Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 26.5.2013

  X-Men versus Avengers: Ta postava je naše!

  Většina z vás zřejmě o nějakém Quicksilverovi nikdy neslyšela. Komiksoví fanoušci jsou ale doma. Quicksilver alias Pietro Maximoff je Magnetův syn a Magneta určitě znáte. Jak už jméno naznačuje, je zatraceně rychlý. V dobré formě dosahuje Mach 10 a díky tomu dokáže rozpoutat cyklón nebo překonávat i velké vodní plochy. Skrz betonovou zeď proletí jako nic. Jako by to nestačilo, dokáže i nadlidsky rychle myslet. A ano, chystá se na filmová plátna. Možná dokonce hned dvakrát. A z toho se nečekaně vyvinul problém. Quicksilver byl totiž členem jak X-Men, tak i Avengers. Joss Whedon nedávno oznámil, že Quicksilver a jeho sestra-dvojče Scarlett Witch (v souvislosti s touto rolí se mluví o Saoirse Ronan) posilní partu v Avengers 2. Tento týden se ale Bryan Singer vytasil s tím, že Quicksilver se objeví i v právě natáčeném X-Men: Days of Future Past a dokonce už do role obsadil Evana Peterse z prví série American Horror Story. Co však na první pohled vypadá jako vítané propojování Marvel vesmíru, se může vyvinout v spor o práva. Avengers 2 totiž produkuje Marvel pro studio Disney a na všechno kolem X-Men vlastní práva 20th Century Fox. Uvidíme, jestli Whedon nakonec nebude muset ustoupit a najít pro tým jiné posily.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 24.5.2013

  DiCaprio a král současného thrilleru

  Dennis Lehane je jeden z mála spisovatelů, kteří se nemůžou stěžovat na filmové adaptace svých knih. Filmy jako Sbohem, baby, Tajemná řeka nebo Prokletý ostrov byly úspěšné komerčně i u kritiků. Lehane je ale i scenárista, a nemusí jít vždy o adaptace jeho vlastních předloh – napsal epizody seriálů jako The Wire či Impérium: Mafie v Atlantic City. Studio 20th Century Fox po něm aktuálně chce, aby znovu spojil síly s Leonardem DiCapriem a napsal pro něj scénář detektivního thrilleru Travis McGee. Travis je něco jako pan Wolf z Pulp Fiction: řeší problémy. Pokud jste například o něco přišli, nebo vám někdo něco ukradl, on to najde spolehlivěji než policie – akorát že bude chtít polovinu hodnoty. Román „The Deep Blue Good-By" napsal uznávaný detektivkář John D. MacDonald v roce 1964 a jde o první z jednadvaceti Travisových příběhů. Není divu, že studio Fox doufá v úspěch a možnou filmovou sérii. Půjde Leonardo do něčeho takového, když je známý svým odmítáním jakýchkoli sequelů? Rychlý pohled do jeho filmografie prozradí, že jediným pokračováním, ve kterém kdy hrál, byli Critters 3. Ehm. Studio chce ale projekt co nejdřív rozjet, vždyť práva na knihu a celý cyklus vlastní už dobrých dvanáct let a za tu dobu o film projevili zájem třeba Oliver Stone či Paul Greengrass. Kdo bude nakonec režisérem?

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 23.5.2013

  Halo jako seriál v Spielbergově produkci

  Firma Microsoft (možná jste už o ní slyšeli) se několik let pokoušela přenést svou veleúspěšnou sérii počítačových her Halo na filmová plátna. Jednu dobu měl adaptaci produkovat Peter Jackson, ale režii chtěl svěřit nováčkovi Neillu Blomkampovi, jehož vize se Microsoftu hrubě nelíbila. Ani Guillermo del Toro, o kterém se mluvilo později, nepochodil. V roce 2011 se objevila zpráva, že by filmové Halo mohl pro DreamWorks produkovat Steven Spielberg. Ani z toho však nakonec nic nebylo. Tedy, nebyl z toho film. Ale připravte se na seriál. Ne tak docela televizní, protože vznikne pro video-on-demand trh a k divákům se dostane prostřednictvím Netflixu nebo Amazonu (posledně tak uspěl Fincher s brilantním polit-dramatem House of Cards). Kdy k tomu přesně dojde, se prozatím neví. Spielberg na seriál dohlédne jako „executive producer", což nemusí znamenat velký tvůrčí vliv, ale na druhou stranu, u tak zvučné značky si kvalitu určitě pohlídá. Halo se odehrává uprostřed války Země s teokratickou aliancí mimozemských ras, která prohlásila Pozemšťany za kacíře a vyhlásila jim svatou válku. Za naši planetu bojují geneticky a kyberneticky zdokonalení supervojáci, ale proti nim stojí opravdu mocný a nelítostný nepřítel...

