Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 26.3.2013

  Mark Strong bude mocný i v televizi

  Ještě nedávno jsme měli dojem, že se natáčí víc filmů s Markem Strongem než filmů bez Marka Stronga, ale nikdo si nestěžoval – v drtivé většině rolí byl skvělý a pokaždé jiný. Tak, a od léta si ho budete moct dávkovat s týdenní frekvencí. Zahraje si totiž hlavní roli v prozatím desetidílném kriminálním seriálu Low Winter Sun. Ten je americkou verzí stejnojmenné britské minisérie z roku 2006, ve které si hlavní postavu zahrál... inu, Mark Strong. Opět se tedy stane detektivem, který z pomsty zabije vlastního kolegu a doufá, že spáchal perfektní zločin. Jak jinak, plete se. Vyšetřování bude mít dopad nejen na jeho kariéru, ale i na psychickou stabilitu. Následuje sestup do podsvětí a temných vod korupce. Děj se přenese z původního Edinburghu do Detroitu. Seriál uvede stanice AMC, která aktuálně boduje hlavně se zombie hitem The Walking Dead, ale zaválela i se seriály Breaking Bad, Hell on Wheels nebo The Killing.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 25.3.2013

  Freddie Mercury si hledá holku

  A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má dávno rezervovanou Sacha Baron Cohen. Bude to pro něj šance konečně výrazně zabodovat i u kritiků a možná urvat nějakou tu oscarovou nominaci (pro změnu v herecké kategorii, nominaci za scénář mu už přinesl Borat). Proto se na roli poctivě připravuje. Momentálně prý pozorně sleduje hodiny a hodiny archivních záznamů nejen z koncertů, ale i ze zákulisí či Freddieho soukromí. Taktéž spolupracuje s odborníky na přízvuk a, samozřejmě, bere hodiny zpěvu. Napodobit nejlepšího rockového zpěváka všech dob ale nebude snadné, proto ještě nebylo rozhodnuto, zda bude Cohen (údajně obrovský fanoušek Queenu) ve filmu opravdu zpívat, nebo pojede na playback. O režii projevil zájem oscarový Tom Hooper, který svůj cit pro muziku prokázal Bídníky. Momentálně se intenzivně hledá představitelka Mary Austin, Mercuryho celoživotní lásky. Žil s ní v sedmdesátých letech a přestože se rozešli poté, co měl Freddie aféru s mužem a začal pěstovat velmi rozmarný sexuální život, zůstali přáteli až do zpěvákovy smrti v roce 1991. Podle nejnovějších drbů by roli mohla dostat Blake Lively, ale protože se zprávou přišel bulvární plátek The Sun (něco jako britský Blesk), prozatím to berte jako fámu.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 24.3.2013

  Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

  „Komediální drama" The Judge, kterým se vrací na scénu režisér Nesvatbových a Rytířů ze Šanghaje David Dobkin, už loni v dubnu získalo do hlavní role Roberta Downeye Jr. Téměř po roce začíná projekt studia Warner Bros. nabírat konkrétnější tvary, protože se pozvolna blíží červnový start natáčení v Bostonu. Downey Jr. si ve filmu zahraje uznávaného soudce z velkého města, který se po letech vrací do rodného městečka. Důvod je neradostný – pohřeb matky. Ještě horší věci se soudce dozvídá na místě – máma byla zavražděna a hlavním podezřelým je její manžel a hrdinův otec, který je shodou okolností taktéž soudce (role pro veterána Roberta Duvalla). Downey Jr. bude muset odhalit pravdu o zločinu a zároveň se vyrovnat se svými hříchy z mládí. Třeba s bývalou láskou, která dodnes nenašla odvahu vypadnout z maloměsta a pořád tu pracuje jako servírka – zahraje si ji Vera Farmiga, která aktuálně hvězdí jako máti Batesová v seriálu Bates Motel, prequelu k Psychu. Dále hrají třeba Vincent D´Onofrio a Billy Bob Thornton. Premiéru můžeme očekávat během příštího roku.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 23.3.2013

  Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

  Je libo dobovou kriminálku s prvky konspiračního polit-thrilleru? Se špičkovým obsazením? Odehrávající se v Sovětském svazu ještě za Stalina? Zdá se, že Ve stínu dostane z Hollywoodu tučnou konkurenci. Thriller Child 44, který v produkci Ridleyho Scotta natočí Daniel Espinosa (úspěšný Nepřítel pod ochranou) začíná jako standardní detektivka – degradovaný člen vojenské policie (Tom Hardy) se tak trochu na vlastní pěst pouští do vyšetřování brutálních vražd malých dětí. Brzy se ale hlavním podezřelým stává on sám. Po krku mu půjdou Gary Oldman jako policejní šéf a Joel Kinnaman (který s Espinosou natočil už dva filmy) jako jeho bezohledná a krví mnoha odpůrců režimu potřísněná pravá ruka. Ke všemu je tady hrdinova manželka (Noomi Rapace), která je možná chameleón měnící identity. Už teď to zní zatraceně zajímavě, tak snad se můžeme těšit na kvalitní krimi-thriller. Zárukou kvality je i jméno scenáristy – Richard Price se podílel na seriálu The Wire a napsal třeba Gibsonovo Výkupné, takže příběh s překvapivými zvraty by mu neměl dělat nejmenší problémy. Natáčení startuje v červnu, premiéry se dočkáme příští rok.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 22.3.2013

  Agent Hobbs bude rychlý a zběsilý samostatně

  Byl vydatnou posilou v Rychle a zběsile 5. Vlastně kdykoliv byl na plátně, kradl si show pro sebe (není divu, že právě on měl privilegium pronést jedno povolené „f*ck" v PG-13 filmu). Drsný agent Hobbs v podání Dwaynea Johnsona bude hvězdit i v blížící se šestce. A pak? Studio Universal a tvůrci série pro něj mají místo i v sedmém pokračování, ve kterém se podle internetové šeptandy jako hlavní padouch ukáže sám velký Jason Statham. Ale možná ještě předtím dorazí Hobbs v samostatném filmu. „Nic ještě není jisté," říká The Rock, „ale postupně budujeme postavu a dáváme jí tvar. Ale pokud k sólo filmu opravdu dojde, nemůžu se dočkat." Po Hobbsově boku by se v spin-offu mohla ukázat i jeho filmová parťačka Gina Carano, která (jak prozrazují trailery) bude mít v šestce za úkol především zkrotit zmrtvýchvstalou Michelle Rodriguez. Johnson si mezitím leští muskulaturu pro blížící se natáčení akční fantasy Hercules, kterou v produkci Petera Berga režíruje Brett Ratner. Novou posilou pro Rocka v hlavní roli a Askila Hennieho jako Herkulova krvelačného pobočníka je Rufus Sewell jako Autolycus. Že vám to jméno něco říká? No jasně, Bruce Campbell si mazaného zloděje zahrál v seriálech Herkules a Xena. Podle řecké mytologie byl Autolykos Herkulovým společníkem během výpravy proti Amazonkám, ve filmu bude členem žoldnéřské družiny, která se pod Herkulovým velením vzepře krutému thráckému králi. Dále byli obsazeni Ian McShane jako bojovný věštec a Herkulův mentor Amphiarus a Joseph Fiennes, John Hurt a Rebecca Ferguson v prozatím nespecifikovaných rolích. Film bude mít světovou premiéru 25. července 2014.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 21.3.2013

  Western Natalie Portman se mění v telenovelu

  O drsném dramatu z Divokého západu Jane Got a Gun jsme psali minulý týden v souvislosti s problémy, které provázely jeho obsazování (téměř na poslední chvíli odstoupil Michael Fassbender a namísto něj dorazil Jude Law). A problémy pokračují. Začátkem týdne mělo začít natáčení. Do práce nastoupili jak herci (Natalie Portman, Joel Edgerton, Rodrigo Santoro a zmíněný Jude Law), tak 150 členů štábu. Jediný, kdo se neukázal, byla režisérka Lynne Ramsay. Důvod neudala, ale podle internetových drbů nebyla spokojená se svou smlouvou (jedná se o nezávislou produkci, takže se v ní kdovíjaké prachy netočí) a odchod Fassbendera ji nakonec utvrdil v rozhodnutí na všechno se vykašlat. Ramsay následně dostala oficiálně padáka a rychle se našel náhradník – jméno Gavina O´Connora zajisté potěší fanoušky Warriora (ve kterém taktéž hrál Joel Edgerton, takže odtud vítr fouká). O´Connor okamžitě přijel do Nového Mexika, kde už stojí kulisy a vše je připraveno na první klapku. Jenomže mezitím se naštval a na rozloučenou zamával Jude Law, který měl hrát hlavního padoucha. Kdo bude jeho náhradníkem a podaří se projekt vůbec odlepit od země? Dvě věci jsou jisté: Natalie Portman zůstává, protože je zároveň producentkou filmu. A zůstává i scénář Briana Duffielda, který je údajně kus parádního řemesla. Dodejme, že Natalie Portman si zahraje farmářku, která musí poprosit o pomoc bývalého milence (Joel Edgerton), aby zachránila svého zločineckého manžela. Ten se vrátil domů prostřílený jako řešeto, ale pořád naživu, a kumpáni z jeho bandy teď přijíždějí k farmě dokončit krvavou práci.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 20.3.2013

  Další špionáž pro Cruise?

