Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 23.11.2012

  Dr. House jako slavný pirátský kapitán?

  Když letos v květnu skončil úspěšný seriál o „nemocničním Sherlockovi“, čekalo se, že Hugh Laurie pro změnu rozjede filmovou kariéru. Nějakou dobu se s ním počítalo třeba do role padoucha v novém RoboCopovi. Pak ale z projektu vycouval. Chvilku bylo ticho... a teď už víme, co se kutí. Laurie totiž zvažuje hlavní roli v dalším seriálu. Ale z jiného soudku. Ze soudku, který je plný rumu. Nebo střelného prachu. Nebo naloupeného zlata. Zřejmě si totiž zahraje legendárního pirátského kapitána Černovouse (vlastním jménem Edwarda Teache), který působil na začátku 18. století v oblasti Bahamských ostrovů. Zde vznikla jakási první forma americké demokracie, když se místní piráti, psanci, zloději a děvky rozhodli, že si budou vládnout sami (podobné složení představitelů státní moci ostatně známe i dnes, proč by to nemohlo fungovat tenkrát? ;-)). Ostatně, předloha Colina Woodarda, podle které seriál Crossbones stanice NBC vznikne, se jmenuje výmluvně „The Republic of Pirates“. Ale žádný strach, dojde i na klasické pirátské dobrodružství, a lze předpokládat, že bude patřičně drsné – hlavním tvůrcem, producentem a scenáristou je totiž Neil Cross, stojící za vynikající detektivkou Luther. První sezóna bude mít 10 dílů. Pro úplnost dodejme, že konkurencí bude pirátský seriál z produkce Michaela Baye a stanice Starz Black Sails. Ten bude jakýmsi prequelem k Ostrovu pokladů a bude sledovat osudy o dvacet let mladšího Flinta (Toby Stephens), Silvera (Luke Arnold) a jejich rivala kapitána Vanea (Zack McGowan). Black Sails hodlá převzít štafetu Spartaka v krvavosti a nahotě. Pilotní film zrežíruje Neil Marshall.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 22.11.2012

  A scénáře pro Star Wars VII – IX obstarají...

  Co se týče režisérů, prozatím se hraje hra „které další slavné jméno odmítne možnost točit Star Wars pro Disneye“ (na seznamu už jsou Matthew Vaughn, Steven Spielberg, Quentin Tarantino a několik dalších). Scénář je však rovněž důležitý, ačkoli to tak podle současné hollywoodské produkce často nevypadá. Už zhruba týden po přechodu Lucasfilmu pod křídla Walt Disney Pictures byl pro Epizodu VII najat Michael Arndt, který napsal Toy Story 3 a získal Oscara za Malou miss Sunshine. Arndt přišel s padesátistránkovým námětem a okamžitě byl pověřen úkolem rozepsat jej do scénáře. Ale protože Disney myslí vážně uvedení nových epizod s dvouletými odstupy (VII - 2015, VIII - 2017 a IX - 2019), byly už zahájeny práce i na příbězích celé trilogie. Na palubě jsou Lawrence Kasdan (ten napsal Dobyvatele ztracené archy a Impérium vrací úder, tedy v podstatě nejlepší filmy, jaké kdy Lucasfilm vyprodukoval) a Simon Kinberg (Sherlock Holmes, X-Men: První třída). Prozatím se neví, který z nich napíše osmičku a který Epizodu IX, ale kromě scénáře se budou po boku Kathleen Kennedy starat i o produkci. Dodejme, že celý příběh vzniká podle Lucasova námětu a vše nasvědčuje tomu, že se opět potkáme i s Lukem, Leiou a možná i Hanem.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 21.11.2012

  James Wan – hororový král léta 2013?

  Pokud o tom nevíte, nejvýdělečnějším filmem roku 2011 byl horor Insidious. Utržil sice v kinech „jen“ 97 milionů dolarů, ale byl pořízen za pouhého 1,5 milionu. Tomu se říká dobře rozjet investice. A spokojenost hlásili i žánroví fanoušci – Insidious možná nebyl nic originálního, ale rozhodně uměl nahnat strach. Když do filmografie Jamese Wana přičteme první Saw (ještě si vzpomínáte, jaký to byl parádní horor, než značku zabila řada zbytečných pokračování?) a solidní oldschool Zlověstné ticho, máme tu rozhodně jednoho z nejvýraznějších současných představitelů žánru. A v létě 2013 Wan udeří hned dvakrát. Nedávno dotočil novinku The Conjuring, ve které dva světoznámí paranormální vyšetřovatelé (Patrick Wilson a Vera Farmiga) přijíždějí na odlehlou farmu. Zdejší rodina je totiž terorizována „temnými mocnostmi“. Zkušená dvojice se brzy dostane do křížku s démonickou entitou, která se jim postará o nejděsivější případ jejich kariéry... Film má premiéru 19. července 2013. A už 30. srpna se James Wan vrátí s Insidious Chapter 2, jehož natáčení startuje v lednu v Los Angeles. I dvojka bude mít velmi skromný rozpočet. Doufejme, že bude i stejně děsivá. Vše je při starém – scénář opět napsal Leigh Whannell a produkují opět Jason Blum a Oren Peli. Patrick Wilson, Rose Byrne, Lin Shaye a Ty Simpkins si zopakují role z jedničky. Nezapomeňte si pak náhradní trenky!

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 20.11.2012

  Liam Neeson je zabiják

  A snaží se ochránit svou rodinu před mafií. Že vám to něco připomíná? Ne, tohle není zpráva o dalším pokračování 96 hodin. U projektu studia Warner Bros. The All-Nighter lze očekávat, že půjde o poněkud sofistikovanější thriller, ačkoli prý nebude chybět velmi krvavá akce. Scénář totiž napsal Brad Ingelsby, který stojí za nedávno dotočeným a výtečně obsazeným thrillerem oscarového Scotta Coopera Out of the Furnace (Christian Bale v roli muže, který se pro záchranu svého bratra v podání Caseyho Afflecka musí zaplést s bezohlednými gangstery). Neeson rokuje o roli nájemného vraha „v důchodu“, který se musí postavit svým bývalým zaměstnavatelům. Ti po něm chtějí ještě jednu rychlou fušku, jinak ublíží jeho manželce a odcizenému synovi. Příběh se bude odehrávat během jediné noci a hrdina se synem musí prchat nejen před někdejšími kolegy, ale i před policií. Film prozatím nemá režiséra, produkčně se o něj postará Roy Lee (Skrytá identita, Kruh, Nenávist).

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 19.11.2012

  Tvůrce Iron Sky zpátky ve vesmíru

  Ale tentokrát to nebude taková sranda. Alespoň pokud nemáte hodně morbidní smysl pro humor a nedokážete se smát třeba u komiksu Lobo. Jeho tvůrci Keith Giffen a Alan Grant totiž stojí za komiksovou minisérii Jeremiah Harm z roku 2006. Z vězeňské planety uprchnou tři brutální zločinci a vyrazí směrem k Zemi, aby se tam pomstili všem, kteří je do lochu dostali. Autority mají jedinou šanci – pustit z vězení ještě jednoho bezohledného zabijáka, aby je zastavil. Jeremiah Harm je ukázkový antihrdina, který smete z cesty všechno, co mu brání splnit jeho úkol. Poteče krev. Hodně krve. Finský režisér Timo Vuorensola, který se prosadil na koleně natočenou sci-fi blbůstkou Iron Sky, natočí film pro producenta Arnolda Rifkina. A to je zajímavé jméno, protože Rifkin má na kontě především filmy s Brucem Willisem, třeba Slzy slunce, 16 bloků nebo Smrtonosnou past 4. Že bychom měli hlavního představitele?

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 18.11.2012

  Remake Nedotknutelných hledá hlavní duo

  Francouzský megahit, který celosvětově utržil přes 400 milionů dolarů (z nichž 10 mu stačilo na pozici nejúspěšnějšího neanglicky mluveného filmu v USA za letošní rok), byl od začátku odsouzen na americký remake. Nejen díky ohromnému úspěchu, ale i svým námětem a celkovým hollywoodsky korektním vyzněním. Předělávka vznikne pod hlavičkou The Weinstein Company a režírovat by měl Paul Feig, stojící za úspěšnou a překvapivě oscarovou komedií Ženy sobě. Nejvíc nás ale zajímá, kdo nahradí Francoise Cluzeta a hlavně Omara Sye v rolích hendikepovaného aristokrata a jeho podivuhodného opatrovníka. Už dlouho se mluví o tom, že na vozíčku by se měl octnout Colin Firth, teď už zbývalo jen najít „zábavného černocha“. Nečekejte žádnou překvapivou volbu, kandidátů bylo jen pár a nakonec to zřejmě bude ten nejpředvídatelnější. Chris Tucker. Ano, ta nezastavitelná ústa z Pátého elementu či trilogie Křižovatka smrti. Smlouvu prozatím nepodepsal, ale podle jeho hlavních slov už mluvil s producenty a protože se mu původní film velice líbil, bude se snažit, aby tu roli dostal. Zůstává zodpovědět jedinou otázku: Koho vůbec remake zajímá?

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 17.11.2012

  Pinocchio vs. Pinocchio: Burton vs. del Toro

  Děsil nás v podání Roberta Benigniho, bavil jako vedlejší figurka v Shrekovi. Dřevený panáček, který toužil být chlapečkem z masa a kostí. A pořád lhal, tak měl z toho často erekci nosu. Pochází z knížky Itala Carla Collodiho, která se dočkala bezpočtu filmových verzí – jedna z nejznámějších je logicky ta od Disneye z roku 1940. Hollywood se často pustí hned do několika vzájemně si konkurujících adaptací stejné látky, a dojde k tomu i tentokrát. Tak tedy, projekt číslo jedna: Pinocchio z produkce Guillerma del Toro. Půjde o stop-motion animaci a del Toro se bude podílet i na režii (hlavním tvůrcem je Mark Gustafson). Film vznikne ve studiu Shadow Machine, která stojí třeba za populárním seriálem Robot Chicken. Natáčení má trvat rok a bude se neustále pracovat na tuctu až patnácti scénách současně. Zdá se ale, že del Toro tahá tentokrát za kratší konec. Studio Warner Bros. totiž připravuje hranou verzi, kterou bude režírovat Tim Burton. Když vezmeme jeho výkony v posledních letech, není to žádná výhra, ale na rozdíl od Temných stínů by tentokrát mohl mít k dispozici kvalitní scénář. První verzi Bryana Fullera totiž vyladí Jane Goldman (Hvězdný prach, Kick-Ass, X-Men: První třída, Žena v černém). Navíc řezbaře Geppetta, který Pinocchia vytvoří, si pravděpodobně zahraje Robert Downey Jr. Tak si počkejme, která adaptace dorazí na plátna kin jako první a získá si přízeň diváků.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 16.11.2012

  Tom Hardy vyměnil Tarzana za Splinter Cell

  Ještě minulý týden jsme o Hardym psali jako o jednom z kandidátů na roli jódlujícího pána džungle v novém filmu potterovského Davida Yatese. Už to není pravda, roli nakonec dostal urostlý Viking z Pravé krve Alexander Skarsgaard. Zároveň prosáklo několik detailů o příběhu. Rozhodně nepočítejte s věrnou adaptací předlohy Edgara R. Burroughse (konec konců, scénář napsali Stephen „Mumie“ Sommers a Stuart „Piráti“ Beattie). Do Tarzanova dětství se nepodíváme, v úvodu už najdeme Johna Claytona Greystokea žít v Anglii. Do Afriky se vrátí na rozkaz královny Viktorie, která jej vyšle zastavit hrozící válku v Kongu. Po Tarzanově boku bude proti šílenému vojevůdci bojovat žoldák a bývalý hrdina americké Občanské války Williams, kterého si pravděpodobně zahraje Samuel L. Jackson. Ale zpátky k Hardymu – ten mezitím podepsal smlouvu s videoherní firmou Ubisoft na hlavní roli ve filmové adaptaci veleúspěšné hry Splinter Cell, která vznikla podle námětu bestsellerového autora Toma Clancyho. Konkrétně si zahraje Sama Fishera, špičkově vytrénovaného agenta tajné bezpečnostní agentury Third Echelon. Ubisoft pořád nenašel režiséra ani filmové studio, ale s Hardym na palubě se ledy určitě brzy pohnou. Radost nám kazí pouze fakt, že scénář dostal na starost Eric Singer, zodpovědný za chladně přijaté International. Dodejme, že Hardy ještě pořád natáčí v Africe postapo Mad Max: Fury Road.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 15.11.2012

  Tvůrce Sinistera na lovu pekelných démonů

  A pozor, produkčně ho zaštítí sám velký Jerry Bruckheimer. Není divu, Scott Derrickson s hororovým překvapením podzimu Sinister dokázal, že je mistr na temnou atmosféru, napětí a situace, ze kterých si diváci přebarví spodní prádlo. Film stál 3 miliony dolarů a už jich utržil téměř 50. Pokud se Derricksonovi povede podobně zúročit i nadpřirozený krimi-thriller Beware the Night, Jerry bude spokojen a možná mu přihraje i něco většího. Hrdinou adaptace románu od autorské dvojice Ralph Sarchie a Lisa Collier Cool je newyorský detektiv Ralph Sarchie (o roli momentálně rokuje Eric Bana), který má velmi nezvyklou specializaci: je vytrénovaný v exorcismu a lovu démonů. Vyšetřuje vraždy, u nichž je podezření, že souvisí s působením pekelných sil na Zemi. Připravte se na okultisty, duchy, ďáblem posedlé vrahy, dokonce vlkodlaky. Zní to tak trochu jako Constantine, ale Derrickson by kombinaci ponuré detektivky a hororu mohl zvládnout.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 14.11.2012

  MacGyver míří na plátna kin

  A na rozdíl od neúspěšné a ne moc povedené parodie MacGruber se tentokrát ponese ve vážnějším duchu. Tedy, pokud jste schopni brát vážně příběh o chlápkovi, kterého vysadíte s ešusem a nožem uprostřed Sibiře a on za měsíc postaví kosmodrom a odstartuje na Mars. Nebo tak něco. Kultovní akční seriál z osmdesátých let, který proslavil hlavního představitele Richarda Deana Andersona se dočká celovečerního remaku. Scénář už je hotový a studio New Line hledá režiséra. A protože film bude mít skromný rozpočet, hodil by se někdo, kdo umí za málo peněz vykouzlit hlasitou muziku. Takovým tvůrcem je James Wan, který naposledy nadchl žánrové fanoušky hororem Insidious (s rozpočtem 1,5 milionu dolarů utržil celosvětově téměř stovku) a smysl pro oldschool dokázal třeba Rozsudkem smrti či Zlověstným tichem. Samozřejmě, produkce bude muset najít i nového hlavního představitele.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 19.7.2019

  Letní filmová škola se blíží

  Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, představí v sekci Ikona méně známou tvorbu i nejzásadnější snímky rakouského režiséra, držitele dvou Zlatých glóbů Michaela Hanekeho. V nové sekci FAMU History uvede festival studentské filmy Václava Vorlíčka, Hynka Bočana či Jaromila Jireše. Loni poprvé uvedená sekce Ikona se věnuje kultovním režisérům současnosti a pátrá po tom, jakým způsobem dospěli k svému ikonickému statusu. Dramaturgie sekce se letos ujal rakouský filmový publicista a katolický kaplan Alfred Jokesch, takže můžeme čekat neotřelý pohled na Hanekeho poetiku a témata spojená s jeho tvorbou (zobrazení násilí apod.). Dalším hostem bude kameraman a dlouholetý Hanekeho spolupracovník Christian Berger. Prvním uvedeným filmem budou Tři cesty k moři z roku 1976, posledním pak předloňský Happy End.

  Hostem Letní filmové školy bude i polský filmový režisér, spisovatel, básník a malíř Lech Majewski, který spolupracuje s osobnostmi světa umění (Julian Schnabel) i hereckými legendami (Charlotte Ramplingová). Na festival dorazí i stěžejní postava současné ruské kinematografie Alexej German ml., jehož výsostně atmosférické filmy bývají pravidelně premiérovány na festivalech v Berlíně či Benátkách. Po deseti letech se do Uherského Hradiště vrací Marika Green, herečka, modelka a fotografka, která na LFŠ představí unikátní fotografickou výstavu mapující osobnosti jejího rodu s názvem Green / Fotografické paměti.

  Sekce FAMU History se ve svém prvním roce existence zaměří na režiséry a režisérky pražské Filmové akademie múzických umění, kteří zde studovali a natáčeli své filmy od založení v roce 1946/47 až do školního roku 1956/57. Divák se podrobně seznámí s tvorbou tvůrců, jako byli Václav Vorlíček, Milan Vošmik, Drahomíra Reňáková – Králová, Hynek Bočan, Jaromil Jireš nebo Jan Němec. Sekce FAMU History doplní tradiční prezentaci tvorby studentů filmových škol, která je letos opět na vysoké úrovni. Součástí programu bude i tradiční Maratón studentských filmů, který proběhne zároveň v České televizi i v innogy letním kině Masarykovo náměstí v sobotu 27. července večer.

  V loňském roce zahájili organizátoři v souvislosti se 100. výročím vzniku Československa tříletý cyklus Kdo jsou Češi, v němž zkoumají různé fasety národní povahy pohledem českých tvůrců. Letošní výběr nazvaný Smějící se bestie se věnuje snímkům, dokumentujícím svébytný český postoj k moci a autoritám. Filmy jako Nikdo nic neví, Osudy dobrého vojáka Švejka či Nejistá sezóna doprovodí diskuse odborníků. Druhý ročník Východních příslibů přinese především mimořádně výživný pohled do dějin i přítomnosti zemí někdejšího východního bloku. Větší část letošní přehlídky tvoří dramata zkoumající kolizní momenty národní historie i méně existenciální, přesto naléhavé problémy současníků.

  Loni poprvé Letní filmová škola zařadila do svého programu filmy natočené ve virtuální realitě. Letošní výběr novinek z líhně VR vizionářů zahrne poprvé i interaktivní projekty pro náročnější VR zařízení. Stejně tak se poprvé na Filmovce uskuteční unikátní site-specific VR akce – filmy s vězeňskou tematikou se spojí s reálným geniem loci hradišťské opuštěné věznice. Sekce HOT TV se v letošním ročníku zaměří na televizní vyprávění. Dvě letní kina přinesou akreditovaným návštěvníkům festivalu i místním obyvatelům divácky nejatraktivnější české novinky i zapomenuté klenoty 90. let. V innogy letním kině na Masarykově náměstí se pak všichni mohou těšit na druhý sobotní večer a historicky nejúspěšnější film v českých kinech Bohemian Rhapsody.

  V letošním roce se bude konat již druhý Industry program filmové a audiovizuální výchovy, který pořádá Letní filmová škola ve spolupráci s Národním filmovým muzeem NaFilM. Svůj prostor v rámci odborného programu bude mít i mezinárodní projekt filmové výchovy CinEd, jehož českým partnerem je pořadatel Letní filmové školy Asociace českých filmových klubů.

  Akreditace, balíčky vstupů i vstupenky na doprovodný program jsou v prodeji v akreditačním systému moje.lfs.cz. Více informací najdete na www.lfs.cz i ve speciální festivalové sekci na ČSFD.cz.

 • Obrázek k novince 15.7.2019

  8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

  Milí filmoví fandové, právě byl spuštěn zvýhodněný online předprodej vstupenek na 8. ročník Filmového víkendu ČSFD.cz. Letošní ročník setkání filmových nadšenců poběží od pátku 9. do neděle 11. srpna před jedním z největších kinopláten v Česku, v čerstvě zrekonstruovaném Letním kině Boskovice u Brna. Vedle tuny dobrého domácího jídla a kvalitního piva budou na pořadu každou noc tři filmy, bohatá tombola a kopec kolektivních zážitků.
   
  Tři z filmů 8. "Filmáče" jsou zároveň zatím nejlépe hodnocenými hranými filmy roku podle ČSFD.cz. Otvírákem akce bude v české předpremiéře vítěz filmového festivalu v Cannes a zatím nejlépe hodnocený film roku na ČSFD.cz, jihokorejská temná komedie Parazit. Následovat bude akční pecka John Wick 3 a první noc uzavřeme bizarním humorem kultovního režiséra Jima Jarmusche s jeho krve-, kafe- a Chardonnay- žíznivými zombíky v komedii Mrtví neumírají. Druhou noc rozpálí prodloužená verze fenomenálně úspěšných Avengers: Endgame, obsahující navíc úvodní slovo režiséra Anthonyho Russoa, medailonek “Pocta Stanu Lee” a vystřižené scény ze Spider-Man: Daleko od domova, kterým na Avengers navážeme. Druhou noc uzavře Matthew McConaughey v roli vyhaslého, ale život si plnými šluky marihuany vychutnávajícího floridského spisovatele. Režisér bohémské komedie The Beach Bum - Harmony Korine - je často označován za druhého nejvýznamnějšího amerického tvůrce nezávislé tvorby, právě po Jimu Jarmuschovi.
   
