Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 4.4.2013

  Burton a Waltz mají „velké oči“

  A scénář poskytnou Scott Alexander a Larry Karaszewski, kteří stáli za Edem Woodem, objektivně asi nejlepším (a určitě nejuznávanějším) Burtonovým filmem. To je bezesporu dobrá zpráva. Burton si zřejmě přečetl recenze svých posledních filmů a usoudil, že po bizarních omalovánkách a goticko-hororových recyklátech je čas na nějaký menší, ale ambicióznější projekt. Scenáristé Eda Wooda budou film Big Eyes i produkovat, a to pod hlavičkou Weinstein Company. Do hlavních rolí byla obsazena oscarová první liga – Christoph Waltz a Amy Adams. A koho že si zahrají? Příběh je inspirovaný skutečnými osudy manželů Keaneových, kteří v padesátých a šedesátých letech stáli za vysoce výdělečným výtvarným fenoménem „dětí s velkýma očima“ (strejda Google vám dá představu). Zpočátku se myslelo, že autorem je Walter Keane, hlučný extrovert a marketingový génius. Později se ale ukázalo, že za vším stojí jeho nenápadná a stydlivá žena Margaret. Kvůli sporu o autorství se jejich manželství rozpadlo a došlo i k médii ostře sledovanému soudnímu sporu, ve kterém Margaret jednoznačně prokázala, kdo malby a kresby ve skutečnosti vytvořil. Burton sice připravuje i pokračování Beetlejuice a nového PinocchiaRobertem Downeyem Jr. v roli Geppetta, ale Big Eyes bude jeho následující režijní práce s první klapkou už na přelomu letošního jara a léta.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 3.4.2013

  Del Toro chce hororový komiksový tým

  Komiksové družiny jsou po fenomenálním úspěchu Avengers v kurzu. Brzy začne natáčení X-Men: Day Of Future Past, které díky cestování v čase spojí mladší a starší vydání hrdinů z původní trilogie a První třídy. V nové verzi se vrátí i Fantastická čtyřka v režii Joshe Tranka, v létě startuje v britských Pinewood / Shepperton Studios natáčení marvelovského experimentu Guardians of the Galaxy a v lednu 2014 tamtéž Avengers 2. Jen Warneři pořád nedokáží rozjet Justice League. Co ale Justice League Dark? Pravděpodobně ji neznáte. Rovněž pochází ze stáje DC Comics, ale těžko byste v ní hledali uhlazené superhrdiny v přiléhavých trikotech. Hrdinové tohoto týmu pocházejí z mnohem drsnějších, často dokonce hororových komiksů. Guillermo del Toro právě finišuje s Pacific Rim a poté chce natočit duchařský horor Crimson Peak, ale zároveň připravuje projekt s pracovním názvem Dark Universe. V něm by měli spojit síly Bažináč, Deadman, Etrigan the Demon, The Spectre... Našinci tato jména (snad kromě slavného a i u nás vycházejícího Bažináče) moc neřeknou, ale jde vesměs o velmi temné postavy s kontakty na Peklo, záhrobí a podobná veselá místa. A kdo bude šéfem týmu? Toho znáte – John Constantine ze série Hellblazer a docela ucházející filmové adaptace. Zapomeňte ale na návrat Keanu Reevese – del Toro slíbil, že jeho Constantine bude blond jako kreslená předloha, a bude mnohem větší drsňák. Zní to jako látka, která by mohla Guillermovi sednout. Škoda, že Hellboy patří pod jiné komiksové nakladatelství a nemůže se tedy k partě připojit.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 2.4.2013

  G.I. Joe bude trilogie. Minimálně.

  Popravdě, je to docela překvapení. Když studio Paramount loni v létě pouhý měsíc před premiérou odsunulo Odvetu o víc jak 8 měsíců, šířily se fámy o katastrofálním filmu a neodvratném průšvihu. Kritici i diváci se ale shodují, že nakonec jde o docela zábavný akční výplach. 3D konverze a premiéra o velikonočních svátcích pomohly filmu odstartovat v USA za 51 milionů a ve světě za 80 milionů dolarů. Skóre za prodloužený víkend je víc jak uspokojivých 132 milionů, což je o 35 % víc jak start předchozího dílu. Odhaduje se, že celkově G.I. Joe 2: Odveta nastřádá kolem 400 milionů. Jednička utržila 302,5, a to měla o téměř 50 milionů vyšší rozpočet. Matematika je jasná, bude se pokračovat, z Paramountu se už šíří zvěsti o třetí části. Nejvíc pro je ale hračkářská firma Hasbro, které úspěch filmu pomůže prodat tuny akčních figurek a výrazněji s řadou G.I. Joe proniknout na mezinárodní trh. Uvidíme, jak si trojku do diáře napasuje Dwayne Johnson. Už letošní rok bude mít hustý. Brzy začne natáčet akční fantasy Hercules (už si prý zkoušel make-up zahrnující dlouhé vlasy a plnovous) a Vin Diesel na Facebooku řekl, že v létě začíná v LA natáčení Fast and Furious 7, ve kterém si Rock zopakuje roli agenta Hobbse.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 31.3.2013

  Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

  Natáčení tajemstvím zahalené sci-fi Interstellar, kterou po Spielbergovi převzal Christopher Nolan, začne letos v létě. Není divu, že pozvolna začíná obsazování. Nabídku na hlavní roli dostal Matthew McConaughey. Tato volba je trochu překvapivá, ale určitě ne nelogická – McConaughey teď několika filmy (zejména bizarním thrillerem Killer Joe) dokonale setřásl pověst „toho hezouna z přiblblých romantických komedií s Kate Hudson". Je považován za jednoho z nejlepších herců své generace a docela by se mu hodila nějaká oscarová role. Navíc s mezihvězdným cestováním prostřednictvím červích děr (což je vlastně všechno, co víme o zápletce Interstellaru) už jednou do styku přišel – vzpomínáte si ještě na Zemeckisův Kontakt? Christopher Nolan momentálně přepisuje původní scénář svého bratra Jonathana z roku 2006. Film bude mít premiéru 7. listopadu 2014.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 30.3.2013

  Robert Redford šéfuje Capovi a S.H.I.E.L.D.-u

  Filmový svět čeká na Blackova Iron Mana 3 – čerstvé zprávy tvrdí, že film bude v Číně, kde se částečně i natáčel, uveden v mírně odlišné verzi, a nebude cenzurovaná, ale naopak, obohacena o další scény. Marvel ale nezahálí a pracuje na dalších filmech. Thor: The Dark World už je v postprodukci a premiéry se dočkáme v listopadu. A na spadnutí je i natáčení Captain America: The Winter Soldier. Režisérská dvojice Joe a Anthony Russo se na poslední chvíli vytasila s husarským castingovým kouskem: povedlo se obsadit hereckou legendu Roberta Redforda. Ten si v nějakém „pořádném hollywoodském" filmu naposledy zahrál v roce 2001 – po boku Brada PittaSpy Game. Od té doby se věnoval hlavně režii a ne zrovna líbivým tématům. Brzy jej ale uvidíme v thrilleru Pravidla mlčení a „survivalu" All Is Lost, který údajně neosahuje vůbec žádné dialogy. A proč najednou komiksová adaptace? „Protože jsem měl chuť zkusit něco jiného. Filmy od Marvelu jsou výborné a jako kluk bych je miloval. Ke všemu je tvoří lidé, kteří rozumí tomu, co dělají." Redford si zahraje vysoko postaveného důstojníka agentury S.H.I.E.L.D. Film bude mít světovou premiéru 4. dubna 2014.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 29.3.2013

  Karl Urban opět futuristický. S Abramsem.

  Role nekompromisního soudce Dredda mu dokonale sedla, ale film i přes pozitivní přijetí fanoušků komiksové předlohy a celkově dobré kritiky neuspěl. Producent Adi Shankar už oficiálně oznámil, že pokračování rozhodně neplánuje. Karl Urban se však policajtem ve futuristickém městě stane opět – jen nebude nosit přilbu a nebude mít tak brutální metody. Příležitost mu nabídl J.J. Abrams, který se s Urbanem dobře zná z natáčení dvou Star Treků. Abramsův nový seriál Human bude akční sci-fi kriminálka z Los Angeles v nepříliš vzdálené budoucnosti, kdy má každý detektiv či policejní důstojník neobvyklého partnera – androida s dokonale lidským vzhledem. Urban si zahraje respektovaného detektiva Kennexe, který se však po tragické nehodě, během níž byl sám vážně zraněn, emocionálně zhroutil (ne, opravdu žádný Dredd). Pomůže mu vrátit se do služby přidělení robotického partnera, kterého hraje Michael Ealy? A podpoří ho krásná, nepodplatitelná, i když trochu naivní kolegyně Valerie v podání Minky Kelly? Natáčení pilotního filmu začalo před několika dny v kanadském Vancouveru, jehož ulicemi se teď díky tomu prohánějí různá futuristická vozidla. Režii dostal na starost zkušený Brad Anderson (třeba thriller Mechanik a epizody seriálů jako Boardwalk Empire, The Killing nebo Person of Interest), o ponurou atmosféru je tedy postaráno.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 28.3.2013

  Matthew Vaughn v tajných službách

  Poté, co nečekaně přenechal režii X-Men: Days of Future Past Bryanu Singerovi, spekulovalo se o skutečných důvodech tohoto kroku. Jedna verze jej spojovala se Star Wars: Epizodou VII, ale jak už všichni víme, Disney si nakonec vybral Abramse. Teď už víme, že platí původní možnost, o které šla zvěst: Vaughn odstoupil, aby mohl co nejdříve natočit adaptaci dalšího komiksu Marka Millara The Secret Service. Po stolech hollywoodských producentů se totiž přesouvá několik podobně pojatých projektů, a Millar s Vaughnem nechtějí přijít s křížkem po funuse. Vaughn před několika dny dopsal scénář ve spolupráci s tradiční parťačkou Jane Goldman, takže film bude mít v podstatě stejné tvůrčí zázemí jako adaptace Millarova Kick-Ass (momentálně se blíží dvojka a v prvních trailerech Vaughnův režijní rukopis citelně chybí). A stejně jako Kick-Ass, i The Secret Service je svérázným Millarovým pohledem na jeden subžánr, tentokrát špiónské akční thrillery. Prostá zápletka („agent-veterán zasvěcuje mladého nástupce do temného světa tajných služeb") je obohacená o spoustu odkazů na slavná díla žánru a je velmi drsná, nekompromisní a brutální. Zkrátka bondovka od tvůrce Wanted a Kick-Ass. Natáčení by mělo odstartovat v létě a premiéry se dočkáme už v roce 2014.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 27.3.2013

  Bruce Willis a Přání smrti?

  Remake akční klasiky Přání smrti z roku 1974 měl původně pod palcem Sylvester Stallone, pak na něm víc jak rok pracoval Joe Carnahan. Ten ale minulý měsíc odstoupil kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám". Na internetu samozřejmě nič neutajíte, navíc Carnahan je na Twitteru velice sdílný – takže, problém nastal v okamžiku, kdy si studio MGM postavilo hlavu s úmyslem obsadit do hlavní role Bruce Willise. A protože Carnahan kvůli tomu odstoupil, tak se zdá, že Bruce opravdu uvidíme v roli architekta, který po vraždě své manželky a znásilnění dcery pouličním gangem vezme spravedlnost do vlastních rukou a začne zločince střílet jako škodnou. Mimochodem, Carnahan uvažoval o různých představitelích, scénář prý dostali na přečtení i Brad Pitt či Will Smith, režisérovým favoritem byl Russell Crowe. MGM dlouho netápalo ve tmě a našlo náhradníka – je jím Mexičan Gerardo Naranjo, který se naposledy předvedl oceňovaným thrillerem Miss Bala. Joe Carnahan si mezitím hledá další projekt a zdá se, že by mohl pašovat drogy podmořskou cestou v akčním krimi-thrilleru Narco Sub, se kterým byl krátce před svou smrtí spojován Tony Scott.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 26.3.2013

  Mark Strong bude mocný i v televizi

  Ještě nedávno jsme měli dojem, že se natáčí víc filmů s Markem Strongem než filmů bez Marka Stronga, ale nikdo si nestěžoval – v drtivé většině rolí byl skvělý a pokaždé jiný. Tak, a od léta si ho budete moct dávkovat s týdenní frekvencí. Zahraje si totiž hlavní roli v prozatím desetidílném kriminálním seriálu Low Winter Sun. Ten je americkou verzí stejnojmenné britské minisérie z roku 2006, ve které si hlavní postavu zahrál... inu, Mark Strong. Opět se tedy stane detektivem, který z pomsty zabije vlastního kolegu a doufá, že spáchal perfektní zločin. Jak jinak, plete se. Vyšetřování bude mít dopad nejen na jeho kariéru, ale i na psychickou stabilitu. Následuje sestup do podsvětí a temných vod korupce. Děj se přenese z původního Edinburghu do Detroitu. Seriál uvede stanice AMC, která aktuálně boduje hlavně se zombie hitem The Walking Dead, ale zaválela i se seriály Breaking Bad, Hell on Wheels nebo The Killing.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 25.3.2013

  Freddie Mercury si hledá holku

  A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má dávno rezervovanou Sacha Baron Cohen. Bude to pro něj šance konečně výrazně zabodovat i u kritiků a možná urvat nějakou tu oscarovou nominaci (pro změnu v herecké kategorii, nominaci za scénář mu už přinesl Borat). Proto se na roli poctivě připravuje. Momentálně prý pozorně sleduje hodiny a hodiny archivních záznamů nejen z koncertů, ale i ze zákulisí či Freddieho soukromí. Taktéž spolupracuje s odborníky na přízvuk a, samozřejmě, bere hodiny zpěvu. Napodobit nejlepšího rockového zpěváka všech dob ale nebude snadné, proto ještě nebylo rozhodnuto, zda bude Cohen (údajně obrovský fanoušek Queenu) ve filmu opravdu zpívat, nebo pojede na playback. O režii projevil zájem oscarový Tom Hooper, který svůj cit pro muziku prokázal Bídníky. Momentálně se intenzivně hledá představitelka Mary Austin, Mercuryho celoživotní lásky. Žil s ní v sedmdesátých letech a přestože se rozešli poté, co měl Freddie aféru s mužem a začal pěstovat velmi rozmarný sexuální život, zůstali přáteli až do zpěvákovy smrti v roce 1991. Podle nejnovějších drbů by roli mohla dostat Blake Lively, ale protože se zprávou přišel bulvární plátek The Sun (něco jako britský Blesk), prozatím to berte jako fámu.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 14.3.2015

  Na ohnivé kometě v Era ART klubu

  V pražském Era ART klubu právě probíhá pravidelná úterní „jízda" Na ohnivé kometě! Od 3. března do 28. dubna zde můžete zhlédnout výjimečné sci-fi a fantasy snímky doprovázené následnou diskuzí se zajímavými hosty. Promítáme každé druhé úterý od 19.00 hodin v Era světě na Jungmannově náměstí 767/6, jen „pár metrů" od Václavského náměstí.

   

  V rámci nejbližšího programu klubu promítneme 17. 3. thriller Dokonalý trik Christophera Nolana, 31. 3. sci-fi Gattaca Andrewa Niccola, 14. 4. fantasy Boj o oheň Jean-Jacquea Annauda a 28. 4. drama Velka ryba Tima Burtona. Začátek je vždy v 19 hodin. V květnu a červnu (12. 5. - 23. 6.) uvedeme pásmo životopisných filmů – Životy těch druhých, které zahájíme v úterý 12. května československým snímkem Člověk proti zkáze (1989) režisérů Štěpána Skalského a Jaromíra Pleskota.

   

  Era Art klub je malý filmový klub (kapacita 40 míst) v centru Prahy, který se již třetím rokem snaží navázat na tradici filmových klubů 70. a 80. let, kdy po každém filmovém promítání obvykle následovala moderovaná diskuze s hostem „večera". Diskuze po projekcích uvádí filmový publicista Jan Foll. Vstupné na jednotlivá promítání je symbolické – 50 Kč. Informace o rezervaci místa na: jungmanak@erasvet.cz nebo na tel. čísle 224 284 658.

 • Obrázek k novince 10.3.2015

  EIGASAI 2015

  Pražská část festivalu Japonského filmu a kultury EIGA-SAI 2015 začíná již ve čtvrtek 12.3. a poběží do 18.3. v kině Lucerna. Hlavním hostem bude oscarový režisér Takita Yōjirō. Zatímco plzeňský prolog festivalu je již v plném proudu (potrvá až do 11.3.), v Praze finišují přípravy na zahájení. V prodeji jsou již všechny typy permanentek i vstupenky na jednotlivé projekce, vrcholí přípravy víkendového doprovodného programu pro celou rodinu.

   

  Letošní EIGA-SAI nabízí celkem 18 japonských snímků všech žánrů, od klasiky až po nejnovější produkci. Přestože hlavní téma letošního ročníku zní „Reflexe smrti v japonském filmu a kultuře", neznamená to, že by v programu chyběly komedie či filmy s optimistickým vyzněním - právě naopak. Satirické komedie na zdánlivě pochmurné náměty mají v Japonsku mimořádně bohatou tradici – k těm nejlepším patří nepochybně Trest smrti oběšením (Kōshikei, 1968), pod nímž je podepsána jedna z nejvýraznějších osobností japonské nové vlny, nedávno zesnulý režisér Óšima Nagisa, či snímek lakonicky nazvaný Pohřeb (Osōshiki, režie Itami Jūzō, 1984). Poněkud jiného ražení, nicméně rovněž mistrovským dílem, je i Kroužek sebevrahů (Jisatsu sākuru, režie Sono Shion, 2002), který v Japonsku nesmírně exponované téma kolektivních sebevražd mladých lidí pojednává na pomezí hororu a fantasy. Největším lákadlem je nepochybně dosud jediný japonský oscarový snímek Průvodce (Okuribito) – jeho tvůrce, režisér Takita Yōjirō bude hlavním hostem festivalu a ve svém programu má mimo jiné i velice žádané besedy s publikem. Z dalších titulů Takitovy retrospektivy české diváky asi nejvíc potěší snímky na historické náměty – vynikající samurajská freska Poslední věrný chrámu Mibu (Mibu gishi-den, 2003) či mysteriózní snímek Geomant (Onmyōji, 2001), odehrávající se na duchy a démony ovládaném japonském císařském dvoře 10. století. V Takitově retrospektivě nebude ale chybět ani ukázka erotického žánru pinku eiga (doslova „růžové filmy"), na jehož poli se režisér proslavil v 80. letech.

   

  EIGA-SAI ale nejsou jen filmy (byť slovo v českém překladu znamená filmový festival) – o víkendu se opět chystá bohatý doprovodný program: Tradiční happening s bubny taiko a shamisenem, dílny tradičních japonských disciplín pro celou rodinu, akce pro milovníky mangy a anime, přednášky, výstavy. A samozřejmě tradiční japonské menu. O víkendu určitě bude stát za to strávit v Lucerně celý den. Podrobnosti k programu jsou k dispozici na www.eigasai.cz a  www.facebook.com/eigasaicz. Vstup na všechny akce doprovodného programu je zdarma!

 • Obrázek k novince 6.3.2015

  Festival sci-fi film Future Gate se blíží

  Druhý ročník festivalu sci-fi filmů Future Gate expanduje po loňském úspěchu v Praze i do Brna. Festival přinese příznivcům science fiction a nových technologií čtyřdenní přehlídku nabitou novými snímky i legendami světové kinematografie. Festival nabídne prostor žánrově rozmanitým filmům, které spojuje téma vesmír, mimozemské civilizace, umělá inteligence či fantastické technologie naší blízké i vzdálené budoucnosti. Diváci všech věkových kategorií čekají výpravy nejen do neznámých končin vesmíru, ale i na Zemi naší budoucnosti.

   

  Přehlídka proběhne v Praze 12. – 15. března 2015 v kině Bio Oko a v Brně 26. – 29. března 2015 v kině Art. Mezi deseti filmy nechybí druhý díl kultovní ságy Vetřelci pod taktovkou Jamese Camerona v režisérské verzi, vůbec první uvedení filmu The Zero Theorem tvůrce Terryho Gilliama (Brazil, 12 opic), robotická novinka Automata se skvělým Antoniem Banderasem nebo půvabná sci-fi komedie The History of Future Folk, oceněná na několika zahraničních festivalech. V hluboké předpremiéře festival uvede očekávaný film Alexe Garlanda (28 dní poté, Sunshine) Ex Machina. Festival nabídne i Divokou planetu z roku 1973 z velké části produkovanou v tehdejším Československu ve studiu Jiřího Trnky a oceněnou na festivalu v Cannes.

   

  Speciální přehlídka filmů je i letos doplněna tematickými dekoracemi umělecké skupiny WizArts, návštěvou fanoušků v kostýmech oblíbených sci-fi hrdinů a inspirativním doprovodným programem v podobě přednášek. Součástí pátečního programu je slavnostní vyhlášení Ceny hráčů 2014 v soutěži nejlepších her loňského roku. Vstupenky na jednotlivé filmy a permanentky je možné pro pražskou část festivalu zakoupit v pokladně kina Bio Oko nebo online na www.biooko.net. Diváci v Brně mají možnost zakoupit vstupenky a permanentky v pokladně kina Art. Vstupné na jeden film je 100 Kč. Více o festivalu a jeho programu naleznete na www.futuregate.cz.

 • Obrázek k novince 2.3.2015

  Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

  Zlín Film Festival letos slaví 55 let. Na Kudlově, na kopci nad Zlínem, se filmy natáčí již od roku 1936, zatímco dole ve městě se už od roku 1961 koná festival filmů pro malé a mladé diváky. Oslavy letošního půlkulatého výročí budou velkorysé, bohatě je koncipovaný filmový i doprovodný program. Festival se opírá o své tradiční pilíře – pět mezinárodních soutěží, jejichž dramaturgické pojetí se nemění. Filmový program nabídne více než 300 snímků ze zhruba 50 zemí, většina filmů přitom bude v České republice uvedena vůbec poprvé. Festivalové výročí bude připomenuto animovanou a středometrážní tvorbou zlínského (gottwaldovského) studia, které bylo a je s festivalem neodmyslitelně spjato. Dny evropské kinematografie, hlavní nesoutěžní sekce festivalu, je věnována Německu a nabídne více než 40 celovečerních filmů nejen pro děti a mládež. Další významnou součástí programu nadcházejícího ročníku bude sekce věnovaná tvorbě Adolfa Borna, který u příležitosti svých 85. narozenin převezme ve Zlíně Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež. Profesionálům určený Industry program se zaměří na největší výzvy české filmové scény, například na problematiku nelegálního stahování filmů. Jak vypadají reklamní kampaně, které už pomohly vyprodat nejedno kino, předvede Duhová kulička – konference ze světa filmového marketingu, jež každoročně odtajňuje ty největší marketingové triky.

   

  Jen dílčí změny přinese doprovodný program festivalu. Jeho neodmyslitelnou součástí je i MINISALON – Filmové klapky. Výtvarná díla 119 autorů budou ve Zlíně vydražena v poslední květnový den, přičemž výtěžek dražby bude rozdělen studentům českých a slovenských filmových škol a jejich vítězným, veřejně prezentovaným projektům.

   

  Autorem výtvarné koncepce letošního ročníku Zín Film Festivalu je Petr Nikl, zlínský rodák, výrazná a všestranná osobnost české kulturní scény. Festivalový vizuál je inspirován kaleidoskopem. „Krasohled je typická dětská hračka, jakási osobní promítačka představivosti. Umožňuje nekonečné varianty a proměny. Podobně jako políčka filmu se i jeho obrazce oživují pohybem. Otočný vír odrazů animuje stále nové možnosti. Rotující proměnlivý terč, rozložený do množství polí, může být metaforou pro film a jeho zacházení s časem a kreativitou," vysvětluje Nikl. Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně se uskuteční ve dnech 29. 5. – 4. 6. 2015. Další informace rovněž najdete na festivalovém webu www.zlinfest.cz.

 • Obrázek k novince 24.2.2015

  Jeden svět přiváží oskarový film Citizenfour

  Čekáte na příležitost vidět dokumentární film Citizenfour, který letos získal Oskara? Počátkem března budete mít jedinečnou příležitost díky festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. V Praze se uskuteční celkem tři projekce filmu režisérky Laury Poitras, který představuje unikátní záběry schůzek whistleblowera Edwarda Snowdena s novináři před tím, než zveřejnil své svědectví o narušování soukromí občanů americkými bezpečnostními službami.


  Vedle vítězného Citizenfour byl letos na filmového Oskara nominován i další dokument z programu Jednoho světa – docu-thriller Virunga. Ten vás zavede do národního parku v DR Kongo, kde přežití posledních goril horských na světě ohrožuje ozbrojený konflikt a zálusk britských těžařů na místní ropu. Na produkci filmu plného intrik, střelby a krásných zvířat se podílel Leonardo DiCaprio.
  Oskarové naděje letos chvíli choval i dokument Briana Knappenbergera Zázračné dítě internetu: příběh Aarona Swartze. Je to portrét aktivisty bojujícího za svobodný internet, jehož nátlak vyšetřovatelů dohnal v lednu 2013 k sebevraždě.


  Další velkým bijákem letošního Jednoho světa je Podoba ticha (The Look of Silence) režiséra Joshuy Oppenheimera. Stejně jako v předchozím dokumentu Způsob zabíjení (The Act of Killing), který získal cenu Jednoho světa v roce 2013, Oppenheimer opět zkoumá svědomí vrahů indonéských komunistů z genocidy v 60. letech. Tentokrát se díváme očima cestujícího optometristy, jenž někdejším hrdlořezům napravuje zrak a přitom od nich chce slyšet, jak zabili jeho staršího bratra. Film v Praze představí producentka Signe Byrge Sørensen a na prodloužené pofilmové debatě v kině Světozor povypráví o tom, jak se film snaží šířit v Indonésii poté, co tamní úřady projekce zakázaly.


  Jeden svět letos představí celkem 114 dokumentárních filmů. Po pražské části (2.-11. března) festival objede dalších 33 měst po celé České republice. Sestavte si vlastní program na www.jedensvet.cz.

 • Obrázek k novince 23.2.2015

  Oscary 2015 - výsledky

  Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky, dostalo se mu také uznání za nejlepší režii, originální scénář a kameru. Stejný počet zlatých plešounů ale vyhrál i Grandhotel Budapešť Wese Andersona, který byl oceněn za nejlepší výpravu, hudbu, kostýmy a masky. V hereckých kategoriích jásali Eddie Redmayne (Teorie všeho), Julianne Moore (Still Alice), J. K. Simmons (Whiplash) a Patricia Arquette (Chlapectví). Záběr letošních cen byl tedy velmi široký a mimo Birdmana, Grandhotelu Budapešť a tříoscarového Whiplashe (oslnil ještě střihem a zvukem) si žádný film neodnesl více než jednu sošku. Že vás zajímá, v čem přesně zabodoval váš favorit? Stačí se začíst do přehledu kompletních výsledků!

   

   

  Nejlepší film roku

  Birdman

  Americký sniper

  Grandhotel Budapešť

  Chlapectví 

  Kód Enigmy

  Selma

  Teorie všeho

  Whiplash

   

  Nejlepší herec v hlavní roli

  Eddie Redmayne (Teorie všeho)

  Steve Carell (Hon na lišku)

  Bradley Cooper (Americký sniper)

  Benedict Cumberbatch (Kód Enigmy)

  Michael Keaton (Birdman)

   

  Nejlepší herečka v hlavní roli

  Julianne Moore (Still Alice)

  Marion Cotillard (Dva dny, jedna noc)

  Felicity Jones (Teorie všeho)

  Rosamund Pike (Zmizelá)

  Reese Witherspoon (Divočina)

   

  Nejlepší herec ve vedlejší roli

  J.K. Simmons (Whiplash)

  Robert Duvall (Soudce)

  Ethan Hawke (Chlapectví)

  Edward Norton (Birdman)

  Mark Ruffalo (Hon na lišku)

   

  Nejlepší herečka ve vedlejší roli

  Patricia Arquette (Chlapectví)

  Laura Dern (Divočina)

  Keira Knightley (Kód Enigmy)

  Emma Stone (Birdman)

  Meryl Streep (Čarovný les)

   

  Nejlepší režie

  Alejandro González Iñárritu (Birdman)

  Wes Anderson (Grandhotel Budapešť)

  Richard Linklater (Chlapectví)

  Bennett Miller (Hon na lišku)

  Morten Tyldum (Kód Enigmy)

   

  Nejlepší originální scénář

  Birdman (Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo)

  Grandhotel Budapešť (Wes Anderson)

  Hon na lišku (E. Max Frye, Dan Futterman)

  Chlapectví (Richard Linklater)

  Slídil (Dan Gilroy)

   

  Nejlepší adaptovaný scénář

  Kód Enigmy (Graham Moore)

  Americký sniper (Jason Hall)

  Inherent Vice (Paul Thomas Anderson)

  Teorie všeho (Anthony McCarten)

  Whiplash (Damien Chazelle)

   

  Nejlepší animovaný film

  Velká šestka

  Jak vycvičit draka 2

  Kaguyahime no monogatari

  Song of the Sea

  Škatuláci


  Nejlepší cizojazyčný film

  Ida (Polsko)

  Divoké historky (Argentina, Španělsko)

  Leviatan (Rusko)

  Mandariinid (Estonsko, Gruzie)

  Timbuktu (Mauritánie, Francie)


  Nejlepší kamera

  Birdman (Emmanuel Lubezki)

  Grandhotel Budapešť (Robert Yeoman)

  Ida (Lukasz Zal, Ryszard Lenczewski

  Mr. Turner (Dick Pope)

  Nezlomný (Roger Deakins)


  Nejlepší střih

  Whiplash (Tom Cross)

  Americký sniper (Joel Cox, Gary D. Roach)

  Grandhotel Budapešť (Barney Pilling)

  Chlapectví (Sandra Adair)

  Kód Enigmy (William Goldenberg)


  Nejlepší výprava

  Grandhotel Budapešť (Adam Stockhausen, Anna Pinnock)

  Čarovný les (Dennis Gassner, Anna Pinnock)

  Interstellar (Nathan Crowley, Gary Fettis)

  Kód Enigmy (Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald)

  Mr. Turner (Suzie Davies, Charlotte Watts)


  Nejlepší kostýmy

  Grandhotel Budapešť (Milena Canonero)

  Čarovný les (Colleen Atwood)

  Inherent Vice (Mark Bridges)

  Mr. Turner (Jacqueline Durran)

  Zloba - Královna černé magie (Anna B. Sheppard, Jane Clive)

   

  Nejlepší Makeup

  Grandhotel Budapešť (Frances Hannon, Mark Coulier)

  Hon na lišku (Bill Corso, Dennis Liddiard)

  Strážci Galaxie (Elizabeth Yianni-Georgiou, David White)


  Nejlepší hudba

  Grandhotel Budapešť (Alexandre Desplat)

  Interstellar (Hans Zimmer)

  Kód Enigmy (Alexandre Desplat)

  Mr. Turner (Gary Yershon)

  Teorie všeho (Jóhann Jóhannsson)


  Nejlepší píseň

  Selma ("Glory") (John Stephens, Lonnie Lynn)

  Beyond the Lights ("Grateful") (Diane Warren)

  Glen Campbell: I'll Be Me ("I'm Not Gonna Miss You") (Glen Campbell, Julian Raymond)

  LEGO® příběh ("Everything Is Awesome") (Shawn Patterson)

  Love song ("Lost Stars") (Gregg Alexander, Danielle Brisebois)

   

  Nejlepší mix zvuku

  Whiplash (Craig Mann, Ben Wilkins, Thomas Curley)

  Americký sniper (John Reitz, Gregg Rudloff, Walt Martin) 

  Birdman (Jon Taylor, Frank A. Montaño, Thomas Varga)

  Interstellar (Gary A. Rizzo, Gregg Landaker, Mark Weingarten)

  Nezlomný (Jon Taylor, Frank A. Montaño, David Lee)


  Nejlepší střih zvuku

  Americký sniper (Alan Robert Murray, Bub Asman)

  Birdman (Martin Hernández, Aaron Glascock)

  Hobit: Bitva pěti armád (Brent Burge, Jason Canovas)

  Interstellar (Richard King)

  Nezlomný (Becky Sullivan, Andrew DeCristofaro)


  Nejlepší vizuální efekty

  Interstellar (Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, Scott Fisher)

  Captain America: Návrat prvního Avengera (Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill, Dan Sudick)

  Strážci Galaxie (Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner, Paul Corbould)

  Úsvit planety opic (Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Erik Winquist)

  X-Men: Budoucí minulost (Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer)


  Nejlepší celovečerní dokument
  CitizenFour (Laura Poitras)

  Hledání Vivian Maier (John Maloof, Charlie Siskel)

  Last Days in Vietnam (Rory Kennedy)

  Le Sel de la terre (Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado)

  Virunga (Orlando von Einsiedel)


  Nejlepší krátkometrážní dokument

  Crisis Hotline: Veterans Press 1 (Ellen Goosenberg Kent)

  Joanna (Aneta Kopacz)

  La parka (Gabriel Serra)

  Nasza klatwa (Tomasz Sliwinski)

  White Earth (Christian Jensen)


  Nejlepší krátkometrážní animovaný film

  Feast (Patrick Osborne)

  The Bigger Picture (Daisy Jacobs)

  The Dam Keeper (Robert Kondo, Daisuke 'Dice' Tsutsumi)

  Me and My Moulton (Torill Kove)

  A Single Life (Joris Oprins)

   

  Nejlepší krátkometrážní hraný film
  The Phone Call (Mat Kirkby)

  Aya (Oded Binnun, Mihal Brezis)

  Boogaloo and Graham (Michael Lennox)

  La lampe au beurre de yak (Wei Hu)

  Parvaneh (Talkhon Hamzavi)

   

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 22.2.2015

  22. Český lev - výsledky

  22. ročník cen Český lev má za sebou vyhlášení vítězů. Za favorita bylo považováno Fair Play Andrey Sedláčkové, jež šlo do boje s patnácti nominacemi, nakonec ale neproměnilo ani jednu a získalo pouze dvě nestatutární ceny - první od filmových fanoušků ČSFD a druhou za plakát. Se třemi oceněními šli domů herci z Díry u Hanušovic a stejně dopadl tvůrčí tým Tří bratrů, který dosáhl na nejlepší masky, kostýmy a scénografii. Jednoznačným vítězem večer tak byla Cesta ven Petra Václava, která zabodovala hned v sedmi kategoriích. Stala se nejlepším filmem a podle České filmové a televizní akademie měla také nejlepší režii, scénář, kameru, střih, zvuk a ženský herecký výkon v hlavní roli. Všem výhercům gratulujeme, jmenovité podrobnosti si můžete prohlédnout v sekci Ocenění / Český lev.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 18.2.2015

  Průvan na filmovce v Písku (20. 2. 2015)

  Zavřete okna nebo bude průvan! Studenti Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku si připravili na pátek 20. února 2015 pro své budoucí kolegy a jejich rodiče, ale i pro každého, kdo by chtěl nahlédnout pod pokličku školy a vědět i vidět, jak a co se na „filmovce" učí, Den otevřených dveří. Od 10.00 do 15.00 hod. budou probíhat ve škole (Lipová alej, Písek) prohlídky učeben a specializovaných pracovišť, včetně školních ateliérů a projekce studentských filmů.

   

  Návštěvníkům se budou věnovat nejen studenti, ale i kantoři, kteří představí své obory a zodpoví otázky zájemců o studium, ale i těch, kteří mají prostě rádi film. Účast na akci potvrdili: akad. arch. Jindřich Goetz – rektor školy, MgA. Miloň Terč – ředitel školy a pedagogové doc. Eva Bobková, doc. Karel Jaroš, doc. Jana Hádková a PhDr. Milica Pechánková. Dále pak budou přítomní studenti, kteří vás provedou celým areálem školy. Organizátoři akce, tedy studenti, se těší s vámi všemi na shledanou v Písku. Více informací o studiu a oborech najdete na www.filmovka.cz.

   

 • Obrázek k novince 14.2.2015

  Mladá kamera Uničov (19.–21. 3. 2015)

  Mladá kamera Uničov je celostátní soutěžní filmovou přehlídkou určenou pro mladé filmové tvůrce. Soutěže se mohou zúčastnit jak amatéři, tak studenti či absolventi filmových škol. Účast v soutěži je omezena věkovým limitem 30 let. Soutěžní přehlídka je rozdělena do kategorií: amatéři do 20 let, amatéři do 30 let a studenti a absolventi filmových škol do 30 let. Délka snímků přihlášených do těchto kategorií nesmí přesáhnout 30 minut.


  Letošní 41. ročník přináší jako novinku ještě čtvrtou soutěžní kategorii – video z mobilu. Pokud chcete natočit film, nemusíte již shánět drahou techniku, ale můžete točit tím, co máte po ruce – mobilním telefonem, tabletem či fotoaparátem. Vaše video v maximální délce dvou minut a velikosti do 400 MB ve formátu MPEG 2 můžete zaslat přes jakoukoli úschovnu na adresu mladakamera@seznam.cz. Zaslaná videa budou zveřejněna na kanálu mladakamera na YouTube a na facebooku Mladé kamery proběhne hlasování diváků. Deset snímků s nejvyšším počtem hlasů bude promítnuto přímo na festivalu v samostatném soutěžním bloku. O celkovém vítězi této kategorie rozhodne porota. Své filmy můžete přihlašovat do soutěže prostřednictvím elektronického formuláře. Uzávěrka příjmu filmů je 25. února 2015.


  Filmový festival Mladá kamera Uničov patří k nejstarším filmovým přehlídkám v České republice. Velkým lákadlem letošního 41. ročníku bude bezpochyby složení soutěžní poroty. Zasednou v ní např. režisér Milan Cieslar, ředitel QQ studia Ostrava Vladimír Mráz a filmový pedagog Martin Čihák. Mezi porotci bude také režisér Jan Prušinovský, který v rámci festivalu uvede projekci svého nejnovějšího filmu Kobry a užovky. Nedílnou a důležitou součástí festivalu je také rozborový seminář, kde mladí tvůrci získávají (pro ně důležitou) zpětnou vazbu od porotců i diváků. V minulých letech si tvůrci a návštěvníci semináře mohli vyslechnout odborné komentáře řady renomovaných tvůrců, mezi nimiž byli např. Bohdan Sláma, František A. Brabec, Alice Nellis, Zdeněk Jiráský, Ramunas Greičius, Saša Gedeon, Tomáš Doruška a další. Více na informací na: www.mladakamera.cz.

 • Obrázek k novince 13.2.2015

  Festival španělských filmů již podesáté

  Provokativní a aktuální témata, naturalistické pohledy na současnou společnost i odhalování historie, bláznivé komedie, dramata, autorské snímky, ale i hudební film či dokumentární road movie. Festival La Película od 17. února již podesáté ukáže rozmanitost španělsky mluvené kinematografie v celé její šíři. „Pro letošní ročník festivalu jsme vybrali ty nejzajímavější snímky různého žánrového zaměření, které ve Španělsku vznikly za poslední dva roky. Mnohé z nich si odnesly ocenění nejen od domácí kritiky, ale také ze světových filmových festivalů. Najdeme mezi nimi několik výrazných autorských filmů i originální filmařské přístupy," říká dramaturg festivalu David Čeněk.

   

  Za pozornost stojí například zahajovací snímek Arktida či film o vztazích a moderních komunikačních technologiích 10.000 km. Zákulisí politických vyjednávání s teroristy poodhalí film Vyjednávač a do minulosti diváky zavede válečné drama Budapešťský anděl o jedné z výjimečných postav nedávné španělské historie. Milovníci divadelně filmového stylu Larse von Triera by si neměli nechat ujít film Hlupáci a pitomci. 10. ročník festivalu proběhne od 17. do 22. 2. v prostorách pražského kina Světozor a od 19. do 22. 2. v brněnském kině Scala. Od 23. do 25. 2. si španělské filmy budou moci vychutnat diváci ostravského Minikina a na závěr, od 26. do 28. 2., bude španělština znít v Bio Central v Hradci Králové.

   

  Program nabízí vedle aktuálních španělských filmů sekci zaměřenou na Latinskou Ameriku, která představí zajímavé snímky reprezentující barvitost a rozmanitost iberoamerické kinematografie. Například úspěšné Divoké historky jako zástupce Argentiny, dále chilské psychologické drama Psí maso a za zhlédnutí rozhodně stojí předloňský vítěz festivalu v San Sebastianu, film Příšerný vlasy, který výrazně upozornil na venezuelskou produkci.


  Festival láká také na cyklus věnovaný letošnímu držiteli čestného ocenění Goya Antoniu Banderasovi. Uvede filmové perličky, které představí známého herce v době jeho začátků. Těšit se můžeme například na muzikálovou komedii z doby frankismu Faraonův dvůr, u nás téměř neznámý snímek Kdyby ti řekli, že jsem padl či Slast ze zabíjení, kde se Banderas představí v netypické roli zabijáka vraždícího pro radost. Chybět nebude ani jeden z jeho novějších filmů Kůže, kterou nosím, u kterého se po letech sešel se svým oblíbeným režisérem, jenž stál i u zrodu jeho kariéry - Pedrem Almodóvarem. Kompletní program na www.lapelicula.cz.