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 22.5.2013

  Gandalf zpátky v akci, natáčení Hobita pokračuje

  V pondělí 20. května se Peter Jackson ve společnosti Iana McKellena alias Gandalfa přes Facebook opět ohlásil z Nového Zélandu, kde právě zahájil masivní dotáčky Hobita. Není to nic nečekaného, návrat na plac byl plánován už zhruba před rokem, kdy skončilo mnohaměsíční natáčení toho, co měl být původně dvoudílný film. Když ale Jackson a studio Warner Bros. loni v létě rozhodli, že Hobit bude trilogie, bylo jasné, že ono letošní „dolaďování" ve skutečnosti zásadně rozšíří dosud natočený materiál. 3D kamery budou bzučet dobrých 10 týdnů, takže těch „několik scén", o kterých Jackson původně mluvil, bude zřejmě tvořit zásadní část třetího filmu. Předpokládá se, že vzniknou zejména další výjevy z epické bitvy pěti armád, kolem které se bude točit celý třetí část. Jackson zároveň tvrdí, že je to rozhodně naposledy, kdy se se štábem a herci vydává do Tolkienova světa. Hobit: Šmakova dračí poušť dorazí do českých a slovenských kin 12. prosince 2013, Hobit: Tam a zase zpátky 17. 12. 2014.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 21.5.2013

  Filmový Assassin's Creed v květnu 2015

  Ano, pokud všechno dobře půjde, filmové verze veleúspěšné videohry se dočkáme přesně za dva roky, konkrétně 22. května 2015. To je datum, na které herní firma Ubisoft a produkční společnost New Regency stanovily premiéru adaptace. V podstatě to znamená, že film dostal zelenou a začne se natáčet nejpozději v první polovině příštího roku. Všechno ale samozřejmě závisí od toho, kdy si najde volno v diáři vytížený Michael Fassbender, který se upsal do hlavní role a taktéž se hodlá podílet na produkci. O příběhu se prozatím nic neví, jen to, že scénář píše uznávaný anglický divadelní autor Michael Lesslie. Ze kterého pokračování hry bude vycházet? Jak hráči dobře vědí, hrdinou je všední chlápek ze současnosti, který je unesen tajnou organizací a přinucen v rámci jakési genetické paměti opět prožívat své minulé životy jako elitní nájemný vrah. První díl se odehrával v době křižáckých výprav, druhý v prostředí italské renesance, třetí během americké války o nezávislost. Spekuluje se o tom, že film možná vyšle hrdinu do zcela nové epochy, nebo jej rovnou převede hned několika dobami. Počkejme si na další vývoj a hlavně na jméno režiséra.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 20.5.2013

  Ridley Scott a epický velkofilm o Mojžíšovi

  Už jste o něm u nás četli. Biblický epos Exodus studia 20th Century Fox vyrazil do souboje s dlouho stagnujícím projektem Gods and Kings konkurenčního Warneru, o který se kdysi zajímal i Steven Spielberg. Zdá se, že Foxové chtějí za každou cenu dostat svůj film o životě starozákonného proroka Mojžíše do kin dříve. Premiéra byla předběžně stanovena na 12. prosince 2014, čím projekt v podstatě dostal zelenou a předpokládá se, že Ridley Scott se pustí do tesání přikázání do kamenných desek hned po ukončení postprodukce thrilleru The Counselor. Konec konců, scénář je hotový – jeho autorem je oscarový Steve Zaillian (Schindlerův seznam, Muži, kteří nenávidí ženy). Do hlavní role se počítá s Christianem Balem a smlouva je už prý na spadnutí. S ohledem na datum premiéry by natáčení muselo odstartovat ještě letos. Vypadá to, že Scott opět vyrazí do svého oblíbeného Maroka, kde už natočil několik filmů (třeba Černý jestřáb sestřelen či Království nebeské).

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 19.5.2013

  Gerard Butler na útěku před roboty?

  Chcete se prosadit v Hollywoodu? Stačí natočit parádní pětiminutový kraťas, který bude vypadat jak vytržený z drahého amerického blockbusteru, umístit jej na YouTube a získat zhruba půl milionu shlédnutí. Jak prosté! Povedlo se to i peruánskému režisérovi jménem Ricardo de Montreuil. Za 5000 dolarů natočil filmek The Raven o mladíkovi s neobyčejnými schopnostmi, který ve futuristickém Los Angeles prchá před robotickými drony. Povedlo se, Ricardo dostal od studia Universal telefonát zhruba v znění: „Přijeďte a natočte to jako celovečerní film za prachy, o kterých se vám dosud ani nesnilo." V celovečerní podobě se příběh prosté akční sci-fi změní na rozmáchlý konspirační thriller. Původně měl o hlavní roli zájem Liam Hemsworth, ale momentálně probíhá rokování s Gerardem Butlerem, kterému se docela povedla letošní záchranná akce v Bílém domě. Jedním z producentů je i Mark Wahlberg.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 18.5.2013

  Donnie Yen v pokračování Tygra a draka

  Weinsteini to myslí vážně, ačkoli jejich plány se trochu změnily. Natáčení dvojky oscarového hitu, kterým Ang Lee redefinoval pohled na kung-fu filmy, mělo původně startovat právě v těchto dnech. Kvůli změně na režijním postu a dolaďování scénáře (píše jej John Fusco, který má na kontě třeba Zakázané království) se však první klapka přesunula na březen 2014 a premiéry se dočkáme v roce 2015. Původně se chtěl filmu ujmout Ronny Yu a s bojovou choreografií měl pomáhat legendární Yuen Woo-ping, který šéfoval akčním scénám i v Tygrovi a drakovi (a spoustě dalších filmů, třeba v trilogii Matrix). Nakonec ale Yuen natočí celý film. Ostatně, nebude to jeho režijní debut, natočil už dvě desítky filmů. Do role Yu Shu Lien se vrátí Michelle Yeoh. A protože Chow Yun-Fat se z pochopitelných důvodů nevrátí, je tu nový mužský hrdina – bojovníka jménem Tichý vlk si zahraje Donnie Yen. Jak už asi víte, Tygr a drak byl adaptací čtvrtého dílu románové pentalogie autora jménem Du Lu Wang a film s pracovním názvem Crouching Tiger Hidden Dragon 2 – The Green Destiny vznikne podle páté části nazvané „Železný válečník, stříbrná váza".

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 17.5.2013

  Bruce definitivně po záruce?

  Ale kdepak. I když už se frekvencí výskytu ve filmech různých kvalit snaží dohnat Nicolase Cage, daří se mu nesrovnatelně lépe. Jeho poslední tři filmy (Looper, dvojka G.I. Joe a pátá Past) byly solidní hity. A Red 2 podle všeho taky nebude propadák. Willis má zkrátka jednu z nejlepších sezón za poslední roky... a jede dál. Momentálně rokuje o hlavní roli v akčním thrilleru Expiration. Napsal ho sice Brian Tucker, jehož Zlomené město mělo problém právě v tuctovém scénáři, ale možná to tentokrát bude lepší. Zápletka je jednoduchá: Bruce si zahraje profesionálního zabijáka, který je otráven (ne životem, ale jedem) a musí získat protijed předtím, než ho látka kolující v krvi pošle pod fialky. Filmu se produkčně ujali Emmett / Furla Production, od nichž uvidíme buddy akci 2 Guns, afgánský masakr Lone Survivor nebo Scorseseho historický epos Silence. První klapka Expiration je naplánovaná na březen 2014, takže zůstává dost času na nalezení nějakého zajímavého režiséra.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 16.5.2013

  Will Smith utopí Mexiko v krvi

  Tedy pokud přijme hlavní roli v remaku Divoké bandy a ten bude stejně nekompromisní jako originál. Zmodernizovaná verze slavného westernu Sama Peckinpaha, který šokujícím finálním masakrem v podstatě ukončil éru romanticko-dobrodružných kovbojek, se u studia Warner Bros. chystá už několik let. Zajímal se o ni David Ayer, Tony Scott a několik dalších tvůrců. Poslední verzi scénáře napsal Brian Helgeland, ale momentálně se hledá nový scenárista, který celý film napíše na tělo Willu Smithovi. Ten totiž zvažuje hlavní roli i pozici producenta. Původní film byl o bandě stárnoucích psanců, kteří po bankovní loupeži uprchnou do Mexika a tam se dostanou do konfliktu se samozvaným vojevůdcem. Nová verze se bude odehrávat v současnosti a Smith by si zahrál bývalého protidrogového agenta, který dá dohromady tým všeho schopných chlápků a zkusí obrat o prachy mocný drogový kartel. Je jasné, že se něco podělá a pěkných pár projektilů opustí bouchačky směrem k lidskému masu. Troufnou-li si i tvůrci předělávky během šílené závěrečné přestřelky oddělat 200 lidí, na to si musíme počkat.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 7.7.2019

  Vítězové 54. ročníku festivalu MFF Karlovy Vary

  54. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival byl zahájen snímkem Po svatbě, který doprovázela tvůrčí delegace v čele s herečkou Julianne Moore, režisérem Bartem Freundlichem a dalším z hereckých představitelů Billym Crudupem.

   

  Křišťálový globus si nakonec odvezl k překvapení mnohých bulharský snímek Otec Kristiny Grozevové a Petara Valčanova. Zvláštní cenu poroty získal německý film Lara a Zvláštní uznání šlo Srpnové madoně. Cenu za režii si pak odnesl Belgičan Tim Mielants za svůj snímek Patrick a Diváckou cenu deníku Právo obdržela Olga Sommerová za film Jiří Suchý – Lehce s životem se prát.

   

  Ocenění Mimořádný umělecký přínos světové kinematografii pak zamířila k herečkám Julianne Moore a Patricie Clarkson, ta mimochodem bude v nejbližších měsících bojovat také o svoji první cenu Emmy za roli v seriálu Ostré předměty. Legendární kameraman Vladimír Smutný (Kolja, Smrt krásných srnců) pak obdržel cenu za Mimořádný umělecký přínos české kinematografii. Předávání doprovázel sestřih z jeho díla.

   

  V letošním roce bylo prodáno téměř 140 tisíc vstupenek. Příští ročník festivalu se bude konat od 3. do 11. července 2020. Kompletní přehled oceněných filmů a tvůrců 54. ročníku festivalu najdete v sekci Ocenění.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 26.6.2019

  Jak sehnat ubytování na filmových festivalech?

  Sehnat ubytování v Karlových Varech se v období těsně před mezinárodním filmovým festivalem může stát noční můrou. Nejenže ceny za noc jsou téměř astronomické, ale zpravidla jsou všechny kapacity v blízkosti nejdůležitějších bodů festivalu již plně obsazené. Velká část návštěvníků nakonec vezme za vděk některým z kempů přímo v Karlových Varech a nebo ubytování v blízkém okolí Karlových Varů. A ačkoli kempy jsou v současné době již dobře vybavené, zdaleka ne všichni se zde mohou cítit pohodlně.


  Pokud chcete strávit festivalové dny v pohodlí v hotelu či penzionu, je nutné pokoj ubytování dostatečně dopředu. Pro pravidelné návštěvníky to zcela jistě není novinka - pokoje si zajišťují s větším časovým předstihem (10–12 měsíců před začátkem festivalu). Pokud to ale není váš případ, nezoufejte. Běžnou praxí je, že hotely uvolňují poslední pokoje k prodeji pár dní před začátkem festivalu. V tomto případě je ale nutné počítat s velmi vysokou cenou. Další možností je počkat si na pokoje, které zůstanou volné díky tzv. nedojezdům, tedy hostům, kteří mají rezervaci, ale poté zkrátka z nějakého důvodu nedorazí. Na tyto zvýhodněné pokoje si ale zpravidla musíte počíhat přímo na recepci a nebo sledovat sociální sítě. Informace o uvolněných pokojích hoteliéři často zveřejňují právě tam.


  Pomocníkem při shánění noclehu v období filmového svátku mohou být rezervační portály, které informace o volných pokojích shromažďují na jednom místě. Za všechny jmenujme například největší český portál Hotel.cz, kde lze informace o dostupnosti získat nejen na webové stránce, ale i telefonicky.

  Kromě karlovarského festivalu, který je největší a nejvýznamnější, se po celý rok koná mnoho dalších tematicky zaměřených festivalů. Jde například o Festival dokumentárních filmů ve městě Jihlava, který se odehraje letos v říjnu (24. - 29.10.2019) a Film festival ve městě Zlín, který již máme v letošním roce za sebou, ale již je vypsán termín pořádání pro příští rok (29.5. - 6.6.2020). Nebo největší sešlost fanoušků mainstreamové filmové zábavy Filmový víkend ČSFD, kterého 8. ročník proběhne letos 9. - 11. 8. v Boskovicích. Pokud se na tyto festivaly chystáte a chcete mít jistotu, rezervujte si ubytování již nyní. Nicméně u těchto festivalů je velká šance sehnat pěkné ubytování i několik týdnů před první projekcí.

  Mnoho filmových akcí se také koná ve městě Praha, ale zde je situace s ubytováním až na pár výjimek poměrně dobrá. Vybírat můžete z jednodušších hostelů či ubytoven a pro náročné je zde pestrý výběr hotelů - od klasických tříhvězdičkových, až po ty luxusní.

 • Obrázek k novince 22.6.2019

  MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

  Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná od 28. června do 7.července a opět přináší atraktivní nabídku filmových titulů. Zahajovacím filmem bude snímek Po svatbě, který doprovodí tvůrčí delegace – herečka Julianne Moore, režisér Bart Freundlich a další z hereckých představitelů Billy Crudup. Julianne Moore zároveň převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. J. Moore a B. Freundlich uvedou i film Otisky prstů, první titul jejich vzájemné spolupráce.

  Americká herečka Patricia Clarkson, letošní držitelka Zlatého Glóbu za světově úspěšný seriál Ostré předměty, převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a také osobně uvede film Řidičský průkaz, který režírovala Isabel Coixet. Na festival se vrací držitel Ceny prezidenta MFF KV  a Oscara Casey Affleck, aby představil film Světlo mého života, který napsal, režíroval, produkoval a zahrál si hlavní mužskou roli po boku nového hereckého talentu Anny Pniowsky. Cenu prezidenta MFF KV převezme uznávaný kameraman Vladimír Smutný.

  54. MFF KV připomene 30. výročí sametové revoluce výběrem sedmi filmů natočených v letech 1989–1992. Ve snímcích, které vznikly na pomezí rozpadající se totality a „divokých devadesátek“, silně rezonuje nově nabytá svoboda tvoření, kdy jedinou hranicí byla režisérova fantazie. V přehlídce nebude chybět kultovní muzikál Tomáše Vorla Kouř, jehož uvedení doprovodí i speciální taneční show bratří Cabanů, snímek Ireny Pavláskové Čas sluhů, Requiem pro panenku Filipa Renče, Pějme píseň dohola Ondřeje Trojana, ale také díla tří legend československého filmu Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný Juraje Jakubiska, moralita Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntág či V žáru královské lásky Jana Němce.

  Festival pokračuje v tradici premiér klasických českých filmů, které byly vybrány pro digitální restaurování. Pro letošní ročník je připraveno jedno ze stěžejních děl československé nové vlny 60. let, film režiséra Juraje Herze Spalovač mrtvol. Dále připomene tvorbu ikonického egyptského režiséra Júsufa Šahína (1926-2008). Rozsáhlá retrospektiva představí jedenáct remasterovaných filmů, od raných, méně známých snímků až po klasická díla.

  Připraveny jsou desítky světových či mezinárodních premiér v soutěžním i mimosoutěžním programu a také bohatý doprovodný program například v oficiálním hudebním klubu Kaiser 54. Veškeré informace naleznete na stránkách www.kviff.com.

 • Obrázek k novince 18.6.2019

  Stranger Things: Temný experiment

  Vedle očekávané 3. řady mysteriózní retro série Stranger Things, by si měl každý fanoušek seriálu do kalendáře zapsat ještě jedno důležité datum – 8. července. Tento den se totiž na pultech objeví první oficiální knižní prequel k tajemné sérii, která si podmanila nejen příznivce sci-fi žánru po celém světě. Již týden po premiéře třetí řady kultovního seriálu, v němž parta kluků objeví vchod do jiné dimenze, přichází do Česka knižní adaptace americké autorky Gwendy Bond Stranger Things: Temný experiment. Díky ní se čtenáři dozví všechno, co chtěli vědět o předchozích událostech tohoto seriálu.

  Je léto roku 1969, Amerika se zmítá ve víru vietnamské války a ohnivých protestů ve Washingtonu. Zdánlivě daleko od těchto událostí studuje na univerzitě v srdci Indiany Terry Ives – pozdější matka dívky se zvláštním nadáním Eleven, která výrazně ovlivní události populárního seriálu. Svět se mění a Terry nechce být pouze tichým pozorovatelem. Proto se přihlásí jako testovací subjekt do vládního experimentu s kódovým označením MKULTRA. A právě zde, v malém městečku Hawkins, začíná její příběh. Neoznačené dodávky, vzdálená laboratoř schovaná hluboko v lesích, látky, které jsou schopny ovládat lidskou mysl a tajemství, kterému musí přijít Terry na kloub. Kdo stojí za zrodem tajemné laboratoře a komu se zodpovídají vědci, kteří pracovali na tajemném experimentu rozvíjejícím události v první a druhé řadě seriálu? Jaká je pravda o matce Eleven a jak její jednání ovlivní následující tajemné události, které se v městečku odehrají?

  To vše odhaluje hororový prequel vycházející pod nakladatelskou značkou Fobos. Již nyní si ho můžete objednat v předprodeji na e-shopu Knihy Dobrovský. Oficiálně pak vychází 8. července 2019.

 • Obrázek k novince 30.5.2019

  27. Art Film Fest poteší filmových fanúšikov

  Medzinárodný filmový festival Art Film Fest patrí medzi najväčšie slovenské filmové podujatia. Jeho 27. ročník ponúkne v dňoch 14. – 22. júna 2019 v Košiciach všetkým filmovým fanúšikom a fanúšičkám mimoriadne bohatý program. Premietne takmer 200 filmov – celovečerných i krátkometrážnych, vrátane úplných noviniek, ktoré zarezonovali napríklad na nedávno skončenom Festivale v Cannes. Okrem projekcií pripravuje festival početné sprievodné akcie, zahŕňajúce viacero výstav či koncertov, jeden filmový kvíz, ale aj diskusie a prednášky s desiatkami slovenských i zahraničných tvorcov, tvorkýň a osobností filmového sveta.

  Takými budú napríklad traja mladí režiséri, ktorí prídu o svojich filmárskych začiatkoch porozprávať v rámci tzv. Inspirational Days. Prípadové štúdie Piotra Domalewského (Poľsko), Teodora Kuhna (Slovensko) a Mihályho Schwechtje (Maďarsko) prinesú počas dvoch dní divákom a diváčkam unikátny pohľad na zákulisie vzniku a procesu tvorby debutových celovečerných filmov. Panelová diskusia s režisérmi potom poskytne odpovede na otázky, aké sú možnosti pri tvorbe debutov v jednotlivých krajinách, či s akými najväčšími problémami sa ako debutanti stretli. Nemenej inšpiratívnym by mal byť masterclass scenáristu Petra Kolečka, ktorý porozpráva o svojej aktuálnej televíznej tvorbe, zastúpenej napríklad úspešným seriálom Most, ale aj o písaní celovečerných filmov.

  O vizuálnych efektoch vo filmoch zahraničnej aj domácej produkcie (áno, aj tam sú využívané) prídu festivalovým účastníkom rozpovedať odborníci zo slovenskej spoločnosti Blue Faces, ďalej tvorcovia TV série Mohyla a prezentáciu prác pripravia aj študent ateliéru vizuálnych efektov Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení. Informácie o programe festivalu budú postupne pribúdať na webstránke www.artfilmfest.sk, kde už teraz nájdete podrobnosti o zvýhodnenom vstupnom v predpredaji, ktorý aktuálne prebieha.

 • Obrázek k novince 29.5.2019

  Historicky největší filmová akce v ČR

  Ve dnech 1.6. - 9.7.2019 se uskuteční historicky největší festival českého nejvýznamnějšího období samostatné české kinematografie a současně i posledního období 35mm filmového pásu (1992 – 2010). Festival tak bude i symbolickým a bohužel definitivním rozloučením s tvorbou a distribucí filmů tohoto magického filmového materiálu. Akce se uskuteční ve 34 městech ČR a SR a nabídne dnes již unikátní projekce filmů z 35mm filmového pásu i setkání s významnými filmovými osobnostmi. Projekce a besedy budou probíhat v kinech, ale i ve formě open air projekce historicky první filmovou maringotkou Lady P. Čadíka. Program a produkci zajišťuje iniciátor a organizátor velkých akcí (LFŠ, Projekt 100...) - filmový nadšenec Jiří Králík. Struktura programu všech měst je stejná – podvečerní setkání a beseda s hosty a osobnostmi, výstava a projekce slavného českého filmu z 35mm kopie.

  K naprosté unikátnosti festivalu přispívá především osobní účast významných osobností československého filmu a většina z nich dokonce i s významným jubileem. Diváci se tak mohou těšit např. na setkání a vzpomínky E. Balzerové, J. Šofra, R. Sedláčka, J. Nohavici, R. Špačka, O. Malého, F. A. Brabce, J. Mádla, S. Gedeona, M. Janka, T. VorlaM. Jíchy, M. Cieslara, J. Macháčka, M. Donutila, M. Lasici, M. Huby, V. Morávka, E. Vrbkové, I. Bareše, V. Křístka, B. Slámy, B. Seidlové, Z. Svěráka, J. Macháně, R. Pastrňáka, J. Jakubiska.. Osobnosti doplní i místní organizátoři filmových projekcí, kteří rovněž dostanou symbolickou cenu Rytíř filmového pásu.

  Festival vznikal na silných osobních příbězích, ale i významných výročích. Kromě jubilantů-hostů připomeneme především 100. výročí českého optického průmyslu (podle tohoto výročí se jmenuje i celý festival i doprovodná výstava Meopty), ale i 100. výročí podnikání R. Jelínka. Kromě velkých výročí připomeneme i další důležitá výročí naší kinematografie - 25. výročí trvání ceny Český lev, 10 let od začátku masivní digitalizace českých kin a konce 35mm formátu.

  Festival nezískal podporu MKČR a ani Státního fondu na podporu české kinematografie, takže se koná jen díky finanční podpoře měst a krajů, ale i firem - MEOPTA, Rudolf Jelínek, Revenium, Mýjomi, Kinoservisu Zlín, CSFD.cz, Total Film.. Více informací zde.

 • Obrázek k novince 28.5.2019

  LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

  Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana Lasicu. Oba umělci uvedou v Uherském Hradišti svá nejzásadnější díla a převezmou Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Hynek Bočan patří k hlavním představitelům československé nové vlny, podepsán je i pod televizními seriály – od černobílé Záhady hlavolamu až po výpravnou Zdivočelou zemi. Na Letní filmové škole Bočan představí v Benátkách s úspěchem uvedené historické drama Čest a sláva, syrový film o nezvladatelné mládeži Pasťák či pozoruhodné drama o podobách spravedlnosti v  pracovních lágrech 50. let Bumerang.

  Milan Lasica, muž mnoha profesí, oblíbený pro svoji práci s jazykem, ironický nadhled i vícevrstevnatost výpovědi, uvede na festivalu filmy Sladké hry minulého léta, Utíkejme, už jde, Tři veteráni a Vážení přátelé, ano!. Ze Slovenska dorazí i Marek Kuboš, dokumentarista, který za svůj loňský celovečerní debut Poslední autoportrét získal slovenskou výroční cenu Slnko v sieti. Dalším potvrzeným hostem Letní filmové školy je přední tvůrce rumunské nové vlny Cătălin Mitulescu, který na LFŠ představí svoji kompletní retrospektivu krátkých i celovečerních děl včetně filmu Jak jsem strávil konec světa, který je zahrnutý v edukativním programu CinEd.

  Filmový program bude i letos rozdělen do tří hlavních bloků Historie, Současnost a Česko/Slovensko. Retrospektivu letos festival věnuje jednomu z velikánů filmové režie klasického období amerického filmu Williamu Wylerovi. Ozdobou sekce budou ikonické snímky Prázdniny v Římě či Ben Hur. Filmová čítanka se zaměří na francouzskou novou vlnu a představí pestrou krátkometrážní tvorbu i celovečerní debuty režisérů jako François Truffaut, Agnès Vardová či Jacques Rivette. V rámci sekce Němý film s živou hudbou nabídne festival výběr toho nejzajímavějšího, co přinesly městské symfonie, které vznikly ve druhé polovině 20. let minulého století a jejichž tématem nebyli lidé, ale konkrétní místa a objekty. Nejznámější dílo tohoto proudu Berlín, symfonie velkoměsta hudebně doprovodí Bennewitzovo kvarteto, které na LFŠ odehraje i samostatný koncert.

  Nová sekce festivalu Příběh jednoho filmu bude přinášet tituly, které představují výslednice celé řady tendencí, vlivů či inspirací a které sehrály ve své době zásadní roli. Každé projekci bude předcházet kinolektorát s doplňujícími ukázkami a erudovaným komentářem. Letos budou diváci uvedeni do světa dvou milníků kinematografie: avantgardní klasiky Andaluský pes Luise Buñuela a přelomového akčňáku Police Story Jackieho Chana. Sekce Neznámý vojín: Grzegorz Królikiewicz uvede nejzásadnější díla jedné z nejvýraznějších postav polské kinematografie, jejíž tvorba imponuje zejména těm, které zajímá posouvání hranic filmové formy či rozšiřování škály výrazových prostředků filmu.


  Festival přžedstaví i „hnutí“, které otřáslo americkou nezávislou filmovou scénou. Jako New Queer Cinema se označují filmy reflektující proměnu chápání sexuální a genderové identity a vymezující se vůči mainstreamové hollywoodské produkci (např. Mé soukromé Idaho). Půlnoční delikatesy představí italské giallo filmy, které se vyznačují spoustou krve a stylizovanou prací s kamerou, a poukáží i na jejich vliv na současnou italskou i světovou kinematografii. Sekce Češi v zahraničí se letos bude věnovat zahraniční kariéře Miroslava Ondříčka (bez Miloše Formana). Festival připomene jeho spolupráci s takovými velikány, jako byli Lindsay Anderson (Kdyby…, Šťastný to muž), George Roy Hill (Jatka č. 5) nebo Mike Nichols (Silkwoodová).

  V rámci doprovodného programu se návštěvníci mohou těšit třeba na HaDivadlo, legendární kapelu Dunaj či Monkey Business, kteří díky podpoře hlavního partnera innogy zahrají na Masarykově náměstí pro všechny zdarma. Akreditace, balíčky vstupů i vstupenky na doprovodný program jsou již v prodeji v akreditačním systému. Do konce června nabízí organizátoři festivalu devítidenní akreditaci s tzv. včasnou slevou. Více informací zde.

 • Obrázek k novince 28.5.2019

  Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

  54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná přesně za měsíc a nyní byla čerstvě odhalena dvanáctka filmů, které se budou ucházet o hlavní festivalovou cenu, Křišťálový globus. Stěžejní sekci bude tvořit deset světových a dvě mezinárodní premiéry. Mezi uvedenými se tak objeví čínský snímek Portrét mozaikou režiséra Zhaie Yixianga, dále Monzun britského režiséra Hong Khaou, psychologická studie Lara od německého tvůrce Jana-Oleho Gerstera, filipínské drama Óda na nicotu od Dwein Baltazarové, existenciální dílo Srpnová madona španělského tvůrce Jonáse Truebaa, americké drama Ke hvězdám Marthy Stephensové, Nevlastní sestra od Damjana Kozoleho, rodinné drama Otec Kristiny Grozevové a Petara Valčanova, nebo Budiž světlo slovenského režiséra Marko Škopa v česko-slovenské koprodukci. Výběr nakonec uzavírá trojice filmů Patrick, Muž budoucnosti a Maličkosti. Festival poběží od 28. června až do 6. července.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 25.5.2019

  72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

  Letošní ročník filmového festivalu v Cannes je oficiálně u konce a tak je na čase podívat se nejen na jeho vítěze, ale i poražené a vůbec všechny důležité snímky, které se festivalu zúčastnily. Zahajovacím snímkem letošního festivalu byla zombie komedie Mrtví neumírají Jima Jarmusche a festival rovněž nezapomněl uctít ani zesnulou režisérku Agnès Vardovou.

   

  V čele letošní poroty usednul oscarový režisér Alejandro González Iñárritu (Birdman), toho pak dále doplnila například herečka Elle Fanning nebo evropští režiséři Yorgos Lanthimos a výherce loňského festivalu se snímkem Studená válka Paweł Pawlikowski. O Zlatou palmu se pak ucházelo dvacet snímků, mezi kterými byla například díla předchozích výherců této ceny Terrence Malicka (A Hidden Life), Quentina Tarantina (Tenkrát v Hollywoodu) nebo Kena Loacha (Sorry We Missed You).

   

  Hlavní cenu si nakonec odnesl jihokorejský režisér Joon-ho Bong se svým Parazitem. Velkou cenu pak získala režisérka Mati Diop s dramatem Atlantique. Zajímavé to bylo u Ceny poroty, o kterou se nakonec podělily dva snímky, Les Misérables režiséra Ladje Lya a Bacurau režisérů Klebera Mendonça Filhoa a Juliana Dornellese. Nejlepší herečkou se stala Emily Beecham a mezi herci se po delší době připomněl Antonio Banderas ve chváleném dramatu Bolest a sláva.

   

  Kompletní přehled oceněných filmů a tvůrců 72. ročníku festivalu najdete v sekci Ocenění.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 16.5.2019

  Metronome Festival Prague je za dveřmi

  Metronome Festival Prague patří mezi tři největší hudební festivaly v České republice a mezi největší metropolitní festivaly v Evropě. Letos uvede světové hvězdy, jakými jsou například zpěvák legendárních Oasis Liam Gallagher, který v Praze odstartuje svoje světové turné a odehraje také nesmrtelné hity této nezapomenutelné kapely, jako je Wonderwall a plno dalších. Vystoupí zde také britská nadžánrová skupina Morcheeba, která má pro Prahu připravený speciální playlist, němečtí klasikové elektroniky Kraftwerk, kteří poprvé představí svojí 3D show na venkovním festivalu, nebo alternativní rocková skupina Primal Scream. Hlavní hvězdy festivalu doplní přední světoví protagonisté elektronické hudby, němečtí Digitalism a britský DJ Danny Howard. Vystoupí také festivaloví miláčci Jungle nebo stoupající hvězda Anna Calvi. Těšit se můžeme i na izraelskou zpěvačku a raperku Nogu Erez nebo německou dvojici na pomezí elektroniky a world music Ätna.

  Co přinese letošní ročník speciálního? Jako každý rok, přichází Metronome Festival také s unikátním koncertem, připraveným pouze pro tuto příležitost. Tentokrát půjde o speciální komponovaný koncert českých zpěvaček z různých žánrových oblastí. V rámci koncertu zazpívá třeba Lenka Filipová nebo Monika Načeva, nejmladší krev českého ženského popu budou reprezentovat Bára Poláková, Emma Smetana, Žofie Dařbujánová a Never Sol. Kromě tohoto výjimečného koncertu, který nese název Hlasy svobody, vystoupí také Pražský výběr, který odehraje jediný pražský open-air koncert roku 2019.

  Hlavním tématem nehudebního doprovodného programu čtvrtého ročníku Metronome Festivalu Prague bude vzdělávání, věda a technologie. Zájemci o neobvyklé zážitky se na náměstí Metronome Square budou moci nechat zmást optickými klamy, řešit kvízy, skládat hlavolamy, létat s drony a sami si ověřit fyzikální zákony. Chybět nebudou ani novinky z oblasti technologií, zaměřené na virtuální realitu, robotika, inteligentní technologie implementované do vzdělávání a dojde i na jejich využití v hudbě.

  Kultovní postavy českého a světového skateboardingu v příbězích zlámaných kostí, nezlomných přátelství a divoké jízdy za svobodou uprostřed šedivého komunismu. To vše v rámci dokumentu King Skate, který získal Českého lva pro Nejlepší český dokument roku 2018. Dokument můžete vidět v rámci speciálního promítání právě na Metronome Festivalu. V areálu bude také instalována U rampa, na které se předvedou hlavní postavy současného českého skateboardingu.

  Metronome Festival je metropolitním festivalem, který vám umožní zažít atmosféru open air doplněnou o pohodlí velkoměsta, kteří zajisté mnozí z vás ocení. Ne každý chce strávit víkend uprostřed polí, spát ve stanu a jíst pouze u stánků. O nekonečných frontách na toalety a hygienické vybavení nemluvě. Nic z toho vás na Metronome Festivalu nečeká. Vstupenky jsou v prodeji na celý víkend nebo si můžete vybrat pouze ten den, kdy vystoupí vaše oblíbená hvězda a druhý den objevovat tajemná zákoutí nádherné Prahy. Více informací naleznete zde.

1 2 3 4 5 6 17 34 50 66