  Na obou nocích nebude chybět fotokoutek Youbox s grafickými náměty akce, do kterých se budou moct účastníci “vklíčovat” a své dílo sdílet na sociálních sítích. Kromě dárků z tomboly rozdáme na 8. Filmovém víkendu ČSFD.cz přes 4 000 českých plakátů filmových šlágrů z posledního roku a všichni účastníci budou mít s obrandovaným náramkem na ruce v sobotu vstup zdarma na vyhlídkovou Radniční věž a za poloviční cenu na boskovické Koupaliště Červenka. Novinkou letošního ročníku bude sobotní odpolední hororový speciál - projekce novinky Noční můry z temnot z produkce oscarového Guillerma del Tora. Promítání od 17:00 v kamenném boskovickém kině Panorama bude za samostatné vstupné a každý účastník obdrží novinkové DVDčko dle vlastního výběru.
   
  Brány “boskovického letňáku” pro 8. Filmový víkend ČSFD.cz otevřeme oba večery v 19:00, promítání prvního filmu začne krátce po 21. hodině. Všechno o akci, včetně informací o ubytování ve stanovém městečku v krásné Zámecké zahradě, či zvýhodněném předprodeji vstupenek on-line, najdete zde.

 • Obrázek k novince 7.7.2019

  Vítězové 54. ročníku festivalu MFF Karlovy Vary

  54. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival byl zahájen snímkem Po svatbě, který doprovázela tvůrčí delegace v čele s herečkou Julianne Moore, režisérem Bartem Freundlichem a dalším z hereckých představitelů Billym Crudupem.

   

  Křišťálový globus si nakonec odvezl k překvapení mnohých bulharský snímek Otec Kristiny Grozevové a Petara Valčanova. Zvláštní cenu poroty získal německý film Lara a Zvláštní uznání šlo Srpnové madoně. Cenu za režii si pak odnesl Belgičan Tim Mielants za svůj snímek Patrick a Diváckou cenu deníku Právo obdržela Olga Sommerová za film Jiří Suchý – Lehce s životem se prát.

   

  Ocenění Mimořádný umělecký přínos světové kinematografii pak zamířila k herečkám Julianne Moore a Patricie Clarkson, ta mimochodem bude v nejbližších měsících bojovat také o svoji první cenu Emmy za roli v seriálu Ostré předměty. Legendární kameraman Vladimír Smutný (Kolja, Smrt krásných srnců) pak obdržel cenu za Mimořádný umělecký přínos české kinematografii. Předávání doprovázel sestřih z jeho díla.

   

  V letošním roce bylo prodáno téměř 140 tisíc vstupenek. Příští ročník festivalu se bude konat od 3. do 11. července 2020. Kompletní přehled oceněných filmů a tvůrců 54. ročníku festivalu najdete v sekci Ocenění.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 26.6.2019

  Jak sehnat ubytování na filmových festivalech?

  Sehnat ubytování v Karlových Varech se v období těsně před mezinárodním filmovým festivalem může stát noční můrou. Nejenže ceny za noc jsou téměř astronomické, ale zpravidla jsou všechny kapacity v blízkosti nejdůležitějších bodů festivalu již plně obsazené. Velká část návštěvníků nakonec vezme za vděk některým z kempů přímo v Karlových Varech a nebo ubytování v blízkém okolí Karlových Varů. A ačkoli kempy jsou v současné době již dobře vybavené, zdaleka ne všichni se zde mohou cítit pohodlně.


  Pokud chcete strávit festivalové dny v pohodlí v hotelu či penzionu, je nutné pokoj ubytování dostatečně dopředu. Pro pravidelné návštěvníky to zcela jistě není novinka - pokoje si zajišťují s větším časovým předstihem (10–12 měsíců před začátkem festivalu). Pokud to ale není váš případ, nezoufejte. Běžnou praxí je, že hotely uvolňují poslední pokoje k prodeji pár dní před začátkem festivalu. V tomto případě je ale nutné počítat s velmi vysokou cenou. Další možností je počkat si na pokoje, které zůstanou volné díky tzv. nedojezdům, tedy hostům, kteří mají rezervaci, ale poté zkrátka z nějakého důvodu nedorazí. Na tyto zvýhodněné pokoje si ale zpravidla musíte počíhat přímo na recepci a nebo sledovat sociální sítě. Informace o uvolněných pokojích hoteliéři často zveřejňují právě tam.


  Pomocníkem při shánění noclehu v období filmového svátku mohou být rezervační portály, které informace o volných pokojích shromažďují na jednom místě. Za všechny jmenujme například největší český portál Hotel.cz, kde lze informace o dostupnosti získat nejen na webové stránce, ale i telefonicky.

  Kromě karlovarského festivalu, který je největší a nejvýznamnější, se po celý rok koná mnoho dalších tematicky zaměřených festivalů. Jde například o Festival dokumentárních filmů ve městě Jihlava, který se odehraje letos v říjnu (24. - 29.10.2019) a Film festival ve městě Zlín, který již máme v letošním roce za sebou, ale již je vypsán termín pořádání pro příští rok (29.5. - 6.6.2020). Nebo největší sešlost fanoušků mainstreamové filmové zábavy Filmový víkend ČSFD, kterého 8. ročník proběhne letos 9. - 11. 8. v Boskovicích. Pokud se na tyto festivaly chystáte a chcete mít jistotu, rezervujte si ubytování již nyní. Nicméně u těchto festivalů je velká šance sehnat pěkné ubytování i několik týdnů před první projekcí.

  Mnoho filmových akcí se také koná ve městě Praha, ale zde je situace s ubytováním až na pár výjimek poměrně dobrá. Vybírat můžete z jednodušších hostelů či ubytoven a pro náročné je zde pestrý výběr hotelů - od klasických tříhvězdičkových, až po ty luxusní.

 • Obrázek k novince 22.6.2019

  MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

  Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná od 28. června do 7.července a opět přináší atraktivní nabídku filmových titulů. Zahajovacím filmem bude snímek Po svatbě, který doprovodí tvůrčí delegace – herečka Julianne Moore, režisér Bart Freundlich a další z hereckých představitelů Billy Crudup. Julianne Moore zároveň převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. J. Moore a B. Freundlich uvedou i film Otisky prstů, první titul jejich vzájemné spolupráce.

  Americká herečka Patricia Clarkson, letošní držitelka Zlatého Glóbu za světově úspěšný seriál Ostré předměty, převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a také osobně uvede film Řidičský průkaz, který režírovala Isabel Coixet. Na festival se vrací držitel Ceny prezidenta MFF KV  a Oscara Casey Affleck, aby představil film Světlo mého života, který napsal, režíroval, produkoval a zahrál si hlavní mužskou roli po boku nového hereckého talentu Anny Pniowsky. Cenu prezidenta MFF KV převezme uznávaný kameraman Vladimír Smutný.

  54. MFF KV připomene 30. výročí sametové revoluce výběrem sedmi filmů natočených v letech 1989–1992. Ve snímcích, které vznikly na pomezí rozpadající se totality a „divokých devadesátek“, silně rezonuje nově nabytá svoboda tvoření, kdy jedinou hranicí byla režisérova fantazie. V přehlídce nebude chybět kultovní muzikál Tomáše Vorla Kouř, jehož uvedení doprovodí i speciální taneční show bratří Cabanů, snímek Ireny Pavláskové Čas sluhů, Requiem pro panenku Filipa Renče, Pějme píseň dohola Ondřeje Trojana, ale také díla tří legend československého filmu Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný Juraje Jakubiska, moralita Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntág či V žáru královské lásky Jana Němce.

  Festival pokračuje v tradici premiér klasických českých filmů, které byly vybrány pro digitální restaurování. Pro letošní ročník je připraveno jedno ze stěžejních děl československé nové vlny 60. let, film režiséra Juraje Herze Spalovač mrtvol. Dále připomene tvorbu ikonického egyptského režiséra Júsufa Šahína (1926-2008). Rozsáhlá retrospektiva představí jedenáct remasterovaných filmů, od raných, méně známých snímků až po klasická díla.

  Připraveny jsou desítky světových či mezinárodních premiér v soutěžním i mimosoutěžním programu a také bohatý doprovodný program například v oficiálním hudebním klubu Kaiser 54. Veškeré informace naleznete na stránkách www.kviff.com.

 • Obrázek k novince 18.6.2019

  Stranger Things: Temný experiment

  Vedle očekávané 3. řady mysteriózní retro série Stranger Things, by si měl každý fanoušek seriálu do kalendáře zapsat ještě jedno důležité datum – 8. července. Tento den se totiž na pultech objeví první oficiální knižní prequel k tajemné sérii, která si podmanila nejen příznivce sci-fi žánru po celém světě. Již týden po premiéře třetí řady kultovního seriálu, v němž parta kluků objeví vchod do jiné dimenze, přichází do Česka knižní adaptace americké autorky Gwendy Bond Stranger Things: Temný experiment. Díky ní se čtenáři dozví všechno, co chtěli vědět o předchozích událostech tohoto seriálu.

  Je léto roku 1969, Amerika se zmítá ve víru vietnamské války a ohnivých protestů ve Washingtonu. Zdánlivě daleko od těchto událostí studuje na univerzitě v srdci Indiany Terry Ives – pozdější matka dívky se zvláštním nadáním Eleven, která výrazně ovlivní události populárního seriálu. Svět se mění a Terry nechce být pouze tichým pozorovatelem. Proto se přihlásí jako testovací subjekt do vládního experimentu s kódovým označením MKULTRA. A právě zde, v malém městečku Hawkins, začíná její příběh. Neoznačené dodávky, vzdálená laboratoř schovaná hluboko v lesích, látky, které jsou schopny ovládat lidskou mysl a tajemství, kterému musí přijít Terry na kloub. Kdo stojí za zrodem tajemné laboratoře a komu se zodpovídají vědci, kteří pracovali na tajemném experimentu rozvíjejícím události v první a druhé řadě seriálu? Jaká je pravda o matce Eleven a jak její jednání ovlivní následující tajemné události, které se v městečku odehrají?

  To vše odhaluje hororový prequel vycházející pod nakladatelskou značkou Fobos. Již nyní si ho můžete objednat v předprodeji na e-shopu Knihy Dobrovský. Oficiálně pak vychází 8. července 2019.

 • Obrázek k novince 30.5.2019

  27. Art Film Fest poteší filmových fanúšikov

  Medzinárodný filmový festival Art Film Fest patrí medzi najväčšie slovenské filmové podujatia. Jeho 27. ročník ponúkne v dňoch 14. – 22. júna 2019 v Košiciach všetkým filmovým fanúšikom a fanúšičkám mimoriadne bohatý program. Premietne takmer 200 filmov – celovečerných i krátkometrážnych, vrátane úplných noviniek, ktoré zarezonovali napríklad na nedávno skončenom Festivale v Cannes. Okrem projekcií pripravuje festival početné sprievodné akcie, zahŕňajúce viacero výstav či koncertov, jeden filmový kvíz, ale aj diskusie a prednášky s desiatkami slovenských i zahraničných tvorcov, tvorkýň a osobností filmového sveta.

  Takými budú napríklad traja mladí režiséri, ktorí prídu o svojich filmárskych začiatkoch porozprávať v rámci tzv. Inspirational Days. Prípadové štúdie Piotra Domalewského (Poľsko), Teodora Kuhna (Slovensko) a Mihályho Schwechtje (Maďarsko) prinesú počas dvoch dní divákom a diváčkam unikátny pohľad na zákulisie vzniku a procesu tvorby debutových celovečerných filmov. Panelová diskusia s režisérmi potom poskytne odpovede na otázky, aké sú možnosti pri tvorbe debutov v jednotlivých krajinách, či s akými najväčšími problémami sa ako debutanti stretli. Nemenej inšpiratívnym by mal byť masterclass scenáristu Petra Kolečka, ktorý porozpráva o svojej aktuálnej televíznej tvorbe, zastúpenej napríklad úspešným seriálom Most, ale aj o písaní celovečerných filmov.

  O vizuálnych efektoch vo filmoch zahraničnej aj domácej produkcie (áno, aj tam sú využívané) prídu festivalovým účastníkom rozpovedať odborníci zo slovenskej spoločnosti Blue Faces, ďalej tvorcovia TV série Mohyla a prezentáciu prác pripravia aj študent ateliéru vizuálnych efektov Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení. Informácie o programe festivalu budú postupne pribúdať na webstránke www.artfilmfest.sk, kde už teraz nájdete podrobnosti o zvýhodnenom vstupnom v predpredaji, ktorý aktuálne prebieha.

 • Obrázek k novince 29.5.2019

  Historicky největší filmová akce v ČR

  Ve dnech 1.6. - 9.7.2019 se uskuteční historicky největší festival českého nejvýznamnějšího období samostatné české kinematografie a současně i posledního období 35mm filmového pásu (1992 – 2010). Festival tak bude i symbolickým a bohužel definitivním rozloučením s tvorbou a distribucí filmů tohoto magického filmového materiálu. Akce se uskuteční ve 34 městech ČR a SR a nabídne dnes již unikátní projekce filmů z 35mm filmového pásu i setkání s významnými filmovými osobnostmi. Projekce a besedy budou probíhat v kinech, ale i ve formě open air projekce historicky první filmovou maringotkou Lady P. Čadíka. Program a produkci zajišťuje iniciátor a organizátor velkých akcí (LFŠ, Projekt 100...) - filmový nadšenec Jiří Králík. Struktura programu všech měst je stejná – podvečerní setkání a beseda s hosty a osobnostmi, výstava a projekce slavného českého filmu z 35mm kopie.

  K naprosté unikátnosti festivalu přispívá především osobní účast významných osobností československého filmu a většina z nich dokonce i s významným jubileem. Diváci se tak mohou těšit např. na setkání a vzpomínky E. Balzerové, J. Šofra, R. Sedláčka, J. Nohavici, R. Špačka, O. Malého, F. A. Brabce, J. Mádla, S. Gedeona, M. Janka, T. VorlaM. Jíchy, M. Cieslara, J. Macháčka, M. Donutila, M. Lasici, M. Huby, V. Morávka, E. Vrbkové, I. Bareše, V. Křístka, B. Slámy, B. Seidlové, Z. Svěráka, J. Macháně, R. Pastrňáka, J. Jakubiska.. Osobnosti doplní i místní organizátoři filmových projekcí, kteří rovněž dostanou symbolickou cenu Rytíř filmového pásu.

  Festival vznikal na silných osobních příbězích, ale i významných výročích. Kromě jubilantů-hostů připomeneme především 100. výročí českého optického průmyslu (podle tohoto výročí se jmenuje i celý festival i doprovodná výstava Meopty), ale i 100. výročí podnikání R. Jelínka. Kromě velkých výročí připomeneme i další důležitá výročí naší kinematografie - 25. výročí trvání ceny Český lev, 10 let od začátku masivní digitalizace českých kin a konce 35mm formátu.

  Festival nezískal podporu MKČR a ani Státního fondu na podporu české kinematografie, takže se koná jen díky finanční podpoře měst a krajů, ale i firem - MEOPTA, Rudolf Jelínek, Revenium, Mýjomi, Kinoservisu Zlín, CSFD.cz, Total Film.. Více informací zde.

 • Obrázek k novince 28.5.2019

  LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

  Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana Lasicu. Oba umělci uvedou v Uherském Hradišti svá nejzásadnější díla a převezmou Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Hynek Bočan patří k hlavním představitelům československé nové vlny, podepsán je i pod televizními seriály – od černobílé Záhady hlavolamu až po výpravnou Zdivočelou zemi. Na Letní filmové škole Bočan představí v Benátkách s úspěchem uvedené historické drama Čest a sláva, syrový film o nezvladatelné mládeži Pasťák či pozoruhodné drama o podobách spravedlnosti v  pracovních lágrech 50. let Bumerang.

  Milan Lasica, muž mnoha profesí, oblíbený pro svoji práci s jazykem, ironický nadhled i vícevrstevnatost výpovědi, uvede na festivalu filmy Sladké hry minulého léta, Utíkejme, už jde, Tři veteráni a Vážení přátelé, ano!. Ze Slovenska dorazí i Marek Kuboš, dokumentarista, který za svůj loňský celovečerní debut Poslední autoportrét získal slovenskou výroční cenu Slnko v sieti. Dalším potvrzeným hostem Letní filmové školy je přední tvůrce rumunské nové vlny Cătălin Mitulescu, který na LFŠ představí svoji kompletní retrospektivu krátkých i celovečerních děl včetně filmu Jak jsem strávil konec světa, který je zahrnutý v edukativním programu CinEd.

  Filmový program bude i letos rozdělen do tří hlavních bloků Historie, Současnost a Česko/Slovensko. Retrospektivu letos festival věnuje jednomu z velikánů filmové režie klasického období amerického filmu Williamu Wylerovi. Ozdobou sekce budou ikonické snímky Prázdniny v Římě či Ben Hur. Filmová čítanka se zaměří na francouzskou novou vlnu a představí pestrou krátkometrážní tvorbu i celovečerní debuty režisérů jako François Truffaut, Agnès Vardová či Jacques Rivette. V rámci sekce Němý film s živou hudbou nabídne festival výběr toho nejzajímavějšího, co přinesly městské symfonie, které vznikly ve druhé polovině 20. let minulého století a jejichž tématem nebyli lidé, ale konkrétní místa a objekty. Nejznámější dílo tohoto proudu Berlín, symfonie velkoměsta hudebně doprovodí Bennewitzovo kvarteto, které na LFŠ odehraje i samostatný koncert.

  Nová sekce festivalu Příběh jednoho filmu bude přinášet tituly, které představují výslednice celé řady tendencí, vlivů či inspirací a které sehrály ve své době zásadní roli. Každé projekci bude předcházet kinolektorát s doplňujícími ukázkami a erudovaným komentářem. Letos budou diváci uvedeni do světa dvou milníků kinematografie: avantgardní klasiky Andaluský pes Luise Buñuela a přelomového akčňáku Police Story Jackieho Chana. Sekce Neznámý vojín: Grzegorz Królikiewicz uvede nejzásadnější díla jedné z nejvýraznějších postav polské kinematografie, jejíž tvorba imponuje zejména těm, které zajímá posouvání hranic filmové formy či rozšiřování škály výrazových prostředků filmu.


  Festival přžedstaví i „hnutí“, které otřáslo americkou nezávislou filmovou scénou. Jako New Queer Cinema se označují filmy reflektující proměnu chápání sexuální a genderové identity a vymezující se vůči mainstreamové hollywoodské produkci (např. Mé soukromé Idaho). Půlnoční delikatesy představí italské giallo filmy, které se vyznačují spoustou krve a stylizovanou prací s kamerou, a poukáží i na jejich vliv na současnou italskou i světovou kinematografii. Sekce Češi v zahraničí se letos bude věnovat zahraniční kariéře Miroslava Ondříčka (bez Miloše Formana). Festival připomene jeho spolupráci s takovými velikány, jako byli Lindsay Anderson (Kdyby…, Šťastný to muž), George Roy Hill (Jatka č. 5) nebo Mike Nichols (Silkwoodová).

  V rámci doprovodného programu se návštěvníci mohou těšit třeba na HaDivadlo, legendární kapelu Dunaj či Monkey Business, kteří díky podpoře hlavního partnera innogy zahrají na Masarykově náměstí pro všechny zdarma. Akreditace, balíčky vstupů i vstupenky na doprovodný program jsou již v prodeji v akreditačním systému. Do konce června nabízí organizátoři festivalu devítidenní akreditaci s tzv. včasnou slevou. Více informací zde.

 • Obrázek k novince 28.5.2019

  Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

  54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná přesně za měsíc a nyní byla čerstvě odhalena dvanáctka filmů, které se budou ucházet o hlavní festivalovou cenu, Křišťálový globus. Stěžejní sekci bude tvořit deset světových a dvě mezinárodní premiéry. Mezi uvedenými se tak objeví čínský snímek Portrét mozaikou režiséra Zhaie Yixianga, dále Monzun britského režiséra Hong Khaou, psychologická studie Lara od německého tvůrce Jana-Oleho Gerstera, filipínské drama Óda na nicotu od Dwein Baltazarové, existenciální dílo Srpnová madona španělského tvůrce Jonáse Truebaa, americké drama Ke hvězdám Marthy Stephensové, Nevlastní sestra od Damjana Kozoleho, rodinné drama Otec Kristiny Grozevové a Petara Valčanova, nebo Budiž světlo slovenského režiséra Marko Škopa v česko-slovenské koprodukci. Výběr nakonec uzavírá trojice filmů Patrick, Muž budoucnosti a Maličkosti. Festival poběží od 28. června až do 6. července.

  (dO_od)
<< předchozí 1 2 3 4 17 33 48 64
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace