Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 2.7.2013

  Berg, Wahlberg a sága o drogovém králi

  Mark Wahlberg a Peter Berg právě dotočili válečný thriller Lone Survivor o Talibánem obklíčené a zlikvidované jednotce amerických mariňáků, a už si brousí zuby na další skutečný příběh. American Desperado bude vyprávět o super-zločinci Jonu Robertsovi. Ten se narodil v rodině sicilských mafiánů v New Yorku, ale v sedmdesátých letech se přesunul do slunečného Miami a měl pod palcem pašování kokainu z Kolumbie přes Kubu. Kromě toho prodával zbraně CIA a do poloviny osmdesátých let si vydělal přes 100 milionů dolarů (tenkrát obrovské peníze), které rozházel na extravagantní životní styl. Poté byl ale zatčen a stal se informátorem a ochotně spolupracujícím svědkem protidrogové jednotky. Zemřel v roce 2011 na rakovinu. Scénář napsal oscarový William Monahan podle autentických rozhovorů reportéra Evana Wrighta se samotným Robertsem. Studio Paramount by chtělo odstartovat natáčení začátkem příštího roku. Wahlberg by už tehdy měl mít čas, momentálně natáčí s Bayem Transformers 4 a do konce roku možná zmákne pokračování Médi.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 30.6.2013

  DiCaprio a Foxx: Protivníci z Djanga spojí síly

  Ale opět u toho poteče krev. Spousta krve. Stane se tak díky drsné akční kriminálce Mean Businness on North Ganson Street, kterou bude Leonardo DiCaprio i produkovat prostřednictvím své společnosti Appian Way (pro studio Warner Bros.). Půjde o adaptaci románu S. Craiga Zahlera, nastupující scenáristické hvězdy, která připravuje i lidožroutský western Bone TomahawkKurtem Russellem a Timothy Olyphantem. Hrdinou Mean Business je degradovaný velkoměstský polda (DiCaprio), který je za selhání ve službě převelen do zapadákova někde v Missouri, kde zločinnost dosahuje závratných hodnot. Tady spojí síly s nekompromisním detektivem, známým brutálním zacházením s podezřelými (Jamie Foxx). Spolu musí vyšetřit vraždy svých kolegů, které vypadají jako veřejné popravy. A, jak jinak, zabránit tomu, aby sami skončili s kulkou v hlavě. Zahler podle prozatím nevydaného románu sám napíše scénář, režisér se ještě nenašel. Představa poctivé akční kriminálky je v této době komiksových filmů a výpravných trikových nesmyslů velmi osvěžující.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 29.6.2013

  Sokolí oko míří do televize

  Legendárního hrdinu si pamatujeme především z výpravné adaptace Michaela Manna, ve které se tomahavkem oháněl Daniel Day-Lewis. A právě Chris Crowe, který se podílel na scénáři této už filmové klasiky, stojí i za minisérií, připravovanou pro vzmáhající se kabelovou stanici FX. Nová adaptace románu Jamese Fenimore Coopera ponese prostý název Mohicans a opět půjde spíš o košatý historický epos než o prosté zálesácké dobrodružství. Příběh, jak jistě víte, se odehrává během anglicko-francouzské války na indiánském území u Velkých jezer ve druhé polovině 18. století. Podle producentů se podíváme na „zrod amerického národa z pohledu klasických Cooperových postav". To zní trochu pateticky, ale i přesto máme velká očekávání. Stanice FX se na dobývání Ameriky podívá i v seriálu Conquistadors podle románu uznávaného odborníka na jihoamerické kultury Kima MacQuarrieho „The Last Days of the Incas". Seriál bude sledovat putování španělského dobyvatele Pizarra, který s pouhými 168 muži rozvrátil říši Inků s deseti miliony obyvatel.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 28.6.2013

  Vin Diesel ve službách Marvelu?

  O tomhle spojení se už několikrát mluvilo. V minulosti plešatý bručoun stál třeba o roli Daredevila. Nic z toho nebylo, ale teď přišla nová nabídka z Marvel Studios. Diesel na svém facebookovém profilu oznámil, že byl pořádán o schůzku, ale že prozatím netuší, o co by mohlo jít. Internetem se samozřejmě valí vlny spekulací. Diesel sám před časem naznačil svůj zájem o roli androida jménem Vision, který je členem Avengers. Taktéž by prý mohl být předlohou pro digitálně animovaného padoucha Thanose. Ale možností je víc. Marvel Studios a Disney už oznámili, že po Avengers 2 (léto 2015) a Ant-Manovi (podzim 2015) uvedou v létě 2016 další dva nejmenované filmy a v létě 2017 třetí. Jedním z nich by měl být Doctor Strange, ze kterého chce Marvel udělat nástupce Iron Mana. Že by tohle byla role pro Diesela? Pokud ano, zkuste si jej představit v roli muže, který prostřednictvím mystických sil chrání Zemi před nadpřirozenými hrůzami z jiných vesmírů a dimenzí.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 27.6.2013

  Den nezávislosti 2 si nemůže dovolit Willa Smithe

  Je to takový folklór, nedávno jsme o něm psali: Roland Emmerich před uvedením každého svého nového filmu začne mluvit o pokračování Dne nezávislosti. Inu, je to opět tady. Ale tentokrát je německý demolátor docela konkrétní. Především, upustil od možnosti natočit dvojku a trojku na jeden zátah. Pokračování bude prozatím jen jedno. Vrátí se několik starých známých, hlavně Jeff Goldblum jako počítačový génius Levinson a Bill Pullman jako (zřejmě bývalý) prezident Whitmore. Ti si vezmou na pomoc mladší partu, s níž budou čelit pomstě mimozemšťanů, kteří dostali v první části z roku 1996 nukleární nakládačku. Určitě se nevrátí Will Smith, právě vznikající scénář s jeho postavou nepočítá. Proč? Smith je pořád ještě příliš „drahý" a Emmerich chce ty peníze radši vrazit do trikových orgií. A to by si člověk pomyslel, že po kritiky strhaném propadáku Po zániku Země bude Will rád za každou roli v nějakém zaručeném trháku. Premiéra Independence Day 2 je předběžně naplánovaná na 3. července 2015, takže zřejmě opravdu půjde o Emmerichův následující film.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 26.6.2013

  Liam Neeson se vrátí v Taken 3. Za dvacku.

  Tohle bude především o číslech, jak už to u sequelů úspěšných filmů bývá. Liam Neeson se původně už nechtěl vrátit jako nelítostný agent přinucený zabíjet Bryan Mills. Říkal něco ve smyslu: „Nemůžete ten koncept recyklovat donekonečna. Koho by padouši unesli tentokrát?" Něco takového ale tvrdil i po jedničce, a přece do 96 hodin: Odplaty nakonec šel. Nyní rokuje s Bessonem o třetím kole střílení a mučení přistěhovalecké chátry. Prý bude souhlasit, pokud dostane kulatých 20 milionů dolarů. To je o pět víc, než vzal za dvojku. Není pochyb o tom, že Besson na požadavek kývne. Bez Neesona nemá smysl pokračovat v sérii, a čísla jsou jasná: Jednička s rozpočtem 25 milionů dolarů utržila celosvětově hezkých 226 milionů. Dvojka stála 45 milionů, ale navzdory mizerným recenzím dosáhla celkové tržby 376 milionů. Vynikající byznys. Luc Besson a jeho tradiční spolupracovník Robert Mark Kamen momentálně pracují na scénáři trojky. Natáčení by mělo odstartovat v únoru příštího roku. Do té doby je potřeba najít režiséra a ujasnit si, jestli se vrátí i Famke Janssen a Maggie Grace.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 25.6.2013

  Jim Carrey se distancuje od Kick-Ass 2

  Někteří za tím budou vidět jen marketingovou fintu, upozorňující na srpnovou premiéru pokračování komiksové řezničiny. Zřejmě je za tím ale Jimovo vášnivé angažování se v otázce omezení prodeje zbraní v USA. Zejména po střelbě v Sandy Hook, během které zemřelo 28 lidí, zejména dětí. Problém je v tom, že hrdiny Kick-Ass 2 jsou dorostenci, kteří střílejí a jinak likvidují dospěláky. Padouchy, zajisté, ale tak nebo tak je ten film plný nezletilých se zbraněmi v rukou. A Jim Carrey jako Kick-Assův spojenec sice odmítá střelné zbraně, ale svou pálkou také rozdrtí pár lebek. Nyní se z toho snaží vycouvat, odkazuje na svoje svědomí a srdce a tvrdí, že „takovou míru násilí nemůže podporovat". „Nestydím se za ten film, ale nebudu ho propagovat. Omlouvám se všem zainteresovaným." Duchovní otec Kick-Asse, komiksový tvůrce Mark Millar, vyjádřil pochopení s Jimovým „osobním i politickým postojem", zároveň ho pochválil, že je v roli plukovníka Starse výtečný, ale ta náhlá změna ho mrzí. „Ve filmu totiž není víc násilí, než obsahoval scénář, po jehož přečtení Jim s rolí souhlasil." Nás, obyčejné diváky, teď ale spíš než kontrola zbraní v USA bude zajímat, jaké brutální násilí vlastně Kick-Ass 2 obsahuje. A i přes vlažné trailery vyrazíme do kina.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 24.6.2013

  Howard, Hemsworth, vraždící velryba a lidožrouti

  Ron Howard si s Chrisem „Thorem" Hemsworthem během natáčení „závodnického dramatu" Rivalové patrně rozuměl, protože s ním počítá i do hlavní role svého dalšího filmu. A tím bude... Moby Dick. Přesněji řečeno pravdivý příběh, který inspiroval legendární román Hermana Melvilla (a jeho filmové adaptace, památná je hlavně ta s Gregory Peckem). Když pomstou posedlý kapitán Achab pronásledoval vorvaně, jež zničil jeho loď a zahubila posádku, byl za tím tragický příběh velrybářské plachetnice Essex, kterou v roce 1812 v jižním Pacifiku napadla naštvaná velryba a doslova ji poslala ke dnu. Tím děs neskončil, přeživší členové posádky se museli plavit tři měsíce ve třech malých člunech a potýkali se s hladem, nemocemi a (jak jinak) kanibalismem. Tuto veselou historku zpracoval v románu In the Heart of the Sea Nathaniel Philbrick a Howard podle něj začne v září v Londýně natáčet kruté historické drama. Obsazení? Kapitánem je Chris Hemsworth, prvním důstojníkem Cillian Murphy, dalšími kandidáty na večeři jsou Tom Holland a Benjamin Walker. Spousta kvalitního masa.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 23.6.2013

  Jurští veleještěři vás sežerou v létě 2015

  Původně byla premiéra naplánovaná na rok 2014. Pak projekt dostal zaracha a chvíli to vypadalo, že se návratu veleještěrů jen tak nedočkáme. Omyl, skutečně šlo pouze o odklad. Režisér Colin Trevorrow a producent Steven Spielberg prý právě nyní intenzivně pracují na nové verzi scénáře, jehož původní verzi napsali Rick Jaffa a Amanda Silver (Zrození planety opic). Natáčení by mohlo odstartovat začátkem příštího roku a filmu se v kinech dočkáme v létě 2015. A o co vlastně půjde? Trevorrow se nedávno přeřekl, že se vrátíme na Isla Nublar z prvního filmu. Hlavní pointou ale bude, že dinosauři budou mnohem inteligentnější, než byste čekali. Vize Johna Hammonda se naplnila a na ostrově dnes funguje obrovský park s veleještěry. 10 milionů návštěvníků ročně. Všechno je absolutně bezpečné. Až do chvíle, kdy se všechno pose*e. Jednou z hlavních hrozeb bude gigantický vodní ještěr, kterého krmí bílými žraloky, jako když házíte rybky delfínům ve vodním parku. A pozor, velociraptoři se prý tentokrát stanou spojenci hrdinů ve snaze udělat v parku pořádek. No a bude to samozřejmě epické, ve 3D a bude to stát hromadu peněz, což byl údajně důvod, proč byla posunuta premiéra a Trevorrow dostal víc času na přípravu. Nic proti.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 22.6.2013

  Robert Downey Jr. zůstává železný

  Ještě někdy v první polovině tohoto roku dumali v Marvel Studios, jestli prodlouží smlouvu s Robertem Downeyem Jr., která vypršela natočením Iron Mana 3. Robert říkal něco jako „nemůžu hrát Tonyho navěky a je fajn odejít na vrcholu". Šly fámy o přeobsazení, jak se to děje třeba s Jamesem Bondem. Jenže pak Iron Man 3 utržil 1,2 miliardy dolarů celosvětově. A Joss Whedon prohlásil, že pokud v The Avengers 2 nebude hrát plecháče Downey Jr., odmítne film režírovat. Inu, u Marvelu si udělali rychlou matematiku a pak s Robertem podepsali smlouvu na další dva filmy. A tentokrát si přesně definovali, o jaké tituly půjde. The Avengers 2 a The Avengers 3. S dalším sólovým Iron Manem se prozatím nepočítá, Tony Stark se vrátí pouze jako člen týmu se zeleným ogrem, blonďatým Vikingem a chlápkem v teplákách z americké vlajky. Je to logické, Downey Jr. si podle vlastních slov z prvních Avengers urval na speciální prémii 50 milionů dolarů. Za dvojku a trojku dostane určitě ještě víc. Vadí to někomu? Pokud The Avengers 3 bude od premiéry dvojky dělit stejný čas od druhý díl od jedničky, Robertova smlouva definitivně vyprší v létě 2018.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 12.12.2019

  Český lev - nominuj svého favorita!

  I letos vám přinášíme možnost zúčastnit se hlasování v Ceně filmových fanoušků 27. Výročních cen Český lev. Nestatutární cenu České filmové a televizní akademie získá režisér filmu s největším počtem hlasů od našich uživatelů. ČSFD.cz vítězi poskytne voucher na masivní reklamní kampaň pro uvedení jeho následujícího filmu do českých kin. Hlasovat za jeden ze 64 českých filmů roku 2019 může v sekci 27. Český lev až do půlnoci 12. ledna 2020 každý, kdo má na ČSFD.cz hvězdičkami ohodnocených alespoň 200 filmů, nebo je zde registrovaný přes facebookový účet.

  Výsledky hlasování v Ceně filmových fanoušků oznámíme v sekci 27. Český lev 15. ledna 2020, a ve stejný den zveřejníme v sekci Ocenění nominace akademiků v ostatních kategoriích 27. Českého lva. Slavnostní ceremoniál udělování cen pak odvysílá v přímém přenosu Česká televize v sobotu 7. března 2020 od 20. hod.

 • Obrázek k novince 9.12.2019

  Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

  Že je Praha lákadlem pro filmové štáby, již dlouho není tajemstvím. Nehledě na krásu města, jsou to ale také šikovné týmy, na které se přijíždějící producenti mohou spolehnout. Díky českému filmařskému řemeslu a legendární architektuře se pražské kongresové centrum sídlící na Vyšehradě těší velké popularitě mezi filmovými producenty. Jednací salónky se mění v centrální velitelství, kde padají klíčová rozhodnutí. A okázalé prostory kongresových foyer tak můžeme vidět v americkém seriálu Whiskey Cavalier (2019), který většinu natáčení svého pilotního dílu, i dílu s názvem Česká spojka přesunul do Prahy. Záběry z Kongresového centra Praha (KCP) postřehne dobrý fanoušek také v hororu Satan přichází (2006), nebo v seriálu Bez hranic (2013-2015), jehož štáb přivezl do Prahy Donalda Sutherlanda.

  I fanoušci životopisných sportovních snímků by si v KCP přišli na své. Natáčení poutavého příběhu tenistů a jejich zápasu – jednoho z nejnapínavějších všech dob – ztvárněného ve snímku Borg vs. McEnroe (2017) přivedlo do Komorního sálu Kongresového centra Praha také švédské charakterní herce Stellana Skarsgårda a Sverrira Gudnasona. Vedle tohoto úspěšného filmu se z dalších točených v KCP může skvělým hodnocením pochlubit také český seriál HBO Bez vědomí (2019).

  Také čeští tvůrci se do Kongresového centra Praha vracejí rádi. Natáčely se zde např. scény seriálů Vyprávěj, Pouť, nebo film Pražské orgie. Zázemí si zde také vytvářejí často krimi seriály německé produkce jako je Krimi Zurich. Výhody KCP spočívají ve velkolepých prostorech a architektonické brutalistní jedinečnosti. Díky této kombinaci mohou štáby využít členitých a rozmanitých prostor KCP a simulovat tak záběry z více prostředí a budov. V jedné části kongresového foyer tak může vzniknout moderní open-space, zatímco v patře pod ním ve VIP salónku zasedá vládní krizový štáb.

  A věděli jste, že do Kongresového centra Praha zavítal i Arnold Schwarzenegger, aby zde pod ikonickým lustrem natočil reklamu Mobile Strike? Tento Jižní Salonek 1 funguje pro televizní spoty naprosto magicky. Proč by jej jinak Ivan Zachariáš volil pro natáčení oficiálního spotu 52. KVIFF, kde se Josef Somr domnívá, že mu Bartoška se Zaoralovou prodávají hrnce? Ani Mall.TV nechtěla v úvodních znělkách o zahájení nového vysílání opomenout tento unikátní salonek. Mezi další společnosti, které využily KCP pro natáčení svých reklamních spotů patří také Plzeňský Prazdroj, Guiness, Amazon nebo Samsung.

 • Obrázek k novince 5.12.2019

  První významná filmová ocenění vyhlášena

  První prosincové dny došlo k vyhlášení dvou ocenění a jelikož oba vyhrál stejný snímek, začíná tak velká spekulace o možném vítězi na Oscara. Před pár dny představil režisér Martin Scorsese na Netflixu svůj další film Irčan, který okamžitě vzbudil velký zájem nejen divácké, ale také kritické obce. Příběh, který má být údajně návratem k mafiánským gangsterkám, vyhrál nejlepší film jak na New York Film Critics Circle, tak na National Board of Review. Dalším shodným vítězem stejné kategorie je pak zahraniční film, kterým se podle očekávání stal jihokorejský hit Parazit. Zbytek vítězů je ale rozdílný.

  National Board of Review považuje za nejlepšího režiséra roku Quentina Tarantina díky snímku Tenkrát v Hollywoodu, ocenilo původní scénář Uncut Gems a adaptovaný scénář Irčana. Co se týče hereckých kategorií, oceněn byl Adam Sandler (Uncut Gems), Renée Zellweger (Judy), ve vedlejších hereckých kategoriích pak Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu) a Kathy Bates (Richard Jewell). Nejlepším animovaným filmem je Jak vycvičit draka 3, dokumentární film Maiden, nejlepší obsazení má snímek Na nože a výjimečný přínos kinematografii předvedl kameraman Roger Deakins ve filmu 1917. Pro porovnání můžete vidět kompletní žebříček vítězů New York Film Critics Circle zde.

  (SimpanzJi)
 • Obrázek k novince 1.12.2019

  Tři nejlepší hrané filmy o Africe

  Afrika byla dlouho poměrně málo využívaným místem pro děj hraných filmů. Až v posledních přibližně 15 letech vzrostl zájem filmařů o témata spojená především s turbulentními politickými změnami a válečnými konflikty. Vliv na tento obrat měly především tři filmy, které dodnes patří mezi nejlepší hraná díla odehrávající se v Africe. Jedná se o Hotel Rwanda (2004), Poslední skotský král a Krvavý diamant (oboje 2006). Hotel Rwanda vyniká v sugestivním zachycení nechvalně proslulé genocidy roku 1994, i když k tomu nepotřebuje explicitní vyobrazení násilí. Prakticky po celý film divák nezůstává v klidu a obzvláště první polovina filmu jej donutí obdivovat pevné nervy skutečné postavy hlavního hrdiny Paula Rusesabaginy, který dokáže zachránit 1268 uprchlíků díky svým konexím hotelového manažera. Tomuto tématu se posléze věnovala i další díla, ale žádnému z nich se nedostalo tak kladné odezvy.

  Pokud se divák zajímá o životy afrických diktátorů, pak je pro něj ideálním Poslední skotský král. Ačkoliv to možná podle názvu není hned patrné, film je věnován režimu ugandského diktátora Idiho Amina z pohledu částečně smyšlené postavy jeho lékaře. Diváka jistě zaujme, jak dokáže Forest Whitaker vykreslit Aminovo nevyzpytatelné a chvílemi až děsivé vystupování samozvaného vládce Ugandy v sedmdesátých letech.

  Děj Krvavého diamantu odehrávajícího se v roce 1999 během občanské války v Sierra Leone představuje úplně odlišné, ale neméně kontroverzní téma zneužívání afrického nerostného bohatství lokálními ozbrojenými skupinami a západními firmami diamantového průmyslu. Druhou rovinu můžeme nalézt v příběhu uneseného syna, který je nucen stát se členem dětské milice.

  Všechny tři filmy mají jedno společné. Velmi věrohodně zobrazují ozbrojené konflikty a politickou nestabilitu, s kterými se africké státy potýkají dodnes. Ukazují také negativní dopady na obyčejné lidi nucené prchat ze svých domovů a hladovět. Především těmto lidem se dlouhodobě snaží pomáhat CARE, jedna z nejvýznamnějších mezinárodních humanitárních organizací na světě. Ve 100 zemích světa zachraňuje životy miliónů lidí, podílí se na odstraňování chudoby a zasazuje se o genderovou rovnost.  Její česká pobočka CARE Česká republika například v Zambii pomáhá s obživou uprchlíků z Demokratické republiky Kongo. Do podpory jejích projektů nebo další aktivit CARE se můžete zapojit i Vy prostřednictvím finančního daru na www.balikypomoci.cz. Podívejte se také na televizní spot a nenechte děti usínat s hladem.

   

 • Obrázek k novince 30.11.2019

  27. Český lev

  V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského Rudolfina, odvysílaném v přímém přenosu na ČT1 od 20.00 hodin. Role moderátora se zhostí již podruhé herec Václav Kopta: „Vstupujeme sice podruhé do stejné řeky, ale chceme to pojmout trochu jinak, takže se k docela úspěšnému loňskému ročníku otočíme zády a k Českým lvům vlezeme do klece jinými dveřmi.”

  Kreativní supervize galavečera bude náležet renomovanému režisérovi Marku Najbrtovi a z režisérské židle ho bude řídit jeho neméně zkušený kolega Michael Čech. Český lev dostal k nadcházejícímu ročníku nový vizuál odkazující k tradičnímu českému cibuláku. Nominace pro ceny České filmové a televizní akademie za rok 2019 budou vyhlášeny na tiskové konferenci 15. ledna 2020, kde bude také vyhlášen vítěz Ceny filmových fanoušků, o kterém budete moct hlasovat od 11. prosince 2019 na ČSFD.cz.

  Dodejme, že nejvíce Českých lvů, rovný tucet, si dosud odnesl film Masaryk Julia Ševčíka za rok 2016 a jen o jednoho méně získal tři roky před tím Hořící keř Agnieszky Hollandové. Historicky nejúspěšnější herečkou mezi akademiky je Anna Geislerová s celkem pěti Českými lvy, mezi muži pak vede zcela přesvědčivě Ivan Trojan se šesticí sošek. Výběr úspěšných snímků české kinematografie nabízí ČFTA ke zhlédnutí na www.ceskylev.cz/cz/filmy-online.

 • Obrázek k novince 27.11.2019

  MittelCinemaFest 2019 začíná

  Středoevropský festival italského filmu v Česku již po sedmé představí to nejzajímavější, co aktuálně italský filmový průmysl nabízí. Od 28. 11. do 9. 12. si MittelCinemaFest 2019 užijí i diváci v Praze, Ostravě a Brně. Letošní přehlídka nabízí jak světoznámé, tak i začínající režiséry komedií i dramatických filmů a představuje tak reprezentativní vzorek současné italské filmové produkce, dává možnost přímo nahlédnout do současné italské společnosti a upozorňuje na hlavní témata z politického i kulturního italského života, na malé i velké problémy, kterým Italové denně čelí, na zvyky, módní trendy a tendence rozšířené v naší zemi.

  Program bude zahájen filmem Francesca Falaschiho S chutí Toskánska, kromě tohoto titulu uvede poprvé v České republice také Chvíle obyčejného štěstí (r. Daniele Luchetti), Svatba (ne)bude! (r. Francesco Miccichè), Bangla (r. Phaim Bhuiyam), Starosta z rione Sanità (r. Mario Martone), a dále představí filmy Dafne (r. Federico Bondi), Šampion (r. Leonardo D’Agostini) a také První zrádce (r. Marco Bellocchio), film nominovaný na Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek.

  Do festivalového programu byl zařazen také koncert Pražského komorního orchestru, který pod vedením Waltera Attanasiho zahraje skladby autorů, jako jsou Nino Rota, Nicola Piovani a Luis Bakalov, vybrané z nejslavnějších filmů Federica Felliniho, čímž oficiálně zahájíme oslavy blížícího se výročí sta let od narození světoznámého režiséra (Rimini 20. ledna 1920). Bližší informace o festivalu na www.mittelcinemafest.cz a www.kinolucerna.cz.

 • Obrázek k novince 23.11.2019

  Historicky první Comic-Con Prague již v únoru

  Festival popkultury Comic-Con Prague spustil v e-shopu prodej fotek a podpisů hvězd. Nabízí tak unikátní možnost získat vzácné podpisy herců a hereček. Navíc se k tomu na místě budou zdarma podepisovat i komiksoví tvůrci, spisovatelé a další známé osobnosti. Historicky první Comic-Con Prague proběhne v termínu 7.– 9. února 2020 v pražském O₂ universu.

  Zážitků a zkušeností si aktivní mladí lidé cení nejvíc, když máte zážitky, máte i skvělé vzpomínky. Vycházíme vstříc tomuto trendu a přivezeme na Comic-Con Prague plejádu zahraničních hostů, se kterými se mohou jejich fanoušci setkat, vyfotit nebo získat jejich podpis. Cena za účast takových osobností zejména z řad herců je často srovnatelná s náklady na vystoupení zpěváka nebo hudební skupiny a financování jejich návštěvy z prodeje společných fotografií s fanoušky a podpisů je na západě zcela běžné a tamní fanoušci jsou na to zvyklí,“ uvádí Pavel Renčín, marketingový ředitel Active Radio, jejíž produkční divize NoLimits akci spolupořádá.

  Jak to funguje? Vstupenku na Comic-Con Prague si zájemce koupí prostřednictvím sítě Ticketmaster. V její ceně je zahrnutý nabitý program v 15 sálech a pódiích, včetně všech besed s hosty. „Ke vstupence na festival si fanoušek může ještě dokoupit jedinečný zážitek s oblíbenou hvězdou prostřednictvím e-shopu Comic-Con Prague. Podle harmonogramu účasti hostů si zvolí den a zda má zájem o společnou fotku, podpis nebo podepsanou studiovou fotku. V lednu si pak ještě podle upřesněného programu vybere konkrétní čas, ve kterém pak přijde do vyhrazeného prostoru, aby získal nejen fotografii či podpis do sbírky, ale i zážitek se svým oblíbencem,“ vysvětluje Václav Pravda, programový ředitel festivalu. Ceny fotografií a autogramů se pohybují od 190 Kč v závislosti na vybrané hvězdě. Z řad herců svoji účast již potvrdili například Ron Perlman, Brandon Routh, Ian McElhinney, Casper Van DienDavid Nykl či Predrag Bjelac, z komiksových tvůrců pak třeba Marco Turini, Alvaro Martinez, Brian Azzarello, Petr Kopl nebo Jonáš Ledecký.

  Festival Comic-Con Prague organizují poprvé v ČR společnosti Active Radio a.s. a Comic-Con Prague s.r.o. (založená pořadateli Festivalu fantazie) ve spolupráci s rádiem Evropa 2. Více informací na www.comiccon.cz

 • Obrázek k novince 14.11.2019

  Slovenský Iron Sky Film Festival v Holandsku

  16. – 17. listopadu proběhne v Humanity House v Haagu již druhý ročník česko-slovenského festivalu Iron Sky Film Festival. Letošní ročník se bude zaměřovat na pravicový extrémismus v České republice a na Slovensku a po čas dvou dní zde bude přednášet několik aktivistů a novinářů jako například Klára Kalibová, Andrej Bán nebo Leonie de Jonge, festival zároveň nabídne pět filmových a dokumentárních projekcí mezi nimiž budou uvedeny např. díla Až přijde válka nebo Český Alláh. Následně bude festival hostit rovněž diskuze s tvůrci. Festival vznikl jako iniciativa Čechů a Slováků žijících v Holandsku, kteří byli zmobilizováni vraždou novináře Jána Kuciaka. Více info o festivalu najdete zde.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 28.10.2019

  České lázně ve filmu

  Česká města se v průběhu let stala kulisou pro mnoho filmových tvůrců. Zrakům lokačních z českých i zahraničních filmů neunikla ani lázeňská města. A zájem o ně mezi filmaři stále je. Na výlety po stopách filmu v lázních jsme se podívali společně se Spa.cz. Česká republika se snaží každým rokem přitáhnout zahraniční produkce, které nejen že do regionů přinášejí nemalé finanční zisky, ale také pomáhají budovat dobré jméno českých lázní a zvyšovat zájem o pobyty u nás.

  A v jakých filmech jste mohli české lázně zahlédnout? Začneme u města, které je s filmem spojeno snad nejvíce, v Karlových Varech. Zde se každoročně odehrává známý filmový festival s účastí největších tuzemských i zahraničních celebrit. Celebrity se sem ale nesjíždějí jen na večírky, filmové projekce nebo na wellness pobyty, některé sem jezdí i pracovně. V Grandhotelu Pupp Karlovy Vary vzniklo hned několik velmi úspěšných filmů. Z těch nejznámějších můžeme jmenovat bondovku s Danielem Craigem Casino Royale, romantickou komedii Poslední prázdniny s Queen Latifah v hlavní roli a nebo životopisný film o Edith Piaf. Z českých filmů připomeňme slavný filmový hon na Josefa Abrháma v komedii Vrchní, prchni! a nebo zfilmované příběhy Oty Pavla ve filmu Smrt krásných srnců.

  Známá jsou ale i další místa lázeňského trojúhelníku - Františkovy Lázně a Mariánské Lázně. Ve Františkových Lázních se například schovával Zdeněk Svěrák s malým Koljou ve stejnojmenném filmu. A v Mariánských Lázních se natáčel koprodukční česko-německý film Výstřely v Mariánských Lázních. Nedaleko Mariánek najdete menší Lázně Kynžvart. Ty se ve filmu Kdyby tisíc klarinetů proměnily ve vojenská kasárna a své pěvecké a herecké umění zde předváděly hvězdy první třídy jako Waldemar Matuška, Karel Gott či Eva Pilarová.

  O něco temnější atmosféru měl film, který se natáčel v lázních Velké Losiny. Místní zámek se stal ve filmu a bohužel i ve skutečnosti dějištěm čarodějnických procesů. Film znáte zcela jistě pod názvem Kladivo na čarodějnice. V současnosti se ale při návštěvě města Velké Losiny ničeho bát nemusíte. Vyrazte za odpočinkem třeba na víkendový pobyt do místních termálních pramenů. Určitě si místní krajinu na úpatí Hrubého Jeseníku zamilujete!  Pokud si budete chtít udělat z Velkých Losin další filmový výlet, necelou hodinku odtud najdete další lázeňské městečko spojené s českým filmem - Karlovu Studánku. A co že se zde natáčelo? No přece komedie století S tebou mě baví svět.

 • Obrázek k novince 25.10.2019

  20. ročník Mezipater je za dveřmi!

  Program 20. ročníku Queer filmového festivalu Mezipatra bude i tenhle rok plný těch nejlepších queer filmů, diskuzí a večírků. Festival začíná v Praze 7. listopadu a potrvá až do 14. listopadu. Potom se Mezipatra stěhují do Brna, kde 22. listopadu končí. Tématem letošního ročníku je heslo „V proudu změn” oslavující dlouhou cestu, kterou si queer komunita prošla. Těšit se můžete například na nový film Xaviera Dolana Matthias & Maxime o dvojici dlouholetých kamarádů, kterým jedna jediná pusa změnila život, nebo švédsko-gruzínské drama Dokud se tančí o mladíkovi, který se snaží uspět v machistickém světě tradičního tance. Coming-of-age drama sbírající ocenění na festivalech po celém světě vyslalo Švédsko do boje o Oscara. Mezi další očekávané filmy patří brazilský vítěz Teddy Award Historka o zelené planetě. Ten sleduje trojici přátel, kteří se po smrti babičky hlavní hrdinky snaží splnit její neobvyklé poslední přání. Součástí programu budou i dokumenty jako Mořský koník o trans muži a jeho touze založit si vlastní rodinu nebo Changing the Game o nadějných trans sportovkyních a sportovcích.

  Velkou novinkou Mezipater je industry sekce Queering the Cinema. Ta míří na všechny filmové nadšenkyně a nadšence, kteří se chtějí při diskuzích a přednáškách setkat s ostřílenými filmovými profesionálkami a profesionály. Zúčastnit se můžete debaty Queer Cinema Today o výzvách distribuce filmů s queer a lidskoprávní tematikou s ředitelem distribuční společnosti Peccadillo Pictures Tomem Abellem, masterclass s režisérem Rhysem Ernstem Mainstreaming Minorites o reprezentaci a prosazování trans komunity v televizi a filmu, diskuze  Money, Action, Go s pěticí režisérek a režisérů o tvůrčím procesu výroby krátkých filmů, debaty Festivals for Freedom se zástupkyněmi a zástupci queer filmových festivalů nebo masterclass How to Make Diversity Work s producentem Michaelem Raislerem, který stojí za úspěšnými filmy jako například Plážoví flákači nebo Jsme zvířaty.

  Kompletní program najdete na www.mezipatra.cz.

<< předchozí 1 2 3 4 18 34 51 67