  Tom jede. Brzy jej uvidíme v postapokalyptickém Nevědomí, nedávno dotočil další akční sci-fi All You Need Is Kill, počítá se s ním pro nového Van Helsinga a šíří se dohady o Mission: Impossible V a pokračování Jacka Reachera, který sice nebyl žádný megahit, ale s rozpočtem 60 milionů utržil už 215 milionů dolarů, takže je v zisku. A to není všechno. Tom Cruise se aktuálně vážně zajímá o další celovečerní adaptaci starého televizního seriálu, konkrétně špionážního The Man From U.N.C.L.E. Projekt studia Warner Bros. chtěl původně natočit Steven SoderbergGeorgem Clooneyem v hlavní roli a podle scénáře čím dál uznávanějšího Scotta Z. Burnse. Nakonec ale tahle parta odstoupila a na její místo nastoupili producent Lionel Wigram a režisér Guy Ritchie, tedy tvůrci nového Sherlocka Holmese. Jejich pojetí bude nepochybně výrazně jiné. Prvním kandidátem na ústřední roli byl Bradley Cooper, ale to je minulost, momentálně je ve hře Cruise. Pokud bude obsazen, zahraje si amerického agenta Napoleona Solo (původním představitelem byl jeden ze Sedmi statečných Robert Vaughn), který spolu s ruským kolegou Iljou Kurjakinem ve službách tajné organizace U.N.C.L.E. bojuje proti ďábelským machinacím nepřátelské agentury THRUSH.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 17.3.2013

  Ridley Scott natočí Mojžíše. Ang Lee taky.

  Samozřejmě, nepůjde o spolupráci, ale o konkurenční projekty. O biblickém eposu Gods and Kings studia Warner Bros. jsme psali už několikrát v souvislosti s dřívějším zájmem Stevena Spielberga o režii. To už neplatí, ale studio se momentálně snaží získat Anga Lee. Film má Mojžíše vykreslovat nejen jako proroka a „toho chlápka s kamennými deskami, který zkrotil Rudé moře", ale i jako schopného vojevůdce. Proto prý půjde o realisticky pojatý, drsný válečný velkofilm. Naopak projekt studia 20th Century Fox Exodus se má, jak už název napovídá, soustřeďovat pouze na útěk Židů z Egypta. Ukazuje se, že Foxové mají náskok, protože mají jak scénář (původní verzi Billa Collage a Adama Coopera vyladil oscarový Steve Zaillian), ale i režiséra a možná hlavní hvězdu. Režii zvažuje Ridley Scott, pro kterého by to byla bezprostředně další režijní práce po dokončení právnického thrilleru The Counselor. Hlavní představitel? Nabídku dostal Christian Bale. Není to poprvé, co je spojován s biblickým filmem – byl prvním kandidátem na titulní roli v Aronofského Noah (než jej nahradil Russell Crowe). Scott se navíc může vrhnout do práce už zanedlouho, zatímco Ang Lee má před sebou ještě režii pilotu nového špionážního seriálu z Blízkého Východu Tyrant.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 16.3.2013

  Jurský park 4 našel režiséra

  Ještě předevčírem některé filmové weby spekulovaly, že veleještěry požene zpátky na plátna kin sám Steven Spielberg – poté, co byla sci-fi Robocalypse odložena na neurčito, má teď trochu volno. Dohadům je konec, Spielberg bude pouze produkovat (spolu se starým parťákem Frankem Marshallem). Režisér? Colin Trevorrow. Kdože? Nejste sami, kdo se diví. Trevorrow je „indie" filmař, který své schopnosti předvedl prozatím jediným celovečerákem, sci-fi komedií o cestování časem Safety Not Guaranteed. Ta však natolik zaujala studio Universal a Spielberga, že se rozhodli dát Colinovi šanci prosadit se „ve velkém". Rokování probíhalo už od konce minulého roku, kdy Trevorrow prozradil, že se s ním počítá pro pokračování velké filmové série a byl proto mylně podezírán, že natočí Star Wars: Epizodu VII. Nakonec jde tedy o Jurský park 4. Scénář napsali Rick Jaffa a Amanda Silver (Zrození Planety opic), natáčet se bude od dubna do listopadu na Havajských ostrovech a v Raleigh Studios v Louisianě a premiéra je stanovena na 13. června 2014.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 15.3.2013

  Divoký západ bez Fassbendera, ale s Neesonem

  Komerční úspěch Opravdové kuráže nebo Nespoutaného Djanga (ten už má na kontě 400 milionů dolarů a jako první Quentinův film v dubnu zamíří do čínských kin) naznačuje, že western není tak mrtvý žánr, jak by se mohlo zdát – stačí k němu jen pustit kvalitní tvůrce. Doufejme, že se renesance kovbojek povede i díky projektům Jane Got A Gun a A Million Ways To Die In The West. Kolem obou se točí špičkoví tvůrci a velké hvězdy. Obě ale prezentují zásadně odlišný pohled na Divoký západ. Jane Got A Gun režisérky Lynne Ramsay bude drsné akční drama o ženě, jejíž manžel je členem bandy desperátů. Jednoho dne se vrací domů těžce raněný a v jeho stopách přijíždí zbytek tlupy, aby to s ním vyřídil nadobro. Žena musí požádat svého bývalého milence, který to umí s bouchačkou, aby jí pomohl bránit farmu před nájezdem. V hlavní roli uvidíme Natalie Portman. Ex-milence si měl původně zahrát Michael Fassbender a vůdce banditů Joel Edgerton (30 minut po půlnoci). Fassbender však musel odstoupit kvůli blížícímu se natáčení X-Men: Days of Future Past. Edgerton tedy vzal jeho roli a hlavního padoucha si místo něj zahraje Jude Law. Natáčení startuje příští měsíc v Mexiku. Zásadně jiného ražení bude komedie A Million Ways To Die In The West scenáristy a režiséra Setha MacFarlanea (Méďa a nedávné moderování Oscarů). Ten si zahraje i hlavní roli, přitroublého chovatele ovcí Alberta, který zbaběle vycouval z pistolnického souboje a dostal kvůli tomu kopačky od své snoubenky (Amanda Seyfried). Albert chce získat lásku zpátky, a tak začne chodit na lekce rychlého tasení a střílení, konkrétně k manželce obávaného psance v podání Charlize Theron. Když ale bandita zjistí, že se jeho žena stýká s neznámým mladíkem, Albertův život se promění v opravdový boj o život. Tomu věříme, protože do role psance se produkce snaží získat Liama Neesona (ten začal tento týden natáčet akční krimithriller A Walk Among The Tombstones). Připojil se i Sethův kámoš Giovanni Ribisi v roli Albertova ňoumovitého přítele, jehož vyvolená je prostitutka a spí doslova s každým – kromě jeho samotného.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 9.6.2011

  Filmy z Písku

  Kraťasy, dokumenty i animáky, dramata, komedie i experiment. Na filmových školách v Písku vznikají každoročně snímky všeho druhu, které sbírají úspěchy po celé republice. Výběr z této pestré filmové palety bude 14. června 2011 promítán v kultovním pražském klubu Rock Café. Jedenáct krátkých filmů a dokumentů - festivaloví maratonci, účastníci letošní Noci filmových nadějí i unikátní grindhouse horor natočený kompletně před zeleným pozadím, akčňáky, komedie i surrealistické výlety, originální kousky, které pojí pouze nadšení z pohyblivých obrázků. Labyrint mysli, I´m coming home, Co se stalo na Boubíně…, nebo Severka, to je zlomek filmů které budou v kině k vidění. Akce odstartuje v 19.00, vstup je zdarma a veřejnost vřele vítána. (POMO)
 • Obrázek k novince 7.6.2011

  Letní filmový maraton Vsetín

  Letní filmový maraton 2011 (kino Vatra, 10. – 12. 6. 2011) bude největší souvislou přehlídkou bulharského filmu v České republice. Program nabídne 11 bulharských snímků. Hlavní téma BULHARSKÝ FILM doplní cyklus sedmi filmů, oceněných na evropských filmových festivalech. Hlavními hosty budou: nestor bulharského animovaného filmu Stojan Dukov a producent a režisér Vladimír Šiškov. Letní filmový maraton - seminář zaměřený na kinematografie zemí Balkánu - pořádá Filmový klub ve Vsetíně ve spolupráci s Bulharským kulturním institutem v Praze.

  V rámci přehlídky bulharských filmů uvedeme 3 snímky významného režiséra Christo Christova ze 70. let: Poslední léto, Bariéra a Ikonostas. Ze starších filmů ještě historickou baladu Kozí roh a poetický příběh Ty, jenž jsi na nebesích, ve kterém ztvárnil hlavní roli Jozef Kroner. Současnou bulharskou tvorbu budou reprezentovat filmy Stopy v písku, Východní hry, Svět je velký a záchrana kyne odevšad, Vyšetřování, Šičky a Rút režiséra Vladimíra Šiškova. Program doplní klasické bulharské animované filmy ze 60. až 80. let určené především dospělým. Bližší informace o akci a možnost akreditace účastníků je na www.fkvsetin.cz. (POMO)
 • Obrázek k novince 1.6.2011

  John Malkovich již dnes v pražském Rudolfinu!

  Poslední šance ve čtvrtek 2.6. ve 20 hodin v pražském Rudolfinu vidět dvojnásobného nominanta na Oscara, Johna Malkoviche! - v melodramatu na motivy skutečného příběhu sériového vraha. Jack Rozparovač je postava spíše mýtická než skutečná. Dodnes neidentifikovaný sériový vrah prostitutek z Londýna z roku 1888 napsal policii dopis, v němž se ke svým hrůzným činům přihlásil. Nalezen – a tedy ani potrestán – však nikdy nebyl. Stal se hrdinou literatury, filmu i opery. V kriminálním melodramu Michaela Sturmingera však vystupuje jiný Jack, o století mladší – Johann „Jack“ Unterweger, kterého ztělesňuje právě John Malkovich. Vstupuje nenápadně, jako by publiku jen přišel představit svou knihu…, a nikdo netuší, že se z flegmaticky působícího vypravěče vyklube cynický vrah. Jevištní zpracování Unterwegerova příběhu využívá kontrastu chladného cynismu neodolatelného svůdce, pod jehož vlivem jsou stále nové ženy uváděny do extáze koloratur a sladkých kantilén, aby se vždy znovu stávaly oběťmi. Zpěvačky (lyrický a dramatický soprán) tak opakovaně zpívají své vlastní pohřební písně. Ve hře zazní hudba Antonia Vivaldiho, Josepha Haydna, W. A. Mozarta, Ludwiga van Beethovena a dalších. Poslední vstupenky na představení můžete zakoupit přes web 66. mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro (www.festival.cz/program/151-john-malkovich-infernal-comedy). (POMO)
 • Obrázek k novince 26.5.2011

  10. Islandský den začíná a končí filmem

  Tradiční událost pořádaná Klubem islandských fanatiků Islandský den se uskuteční v sobotu 4. června 2011 v 9:00 v Městské knihovně v Praze. Letos byl přizván ke spolupráci také Severský filmový klub, takže se kromě maratonu přednášek, besed, koncertu islandské hobojistky Eydís Franzdóttir a vyhlášení výsledků fotosoutěže Magický Island můžete těšit také na dva filmy a setkání s islandským režisérem. Program bude zahájen dokumentem Příběh o lodi režisérky Ásdís Thoroddsen, pojednávajícím o historii a řemesle stavby klinkerových lodí. Závěr Islandského dne bude patřit celovečernímu filmu Prosinec, jemuž bude předcházet beseda s režisérem Hilmarem Oddssonem. Oba filmy budou uvedeny s českými titulky, film Prosinec pak s barevnými titulky vhodnými i pro neslyšící diváky. Více informací naleznete na sfklub.cz/10-islandsky-den. Těšíme se na Vaši účast a doufáme, že probouzející se Grimsvötn nezabrání příletu vzácných islandských hostů. (lenuse)
 • Obrázek k novince 21.5.2011

  Psycho Film 2011

  Psycho Film 2011 se uskuteční ve dnech 3. – 5. června 2011 v Praze a 8. – 10. června 2011 v Opavě. Věnuje se tématům psychiky člověka, letos se zaměřuje na hranici mezi vírou a duševní nemocí. Součástí projekcí jsou odborné komentáře psychiatrů, teologů či autorů snímků. Vstup na všechny projekce je zcela zdarma.

  Celkem bude uvedeno 42 celovečerních a středometrážních filmů. Ve světové premiéře bude k vidění nový film režiséra Jiřího Stracha Santiniho jazyk podle úspěšného románu Miloše Urbana, nový dokument režiséra Davida Vondráčka (autora oceňovaného filmu Zabíjení po česku) nazvaný Láska v hrobě pozoruhodně pojednávající o tématu bezdomovectví, či nový animovaný dokumentární film Pavla Lukáše Příběh nemocné duše zabývající se zábavnou formou historií psychiatrie od pravěku po dnešek. Představeny budou také snímky kontroverzního britského vědce Richarda Dawkinse Kořen všeho zla? a v české premiéře Nepřátelé rozumu.

  V Praze se festival koná v kinech Atlas a Evald, v Polském institutu v Praze a v Malostranské Besedě. V Opavě bude festival konán ve dvou sálech Obecního domu. Bližší informace včetně programu na www.psychofilm.cz. (POMO)
 • Obrázek k novince 18.5.2011

  Rob Marshall novým kapitánem pirátů

  Na režisérské židli čtvrtého dílu slavné pirátské série vystřídal Gore Verbinskeho Rob Marshall. Mamutí natáčení snímku Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna, které trvalo 107 dní, zavedlo Marshalla a jeho štáb na místa po celém světě – z Havaje na Portoriko, a z Los Angeles do Londýna, kde konečně skončilo. Na Havaji se většina scén natáčela na otevřeném moři. Marshall, vysoce uznávaný režisér, jehož snímky Chicago, Gejša a Nine posbíraly dohromady celkem 23 nominací na Oscara, tvrdí, že režisérské křeslo čtvrtého dílu vysoce úspěšné filmové série „Piráti z Karibiku“ pro něj bylo jako stvořené.

  „Viděl jsem všechny díly série Piráti z Karibiku,“ popisuje Rob Marshall, „ale za nic na světě by mě nenapadlo, že někdy budu jeden z nich režírovat. „Vždycky jsem chtěl ale natočit klasický dobrodružný film,“ říká. „Myslím, že si lidé občas zpočátku říkali, že se jedná o něco docela jiného, než čím se obvykle zabývám, ale z mého pohledu to tak vlastně ani nebylo. Jednalo se pro mě spíše o rozšíření stávající činnosti, zejména proto, že obecná 'akce' je v podstatě formou choreografie.“ Mám rád historické filmy. Mám moc rád klasická dobrodružství. Celkově se mnohem více dívám na staré filmy než na ty nové. Podle mého názoru jsou mnohem zajímavější a tenhle příběh má velice klasickou atmosféru. Je to jeden z aspektů, které mě na něm lákaly.“

  Snímek byl natočen kompletně ve 3D. „Musím říci, že jsme si v mnohém připadali jako naprostí průkopníci, protože na odlehlá místa, kde jsme natáčeli, se takřka nikdo s 3D vybavením zatím nevydal,“ říká Marshall. „Většina 3D filmů se točila v ateliérech před modrým pozadím, nebo se točily ve 2D a poté byly do 3D zkonvertovány. My jsme ty křehké a drahé kamery brali na místa jako jsou džungle, pláže, jeskyně a lodě. Bylo to náročné. Hodně věcí jsme se naučili až přímo za pochodu během natáčení.

  Natáčení filmu prý pro vás bylo velkým dobrodružstvím...
  RM: No, především jsme natáčeli na celé řadě různých míst. Byli jsme na Havaji, což je pro natáčení filmu úžasné místo. Navštívili jsme jak ostrov Kauai, tak Oahu. Kauai je hodně tropický, protože je plný překrásných džunglí a vodopádů a jeskyní. Natáčeli jsme po celém tomhle působivém ostrově. A potom Oahu, kde jsme natáčeli většinu scén na moři, které ve filmu jsou. Nic se nevyrovná možnosti vyplout s lodí na moře, brázdit jeho hladinu a natáčet. Je to úžasný zážitek.

  Jak důležitá je londýnská část filmu?
  RM: Velice. Celý film v Londýně začíná a my jsme měli možnost využít tam jak přímých lokací, tak natáčet v historických Pinewood Studios, které mám moc rád. Sekvenci u Pramene mládí jsme natáčeli v ateliéru 007, jednom z největších ateliérů v Evropě.

  Dlouhá honička ulicemi starého Londýna se objevuje hned na začátku filmu. Jednalo se o jednu z nejtěžších sekvencí, které jste museli natočit?
  RM: Většinu záběrů do této sekvence jsme natáčeli v anglickém Greenwichi, což bylo skvělé. Na tom místě je sympatické to, že je poměrně odlehlé, takže ho můžete bez větších potíží uzavřít a vytvořit tam historickou lokaci. Ale myslím, že nejnáročnější sekvencí filmu je ta s mořskými pannami. Černovous se s posádkou vydá do zátoky, která se jmenuje „Whitecap bay“ a kde podle pověstí žijí legendární mořské panny, aby jednu z nich polapil. Natáčeli jsme tu scénu na Havaji na úžasném místě s názvem „Halona Cove“ na Oahu. Jedná se o stejné místo, na kterém se Deborah Kerr a Burt Lancaster ve filmu Odtud až na věčnost líbají a leží v písku. A jedná se o nepříliš rozlehlé a velice skalnaté místo, ale současně opravdu krásné. Takže jsme tam celou tuhle sekvenci natočili a pak John Myhre se svým týmem celou zátoku zreprodukoval v Universal Studios v Hollywoodu, protože ta skutečná byla příliš nebezpečná, než aby se tam dala natáčet vodní bitva. A pak nastalo komplikované a dlouhé noční natáčení se spoustou kaskadérských scén a spoustou podvodních záběrů. Všechny naše postavy byly neustále na kost promočené. Takže to byla bez nejmenších pochyb nejkomplikovanější a nejnáročnější sekvence filmu.

  Johnny Depp prohlašoval, že jste z pohledu herce naprosto ideálním režisérem. Je pro vás takový přístup k práci prioritou?
  RM: Práce s herci je skutečně tím, co mě na tomhle povolání baví nejvíce. Nemám problém vykročit z úkrytu za kamerou.

  Povězte mi něco o postavě Angelicy. Je pravda, že měla s kapitánem Jackem v minulosti romantický poměr?
  RM: Rozhodně mezi nimi v minulosti něco bylo a kromě toho byl jejím mentorem. Naučil ji všechno, co umí, a právě proto se mu dokáže dokonale vyrovnat. V průběhu filmu Jack a Angelica jeden druhého stále podvádějí a pokoušejí se navzájem obelstít – jde o takový ten báječně nepředvídatelný vztah, protože si nikdy nejste jisti tím, komu z nich máte věřit.

  Pojďme se zmínit o některých nováčcích. Máme tu Iana McShanea v roli zlého Černovouse. Jak k jeho obsazení došlo?
  RM: No, to bylo velice snadné. Společně s Johnnym Deppem a Jerrym Bruckheimerem jsme si sedli nad dlouhý seznam herců a když jsme ho procházeli a narazili jsme na Iana McShanea, bylo nám okamžitě jasné, že jsme našli našeho Černovouse. Dokáže zahrát zlou postavu, ale současně ji zahrát s humorem. Všechno dělá svým originálním stylem.

  Máte tu také několik nových mladých herců, Sama Claflina a Astrid Bergès-Frisbey. Jak probíhalo obsazení těchto dvou herců?
  RM: V jejich případě se jednalo o skutečné hledání, protože jsme toužili po neokoukaných tvářích – po začínajících, mladých hercích. Hledali jsme všude. Měli jsme potenciální kandidáty v Evropě i ve Státech. Byl to dlouhý proces, kterým procházely stovky herců. Ale když jsme výběr zúžili na několik posledních, začalo nám být naprosto jasné, kteří z nich jsou těmi pravými. Sam je výtečný herec a je také pohledný, ale současně je velice všestranný – má smysl pro humor, je velice okouzlující a současně má patřičnou figuru – je to ve skutečnosti slušný fotbalista. Astrid ve filmu ztvárnila tajemnou mořskou pannu a my hledali herečku, která bude působit nadpozemsky. Přesně to jsme okamžitě spatřili v Astrid – působí velice étericky. Přitom dokáže stát nohama na zemi a hrát velice upřímně, a navíc je velice půvabná. A když jsme je konečně postavili před kameru společně, věděli jsme, že se jedná o tu pravou volbu.

  Dělalo se vám z natáčení na moři špatně?
  RM: Měl jsem ohromné štěstí. Bral jsem každý den ráno jakési běžně dostupné prášky – ani si nepamatuji, co to bylo zač – jen pro jistotu, kdyby náhodou, ale nikdy mi nic nebylo. Vím, že jiným členům štábu špatně bylo a tu a tam jsme pár lidí museli na čas oželet, ale já jsem naštěstí starý mořský vlk. Kdo by to byl řekl?

  Shrňte nám své zážitky z natáčení tohoto filmu.
  RM: Bylo to ohromné dobrodružství, jak před kamerami, tak i za nimi. Každou vteřinu natáčení si každý z nás neustále uvědomoval, o jak ojedinělý zážitek se jedná. Současně jsem si uvědomoval, že k téhle práci musím přistupovat velice cílevědomě a natočit film přesně takový, jaký musí být – a natočit ho včas a s dostupným rozpočtem a tak podobně, což se nám vše podařilo splnit. Moc jsem si tohle dobrodružství užil a užívám si ho stále, protože skončí až při premiéře filmu 19. května. (POMO)
 • Obrázek k novince 10.5.2011

  Filmový festival Zlatý voči

  16. ročník festivalu studentů teorie audiovize se již blíží. Dvoudenní přehlídka studentských filmů bude zahájena 16. 5. v 17:00 a završena 17. 5. v 20:00 a to v kině BIO OKO. Festival se zaměřením na tvorbu studentů, kteří o filmu většinou spíše píší, představí pestré panorama po produkci kateder filmových věd. Akce není určena pouze pro uzavřenou společnost, naopak, pokud se chcete podívat na způsoby, jež odkrývají klasické filmové narativní postupy, rozbíjejí prostor, parodují věhlasné režiséry či americké blockbustery, je festival Zlatý voči určen i Vám! Na podmanivou estetiku tvorby Bély Tarra a tradici filmů s vyprázdněnou narací navazuje dílo studenta pražské Katedry filmových studií Huberta Poula „Muž zabije psa a jde ho zakopat“, které v nesoutěžní sekci zahájí v pondělí festival. Kde jiní užívají přehršel epileptických střihů a překombinovanou naraci, tam si Hubert Poul a jeho kolega Miroslav Otava vystačí se střídmým střihem a jen minimalistickým nástinem událostí. Letošní novinkou je nahrazení ceny Růžové brýle, která je udělována od roku 1994 za manipulaci s objektivitou, za cenu pro dokumentární snímek. Více o filmovém programu a soutěžních filmech na www.zlatyvoci.cz. (POMO)
 • Obrázek k novince 2.5.2011

  SoundtraCon na Festivalu fantazie

  V termínu od 1. do 4. července 2010 proběhne v Chotěboři v rámci Festivalu fantazie v pořadí již čtvrtý ročník SoundtraConu. Minulé ročníky navštívili skladatelé Trevor Jones, Petr Hapka a producent a dirigent James Fitzpatrick. Letos nás poctí svou návštěvou významná osobnost filmové hudby, která je o to zajímavější, že v sobě navíc spojuje i profesi filmového střihače a režiséra. Tím hostem je John Ottman, který složil hudbu k většině filmů režiséra Bryana Singera jakými jsou například Obvyklí podezřelí, X-Men 2, Superman se vrací nebo Valkýra. Budete se s ním moct setkat na besedě a autogramiádě, které proběhnou v sobotu 2. července 2011 v Chotěboři. Více informací o hostovi včetně jeho videopozdravu českým fanouškům filmové hudby a o aktuálním programu na SoundtraCon 2011 najdete na oficiálním webu soundtracon.sff.cz. (POMO)
 • Obrázek k novince 1.5.2011

  13. Seminář archivního filmu

  Od čtvrtka 5. května do neděle 8. května 2011 se v Uherském Hradišti uskuteční v pořadí již 13. Seminář archivního filmu. Hlavním tématem letošního ročníku bude osobnost a dílo německého režiséra Wernera Herzoga, především pak jeho spolupráce s hercem Klausem Kinskim. Představeny budou i dokumentární filmy o nelehké spolupráci těchto dvou výrazných osobností světové kinematografie. Součástí doprovodných akcí budou kromě výstavy plakátů ze sbírek Terryho ponožek a distribučních společností (NFA, AČFK) výrazné a oceňované fotografie švýcarského tvůrce Beata Pressera (*1952), jenž skrze objektiv nezapomenutelně zachytil natáčení dvou Herzogových filmů s Klausem Kinskim, Fitzcarraldo (1982) a Zelená kobra (1987). Více informací naleznete na oficiálních stránkách přehlídky www.archivniseminar.cz. (Bart)
 • Obrázek k novince 30.4.2011

  Festival Anifilm Třeboň 2011

  Letošní Mezinárodní filmový festival animovaných filmů Anifilm 2011 se koná ve dnech 3. - 8. května v Třeboni. Hlavní část festivalu tvoří celkem tři soutěže – Mezinárodní soutěž celovečerních filmů, Mezinárodní soutěž krátkých animovaných filmů a Česko-slovenskou soutěž krátkých studentských filmů.

  Bohatou nabídku přináší také nesoutěžní filmový program, který tvoří např. přehlídka celovečerních filmů Jana Švankamjera, sekce Bilance – nejoblíbenější celovečerní distribuční tituly za posledních 12 měsíců, představení tvorby studia Aardman Animation – v Třeboni uvede snímky o slavné dvojici Wallace a Gromit. Letošní Anifilm tvorbu tohoto studia představí prostřednictvím celovečerního filmu, kompletní kolekce krátkých filmů a jednoho seriálu s populární dvojicí Wallace & Gromit.

  Ve festivalových porotách zasednou animátor a ilustrátor z Izraele Avi Ofer, irská režisérka Nora Twomey (spolurežisérka známého celovečerního filmu Brendan a tajemství Kellsu), vydavatelka, spisovatelka a dramaturgyně belgického festivalu Anima Francoise Cathala, chorvatský animátor, hudebník a festivalový kurátor Daniel Suljic, rakouský animátor, ilustrátor a spisovatel Leopold Maurer, filmový a televizní producent Vratislav Šlajer, režisérka, výtvarnice animovaných filmů a ilustrátorka Galina Miklínová, režisér Aurel Klimt, ředitel píseckého filmového festivalu Nad řekou Michael Havas a pedagožka, výtvarnice a animátorka ze Slovenska Ivana Laičíková.

  Další informace najdete na stránkách festivalu www.anifilm.cz. (Bart)