současné světové produkce v oblasti popularizace vědy. První vlaštovka, kterou vás lákáme na soutěžní program, je Eastern Memories, snímek představí jeho tvůrci Niklas Kullström a Martti Kaartinen. Filmem provede deník finského lingvisty G. J. Ramstedta, do kterého si zapisoval poznámky ze svého putování přes mongolské stepi do Číny, Koreji a Japonska. Greg Boustead je producent, který stojí za dvěma dokumenty, jež rezonují na mnoha filmových festivalech a zhlédnout je můžete i na AFO. Ve snímku The Most Unknown devět vědců poznává výzkumné oblasti svých kolegů a společně hledají cestu k odpovědím na zásadní otázky lidstva. Druhým snímkem je Human Nature. Film je sondou do dalekosáhlých důsledků objevu CRISPR, který umožňuje zásahy do DNA. Na loňský divácký úspěch filmu Jane letos naváže National Geographic filmem Science fair, který získal diváckou cenu na Sundance.

  Sekce Archivní horečka přinese špeky z všemožných filmových archivů. Staré, nikdy neviděné záběry, nové kontexty i příběhy. Peter Jackson dal dohromady unikátní snímky z 1. světové války, které přetavil do podoby filmu They Shall Not Grow Old. Bizarnost britského venkova, tradice, folklor, to vše doplněné elektroakustickou hudbou od muzikantů z Goldfrapp a Portishead bude artovou esencí této sekce ve snímku Arcadia.

  Akreditace na festival je již tradičně zdarma. Celý program a další informace k festivalu najdete zde.

 • Obrázek k novince 4.4.2019

  26. Dny evropského filmu

  Dny evropského filmu již 26. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos zvou do kin na 45 filmů z různých koutů Evropy a výběrem filmů se snaží přiblížit běžnému divákovi. Věnují se tedy tématům každodenního života: erotika, sport, příroda, hudba, láska, volby… Diváci se mohou těšit na celou řadu domácích i zahraničních hostů, kteří své filmy na projekcích osobně představí. Co ale DEF nabízí především, je kvalitní evropský film!

  DEF zahájí 4. 4. francouzský film Edmond, první celovečerní film režiséra Alexise Michalika. Velkolepé kostýmní komediální drama bylo natáčeno zejména v lokacích ČR. V sekci Best of je připravena severská černá komedie Boj sněžného pluhu s mafií se Stellanem Skarsgård a Bruno Ganzem o pomstě jednoho spořádaného občana. Lucemburský Supermaník se vrací je natočený podle vyhlášené komiksové předlohy. Snímek se stal nejúspěšnějším lucemburským filmem všech dob. Tradiční sekce K věci se letos zaměřuje na volby, ale i téma mediálního zobrazování. Film Mrtvý úhel představí belgického elitního vyšetřovatele, který vstoupí do voleb za kontroverzní populistickou stranu. Retro komedie Ženou z boží vůle zase ukazuje boj švýcarských žen za volební právo. Milovníci hudby si přijdou na své u dokumentu Whitney o známé zpěvačce. Ani obdivovatelé klasiky nepřijdou zkrátka – dokument Opera je provede pařížskou budovou opery, představí jim příběhy jejích pracovníků a nechá je nahlédnout do zákulisí. DEF nezapomenou ani na LUX Film Prize, kteru letos vyhrála islandská komedie Žena na válečné stezce o padesátnici Halle, která vezme ekologický boj do vlastních rukou. Z dokumentů, kterým sluší velké plátno, DEF představí například Říši dokonalosti, vizuálně opulentní studii hry Johna McEnroea a českého tenisty Ivana Lendla. Z českých filmů promítnou intimní debut Sněží! režisérky Kristiny Nedvědové a to v exkluzivní předpremiéře nebo koprodukční lotyšský film Bille.

  Součástí doprovodného programu bude filmová výchova a seminář pro filmové profesionály KINO 2019. Evropský dům se v době konání DEF promění na kino a galerii. Více informací zde.

   

 • Obrázek k novince 28.3.2019

  Nový seriál televize Mall.tv

  Ústřední trio mediální agentury VJJ je mladé, nadějné a odhodlané přicházet s unikátními kreativními koncepty, kterými zasáhnou srdce koncového spotřebitele a přepíšou dějiny marketingové komunikace. Aspoň do chvíle, než přijde první reakce od klienta a všechno je jinak. Šest dílů eponymního komediálního seriálu vzniklo v režii spolužáků ze scenáristiky Jana Prušinovského a Vladimíra Škultétyho a spolu s Jaroslavem Žváčkem, autorem dramatu Kobry a užovky, je psal sám život.

  Tři lidé a reklamní agentura. Vlastně je to spíš mediálka než reklamka, ale protože chce nabízet full service, pořídila si místnost v montovaném baráku a nahnala tam kreativce svádějící nikdy nekončící boj ve snaze naplnit „kápéíčka“ svého šéfa i neustále se měnící zadání klientů. Všechno je jinak, je zkrátka potřeba nehledat výmluvy, ale řešení a přemýšlet „out of the box“. A pro takový přístup mají copywriterka Lištice v podání Elišky Křenkové, Kryštof Hádek jako vedoucí Král a Jan Strejcovský coby grafik Levy všechny předpoklady.

  V režisérském křesle se s Janem Prušinovským střídal Vladimír Škultéty. Prušinovský ho ke spolupráci oslovil z důvodu velkého časového vytížení. K dělbě seriálu přitom přistoupili spravedlivě a velkoryse. Domluvili se, že oba natočí po třech dílech, přičemž Vladimír nastoupí do rozjetého vlaku a zřekne se dílu o počítačových hrách, protože v nich nikdy nenašel zalíbení.

  Sitcom Všechno je jinak byl poprvé představen během slavnostní premiéry v rámci Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest 2019. Na Mall.tv bude k vidění od 28. března, kdy internetová televize odvysílá jeho první díl a další budou následovat v týdenní periodicitě každý čtvrtek. Netrpěliví fanoušci si mohou čekání na nové epizody ukrátit a zhlédnout je všechny najednou na speciální projekci za účasti herců a tvůrců, která se uskuteční v pátek 29. března od 18:00 v kině Světozor.

 • Obrázek k novince 23.3.2019

  26. Český lev – výsledky

  Letošní 26. ročník cen České filmové a televizní akademie Český lev se tradičně udílel v pražském Rudolfinu. Večer plný největších hvězd českého filmu moderoval herec Václav Kopta, a to poprvé pod režijním vedením Marka Najbrta, známého díky Kanceláři Blaník či Čertímu brku. Největší počet nominací měl historický snímek Ondřeje Trojana nazvaný Toman, který neproměnil ani jednu z nich. U akademiků neuspěl ani Jan Palach s osmi nominacemi, Zlatý podraz s devíti či Tlumočník se čtyřmi.

  Naopak nejvíce sošek proměnilo drama Všechno bude režiséra Olma Omerzu, jež se stalo jak nejlepším filmem roku, tak držitelem ceny za režii, scénář, vedlejší herecký výkon absolutního neherce Jana Uhera anebo střih. Oceněn byl také hlavní herecký výkon Jenovéfy Bokové ve filmu Chvilky – jednalo se o jedinou nominaci tohoto snímku. Mužskou hereckou kategorii ovládl Karel Dobrý za film Hastrman. Šéf ČSFD.cz Martin Pomothy předal na tiskové konferenci Danu Svátkovi Cenu filmových fanoušků za snímek Úsměvy smutných mužů.

  Po letošním ročníku se tak dá říct, že akademici uplatňují pravidlo „méně je někdy více“. Celý seznam oceněných a nominovaných najdete na tomto odkazu.

  (SimpanzJi)
 • Obrázek k novince 23.3.2019

  Festival ProTibet připomíná smutné výročí

  Hlavním motivem letošního ročníku je připomenutí významného výročí – 60 let od tibetského povstání proti čínské okupaci a následný odchod Jeho Svatosti dalajlamy do exilu. Výtěžek festivalu probíhajícího celý březen poputuje na podporu tibetských seniorů, zejména na lékařskou péči a zlepšení jejich životních podmínek. Osmnáctý ročník Festivalu ProTibet se koná od 1. do 31. března v desítkách měst České republiky. V kinech, knihovnách nebo čajovnách budete mít příležitost vidět snímky, které vám přiblíží tibetskou kulturu, buddhismus nebo aktuální politickou situaci. I tento rok nabídne festival návštěvníkům několik filmových projekcí. Šedesát let od povstání zachycuje filmový dokument Kauza Tibet. Připomíná nucenou emigraci Jeho Svatosti dalajlamy a dalších tisíce následovníků, zničení 6 254 klášterů a násilnou smrt 1,2 milionu Tibeťanů. Dodnes jsou Tibeťané ve své zemi občany druhé kategorie bez přístupu k vyššímu vzdělání a k lepší práci.

  Na letošním Festivalu ProTibet diváky čekají i české filmové premiéry. Současnou situaci v Tibetu se snažili zmapovat dva američtí filmaři ve filmu State of Control. Jejich snažení vedlo až k pokusu o otravu jednoho z nich. Jak natáčení dopadlo? Druhou premiérou je snímek Pawo, příběh mladého Tibeťana Dorjeho, který utekl do exilu v Indii, kde si musí vybrat mezi novým životem a bojem za svobodu Tibetu. Tento ročník nabízí i dva environmentální filmy – Tání v Tibetu a Drancování Tibetu. Čína se snaží získat přírodní bohatství Tibetu. Daří se jí to? Dva struhující dokumenty uvede i německá režisérka Maria Blumencron. Snímky Útěk přes Himálaj a Na druhé straně Himálaje mapují osudy dětí, které byly nuceny překročit Himálaj na cestě za svobodou. A klade si otázku, zda tato cesta stála za všechno to utrpení.

  U příležitosti 60. výročí lhaského povstání chceme natočit pozdrav všem Tibeťanům. Z každého festivalového města bychom rádi získali minutový spot. Ze všech pozdravů vytvoříme video, které prostřednictvím tibetské exilové vlády předáme Tibeťanům. Výtěžek letošního Festivalu ProTibet poputuje tibetským seniorům prostřednictvím nadace The Dalailama Trust.

  Za podporu letošního ročníku děkujeme Statutárnímu městu Ostrava, Moravskoslezskému kraji a Městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Kompletní program Festivalu ProTibet naleznete na www.protibet.cz.

<< předchozí 1 2 3 4 17 32 48 63
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace