Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 28.12.2012

  Ridley Scott se podívá pod sutanu Vatikánu

  Už sice několik televizních projektů produkoval (třeba historické seriály Pilíře Země a Svět bez konce), ale tentokrát hodlá i režírovat. Stanice Showtime (třeba Dexter) jej totiž ukecala, aby natočil pilotní film nového seriálu The Vatican. Půjde o „provokativní současný thriller o duchovnu, moci a politických machinacích v dnešní katolické Církvi“. Počítejte se zakázanými vztahy, rivalitou, ale i záhadami a zázraky. O kontroverzi je už teď postaráno. Scénář napíše Paul Attanasio, který má na kontě nominaci na Oscara (Krycí jméno Donnie Brasco) i Emmy (Dr. House). Attanasio bude i produkovat společně se Scottem a Davidem Zuckerem. Produkce bude zahájena v roce 2013, ale stanice až na základě pilotu rozhodne, jestli půjde do celého seriálu.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 27.12.2012

  Sněhurka se vrátí, s lovcem či bez

  Pochmurná fantasy verze klasické pohádky při rozpočtu 170 milionů dolarů nastřádala jen v kinech bezmála 400 milionů, což je mírné plus. Studio Universal chce pokračovat, to je jasné už několik měsíců. Na scénáři pracuje David Koepp (posledně Expresní zásilka) a zřejmě experimentuje s různými verzemi. Původní plán byl udělat hlavním hrdinou možné trilogie lovce v podání Chrise Hemswortha. Nakonec se vrátí Sněhurka a její ušmudlaný parťák se sekerou možná ne. Nebo je snad uvidíme oba? Tak nebo tak, Kristen Stewart potvrdila, že se v pokračování objeví. „Ku*evsky se na to těším, bude to něco úžasného. Ale neměla bych o tom mluvit. Minule jsem někde řekla, že budu v pokračování, což je pravda, a všichni na mě hned křičeli, abych o tom nemluvila. Takže vám víc neřeknu.“ Ehm. Nevadí, aspoň víme, že Sněhurka bude zpátky. Nevrátí se ale režisér Rupert Sanders, kterému to údajně zatrhla manželka, naštvaná jeho aférkou s Kristen. Místo toho vzal režii nového Van Helsinga, ve kterém by si měl upírobijce zahrát Tom Cruise.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 25.12.2012

  Vin Diesel konečně zaútočí na Řím?

  O tomhle projektu slýcháme v nepravidelných intervalech už dobrých deset let. Pro Diesela jde dokonce o celoživotní sen – příběh o velkém kartáginském vojevůdci jej zaujal už jako dítě. Historický velkofilm Hannibal the Conqueror by měl být dokonce rozmáchlá trilogie. Diesel ji chce nejen režírovat, ale se i osobně vypravit v čele armády na slonech přes Alpy k branám Říma. Ale nejen to, samozřejmě, během Hannibalova života proběhla Druhá punská válka mezi severoafrickým Kartágem a Římem o nadvládu nad Středomořím. Ta byla bohatá na velké bitvy, během nichž si Hannibal Barkas získal pověst jednoho z nejlepších vojevůdců nejen své doby. Není divu, že Diesel pro takový megaprojekt marně hledal investora. Několikrát už se schylovalo k realizaci, ale vždy se objevil stejný zádrhel – peníze. Povede se to tentokrát? Diesel na Facebooku napsal: „Deset let jsem se snažil prosadit ten projekt... a dnes mi šéf studia řekl: Chci natočit všechny tři filmy o Hannibalovi.“ Snad se to konečně povede. V roce 2013 uvidíme Vina v Rychle a zběsile 6 a v Riddickovi (jeho světová premiéra byla stanovena na 6. září). Poté by chtěl natočit rodinné sci-fi The Machine a celovečerní remake detektivního seriálu Kojak.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 24.12.2012

  Disney posílá do kin letadla a velký mráz

  Vánoce bez pohádky? Nebojte, máme pro vás hned dvě. I když jedna z nich bude vlastně letní hit. Možná. Studio Disney původně chtělo uvést Planes, spin-off k pixarovských Autům, rovnou na DVD a blu-ray. To už neplatí, letadla přiletí i do kin, konkrétně 9. srpna 2013. Hlavním hrdinou je letadlo Dusty, které... má strach z výšek. Čtete správně. Přesto se Dusty touží zúčastnit velkého leteckého závodu kolem světa. Nutno dodat, že film vlastně nevznikl přímo u Pixaru, ale u DisneyToon. Mnohem víc nás ale zajímá dlouho připravované digitálně animované Frozen, které Disney uvede do kin 27. listopadu 2013, takže půjde o hlavní pohádkovou událost příštích Vánoc. V režii Chrise Bucka, animátora několika klasik typu Malá mořská víla či Pocahontas, uvidíme příběh o zemi postižené kletbou věčného ledu. Odvážná Anna (hlas Kristen Bell) spojí síly s horalem Kristoffem (Jonathan GroffGlee), aby nalezla zlovolnou Sněhovou královnu a zachránila království před zkázou. Na své epické výpravě narazí na trolly, na srandovního sněhuláka, magii a hlavně na nepřekonatelné, vánicemi sužované hory, kterým by jejich krutost záviděl i Everest.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 22.12.2012

  Prometheus 2 bude dávat smysl. Možná.

  Scottův „tak trochu návrat do světa vetřelců“ i přes rozporuplné přijetí utržil celosvětově 400 milionů dolarů. Při relativně rozumném rozpočtu 130 milionů. Studio 20th Century Fox chce pokračování, chce ho Ridley Scott a chtějí ho vlastně i fanoušci. Paradoxně právě ti, kteří jedničku považují za slátaninu, která nedává moc smysl. Doufají totiž, že dvojka by mohla vysvětlit nezodpovězené otázky a konečně trochu funkčně provázat nový příběh se Scottovou sci-fi klasikou z konce sedmdesátých let. Je tady naděje, že se to povede. Na scénář už totiž nesáhne Damon Lindelof. Scenárista Ztracených se díky svému vkladu do příběhu Promethea stal možná nejvíc nenáviděným hollywoodským tvůrcem roku 2012. On sám si to uvědomuje a vzkazuje: „Fanboyové se můžou radovat, nebudu mít s Prometheem 2 nic společného.“ Lindelof se obhajuje, že scénář Promethea nenapsal, jen upravil. Původní verze Jona Spaihtse byl přímočarý prequel k Vetřelci, akční hororová žánrovka jako bič. Lindelof (nutno dodat, že s požehnáním samotného Ridleyho Scotta) přidal „dänikenovskou“ a náboženskou omáčku a v podstatě se pokusil vytvořit něco jako samostatný příběh. Podle mnoha diváků tím příběh ztratil logiku a velké očekávání následovalo velké zklamání. Naštěstí si to Damon uvědomuje. A stejně tvrdí, že práce na tak velkém filmu představuje rok života a on se dokáže soustředit jen na jeden projekt. Na Promethea 2 momentálně nemá čas – s Bradem Birdem připravuje sci-fi 1952, jejíž natáčení by mělo začít v polovině příštího roku s Georgem Clooneym v roli muže, který naváže kontakt s mimozemšťany.  

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 21.12.2012

  Angelina Jolie dohlíží na zajatecký tábor

  Loni si vyzkoušela režii v balkánském romantickém dramatu V zemi krve a medu... a zdá se, že se jí za kamerou líbilo. Právě totiž rokuje se studiem Universal o režii filmu Unbroken. Půjde o adaptaci předloňského bestselleru Laury Hillenbrand, mapujícího život Louise Zamperiniho. Nikdy jste o něm neslyšeli? Jeho životní příběh se dá popsat jako „příliš úžasný na to, aby si to někdo jen tak vymyslel“. Zamperini (nar. 1917) byl americký atlet, který svým výkonem na berlínské olympiádě v roce 1936 zaujal pozornost samotného Hitlera (došlo i k osobnímu setkání). To ale neznamená, že by sympatizoval s fašizmem, naopak – během války sloužil jako člen posádky bombardéru. V roce 1941 bylo jeho letadlo sestřeleno v Pacifiku. Zamperini přežil ztroskotání a strávil 47 dnů v záchranném člunu. Jakmile dosáhl pobřeží Marshallových ostrovů, padl do rukou Japonců. V zajateckém táboře byl „v péči“ sadistického bachaře Mutsuhira Watanabeho, a to až do konce války v srpnu 1945. Houževnatý chlapík. Mimochodem, pořád žije a v lednu oslaví šestadevadesáté narozeniny. Film se ale bude soustřeďovat na jeho válečná léta, zejména zkušenosti s japonskou pohostinností. Scénář napsal William Nicholson (Gladiátor, Královna Alžběta: Zlatý věk, naposledy Bídníci). Natáčení je naplánované už na první polovinu příštího roku. Kdo si zahraje hlavní postavu?

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 20.12.2012

  Jackie Chan v Expendables 3

  Dvojka v tržbách překonala jedničku a souhrnně má na kontě kulatých 300 milionů dolarů. Trojka nepochybně bude. Ostatně, producenti i Sylvester Stallone to už několikrát potvrdili. Teď nás už zajímá jen to, kteří vysloužilci se připojí k přestárlé akční chase. Sly už naznačoval účast Nicolase Cage. Mnohem zajímavější je ale jméno největší asijské akční hvězdy vůbec. Jackie Chan nedávno ohlašoval své sbohem akčnímu žánru, ale na to má teď trochu moc plánů do budoucna. A všechny projekty zahrnují i nějaké to kung-fu. Jackie v nedávném interview řekl, že Stallone jej pozval už do Expendables 2. Musel ale odmítnout, protože měl spoustu práce s natáčením eposu Chinese Zodiac, což je v podstatě trojka Božské relikvie. „Teď mě ale pozval do Expendables 3. Souhlasil jsem pod podmínkou, že nebudu jen nějaká vedlejší postava v několika scénách.“ Takže Jackie jako stěžejní člen komanda? Sem s tím! Pozvolna se ale schyluje i k Rush Hour 4. Jackie má k dispozici scénář akční komedie Skip Tracer, který právě dostal na přečtení i Chris Tucker. Původně je to příběh o úplně jiných hrdinech, ale údajně se dá snadno přepsat na pokračování Křižovatky smrti. Takhle podle tebe vypadá důchod, Jackie?

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 19.12.2012

  Mark Wahlberg je „desperado“

  Ale nebude mít kytarové pouzdro s bouchačkami. Spíš kufry plné kokainu. Ve filmu studia Paramount American Desperado si totiž zahraje Jona Robertse, známého drogového dealera ze sedmdesátých let. Robert byl veterán z Vietnamu, kde mu po zranění hlavy nahradili kus lebky kovovou destičkou. Jako člen sicilské mafie se postaral o to, aby newyorské noční kluby a diskotéky přešly kompletně do rukou podsvětí. Poté vyrazil do Miami, kde brzy navázal kontakty s mocným kolumbijským drogovým kartelem. Díky tomu začalo v New Yorku opravdu vydatně sněžit. V roce 1986 byl zatčen a stal se informátorem úřadů. Zemřel v roce 2011 na rakovinu. Předtím se ale stihl o svůj životní příběh podělit se spisovatelem Evanem Wrightem, který podle jeho vzpomínek napsal knihu „American Desperado: My Life As A Cocaine Cowboy“. Wright také napsal první verzi scénáře, ale Wahlberg, který bude film i produkovat, povolal kamaráda ze Skryté identity, oscarového Williama Monahana, aby příběh natáhl na pořádný mafiánský epos. Monahan prý použije mnohem víc prvků z knihy. Mark očividně chce svou oscarovku.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 18.12.2012

  Vin Diesel jako inspektor Kojak?

  Základní předpoklad pro roli už má. Slavného newyorského detektiva, kterého v seriálu CBS v letech 1973 až 1978 hrál Telly Savalas, totiž proslavila hlavně holá lebka. Už v sobě jen vypěstovat slabost pro lízátka. Diesel si pozvolna plánuje budoucnost – letos jej uvidíme ve Fast Six a Riddickovi, pak by si chtěl zahrát robota v akční sci-fi komedii The Machine... a dál? Možná právě Kojak, o kterého už jeví zájem studio Universal. Zejména poté, co Diesel jako producent přizval k napsání scénáře duo Neal Purvis a Robert Wade. Ti nedávno po mnoha letech oznámili rozvod s Bondem a hledají nové uplatnění v Hollywoodu. Dodejme, že v roce 2005 se Kojak pokoušel vrátit na televizní obrazovky, ale podání Vinga Rhamese diváci nezkousli a seriál byl zrušen už po deseti částech.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 17.12.2012

  Flynn se vrátí, TRON bude trilogie

  Režisér Joseph Kosinski přijde na jaře s postapokalyptickou sci-fi Nevědomí, která se před několika dny představila zajímavým prvním trailerem. Zdá se, že i poté zůstane věrný žánru, protože se vrátí do virtuálního světa. V roce 2010 navázal na kultovku z osmdesátých let velkoryse pojatým TRON: Legacy. Film s rozpočtem 200 milionů dolarů utržil čtyři stovky, což je tak na zaplacení nákladů, ale studio Disney chce pokračovat. Na scénáři se pracuje už téměř rok a vzniklo několik verzí – tu nejnovější dostal na starost Jesse Wigutow (což je trochu podivné, protože má na kontě hlavně tragédii Eragon). O ději se toho prozatím moc neví, jen že hlavním hrdinou bude opět Sam Flynn a všechno se bude točit kolem života a smrti ve virtuální realitě. Garrett Hedlund potvrdil, že si roli zopakuje, a jistý je už i návrat Josepha Kosinskiho. Kdy se začne natáčet a kdy bude mít film premiéru, se prozatím neví, ale Disney si chce s projektem údajně pospíšit.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 21.8.2019

  Kreativní výzva Domobrazy

  Charita České republiky vyhlašuje kreativní výzvu s názvem Domobrazy! Migrace je přirozená součást našich životů. Skrývá řadu podob a příběhů. Každý si pod tímto pojmem představí něco jiného. Cílem výzvy Domobrazy je zachytit migraci a její vliv na rozvoj společnosti pomocí originálního uměleckého díla. Jsi nadšený filmař, výtvarník, hudebník nebo třeba vše dohromady? Přijímáš rád výzvy, zajímá tě tématika migrace a udržitelného rozvoje a máš vizi, jakým způsobem by ji šlo umělecky ztvárnit? Charita České republiky ti v tom pomůže!

  Nezáleží na formě, jakou téma migrace zachytíš, ani na místě, kde budeš projekt realizovat. Důležité je jen nadšení pro danou věc a jasné sdělení. Přihlášku, ve které popíšeš svůj nápad včetně jednoduchého rozpočtu, můžeš poslat prostřednictvím webového formuláře do 31. 8. 2019. Pokud bude tvůj projekt natolik unikátní, že nás zaujme, můžeme dát na jeho realizaci až 100 000 Kč. Navíc ti poskytneme i technickou a poradenskou podporu od našeho odborného týmu.

  Více informací, včetně podrobných pravidel a přihláškového formuláře najdeš na www.domobrazy.cz.

 • Obrázek k novince 19.8.2019

  Letos v Marienbadu

  V srdci malebných Mariánských Lázní se v termínu od 28. do 31. srpna 2019 uskuteční již čtvrtý ročník Marienbad Film Festivalu. Poklidné lázeňské město přivítá na konci prázdnin festival zaměřený na experimentální snímky i světové filmové klasiky prezentované v neotřelé podobě. Poprvé čeští diváci uvidí restaurovanou verzi dramatu Loni v Marienbadu režiséra Alaina Resnaise, tečku za festivalem udělá slavná road movie Dva na cestě, v níž exceluje oscarová herečka Audrey Hepburn.

  Festival navštíví jeden z nejvýznamnějších evropských režisérů Benedek Fliegauf, držitel Stříbrného medvěda z Berlína za film Je to jen vítr, který bude mít i svou masterclass. Do Mariánek zavítá i hvězda snímku 120 BPM herec Nahuel Pérez Biscayart spolu s oceňovaným argentinským režisérem Eduardem Williamsem, jehož krátké filmy byly uvedeny v sekcích filmového festivalu v Cannes, celovečerní debut Lidská vlna získal ocenění na filmovém festivalu v Locarnu. Společně uvedou snímek Parsi.

  V Retrospektivě Marienbad Film Festival vzpomene na režiséra, herce, výtvarníka a uměleckého šéfa Divadla Na zábradlí Petra Lébla. Na konci tohoto roku uplyne 20 let od jeho úmrtí, a přesto, že je režisérovo jméno spojené především s divadlem, zaměří se festival na Léblovu režisérskou televizní práci a současně nahlédne na jeho život z pohledů jiných režisérů dokumentárních snímků a televizních pořadů.

  Domácí experimentální scénu bude reprezentovat trojice českých režisérů. Bohdan Karásek rozvíjí v konverzačním titulu Karel, já a ty úvahu o stálosti vztahů, možnosti zvolit jednoho partnera pro život. Roman Štětina je jeden z mála českých umělců, který se věnuje práci se zvukem a propojuje ho s vizuálním uměním. Na festivalu představí triptych svých nových prací v neobvyklém propojení v rámci filmové projekce. Dramatik, dramaturg, filmař a živel Jan Kačena ve svých uměleckých projevech pracuje se záměrnou nedotažeností, kterou považuje za přidanou hodnotu.

  V rámci doprovodného programu spojil Mariánskolázeňský spolek Švihák opět síly s hudebním magazínem Full Moon a společně se postarají o doprovodný program Marienbad Film Festivalu. Na Kolonádě Ferdinandova pramene vystoupí Katarzia, Zabelov Group, +-0, Market, Kittchen, Aid Kid a Isama Zing, filmový program okoření i přednášky, klipové pořady a workshop elektronické hudby.

  Pestrý program festivalu naleznete na www.marienbadfilmfestival.com, vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut.

 • Obrázek k novince 17.8.2019

  Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

  7. ročník unikátní přehlídky klasik, ale i pozapomenutých klenotů z bohaté pokladnice filmu noir představí snímky tematizující loupež, výběrovou retrospektivu noirových děl Fritze Langa, rozmanitou kolekci adaptací literárních děl Cornella Woolriche, pocty Veronice Lake a Alanu Laddovi, japonské a tradičně i československé noiry a v neposlední řadě snímky, které byly historickým předvojem filmu noir a ovlivnily jeho podobu. Celkem 36 snímků v 8 programových sekcí bude k vidění od 22. do 25. srpna na hradě Křivoklát. 

  V hlavní tematické sekci LUPIČSKÝ NOIR nebude chybět jeden z klíčových titulů tzv. subžánru heist filmů, a to Zabíjení, jež v rané fázi kariéry natočil Stanley Kubrick a které později inspirovalo Quentina Tarantina při realizaci jeho průlomového – a na letošním Noir Film Festivalu taktéž uváděného – snímku Gauneři. V tradiční RETROSPEKTIVĚ tvůrce, který se zásadním způsobem podílel na utváření klasického filmu noir, NFF letos uvede filmové klenoty od Fritze Langa, jenž se během své dvacetileté americké kariéry profiloval jako mistr noirových snímků. Vedle jeho německé klasiky Vrah mezi námi jsou na programu mj. adaptace špionážního románu Grahama Greena Ministerstvo strachu, gotické melodrama Tajemství za dveřmi, či temné charakterové studie Šarlatová ulice a V osidlech noci.

  Program dále zahrnuje čtveřici filmových adaptací literárních děl amerického spisovatele Cornela Woolriche, který ve 40. a 50. letech 20. století platil za jednoho z nejprodávanějších autorů kriminálních příběhů (noirové perly jako Přízračná dáma, Černý anděl a Křik chlapce doplňuje slavné Hitchcockovo Okno do dvora). Další film mistra napětí – Rebecca – vyjde při příležitosti uvedení na NFF ve speciální, první české Blu-ray edici. Neměnnou součástí akce jsou speciální POCTY hereckým ikonám filmu noir: letos jimi bude populární herecké duo Veronica Lake - Alan Ladd.

  Při mapování různých lokálních inkarnací filmu noir se letos NFF kromě tradiční československé stopy (Noční host, Polnočná omša, Smrt si říká Engelchen, Dům ztracených duší) zaměřuje na výběr snímků z Japonska konce 50. let. Dva z nich (Tokijský tulák, Cejch zabijáka) natočil neúnavný bořič konvencí Seidžun Suzuki

  Mezi hosty se na Křivoklátě objeví režisér filmu Ostrým nožom Teodor Kuhn či režisér a producent Václav Marhoul, jenž v doprovodném programu divákům představí ukázky z vysoce očekávaného snímku Nabarvené ptáče ještě před jeho světovou premiérou v benátské soutěži. Více o programu zde.

 • Obrázek k novince 7.8.2019

  William Shatner Live on Stage

  Diváci se mohou těšit na promítání kultovního filmu Star Trek II: The Wrath of Khan na velkém plátně, po kterém bude následovat talk-show s „kapitánem Jamesem T. Kirkem“. Vstupenky v cenovém rozpětí 750 – 3.650,-Kč jsou v prodeji od července 2019 v obvyklých předprodejních sítích. K dispozici bude i omezený počet VIP vstupenek, které zahrnují prémiové sezení a příležitost vyfotografovat se s panem Shatnerem.

  Nenechte si ujít příležitost prožít nezapomenutelný večer s naprostou hollywoodskou legendou. William Shatner bude s diváky sdílet fascinující a vtipné příběhy ze své více než padesátileté úspěšné herecké, producentské, režisérské, ale i spisovatelské kariéry. Fanoušci budou mít na závěr při Q&A (Otázky & odpovědi) možnost pokládat mu své vlastní dotazy.

  Uvádí JV Classics s.r.o. ve spolupráci s Mills Entertainment, Backlot Project a festivalem Future Gate. Film bude uveden v původním znění s titulky, talkshow bude tlumočena do českého jazyka. Vstupenky v předprodeji jsou k dispozici zde.

 • Obrázek k novince 19.7.2019

  Letní filmová škola se blíží

  Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, představí v sekci Ikona méně známou tvorbu i nejzásadnější snímky rakouského režiséra, držitele dvou Zlatých glóbů Michaela Hanekeho. V nové sekci FAMU History uvede festival studentské filmy Václava Vorlíčka, Hynka Bočana či Jaromila Jireše. Loni poprvé uvedená sekce Ikona se věnuje kultovním režisérům současnosti a pátrá po tom, jakým způsobem dospěli k svému ikonickému statusu. Dramaturgie sekce se letos ujal rakouský filmový publicista a katolický kaplan Alfred Jokesch, takže můžeme čekat neotřelý pohled na Hanekeho poetiku a témata spojená s jeho tvorbou (zobrazení násilí apod.). Dalším hostem bude kameraman a dlouholetý Hanekeho spolupracovník Christian Berger. Prvním uvedeným filmem budou Tři cesty k moři z roku 1976, posledním pak předloňský Happy End.

  Hostem Letní filmové školy bude i polský filmový režisér, spisovatel, básník a malíř Lech Majewski, který spolupracuje s osobnostmi světa umění (Julian Schnabel) i hereckými legendami (Charlotte Ramplingová). Na festival dorazí i stěžejní postava současné ruské kinematografie Alexej German ml., jehož výsostně atmosférické filmy bývají pravidelně premiérovány na festivalech v Berlíně či Benátkách. Po deseti letech se do Uherského Hradiště vrací Marika Green, herečka, modelka a fotografka, která na LFŠ představí unikátní fotografickou výstavu mapující osobnosti jejího rodu s názvem Green / Fotografické paměti.

  Sekce FAMU History se ve svém prvním roce existence zaměří na režiséry a režisérky pražské Filmové akademie múzických umění, kteří zde studovali a natáčeli své filmy od založení v roce 1946/47 až do školního roku 1956/57. Divák se podrobně seznámí s tvorbou tvůrců, jako byli Václav Vorlíček, Milan Vošmik, Drahomíra Reňáková – Králová, Hynek Bočan, Jaromil Jireš nebo Jan Němec. Sekce FAMU History doplní tradiční prezentaci tvorby studentů filmových škol, která je letos opět na vysoké úrovni. Součástí programu bude i tradiční Maratón studentských filmů, který proběhne zároveň v České televizi i v innogy letním kině Masarykovo náměstí v sobotu 27. července večer.

  V loňském roce zahájili organizátoři v souvislosti se 100. výročím vzniku Československa tříletý cyklus Kdo jsou Češi, v němž zkoumají různé fasety národní povahy pohledem českých tvůrců. Letošní výběr nazvaný Smějící se bestie se věnuje snímkům, dokumentujícím svébytný český postoj k moci a autoritám. Filmy jako Nikdo nic neví, Osudy dobrého vojáka Švejka či Nejistá sezóna doprovodí diskuse odborníků. Druhý ročník Východních příslibů přinese především mimořádně výživný pohled do dějin i přítomnosti zemí někdejšího východního bloku. Větší část letošní přehlídky tvoří dramata zkoumající kolizní momenty národní historie i méně existenciální, přesto naléhavé problémy současníků.

  Loni poprvé Letní filmová škola zařadila do svého programu filmy natočené ve virtuální realitě. Letošní výběr novinek z líhně VR vizionářů zahrne poprvé i interaktivní projekty pro náročnější VR zařízení. Stejně tak se poprvé na Filmovce uskuteční unikátní site-specific VR akce – filmy s vězeňskou tematikou se spojí s reálným geniem loci hradišťské opuštěné věznice. Sekce HOT TV se v letošním ročníku zaměří na televizní vyprávění. Dvě letní kina přinesou akreditovaným návštěvníkům festivalu i místním obyvatelům divácky nejatraktivnější české novinky i zapomenuté klenoty 90. let. V innogy letním kině na Masarykově náměstí se pak všichni mohou těšit na druhý sobotní večer a historicky nejúspěšnější film v českých kinech Bohemian Rhapsody.

  V letošním roce se bude konat již druhý Industry program filmové a audiovizuální výchovy, který pořádá Letní filmová škola ve spolupráci s Národním filmovým muzeem NaFilM. Svůj prostor v rámci odborného programu bude mít i mezinárodní projekt filmové výchovy CinEd, jehož českým partnerem je pořadatel Letní filmové školy Asociace českých filmových klubů.

  Akreditace, balíčky vstupů i vstupenky na doprovodný program jsou v prodeji v akreditačním systému moje.lfs.cz. Více informací najdete na www.lfs.cz i ve speciální festivalové sekci na ČSFD.cz.

 • Obrázek k novince 15.7.2019

  8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

  Milí filmoví fandové, právě byl spuštěn zvýhodněný online předprodej vstupenek na 8. ročník Filmového víkendu ČSFD.cz. Letošní ročník setkání filmových nadšenců poběží od pátku 9. do neděle 11. srpna před jedním z největších kinopláten v Česku, v čerstvě zrekonstruovaném Letním kině Boskovice u Brna. Vedle tuny dobrého domácího jídla a kvalitního piva budou na pořadu každou noc tři filmy, bohatá tombola a kopec kolektivních zážitků.
   
  Tři z filmů 8. "Filmáče" jsou zároveň zatím nejlépe hodnocenými hranými filmy roku podle ČSFD.cz. Otvírákem akce bude v české předpremiéře vítěz filmového festivalu v Cannes a zatím nejlépe hodnocený film roku na ČSFD.cz, jihokorejská temná komedie Parazit. Následovat bude akční pecka John Wick 3 a první noc uzavřeme bizarním humorem kultovního režiséra Jima Jarmusche s jeho krve-, kafe- a Chardonnay- žíznivými zombíky v komedii Mrtví neumírají. Druhou noc rozpálí prodloužená verze fenomenálně úspěšných Avengers: Endgame, obsahující navíc úvodní slovo režiséra Anthonyho Russoa, medailonek “Pocta Stanu Lee” a vystřižené scény ze Spider-Man: Daleko od domova, kterým na Avengers navážeme. Druhou noc uzavře Matthew McConaughey v roli vyhaslého, ale život si plnými šluky marihuany vychutnávajícího floridského spisovatele. Režisér bohémské komedie The Beach Bum - Harmony Korine - je často označován za druhého nejvýznamnějšího amerického tvůrce nezávislé tvorby, právě po Jimu Jarmuschovi.
   
  Na obou nocích nebude chybět fotokoutek Youbox s grafickými náměty akce, do kterých se budou moct účastníci “vklíčovat” a své dílo sdílet na sociálních sítích. Kromě dárků z tomboly rozdáme na 8. Filmovém víkendu ČSFD.cz přes 4 000 českých plakátů filmových šlágrů z posledního roku a všichni účastníci budou mít s obrandovaným náramkem na ruce v sobotu vstup zdarma na vyhlídkovou Radniční věž a za poloviční cenu na boskovické Koupaliště Červenka. Novinkou letošního ročníku bude sobotní odpolední hororový speciál - projekce novinky Noční můry z temnot z produkce oscarového Guillerma del Tora. Promítání od 17:00 v kamenném boskovickém kině Panorama bude za samostatné vstupné a každý účastník obdrží novinkové DVDčko dle vlastního výběru.
   
  Brány “boskovického letňáku” pro 8. Filmový víkend ČSFD.cz otevřeme oba večery v 19:00, promítání prvního filmu začne krátce po 21. hodině. Všechno o akci, včetně informací o ubytování ve stanovém městečku v krásné Zámecké zahradě, či zvýhodněném předprodeji vstupenek on-line, najdete zde.

 • Obrázek k novince 7.7.2019

  Vítězové 54. ročníku festivalu MFF Karlovy Vary

  54. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival byl zahájen snímkem Po svatbě, který doprovázela tvůrčí delegace v čele s herečkou Julianne Moore, režisérem Bartem Freundlichem a dalším z hereckých představitelů Billym Crudupem.

   

  Křišťálový globus si nakonec odvezl k překvapení mnohých bulharský snímek Otec Kristiny Grozevové a Petara Valčanova. Zvláštní cenu poroty získal německý film Lara a Zvláštní uznání šlo Srpnové madoně. Cenu za režii si pak odnesl Belgičan Tim Mielants za svůj snímek Patrick a Diváckou cenu deníku Právo obdržela Olga Sommerová za film Jiří Suchý – Lehce s životem se prát.

   

  Ocenění Mimořádný umělecký přínos světové kinematografii pak zamířila k herečkám Julianne Moore a Patricie Clarkson, ta mimochodem bude v nejbližších měsících bojovat také o svoji první cenu Emmy za roli v seriálu Ostré předměty. Legendární kameraman Vladimír Smutný (Kolja, Smrt krásných srnců) pak obdržel cenu za Mimořádný umělecký přínos české kinematografii. Předávání doprovázel sestřih z jeho díla.

   

  V letošním roce bylo prodáno téměř 140 tisíc vstupenek. Příští ročník festivalu se bude konat od 3. do 11. července 2020. Kompletní přehled oceněných filmů a tvůrců 54. ročníku festivalu najdete v sekci Ocenění.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 26.6.2019

  Jak sehnat ubytování na filmových festivalech?

  Sehnat ubytování v Karlových Varech se v období těsně před mezinárodním filmovým festivalem může stát noční můrou. Nejenže ceny za noc jsou téměř astronomické, ale zpravidla jsou všechny kapacity v blízkosti nejdůležitějších bodů festivalu již plně obsazené. Velká část návštěvníků nakonec vezme za vděk některým z kempů přímo v Karlových Varech a nebo ubytování v blízkém okolí Karlových Varů. A ačkoli kempy jsou v současné době již dobře vybavené, zdaleka ne všichni se zde mohou cítit pohodlně.


  Pokud chcete strávit festivalové dny v pohodlí v hotelu či penzionu, je nutné pokoj ubytování dostatečně dopředu. Pro pravidelné návštěvníky to zcela jistě není novinka - pokoje si zajišťují s větším časovým předstihem (10–12 měsíců před začátkem festivalu). Pokud to ale není váš případ, nezoufejte. Běžnou praxí je, že hotely uvolňují poslední pokoje k prodeji pár dní před začátkem festivalu. V tomto případě je ale nutné počítat s velmi vysokou cenou. Další možností je počkat si na pokoje, které zůstanou volné díky tzv. nedojezdům, tedy hostům, kteří mají rezervaci, ale poté zkrátka z nějakého důvodu nedorazí. Na tyto zvýhodněné pokoje si ale zpravidla musíte počíhat přímo na recepci a nebo sledovat sociální sítě. Informace o uvolněných pokojích hoteliéři často zveřejňují právě tam.


  Pomocníkem při shánění noclehu v období filmového svátku mohou být rezervační portály, které informace o volných pokojích shromažďují na jednom místě. Za všechny jmenujme například největší český portál Hotel.cz, kde lze informace o dostupnosti získat nejen na webové stránce, ale i telefonicky.

  Kromě karlovarského festivalu, který je největší a nejvýznamnější, se po celý rok koná mnoho dalších tematicky zaměřených festivalů. Jde například o Festival dokumentárních filmů ve městě Jihlava, který se odehraje letos v říjnu (24. - 29.10.2019) a Film festival ve městě Zlín, který již máme v letošním roce za sebou, ale již je vypsán termín pořádání pro příští rok (29.5. - 6.6.2020). Nebo největší sešlost fanoušků mainstreamové filmové zábavy Filmový víkend ČSFD, kterého 8. ročník proběhne letos 9. - 11. 8. v Boskovicích. Pokud se na tyto festivaly chystáte a chcete mít jistotu, rezervujte si ubytování již nyní. Nicméně u těchto festivalů je velká šance sehnat pěkné ubytování i několik týdnů před první projekcí.

  Mnoho filmových akcí se také koná ve městě Praha, ale zde je situace s ubytováním až na pár výjimek poměrně dobrá. Vybírat můžete z jednodušších hostelů či ubytoven a pro náročné je zde pestrý výběr hotelů - od klasických tříhvězdičkových, až po ty luxusní.

 • Obrázek k novince 22.6.2019

  MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

  Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná od 28. června do 7.července a opět přináší atraktivní nabídku filmových titulů. Zahajovacím filmem bude snímek Po svatbě, který doprovodí tvůrčí delegace – herečka Julianne Moore, režisér Bart Freundlich a další z hereckých představitelů Billy Crudup. Julianne Moore zároveň převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. J. Moore a B. Freundlich uvedou i film Otisky prstů, první titul jejich vzájemné spolupráce.

  Americká herečka Patricia Clarkson, letošní držitelka Zlatého Glóbu za světově úspěšný seriál Ostré předměty, převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a také osobně uvede film Řidičský průkaz, který režírovala Isabel Coixet. Na festival se vrací držitel Ceny prezidenta MFF KV  a Oscara Casey Affleck, aby představil film Světlo mého života, který napsal, režíroval, produkoval a zahrál si hlavní mužskou roli po boku nového hereckého talentu Anny Pniowsky. Cenu prezidenta MFF KV převezme uznávaný kameraman Vladimír Smutný.

  54. MFF KV připomene 30. výročí sametové revoluce výběrem sedmi filmů natočených v letech 1989–1992. Ve snímcích, které vznikly na pomezí rozpadající se totality a „divokých devadesátek“, silně rezonuje nově nabytá svoboda tvoření, kdy jedinou hranicí byla režisérova fantazie. V přehlídce nebude chybět kultovní muzikál Tomáše Vorla Kouř, jehož uvedení doprovodí i speciální taneční show bratří Cabanů, snímek Ireny Pavláskové Čas sluhů, Requiem pro panenku Filipa Renče, Pějme píseň dohola Ondřeje Trojana, ale také díla tří legend československého filmu Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný Juraje Jakubiska, moralita Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntág či V žáru královské lásky Jana Němce.

  Festival pokračuje v tradici premiér klasických českých filmů, které byly vybrány pro digitální restaurování. Pro letošní ročník je připraveno jedno ze stěžejních děl československé nové vlny 60. let, film režiséra Juraje Herze Spalovač mrtvol. Dále připomene tvorbu ikonického egyptského režiséra Júsufa Šahína (1926-2008). Rozsáhlá retrospektiva představí jedenáct remasterovaných filmů, od raných, méně známých snímků až po klasická díla.

  Připraveny jsou desítky světových či mezinárodních premiér v soutěžním i mimosoutěžním programu a také bohatý doprovodný program například v oficiálním hudebním klubu Kaiser 54. Veškeré informace naleznete na stránkách www.kviff.com.

 • Obrázek k novince 18.6.2019

  Stranger Things: Temný experiment

  Vedle očekávané 3. řady mysteriózní retro série Stranger Things, by si měl každý fanoušek seriálu do kalendáře zapsat ještě jedno důležité datum – 8. července. Tento den se totiž na pultech objeví první oficiální knižní prequel k tajemné sérii, která si podmanila nejen příznivce sci-fi žánru po celém světě. Již týden po premiéře třetí řady kultovního seriálu, v němž parta kluků objeví vchod do jiné dimenze, přichází do Česka knižní adaptace americké autorky Gwendy Bond Stranger Things: Temný experiment. Díky ní se čtenáři dozví všechno, co chtěli vědět o předchozích událostech tohoto seriálu.

  Je léto roku 1969, Amerika se zmítá ve víru vietnamské války a ohnivých protestů ve Washingtonu. Zdánlivě daleko od těchto událostí studuje na univerzitě v srdci Indiany Terry Ives – pozdější matka dívky se zvláštním nadáním Eleven, která výrazně ovlivní události populárního seriálu. Svět se mění a Terry nechce být pouze tichým pozorovatelem. Proto se přihlásí jako testovací subjekt do vládního experimentu s kódovým označením MKULTRA. A právě zde, v malém městečku Hawkins, začíná její příběh. Neoznačené dodávky, vzdálená laboratoř schovaná hluboko v lesích, látky, které jsou schopny ovládat lidskou mysl a tajemství, kterému musí přijít Terry na kloub. Kdo stojí za zrodem tajemné laboratoře a komu se zodpovídají vědci, kteří pracovali na tajemném experimentu rozvíjejícím události v první a druhé řadě seriálu? Jaká je pravda o matce Eleven a jak její jednání ovlivní následující tajemné události, které se v městečku odehrají?

  To vše odhaluje hororový prequel vycházející pod nakladatelskou značkou Fobos. Již nyní si ho můžete objednat v předprodeji na e-shopu Knihy Dobrovský. Oficiálně pak vychází 8. července 2019.

<< předchozí 1 2 3 4 17 33 48 64
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace