Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 28.7.2013

  Michael Caine: výprava ke hvězdám nebo špionáž?

  Christopher Nolan už drahně let nenatočil film bez Michaela Caina a očividně na tom nehodlá nic měnit ani u Interstellar, tajemstvím zahalené epické sci-fi o „výpravě za hranice našeho současného vědeckého poznání". Caine se tak připojil k herecké sestavě, která vyráží dech: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Casey Affleck, John Lithgow, Ellen Burstyn a aktuálně i Topher Grace a Wes Bentley... uf, hollywoodská smetánka zobe Nolanovi z ruky (a kdo by se divil, že?). Natáčení má být zahájeno zhruba za měsíc, takže Michael Caine možná bude nucen odmítnout další zajímavou nabídku: Matthew Vaughn jej chce obsadit do role šéfa špionážní agentury (něco jako M) v adaptaci komisu Marka Millara The Secret Service. Colin Firth hraje ve filmu něco jako „unaveného Bonda", který musí vycvičit skupinu svých pokračovatelů. Momentálně probíhá obsazování těchto mladých rolí – hlavní postavu si po dlouhém hledání zahraje neznámý Taron Egerton (jeho kamerové testy Vaughna uchvátily tak, že zavrhl i nápad obsadit Aarona „Kick-Asse" Johnsona) a o roli jeho partnerky právě soupeří Emma Watson a půvabná Bella HeathcoteTemných stínů. Vaughn se rovněž snaží získat prvotřídního padoucha – nabídky od něj dostali Tom Cruise a Leonardo DiCaprio, ale oba odmítli. Kdo přijme? Brzy se to dozvíme, protože natáčení startuje v září a premiéra je naplánovaná na listopad 2014.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 27.7.2013

  James McAvoy je Frankenstein

  Britský sympaťák jde z role do role, ale s ohledem na jeho herecký talent si sotva někdo bude stěžovat. Právě nyní se účastní dlouhého a náročného natáčení X-Men: Days of Future Past, pro které si obstaral vzhled ve stylu sedmdesátých let. Dlouhé vlasy a vousy se mu zřejmě budou hodit i pro další roli – zahraje si totiž titulní roli v nové verzi Frankensteina pro studio 20th Century Fox. Ale pozor, napůl šílený vědec nebude hlavní postavou. A, div se světe, ani monstrum ne. Děj se totiž točí kolem hrbatého Frankensteinova pomocníka Igora. Toho už má dlouho zamluveného Daniel Radcliffe. Ačkoli nás těší i účast režiséra Paula McGuigana (natočil ty nejlepší díly ze seriálu Sherlock), duchovním otcem projektu je Johnův syn Max Landis, který se prosadil Kronikou a míří do první ligy hollywoodských scenáristů. Podle něj bude film obsahovat i temné a akční scény, ale bude především „zábavným, smutným i strašidelným" příběhem o vztahu vědce a jeho asistenta. „Snažím se o inteligentní příběh o přátelství a vědě, o genialitě a šílenství, lásce a ambicích, životě a smrti," tvrdí Landis a zní to lákavě. Natáčení by mělo odstartovat v Británii koncem tohoto nebo začátkem příštího roku.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 26.7.2013

  Van Damme a dvojitý remakový úder

  Shodou okolností se téměř současně vynořily zprávy o remaku dvou akčních klasik z konce osmdesátých let, které proslavily belgického „baleťáka". Především je tady Krvavý sport, jehož novou verzi napsal Robert Kamen a režie se ujme James McTeigue, který to posledně s bojovými uměními zkoušel v propadáku Ninja Assassin. Remake se ale zřejmě nebude odehrávat v Asii a žoldnéři, kteří se zúčastní nelegálního turnaje, budou předvádět brazilské bojové umění Vale tudo. To není všechno, koncem tohoto nebo začátkem příštího roku odstartuje natáčení remaku Kickboxera. V originálu si Jean-Claude zahrál muže, který trénuje thajské Muay Thai, aby na turnaji v kickboxu pomstil svého bratra. Novou verzi natočí hongkongský herec a režisér Stephen Fung. Pro úplnost dodejme, že studio Universal už před nějakým časem oznámilo záměr natočit novou verzi Timecopa.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 25.7.2013

  „Borat“ dostal padáka od členů Queenu

  Měla to být jeho životní role a Sacha Baron Cohen se na ni dlouhá léta poctivě připravoval. I v našich novinkách jste četli o chystané biografii legendárního zpěváka skupiny Queen Freddieho Mercuryho. Cohen v rámci přípravy na roli podrobně studoval Mercuryho život, viděl stovky hodin záznamů z koncertů, zákulisí i soukromí a dokonce chodil na lekce zpěvu a trénoval Freddieho pohyby a přízvuk. Taktéž se podílel na scénáři, který napsal oscarový Peter Morgan, a snažil se získat na post režiséra Toma Hoopera. Zapomněl ale na jeden podstatný fakt – že kytarista Brian May a bubeník Roger Taylor mají podle smlouvy právo schválit nebo zamítnout scénář i samotného režiséra. A scénář se jim nelíbil. Cohen se totiž snažil, aby si film nebral servítky a otevřeně zobrazil i Mercuryho bisexualitu a temnější stránky života kapely, třeba alkohol a drogy. Měl to být zkrátka film s přístupností R. Jenomže May a Taylor si postavili hlavu a požadují snímek „vhodný pro celou rodinu". A tak Cohen po dlouhém zápase nakonec od vysněného projektu odstoupil, uváděje tradiční „tvůrčí neshody". Je otázka, kdo jej nahradí a jestli film vůbec někdy vznikne.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 23.7.2013

  Superman vs. Batman a protivník pro Avengers

  V San Diegu skončil Comic Con, takže filmové weby jsou zahlcené zprávami o komiksových adaptacích a fotkami lidí v kostýmech oblíbených hrdinů. Většinou se studia soustředila na propagaci blížících se filmů prostřednictvím známých tváří (například panelu X-Men se zúčastnila impozantní sbírka herců, téměř všichni z původní trilogie i První třídy). Odznělo ale i několik zajímavých novinek. S hlavní peckou se vytasil Zack Snyder, který oznámil, že namísto standardního pokračování Muže z oceli teď studio Warner a DC Comics natočí film pracovně zvaný World's Finest. V něm by měl Superman (opět Henry Cavill) potkat druhého nejslavnějšího superhrdinu DC vesmíru, tedy Batmana. Kdo si jej zahraje? O tom můžeme prozatím pouze spekulovat. Snyder právě pracuje s Davidem Goyerem na příběhu, pak se pustí do scénáře a v roce 2014 by se mohlo natáčet. Premiéra? Léto 2015, tedy sezóna, která je už v této chvíli neuvěřitelně natřískaná. Třeba 1. května 2015 budou mít premiéru The Avengers: Age of Ultron. To je oficiální název, který přišel do San Diega oznámit Joss Whedon. O Ultronovi jako padouchovi údajně snil už dávno. O koho vlastně jde? Ultron je v podstatě robot s umělou inteligencí, má obrovskou sílu a dokáže vysílat vlny ničivé energie. Ultrona stvořil Henry Pym alias Ant-Man. V komiksu Age of Ultron putuje Wolverine jako člen Avengers do minulosti a snaží se Pymovi zabránit, aby zákeřného Ultrona probudil k životu. Je jasné, že tohle nebude zápletka filmu, už jen proto, že se nápadně podobá ději X-Men: Days of Future Past. V nich bude vědomí Wolverina z neradostné budoucnosti, kdy jsou mutanti pronásledovaní robotickými Sentinely, přeneseno do těla Logana v sedmdesátých letech, aby tam s pomocí „mladšího týmu" odvrátil budoucí hrozbu. Joss Whedon už potvrdil, že si půjčil pouze název a samotnou postavu, příběh ale vypracuje vlastní. Kolují dohady, že právě Ultron je rolí, která byla nabídnuta Vinu Dieselovi během nedávné schůzky v Marvel Studios.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 22.7.2013

  Waltz, Blanchett, Hunnam a dokonalý zločin

  Tohle bude krvavé. Režie kriminálního thrilleru Triple Nine se totiž ujme australský drsňák John Hillcoat. A stejně jako v Zemi bez zákona se obklopí kvalitními herci. Charlie Hunnam, který aktuálně bojuje s monstry v Pacific Rim, si tentokrát zahraje poldu, který... je na odstřel. 999 je totiž policejní kód pro situaci, kdy je policejní důstojník v ohrožení a potřebuje okamžitou pomoc. K čemu došlo tentokrát? Zločinecká skupina se pokouší o velkou loupež v Los Angeles, a aby odvrátila pozornost od svého skutečného plánu, na opačném konci města unese a zavraždí mladého detektiva. Nebo se o to alespoň pokusí... V dalších rolích se pravděpodobně objeví Christoph Waltz a Cate Blanchett. Pokud tipujete, že Waltz si pro změnu zase střihne šťavnatou záporáckou roli, jste na omylu. Zahraje si totiž hrdinova strýce, který je rovněž policajt a pokouší se mladíka vypátrat. Naopak Cate Blanchett si zahraje gangsterskou šéfku, stojící za celým ďábelským plánem. Takže další do sbírky padoušských rolí křehké blondýnky (třeba v nové Cinderelle si zahraje macechu).

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 21.7.2013

  Gina Carano jako anděl pomsty

  A to doslova. Drsná holka z MMA („mixed martial arts") se úspěšně přesunula na plátna kin díky Zkratu a letošnímu Rychle a zběsile 6. Další role? Anděl. Ale takový, který z vás svým mečem a sadou nožů nadělá sekanou, než stihnete zasténat nad jejím odvážným ohozem a vnadným dekoltem. Jmenuje se Avengelyna a pochází z komiksové série The Godyssey, jejímž autorem je Rob Liefeld (nedávno jsme psali o jeho komiksu X-Force, který možná míří na filmová plátna). Jako padlý anděl je poslána na Zemi, aby tam bojovala s monstry a démony a chránila Vyvoleného, který má sehrát klíčovou roli ve válce s temnými mocnostmi. Filmová Avengelyna prý bude mít „střední" rozpočet a pokusí se zařadit k babským akčním sériím typu Underworld či Resident Evil. Momentálně se hledají scenárista a režisér.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 19.7.2013

  Jake Gyllenhaal: Z podsvětí až na Everest

  Původně si měl v hvězdně obsazeném pohádkovém muzikálu Into the Woods od Disneye zahrát jednoho z princů, ale nakonec před komerční jistotou upřednostnil dva menší, ale ambicióznější projekty. Prvním bude nezávislý thriller Tonyho bratra Dana Gilroye Nightcrawler, což není spin-off X-Men, ale drsný příběh mladého žurnalisty, který mapuje noční život v Los Angeles a zároveň se čím dál víc zaplétá s kriminálními živly. Do filmu byla obsazena i Rene Russo. Natáčení proběhne v říjnu, hned v listopadu se pak Jake pokusí zdolat Everest. Společníky mu budou Josh Brolin, Jason Clarke a John Hawkes (takže velmi silná parta), ale především islandský režisér Baltazar Kormakur. Pravdivý příběh nás zavede do roku 1996, kdy se o zdolání Everestu pokoušely současně tři různé expedice. Všechny však byly zasaženy divokou vánicí, která si vzala za oběť osm životů. Scenárista Justin Isbell se snažil o maximálně realistické zobrazení katastrofy a vycházel proto z rozhovorů s přeživšími účastníky a hlavně z knihy horolezce Jona Krakauera „Into Thin Air". Začátkem tohoto roku byl v souvislosti s projektem zmiňován i Christian Bale, ale nové zprávy o něm mlčí, takže zřejmě je ze hry ven.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 18.7.2013

  Hanks navštíví Danteho a Brownovo „Peklo“

  Plány zfilmovat „Ztracený symbol" se postupně rozplynuly v nenávratnu. Nikdo kromě hlavounů ve studiu Sony neví, proč vlastně došlo k stagnování produkce. Možná plný diář Toma Hankse a Rona Howarda? Nyní se situace změnila. Na jaře vyšlo Brownovo „Inferno" a filmový Robert Langdon je opět ve hře. Co nás v případném filmu čeká? Honička v ulicích Florence, Langdonova amnézie, vraždící žoldáci, šílenec snažící se vypustit na svět smrtící nákazu a klíč k řešení všeho ukrytý v rukopisu Danteho „Božské komedie", konkrétně v části Peklo. O scénář se postará starý pachatel David Koepp (napsal i adaptaci Andělů a démonů), Howard bude režírovat, Hanks si zopakuje roli louskače šifer a studio Sony si představuje premiéru thrilleru Inferno 18. prosince 2015.

 • Obrázek k novince 17.7.2013

  Costner pašuje drogy pro del Tora

  Kevin zažívá moc pěkný comeback. Sbíral ceny za western Hatfields & McCoys, obstarával emoce v Muži z oceli, vytrénuje Jacka Ryana a bude za akčního hrdinu v Bessonem produkovaném a McG-m režírovaném Three Days to Kill. A teď má v plánu další napínavý thriller, na kterém není zajímavé ani tak jméno producenta Guillerma del Toro, jako spíš scenárista Neil Cross. Ten totiž píše a produkuje vynikající britskou kriminálku Luther. Zdá se tedy, že o kvalitní příběh je postaráno. Zápletka je prostá: aby zachránil svou dceru, musí zdánlivě obyčejný muž (Costner) pro kolumbijský drogový gang propašovat zásilku kokainu půlnočním letem do Londýna. Natáčení Midnight Delivery začne na podzim, takže produkce musí rychle najít režiséra. Původně zamýšlený Brian Kirk (Hra o trůny) totiž odstoupil.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 6.4.2019

  AFO bude bořit mýty

  Blíží se 54. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Čeká vás 6 dní plných vědy, poznání, filmů a mnohem víc! Od 23. do 28. dubna si nenechte ujít tuto vědeckou i kulturní událost. Akreditace je totiž zdarma! Letos se mýtus stane všudypřítomným, bude zastřešujícím tématem všech programových sekcí. V těch se vám představí mnoho hostů a hostek z celého světa a čeká vás výběr populárně-vědeckých filmů. Američtí bohové, Thor: Ragnarok nebo Star Gate jsou jen malým výběrem z mytologických a mýtických projekcí, na které se návštěvníci mohou těšit.

  Festivalová soutěž přinese mnoho zásadních snímků, které nebudou jinde v Česku ke zhlédnutí a některé se objeví i v české premiéře. Do soutěže se letos probojovalo 83 filmů, které nabídnou to nejlepší ze současné světové produkce v oblasti popularizace vědy. První vlaštovka, kterou vás lákáme na soutěžní program, je Eastern Memories, snímek představí jeho tvůrci Niklas Kullström a Martti Kaartinen. Filmem provede deník finského lingvisty G. J. Ramstedta, do kterého si zapisoval poznámky ze svého putování přes mongolské stepi do Číny, Koreji a Japonska. Greg Boustead je producent, který stojí za dvěma dokumenty, jež rezonují na mnoha filmových festivalech a zhlédnout je můžete i na AFO. Ve snímku The Most Unknown devět vědců poznává výzkumné oblasti svých kolegů a společně hledají cestu k odpovědím na zásadní otázky lidstva. Druhým snímkem je Human Nature. Film je sondou do dalekosáhlých důsledků objevu CRISPR, který umožňuje zásahy do DNA. Na loňský divácký úspěch filmu Jane letos naváže National Geographic filmem Science fair, který získal diváckou cenu na Sundance.

  Sekce Archivní horečka přinese špeky z všemožných filmových archivů. Staré, nikdy neviděné záběry, nové kontexty i příběhy. Peter Jackson dal dohromady unikátní snímky z 1. světové války, které přetavil do podoby filmu They Shall Not Grow Old. Bizarnost britského venkova, tradice, folklor, to vše doplněné elektroakustickou hudbou od muzikantů z Goldfrapp a Portishead bude artovou esencí této sekce ve snímku Arcadia.

  Akreditace na festival je již tradičně zdarma. Celý program a další informace k festivalu najdete zde.

 • Obrázek k novince 4.4.2019

  26. Dny evropského filmu

  Dny evropského filmu již 26. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos zvou do kin na 45 filmů z různých koutů Evropy a výběrem filmů se snaží přiblížit běžnému divákovi. Věnují se tedy tématům každodenního života: erotika, sport, příroda, hudba, láska, volby… Diváci se mohou těšit na celou řadu domácích i zahraničních hostů, kteří své filmy na projekcích osobně představí. Co ale DEF nabízí především, je kvalitní evropský film!

  DEF zahájí 4. 4. francouzský film Edmond, první celovečerní film režiséra Alexise Michalika. Velkolepé kostýmní komediální drama bylo natáčeno zejména v lokacích ČR. V sekci Best of je připravena severská černá komedie Boj sněžného pluhu s mafií se Stellanem Skarsgård a Bruno Ganzem o pomstě jednoho spořádaného občana. Lucemburský Supermaník se vrací je natočený podle vyhlášené komiksové předlohy. Snímek se stal nejúspěšnějším lucemburským filmem všech dob. Tradiční sekce K věci se letos zaměřuje na volby, ale i téma mediálního zobrazování. Film Mrtvý úhel představí belgického elitního vyšetřovatele, který vstoupí do voleb za kontroverzní populistickou stranu. Retro komedie Ženou z boží vůle zase ukazuje boj švýcarských žen za volební právo. Milovníci hudby si přijdou na své u dokumentu Whitney o známé zpěvačce. Ani obdivovatelé klasiky nepřijdou zkrátka – dokument Opera je provede pařížskou budovou opery, představí jim příběhy jejích pracovníků a nechá je nahlédnout do zákulisí. DEF nezapomenou ani na LUX Film Prize, kteru letos vyhrála islandská komedie Žena na válečné stezce o padesátnici Halle, která vezme ekologický boj do vlastních rukou. Z dokumentů, kterým sluší velké plátno, DEF představí například Říši dokonalosti, vizuálně opulentní studii hry Johna McEnroea a českého tenisty Ivana Lendla. Z českých filmů promítnou intimní debut Sněží! režisérky Kristiny Nedvědové a to v exkluzivní předpremiéře nebo koprodukční lotyšský film Bille.

  Součástí doprovodného programu bude filmová výchova a seminář pro filmové profesionály KINO 2019. Evropský dům se v době konání DEF promění na kino a galerii. Více informací zde.

   

 • Obrázek k novince 28.3.2019

  Nový seriál televize Mall.tv

  Ústřední trio mediální agentury VJJ je mladé, nadějné a odhodlané přicházet s unikátními kreativními koncepty, kterými zasáhnou srdce koncového spotřebitele a přepíšou dějiny marketingové komunikace. Aspoň do chvíle, než přijde první reakce od klienta a všechno je jinak. Šest dílů eponymního komediálního seriálu vzniklo v režii spolužáků ze scenáristiky Jana Prušinovského a Vladimíra Škultétyho a spolu s Jaroslavem Žváčkem, autorem dramatu Kobry a užovky, je psal sám život.

  Tři lidé a reklamní agentura. Vlastně je to spíš mediálka než reklamka, ale protože chce nabízet full service, pořídila si místnost v montovaném baráku a nahnala tam kreativce svádějící nikdy nekončící boj ve snaze naplnit „kápéíčka“ svého šéfa i neustále se měnící zadání klientů. Všechno je jinak, je zkrátka potřeba nehledat výmluvy, ale řešení a přemýšlet „out of the box“. A pro takový přístup mají copywriterka Lištice v podání Elišky Křenkové, Kryštof Hádek jako vedoucí Král a Jan Strejcovský coby grafik Levy všechny předpoklady.

  V režisérském křesle se s Janem Prušinovským střídal Vladimír Škultéty. Prušinovský ho ke spolupráci oslovil z důvodu velkého časového vytížení. K dělbě seriálu přitom přistoupili spravedlivě a velkoryse. Domluvili se, že oba natočí po třech dílech, přičemž Vladimír nastoupí do rozjetého vlaku a zřekne se dílu o počítačových hrách, protože v nich nikdy nenašel zalíbení.

  Sitcom Všechno je jinak byl poprvé představen během slavnostní premiéry v rámci Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest 2019. Na Mall.tv bude k vidění od 28. března, kdy internetová televize odvysílá jeho první díl a další budou následovat v týdenní periodicitě každý čtvrtek. Netrpěliví fanoušci si mohou čekání na nové epizody ukrátit a zhlédnout je všechny najednou na speciální projekci za účasti herců a tvůrců, která se uskuteční v pátek 29. března od 18:00 v kině Světozor.

 • Obrázek k novince 23.3.2019

  26. Český lev – výsledky

  Letošní 26. ročník cen České filmové a televizní akademie Český lev se tradičně udílel v pražském Rudolfinu. Večer plný největších hvězd českého filmu moderoval herec Václav Kopta, a to poprvé pod režijním vedením Marka Najbrta, známého díky Kanceláři Blaník či Čertímu brku. Největší počet nominací měl historický snímek Ondřeje Trojana nazvaný Toman, který neproměnil ani jednu z nich. U akademiků neuspěl ani Jan Palach s osmi nominacemi, Zlatý podraz s devíti či Tlumočník se čtyřmi.

  Naopak nejvíce sošek proměnilo drama Všechno bude režiséra Olma Omerzu, jež se stalo jak nejlepším filmem roku, tak držitelem ceny za režii, scénář, vedlejší herecký výkon absolutního neherce Jana Uhera anebo střih. Oceněn byl také hlavní herecký výkon Jenovéfy Bokové ve filmu Chvilky – jednalo se o jedinou nominaci tohoto snímku. Mužskou hereckou kategorii ovládl Karel Dobrý za film Hastrman. Šéf ČSFD.cz Martin Pomothy předal na tiskové konferenci Danu Svátkovi Cenu filmových fanoušků za snímek Úsměvy smutných mužů.

  Po letošním ročníku se tak dá říct, že akademici uplatňují pravidlo „méně je někdy více“. Celý seznam oceněných a nominovaných najdete na tomto odkazu.

  (SimpanzJi)
 • Obrázek k novince 23.3.2019

  Festival ProTibet připomíná smutné výročí

  Hlavním motivem letošního ročníku je připomenutí významného výročí – 60 let od tibetského povstání proti čínské okupaci a následný odchod Jeho Svatosti dalajlamy do exilu. Výtěžek festivalu probíhajícího celý březen poputuje na podporu tibetských seniorů, zejména na lékařskou péči a zlepšení jejich životních podmínek. Osmnáctý ročník Festivalu ProTibet se koná od 1. do 31. března v desítkách měst České republiky. V kinech, knihovnách nebo čajovnách budete mít příležitost vidět snímky, které vám přiblíží tibetskou kulturu, buddhismus nebo aktuální politickou situaci. I tento rok nabídne festival návštěvníkům několik filmových projekcí. Šedesát let od povstání zachycuje filmový dokument Kauza Tibet. Připomíná nucenou emigraci Jeho Svatosti dalajlamy a dalších tisíce následovníků, zničení 6 254 klášterů a násilnou smrt 1,2 milionu Tibeťanů. Dodnes jsou Tibeťané ve své zemi občany druhé kategorie bez přístupu k vyššímu vzdělání a k lepší práci.

  Na letošním Festivalu ProTibet diváky čekají i české filmové premiéry. Současnou situaci v Tibetu se snažili zmapovat dva američtí filmaři ve filmu State of Control. Jejich snažení vedlo až k pokusu o otravu jednoho z nich. Jak natáčení dopadlo? Druhou premiérou je snímek Pawo, příběh mladého Tibeťana Dorjeho, který utekl do exilu v Indii, kde si musí vybrat mezi novým životem a bojem za svobodu Tibetu. Tento ročník nabízí i dva environmentální filmy – Tání v Tibetu a Drancování Tibetu. Čína se snaží získat přírodní bohatství Tibetu. Daří se jí to? Dva struhující dokumenty uvede i německá režisérka Maria Blumencron. Snímky Útěk přes Himálaj a Na druhé straně Himálaje mapují osudy dětí, které byly nuceny překročit Himálaj na cestě za svobodou. A klade si otázku, zda tato cesta stála za všechno to utrpení.

  U příležitosti 60. výročí lhaského povstání chceme natočit pozdrav všem Tibeťanům. Z každého festivalového města bychom rádi získali minutový spot. Ze všech pozdravů vytvoříme video, které prostřednictvím tibetské exilové vlády předáme Tibeťanům. Výtěžek letošního Festivalu ProTibet poputuje tibetským seniorům prostřednictvím nadace The Dalailama Trust.

  Za podporu letošního ročníku děkujeme Statutárnímu městu Ostrava, Moravskoslezskému kraji a Městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Kompletní program Festivalu ProTibet naleznete na www.protibet.cz.

 • Obrázek k novince 19.3.2019

  Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

  26. ročník Mezinárodního filmového festivalu – Febiofest přiveze do Prahy francouzského herce a režiséra Louise Garrela, který 25. března osobně uvede svůj nejnovější film Věrní nevěrní. Komediální drama o milostném trojúhelníku Garrel režíroval, podílel se na scénáři a hraje v něm hlavní postavu. Do dalších dvou hlavních rolí obsadil také svou manželku, modelku Laetitiu Castu a dceru Johnnyho Deppa Lily-Rose Depp. Festival jej představí také v Bertolucciho Snílcích a v jeho celovečerním režijním debutu Dva přátelé.

  Febiofest přivítá také oscarového režiséra Bille Augusta. Významný dánský filmař se režii věnuje čtyřicet let a získal již řadu ocenění na mezinárodních festivalech. Mezi jeho nejvýznamnější úspěchy patří Zlatá palma a Oscar pro nejlepší cizojazyčný film za historické drama Pelle Dobyvatel, které mu přineslo celosvětový ohlas, mimo jiné i díky hereckému výkonu Maxe von Sydowa. Druhou Zlatou palmu získal o čtyři roky později za snímek S nejlepšími úmysly natočený podle scénáře Ingmara Bergmana. Velkou část Augustovy tvorby představují filmové adaptace. Na plátno přenesl mnoho slavných literárních příběhů, mezi něž se řadí například romány Noční vlak do Lisabonu, Cit slečny Smily pro sníh, Dům duchů nebo Bídníci, jejichž adaptace částečně vznikala na pražském Barrandově. Bille August, který pracuje po celém světě s těmi největšími hereckými hvězdami, povede na Febiofestu 27. března svou masterclass a představí svůj nejnovější snímek Šťastný to muž. Festival dále promítne jeho snímky Pelle Dobyvatel, S nejlepšími úmysly, Dům duchů a Tiché srdce.

  Febiofest nabídne celkem více než 150 filmů v 16 sekcích a většinu z nich v premiéře. Část filmů nepůjde ani do české distribuce. Nebudou chybět snímky, jejichž kvalitu potvrdilo nedávné vyhlašování cen Americké filmové akademie. V rámci sekce Docs bude na programu například dokumentární thriller Free Solo, který získal Oscara za Nejlepší celovečerní dokument. Sekce Central park zase představí snímek Kdyby ulice Beale mohla mluvit, love story z newyorského Harlemu 70. let, kterou porota ocenila v kategorii Nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli soškou pro herečku Reginu King. K vidění bude i životopisné drama Vice o bývalém viceprezidentovi USA Dicku Cheneym, které získalo Oscara za nejlepší masky. Z nominovaných potom festival nabídne U brány věčnosti, Dokážete mi kdy odpustit?, Werk ohne Autor nebo Mirai.

  V rámci doprovodného programu letos mohou diváci navštívit Klub FAMU, který se promění na festivalový klub, či Národní filmové muzeum NaFilM, jež letos Febiofest podporuje navýšením vstupného na vytipovaná představení. Vybraná suma poputuje na podporu muzea. S festivalem se propojila také pražská Pragovka či Městská knihovna s dětskou projekcí večerníčkové série. Více informací o festivalu naleznete na zde.

 • Obrázek k novince 9.3.2019

  12. ročník festivalu EIGASAI se blíží

  Filmový festival Eigasai, pořádaný již tradičně jako každé jaro Česko-japonskou společností ve spolupráci s Kinem Lucerna a Japonským velvyslanectvím v Praze, nabízí divákům v již 12. ročníku jedinečnou příležitost seznámit se pro­střednictvím současné filmové tvorby s japonskou kulturou, zvyky, ale především s aktuálním obrazem japonské spo­lečnosti. Festival letos představí především hrané filmy ze současnosti, ale i umělecké dokumenty, vzácné cestopisy a animovaný film pro celou rodinu s hlavním mottem: MOJE MÍSTO POD SLUNCEM. Zvláštní událostí je právě na rodiny s dětmi zaměřený sobotní Japonský den (23. března 2019 - vstup zdarma), kde se budou moci zájemci seznámit s kaligrafií, origami, hrou šógi, okinawským tancem, či bubny taiko. Živé umění na jevišti reprezentují divadelní komedie kjógen, bubny taiko či japonský tanec.

  Filmovými díly vybranými pro letošní ročník z nabídky Japan Foundation se vine zásadní otázka samotné lidské existence: „Kdo jsem? Kam patřím?“. Homogenitou japonské společnosti umocněná síla vnímání „svého místa pod slun­cem“ a hledání vlastní identity poskytují českému divákovi příležitost nahlédnout problémy v současném Japonsku z perspektivy země, která má před námi stále ještě jistý technologický náskok. Můžeme tak reflektovat, jakým životním situacím můžeme v budoucnosti být vystaveni i my. Festival bude za účasti japonského velvyslance Kaoru Šimazakiho a mnoha dalších hostů zahájen snímkem Bublina (natočeného v roce 2017 podle bestselleru spisovatele Asa Nonami "Kam patřím"). Film s magickými přírodními záběry vykresluje příběh mladého zločince, který najde svou šanci k nápravě mezi obyčejnými venkovany v hlubokých horách zapadlé provincie Mijazaki, kde ještě přežívají prastaré tradice a me­zilidské vztahy. Historický film Prasata a válečné lodě od nositele dvou Zlatých palem z Cannes, Šóheie Imamury, poodhalí metodou syrového poválečného neorealismu prostředí gangů jakuza na pozadí okupace Japonska armádou USA. Dokument Továrna na ústřice přináší pohled na pro­blematiku života obyvatel přesídlených z původních domovů po fukušimské tragédii, stejně jako obraz života čínských imigrantů v Japonsku, kterému se díky stárnoucí populaci palčivě nedostává pracovních sil. Ve snímku Věčné sakury je s pokáním i humorem vylíčen příběh bývalého učitele na vojenské škole, který si vyčítá, kolik studentů poslal zemřít během 2. světové války a zasvěcuje svůj zbývající život šlechtění a celosvětovému šíření sakur coby symbolů světového míru. Své místo na slunci hledá i dvanáctiletá hrdinka v psychologickém dramatu Propletení, jež nabízí originálně ztvárněný pohled na transgenderovou problematiku a jí ovlivněné vztahy v rodině i ve společnosti.

  V rámci festivalu Japonský den je na sobotní odpoledne připraven rodinný kreslený film z pera Keiičiho Hary, au­tora legendárního anime Kreion Šinčan, Prázdniny s vodníčkem Kúem, vykreslující trable i radosti obyčejné japonské rodiny, jejíž syn se rozhodl přes prázdniny adoptovat malého vodníka. Sobotní den pak zakončí komediální příběh mladé učitelky, která omylem nastoupí dráhu dirigenta v městském orchestru seniorů, Starci v orchestru.

  Mimo hlavní program jsou pak pro letošní festival připraveny výjimečné doprovodné projekce. Především jde o představení historických záznamů pořízených cestovateli Hanzelkou a Zikmundem během jejich putování po Japonsku v roce 1963. Vzácný filmový materiál si od letos stoletého Miroslava Zikmunda zapůjčil a komentářem je uvede cestovatel z další generace, dnes již osmdesátiletý fotograf Zdeněk Thoma. Vynikající dokumentární tvorbu televizní stanice NHK WORLD reprezentuje cyklocestopis Na kole po Japonsku (Cycle Around Japan) – představující očima cizinců ze sedla kola severní ostrov Japonska, Hokkaidó. Letošní festival uzavře úsměvný a něžný Dobrák Jonosuke, líčící nové vztahy a známosti nezkaženého venkovského mladíka z dalekého přístavu Nagasaki, jenž si svým naivním a vřelým srdcem získává přátele na studiích ve studeném a odcizeném velkoměstě Tokiu v době ekonomického rozkvětu Japonska v 80. letech.

  Využijte možnost vidět dnešní Japonsko očima současných režisérů ve filmech vybraných pro celou rodinu. Těšíme se na shledání v kině Cineport v Ostravě od 15. do 17. března 2019 a v kině Lucerna v Praze, kde proběhne hlavní část festivalu, od 18. do 24. března 2019.

 • Obrázek k novince 6.3.2019

  S Kreativní Evropou na festival do Cannes

  Program Kreativní Evropa letos v lednu již po třetí vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu. Deset vylosovaných účastníků soutěže vyhraje cestu na Mezinárodní filmový festival v Cannes, který patří mezi nejprestižnější filmové festivaly na světě. Festival se koná v květnu 2019 a pořadatel soutěže hradí výhercům ubytování i cestu. Loňského, druhého ročníku soutěže, se zúčastnilo celkem 11 455 milovníků filmů z celé Evropy, kteří odpovídali na otázky týkající se evropského filmu. Z toho 2 881 kandidátů dosáhlo plného počtu bodů. A mezi deseti vítězi byl, stejně jako v prvním ročníku soutěže, zástupce z České republiky. "Jsem z Prahy, je mi 27 let a pracuji jako freelancer v oblasti marketingu na internetu. Jsem velký fanoušek filmů, často chodím do kina a rád jezdím také na filmové festivaly," říká český výherce, pan Vojtěch R.

  Soutěž #euFilmContest potrvá do 19. března 2019 a účastníci v ní mají odpovědět na 18 otázek týkajících se filmů podpořených programem Kreativní Evropa MEDIA. Za každou správnou odpověď získají jeden bod, bod navíc pak mohou získat také za sledování facebookové nebo twitterové stránky programu Kreativní Evropa MEDIA. Zúčastnit se mohou soutěžící starší 18 let.

  Kreativní Evropa MEDIA je program Evropské unie na podporu evropského audiovizuálního průmyslu, existující od roku 1991. Každý rok podpoří kolem 2 000 projektů, včetně filmů, TV seriálů, videoher, vzdělávacích programů, kin a mnoha dalších. V České republice vzniká s podporou KE MEDIA řada českých filmů, letos se diváci díky pomoci KE mohu do kin vydat na filmy Na střeše, Nabarvené ptáče, Skleněný pokoj a mnohé další.


  V roce 2018 mělo v českých kinech premiéru 53 zahraničních evropských snímků s distribuční podporou programu KE MEDIA, které navštívilo více než 520 000 diváků. Diváci tak mohli vidět například snímky Studená válka, Dívka, Jack staví dům nebo Tísňové volání. Program podporuje také filmové festivaly - Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě, Anifilm v Třeboni, Jeden svět nebo MFF Zlín. Podporu má i na 33 kin ve 22 městech - Ostravě, Hradci Králové, Vsetíně nebo v Českých Budějovicích. Pravidla a soutěžní otázky jsou k dispozici zde.

 • Obrázek k novince 25.2.2019

  91. ročník Oscarů vyhlášen

  V noci ze 24. na 25. února 2019 byly vyhlášeny 91. ceny americké Akademie filmových umění a věd. Od roku 2002 se udílí v Dolby Theatre, a letos tomu nebylo jinak. Jedna výrazná věc se ale přeci jen změnila – po kontroverzích s Kevinem Hartem letošnímu ročníku chyběl hlavní moderátor. Nejlepším filmem roku 2018 je podle akademie snímek Zelená kniha, získal také cenu za původní scénář a vedlejší herecký výkon Mahershala Aliho. Divácký kinohit Bohemian Rhapsody, pojednávající o skupině Queen, proměnil čtyři nominace z pěti, včetně nejlepšího herce Ramiho Maleka. Snímek řeckého režiséra Yorgose Lanthimose získal bohužel jen jednu sošku z deseti nominací, odnesla si ji Olivia Colman za hlavní herecký výkon. Film se stejným počtem nominací, osobní výpověď Roma, naopak proměnil sošky hned tři, čítajíce nejlepší kameru, zahraniční film a režii. Všechny si převzal sám režisér a kameraman, Alfonso Cuarón. Velkým překvapením byl pak úspěch marvelovky Black Panther, která uspěla v hudbě, kostýmech a výpravě. Naopak žádného Oscara nezískaly filmy Žena, Zoufalství a naděje, At Eternity’s Gate nebo Mary Poppins se vrací. Všechny nominované a vítěze najdete v sekci Ocenění.

 • Obrázek k novince 24.2.2019

  Soutěžte s krátkým filmem v Nespresso Talents

  Milujete jídlo a točíte filmy? Pak zbystřete: letošní kolo filmové soutěže Nespresso Talents pro mladé tvůrce se nese v duchu jídla, jeho vůní, barev, chutí a příběhů. Své krátké snímky na téma „Jsme to, co jíme“ ve vertikálním formátu (9:16) mohou filmaři celého světa přihlašovat až do 25. března 2019. Najít v jídle příběh se vyplatí. Už počtvrté můžou začínající tvůrci ukázat svůj potenciál a propracovat se až na filmový festival v Cannes nebo v Karlových Varech. Stačí k tomu jediné – umět se na jídlo podívat filmovýma očima a jeho příběh zpracovat do krátkého filmu ve vertikálním formátu.

  Svůj snímek musí autoři odeslat do 25. března 2019 na Nespresso.com/talents. Každé dílo projde pečlivým výběrem a mezinárodní porota poté zvolí z finálové padesátky tři nejlepší autory, kterým tím začne nová profesní éra. Výherci získají nejen finance na rozjezd filmové kariéry, ale také exkluzivní pozvánku na světoznámý filmový festival v Cannes 2019, kde budou 17. května vybrané snímky oficiálně vyhlášeny. Navíc se autoři zúčastní i mentoringu v rámci Semaine de la Critique v Cannes.

  Talenty Nespresso hledá i v rámci jednotlivých zemí, a výjimkou není ani Česko. V lokálním kole Nespresso Talents ohodnotí nejlepší filmy česká porota. Pro vítězného filmaře bude připravena částka 3000 euro, pro druhého a třetího pak 1000 euro. Svou výhru si navíc užijí na 54. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, kam budou oficiálně pozvaní.

  Ojedinělá soutěž se s letošním ročníkem vyhlašuje už počtvrté a po loňském tématu „Co dokáže jen ona“ obrací pozornost od výjimečných žen k tématu jen zdánlivě všednímu. Tvůrcům se s pokrmem nabízí obrovské množství témat a pojetí. Otázka jídla spojuje lidi na celém světě a odráží v sobě lidskou historii a kulturu. Může v nás vyvolat vzpomínku na výjimečný den, odkazovat na recept předávaný po generace, na produkty výjimečné farmy nebo na nadšení zaníceného kuchaře.

  Jak tvrdí samotní organizátoři, cílem Nespresso Talents je oslavit talent tvůrců po celém světě a inspirovat filmaře, aby změnili svět k lepšímu, Ve stejném duchu proto Nespresso za každý přihlášený snímek zasadí jeden strom v Kolumbii, a to v rámci partnerství s projektem PUR, jehož cílem je pomoc malým pěstitelům.

1 2 3 4 5 6 7 8 17 34 50 66